De dood loert in straten van Elisabettistad Kroesjtsjefs wraak treft kleinste satelliet na conflict over destalinisatie TSJOMBE IN HET NAUW KLM vraagt hulp van regering HOUDING VAN CHINA NOG NIET ZEKER KUSTVAARDER BIJ WALES GEZONKEN Indië zou spoedig in Goa willen optreden PRETTIGE WASDAG "SUNIL Bemanning van| vijf man gered De Bilt: Zacht Zeventig miljoen verlies dwingt tot inkrimpen van personeel PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND GRAANELEVATOR ZONK NA AANVARING Groepsgewijze emigratie van boer ren Standbeeld van prinses Wilhelmina geschonden Engelse winter hard voor vluchtelingen Tristan da Cunha Dodelijke vergissing JUWELIER NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL Eigen weg Geen woord [DAGBLAD C0B0UW HUWELIJK IN ATHENE Ongeluk na feestje ZENUWOORLOG DUURT VOORT Directeur: JACQ. DE SMll; Chefred,: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraal 40, Postbus 53. tefefoon 011503189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwscli Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1,—» 16e JAARGANG No. 5030 Maandag 11 december 1961 BREUK ALBANIË-MOSKOU ïy s - ELISABETHSTAD (Reuter). Bloe dige gevechten en bombardementen hebben elkaar het afgelopen week einde afgewisseld en nog altijd is de toestand in de Katangaanse hoofd stad zeer onoverzichtelijk. Van weerszijden zijn beschuldigingen ge uit over grote wreedheid en mis bruik van het rode kruis. De blanke burgerbevolking probeert Elisabeth- stad te verlaten en uit te wijken naar Noord-Rhodesia. Een zeer groot deel van de stad bevindt zich in handen van het Katangaanse leger dat verbitterde tegenstand biedt tegen de pogingen van de internatio nale politiemacht om Tsjombe's hoofd stad geheel in handen te krijgen. GEEN KANS De legerlieding van de Uno heeft echter de indruk gekregen dat president Tsjombe eigenlijk liever zou onderhan delen dan doorvechten. Zijn blanke ad viseurs en de blanke officieren van zijn leger zouden hem echter de kans niet geven. Zowel de leiding van de internationale politiemacht als de cen trale Congolese regering hebben een verklaring uitgegeven waarin wordt ge zegd dat het doel van de strijd niet is Katanga weer in te lijven bij Congo, maar om, overeenkomstig de resoluties van de Veiligheidsraad, de blanke huur lingen uit Katanga te verdrijven. De opperbevelhebber van de internatio nale politiemacht, de Ierse generaal McKeown, meent dat zijn troepen bin nen enkele dagen de overwinning zul len behalen. Zodra men de blanke huurlingen in handen heeft zal de strijd worden gestaakt. Het zal volgens hem niet nodig zijn het leger van Tsjombe geheel te verslaan of te ont wapenen. BOMMEN OP ZIEKEN De luchtmacht van de Uno is de afgelo pen twee dagen voortdurend in actie geweest. Haar bommen en mitrailleur kogels hebben grote schade aangericht en volgens berichten van Katangaanse zijde hebben vooral ziekenhuizen het moeten ontgelden. Ook schijnen er luchtaanvallen te zijn uitgevoerd op fa brieken en installaties van de Union Minière, de grote mijnbouwmaatschap- pij. die zoveel heeft bijgedragen tot de welvaart van Katanga. Ook een zieken huis van deze maatschappij zou getrof fen zijn. Blank personeel van de Union Minière wordt voor zover dat ten minste moge lijk is. geëvacueerd naar Noord-Rho desia. In Elisabetstad stond zondag een trein klaar met 450 vrouwen en kinderen, maar hij kon als gevolg van de strijd niet vertrekken. BETOGINGEN In Elisabethstad zijn zondag betogingen gehouden voor het Amerikaanse consu laat omdat de mening heerst dat juist de Verenigde Staten de schuld hebben aan de bloedige strijd. Het gebouw werd met stenen bekogeld. In Brussel zijn eveneens betogingen gehouden tegen de Amerikaanse houding. Een politie agent werd gewond. Spaak, de Belgische minister van bui tenlandse zaken, heeft zich tot Oe Thant, de secretaris-generaal van de Uno, gewend met de beschuldiging dat de internationale politiemacht alle re- gels van de oorlogvoering schendt door ziekenhuizen onder vuur te nemen en de evacuatie van burgers uit de geva renzone te beletten. Beter dan woorden geeft deze foto de ellende weer die de stryd tussen Tsjombe's troepen en de internationale politiemacht in Elisabethstad te weeg brengt. Een ziekenauto, die te hulp was gekomen toen een auto met vluchte lingen was getroffen door een artillerie granaat, werd op zijn beurt door gra naatscherven getroffen. De vluchtelin gen probeerden zich zo goed mogelyk te dekken achter hun bagage, maar er vielen niettemin doden en gewonden onder hen toen de beschieting voort duurde. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM Na een aanvaring op de Nieuwe Maas is zaterdagavond in de Rotterdamse St. Jobshaven de graan elevator G.E.M. 9 gezonken. De elevator had aan de linkerkant een groot gat on der de waterlijn opgelopen. Het ongeluk gebeurde toen de G.E.M. 9 van de Maashaven naar de Waalhaven werd verhaald. Midden op de rivier boorde de kustvaarder David zich in de bakboordzijde van de elevator. De sleepboten Volharding 4 en Vol harding 5, die de G.E.M. 9 naar de Waal haven moesten brengen, stuurden onmid dellijk op de kant aan. De elevator kon nog net de St. Jobshaven Worden bin nengebracht. Daar zonk hij. De kustvaarder had bij de aanvaring een scheur van anderhalve meter boven de waterlijn opgelopen. De David is eigendom van de rederij Beukels in Bres- kens. De elevator is van de Graan Ele vator Maatschappij N.V. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Een 25 boerengezinnen uit Nederland zullen zich, vermoedelijk volgend jaar, in groepsverband in Zuid- Ontario (Canada) vestigen. Het zal de eerste maal zijn dat een kolonie Neder landers als geheel emigreert. De Chris telijke Emigratie Centrale bestudeert thans d'e samenstelling van de groep. Zuid-Ontario is gekozen, omdat in die streek voldoende niet te ver van elkaar gelegen boerderijen tegen een redelijke prijs te koop zijn. Het succes van de Nederlandse kolo nies in Brazilië, waarvan de bewoners overigens niet gezamenlijk zijn geëmi greerd', is de aanleiding tot dit plan ge weest. MARACAIBO (AP). Het stand beeld van prinses Wilhelmina in de Venezolaanse stad Maracaibo is za terdag met inkt beklad. Bovendien zijn er, vermoedelijk met een ha mer, stukken uit-geslagen, In de buurt van het beeld lagen pamfletten met een protest tegen de uitlevering van de Venezolaanse studenten die onlangs de beman ning van een Venezolaans vliegtuig dwongen op Curasao te landen. Van onze Amsterdamse redactie SCHIPHOL. Het is te ver wachten, dat de K.L.M. binnen kort aan de regering een officieel verzoek zal doen om financiële steun. Er zijn reeds officieuze besprekingen ge voerd, waarbij vooral het accent is gelegd op de voor waarden, die de regering aan de eventueel te verlenen bij drage zal verbinden. De aanvraag van de K.L.M. moet wor den gezien tegen de achtergrond van de deplorabele bedrijfsresultaten van de laatste tijd. De K.L.M. verwacht dit jaar een verlies van zeventig miljoen gulden. Het volgend jaar belooft even slechte resultaten. Pas in 1964 meent men op een zekere opgang te kunnen rekenen. De vorm waarin de volgens de K.L.M. onmisbare overheidssteun moet worden gegoten, staat nog niet vast. Er is een aantal mogelijkheden waarvan er drie met name zijn genoemd: 1) Een buitenlandse lening, die gega randeerd wordt door de regering. 2) Een binnenlandse lening, eveneens gegarandeerd door de regering. 3) Regelrechte subsidie. LIEVER NIET Als de laatste vorm wordt gekozen, wordt de band tussen regering en K.L.M. zeer sterk. De K.L.M, ziet dat niet graag, omdat juist enkele jaren geleden de status van onafhankelijk heid is bereikt. Een subsidie van de regering is niet voldoende om tot financieel herstel te komen. Daarom zal de K.L.M. minder frequenties gaan vliegen dan aanvanke lijk het plan was. De groei van de produktie wordt dus stopgezet. Hiermee hangt ten nauwste een drastische be zuiniging op personeelsgebied samen. Iedere afdelingschef is op het ogenblik bezig te zoeken naar mogelijkheden om zijn personeel in te krimpen. Er zijn dus ontslagen te verwachten, maar daarbij doet zich voor de K.L.M. de moeilijkheid voor dat zij voor het door voeren van de maatregelen eerst tot overeenstemming moet komen met de vakorganisaties, waarbij het personeel is aangesloten. INGREPEN Om grotere economisermg te berei ken wordt eveneens gedacht aan samen werking met de zg. Air-Union, waarin zijn verenigd de Sabena, de Air France, de Lufthansa en Al-Italia, Enkele ja ren geleden heeft de K.L.M. van een samenwerking met deze groep afgezien omdat die zou moeten geschieden onder het beding dat de groei-quota van de maatschappijen tevoren zouden worden vastgelegd. De K.L.M. meent dat bij de Air- Union op het ogenblik wel degelijk be langstelling bestaat voor haar toetre den. Voor de Air-Union zou de erva ring die de K.L.M. in de 43 jaar van haar bestaan heeft opgedaan, alleen al die belangstelling rechtvaardigen. Aan sluiting bij de groep zal, evenals dat het geval is met het stopzetten van pro- duktie-groei, ingrepen in de personeels bezetting noodzakelijk maken. De K.L.M. staat min of meer met de rug tegen de muur. Zij kan niet, zoals andere grote maatschappijen, terugval len op het achterland, op de lokale markt Zij is geheel aangewezen op de buitenlandse markt en daar komen steeds meer concurrenten. Zich tijdelijk terugtrekken' uit een bepaald gebied kan betekenen dat men er nooit meer een voet aan de grond krijgt. De K.L.M. heeft, zo is ons gebleken, ondanks de ernstige situatie, nog steeds belangstelling voor het onderhouden van lijndiensten op Los Angeles. Zij zal wel moeilijkheden ondervinden bij de exploitatie ervan (men zit krap in de vliegtuigen die voor deze lijn ge schikt zijn), maar het verkrijgen van de landingsrechten wordt beschouwd als een versterking van de positie bij onderhandelingen over samenwerking met anderen. Van onze correspondent LONDEN Longontsteking heeft de laatste dagen aan drie vroegere be woners van het eilandje Trista da Cunha het leven gekost. Gisteren overleed een vrouw van 66 jaar, de dag tevoren was het een patiënte van 84. De vochtige Engelse winter blijkt voor deze mensen bij alle andere moei lijkheden die zij moeten overwinnen zeer hard. Hun eiland in het Zuiden van de Atlantische Oceaan was vrij van allerlei bacteriën waar zij zich in Engeland tegen moeten harden. Zeven Tristanners die bronchitis hebben, worden op het ogenblik in een ziekenhuis verpleegd. Zeer veel an dere voormalige eilandbewoners zijn verkouden of hebben last van borst- klachten. Nog altijd woont de bevolking van het geëvacueerde eiland in een vroe ger legerkamp bij Merstham in het graafschap Surrey. Eigen nieuwsdienst RHENEN. Bij een botsing op de Cuneraweg in Rhenen is zaterdag avond de 32-jarige G. van Schaik uit Veenendaal om het leven gekomen. De heer Van Schaik botste met zijn scooter tegen een personenauto die bij het inhalen op het linker wegge deelte was gaan rijden. De chauffeur van de wagen had gemeend dat het licht voor hem van een bromfietser was. die op het naast de autoweg lig gende rijwielpad reed. MOSKOU (Reuter, AP) Albanië en de Sowjetunie hebben de diplomatieke betrekkingen verbroken en het personeel van bun ambassades teruggetrokken. Over deze volledige breuk tussen bet grootste communistische land in Europa en bet kleinste be waart de Russische regering een volledig stilzwijgen. Al het nieuws erover is afkomstig van Albanië. De Chinese volksrepubliek, die Albanië steeds in bescherming heeft genomen, heeft nog niet ge reageerd. De Albaanse ambassade in Moskou was gisteren gesloten. Een lid van de staf heeft meegedeeld dat het verbreken van de betrekkingen reeds enkele dagen geleden had plaatsgehad. De Sowjetunie had toen het initiatief genomen door te eisen dat de gehele vertegenwoordiging van Albanië in Moskou naar haar land zou terugkeren terwijl de Russische ambassade in Tirana, de hoofdstad van Albanië, eveneens ontruimd zou worden. Was dat nou niet veel nuttiger dan zo'n gekke voetbalwedstrijd? (Advertentie) Hoewel de Russische regering tot gisteravond toe met geen woord van de breuk had gerept, is het duidelijk dat de houding van de Albaanse leiders er de oorzaak van is. Tussen 25 novem ber en 9 december zijn er nota's ge wisseld tussen het Kremlin en de Albaanse regering. Daarin beschuldigt Moskou Albanië ervan dat het de Russische ambassade het werken een voudig onmogelijk heeft gemaakt. De ambassade van de Sowjetunie werd geheel geïsoleerd gehouden. Albanië eiste zelfs dat de omvang van de staf van de ambassade tot een derde zou worden teruggebracht. Albaanse bur gers in de Sowjetunie werden gebruikt voor vijandige acties. Daarom kon de Sowjetunie de Albaanse vertegenwoor digers niet langer in Moskou hand haven. Het was gisteravond volstrekt niet duidelijk in hoeverre deze breuk tus sen Aibanië en Moskou van invloed zal zijn op de betrekkingen tussen Rood China en de Sowjetunie, Dp het jong ste partijcongres in Moskou bleek dat er diepgaand verschil van mening be stond tussen Peking en Moskou, juist over de hardnekkige houding van Al banië, dat weigert het stalinisme op te §even. Toen werd ook bekend dat Al- anië zich geheel aan de Russische in vloed had weten te onttrekken door de bezetting van de Russische marine basis op het Albaanse eilandje Sas- seno naar huis te sturen. Albanië zou zich toen zelfs hebben meester gemaakt van enkele Russische onderzeeboten. De Albaanse regering heeft een ver klaring laten verspreiden waarin wordt gezegd dat het sluiten van de Russische ambassade in Tirana ook de han delsdelegatie is vertrokken een lo gisch gevolg is van het feit dat de Rus sische premier Kroesjtsjef enige tijd geleden de weg van het anti-marxisme is ingeslagen. Het verbreken van de be trekkingen, zegt de Albaanse regering, is een nieuwe vijandige daad. Zij wijt het Russische optreden aan d% wraakzucht van Kroesjtsjef. Albanië heeft namelijk in 1960 kritiek op de Russische leider geoefend. „Sinsdien probeert Kroesjtsjef de Albaanse com munistische partij te muilkorven. Toen een kunstmatig isolement van Albanië geen resultaten op bleek te leveren moest Kroesjtsef wel zijn toevlucht nemen tot verbreking van de betrek kingen." Het viel op dat ook de Albaanse regering met geen woord repte van de steun die zij in dit conflict ongetwij feld mag verwachten van de zijde van de Chinese volksrepubliek. De verbreking van de betrekkingen tussen Moskou en Tirana is de meest opzienbarende breuk in het communis tische front sinds 1948. Toen werd Zuid- slavië uit de Kominform gestoten om dat het zich een eigen weg zocht. De betrekkingen tussen Zuidslavië en Mos kou zijn echter nooit geheel verbroken geweest; er was steeds contact via an dere communistische landen. Advertentie DAGELIJKS al het bouwnieuws in het vakdagblad voor de bouwwereld ABONNEMENTEN CDB0UW, POSTBUS 1067, OEN HAAG ROME (Reuter). Don Juan Car los van Spanje en prinses Sophia van Griekenland zullen in mei van het volgende jaar in Athene in het huwelijk treden. Dit werd gisteren in de Spaanse hoofdstad bekend ge maakt. Ook het kerkelijk huwelijk zal in Athene worden gesloten. Van onze correspondent LONDEN Kapitein T. A. Bel- stra uit Schiedam heeft gisteravond machteloos moeten toezien hoe zijn schip, de 265 ton metende kustvaar der Wiema, in de golven voor de kust van Wales ten onder ging.. „Ik laat haar niet in de steek", had hij kort tevoren radio telefonisch zijn vrouw gezegd. Hij zat toen op korte afstand van zijn schip aan boord van het Engelse betonnings- vaartuig Argus. Enkele uren later sloten zich de golven boven het ge kapseisde scheepje. De moeilijkheden met de Wiema begonnen gistermorgen, toen de kust vaarder van de Ierse haven Drog- heda op weg naar Rotterdam voor de kust van het graafschap Pembroke shire in Wales slagzij begon te maken. In het zware weer was de lading erts gaan werken. Toen de vijfkoppige bemanning door de reddingboot van St. Davids van boord werd gehaald, sloeg het water over het dek van het zinkende schip. „In één klap lag-ie over", vertelde gisteravond de 64-jarige machinist Johannes Belstra, een familielid van de kapitein-eigenaar, nadat de red dingboot hem en twee andere opva renden veilig en wel aan land had gebracht. „Om halfzes 's morgens merkten we, dat er iets aan de hand LEEUWARDEN. Een ongeluk op de rijksweg Sneek-Lemmer heeft za terdagnacht de 26-jarige G. Hylkema uit Balk het leven gekost. Er was een zwaargewonde. De heer Hylkema kwam met vier vrienden terug van een feestje. Op de rijksweg raakte hun (gehuurde) auto van de weg en botste tegen drie bo men. NEW DELHI (Reuter). Er is nu een week verlopen sedert de In dische regering voor het eerst dreig de met een gewapende actie tegen het Portugese bewind in Goa. Tot nu toe is het bij dreigementen ge bleven, maar de zenuwoorlog gaat onverminderd voort. Indische troepen en tanks rukten gisteren op in de richting van de grens met Goa na „voortgaande uitdagende acties van de Portugezen". De Indiërs beschuldigden de Portugezen ervan het Indische dorp Talawade te hebben overvallen. Zij zouden met een machi negeweer driehonderd schoten hebben afgevuurd, waarna zij door de Indische politie werden verdreven. Legerkamp Volgens dezelfde bron hebben de Portugezen de 150 bewoners van het dorpje Terekhol in Goa uit hun huizen gejaagd. Het dorp zou nu als Portu gees legerkamp worden gebruikt. Er zijn overigens sterke aanwijzin gen dat de Indische regering van plan is haar dreigement om een einde te maken aan de ..Portugese provoca ties", spoedig uit te voeren. Bij een eventuele politiële actie tegen het be wind van de Portugezen in Goa zal de Indische regering voor grote moeilijk heden komen te staan. Haar troepen zullen moeten opereren in een van de moeilijkst begaanbare gebieden. Uitge strekte bossen, oerwoud en heuvels vormen een natuurlijk obstakel. Volgens de Portugese regering heeft Indië dertigduizend man troepen in het gebied rond Goa samengetrokken. Andere bronnen nemen aan dat er twee divisies Indische troepen gele gerd zijn. De Portugezen zouden de beschikking hebben over achtduizend a tienduizend man. Het Portugese kabinet heeft zich gis teren langdurig beraden over de toe stand in Goa. Volgens het Portugese persbureau zouden de Indiërs van plan zijn infiltranten naar Goa te zenden om daar een actie tegen de Portugese troepen te beginnen, waarna de Indi sche regering een voorwendsel zal hebben om in te grijpen. De 39-jarige mevrouw G. de Haan, een zuster van de graaf van Plymouth, is gisteren om het leven gekomen, toen de auto van haar man een vroegere Nederlandse marine-officier in Dray ton bij Oxford (Engeland) tegen een tuinmuur botste. De Wiema uit Schiedam. was. Misschien was de lading ijzererts nat geworden en daardoor gaan wer ken. Binnen korte tijd maakten wij in de storm het was zeker wind kracht negen zware slagzij. De kapitein liet de boten klaarma ken en noodseinen uitzenden. Omdat er wat mist stond schoten wij ook nog vuurpijlen af. Tegen zeven uur kwam het Engelse vrachtschip Pacific Coast langszij en dat belde naar de wal om een reddingboot." Om tien uur gistermorgen bereikte de redding boot uit St. Davids het zinkende schip. ONBESTUURBAAR Aan boord van de Wiema was het toen al een verschrikking. De dekkle den over de luiken waren gescheurd, de luiken zelf ingeslagen of wegge spoeld. „Er was geen redden meer aan", aldus Johannes Belstra. „Aan eten of drinken hoefden we niet te denken. Het water stond halfweg de luiken en op de brug konden we niet meer lopen. Het schip was zo goed als onbestuurbaar". Kapitein Belstra gaf drie van zijn bemanningsleden opdracht op de red dingboot over te springen. Dat gebeur de zonder ongelukken. De kapitein en de stuurman Klein Krap uit IJmui- den wilden aan boord van de Wiema blijven. Dat was echter maar voor korte duur. De reddingboot bracht ben over naar het betonningsvaartuig Argus en zette vervolgens met de drie andere geredden koers naar de wal. „Tegen halfzes gisteravond", aldus het relaas van machinist Belstra, „be reikten wij St. Davids. Ik neem mijn petje af voor de mensen, die ons van boord haalden. Ook de ontvangst en verzorging in St. Davids waren gewel dig. Wij kregen direct thee, er waren schone kleren voor ons en wij konden ons heerlijk wassen. Er stond ook met een een auto voor ons klaar om ons naar het kantoor van de agent van onze reder te brengen". Op het moment dat hij dit vertelde, zaten kapitein Belstra en stuurman Krap nog altijd op de Argus. In het felle licht van de schijnwerpers van het betonningsvaartuig hadden zij zo juist de Wiema in zee zien verdwijnen. Het schip werd in 1933 gebouwd. Tot 1955 heeft het onder de naam Quo Vadis gevaren. Weersverwachting van het K.N. M.I. In De Bilt, geldig tot heden avond: Zwaar bewolkt met nu en dan re gen of motregen. Matige tot krach tige, langs de kust harde, zuid westelijke wind. Opnieuw zachter. 1M1ESJE: Daar ga&n weer we 12 december: zon op 8.39, zon onder 16.28; maan op 12.04, maan onder 21.51.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1