Minister Visser door „Geen plannen om onderste steen hoven te laten komen'-""j raadsman van dubbelhartigheid beschuldigd Moordenaars van kinderen leven vrij in Duitsland Deels over Indië deels over eigen discriminatie HAAR KIND KWAM TERVG E0msn Nu geen debat over Nieuw - Guinea Amerika is te laf om zelf te vechten Winter zet niet door „Onderdelen van tanks ontbraken'' Waterklerk - zonder geld - weer terug Ballen waren mijnen MINISTER-PRESIDENT: De Bilt: Bewolkt MAISON VAN WESTEN 'f Interlockhuis Viola SCHRIJVERS' STOFFENHUIS DE MUYNCK BEVAHUIS resen"en PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND AMSTERDAM - De lieer F. H. van der Putten heeft het memorandum dat hij aan minister Visser moest uitbrengen, nu zelf gepubliceerd. Gisteravond heeft hij de tekst van dit memorandum bekend gemaakt, zij het zonder de daarin voorkomende namen bekend te mak' Volledig rapport Onderste steen Malversaties De Gordijnen Specialist LAATSTE NIEUWS Amerikaan herbenoemd als voorzitter van het hoofdbestuur Voortaan direct uitslag van rijexamen Bijzondere waardering nu voor hele landmacht TSJOMBE IN ELISABETHSTAD: Directeur: JACQ. DE SMIT: Chefred.: G. J. Breaker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4. telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33. Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53. tefefoon 011503189, Zierikzee. Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwscli Dagblad Locm nummert 13 cent Abonnementsprijs 0,66 per week, f 7,per kwartaal1 Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter* 7 cent per woord met een minimum van 1,—j 16e JAARGANG No. 5030 Zaterdag 9 december 1961 V.D. PUTTEN GEEFT RAPPORT VRIJ Van onze correspondent BONN. In West-Duitsland loopt een met name bekende, voormalige S.S-er vrij rond, die bij de ont ruiming van het ghetto in Krakau (Polen) tegen Joodse vrouwen zei: „Leg het kind op de vuilnisbak". Daarop schoot hij het voor de ogen van de moeder dood. Een andere SS-er, wiens naam eveneens bekend is en die ook nog vrij is, placht bij de ontruiming van dit ghetto kinderen met het hoofd tegen de muur dood te slaan waar bij hij de opmerking maakte: „Je kunt het of je kunt het niet". Deze verschrikkelijke mededelingen zijn afkomstig van mevrouw Barbara Just-Dahlmann, officier van justitie bij de kinderrechtbank in Mannheim; zij sprak dezer dagen in het conferentie oord Loccum over het onderwerp „Po litieke processen thans", en deed daarbij afschuwelijke onthullingen over nog niet bestrafte Duitse misda den tegenover de bevolking van de be zette gebieden, vooral in het Oosten van Europa. Mevrouw Just, zo blijkt uit een verslag in de Frankfurter Rundschau, is ook werkzaam bij het Westduitse centrale bureau te Lud- wigsburg dat belast is met de ophel dering van nazi-misdaden. Zie verder pag". 2 Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Met 47.500 gul den van zijn baas op zak vertrok ruim drie maanden geleden de 31- jarige waterklerk J. S. K. uit Poor- tugaal per helikopter naar Brussel. Donderdag meldde hij zich met in zijn portefeuille nog honderd vijftig gulden bij de Rotterdam se politie. De rest van het geld had hij opgemaakt met het ver kennen van het nachtleven in en kele Spaanse plaatsen en in Parijs. De waterklerk werd op 4 septem ber door zijn werkgeefster een Rotterdams cargadoorsbedrijf met de 47.500 gulden op pad gestuurd naar de kapitein van een Braziliaans schip, dat in de Waalhaven lag. In plaats van het geld aan de Brazili aan te overhandigen toog K. ermee naar de heliport, waar hij een kaart je nam voor Brussel. Vandaar vloog hij naar Madrid. Nachtleven In de Spaanse hoofdstad heeft hij zich twee maanden lang geamuseerd, voornamelijk door onder te duiken in het nachtleven. Zijn gulheid met het geld bezorgde hem in korte tijd tal van vrienden, die er voor zorgden dat de duizendjes verdwenen als sneeuw voor de zon. Via enkele andere Spaanse plaatsen trok K. tenslotte naar Parijs, waar hij het restant van het geld stuksloeg. Het einde van zijn tocht was toen nabij. Op Sinterklaasavond kwam K. naar Rotterdam om zich bij de poli tie te melden. Van onze correspondent VENLO Bij het afbreken van een huis in Venlo zijn op de zolder vijf landmijnen gevonden. De mijnoprui- mingsdienst heeft ze onschadelijk ge maakt. Het explosieve materiaal had al vijftien jaar op zolder gelegen; zelfs de koppelingen zaten er nog aan. De bewoners van het huis dachten dat het ijzeren ballen waren. Omdat ze niet in de weg lagen, waren ze blijven lig gen. Van onze speciale verslaggever Mr. N. J. Geleijnse, de raadsman van de lieer Van der Putten, lieeft bovendien de brieven voor publikatie vrijgegeven die hij deze week beeft verzonden aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer. In deze brieven met bijlagen verzoekt mr. Geleijnse de Kamerleden, het door minister Visser aan de heer Van der Putten verleende ontslag ongedaan te maken. Hij dringt verder aan op het instellen van een parlementaire enquêtecommissie. Minister Visser had gisteravond geen commentaar op de publicatie. Het memorandum dat de heer Van der Putten voor de minister opstelde, leidde tot het ontslag van de hoofdambtenaar. De minister meende dat de heer Van der Putten in dit memorandum niet kon aanto nen dat van collaboratie en malver saties in Indonesië beschuldigde of ficieren nog op vitale posten in ons leger zijn geplaatst. Ter informatie van de lezer publi ceren wij het memorandum van de heer Van der Putten in zijn geheel. Wat de eveneens gepubliceerde brie ven met bijlagen van mr. Geleijnse betreft: de advocaat geeft daarin te kennen dat het zijns inziens thans duidelijk is „dat de minister geen ogenblik werkelijk van plan is ge weest om in deze zaak de onderste steen te laten bovenkomen". Mr. Ge leijnse betoogt dat blijkens de for mulering van de opdracht de minis ter bedoeld heeft zich een op het eerste gezicht gegrond argument te verschaffen om de heer Van der Put ten te kunnen ontslaan. De heer Geleijnse protesteert tegen de door minister Visser gevolgde weg ,.met grote klem, omdat hier de nor men van behoorlijkheid, redelijkheid en menselijkheid met voeten zijn ge treden". Het memorandum dat de heer Van der Putten zelf aan de minister uit bracht is in twee delen gesplitst. In het eerste gedeelte geeft hij een opsomming van gebeurtenissen in het voormalige Nederlands Indië, die naar zijn mening zijn beweringen over colla boratie en malversaties door officieren van het leger bevestigen In het tweede gedeelte behandelt de heer Van der Putten „al hetgeen onder getekende sinds zijn terugkeer in Ne derland aan tegenwerking en discrimi natie heeft ondervonden". LTIT DE Indische periode noemt j de heer Van der Putten aller eerst de naam van een toen malige kapitein, die deel uitmaakte (Advertentie) U bent altijd ivelkom bij „UW SPECIAALZAAK" voor zeer moderne vitrages en dekoratiestoffen. Hoek Lange Vorststraat-Ganzepoortstr. Goes Telefoon 7814 Uw speciaal adres voor HEREN- en KINDERKLEDING Lange Vorststraat Goes SPECIAALZAKEN 10-tallen soorten merk Nylons met en zonder naad maar 1.98 in MODEHUIS VIOLA. Lange Vorststraat 47, Goes NOVEMBER AANBIEDING met 10% KORTING GOES Lange Vorststraat tegenover „Berco" OPTIEK - FOTOHAMDEL Ganzepoortstraat 3 - Goes - Tel. 5214. Rijke keuze winterjassen L. Vorststraat 64 voor jong en oud GOES Bij ons lage prijzen van een commissie van aankoop, die in de Verenigde Staten van Amerika onderdelen voor het tankcorps heeft aangekocht. Bij het uitbreken van de oorlog met Japan Waren volgens de heer Van der Putten alle onderdelen voor tanks aan wezig, „uitgezonderd de zo vitale ver- bindingspennen voor de rupsbanden". Dezelfde kapitein en een ander lid van de staf van de LTD 81 in Bandoeng, waar Van der Putten voor de wereld oorlog als chef van de algemene werk plaats dienst deed, worden in een ander geval genoemd. De heer Van der Put ten deelt daarover in zijn memorandum mee, dat hij de documentatie en tabel larische gegevens voor een speciale machinebatterij voor de seriefabricage van pignon- en kroonwielen (het enige exemplaar in Zuidoost-Azië) uit de han den van de Japanners heeft weten te redden. Beide officieren zouden hem onder bedreiging van aangifte bij de Kempeitai hebben bewogen tot afgifte van de gegevens, zonder welke de ma chine onbruikbaar was. Voorts geeft de heer Van der Put ten een uitvoerige opsomnjing van de activiteiten van het hoofdbestuur van de bond van burgerpersoneel in militaire inrichtingen in Nederlands- Indië (B.B.M.), waarvan hij deel uit maakte. Deze bond, die ontstond n.a.v. ontevredenheid onder de debetreffende ambtenaren, diende een aantal klach ten in bij de dienstleiding. Onder meer werd gesignaleerd dat kasgelden van de LTD voor particuliere doeleinden werden gebruikt en dat grote hoe veelheden suiker, bestemd voor dis tributie onder de werknemers, op de zwarte markt werden verkocht. Boven dien noemde de bond de namen van een aantal personen „met een politiek besmette reputatie" die bij de LTD zouden zijn aangesteld. Zie verder pag. 2 DIKKE tranen rolden mevrouw Van Dijk over de wangen toen zij gistermorgen op Schiphol haar zoon Harrie omhelsde. Hij was weer thuis, een van de zes die de ramp met de Nederlandse kustvaarder Stientje Mensinga voor de Ier Se hebben overleefd. „Vier dagen lang heb ik een steen aan mijn hart gehad, maar nu heb ik mijn kind terug", zei de moeder en haar ogen straalden van geluk. Negen zeelieden vier Nederlan ders en vijf Duitsers verloren bij de ramp het leven. Van de Stientje Mensinga werden zes opvarenden ge red. Vijf van hen kwamen gisteren op Schiphol aan: de 24-jarige matroos Harrie van Dijk (links op de onderste foto), de 28-jarige kok Gerrit Groen (tweede van rechts) en de drie Span jaarden Jose Salvado, Francisco Rodri- quez en Elis Cliento. De vijf mannen zijn na hun redding enige tijd verzorgd in een pension in Bellmullet. Woensdagmorgen gingen zij per bus naar Dublin, waar zij nieu we kleren kregen. Donderdagav kwamen zij per vliegtuig in Londen aan, juist iets te laat voor de aanslui ting naar Schiphol. De drie Spanjaarden zullen in bet zeemanshuis in Amsterdam blijven, tot voor hen een plaats op een ander schip is gevonden. De zesde geredde, de 36-jarige eer ste machinist Louis van Eijlc uit Vleu ten, is in Ierland achtergebleven. Hij zal in Dublin de lijken van de vier verdronken opvarenden van de Stientje Mensinga moeten identificeren. Ik bak tegenwoordig mijn brood zelf AMSTERDAM (A.N.P.) Mr. N. J. Geleijnse heeft gister avond verklaard dat hij het ten zeerste betreurt dat zijn cliënt de heer Van der Putten het door hem aan minister Visser verstrekte memorandum heeft vrijgegeven voor publikatie. Volgens mij is daarmee geen enkel reëel belang gediend, aldus mr. Geleijnse. Met name ook omdat het zonder overleg met mij is geschied. Wereldraad van kerken IC NEW DELHI. De eerwaarde heer dr. Franklin Clark Fry, een vooraanstaande Amerikaanse protes tant, is voor een termijn van vier jaar herbenoemd als voorzitter van f het hoofdbestuur van de Wereldraad van kerken. Het hoofdbestuur van 100 personen" geeft leiding aan het heleid en het pre» gramma van de Wereldraad in de peri«< de van zes jaren, die tussen twee alge mene vergaderingen. Dr. Fry heeft een groot gedeelte van het 18-daagse kerkkoriklaaf te New Del hi gepresideerd. Hij is president van de United Lutheran Church in Amerika en van de Lutherse Wereldbond. Bovendien is hij voorzitter van de commissie voor beleid en strategie van de Nationale Raad van Kerken in de Verenigde Sta ten. (Advertentie) ^CCÜS. BRILLEN BANDAGES EL. KOUSEN sinds 1893 GOES EN MIDDELBURG Van onze Haagse redactie DEN HAAG De regering acht een openbaar debat met de Staten- Generaal over de te voeren politiek inzake Nieuw-Guinea op het ogen blik niet gewenst. Zij is daarbij van oordeel, dat eventuele verdere be sluiten over haar beleid kunnen af hangen van thans nog niet bekende ontwikkelingen, met name in de Verenigde Naties. Dat schrijft de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, aan de voor zitter van de Tweede Kamer in ant woord op het verzoek van de Kamer om inzake Nieuw-Guinea te worden ingelicht over het in de Uno gevoerde beleid en over de politiek voor de toe komst. In deze brief schrijft de minister president dat hoewel het resultaat teleurstellend is geweest de be sprekingen over Nieuw-Guinea in de Uno voor Nederland toch niet ongun stig zijn geweest. Tijdens de behandeling van de ver schillende resoluties is er van ver scheidene zijden bij Indonesië op aan gedrongen het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's te aanvaarden. Dat zou de oplossing van de kwestie aan zienlijk vereenvoudigen. Het kabinet, aldus de minister-pre sident, blijft te allen tijde bereid het vraagstuk met Indonesië te bespreken en zou zulk een gesprek zelfs op prijs stellen, zodra Indonesië aan de Pa poea's een vrije keuze wil laten. De Nederlandse regering houdt vast aan haar politiek: internationalisatie van Nieuw-Guinea, zo mogelijk via de Uno en op basis van een bonafide uit oefening van het zelfbeschikkingsrecht. Het is beslist onjuist, aldus de minister president, om te stellen dat, nu de zg. Brazzaville-resolutie geen twee derde meerderheid heeft gehaald, de weg voor de gevolgde politiek is afgesloten. De regering heeft juist, omdat zij aan deze politiek wenst vast te houden, het Nederlandse ontwerp-resolutie niet in stemming gebracht. Voor de verwezenlijking van de in ternationalisatie-gedachte bestaan in het kader van de Uno nog andere mo gelijkheden. De regering denkt hier aan de Afrikaans-Aziatische resolutie van 38 mogendheden (met grote meerder heid aangenomen) waarbij werd beslo ten tot de instelling van een speciale commissie van zeventien landen. De regering heeft de Nederlandse permanente vertegenwoordiger bij de Uno opgedragen, nauwkeurig en actief te volgen hoe de resolutie wordt uitge voerd. Zij kan nog niet aangeven welke concrete mogelijkheden voor het Ne derlandse beleid in Nieuw-Guinea zich onder de uitwerking van deze resolutie zullen voordoen. Zie verder pag. 2 Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Van 2 januari af mogen de adviseurs van het Cen traal bureau voor de afgifte van rij vaardigheidsbewijzen de uitslag van het rij-examen meteen aan de kan didaat bekend maken. Het Centraal bureau stuurt later het rijbewijs op, De uitslag wordt gegeven door af- - gifte van een rapport, ondertekend door de adviseur die het examen heeft af genomen. Als de kandidaat is gezakt, wordt op het rapport vermeld aan welke eisen niet is voldaan. Komt de kandidaat in aanmerking voor een herexamen, dan krijgt hij bovendien een coupon die hem daarop recht geeft. De kandidaat krijgt thans de uitslag pas na een dag of tien van het Cen traal bureau. Deze methode zal wor den gehandhaafd voor het examen van invaliden, omdat bij het vaststel len van de uitslag daarvan de medi sche en technische diensten van het C.B.R. moeten worden geraadpleegd. DEN HAAG Het systeem van bijzondere waardering voor militai ren, dat ruim een jaar proef heeft gedraaid eerst hij de vierde divi sie en later bij het Eerste Leger korps wordt 1 januari voor de he le landmacht ingevoerd. De achtergrond van de maatregel is, dat de militair niet alleen wordt be straft als hij iets fout doet, maar ook wordt aangemoedigd als hij een bijzon dere prestatie levert. De commandan ten kunnen een tevredenheidsbetuiging geven, eretekenen verlenen, of een ge schenk, extra verlof of een gratificatie binnen de grenzen van 25 tot tweehon derd gulden toekennen. Bij de vrij langdurige proef met dit systeem dat oorspronkelijk iets af week van de thans gegeven richtlij nen is gebleken dat het bij de solda ten in het algemeen goed is aangesla gen. ELISABETHSTAD (Reuter) De leiding van de Verenigde Naties in Katanga heeft laten weten dat de internationale politiemacht de strijd tegen het leger van Katanga niet zal staken eer de Katangaanse troe pen de wapenen hebben neergelegd. De vertegenwoordiging van de Uno vindt dat er niet langer sprake is van een conflict tussen de regering van Congo en die van Katanga, maar van een conflict tussen de Verenig de Naties en de regering van Ka- tanga. Dit is het antwoord van de Uno op de herhaalde oproepen van de Katan gaanse radio om de internationale politiemacht uit het land te verdrijven. „Laat iedere Katangaan zijn Goerka, zijn Zweed, zijn Ier of zijn Noor kie zen. Er zijn er genoeg voor ons alle maal", heette het in de- uitzendingen. Vergiftigt uw pijlpunten. De strijd zal pas ten einde zijn wanneer de laatste soldaat verdreven is." Heimelijk Moïse Tsjombe. de premier van de afgescheiden staat, is gisteren heime lijk per auto uit Noord-Rhodesia in zijn eigen hoofdstad aangekomen. In een smetteloos grijs pak deed hij de ronde door Elisabethstad om de schade in ogenschouw te nemen. Het eerst bracht hij een bezoek aan het Amerikaanse hospitaal, waar hij de leden van de staf liet vertellen van. de verschrikkingen van het bombarde ment dat zij hadden doorstaan toen 25 mortiergranaten, afgevuurd door de internationale politiemacht, het ge bouw verwoestten. Volgens de legerleiding van de Uno is deze beschieting per ongeluk uit gevoerd. De mortiergranaten waren bestemd voor een militair doel, dat vlak naast het Amerikaanse hospitaal was gelegen. Zeshonderd patiënten, onder wie vrouwen die een baby verwachtten, vluchtten in paniek toen de beschie ting begon. Nog geen honderd bleven achter omdat hun toestand vluchten onmogelijk maakte. Een vrouw die op het punt stond te bevallen rende uit de operatiekamer weg en is sindsdien niet meer gezien. Schuld Tsjombe's gezicht stond strak toen hij zijn hoofdstad inspecteerde. Het uitbreken van de bloedige strijd, ge richt op onderwerping van Katanga, weet hij geheel en al aan de Ver enigde Staten, „die geld, vliegtuigen en diplomaten naar Congo zenden voor de strijd tegen Katanga alles, be halve soldaten". Hij zei: „De Ameri kanen zijn te laf om zelf te vechten. Zij sturen liever Indiërs." De dag begon rustig in Elisabethstad, maar tegen de middag nam de strijd;in hevigheid toe. De winkels, die een pgar uur geopend waren geweest zodat Mie bevolking voedsel kon kopen, sloffen weer snel toen de granaten van de beide partijen begonnen in te slapn. Uit alles bleek dat er nog geen sprake van is dat de Katangaanse troepen zullen wijken voor de internationale troepenmacht. Succes In het noorden van Katanga haddetl de troepen van de Uno 's ochtends een succes geboekt toen zij Katangaanse troepen in Manono op de vlucht had den gejaagd. Enkele uren later echter vielen de verjaagde troepen plotseling weer aan en de internationale politie macht moest het gewonnen terrein weer prijsgeven. De Ierse generaal McKeown, die de internationale politiemacht commam deert, is naar Elisabethstad vertrokken om zich een beeld te kunnen vormen van de gang van zaken. Wellicht is zijn vertrek bespoedigd door de mede deling van de centrale Congolese rege ring te Leopoldstad dat Congo een be roep zal doen op buitenlandse hülii wanneer de strijdkrachten van de Uno er niet in slagen Katanga weer onder het wettige Congolese gezag te brengen. Zoals men weet heeft Congo juist weer diplomatieke betrekkingen aangeknoopt met de Sowjetunie. Weersverwachting van het K.N.M.I. in De Bilt, geldig tot hedenavond: Zwaar bewolkt imet tijdelijk regen, 'mogelijk voorafge gaan door sneeuw. Tatige, langs de kust tijdelijk krachtige wind, ruimend van zuid oost naar zuidwest. Aanvankelijk tem peraturen om het vriespunt. MIESJE: Zo; weer een week voorbij. Van onze weerkundige medewerker DE WINTER zet niet door; dat was gisteren duidelijk uit de weerkaarten op te maken. In het zuidwesten van Engeland en aan de kust van Frankrijk liep de temperatuur gisteren op tot dertien graden. De warmere lucht zal van daag ons land bereiken. Dat zal naar verwachting veel be wolking met zich meebrengen, waaruit enige tijd regen en in de noordelijke provincies mogelijk eerst ook wat sneeuw zal vallen. Veel vorst zit er niet meer in de lucht. Gisteren had Nederland een koude dag. 's Morgens vroeg vroor het hier en daar vijf graden en overdag liep de temperatuur niet verder dan tot één a vier graden boven het vriespunt op. De koude nacht was het gevolg van een rug van hoge druk die over ons land is getrokken. Daardoor verdwe nen de buiigheid, de bewolking en de wind. Dat had weer tot gevolg, dat het aardoppervlak met de sneeuwlaag die nog op vele plaatsen ligt sterk kon afkoelen en de lucht kon meedoen. Doordat in Duitsland en Frankrijk de nacht ook koud was, kon de zuid. oosten wind geen stijging van de ten» neratuur brengen. A

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1