Grote gebieden staan blank Uno met alle wapenen ten strijde in Katanga BfiÉMffi»; Spanning in Gelderse valleiDrente en Overijssel Slachtoffers aan beide zijden SCHEVENINGSE LOGGERS IN LAAKHAVEN Kogel gevonden in auto van Italiaan SAFE-DENKSPEL Oostduitse trein rijdt naar de vrijheid TIEN DODEN GEBORGEN NA SCHEEPSRAMP MET STIENTJE MENSINGA PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND BLOEDVERGIETEN KON NIET VERMEDEN WORDEN Zie verder pag. 5 Tweetal springt naar vrijheid (MET 26 MAN) In Nederlanden werken 6191 buitenlanders Waterstaat heeft al jaar lang plan in onderzoek Vrijwilligers Onder water LAATSTE NIEUWS Lijk in bos? STORMSCHADE IN LIMBURG Gulf-raffinaderij in Rotterdam De Bilt: Kouder Sleepboot seint naar Nederland Directeur: JACQ. DE SMIT: Chefred.: G. J. Breaker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 68, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53. tefefoon 011503189, Zierikzee. Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwseh Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal1 Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters T cent per woord met een minimum van 1,—», 16e JAARGANG No. 5029 Woensdag 6 december 1961 GRIMMIGE STRIJD TEGEN WATER LEOPOLDSTAD (Reuter) Oe Thant, de secretaris-generaal van de Uno, heeft de internatio nale politiemacht in Congo, die sinds gisterochtend in gevecht gewikkeld is met de troepen van Katanga, opdracht gegeveh te land en in de lucht op te treden tegen de Katangaanse strijdkrachten. Er zijn versterkingen van de internationale politiemacht naar Elisabethstad, de hoofdstad van Katanga, onderweg. Vliegtuigen van de Uno hebben bevel gekregen de actie van de landstrijdkrach ten te ondersteunen en elk toestel van de Katangaanse luchtmacht buiten gevecht te stellen dat zich in de strijd mengt. De burgerlijke autoriteiten van de Uno in Katanga hebben van het hoofd kwartier van de Uno in New York op dracht gekregen zich te voegen naar de bevelen van de militaire commandan ten. De Indische brigadier-generaal Raja is tot opperbevelhebber benoemd en Sture Linner, het hoofd van de Uno in Congo, heeft van de secretaris-gene raal volmacht gekregen om te handelen zoals het hem het best dunkt. De strijd tussen de Katangaanse troe pen en de politiemacht van de Uno woedt vooral in en vlak om de Katan gaanse hoofdstad. Aan weerszijden zijn slachtoffers gevallen. De Katangaanse verliezen zouden ongeveer eertig do den bedragen. Tot het laatst Tot het laatste toe zijn er pogingen gedaan om bloedvergieten te voorko men, maar omstreeks het middaguur was de toestand zo gevaarlijk gewor den dat de militairen van de Uno tot actie moesten overgaan. De chronolo gische volgorde van de gebeurtenissen van gisteren was: 10 uur Indische troepen van de Uno zetten een deel van Elisabeth stad af en laten niemand meer door tot de huurt waar het hoofdkwartier van de Uno is. (Advertentie) DAGELIJKS al het boiwnieuws in DAGBLAD C0B0UW het vakdagblad voor de bouwwereld ABONNEMENTEN C0B0UW, POSTBUS 1067, OEN HAAG Van onze Haagse redactie SCHEVENINGEN. Een paar log gers die gewoonlijk in Scheveningen overwinteren moeten deze keer ligplaats in de Laakhaven zoeken. Zij moeten daarvoor een omweg maken over Rot terdam. ofschoon zij nu slechts vijf kilometer van de Laakhaven liggen. De Scheveningse redersvereniging heeft gevraagd vijftien loggers een lig plaats te geven in de Laakhaven of in Maassluis, omdat het de Schevening se haven aan ruimte ontbreekt. In de Eerste Buitenhaven is drie kwart van de walkant buiten gebruik; aan één zijde wordt de nieuwe afslag gebouwd en aan twee andere kanten wordt de beschoeiing vernieuwd. Met Vlaggetjesdag hoopt men het werk aan de haven af te hebben zo dat de hele vloot er dan weer een plaats kan vinden. In Kanaal-Zuid in Apeldoorn is gister avond de 38-jarige E. Hurenkamp om het leven gekomen. Hij werd overreden door een auto, toen hij zijn fiets stond te re pareren. NA TWEE WEKEN Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. In de Alfa Ro meo van de sinds 12 november vermiste Italiaanse vertegenwoor diger Bruno Colombo is gistermid dag een kogel gevonden die ver moedelijk uit een pistool afkomstig is. Het projectiel kaliber 7.65 millimeter werd aangetroffen in de stijl van het rechter portier, achter de bekleding. De Amsterdamse politie neemt aan dat de vertegenwoordiger door deze kogel om het leven is gekomen. Zij was al kort na het vinden van de Alfa Romeo, twee weken geleden op het Haagse Lange Voorhout, tot de overtuiging gekomen dat een schot op het hoofd van Colombo was afgevuurd. Vermoeden Tot die overtuiging had bijgedra gen de put die vlak bij de voorruit in het dak van de Alfa Romeo was gevonden. Bovendien was de zeildoe ken bekleding er omheen weg ge scheurd. De politie vermoedt dat de schutter dat heeft gedaan om naar de kogel te zoeken. De raadkamer van de Amsterdamse rechtbank heeft gisterochtend de vor dering toegewezen van het waarne mend hoofd van het arrondissements parket, mr. J. F. Hartsuiker, tot in bewaringstelling van de dertigjarige Italiaanse horlogemaker Sergio Squazzardi. Bij de Franse regering zal nu een verzoek om uitlevering van de Italiaan worden ingediend. Squazzardi die als hoofdver dachte wordt beschouwd zit op het ogenblik in de Santé-gevangenis in Parijs. Hij werd enige dagen gele den op verzoek van de Nederlandse justitie gearresteerd. Ofschoon de recherche in Amster dam ervan overtuigd is, dat Colom bo het slachtoffer is geworden van een roofmoord, is nog steeds geen lijk gevonden. Tot gisteren was zelfs op en in zijn Alfa Romeo geen dui delijk spoor gevonden. (Advertentie) ELKE WEEK 10.000 AAN PRIJZEN Inl.: Bartoklaan 21, Utrecht (030>-36731. Uitslag serie BG: 221 313 133 122 11.30 Laatste poging van de burger lijke gezagsdragers van de Uno om tot een vergelijk met de re gering van Katanga te komen. 12.30 De Amerikaanse consul probeert nog eens bloedvergieten te voor komen. 13.15 Katangaanse troepen komen van achter hun versperringen te voorschijn en rukken vijf honderd meter op naar het vliegveld. 13.30 Katangaanse troepen onder be vel van blanke officieren gra ven zich in langs de weg naar het vliegveld en gepantserde auto's worden bij de versper ring in gereedheid gehouden. 13.45 De eerste schoten vallen bij het vliegveld. In de stad breekt pa niek uit onder de bevolking. 14.15 Mortiergranaten vallen in de stad. Europeanen mengen zich van hun huizen uit in de strijd. Overal klinkt geweervuur. 15.20 De eerste gewonde soldaat van de Uno wordt naar het hospitaal gebracht. Een van de Katan gaanse pantserauto's is buiten gevecht gesteld. 16.00 Zwaar mortiervuur. 16.30 Bij het station, midden in de stad, wordt hard gevochten. Vaag Het was onmogelijk een beeld te ver krijgen van de loop van de gevechten. Later op de dag scheen de paniek on der de inheemse bevolking plaats te hebben gemaakt voor apathische rust. De Europeanen verschenen weer in de straten en schenen zich van de ge vechten niets aan te trekken. Niemand wist wat er precies aan de hand was en naarmate de dag vorderde werd de toe stand onduidelijker. Ook kwam er steeds minder nieuws, omdat de radio zender en de telexverbinding met de buitenwereld telkens uitvielen. Van onze correspondent BONN. Een 21-jarige jongeman en een 18-jarig meisje zijn gisteren door een sprong van het dak van een huis van vier etages van Oost- naar West-Berlijn gevlucht. Zij heb ben geen noemenswaardig letsel op gelopen. Het paar was tegen middernacht on opgemerkt door de Oostberlijnse grens post het huis binnengeslopen, op het dak en vervolgens over het daar aan gebrachte prikkeldraad geklommen. Daar hebben zij door het werpen van dakpannen op Westberlijns gebied de aandacht getrokken van de politie, die de brandweer alarmeerde. Deze span de een springzeil en richtte daarop de lampen van haar auto. Na elkaar sprongen beiden van een hoogte van twintig meter in het zeil. Dag en nacht is in Gramsbergen gestreden tegen het wassende wa ter. Met zandzakken zijn dijken en dijkjes ver sterkt. Nederlandse en Duitse dijkwachten werk ten eendrachtig samen. Veel tijd voor het Sinter klaasfeest bleef er niet bij over. BERLIJN (DPA) Een Oostduitse machinist en stoker zijn gisteravond met hun trein uitgeweken naar West-Berlijn. Zij namen 24 familieleden en vrienden mee. De trein reed gewoon volgens het spoorboekje van Oramënburg naar Berlijn. Zijn eindpunt was station Albrechtshof, de laatste halte op Oostduits gebied voor West-Berlijn. De trein stopte echter niet op het station Albrechtshof. Hij daverde op volle snelheid langs de perrons. Over een bijna nooit gebruikt spoor reed hij even verder, bij Staaken, West-Berlijn binnen. Met baby De trein bestond uit een locomotief en acht wagens. Onder de vluchtelingen-passagiers waren tien vrouwen en zeven kinderen. Een van de vrouwen had haar acht dagen oude baby bij zich. Var onze Haagse redactie DEN HAAG. In totaal werkten op 30 november 6191 buitenlandse arbeiders in Nederland, van wie 4618 Italianen. Deze werkkrachten zijn over zeven pro vincies verspreid in de drie noorde lijke en in Zeeland werken geen buiten landers. In de Twentse textiel werken verhoudingsgewijs de meeste buitenlan ders: ruim 1700. Van onze correspondenten MEPPEL Voor het tweede achtereenvolgende jaar hebhen honderden mensen in Zuidoost-Drente en Noordoost-Overijssel, in Meppel en in de Gelderse vallei geen genoeglijke Sinterklaas kunnen vieren. Evenals vorig jaar was er vrees voor het water, dat in overvloedige mate aangevoerd, door de naar westelijke richtingen draaiende wind, niet kon worden afgevoerd. het water via de Eem in het IJssel- meer moet lozen. Het water stond er gisteravond hoger dan zaterdag. Bij Urserri en Schermerhorn is het water van de Schermerringvaart over de dijk gestroomd. Het water kwam enkele decimeters hoog te staan in en kele laag gelegen huizen. Rondom Alk maar staan vele weilanden blank. In De Rijp liep het water de huizen bin nen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De sterke westen wind belemmert de lozing van het overvloedige regenwater uit Zuid- Drente en Noord-Overijssel dat bij Zwartsluis naar het IJsselmeeir moet vloeien. Bij Waterstaat is sinds vorig jaar, toen dezelfde streek eveneens zwaar van het water had te lijden, een plan in onderzoek om het water de baas te worden Dit plan omvat onder meer het leiden van overvloedig beekwater om Meppel heen en de bouw van een sterker gemaal in Zwartsluis. In het ontwerp-verdrag Nederland- Duitsland is ook voorzien in de samen werking van beide landen met betrek king tot grensoverschrijdende rivieren en beken. Daardoor zal wei een beter gezamenlijk waterbeheer kunnen ont staan, maar het overtollige water krijgt men daarmee niet weg. Dat zal aan het ontvangende einde, dus in Neder land moeten gebeuren. Dat gebied is altijd geteisterd ge weest door overstromingen, maar vroe ger werd daar minder aandacht aan besteed, omdat er veel meer woeste grond was. Tegenwoordig is er meer land in cultuur gebracht. Bovendien blijkt het ontgonnen land, doorsneden met sloten en greppels, het water veel sneller af te geven en door te laten dan vroeger de woeste grond. Tientallen inwoners van het Over ijsselse dorp Gramsbergen hebben gisteren de hele avond een grim mige strijd gevoerd tegen het water van de Vecht. Er is nog geen alarm situatie, maar de toestand is kritiek, vertelde burgemeester H. van Hout gisteravond. Het water stond op dat ogenblik nog maar vijf centimeter lager dan vorig jaar toen zich voor de streek een catastrofe voltrok. Hectaren en hectaren bouwland liepen toen onder water. Drie dagen en twee nachten is er in Gramsbergen al gewerkt aan ver zwaring en versterking van de dijken. Gisteravond werd een groot aantal vrijwilligers in staat van paraatheid gebracht. Er werden lichtagregaten gecharterd om ook in het duister door te kunnen werken. Uit Duitsland kwa men gistermiddag veel arbeiders en landbouwers de grenzen over om hulp te bieden. Ook in Zuidoost-Drente staan grote gebieden blank. In de gemeente Schoonebeek worden de ja-knikkers van de Nederlandse aardoliemaatsehap- pij met zandzakken beschermd. In Koevorden zijn maatregelen getroffen om overstroming van stadswijken te voorkomen. Bij Meppel werd de toestand gister middag kritiek, doordat het water door de harde wind opnieuw opliep. Het water in het Meppelerdiep werd opge stuwd in de richting van Meppel, waar door in het noordoosten van de stad in de Oude Vaart en de Wold Aa het water opnieuw steeg. Bovendien voer den die riviertjes veel water aan uit midden-Drente, na de zware regenval gedurende de vorige nacht. In de loop van de ochtend kon het Meppelerdiep door de zuidwesterstorm niet meer via de stroomsluis te Zwart sluis lozen. Daarop is tot zes uur zo veel mogelijk gespuid in de boezem van het waterschap Vollenhoven. Over dag is zo de toestand in de hand ge houden, maar met vrees werd het wa ter afgewacht dat tengevolge van de regenval Meppel nog moest passeren. In de Gelderse vallei zijn gisteren opnieuw vele beken buiten hun oevers getreden Honderden hectaren bouw en weiland en wegen staan onder wa ter, voornamelijk in Zwartebroek, Achte-veld, Stoutenburg, Hoevelaken, Nijke I en Kootwijkerbroek. Enkele boerderijen zijn ontruimd omdat het water over de drempel de huizen bin nen liep Sinds het begin van de maand is in deze streek ruim 120 millimeter neer slag gemeten. Het gemiddelde voor de hele maand december is 62 millimeter. De regen kreeg steun van de harde wind, die het water hoog opstuwde in het Valleikanaal hij Amersfoort, dat I Dr. Mullerdr. Vos, dr. Van Driel en ik zijn tot de conclusie gekomen, dat u een kater hebt. AMSTERDAM De Amster damse politie is vannacht in het Amsterdamse Bos een speurtocht begonnen naar het ljjk van Bruno Colombo, de enkele we ken geleden op mysterieuze wijze in Amsterdam verdwenen Italiaanse vertegenwoordiger. De aanwijzing dat het lijk in het Amsterdamse Bos zou zyn verstopt, schijnt afkomstig te zijn van de in Parijs aangehou den Italiaan Sergio Squazzardi. ROERMOND De storm heeft gis teren in Limburg op veel plaatsen scha de aangericht. In de Neerstraat in Roer mond woei een stuk van een gevel af: brokken steen en metaal vielen van tien meter hoogte op het trottoir. Nie mand in de drukke winkelstraat werd getroffen. De brandweer heeft later een groot deel van de muur moeten aftrekken. In Venlo werd een jongedame een nieuwe lampekap uit de handen ge rukt. De kap zeilde over een honderd meter verder liggende spoorbrug en plonsde een heel stuk verder in de Maas. DEN HAAG De. 21-jarige scooter- rijder F. A. Hinfelaar uit Den Haag is gisteren in het Zuidwal ziekenhuis over leden. Hij was maandag op de Escamp- laan in Den Haag tegen een stilstaande vrachtwagen gereden. Door het slechte weer had hij met gebogen hoofd gereden, waardoor hij de auto te laat had gezien. ROTTERDAM. De Amerikaanse oliemaatschappij Gulf Oil gaat een raffinaderij bouwen in het oostelijk deel van Europoort. Aldus meldt de Nieuwe Rotterdamse Courant. De Guifraffinaderij zou de vierde in Rotterdam zijn. Shell, Caltex en Esso hebben dergelijke bedrijven in het Botlekgebied. Gulf Oil zou aanvankelijk plannen hebben gehad zich in Amsterdam te vestigen. Gezien de hoge vlucht van de olie-industrie in het Waterwegge bied, zou de directie Rotterdam heb ben verkozen. De toegankelijkheid van Europoort voor reuzentankers zou ook een overweging zijn geweest. Weersverwachting van het K.N.M.I. in De Bilt, geldig tot hedenavond: Kouder weer met afwisselende be- [wolking en enkele puien. Geleidelijk afnemende wind uit richtingen tus sen west en noord west. MIESJE: Op naar het volgende feest. 7 december: zon op 8.33, zon onder 16.30: maan op 7.26, maan onder 16.40. Van een onzer verslaggevers Een ion de bemanningsleden uordt van de op de rotsen gelopen Stientje Mensinga gehaaldbungelend aan een touw onder een helikopter, boven een kokende zee (pijl). De Stientje is inmiddels nadat zij in rustiger uater was getrokken gezonken. T> OTTERDAM. Aan de rötsach- tige Ierse westkust zouden gis teren tien lijken zijn geborgen van zeelieden, die bij de ramp met de Nederlandse kustvaarder Stientje Mensinga het leven hebben verlo ren. Nog twee zeelieden zouden worden vermist. Deze trieste gegevens seinde gister avond de sleepboot Noordzee naar het kantoor van Leen Smit en Co.'s inter nationale sleepdienst in Rotterdam. De Noordzee, onmiddellijk na het bericht van de ramp uit de Ierse plaats Cobh vertrokken, was te laat gekomen; even als tal van andere schepen en vlieg tuigen die naar de vermisten onder wie vier Nederlanders hebben ge zocht. Overigens bestaat nog steeds geen zekerheid over het juiste aantal ver misten. Volgens sommige berichten zijn van de Duitse Maria Schulte vijf man in zee terecht gekomen. Andere berichten spreken nog steeds van acht. Nederlanders De Nederlanders, van wie moet wor den aangenomen dat zij het leven heb ben verloren, zijn: de kapitein van de Stientje Mensinga, de heer J. Mink uit Purmerend, de eerste stuurman G. J. Kievit uit Vlissingen, de tweede machinist S. Meibos uit Oudeschool en de matroos B. van Rijn uit Kat wijk aan Zee. De gevonden lijken zijn nog niet geïdentificeerd. De zes opvarenden van de Stientje Mensinga, die door een helikopter van de Britse marine konden worden gered, zijn ondergebracht in het Irish Hotel, een pension in het plaatsje Bellmullet. Drie van hen zijn Nederlanders: de eer ste machinist L. van Eyck uit Vleuten, de kok G. Groen uit Hoogland en de matroos Harrie van Dijk uit Amster dam. De drie anderen zijn Spaanse be manningsleden. De eerste machinist Van Eyck deed ons gisteravond door de telefoon het relaas van de r|imp. Halve kracht „We voeren met halve kracht, vrij dicht onder de kust. Die is daar bij zonder smerig Het was beesteweer: ontzaglijk zware hagelbuien en abso luut geen zicht. Plotseling voelden we een flinke stoot; we waren boven op de rotsen gelopen Er zat een groot gat in de machinekamer en aan stoppen of pompen viel niet te denken. Alle hens was onmiddellijk aan dek. Toen de machinekamer vol water stond verscheen de helikopter. Zes van ons zijn daarmee van boord gehaald; bun- De eerste machinist L. van Eyck (links) uit Vleuten en de matroos Harrie van Dijk uit Amsterdam twee bemannings leden van de Stientje Mensinga die be houden aan land werden gebracht. gelend aan een kabel werden we in het toestel gehesen en twee bij twee naar land gebracht. De kapitein en de drie anderen bleven op de Stientje Men singa. Het zag er toen allemaal nog niet zo erg uit. De Maria Schulte was versche nen en de kans zat er toen in, dat een lijn kon worden overgeschoten." In een sloep De vier achterblijvers op de zinken de kustvaarder zijn later in een sloep van het Duitse vrachtschip Maria Schulte gestapt. Kapitein Okkens ver telde gisteren, nadat hij met zijn schip de vlag halfstok in Sligo was aangekomen, dat hij door knipperlich ten van een vliegtuig van de Britse luchtmacht op de netelige positie van de Nederlandse kustvaarder was gewe zen. „We probeerden eerst een lijn over te brengen", aldus de Duitse gezagvoer der, „maar de huizenhoge golven maak ten dit onmogelijk. De Nederlanders lieten toen een rubberboot te water, wij stuurden een sloep uit met vijf man. Kort nadat de Nederlanders daarin wa ren overgestapt brak de lijn tussen de Maria Schulte en de sloep. We zagen in onze zoeklichten de negen man met hun boot in de duisternis verdwijnen. Het was ellendig, maar we konden niets doen omdat wij zelf op de rotsen dreig den te slaan". Kort daarna is de sloep omgeslagen. De geredden zijn door de helikopter niet ver van het strand aan land ge zet. Daar ontfermde zich een priester over hen, father Rea. die hun een lift gaf naar het pension in Bellmullet. Van daag zullen de overlevenden naar Du blin gaan, waar maatregelen zullen, worden genomen voor de terugtocht naar huis.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1