Perfide houding is uiterst gevaarlijk Geesinks triomf l is zijn afscheid r Italiaan in Parijs wees* opgepakt Fransen en Engelsen werken IJ no in Katanga tegen Meppel bleef gespaard voor natte Sinterklaas PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Vooral Engeland Druk Financieel belang GETUIGEN VAN MOORDPARTIJ OP NW.-GUINEA MELDEN ZICH Geen nieuw proces voor Preston Cobb Antillen wijzen Yenezolanen uit Berlijn STUKJE VAN DE MUUR WOEI WEG WATEROVERLAST OP VEEL PLAATSEN GEVAAR BLIJFT Beroep op Laos om regering te vormen TRADITIONEEL I De zaak Colom bo De Wereldraad en het gemengde huwelijk PROTEST VAN BOEREN IN ZUID-SUMATRA Prof. Zuur overleden De Bilt; Bewolkt li Directeur: JACQ. DE SMIT: Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te. Middelburg, Plein 194U nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4. telefoon 01100—6901 Viissingen. Nieuwendijk 33. Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraai 40, Postbus 53. tef^foon 011503189, Zierikzee Havenpark 24. telefoon 011102991. Zeeuwsen Dagblad Losse nummers 13 cent i Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1,—v 16e JAARGANG No. 5027 Maandag 4 december 1961 O'BRIEN TREKT FEL VAN LEER Eigen nieuwsdienst NEW YORK De Verenigde Naties zijn dit weekeinde in op- schudding gebracht door ernstige beschuldigingen van de af tredende opperbevelhebber der internationale strijdmacht in Ka- tanga aan het adres van Engeland en Frankrijk. De Ier dr. O'Brien onthulde in brieven aan enkele kranten dat hij vrijdag zijn functie zal neerleggen „onder druk van een door Engeland en Frankrijk gevoerde campagne, die uiteindelijk bedoeld is als obstructie van enkele resoluties van de Veiligheidsraad over Katanga". .O'Brien heeft ook ontslag ge vraagd uit de Ierse diploma tieke dienst waaruit hij tijdelijk naar Congo was uitgezonden, „om vrijelijk te kunnen spreken en handelen". Hij zei bezig te zijn met een boek over zijn er varingen met de Uno in Congo „om tot in bijzonderheden de obstructieve werkwijze van En geland, Frankrijk en België te gen de uitvoering van Uno-reso- luties over Katanga aan de kaak te kunnen stellen". Het doel van de campagne, die vooral en niet bepaald kieskeurig door Engeland zou zijn gevoerd, was volgens O'Brien de leden van het secretariaat van de Verenigde Na ties door intimidatie ervan te weer houden om uitvoering te geven aan resoluties waarmee Engeland en Frankrijk het niet eens waren, hoe wel ze er niet tégen gestemd hadden. O'Brien zei niet de eerste ambtenaar van de Uno te zijn geweest die een dergelijke behandeling had onder vonden, en meende dat hij evenmin de laatste zou zijn. Hij waarschuwde dat een dergelijke intimidatiepolitiek vfor de Uno op den duur even ver woestend zou zijn als de meer open lijke vijandigheid van Rusland. „Een even groot gevaar als een overmatig gebruik van het vetorecht is de dub belhartige houding van vaste leden om niet tegen resoluties te stemmen, waar ze eigenlijk vierkant tegen zijn. Zo komt het er tenslotte op neer dat de Uno resoluties moet uitvoeren die door enkele vaste leden in het verborgen worden tegengewerkt." O'Brien zei dat het eerste ver zoek om hem te ontslaan was inge diend nadat hij was begonnen met de militaire campagne tegen Katan ga om op grond van een resolutie van de Veiligheidsraad alle buiten landse huursoldaten uit Katanga te verdrijven. Daarna was de druk steeds heviger geworden: „zowel van binnen als van buiten de organisa tie werd ik steeds feller aangevallen. Niet van de zijde van de Belgen, maar van de kant van Engeland en Frankrijk." Behalve in New York toonde men zich ook in de Ierse hoofdstad Dublin verrast over O'Briens heengaan uit de Uno en de Ierse diplomatieke dienst. Algemeen werd er verband gezocht met een ander onverwacht ontslag, dat van de hoge Ierse amb tenares Macentee uit de Ierse Uno- delegatie bij de Uno. In Londen en in Parijs weigerden de ministeries van buitenlandse zaken zich over O'Briens aantijgingen uit te laten. In Londen wijst men er echter op dat Engeland in feite achter premier Welensky van de Rhodesische fede ratie staat, die Tsjombe -niet onwel gevallig gezind is. Bovendien zou den op de achtergrond van de af faire ook Britse financiële belangen in Katanga staan. Al eerder waren er verwijten over tegenwerking door Engeland in Congo gedaan, met name bij het aftreden van de Indiër Dajal, een van O'Briens voorgangers, die tenslotte zelfs culmineerden in een aantijging dat Engeland op de een of andere duistere manier betrokken zou zijn bij het raadselachtige vlieg ongeluk van Hammarskjöld boven de Katanfaans-Rhodesische grens. In Katanga heerst inmiddels op nieuw een gespannen toestand. Dit weekeinde kwam het in Elisabeth- stad enkele malen tot bloedige bot singen tussen internationale troepen en dronken Katangaanse gendarmes, van wie er 31 werden gearresteerd. Er is geweer- en mortiervuur ge hoord en er zouden elf leden van het internationale garnizoen vermist worden. De inwoners, beducht voor een nieuwe algemene opleving van de vijandelijkheden, waagde» zich zondag niet meer op straat, vooral niet nadat 's avonds laat bekend was geworden dat er opdracht uit New York was gekomen om de orde desnoods gewapenderhand te her steken. President Tsiombe van Katanga, ■lie twee dagen in Brazzaville bij zijn vriend .loeloe (het staatshoofd van voormalig Frans Congo) had door gebracht, is intussen gisteravond in Parijs aangekomen. Hii wilde op het De 22-iarige stuurman van de Duitse vliegve'd geen verklaring afleggen kustvaarder Reinholt Krusemman is za- werd ,.orzijn verzoek" onder terdag in het Noordzeekanaal overboord zware bewaking naar de stad ge- gevallen en verdronken. reden. O'BRIEN 'HOLLANDIA (ANP). In Neder lands Nieuw-Guinea hebben zich twee getuigen van de moord op controleur Holkemeyer en twee politie-agenten ge meld. De daders zijn nog niet gevonden. Volgens de twee getuigen, die geen inwoners zijn van Djadam, het dorp waar de moorden zijn gepleegd, had de heer Hilkemeyer de dorpelingen aange spoord de krotten in het dorp op te rui men en betere hutten te bouwen. De mannen van het dorp begonnen daarop twee krotten omver te halen. De resten daarvan zijn later door patrouilles ge vonden. Aanvankelijk zag het er helemaal niet naar uit dat er moeilijkheden zouden komen, maar plotseling hadden de man nen van Djadam een vijandige houding aangenomen, aldus de ge tuige. Met de kapmessen waarmee zij de krotten hadden geslecht, overrompel den zij de controleur en de twee agen ten die in zijn gezelschap waren. De aanval ging zo snel dat de slachtoffers geen gelegenheid gehad naar hun wa pens te grijpen De voorlopige conclusie is dat de dor pelingen de bedoelingen van de contro leur verkeerd hebben begrepen, moge lijk door taalmoeilijkheden. Volgens een communiqué van het gouverne ment blijkt uit het geval dat er een af schuwelijke daad kan voortvloeien uit de moeilijkheden die ontstaan als een primitieve bevolkingsgroep met de bui tenwereld in aanraking komt. Veelal accepteren de primitieven graag de voordelen van het contact maar af en toe rijst er fel verzet teeen het prijs ge ven van het oude. Praktisch altijd kan deze tegenstand in goede, banen worden geleid, maar er blijft een risi co bestaan, zoals nu weer is gebleken, aldus het communiqué. De weduwe van de heer Hilkemeyer is zaterdagavond met haar twee kinde ren op Schiphol aangekomen. w ht ys /£i PARIJS (ANP) „Ik stop er mee". Dat waren de woor den van de wereldkampioen judo Anton Geesink zater dag in Parijs na afloop van de strijd om de titel. „Ik heb nu de top bereikt en verder is er niets. Voor mijn vrouw en bet beter wanneer ik niet zo vaak meer van huis Anton Geesink werd zaterdag in Parijs wereldkampioen judo. Voor het eerst in de geschiedenis werd de Japanse hegemo- deze tak van sport doorbroken. Sone, een van de grootste judoka's uit het land van de rijzende zon, die vóór de finale tegen Geesink nog de drager van de kroon waskreeg in de beslissende strijd geen kans Op de bovenste foto de twee finalisten Geesink (links) en Sonetegenover elkaar. Na de machtige triomf van de Utrechtse reus werd hem een imposante trofee in de handen gedrukt (foto onder). kinderen is ben." Op het toppunt van zijn sportroem zal Geesink dus afscheid nemen. Hij wil zijn krachten voortaan alleen maar wijden aan het lesgeven. Waar schijnlijk zal de Utrechter nog wel eens in een wedstrijd in. Nederlahd uitkomen, maar hij zal zich zeker niet meer op het hoogste niveau blijven bewegen. Ik wist het De Utrechtse reus is er van over tuigd dat zijn triomf in het wereld kampioenschap een psychologische achtergrond heeft. „Ik ben twee maal in Tokio geweest, maar dat was MILLEDGEVILLE (AP) Een ge rechtshof in Milledgeville, in de Ame rikaanse staat Georgia, heeft de vijf tienjarige negerjongen Preston Cobb een nieuw proces geweigerd. De jon gen is in augustus door een uit blanken bestaande jury schuldig be vonden aan moord op zijn bejaarde blanke baas, waarna terdoodveroor deling volgde. Het verzoek om een nieuw proces was ingediend door de neger-advo caat Donald Hollowell, nadat een door de rechtbank aangewezen blanke advocaat dit had geweigerd. tijdens kampioenschappen. Dit jaar heb ik er twee maanden getraind en toen zijn mij de schellen van de ogen. gevallen. De Japanse judoka's, waar wij in Europa zo tegenop zien, 'hebben een geweldige techniek, maar hun lichamelijke conditie is matig. En op dat fysieke heb ik getraind, dat de stukken er afvlogen. Ze be gingen tevens de fout mij te onder schatten en ze kwamen zo zelfver zekerd op de mat of het behalen van de wereldtitel een sinecure was. Ik wist dat ik ze kon hebben. De training in Tokio gaf de doorslag; zij had mijn zelfvertrouwen ge sterkt." Het verslag van de kam pioenschappen in Parijs vindt u op pagina 9. WILLEMSTAD (A.N.P.) De vijf Venezolanen, die maandag de beman ning van een lijnvliegtuig van de Vene zolaanse luchtvaartmaatschappij Aven- sa hadden gedwongen op Curasao te landen, zijn als ongewenste vreemdelin gen uit de Nederlandse Antillen gezet, Zij zijn met een Venezolaans lijntoestel naar Venezuela gereisd. Het vijftal kwam niet in aanmerking voor politiek asiel, omdat het de veeg heid van ruim veertig mensen in gevaar had gebracht en er geen sprake was ge weest van ontvluchting na vervolging wegens politieke actie. BERLIJN De beruchte muur die Oost en West-Berlijn gescheiden houdt bleek in de nacht van zaterdag op zondag niet bestand te zijn tegen regen en wind. De storm sloeg er een bres in van zeven meter lengte. De betonblokken waaruit de muur is opgebouwd zijn onder ling niet verbonden. De blok ken lagen overal over de straat, alleen de onderste waren op hun plaats gebleven. Op het ogenblik wordt er op verschei dene plaatsen hard gewerkt aan versterking van de grensmuur. Van onze correspondent ZWOLLE Met het afnemen en draaien van de wind is voor de in woners van Meppel het gevaar afge nomen dat dit jaar, evenals vorig jaar, hun Sinterklaasviering in dub bele zin in het water valt. Zij hebben echter zaterdagavond wel in angst gezeten, want al was er vorig jaar door deskundigen verzekerd dat een overstroming zoals toen maar eens in de 25 jaar voorkomt, hét water stond toch al tot de rand van de Woldkade. Sinds vorig jaar waren er dan ook geen maatregelen genomen, integen deel, doordat de waterschappen in de omstreken van Meppel de situatie nu veel beter in de hand hadden, werd het overvloedige water juist naar de stad afgevoerd. Volgens de deskundigen van wa terstaat is het gevaar voor Meppel, en in niet mindere mate voor Koe- vorden, niet definitief afgewend, al GENEVE (Reuter). De twee vice- voorzitters van de conferentie van Ge- nève de Engelsman Malcolm Mac- donald en de Rus Georgi Poesjkin hebben een beroep gedaan op drie po litieke machten in Laos om samen een regering te vormen. De in opdracht van de conferentie geschreven brief is gestuurd aan de leiders van de drie groeperingen in Laos: de neutralistische prins Soevan- na Phoema, zijn communistische half broer prins Soevanna Vong en de rechts georiënteerde prins Boen Oem. Volgens de brief staat de conferentie op het punt overeenstemming te berei ken over zaken die met het probleem Laos samenhangen. De conferentie vindt het daarom nodig dat er een de legatie van een verenigd Laos naar Genève gaat. De vice-voo'rzitters dringen er verder op aan dat de drie politieke partijen alle mogelijke maatregelen nemen om een strikt nakomen van de wapenstil stand te bevorderen en om acties te vermijden die nieuwe conflicten zouden kunnen uitlokken. zakte het water gisteren weer. Zo lang het rijk geen geld beschikbaar stelt voor het graven van nieuwe en verbeteren van bestaande afwate ringskanalen, blijft het gevaar van overstroming bestaan, aldus de des kundigen. Zo moet de Drentse Hoofdvaart over een lengte van een kilometer tien tot vijftien meter worden verbreed. Dat plan ligt er al dertig jaar, maar het werk is nog steeds niet aanbesteed. Koevorden, waar de schade nu tot enkele ondergelopen kelders be perkt is gebleven, zou een aparte polder moeten worden, omdat het bedreigd wordt door het water dat van bovenaf uit de polders komt. Daarbij komt het water dat door de Vecht uit Duitsland wordt aange voerd. De omstreken van Winschoten, die op de Dollard afwateren, hebben ook met wateroverlast te kampen gehad, omdat de wind het water in de Dollard opstuwde. Inpoldering van de Dollard zou deze mogelijk heid uitsluiten. In de Gelderse vallei konden de riviertjes en beken het regenwater ook niet verwerken. De bijna tradi tionele overstroming zette in het dorp Zwartebroek, bij Barneveld, de wegen onder bijna een halve meter water. De verbinding Achterveld- Lunteren werd verbroken. In Twente kwamen tussen Henge lo en Almelo veel landerijen blank te staan. In Hengelo moesten zeven gezinnen tijdelijk elders worden on dergebracht. De Maas in Limburg is door de sterke regenval de laatste dagen ook sterk gestegen. In Borgharen steeg het water in een etmaal bijna drie meter. Daarom zijn' er vijf stuwen op de Maas gestreken. Het gemaal van de Nieuwlandse polder, op de grens van 's-Graven- zande en Hoek van Holland, viel za terdagmiddag uit. De brandweer van 's-Gravenzande probeerde eerst alleen het door de regen juist zo no dig geworden werk van het gemaal over te nemen. Toen zij het niet aan konden hielpen de brandweren uit Rotterdam en Hoek van Holland. In het .begin van de avond kon het ge maal het werk weer overnemen. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De Italiaan Sergio Squazzardi die er door de Amsterdamse recherche van wordt verdacht dat hij meer afweet van de verdwijning van Bruno Colombo, is voor de tweede maal in Parijs ge arresteerd. Hij is opgesloten in de Santé-gevangenis. Vrijdag werd hij, nadat hij zich had gemeld, vrij gelaten omdat de Parijse recherche geen redenen had hem van een mis drijf te verdenken. Inmiddels zijn hoofdinspecteur Sanders en inspecteur Hoegee van de Amsterdamse recherche naar Frankrijk gegaan. Zij hebben, ge steund door een per telex verzonden arrestatiebevel van de Amsterdamse officier van justitie, mr. Hartsuiker, een nieuwe arrestatie kunnen be werkstelligen. Ontkenning Alles wat wij gisteren in Amsterdam over de verklaringen van Squazzardi te weten konden komen is dat hij ontkent. Wat hij ontkent is niet duide lijk - het kan zijn dat hij zegt dat er geen moord is gepleegd, het kan ook zijn dat hij zegt helemaal niets te we ten en dat hij, als er al een moord is gepleegd, er niets mee te maken heeft gehad. Vandaag zal de officier van justitie de stukken in deze zaak in handen ge ven van de raadkamer van de Amster damse rechtbank. Die moet beslissen of er genoeg redenen zijn de uitleve ring van Squazzardi te verzoeken. De officier hoopt dat die beslissing mor genochtend genomen zal worden. Geen corpus delicti Er is nog steeds geen lijk gevonden in deze zaak. De politie denkt over zo veel gegevens te beschikken dat zij meent van een moordzaak te kunnen spreken. Eén van de dingen, die van alles wat is gevonden (onder meer op bloed lijkende spatjes in de auto van Colombo, een schram aan het dak die van een kogel kan zijn) het meest te denken geeft, is het feit dat aan de binnenkant van de auto geen enkele vingerafdruk is gevonden. Het enige wat de politie heeft kunnen vaststel len is dat het hele interieur is afge veegd. Gisteren is een commissaris van de Romeinse politie naar Parijs gevlo gen voor een onderhoud mét de twee Amsterdamse politiemannen. Zoals be kend zijn volgens de Amsterdamse re cherche nog twee andere Italianen, de studenten Calapso en Prisco, bij de* verdwijning betrokken geweest. Zij zijn inmiddels in Rome boven water gekomen en ondervraagd. Wat zij zeg gen wijst in de richting van Sergio Squazzardi. Vaders van andere bruidegoms huren een wagen! NEW DELHI. In de algemene vergadering van de Wereldraad van Kerken is de houding van de rooms- katholieke kerk ten opzichte van ge mengde huwelijken ter sprake gekomen. De Oostenrijkse Lutherse bisschop Oorhard May, had verklaard, dat Rome huwelijken met niet-katholieken be schouwt als „ongeldig en concubinaat". Een rocms-katholiek waarnemer, de eerwaarde heer Ian Extros uit Allahabad, Indië, schreef een briefje en stuurde dit via een bode aan de voorzitter. Het briefje luidde: „Met het oog op de ernst van deze vergadering, meneer de voorzitter, moge ik u onderdanig verzoe ken, een foutieve verklaring te verbe teren. De rooms-katholieke kerik beschouwt de huwelijken met niet-katholieken niet als ongeldig en concubinaat. Aan de andere kant verdedigt de rooms-katholieke kerk de heiligheid en onverbreekbaarheid van deze huwelij ken." Het is niet zeker of het briefje de voorzitter heeft bereikt voor de verga dering kort daarop werd verdaagd, maa- het is niet voorgelezen. Later heeft de eerwaarde heer Extros te zamen met de eerwaarde heer Edward Duff uit St. Louis, een van de andere Vaticaanse waarnemers, de zaak bespro ken met de adjunct perschef van de Assemblee, Charles Parling uit New York, die te kennen gaf dat stappen zou den worden gedaan om de zaak recht te zetten. Bisschop May had zijn opmerking ge maakt toen hij uiting gaf aan de hoop, dat het komende Vaticaanse Concilie stappen zal doen tot groter verzoeningen van de kerken in het bijzonder wat de huwelijken betreft. De rooms-katholieke kerk erkent vol ledig de geldigheid van huwelijken van niet-katholieken, ongeacht of deze voor de wet of in hun eigen kerken worden gesloten, maar wanneer een katholiek trouwt met een niet-katholiek, dan moet dit huwelijk om geldig te zijn, worden gesloten voor de katholieke kerk en moet de niet-katholiek beloven de kinderen katholiek op te voeden. Wanneer een katholiek zich buiten de kerk laat scheiden, wordt elk volgend huwelijk als ongeldig beschouwd. Advertentie DAGELIJKS al het bouwnieuws irt DAGBLAD C0B0UW het vakdagblad voor de bouwwereld ABONNEMENTEN C0B0UW, POSTBUS 1067, OEN HAAG DJAKARTA, (Reuter). In Tandjong Karang in Zuid-Sumatra hebben duizend boeren, gewapend met stokken en mes sen, gedemonstreerd tegen het agrari sche beleid van de regering. De boeren protesteerden tegen het feit dat zij het land van gouvernements- bedrijven, dat zij illegaal hadden bezet, moesten verlaten. Er werd geen melding gemaakt van gewonden. In Oost-Java werden vorige week bij een demonstra tie zes boeren gedood en achttien ge wond. Eigen nieuwsdienst KAMPEN. Prof. dr. ir. A. J. Zuur, leider van het bodemkundig onderzoek in de IJselmeerpolders en hoogleraar aan de landbouwhogeschool te Wagenin- gen, is zaterdagnacht op 59-jarige leef tijd overleden in het ziekenhuis te Kam pen. De betekenis van het bodemkundig onderzoek voor rationele inpoldering en in cultuur brengen van de jonge IJsel- meergronden is door het werk van prof. Zuur sterk naar voren gekomen. Internationaal heeft het werk van prof. Zuur veel belangstelling getrokken. Zijn adviezen voor verscheidene buitenlandse projecten die hij heeft bezocht, zijn daar voorbeelden van. NEW YORK (A.P.) Mariene Dietrich heeft een eis tot schade vergoeding ingediend tegen het Ame rikaanse tijdschrift McCall's Magazine voor een bedrag van twee miljoen dollar. De eis is gebaseerd op een artikel in het blad, dat heette „De Dietrichlegende". Het hooggerechtshof van de staat New York zal de zaak in januari behandelen. De weersverwachting van het K.N.M.Ï. in De Bilt, geldig tot van avond: Veel bewolking met nu en dan re gen. In de noorde lijke provincies mo gelijk tijdelijk nat te sneeuw. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit oostelijke richtin gen. Weinig veran dering in tempera tuur. MIES JE: Het is me het weertje wel. Zj'.lder dat he* 7erSens tot ernstige overstromingen is gekomen, heeft de over vloedige regenval de laatste dagen in verscheidene delen van ISederland overlast bezorgdomdat beken en kanalen de vloed niet konden verwerken. Alleen de ionee ren zagen de nattigheid soms als bron van plezierzoals deze knapen in Nijkerk

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1