Aanleidinggeen tweede 3 procent ANNEKE ANTI-JOODSE REL IN WENEN Groep van 95 tv-mensen besluit na mislukte interpellatie: HUISARTS STUURDE PATIËNT VERDER WE ZIJN ER NOG NIET SAFE-DENKSPEL „PROTEST VIT CARITAS-LOTTO NIEUWE VORM Hartaanval in bus Inbreker tijdens vlucht beschoten NADER ONDERZOEK IN MOORDZAAK MARGARET EN DAVID Langer dienen in West-Duitsland VEERTIG AUTO'S BIJ BOTSINGEN BESCHADIGD NA AANRIJDING OVERLEDEN WAS ZE HET? Golf van wandaden door studenten Mr. Burger vraagt debat over debat Dierenbescherming wil vergunning voor buksen LIJST GRAFSCHENNIS DAGBLAD C0B0UW Motie over A.O.W. ingetrokken Nog geen resultaten over ambtenarensalarissen De BiltOnvast PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Van een onzer verslaggevers HILVERSUM. Een groep van 95 vooraanstaande televisie medewerkers heeft gisteravond laat na een bewogen vergadering het ingrijpende besluit genomen om voor 48 uur het werk neer te leggen. Deze 95 producenten, regisseurs en journaalmensen maken tevens 95% uit van het totale aantal creatieve programma medewerkers aan de televisie. In hun verklaring zeggen zij na de gisteren in de Tweede Kanier gehouden interpellatie, dat de gebruikelijke middelen thans zijn uitgeput om tot verwezenlijking te komen van wat zij beschouwen als absolute minimumverlangens van het radio- en televisiepersoneel. Aangezien hun geen andere wegen meer openstaan zien zij zich genoodzaakt van dit standpunt te getuigen door met ingang van vandaag, woensdag 29 november, vanaf half zeven 's ochtends gedurende 48 uur hun werkzaamheden ten behoeve van de verzor ging van het Nederlandse televisieprogramma uit protest te staken. Het besluit van de Nederlandse televisieregisseurs, producers en presen tatoren inclusief de staf van de journaalaienst, om 48 uur het werk .neer te leggen heeft beslist niet de bedoeling om het televisiebedrijf lam te leggen. „Integendeel", verklaarde de heer Ab van Roon, produktieleider van de N.C.R.V. die gisteravond als woordvoerder optrad, „wij hebben zelf de technici van de N.T.S. verzocht zich niet met ons solidair te ver klaren. Wij beogen met onze actie dus beslist niet het scherm zwart te krijgen. Het is een protest uit wanhoop en het enige dat wij er in eerste instantie mee willen bereiken is, dat onze noodtoestand in zo groot moge lijke kring bekend wordt". Uit verklaringen van talrijke andere vooraanstaande televisieregisseurs bleek eens te meer, dat zij met noodtoestand niet de materiële situatie op het oog hadden. Hun actie is gericht tegen de afzijdige en onwelwillende houding van de regering, die duidelijk getoond heeft geen enkel begrip te hebben voor de arbeidssfeer en de arbeidsvoorwaarden in een gezond televisiebedrijf. Het feit dat bijna alle programma makers 48 uur niet op hun werk zullen verschijnen wil dus niet zeggen, dat er de komende twee dagen geen televisie zal zijn. Er liggen ingeblikte program ma's en films bij stapels in de kluizen. Wel staat vast, dat de aangekondigde uitzendingen ingrijpende wijzigingen zullen ondergaan. Vanavond wordt „Ach ter het nieuws" niet gepresenteerd door Arie Kleywegt en ook regisseur Wim Bosboom laat verstek gaan. Wat de omroepsters zullen doen is niet bekend. Aangenomen kan worden, dat zij zich 1 als free-lancers solidair met hun col- lega's zullen verklaren. Hoe het even- tuele televisiejournaal er de komende 1 dagen zal uitzien is een duistere zaak. 1 De tien leden van deze dienst hebben ondanks het feit dat hun chef Carel Enkelaar hun met ontslag heeft ge dreigd indien zij zich achter de actie j zullen scharen, besloten de komende dagen niet op pad te gaan. Ook een tweede afdelingshoofd van de N.T.S.de heer Van der Hoeven van de filmdienst, heeft een dergelijk be sluit voor zijn personeel bekend ge maakt. Hierover is in televisiekringen grote verontwaardiging ontstaan om dat zelfs de omroepdirecteuren geen enkele druk op hun televisiemedewer kers hebben geoefend om aan het werk te blij ven. „Laat men ons goed begrijpen", besloot de heer Van Roon. „het is beslist niet de bedoeling om de kijkers de dupe te laten worden van onze actie, wij willen onzë verontwaardiging beslist niet uiten via een zwart beeld scherm". Voor het verslag van de Tweede Kamer waar de interpellatie is uitgelopen op een herhaald „neen" van minister Veldkamp op het stuk van de salarissen van radio- en tv-personeel, zie men pag. 11. Van onze correspondent ARNHEM In Arnhem-Zuid is ver ontwaardiging ontstaan over de houding van een huisarts. Deze arts werd gisterochtend door arbeiders van de Heveafabrieken in Hevea dorp gewaarschuwd omdat er in een personeelsbus van de fabriek iemand onwel was geworden. De dokter verscheen in nachtkleding aan de deur en zei dat het geen zin had om in de bus te gaan kijken. Het beste zou zijn de man, de 53-jarige F. Hollander, terstond naar het zie kenhuis te vervoeren. Daar aange komen bleek hij al aan een hartver lamming te zijn overleden. De heer Hollander was omstreeks half zes in Arnhem-Zuid met een aantal andere arbeiders in de fabrieksbus gestapt. De chauffeur had de bus net weer in beweging gezet toen de heer Hollander onwel werd. De chauffeur stopte onmiddellijk en een van de pas sagiers rende naar het huis van de dokter, die ongeveer tien meter ver- derop woonde. „IN ZIJN BELANG" De huisarts in kwestie verklaarde ons later dat hij had aangenomen dat de man wel dood zou zijn. Het was in ieder geval in het belang van de pa tiënt dat hij zo snel mogelijk, naar net ziekenhuis zou worden gebracht, aldus de arts. ,,Als ik mij eerst had moeten aankleden, zouden er weer enkele kostbare minuten voorbij zijn gegaan, hoewel ik hoogstwaarschijnlijk toch niet had kunnen helpen." Tijdens het spreekuur van gisteroch tend bleek dat de overledene een pa tiënt van de huisarts was geweest. De zoon van de heer Hollander kwam toen namelijk een kalmerend middel halen voor zijn moeder, die door het plotselinge verlies van haar man hij had nooit eerder hartklachten ge had hevig overstuur was geraakt. TUCHTCOLLEGE De voorzitter van de afdelingsraad van de Koninklijke Nederlandsche Maat schappij tot bevordering der genees kunst, de arts-reumatoloog E. G. van Heusden te Wolfheze. die door de be drijfsarts van de Heveafabriek op de hoogte was gebracht, verzekerde ons dat het medisch tuchtcollege het geval zal onderzoeken. Het is echter onjuist nu al te veron derstellen dat de huisarts een ernstig verzuim zou hebben gepleegd, aldus dokter Van Heusden. „Ik zou mijn jas hebben aangeschoten en op pantoffels even in de bus zijn gaan kijken, maar ik kan mij voorstel len dat een andere dokter zegt: On middellijk naar het ziekenhuis, want daar is alles bij de hand." De 48-jarige bankwerker W. A. Par- zmski uit Amsterdam, die op 1 novem- ber met zijn bromfiets tegen een onver lichte handkar reed, is gisteren in een ziekenhuis in Amsterdam aan zijn won den bezweken. Van onze correspondent BUSSUM. De 22-jarige Amster damse monteur M. V., die gisteroch tend vroeg bij een inbraakpoging in de schouwburg Concordia in Bussum werd aangehouden, is bij een ont vluchtingspoging in het onderlijf ge schoten. De kogel moest in een zie kenhuis worden verwijderd. Met de 23-jarige G. R„ een in Ave- reest verpleegde psychopaat die met proefverlof was. was V. de schouwburg binnengedrongen Een voorbijganger die de mannen op het terrein van de schouwburg had zien rondscharrelen, waarschuwde de politie. Twee rechercheurs van de Bussumse politie hielden de beide mannen aan. R. gaf zich dadelijk over, maar de mon teur maakte een schijnbeweging alsof hij de beide rechercheurs wilde aanval len. Van de ontstane verwarring maakte hij gebruik om te vluchten. De Bussumse politie onderzoekt of het mogelijk is dat de beide inbrekers dezelf de nacht in een hoedenfabriek in Bus sum hebben ingebroken. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. De Haagse rechtbank heeft het onderzoek in de zaak tegen de 33-jarige G. A. I., die wordt verdacht van moord op de 71-jarige J. van der Guften, in diens huis aan de Uilebo men in Den Haag. heropend. Gelast werd dat een psychiatrisch rapport over de man zal moeten worden uitgebracht. De officier van justitie had twee weken geleden na een zitting met gesloten deuren neger, jaar •vnmvMjffitraf ge- eist vter "de moord, die W~de nacht van 8 op 9 juni -Mts gepleegd. Van onze correspondent LONDEN David Albert Char les, dat zijn de drie namen die prinses Margaret en de graaf van (Tony Armstrong-Jones) voor hun hahy hebben gekozen. De officiële titel voor hun eerst geboren zoon is zoals men weet, burggraaf Linley. Het kind van de prinses zal David worden ge noemd, liet men gisteravond weten. Vandaag wordt de jonge zoon van de prinses en de graaf van Snowdon ingeschreven in het ge boorteregister van het Londense district waar Clarence Hóu£e in ligt, het paleis van de koningin- moeder waar hij nog altijd logeert met zijn ouders. De naam David is gekozen in de eerste plaats omdat de prinses zowel als haar man die naam erg mooi vinden. Bovendien paste Da vid heel goed bij de betrekkingen die dc graaf van Snowdons familie heeft met Wales. Voorts werd David gekozen omdat die naam ook gedragen werd door wijlen sir David Bowes-Lyon, een broer van de koningin-moeder die in septem ber overleed. Albert was de naam van koning George VI, de vader van de prin ses. Charles werd gekozen omdat dat een der voornamen is van de vader van de jonggeborene. Vrijdag is David Albert Cliarles, burggraaf Linley precies een maand oud. Wanneer hij wordt gedoopt staat nog niet vast. Prinses Mar garet is nog niet in het openbaar verschenen sinds de geboorte van haar kind. De baby wordt geregeld naar buiten gebracht, waar zijn „nurse" wandelingen met hem maakt in de tuin van Clarence House. (Toen hij het vak van foto graaf beoefende heeft Tony Armstrong Jones eens een verhandeling geschreven over het fotograferen van kinderen. Wij drukken die af op pag 9.) Het eerste grafelijke portret van de gravin van Snowdon en haar eerstgeborene, David Albert Charles burggraaf Linley. Grafelijk is het portret omdat het werd gemaakt door Davids vader, de graaf van Snowdon. beter bekend als de vroe gere bèr'oepsfotograaf Antony Arm- strong-Jones. Van onze correspondent BONN. De 26.500 Westduitse dienstplichtigen, die 31 december zou den afzwaaien, moeten nog drie maan den in dienst blijven. Dit heeft het Westduitse kabinet gis, teravond besloten in het belang van de verhoogde paraatheid van de Europese defensie. De sterkte van de Westduitse strijdkrachten zal daardoor begin 1962 375.000 man bedragen. Van onze correspondent DELFT Bij een omvangrijke reeks kettingbotsingen op rijksweg 13 bij Delft zijn gisteren twee auto's uitgebrand. Acht wagens werden zwaar en dertig licht beschadigd. Twee chauffeurs liepen wonden aan handen en benen op. Eén wagen schoot door de middenberm en botste op een tegenligger. Er was slechts materiële schade. De eerste botsingen deden zich voor om kwart over vijf, op de baan RotterdamDen Haag, vlak bij de Pauwbrug. In een paar minuten tijds stonden er tot Overschie toe gekneusde auto's, soms met negen bij elkaar. Pas om kwart over zes had het verkeer zijn normale loop herkregen. Volgens de politie moet de slechte verlichting op de weg de automo bilisten- parten hebben gespeeld. Bovendien was een deel van de rijbaan om kwart over vijf nog afgesloten, omdat aan het wegdek werd gewerkt. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De Caritas-lotto zal over enige tijd in een nieuwe vorm wor den voortgezet. De directeur van de ver eniging Caritas, M. G. Hermes, heeft ge zegd te zullen blijven vechten om de zelfde rechten te krijgen als desport- organisaties. Om dat doel te bereiken wil hij alle politieke organisaties vragen zich aehted zijn standpunt te stellen en gelijkstelling te bevorderen. ..Een toto met een onbeperkte hoofd prijs zal op zijn minst het dubbele op leveren van de huidige beperkte sport toto. Dat is van het grootste belang van de huidige beperkte sporttoto. Dat is van het grootste belang voor het Nederlandse verenigingsleven", vindt de heer Hermes. AMSTERDAM. In het Weesper- pleinziekenhuis in Amsterdam is giste ren de dertigjarige wielrijdster H. C. Schoenmaker overleden. Zij werd maan dagavond door een nog onbekende auto mobilist aangereden en minstens vijf tig meter meegesleurd. De autobestuur der is namelijk na het ongeluk doorge reden. thuis maar suoorloos Van een onzer verslaggevers MAASTRICHT. Aan de voet van de Cauberg in het Lim burgse dorpje Houthem zijn de gordijnen potdicht in huize Geurtsenich. De heer Langendijk (60), Amsterdams makelaar in ruste en pleegvader van Anneke Beekman, heeft zijn klein kas teel stevig gebarricadeerd. Hij snauwt nieuwsgierigen, die de net volwassen geworden Anneke willen zien en spreken, van de deur af. Zijn vrouw, mevrouw L'angendijk-van. Moorst, trekt haar rode omslagdoek om zich heen en zegt: Hier wordt niet gesproken. Het zwijgende huis aan de Vroenhof aan de uiterste rand van ons land herbergt het meisje, dat al twaalf jaar de publieke belangstelling trekt. Houthem weet dat heel zeker, want Houthem heeft gezien dat er een wat gezet en donker, langharig meisje uit de lichtblauwe Volkswagen van de heer Langendijk is gestapt en in het kasteeltje is verdwenen. De wagen staat sinds de aankomst van Anneke in de tuin achter een vergrendeld hek. Gistermiddag is het wagentje voor het eerst met de heer Langendijk aan het stuur en een onbekende achterin naar Maastricht gereden. Was het Anneke? Men weet het niet. Men weet wel dat er besprekingen gaande zijn over de nog onopgeloste erfeniskwestie, die rondom dit van oorsprong Joodse meisje hangt. De sluier is sinds dit laatste autoritje- weer gevallen over het vreemde gesol met Anna Henriëtte Beekman, de oor logswees, om wier voogdij en opvoe ding een jarenlange strijd gaande is gehouden. Het meisje is voor de bui tenwereld spoorloos. In Hilversum, waar zij de papieren die haar burger lijke staat moeten bewijzen, in orde zal moeten (laten) maken, is de jonge vrouw gisteren in elk geval niet ge weest. Donderdag wil Anneke misschien voor het eerst in de volledige openbaarheid verschijnen, omdat dan de hangende erfeniskwestie het beheer van haar erfdeel, dat ongeveer een ton bedraagt in het reine gebracht kan zijn. Tot op dat moment komt zelfs de Sint Vincentius Vereniging, die in Houthem met loten leurt, niet binnen in huize Geurtsenich. Tot dan haalt Anneke's pleegvader brood en melk zelf uit het dorp om mogelijke nieuwsgierige le veranciers te weren. Houthem zegt van hem: een aardige vent, maar hij weet wonderwel een loopje met ieder een te nemen. Was het leuk op het verjaardagspar tijtje, lieverd? Eigen nieuwsdienst WENEN. Men maakt zich in Oostenrijk ernstig bezorgd over een golf van antisemitische en neonazistische wandaden die door studenten worden gepleegd. Gisterochtend vroeg maakte men in Wenen een der laat ste uitingen ervan mee. Een auto reed in snelle vaart langs het parlements gebouw. Uit het voertuig werden enkele schoten gelost. Op een aanplak biljet, dat uit de wagen werd gegooid, stond: „Duitse studentenorganisaties zullen vechten". Kamerlid over de zaak-Van der Putten: Van onze Haagse redactie DEN HAAG. „We zijn er nog niet met de zaak-Van der Putten", zo constateerde mr. H. van Riel (lib.) gisteravond in de Eerste Ka mer. „De aantasting van het ambte lijk gezag is een buitengewoon ern stige zaak. De publieke opinie is er terecht verontrust over. Dit maakt het voor mij onaanvaardbaar, dat deze zaak niet tot op de grond wordt uitgezocht". Mr. Van Riel zei er begrip voor te hebben, dat minister Visser de kwes tie met inzet van zijn persoonlijke ver antwoordelijkheid ter hand heeft ge nomen. „Maar ik kan mij niet geheel achter de minister stellen", zei hij. „De feiten als zodanig moeten be kend worden. Het is denkbaar dat er bewijzen over onprettige zaken worden geleverd, maar wij dienen te weten wat de zaak-Aernout, wat de zaak-Van d'er Putten is", betoogde -hij. „De publieke opinie is een kwets baar iets en door de vrijspraak van majoor K. is =zij gevoelig geworden. Als er kwesties als de zaak-Van der Putten in de pers komen, dient er on middellijk een openbaar onderzoek te worden ingesteld door een college dat los staat van het ambtelijk apparaat", zo besloot mr. Van Riel. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG - De Tweede Kamer wil zo spoedig mogelijk een regeringsver klaring en een debat over de resultaten van het debat over Nieuw-Guinea in de Verenigde Naties. De fractieleidër van de socialistische oppositie, mr. Burger, bracht- deze wens gisteren het eerst tot uiting; de voorzitter, dr. Kortenhorst, sloot zich er meteen bij aan. Het hangt van minister Luns ai, wanneer dit debat zal kunnen worden gehouden. Intussen zou ook minister-president prof. dr. J. E. de Quay er vanochtend in de Eerste Kamer alvast iets over kun nen zeggen. De premier moet daar ant woorden op de algemene politieke be schouwingen, die de senaat gisteren heeft gehouden. Minister Luns komt vanochtend op Schiphol aan. DEN HAAG. In een schrijven aan de minister van justitie heeft het hoofd bestuur van de Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren melding ge maakt van vele klachten over het mis bruik van windbuksen voor het doden van dieren. De vereniging verzoekt de minister daarom het in het bezit hebben van een windbuks te binden aan een vergunning. Kinderen beneden de achttien jaar zou den volgens het schrijven geen wind buks mogen hebben. Drié weken geleden begon'deze nieu we manie. De politie arresteerde toen drie studenten die langs de Opera marcheerden, luidkeels naziliederen brullend. Een van deze jongemannen had een lijst bij zich van leden van eén neona zistische studentenvereniging. Daar kwam ook de naam op voor van een ambtenaar van het bestuur van Noord- Tirool. Deze man werd daarop prompt in hechtenis genomen, samen met nog acht anderen. De studenten waren van plan Wenen vol te plakken met duizend antisemi tische pamfletten. Daarin werd opge roepen tot deelneming aan een confe rentie van rechtsgezinde studenten- groepen uit geheel Oostenrijk. Sommige van deze groepen onder houden verbindingen met diegenen dien eerder dit jaar sabotage pleegden en brand stichtten in Italiaanr Zuid- Tirool. Enkele dagen nadat de studenten waren gearresteerd werden op een joodse begraafplaats in Innsbruck meer dan veertig grafstenen omvergegooid. De plaatselijke rabbijn werd door on bekenden opgebeld die dreigden dat zijn synagoge zou worden opgeblazen. De politie heeft een hoge beloning in het vooruitzicht gesteld voor hen die inlichtingen verstrekken over de schul digen. 1 Advertentie (Advertentie) ELKE WEEK 10.000 AAN PRIJZEN Inl.: Bartoklaan 21, Utrecht <030)-36731. Uitslag serie BF: 111213121232 DAGELIJKS al het bouwnieuws in het vakdagbiad voor de bouwwereld ABONNEMENTEN CQBQUW, POSTBUS 1067, OEN HAAG Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De motie-Burger over de verhoging van de uitkering van de A.O.W. is inmiddels achterhaald door het regeringsvoorstel om deze uitkering met vijftien proeent te verhogen. De motie-Burger, die werd ingediend tijdens de algemene politieke beschou. wingen in de Tweede Kamer, maar voor verdere afdoening werd verwezen naar de openbare behandeling van de begroting van sociale zaken, betrof een verhoging van vijftig procent, te verde len over vijf jaar. Gisteren heeft mr, Burger zijn motie ingetrokken. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het georganiseerd overleg over de ambtenarensalarissen is nog niet tot resultaten gekomen. Een nieuwe vergadering zal worden belegd op 18 december of eerder. Deze laatste toevoeging geeft grond aan de veronder stelling dat de regering nog diverse voorstellen van de ambtenarenorganisa- ties in overweging heeft en nog geen de finitief standpunt ter tafel heeft ge bracht. Bij de vergadering van gisteren, die ruim twee uur duurde, was de minister van binnenlandse zaken, mr. Toxopeus, aanwezig. Het overleg is gevoerd in een prettige sfeer, zo zei men na afloop. Maar over het verdere verloop van de besprekingen bewaarde ieder het diepste stilzwijgen. Weersverwachting van het K.N. M.I. in De Bilt, geldig tot heden avond: Aanvankelijk nog plaatselijk mist. Overigens veranderlijke be wolking met hiel en daar enkele buien. Tot matig, aan de kust tot krachtig toene mende zuidwes telijke wind. Dezelfde middagtem- peraturen als gisteren of iets hogere. MESJE: 't is hier stukken beter. Directeur: JACQ. DE SMIT; Cbefred,: G. J. Breaker. Kantoren te: Middelburg, Flein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4. telefoon 01100—6901 Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24. telefoon 01184—3224 Terneuten, Nieuwstraai 40, Postbus 53 tefefoon 011503189, Zierikzee. Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwart»»! Advertentietarieven pp aanvrage. - Rubriek Kabouter» T cent per woord met een minimum van 1,— ïée jaargang No. a024 Woensdag 29 november 1961 PROTESTSTAKING VAN 2 DAGEN

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1