Amerikaans voorstel over kwestie Nieuw-Guinea VAN DER PUTTEN NOEMT NAMEN IN ZIJN RAPPORT Nederlandse instrumenten klaar voor de ruimte VORSTELIJKE FIJNPROEVERS BBfUSuf Onenigheid bij troepen Uno: moordenaars gaan vrijuit VLIEGTUIG ONTPLOFT DRAMA IN TIENDEVEEN BLIJFT NOG RAADSEL LOKOLLO Overdracht van gezag aan Uno Graan bedelft havenarbeider A.Z.Z.-tarief P.T.T. wordt uitgebreid RkL AM 1 iÖiP lu HONGERFONDS VAN UNO Twee jaar lang niet brommen De Bilt: Onvast FIDELIO WERD VRIJHEIDSHELD PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Opdracht van minister Visser uitgevoerd Hout door pijpleiding Aan brandwonden overleden 52 inzittenden gedood Kogels niet uit wapen van wachtmeester diplomaat via kentekenbewijs w NAT':. ci'JÊÈÈm mw |$L Jfw* yAMÊM v ,V Rechtsherstel met betaalde vertaling Discussies De vraag Verwoerd: Kritiek op Israëliërs Dtrecteur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. i. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraat 40. Postbus 53. tefefoon 011503189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwsch Dagblad Lotte nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7.— per kwartêüP Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters' T cent per woord met een minimum van 1,-» j 16e JAARGANG No. 5020 Vrijdag 24 november 1961 GEEF INDONESIË' EEN Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. De heer F.H. van der Putten heeft gisteren voldaan aan de opdracht van de minister van defensiehem nauwkeurig in te lichten over de beschuldiging dat een aantal Nederlandse" officieren gecollaboreerd heeft en malversatie heeft gepleegd, in het voormalig Nederlands Indië. Ingevolge de op dracht van minister Visser heeft de heer Van der Putten zijn rapport verzonden aan zijn commandant te Nieuw Millingen. die het langs de hiërarchieke weg aan de minister zal laten bezorgen. In zijn rapport geeft de heer Van der Putten een uitvoerige beschrij ving van wat zich in het voormalig Nederlands-Indië zou hebben afge speeld. Hij noemt daarbij de namen van de officieren die zich daar naar DE HEER PUTTEN zijn mening schuldig zouden hebben gemaakt aan collaboratie met de Japanners en aan malversaties na de capitulatie van Japan. Verscheidene van deze officieren zouden thans in Nederland nog in functie zijn. De minister van defensie, ir. S. H. Visser, heeft naar aanleiding van een publikatie in ons blad de heer Van der Putten opgedragen hem via zijn commandant nauwkeurig in te lichten over deze zaken. Hij heeft twaalf dagen verlof gehad om zijn rapport op te stellen. De minister heeft maatregelen getroffen opdat de hem toegezonden gegevens zo snel mogelijk bestudeerd kunnen worden. Minister Visser wil deze zaken zo volledig mogelijk ondex-- zoeken. Mr. N. J. Geleijnse, de ï-aadsman van de heer Van der Putten, heeft er zijn vreugde over uitgesproken, dat thans een diepgaand onderzoek woi'dt ingesteld. Mr. Geleijnse is voornemens vandaag een nadere toelichting te geven op de zaak. Eigen nieuwsdienst UTRECHT. De instrumenten, die door verschillende Nederlandse uni versiteitslaboratoria zijn gebouwd voor onderzoek van de ruimte zullen, als de plannen doorgaan, al in de herfst van het volgende jaar worden afgeschoten. De .instrumenten worden geprobeerd op een afzonderlijke afdeling van de Utrechtse sterrenwacht voor zij met de Franse raket Véronique de lucht zullen ingaan. De lancering zal waar schijnlijk in de Sahara gebeuren. Waardering De gastvrijheid, die de Fransen aan de Nederlandse instrumenten willen ver lenen vloeit voort uit de waardering, die de Fransen hebben voor de Neder landse kennis op het stuk van precisie- instrumenten. Tijdens het tweede internationale sympo sium over het ruimteonderzoek, dat in april te Florence is gehouden, deelde prof. C. de Jager van de Utrechtse sterrenwacht al mee, dat de instru menten gebruikt zullen worden voor meting van de röntgenstraling van de zon tijdens perioden waarin zonnevlek ken voorkomen. Bovendien hoopt men een theorie van prof. Oort van de Leidse sterrenwacht bevestigd te krijgen over het bestaan van vier snelle elektronen in de kos mische straling. Een van de grootste problemen bij de vervaardiging van de instrumenten is de weerstand tegen de trillingen tijdens de start en tegen de klap, als de neus- kegel vrn de raket op aarde terugvalt. Eigen nieuwsdienst RENKUM. Twee papierfabrieken in Renkum zijn nu verbonden door een dubbele pijpleiding van twee kilometer lengte. Door de ene pijp wordt houtstof vermengd met water vervoerd, waar na het water door de andere leiding wordt teruggevoerd. Het kostbare en tijdrovende vervoer van houtstof, dat zeer kwetsbaar is, met vrachtwagens is nu niet meer nodig. Per week gaat vijfhonderd ton houtwezel door de buis. TILBURG. De 25-jarige mejuffrouw C. Klerks uit Tilburg is gisteren in een Tilburgs ziekenhuis aan haar brandwon den bezweken. Woensdagnacht had zij in bed liggen roken. Zij was in slaap gevallen en door de brandende sigaret had het beddegoed vlam gevat. LEOPOLDSTAD (Reuter). Inter ne onenigheid bij de internationale troepenmacht in de Congolese provincie Kivoe is oorzaak gewor den dat de moordenaars van der tien Italianen tot nog toe vrijuit hebben kunnen gaan en hoogst waarschijnlijk definitief hun straf zullen kunnen ontlopen. Het blijkt dat het Ethiopische' contin gent van vijfhonderd man geweigerd heeft bevelen op te volgen v^an de Uno-eoit mandant in Kindoe, de Ma- leise generaal Abdoel Hamid. die zelf maar driehonderd Maleise solda ten onder zich had. Gebruik makend van de besluiteloosheid bij de Uno- troepen heeft zeker de helft van de in Kindoe vertoevende 1500 Congole se soldaten 's nachts' door de om singeling weten heen te sluipen. Weer Glianezen De Uno had oorspronkelijk de muiten de Congolezen willen ontwapenen en de schuldigen aan de slachtpartij op de dertien Italiaanse vliegers willen arresteren. Te elfder ure heeft de Uno nu een Ethiopische kolonel het bevel over de internationale troepen ter plaatse gegeven. De regering van Ghana heeft besloten in januari opnieuw een bataljon van zeshonderd man ter versterking van de Uno-strijdmacht uit te sturen. En kele weken geleden waren de laatste Ghanese soldaten naar. hun land te ruggekeerd. Erkenning President Fulbert Joeloe van Congo's gelijknamige buurstaat heeft gisteren tijdens zijn staatsiebezoek aan Pa rijs gepleit voor erkenning van Tsjombe's staat Katanga. Het was voor het eerst dat een staatshoofd van enig land zich voor erkenning van Katanga heeft uitgesproken. SAO PAULO (A.P., Reuter). Een Cornet straalvliegtuig van de Argen tijnse luchtvaartmaatschappij is gis teren enkele minuten na de start van het vliegveld in Campinas. 400 kilometer ten westen van Rio de Ja neiro, in de lucht ontploft. De bran dende wrakstukken kwamen wijd verspreid in een plantage terecht. Alle 52 inzittenden veertig pas sagiers en twaalf bemanningsleden kwamen om het leven. Het toestel was op weg van Bue nos Aires naar New York. MOGADISJOE (AP). - Overstro mingen in Somaliland hebben ruim honderd mensenlevens geëist. Vijf honderd dorpen zijn verwoest. Een half miljoen mensen wordt met hon gersnood bedreigd. Van een onzer verslaggevers ASSEN. Het mysterie van de 4e juni. toen in Tiendeveen een café- rel uitliep op een dodelijk schot op de dertigjarige spoorlegger P. is nog net zo duister als op het moment van het drama. Wachtmeester L. Berga van de rijkspolitie was die avond met twee collega's in café Slomp in Tiende veen een plaatsje in de buurt van Hoogeveen bezig met het verhoren van een paar bezoekers. P. bemoei de zich ermee en zou daarbij met een mes hebben gedreigd. Er klonken drie schoten en P. zonk dodelijk getroffen ineen. Wachtmees ter Berga had volgens de omstanders geschoten. Uit het gerechtelijk vooronderzoek Sebleken, dat geen van de kogels uit het wapen van de heer Berga af komstig kunnen zijn. De officier van justitie in Assen heeft gisteren uit- gebreide proeven met kogels van het-- zelfde kaliber en maaksel laten ne men. Daarbij is gebleken, dat zij geen merktekens dragen na het afschieten uit de pistolen van de twee andere politiemannen. Het moet uitgesloten worden ge acht, dat burgers, die bij de "twist waren, wapens droegen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Voor de Haagse recht- bank verschijnt vandaag de heer P. W. Lokollo, de gevolmachtigd minis ter van de republiek der Zuid-Moluk- ken, die door de rijksadvocaat is ge dagvaard wegens het niet betalen van motorrijtuigenbelasting. Zijn se cretaris, de heer H. J. Owel, die de auto bestuurde toen de bekeuring werd gegeven, is eveneens gedag vaard. Het proces voor de Haagse rechtbank is door de heer Lokollo uitgelokt om erkenning te krijgen als diplomatiek vertegenwoordiger van de ZuicFMo- lukken. Het ministerie van buiten landse zaken erkent de republiek niet en derhalve ook geen vertegen woordiging daarvan. De auto, waar voor geen motorrijtuigenbelasting is betaald, is indertijd overgenomen van de Indonesische diplomatieke vertegenwoordiging. Vrijstelling Het ministerie van verkeer en water staat heeft voor deze wagen een ken- teken afgegeven en dat, aldus de heer Owel, toegestuurd aan de di plomatieke vertegenwoordiging der Zuid-Molukken. De heer Lokollo be roept zich nu op een artikel in de motorrijtuigenbelastingwet, waarin staat dat diplomatieke, consulaire of andere vertegenwoordigingen van vreemde mogendheden in Nederland van deze belasting zijn vrijgesteld. Mr. A. G. Maris zal voor de heer Lokollo het pleidooi houden. P.T.T. niet De heer Owel vertelde ons nog van de P.T.T. een schriftelijke medede ling te hebben ontvangen dat in het nieuwe telefoonboek achter zijn naam niet meer de toevoeging secretaris van de diplomatieke vertegenwoordi ging der Zuid-Molukken zou worden opgenomen. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Het zg. A.Z.Z.- (Avond, Zaterdag, Zondag)tarief voor interlokale telefoongesprekken zal binnenkort een uitbreiding onder gaan. Minister Korthals kondigde gis teren in de Tweede Kamer aan dat dit tarief zal komen te gelden van vrijdagavond 7 uur tot maandagoch tend 8 uur en doordeweeks van 7 uur 's avonds tot 8 uur 's morgens. Over de datum van ingang kon de minister de Kamer nog geen zeker heid geven,-maar hij beloofde er zo veel mogelijk haast mee tg maken. Deze uitbreiding van het A.Z.Z.-tarief beschouwde minister Korthals als een bewijs dat hij gi'ote aandacht besteedt aan de mogelijkheden van tariefsverla ging. Verdere verlagingen beloofde hij in overweging te nemen, maar in ieder geval wilde hij daarvoor de eventueel te verwachten loonsverhoging afwach ten. Een verhoging van één procent van de lonen en salarissen betekende voor de P.T.T. vier miljoen gulden. MEER BEGRIP De minister bestreed dat in ons land alleen de P.T.T. tekort zou schieten in dienstbetoon. Er is overal personeelste kort, zei hij, zelfs het bedrijfsleven is genoodzaakt zijn leveringen te vertra gen. Bij de P.T.T. wordt van hoog tot laag al het mogelijke gedaan om de zaak aan de gang te houden. Minister Korthals sloot zich aan bij de opmerking van de a.r. afgevaardig de mr. Aantjes dat het publiek meer begrip moet krijgen voor de moeilijkhe den van de P.T.T. De K.V.P.-er Van Dongen bleek niet tevreden over het tariefsbeleid van de P.T.T. Het A.Z.Z.-tarief is niet tot stand gebracht als tariefsverlaging, maar om de beschikbare apparatuur ook rendabel te maken in minder be zette uren. „Wij wilden geen motie in dienen, maar vertrouwen in de toezeg gingen van de minister dat hij met ver lagingen zal komen." De bc":- hg van P.T.T. werd zonder h?. t" emming goedgekeurd. KANS! p xK.V,*?, V-... O In het nieuwe practicum koken van het instituut voor lanclbouwhuishoud- kundig onderzoek in Wageningen proef de koningin Juliana aandachtig een koekje, zoals dat theoretisch gebakken moet worden. De koningin was gisteren aanwezig bij de officiële opening van het instituut. Door studie en proefnemingen wil het instituut de huisvrouw in het gebied van het huishouden de weg wijzen. In het hoogste wetenschappelijke gebouw in Wageningen het telt zes ver diepingen zijn voor een degelijke studie vele laboratoria, studiecellen, een gigantische keuken en diepvries- kluizen beschikbaar. Welke wasmachine is voor welk gezin geschikt Hoe moet de hulsvrouw de nieuwe vórmen van textiel behande len Wat zyn de beste voorwaarden voor „goed wonen" Op al deze vragen zal het instituut in de komende tijd een passend antwoord zoeken. Het instituut staat niet rechtstreeks met de huisvrouw in contact. Er bestaat echter een goede samenwerking met de organen en instellingen die de huis vrouwen moeten voorlichten. Geen enkel Europees land beschikt over zo'n modern ingericht instituut. Uit het buitenland zijn al vele blijken van belangstelling gekomen. DEN HAAG. De regering zal na gaan of er een algemene regeling kan worden getroffen voor de betaling van het vertalen van de stukken die iemand die bij de Raad van Europa een ver zoek tot rechtsherstel indient moet overleggen. Dat antwoordt prof. De Quay, die als minister van buitenlandse zaken optreedt zolang minister Luns in Amerika is, op vragen van het Twee de-Kamerlid Kleijwegt (soc.). De Haagse tandarts Mertens had het dossier van zijn verzoek tot rechtsher stel in het Engels of Frans moeten la ten vertalen. Dat is echter niet altijd nodig. De president van de Europese commissie voor de rechten van de mens kan op verzoek bepalen dat de bijlagen niet behoeven te worden ver taald. maar uit niets is gebleken dat de heer Mertens een dergelijk verzoek heeft gedaan, aldus prof. De Quay. In Algerije zijn gisteren vijf mensen, onder wie twee Europeanen, om het leven gekomen als gevolg van aansla gen Elf mensen werden gewond. Prins Bernhard tapte uit een ander vaatje: een miniatuur wijnvaatje ge vuld met madeira. De prins was daar toe uitgenodigd door de stichting Museum het Wynkoopersgildehuys en de vereniging De Amsterdamse wijn kopers. Met het glaasje madeira open de de prins gisteravond het Wynkoo persgildehuys in de Koestraat in Am sterdam. Het ging allemaal niet zo makkelijk, want er kwam maar een minuscuul straaltje uit het vaatje. Net genoeg om de prins een heel klein slokje te gunnen. Na hem dronken de burge meester van Amsterdam, mr. G. van Hall en de bestuursleden van het gilde traditiegetrouw uit hetzelfde glas. Prins Bernhard had veel belangstel ling voor een oud receptenboek, waar in vele middeltjes voor de leden van het Koninklijk huis in vroeger dagen nauwkeurig waren beschreven. ,,Ik zie al dat de hofhouding toen groot ge noeg was om een hele apotheek staan de te houden", grapte de prins. Een onverwachte gast, die in elk ander huis' met open armen zou zyn ontvangen, bleek in het gildehuys niet welkom te zyn. Het was Sinterklaas die met een piet de gang indrong, maar zich door verscheidene bestuurs leden de verdere toegang zag ver sperd. Van onze correspondent NEW YORK Minister Luns en minster Subandrio hebben gisteravond het glas geheven op het herstel van de vriendschapsbanden tussen Ne derland en Indonesië. Dat ge beurde op een diner dat de voorzitter van de Algemene Vergadering, de Tunesiër Mon- gi Slim, gaf aan de zeven in New York aanwezige ministers van buitenlandse zaken en vijf ambassadeurs. Slim had er in een korte tafelrede aan herinnerd dat hij, hoewel hij als voorvechter voor Tunesië's onafhan kelijkheid fel tegen Frankrijk was opgetreden en zelfs een tijdlang in Franse gevangenschap had doorge bracht, zijn liefde en bewondering voor Franki-ijk niet had verloren. Geïnspireerd door die geest dronk hij op het herstel van de vriend schapsbanden tussen Nederland en Indonesië. Met alle andere aanwezi gen sloten minister Luns en mi nister Subandrio zich glimlachend bij die toast aan. Nieuwe ontwikkelingen hebben zich overigens gisteren in de Assem blee na de rede van de Amerikaan se gedelegeerde Bingham niet voor gedaan. In de ochtendzitting van gisteren heeft de Assemblee zich niet bezig gehouden met het vraag stuk van de dekolonisatie. Voorzit ter Slim hoopt in de ochtendzitting van vandaag de algemene beschou wingen over dit agendapunt te kun nen afsluiten. Vandaag in de avondzitting kan worden begonnen met de beslissende discussies over de ingediende reso luties. De Brazzavillegroep doktert in tussen nog aan haar resolutie, waar in zij, zoals wij gisteren reeds meldden, een oplossing in twee fasen zal voorstellen. Aan de eerste fase Nederlands-Indonesische be sprekingen onder auspiciën van de secretai'is-generaal Oe Thant zou in de resolutie de limiet gesteld worden van 1 maart 1962. Is er dan nog geen resultaat dan zou een com missie van de Uno naar Nieuw- Guinea moeten worden uitgestuurd, zoals door Nederland is voorgesteld. In Nederlandse kring bestaat grote tevredenheid over de rede, die de Amerikaanse afgevaardigde Bingham woensdagavond heeft gehouden. Er wordt op gewezen dat de Verenigde Staten zich in deze kwestie voor het eerst in tien jaar tijds duidelijk heeft uitgesproken. De Nederlandse delegatie be schouwt het als een groot succes dat Amerika er blijk van heeft gegeven voor een oplossing te zijn die is ge baseerd op zelfbeschikking en inter nationaal toezicht dat zijn de twee kernpunten van de Nederlandse voorstellen. Anderzijds ligt in de Amerikaanse suggesties voor Indonesië een be langrijke waarborg dat na de terug trekking van het Nederlandse be stuur uit Nieuw-Guinea een onpar tijdige instantie het beheer zal over nemen en Indonesië verzekerd zal zijn dat het in het gebied vrijelijk zijn doelstelling kan uitdragen. Of dit voor Indonesië voldoende zal zijn om van zijn wens tot over dracht van het bestuur aan Indone sië af te stappen, moet nader blijken. Bingham heeft echter vei-klaard te hopen 'en te geloven dat de Indone sische regering onder deze voor waarden de zelfbeschikking kan en zal aanvaarden. Daaruit zou men moeten concluderen dat het door de Verenigde Staten gevoerde drukke overleg met Indonesië inderdaad die slotsom wettigt. ROTTERDAM Zeker dertig ton graan moest gistermiddag worden ver zet om de achttienjarige Rotterdamse havenarbeider M. J. Buytendijk op te graven. In een ruim van het Engelse m.s. At lantic Splendo. dat in de Waalhaven ligt, had hij zich gistermiddag even op de graanlading uitgestrekt. Hij deed dat terwijl een elevator met vier slur ven bezig was het graan over te slaan. De kracht die daarbij werd ontwikkeld was zo groot, dat de havenarbeider werd weggezogen en bedolven raakte. Kunstmatige ademhaling en toedie ning van zuurstof baatten niet meer. De Rotterdammer overleed op weg naar het Havenziekenhuis. - Ik ga nooit weer naar het brand* weerhal. - JOHANNESBURG (Reuter,AP). Premier Verwoerd heeft woensdag in een toespraak in Witwatersrand kri tiek geleverd op Israël, omdat dit land in de Verenigde Naties heeft ge stemd voor het nemen van sancties tegen Zuid-Afrika vanwege de Zuid- afrikaanse rassenpolitiek. „Als Israël meent dat de gescheiden ontwikkeling van de rassen in Zuid-Afri- ka verkeerd is, dan is het ook niet juist dat Israël blijft bestaan in een overigens geheel door arabieren bevolkt gebied", aldus dr. Verwoerd. Hij voegde hieraan toe dat zijn kri tiek op Israël niets te maken had met de betrekkingen met de joodse ingezete nen van de Zuidafrikaanse unie. Deze op merking .sloeg op de politieke storm die is opgestoken toen vorige week de in houd van een brief bekend was gewor den die Verwoerd aan een joodse advo caat in Kaapstad had geschreven. Uit die brief leidde men af dat premier Verwoerd van plan was represailles te nemen tegen de Zuidafrikaanse joden wegens de vijandige politiek van Israël. In zijn rede ontkende Verwoerd echter dat hij dergelijke plannen had. Hij gaf de verzekering dat zijn regering nooit antisemitisch is geweest en dat hij ook geen anti-semitisme wenst in zijn na tionalistische partij. ROME (AFP). De voedsel- en landbouworganisatie van de Verenig de Naties, de F.A.O., zal een honger- fonds oprichten. Dit fonds zal worden gevormd uit landbouwoverschotten. Na langdurige discussies is gisteren op de conferentie van de F.A.O. in Rome het desbetreffende plan aan vaard. Sommige afgevaardigden, vooral die van Engeland, uitten de vrees dat de kosteloze levering van. grote hoe veelheden levensmiddelen het even wicht op de wereldmarkten zal ver storen. De vertegenwoordigers van de landen, die vaak met hongersnood te kampen hebben, drongen aan op de noodzaak dergelijke overschotten te gebruiken. Er werd een compromis gevonden in de vorm van een interna tionaal fonds van honderd miljoen dol lar. De kosten zullen worden gefinan cierd door vrijwillige bijdragen in de vorm van produkten en tenminste voor eenderde in de vorm van dien sten en contanten. Het fonds zal in de eerste plaats worden gebruikt voor dringende gevallen als hongersnood en chronische ondervoeding. Verder zal worden samengewerkt op het ge bied van voedingsprogramma's voor schoolkinderen en tenslotte zullen voed selvoorraden worden aangelegd. BERGEN OP ZOOM. „Het zal een zegen voor Roosendaal zijn, als u van de weg af komt", zei gisteren de kantonrechter in Bergen op Zoom. Hij veroordeeld^ vervolgens de acht tienjarige Roosendaler Chr. V. tot 35 gulden boete en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. V. had 1 oktober met zijn brommer veel te hard door de Molenstraat in Roosendaal gereden. „Als ik dat proces verbaal lees", zei de kantonrechter, „dan ijs ik ervan. U hebt zo tussen de wan delende mensen door gereden, dat zij opzij moesten springen om niet te wor den aangereden; en verderop in de straat stoven de mensen naar alle kanten toen ze u hoorden aankomen." „Wat zegt u daarop?", vroeg de rech ter. „Zwaar overdreven", antwoordde de verdachte schouderophalend. „Het is een zwaar schandaal", .vond de officier van justitie. „U moest eigen lijk voor goed van de weg af." De kantonrechter vonniste ten slotte conform de eis. De weersverwachting van het K.N.M.I. in De Bilt, geldig tot vanavond; TVplaatselijk Aanvankelijk aatselijk mist gevolgd door en kele opklaringen en voornamelijk in de kustprovin cies enkele ver spreid voorko mende buien. Tot. matig en aan de kust tot krachtig toenemende wind tussen west en zuidwest. Dezelfde middagtempe- raturen als gisteren of iets lagere. MÏESJE; Een onvast dagje. Van onze correspondent BONN. Vele Oostberlijners hebben van de opvoering van Beethovens ope ra Fedelio in de Oostberlijnse opera ge bruik gemaakt om een betoging te hou den voor de vrijheid. Het applaus was opvallend uitbundig, toen het koor van de gevangenen zong; „O, welk een lust in vrije lucht te kunnen ademen". De bijval steeg nog in de tweede ac te bij de aria van Florestan: „Ik durf de de waarheid koen te zeggen en ke tenen zijn mijn loon". Het applaus was S?r?:IJ 20 s*er'5' 'da' dirigent moest aftikken en opnieuw beginnen. Het publiek kwam er verdJer sterk van onder de indruk, dat de gevange nen achter een gestileerde gemetsel- de muur lagen.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1