K. n NAAR K. n (IN SIBERIË) VOOR IJLGESPREK l/zebl&fi Controleur en twee Papoea 's op patrouille gedood FOKKER IN Zoon van Rockefeller niet van expeditie teruggekeerd Luxueuze jachten in de as TRUST VAN VLIEGTUIG BOUWERS i Bef Hl®E*ï 4jood will Prinses Beatrix op studiereis Akkoord over loonbeleid NEDERLANDS TRIO ZET SAVONA OP STELTEN PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Bezwaren Geen uitstel voor Finland Brommer reed na ongeluk door Eerlijkheid beloond TIJD WINNEN SAMEN IN SAUNA Primitief Ontdekt JONGE MAN I MET SNELLE I PROMOTIE I Dronken opperman maakte brokken Geen terrein voor militairen Hartverlamming op voetbalveld GRAND OP WERF NA TWEE UUR ANDER WERK LAATSTE NIEUWS REVOLUTIONAIR PROEFVLUCHT OPVOUWBAAR Algerijnen eten weer Indonesië treft voorbereidingen Rem weigert: auto door gesloten overweg 1 •r* Deserteurs in cel te Paramaribo De Bilt: Droog Met bierglas Arts gewond Grote overstromingen rondom Sydney Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53. tefefoon 011503189, Zierlkzee, Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» T cent per woord met een minimum van t 1,—* 16e JAARGANG No. 5015 Maandag 20 november 1961 Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Twee schokkende berichten hebben gisteren uit Nederlands Nieuw- Guinea Den Haag bereikt. Het eerste bericht werd gistermiddag bekend gemaakt in Hol- landia: op enkele dagmarsen ten zuiden van deze stad zijn een Nederlands bestuursamb tenaar en twee Papoese politieagenten vermoord. Gisteravond liet de gouverneur van New York, de multimiljonair Nelson A. Rockefeller, weten dat zijn zoon Michael met enkele andere leden van de Amerikaanse expeditie, waarvan hjj deel uit maakte, op Nederlands Nieuw-Guinea wordt vermist. De Nederlandse bestuursambte naar, de 32-jarige controleur ir. A. M. Hilkemeyer, is woensdag met de twee agenten, die hem vergezelden, vermoord in het zuidelijke deel van de onderafdeling Nimboran, ten zuid westen van de hoofdplaats Genjem, dat even ten westen van Hollandia ligt. Het is de eerste maal dat op Nederlands Nieuw-Guinea een Ne derlands bestuursambtenaar is ver moord. Het is uitgesloten dat aan de moord politieke motieven ten grond slag liggen. Waar de leden van de Amerikaanse expeditie zijn vermist is nog niet bekend. Ook is niet bekend om hoe veel man het gaat. De expeditie heeft filmopnamen gemaakt in een ver verwijderd deel van de Baliem vallei. Tegen haar optreden zijn enige tijd geleden nog bezwaren geuit door, missie en zending, die in de vallei werkzaam zijn. In hun verlangen „het gewone leven" van de bewoners van de vallei, de Dani's, te filmen, zouden zij opgezet hebben tot stam- oorlogen. Die bewering is later door het Nederlandse gouvernement te gengesproken. De expeditie heeft geopereerd in het gebied van het beruchte oorlogs- hoofd Keroeloe. Zij had haar werk al beëindigd. Enkele leden van de expeditie zijn enige tijd geleden in Hollandia teruggekeerd. Het was gisteravond niet bekend of andere leden nog in de vallei zijn achter gebleven. Rockefeller is van de vermissing van zijn zoon op de hoogte gesteld door de Nederlandse ambassade in Washington. De gouverneur is van plan vandaag naar Nieuw-Guinea te vliegen als er intussen nog niets van zijn zoon is gehoord. De 23-jarige Michael is de enige van zijn vijf kinderen, die niet is getrouwd. Van onze Scandinavische correspondent HELSINKI De Finse president Kekkonen zal vrijdag een ontmoeting hebben met premier Kroesjtsjef. Niet in Moskou, maar in Novosibirsk, in Siberië, waar Kroesjtsjef op het ogenblik rondreist. Een poging van de Finse regering om tijd te winnen is daarmee volkomen mislukt. Advertentie B1NNENYERINGBED het beste bed ooit gemaakt SCNUIMRUBBERBED met versterkte middensector $ateet fabrieken Zevenbergen ARNHEM. Een nog -onbekende bromfietser heeft vrijdagavond op de Velperweg in Arnhem een dodelijk ongeluk veroorzaakt. Hij is daarna zonder op of om te zien doorgereden. Het slachtoffer, het zestienjarige meisje Frederika Bos uit Velp, werkte ap een kantoor in Arnhem. Met het oog op de verkeersdrukte op de .Velperweg mocht zij nooit al leen naar kantoor of naar huis fiet sen. Haar 21-jarige zusje bracht en haal de haar. Samen fietsten de meisjes dan naar huis of naar kantoor. Het oudste meisje moest van haar ouders aan de linker kant van haar zusje rij den om haar te beschermen. Juist vrijdagavond -reed Frederika eens links van haar oudere zusje. Eensklaos raasde een bromfietser tus sen de beide meisjes door. Frederika kwam daardoor te vallen, precies on der de achterwielen van een passe rende vrachtauto. Zij was op slag dood. (Advertentie) DAGELIJKS al het bouwnieuws in DAGBLAD C0B0UW het vakdagblad voor de bouwwereld ABONNEMENTEN C0B0UW, POSTBUS 1067, OEN HAAG ROTTERDAM. Hevig ontsteld kwam zaterdagmiddag een marktkoop man bij de politie aangifte doen dat hij op het drukke Noordplein zijn porte feuille met duizend gulden had verlo ren. Zijn schrik verkeerde alras in blijd schap: de portefeuille was al gevonden! Het was de zestigjarige W. van Duin uit de Catherinastraat die met de dóór hem gevonden portefeuille meteen naar de politie was gelopen. De dankbare verliezer honoreerde die goede dienst met honderd gulden! Op verzoek van het Finse kabinet had president Kekkonen zich bereid verklaard persoonlijk naar Moskou te gaan om een poging te doën met pre mier Kroesjtsjef tot een vergelijk te komen. Men wist in Helsinki heel goed dat Kroesjtsjef bezig is een reis door de landbouwgebieden van de Sowjetunie en Siberië te maken die vele weken zal duren. De Finse regering verwacht te dus dat uit Moskou het antwoord zou komen Gat premier Kroesjtsjef af wezig was en dat Kekkonen maar moest wachten tot hij terug zou zijn in de Russische hoofdstad. Daardoor zou Fin land op zijn minst enkele weken kost bare tijd hebben gewonnen. In plaats daarvan kwam er onmiddellijk ant woord uit Moskou: Kroesjtsjef is gaar ne bereid Kekkonen nog deze week vrijdag ir. Novosibirsk te ontvangen. De Finse regering kon zondagavond niet anders doen dan Kroesjtsjef zijn zin geven en bekend maken dat Kek konen zou gaan. De Finse president zelf, die een verkiezingsreis maakt door het noorden van zijn land, zei over de moeilijkheden met de Sowjetunie: Er waren voor de Finse regering drie mogelijkheden: 1 De Russische voorstellen aanvaar- A den en besprekingen beginnen over de militaire toestand, o Ontkennen dat er een bedreiging van Duitse zijde bestaat en derge lijke besprekingen weigeren, o Het parlement ontbinden en het Finse volk vragen of het de huidige politiek van vriendschappelijke betrek kingen met Rusland wenst voor te zet ten. „Wij kozen de derde mogelijkheid", aldus Kekkonen. „En dat was de juiste beslissing. Tevens was het een afdoend antwoord aan Rusland. Onze politiek was tijd winnen. Iedereen weet dat. „Opnieuw betoogden de Russen nu met nadruk dat er gevaar voor agres sie van Duitsland dreigt. Ik weet niet waarom de Westduitse minister Van defensie Strauss na-r Oslo is geweest," vervolgde de Finse president, „maar zijn reis erheen was een ongelooflijk slechte dienst aan de Finnen. „Finland vraagt niemand om hulp. Het bezoek van Strauss voegde stenen toe aan de zware last, die wij nu dra gen. „De internationale spanning neemt hand over hand toe en zij werpt haar schaduw over Finland. De Finnen moe ten kalm blijven en hun tegenwoordig heid van geest behouden. ,,Ik ga don derdag r.aar Rusland om de zaken met Kroesjtsjef te bespreken." Geen Fin is beter geschikt om op Kroesjtsjefs menselijke en vriendschap pelijke gevoelens een beroep te doen dan juist Kekkonen, Was hij niet sa men met de Russische dictator in het saunabad en hebben zij niet samen aan een feestelijke dis broederschap gedronken? Ook is Kekkonen in Rus sische ogen voor honderd procent be trouwbaar, mede door de wijze waar op hij Finland uit eenzelfde soort cri sis in 1958 heeft gered. Toen zette Rus land Finland in economische opzicht als het ware op ijs om de verwijdering van de sociaal-democratische minister president Fagerholm af te dwingen. Advertentie De familie Milius uit Deventer heeft het goed bekeken. De miljoenste TV-bezitter koos: flristona Het bericht over de moord op de Nederlandse bestuursambtenaar is gisteren pas in Hollandia ontvangen. Ir. Hilkemeyer was hoofd plaatselijk bestuur van Nimboran. Hij was met twee agenten, E. Kapim en A. Noof, en vijf dragers op gewone bestuurs- patrouille geweest in het gebied van Oenoeroem. Dat gebied is onder geregeld be stuur, maar nog zeer primitief. Het staat als rustig bekend. Kortgeleden heeft de gouvernementsarts Den Butter er nog alleen een hele maand in doorgebracht. Woensdag was de patrouille op de terugweg van de districtshoofdplaats Goeay naar Genjem. Dit traject zou in twee etappes worden afgelegd en men zou overnachten in het dorp Oenoeroem. Tussen Goeay en Oenoe roem heeft de patrouille in het dorp Djadam rust gehouden. De heer Hilkemeyer zond de dra gers vooruit naar Oenoeroem, naar aangenomen wordt om daar alvast het bivak in te richten. Indien hij zich van enige onrust onder de be volking van Djadam bewust was ge weest had hij die opdracht zeker niet gegeven. Toen de controleur en de politie mannen niet in Oenoeroem aankwa men opdagen zijn twee dragers de volgende dag naar Djadam terug gekeerd om poolshoogte te nemen. Zij vertelden, terug in Genjem, dat de controleur en de agenten waren vermoord. Dezelfde dag en vrijdag zijn daar op uit Genjem politiepatrouilles uit gezonden. Die hebben zondagmorgen in Djadam de stoffelijke resten ge vonden. De bevolking was verdwe nen. De heer Hilkemeyer was 32 jaar oud. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. De politieagent tweede klas Kapim laat een vrouw en een kind achter. De veldwachter A. Noof was ongetrouwd. Het gebied van Oenoeroem, zo heeft de bekende schrijver van boe ken over Nieuw-Guinea Anthony van Kampen aan het A.N.P. meege deeld, behoort tot de dunst bevolkte districten van Nederlands Nieuw- Guinea. De bevolking leidt veelal nog een zwervend bestaan. Controleur Hilkemeyer had als be stuursambtenaar een uitzonderlijk goede reputatie. De heer Van Kam pen kon dan ook nauwelijks aan nemen dat de aanleiding tot de moord moet worden gezocht in een onhandigheid van zijn kant. MOORD EN VERMISSING OP»PESE NIEUW-GUINEA pvE heer Hilkemeijer werd geboren I op 27 mei 1929. Na zijn middel- bare 'opleiding in Arnhem ging bij naar de technische hogeschool in I Delft waar hij waterbouwkunde I studeerde. In 1954 studeerde hij af. Na zijn diensttijd kwam hij op 1 I januari 1957 bij de studiedienst \Ves- I terschelde met standplaats Vlissin gen. De heer Hilkemeijer is in april 1957 gehuwd. Hij had twee dochter tjes, een van drie jaar en een van vier maanden. Hij is van 11 juli tot begin augustus van dit jaar over- geweest in Nederland in verband met het overladen van zijn vader. Hij was in februari 1960 naar Nieuw-Guinea gegaan als assistent controleur, Hij maakte spoedig pro motie. Als hoofd plaatselijk bestuur van Nimboran had hii de verant woording voor een gebied dat zo groot is als enkele Nederlandse provincies. De laatste tijd was hij druk doen- de met het voorbereiden van de I verkiezingen voor de streekraad, die in zijn district begin volgend jaar gehouden zou worden. DEN HAAG. Prinses Beatrix is gistermiddag met een vriendin en haar secretaresse van Soesterberg vertrok ken voor een onofficieel studiebezoek aan verscheidene internationale orga nisaties. De reis cbe ongeveer drie we ken zal duren, voert naar Straatsburg, Parijs, Luxemburg en Brussel. De prinses is zaterdag in Utrecht ge ïnstalleerd als beschermvrouwe van de stichting Universitair asyl fonds. In 1948 na de putsch in Praag, waar door vele Tsjechische studenten uitwe ken, werd het fonds opgericht met het doel de gevluchte studenten met studie beurzen te helpen'. Tot nu toe heeft het fonds 288 studenten geholpen; er stude ren nog 135 studenten uit elf landen met een 'beurs van 'het U.A.F. Prof. mr. J. J. M. van der Ven, de voorzitter van het dagelijks bestuur van de stichting, bood de prinses een gou ache aan van de Hongaarse vluchteling- kunstschilder Xmre Nagy. In die gou ache ziet de schilder het- symbool van de artistieke vrijheid', want experimen tele en non-figuratieve schilderkunst zijn in een volksdemocratie verboden, als „vijandig aan volk, partij en staat". ROTTERDAM. In het vroege morgenuur van zondag heeft de poli tie in Rotterdam-Zuid een truck met oplegger achterhaald die van Katen- drecht komend een hele serie aanrij dingen had veroorzaakt. De daarmee 'aangerichte schade was uitsluitend van materiële aard. Adhter het stuur zat de twintigjarige opperman M. C. van de M. uit Baren- drecht. Hij verkeerde onder drankin- invloed en hij was niet in het bezit van een rijbewijs. Zaterdagavond was hij in Barendrecht „op stap" gegaan. Toen daar de ca fe's dicht gingen wilde de jeugdige op perman nog wel even doorgaan. Bij de Barendrechtse veiling maakte hij zich meester van de daar geparkeerd staande truck met oplegger. Hij reed er mee naar Rotterdam, waar hij tot zon dagmorgen vier uur doorboemelde. DOMBURG. De Stichting* Badplaats- belangen Domburg heeft haar terrein niet ter beschikking kunnen stellen van een legerinstantie voor het houden van een militaire oefening toen bleek dat het leger geen vergoeding wilde betalen voor gebruik van water en dergelijke. De militairen staan nu met een tent op het terrein van de Jeugdherberg Nieuw Walcheren in Domburg. De voorzitter van de Stichting Bad- plaatsbelangen burgemeester M. W. J. E. Crommelin deelde ons desgevraagd mee dat er voor dit terrein veel inves teringen zijn gedaan en de exploitatie de Stichting zwaar op de maag ligt. Nog kort geleden heeft de Stichting bij het I.N.K.O.R. een aanvraag om subsidie ingediend. AXEL. Tijdens de wedstrijd Axel 1Grenswachter 1, die zondagmiddag te Axel werd gespeeld, is de 52-jarige J. J. Risseeuw uit Oostburg, die tus sen de toeschouwers stond, plotseling onwel geworden en ter plaatse overle den. De arts dr. Schi'thuis kon slechts de dood constateren. Het ongeval vond om kwart over drie plaats, juist voor de rust. De heer Risseeuw was naar de wed strijd komen kijken omdat zijn zoon opgesteld stond in het eMtal van de Grenswachters. Het stoffelijk overschot werd per ambulance naar het zieken huis te Sluiskil vervoerd. AMSTERDAM (ANP). De scheepswerf Het fort van de fir ma G. de Vries Lentsch in Am- 'sterdam-noord is lamgelegd door een brand die zaterdagnacht de bouwloods, de elektricienswerk plaats, <ie lakwerkplaats en de kleed- en waslokalen in de as leg de. In de bouwloods gingen vijf luxueuze stalen jachten verloren, waardoor de schade op een half miljoen gulden kwam- Een van de vijf- scheepjes waar al leen het stalen casco van over bleef, was een Trewesjacht van 35.000 gul den, dat vandaag te water zou wor den gelaten. Bovendien liepen ook en kele jachten in de winterbergplaats schade op. Daaronder was het kostba re vvedstrijdjacht Tromp van de heer Dudok van Heel. De achttienjarige Leendert Haas uit Landsmeer en zijn Amsterdamse vriend Hans Visser (16) hadden de brand ontdekt, toen zij op een brom fiets om even na middernacht over de Leeuwarderweg reden. Toen de brandweer aankwam sloegen de vlam men al uit het dak. Met elf stralen en het waterkanon van de blusboot Jason werd zij het vuur na twee uur zwoegen meester. Het nablussen duur de nog tot het krieken van de dag. De oorzaak van de brand, die in de bouwloods moet zijn ontstaan, is niet bekend. Toen de vuurgloed werd op gemerkt, was het personeel van de werf op de jaarlijkse feestavond van het bedrijf. De arbeiders hadden vrij dagmiddag om vijf uur het terrein verlaten. Nadien zijn alleen eigenaars van enkele van de dertien jachten in de winterbergplaats in de loods ge weest. De heer De Vries Lentsch, die wel tegen brand- maar niet tegen bedrijfs schade is verzekerd, zal voorlopig an der werk moeten zoeken voor de ze ventig man personeel van de werf. Door het verloren gaan van de hy draulische pers (de trots van de werf) en enkele andere machines voor de fa bricage van stalen jachten zal er voorshands geen sprake kunnen zijn van het uitvoeren van orders. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Fokker en de Amerikaanse vliegtuigfabriek Republic hebben een machtige organisatie tot stand gebracht met elf Europese vliegtuigfa brieken, Zij hebben een consor tium gesticht voor het geza menlijk bouwen van een jacht vliegtuig voor de Navo. Met de initiatiefnemers hebben zich verenigd de Britse groep van Hawker-Siddeley, die zeven fa- briekèn omvat, Louis Breguet in Frankrijk, Focke^Wulf te Bremen, en S.A.B.C.A. en Avi on Fairey, beide in België. De Navo heeft grote belangstelling voor een zogenaamd V.T O.L.- vlieg tuig. Dit is een toestel, dat loodrecht kan opstijgen en dalen. De Navo heeft in de afgelopen zomer een groot aantal eisen opgesteld, waar aan zo'n vliegtuig moet voldoen. Eind van dit jaar eindigt de termijn, waarbinnen ontwerpen voor een der gelijk vliegtuig kunnen worden in gediend. Sinds lange tijd is Fokker in nauwe samenwerking met Republic bezig met het ontwerpen van een V.T.O.L.- vliegtuig. Als het zal worden ge bouwd, zal het D 24-Alliance heten. In meer Europese landen wordt even wel naarstig gewerkt aan de oplos sing van de grote problemen, die vastzitten aan het gevraagde revo lutionaire ontwerp. Teneinde er voor te zorgen, dat die inspanningen zoveel mogelijk vruchten zullen af werpen, is de nieuwe internationale organisatie gevormd. Op deze ma nier is de kans het grootst, dat de Navo een type zal prefereren, dat kan worden gebouwd door de fa brieken, die zich thans voor dit doel hebben aaneengesloten. Het eerste militaire vliegtuig, dat in internationale samenwerking wordt gebouwd is de Atlantic, een vlieg tuig voor onderzeebootbestrijding naar ontwerp van de Franse fabriek Breguet. Voor dit vliegtuig bouwt ook Fokker belangrijke onderdelen. Onlangs heeft het prototype zijn eerste proefvlucht gemaakt. Op het ontwerp van de Alliance heb ben Fokker en Republic reeds vijf jaar gestudeerd. Inmiddels zijn voor proefnemingen verscheidene miljoe nen dollars besteed. De proefmodel len zijn duizenden uren getest in windtunnels in Nederland en in de Verenigde Staten. Hoewel de specificaties van de Navo niet openbaar zijn gemaakt, krijgt men uit de bekend gemaakte gege vens over de Alliance enigszins een indruk van het toekomstige jacht vliegtuig. De Alliance zal sneller dan het geluid kunnen vliegen, zo wel op zeeniveau als op grote hoogte. Het vliegtuig krijgt een zeer ingewik keld bewapeningssysteem, waarin de nieuwste elektronische vindingen zijn verwerkt. Het zal onder alle weersomstandigheden kunnen vlie gen. Fokker en Republic hebben in het ja renlange speurwerk bijzondere aan dacht besteed aan het toepassen van het principe van de opvouwbare vleugel. Daarmee kan tijdens de vlucht de spanwijdte van het vlieg tuig worden veranderd. De Alliance zou-zowel voor het ver tikaal als het horizontaal vliegen gebruik moeten maken van één mo tor van het type Bristol Siddeley BS-100. PARIJS. Ben Bella, de gevangen Algerynse leider, heeft alle Alge rijnse gevangenen in Frankryk, die in hongerstaking waren gegaan, op dracht gegeven, hun actie te eindi gen. Wat hij zelf zal doen was gister avond nog niet bekend. DJAKARTA (AP) Het Indonesi sche parlement zal donderdag bijeenko men om de maatregelen te bespreken die zouden moeten worden genomen om de natie voor te bereiden voor het ge val van een conflict met Nederland over westelijk Nieuw-Guinea. Van een onzer verslaggevers ZWOLLE. De expediteur Tj. Wiersnia (43) uit Wijnaldum heeft zaterdagmiddag zijn goede gesternte gedankt toen hij met zijn zes tons vrachtauto dwars door de gesloten spoorbomen bij Wezep reed. Tegen half vijf was de heer Wiers- ma naar Friesland onderweg. Hij wil de afremmen voor de overweg, die bij Wezep de spoorbaan Zwolle— Amersfoort kruist. De remcylinder raakte defect, en de auto stoof door. Zowel de bomen als de auto werden in schroot veranderd, maar de chauf feur kwam er ongedeerd uit. De trein kon worden tegengehouden. Het treinverkeer had zes uur vertra ging. 0 4- En nu een hartelijk applaus voor de sportieve verliezers van de meisjesschool „Theresia de Groot" Van onze Haagse redactie WASSENAAR De regering en de Stichting van den Arbeid hebben vrijdagavond laat overeenstemming bereikt over het te volgen loonbe leid in 1962. Zij zijn het eens gewor den over een formule om in de ge differentieerde loonpolitiek de lonen te laten stijgen naar gelang van de produktiviteitsstijging per bedrijfs tak en de nationale produktiviteits stijging. De loonsverhoging wordt dan ge vonden door driemaal de produktivi teitsstijging per bedrijfstak plus een maal de nationale produktiviteitsstij ging (2 pet.) te delen door vier, waar door de loonsverhoging iets lager blijft dan de stijging van de produkti- viteit per bedrijfstak. De werknemers hebben hun verlan gens voor opschorting van de huurver hoging en inzake, de investeringsaftrek laten vallen, waartegenover de werk gevers de bereidheid stelden de huur- compensatie voor hun rekening te nemen. Met de Stichting is afgespro ken dat periodieke besprekingen over lonen en prijzen zullen worden gevoerd tussen de regering, de Stichting van den Arbeid, het Centraal Bureau voor de Statistiek en het Centraal Planbu reau. Door toepassing van de formule zal worden voldaan aan de voorwaarde van de regering, dat de komende loonsverhoging voor, zevenhonderddui zend werknemers tegen 31 decem ber lopen 198 c.a.o.'s af niet te sterk boven de landelijke produktivi teitsstijging uitkomt. De thans aangenomen formule is al lesomvattend, dat wil zeggen dat niet alleen de lonen maar ook alle andere arbeidsvoorwaarden hierin, zullen wor den berekend. (Reeds gepubliceerd in een deel van onze edities van zaterdag.) PARAMARIBO (ANP). De drie Ne derlandse militairen van de troepen macht in Suriname die vorige week naar Brits Guyana waren gevlucht, zit ten sinds het weekeinde in cellen van het militaire kamp in Paramaribo. De politie van Brits Guyana, die de drie militairen en de burger die met hen mee was gevlucht in de kraag had ge pakt, heeft hen vrijdag geboeid overge geven aan de Koninklijke Marechaus see. De handboeien werden pas afgedaan toen zij eenmaal in een boot van de Su rinaamse politie zaten. Zaterdagmiddag bracht een vliegtuig van de Surinaam se luchtvaartmaatschappij hen van Nieuw-Nickerie naar Paramaribo. De weersverwachting van het K.N.M.I. in De Bilt, geldig tot vanavond: Droog weer met zonnige perio den. Overwe gend matige wind tussen oost en zuidoost. Iets lagere tempera turen. MIESJE: De zon is terug van vakantie. 21 november: zon op 8.09, zon onder 16.42; maan op 16.46, maan onder 6.30. Van een onzer verslaggevers GENUA. De kleine Italiaanse ha venstad Savona aan de golf van Genua is zaterdag op stelten gezet door drie Nederlandse zeelui, die achtereenvol gens twee carabinieri en een arts het ziekenhuis hebben ingeslagen. Isaak B. (20), Bas M. (22) en Arie van der B. (17), afkomstig van het vrachtschip Zwijndrecht uit Rotter dam van de rederij Van Ommeren, waren tijdens een oponthoud van een paar dagen in Savona de stad inge gaan. Na enige havencafé's te hebben bezocht Savona telt zo'n zestigdui zend inwoners en het nachtleven blijft er doorgaans aan de rustige kant ontstond er een verwarde ruzie tussen het drietal en een. stel Italianen. De politie werd er bij gehaald en probeerde de gemoederen te bedaren, hetgeen tot uitbreiding van het ge vecht leidde. De agenten vroegen assistentie en gingen de vechtende kluwen nogmaals te lijf. Daarbij zijn klappen gevallen, die naar de politie zegt afkomstig waren van Nederlandse vuisten. Eén agent liep een snijwond op door een bier glas, dat op zijn hoofd werd vernield. De drie zeelui kwapien er evenmin zonder kleerscheuren af en moesten naar een ziekenhuis worden gebracht om te worden verbonden. Daar kreeg een hunner opnieuw ruzie, nu met de behandelende arts, hetgeen andermaal leidde tot een vechtpartij. De arts dolf het onderspit en moest in zijn eigen ziekenhuis worden opge nomen volgens mededelingen van de commissaris van Savona met vrij ernstige wonden. De politie vatte het oproerige drietal opnieuw in de kraag en bracht het nu naar de gevangenis. De rederij overweegt drie plaatsver vangers naar Savona te sturen. SYDNEY (Reuter). Drie dagen lang aanhoudende hevige regenbuien hebben overstromingen veroorzaakt ir het Australische Nieuw Zuid-Wales. He meest bedreigd zijn de streken rondom Sydney. Ongeveer duizend mensen heb ben hun huizen moeten verlaten. Drie mensen zijn verdronken. De laatste dagen is er in Nieuw Zuid Wales meer dan dertig centimeter re gen gevallen. Om Sydney zijn de ver keerswegen afgesloten. Hele landbouw streken zijn geïsoleerd. Honderden men sen hebben de nacht op hun dak moe- ten doorbrengen. A

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1