Oostduitse bruid eindelijk thuis Nieuwe rangen bij rijkspolitie voorgesteld eutraliteit inzet van vervroegde verkiezingen Gromyko Finnen niet eensgezind FELLE STRIJD WOEDT ACHTER SCHERMEN I Urker Griet stak man neer Autolast sloopt liet bovennet ZES MAANDEN NA HUWELIJK SAFE-DENKSPEL P.T.T. KRIMPT DIENSTBETOON NOG VERDER IN De BiltDroog PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Woensdag 15 november 1961 Eis LAATSTE NIEUWS COMPLIMENTEN VOOR RECHERCHEURS Oud-directeur Jaarbeurs directeur in Parijs FEIJENOORD ROLDE VAN HET LACHEN HULP ONDERWEG VOOR GEWONDE OP KLEINE KUSTVAARDER Zie verder pag. 7 DAGBLAD SURINAME: „U heeft er zelf om gevraagd VAKBONDEN PLEITEN VOOR WAARDEVAST OVERHEIDSPENSIOEN Straalvliegtuigen K.L.M. een voor een aan de grond DAGBLAD C0B0UW SOEKARNO DREIGT MET GEWELD Directeur: JACQ DE SMIT: Chefred.: G. J. Brouker. Kantoren te Middelburg, Plein 194U nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469 Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901 Vlissingen. Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224 Terneuzen, Nieuwstraai 40. Postbus 53 tefefoon 011503189, Zierikzee Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwsch Dagblad toss# nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7,per kwartaal' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter# T cent per woord met een minimum van 1»— 16e JAARGANG No. 5011 WOORD IS AAN FINSE VOLK I an onze Scandinavische correspondent HELSINKI De l'inse kiezers gaan in februari een half jaar eerder dan in de bedoeling lag naar de stembus 0111 te bevestigen dat het gehele volk als een man achter de neutraliteitspolitiek van alle par tijen staat. De Russische minister van buitenlandse zaken. Andrei Gromyko, blijkt dit laatste in zijn onder- boud met zijn Finse ambtgenoot, Karjalainen, het af- Kekkonen deelde mede dat hij had besloten zich rechtstreeks tot de kiezers te wenden omdat het naar zijn mening alleen op die wijze mogelijk was de voorwaarden te scheppen voor een vruchtbare bin nenlandse politieke samenwerking. Het besluit van Kekkonen was zijn antwoord op de, in een eerder op de dag in een communiqué van het ministerie van buitenlandse zaken aangehaalde officiële Russi sche mening dat de politieke toe stand in Finland onzeker zou zijn geworden en dat in Finland bepaal de politieke groeperingen bezig waren te trachten een voortzetting van de huidige buitenlandse politiek van het land onmogelijk te maken. De Finse minister van buitenlandse zaken, Ahti Karjalainen, had volgens het communiqué die Russische opvat ting ten stelligste bestreden in zijn recente overleg in Moskou met zijn j Russische ambtgenoot, Andrei Gromyko, over de recente Russische nota. Karja lainen had uitdrukkelijk verklaard, dat zonder uitzondering alle Finse politieke partijen voor handhaving van de strikte neutraliteitspolitiek zijn. Uit de officiële Finse bekendmakin gen over de besprekingen van Karja lainen in Moskou kan men opmaken, dat de Sowjetunie van de'huidige Finse regering de belofte van handhaving van de neutraliteitspolitiek heeft geëist. Wilde Finland die verzekering niet geven, dan zou overleg in het militaire vlak moeten volgen. In Helsinki verluidde gisteren, dat de Sowjetunie de eis had gesteld, dat Finland de verlangde verzekering voor de al vaststaande datum van de presi dentsverkiezingen zou geven. De uit schrijving van vervroegde verkiezingen brengt men in verband met de positie van president Kekkonen. Een presi dent wiens, ambtstermijn afloopt, zo gaat de redenering, kan niets beters doen dan het Finse volk te vragen het bewijs te leveren, dat minister Karja lainen de Finse politieke verhoudingen juist had geschat en minister Gro myko onjuist. Rusland heeft de crisis op buiten lands politiek gebied in het leven ge roepen om zich met de Finse binnen landse politiek te kunnen bemoeien, hetgeen de meeste Finnen zeer heeft geschokt. Het is mogelijk, dat de Rus sen hiermee willen bereiken, dat de communisten, die de grootste partij in Finland vormen, -maar geen deel van de regering uitmaken, nu wel in de regering zullen komen. De communisten, die in de laatste verkiezingen winst boekten, hebben in de huidige rijksdag vijftig zetels, pre cies een vierde van het totaal. Hun fractie is daarmee de grootste. De boerenpartij heeft 47 zetels; de socia listen hebben er 37 en de conservatie ven 29. gelopen weekeinde in twijfel te liebben getrokken. Gezien de wenselijkheid van een duidelijke uitspraak van bet gehele Finse volk op korte termijn beeft de Finse president, Urho Kekkonen, besloten tot ontbin ding van het parlement, de 200 leden tellende rijksdag. Kekkonen maakte gisteren bekend dat de parlements verkiezingen gehouden zullen worden op 4 en 5 febru ari. Deze verkiezingsdata vallen tussen verkiezingsdata die allang vaststonden: 15 en 16 januari, wanneer de Finnen 300 kiesmannen gaan kiezen, en 15 februari, wanneer die kiesmannen een nieuwe president gaan kiezen. Op 15 februari eindigt namelijk de ambtster mijn van Kekkonen. De Finse president deelde in zijn bekendmaking over de vervroegde verkiezingen mede dat de huidige internationale politieke toestand be sluiten noodzakelijk had gemaakt waarmee niet zou kunnen worden gewacht tot juli van het volgende jaar, het einde- van de zittingsperiode van de rijksdag. De Oostduitse politie heeft gisteravond meer dan honderd schoten af gevuurd op een ge blindeerde personenauto waarmee vijf Oostberlijn- se vluchtelingen naar West-Berlijn ontsnapten. Niemand werd getroffen. ROTTERDAM. Het tramverkeer in de Rotterdamse binnenstad is gis teravond ontwricht doordat een vracht autochauffeur zich vergiste in de hoog te van de vracht die hij vervoerde. Dat was een chauffeur van Braakman Co en de staalconstructie die hij op de oplegger van zijn vrachtauto had lig gen was minstens dertig cm hoger dan de onderkant van de spoorbrug ter hoogte van de oprit naar de Willemsbrug. Tot die ontdekking kwam hij pas nadat de span- en stroomdraden van het boven net der R.E.T. over een lengte van tachtig meter waren weggevaagd. Het gevolg van die verwoesting was dat ook op de Goud- sesingel, op de Mariniersweg en op de Blaak secties van het bovennet stroom loos kwamen te staan. Dat gebeurde omstreeks half zeven. Het duurde 'ongeveer een half uur alvorens het tramverkeer weer op gang kon wor den gebracht. Voor zover het verbindin gen met de overkant betrof moest alles door de Posthoornstraat en via de Glas haven worden geleid. Met het herstellen van de verwoeste span- en stroomdraden zou de gehele nacht zijn gemoeid. UTRECHT De oud-directeur van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs in Utrecht, dr. W. P. J. A. van Royen is benoemd tot directeur van het secreta riaat van de Union des Foires Interna tionales in Parijs, het instituut dat de internationale jaarbeurzen regelt. Hij werd vorig jaar ontslagen als di recteur van de Utrechtse jaarbeurs, na een hooglopende ruzie over beleidsza ken. De heer Van Royen kwam in 1951 bij de jaarbeurs als assistent op de afde ling buitenland. Tijdens de oorlog was hij secretaris van het college van curatoren van de Leidse universiteit, waar hij het beleid overnam van de door de bezetters weg gestuurde prof. Cleveringa. Na de be vrijding werd hij ontslagen. Dr Van Royen is in 1905 te Rijswijk geboren. BAARN. De Baarnse rechercheurs H. Pit en G. Smit hebben van de bur gemeester van Baarn, mr. F. J. van Beek Calkoen, een gratificatie gekre gen. De burgemeester complementeer de hen voor de voortreffelijke manier waarop zij de moord op Theo Mast wijk hebben ontdekt en opgelost. Reeds eerder hadden de beide re chercheurs complimenten gekregen voor hun aandeel in deze moeilijke zaak. Die kwamen van onverwachte zijde: van de vader van de beide ver dachte broers, dr. C. P. H. Deze heeft hen bedankt voor de wijze waarop zijn zoons door hen zijn behandeld. De Baarnse korpschef hoofdinspec teur G. J. Bakker was niet aanwezig bij de huldiging van de beidé recher cheurs. Negen spelers van Feijenoord vertrokken gistermorgen van het vliegveld Zestienhoven naar Londen. Dat zij over het resultaat van de tweede wedstrijd tegen Tottenham Hotspur nog niet in zak en as zitten, bewezen Cor van der Gijp en Kerkum. Zij voerden voor het vertrek dezelfde lachshow op die de spelers van Tottenham zich permitteerden bij hun aankomst op Zestienhoven, een dag vóór de eerste wedstrijd in Rotterdam.. Zullen Van der Gijp en Kerkum vanavond, na afloop van de tweede wedstrijd tegen de Spurs, ook zo'n plezier hebben als gis teren bij het vertrek? OTTERLOO De 21-jarige mili tair G. Kolle uit Amsterdam is maan dagavond door een vrachtauto gegre pen en op slag gedood. Het ongeluk gebeurde op de Apeldoornseweg in Otterloo onder Ede. Van onze correspondent KOOG AAN DE ZAAN Jan Lantinga in Koog aan de Zaan heeft gisteren zijn Oostduitse bruid naar ons land gebracht. Bleek van emotie en niet in staat één woord uit te brengen stapte de 24-jarige Martha Schubert gisteravond om half zes uit het vliegtuig op de betonnen grond van Schiphol. Sinds hun trouwdag nu ruim zes maanden geleden heeft het jonge paar hemel en aarde moeten bewegen om van de Oostduitse autoriteiten toe stemming voor het vertrek van Mar tha naar Nederland te krijgen. De ro mance tussen Jan en Martha begon twee jaar geleden via een adverten tie in een Duits blad, waarin Martha een correspondentievriend zocht. Met veel moeite kreeg Martha toestemming om met een Nederlander te trouwen. De toestemming kwam af, een kwar tier voor het begin van de huwelijks plechtigheid. Vlbrichl Enkele dagen na de trouwdag moest Jan terug naar Nederland. Zijn bruid kreeg geen toestemming hem te ver gezellen; de heer Lantinga moest maar in Oost-Duitsland komen wonen, zo redeneerden de autoriteiten daar. Sindsdien heeft het paar van alles ge- probeerd om de uitreisvergunning voor de jonge bruid toch los te krij- In haar wanhoop schreef Martha zalf een brief aan het Oostduitse staats hoofd Ulbricht. Enkele dagen geleden kwam het langverwachte bericht, dat zij kon vertrekken. Jan heeft daarna geen moment geaarzeld om zijn bruid te gaan afhalen. Ongemerkt Samen stapten zij gisteravond 'uit het vliegtuig, dodelijk vermoeid en op van de emoties, maar stralend gelukkig. Met een taxi liet het paar zich naar Amsterdam rijden, naar een zuster van Jan Lantinga, mevrouw Fermie. Zij heeft kort daarna Jan en Martha naar hun huisje in Koog aan de Zaan gebracht, dit alles heel onopvallend, om de gelieven teveel publieke belang stelling te besparen. Koog aan de Zaan had gerekend op een uitgebreide feestelijke ontvangst. Daar is echter niets van gekomen. On opgemerkt wist het paar het huis te bereiken. I Advertentiën) ELKE WEEK ƒ15.000 AAN PRIJZEN! Inl.r Bartoklaan 21, Utrecht (030)-36731. Uïfslag serieB.D. 3-1-2-1-1-1-3-2-1-1-1-2 Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Kapitein J. Dod- dema van de kleine Rotterdamse kustvaarder Mare Altum (500 ton) heeft zijn vrouw (30), die al drie jaar als marconist aan boord is, gevraagd zo gauw mogelijk een dokter aan boord te roepen. In de Golf van Biscaje tijdens bar slecht weer raakte gistermiddag de tweede machinist Theo Lamers uit Rotterdam ernstig gewond. Kapitein Doddema deelde gister avond telefonisch aan zijn reder A. B. de Haas mee, dat een luik op het hoofd van Lamers was terecht geko- .men. Hij had daarbij een snee van vijf centimeter lengte opgelopen in de schedel. Bij de val, die de machinist daarna maakte, heeft hij waarschijn lijk' inwendige kneuzingen opgelopen. Mevrouw Doddema vroeg via Sche- veningen Radio advies aan het Rode Kruis. Haar werd meegedeeld dat doktershulp gewenst was. De dichtst bijzijnde haven was Br.est, waar de Mare Altuyn nog twaalf uur stomens van verwijderd was. Slecht weer De kapitein bleef daarom alle pas serende schepen om een dokter vra gen. In de loop van de avond meldde zich het Franse kabelschip Marcel Byard, dat achter de Mare Altum in Golf van Biscaje voer. Met de dokter op dit Franse schip staat de Nederlandse kustvaarder nu voortdurend in radioverbinding. Hij heeft aanwijzingen gegeven op welke manier de pijn van de gewonde zee man kan worden verlicht. Om dit te bereiken heeft de gezag voerder ook de vaart van het schip verminderd tot vier a vijf mijl. De Mare Altum ligt dan gemakkelijker in de storm, die vannacht een wind sterkte van acht tot negen had. Vanochtend omstreeks vier uur kon de Marcel Byard de kustvaarder heb ben ingehaald. Vanwege het slechte weer is het evenwel de vraag of de Franse dokter aan boord van de Mare Alhim kan gaan. Van onze speciale verslaggever DEN HAAG. Achter de schermen woedt een felle strijd om de invoering van twee nieuwe rangen bij de rijkspolitie. Het gaat om een voorstel van de minister van justitie, die het wenselijk acht bij de rijks politie in te voeren: de rang van hoofd wachtmeester (tussen die van wachtmeester eerste klasse en van opperwachtmeester in) en als nieuwe hoogste onderofficiersrang de rang van hoofd adjudant. De waardering van de functies bij de rijkspolitie zou daardoor meer in overeenstemming komen met de functie waardering, zoals die is neergelegd in het Rapport werkclassifi- catie rijks- en gemeentepolitie. De commissie voor georganiseerd overleg in politie-ambtenarenzaken is door dit voorstel in twee kampen verdeeld. Aan de ene kant staat het ministerie van justitie, dat wordt gesteund door de afgevaardigden van de rijkspolitie en daar tegenover staat het ministerie van binnenlandse zaken met de afgevaardigden van de gemeentepolitie. Zowel over het voorstel van de minister van justitie ais over het nog geheim Rapport werkclassificatie politie wordt in het georganiseerd overleg al geruime tijd beraadslaagd; over het laatste al sinds april. Hoewel bij de voorlopige herzie ning van de politiesalarissen (die 1 januari definitief moet worden), in het vooruitzicht was gesteld, dat de mening van het georganiseerd overleg op 1 september aan de mi nister kenbaar zou worden gemaakt, is op het ogenblik nog bij lange na niet te zeggen, wanneer dat zal ge beuren. Het voorstel tot invoering van de twee nieuwe rangen steunt op de vol gende overwegingen: Bij de indeling van het lagere kader bij de rijkspolitie neemt de groep van dé wachtmeesters eerste klasse een zo grote plaats in, dat feitelijk de gehele kern van de rijkspolitie bestaat uit wachtmeesters eerste klas. Ofschoon in de huidige situatie de rang van wachtmeester eerste klas bij de rijkspolitie gelijk is aan de rang van, hoofdagent bij de gemeentepolitie, verrichten bij de rijkspolitie honderden wachtmeesters eerste klas wenk, dat bij de gemeentepolitie door brigadiers en zelfs inspecteurs (officiersrang) wordt gedaan. Een wachtmeester eerste klas der rijkspolitie kan zijn: surveillant, re chercheur, districtsrechercheur, tech nisch specialist (voor dactyloscopisch werk en voor samenwerking met des kundigen van het gerechtelijk labora torium, auto- en motorteehnicus en verkeersdeskundige)De wachtmeester eerste klas kan ook zijn rayoncomman dant en zelfs postcommandant. Posten in de laatste drie categorieën worden bij de gemeentepolitie vrijwel altijd bezet door brigadiers en adjudanten. De belangrijkheid van de functie moet volgens de minister van justitie tot uitdrukking worden gebracht in de rang. Zoals de toestand nu bij de rijks politie is krijgt een wachtmeester eerste klas nooit of pas aan het einde van zijn diensttijd de kans promotie te maken tot opperwachtmeester. Het merendeel haalt deze rang niet! Dat ligt niet aan de politiemensen, die in deze groep van all-round politie mannen zitten. Het ligt aan de opbouw van het korps. Nu ook in het Rapport werkclassi ficatie politie de waardering van de taken en functie bij de rijkspolitie ver boven d'e huidige rang uitkomt, wordt het wenselijk geacht door invoering van twee nieuwe rangen meer even wicht tussen de ranglijst bij rijks- en gemeentepolitie te verkrijgen. PARAMARIBO (ANP) Het dag blad Suriname, het blad van de re geringsgezinde Nationale Partij Suriname, heeft gisteren een open brief aan premier Emanuels afge drukt, als reactie op een opmerking van de Indonesische minister van buitenlandse zaken Subandrio. Deze brief, die was ondertekend door „Uw dienstwillige redactie", luidde: Excellentie, De heer Subandrio heeft voor de Verenigde Naties gesproken over de ..kolonie" Curagao en de „kolonie" Su riname, die ook „naar vrijheid hunke ren" en die maar niet worden vrijge laten door Nederland. Vooruitlopend op een eventueel antwoord van excellentie Luns en rekening houdende met het feit, dat althans een (klein) aantal lan den in de V.N. beter weet, zouden wij gaarne de volgende kleinigheid onder uw aandacht willen brengen. Stel nu maar, dat Curagao zowel als Suriname vertegenwoordigd waren in de koninkrijksdelegatie, zou de heer Subandrio dan ook zijn opmerking heb ben kunnen maken? En stel, dat hij zo dom ware geweest, had men dan, niet in plaats van excellentie Luns in dit geval een van de vertegenwoordi gers van Curagao of Suriname even aan het woord kunnen laten komen, om in de vergadering te bewijzen dat wij althans niet helemaal koloniën meer zijn? Maar u, excellentie, en excellentie Luns staan op het standpunt dat het er toch niets toe doet hoe de delegatie er uit ziet, en dat vooroverleg in de rijks ministerraad voldoende is. U heeft er zelf om gevraagd, excellentie", aldus de open brief. DEN HAAG Als het perso neelstekort in het westen van het land nog toeneemt, zal de P.T.T. on vermijdelijk haar dienstbetoon ver der moeten inkrimpen, deelt minis ter Korthals aan de Tweede Kamer mee in de memorie van antwoord op zijn begroting. De beperking zou dan in de eerste plaats gelden voor de behandeling van pakketpost en drukwerken. Voor deze diensten heeft de P.T.T. geen mono polie. Een verdere inkrimping van het dienstbetoon op zaterdag ligt niet direct in het voornemen, zegt de minister. De mensen van de P.T.T. verrichten gemiddeld anderhalf uur overwerk per week; in de drie grote steden bijna twee uur. De postdienst in de grote steden verkeert in een benarde positie: bij de afdeling postbestelling in Am sterdam is het personeelstekort dertig procent. Ter verlichting van de girokantoren wordt binnenkort in Utrecht een codeercentrum geopend, waar zeventig tot honderd mensen werk zullen vin den. Utrecht is gekozen, omdat daar op korte termijn kantoorruimte be schikbaar zal zijn. UTRECHT. De besturen van N.V.V K.A.B. en C.N.V. pleiten in een adres aan de Tweede Kamer voor het waarde vast maken van de overheidspensioenen. Alleen zo kan naar hun oordeel een eind worden gemaakt aan de steeds weer kerende moeilijkheden bij de pensioen voorzieningen voor overheids- en semi- overheidspersoneel. De vakbonden vrezen dat de aangekon digde vermindering en afschaffing van de beperking van het overheidspensioen een autonome verhoging van enige be tekenis van de pensioenen krachtens A.O.W. en A.W.W. zou kunnen belemme- Hebt u gelegenheid om mijn voor dracht over het onderwerp salarisverho ging aan te horen? SCHIPHOL De K.L.M. zal gedu rende de eerstkomende maanden de straalvliegtuigen van het type DC-8, waarmee de route over de pool wordt bevlogen, vervangen door schroefvlieg- tuigen van het type DC-7c. Dat ge schiedt omdat alle straalvliegtuigen een groot winteronderhoud moeten ondergaan. Steeds zal gedurende een aantal weken één van de elf DC-8 vliegtuigen, die de K.L.M. in gebruik heeft, aan de grond moeten worden gehouden. Om de lacunes die daardoor ontstaan op de routes die met DC-8 toestellen worden gevlogen op te heffen is be sloten op één route een vervanging in te voeren. De poolroute is gekozen omdat die commercieel het minst gevoelig is. Het rendabele gebruik daarvan is immers door de regelmatige aan- en afvoer van troepen (in burger) naar en van Nieuw-Guinea via Tokio voldoende verzekerd. De K.L.M. heeft overigens wat be treft het technisch onderhoud met tegenslag te kampen. Men meende aan vankelijk, dat de DC-8 toestellen in kortere tijd konden worden afgehan deld, zodat er geen gaping van enkele maanden in de vervoersvoorziening zou ontstaan. Nu blijkt dat onder meer de bezetting van de technische staf op Schiphol te gering is om een vlotte afwerking te garanderen. Het werven van nieuwe krachten is onmogelijk omdat de K.L.M. door de rampzalige commerciële resultaten van de laatste tijd een personeelsbezuini- ging heeft ingevoerd. Advertentie DAGELIJKS al h«t bouwnieuws in het vakdagblad voor de bouwwereld ABONNEMENTEN C0B0UW, POSTBUS 1067, DEN HAAG Van een onzer verslaggevers BEVERWIJK Met een brood mes heeft de 54-jarige vrouw K. M. T.-van D., bijgenaamd Urker Griet, op 30 oktober haar man in het on derbeen gestoken. Het slachtoffer, de 74-jarige J. T., is het afgelopen weekeinde in het ziekenhuis over leden. De vrouw is gearresteerd en naar het huis van bewaring in Haar lem gebracht. Volgens de politie in Beverwijk leefde het echtpaar de laatste tijd als kat en hond. Op de 30ste okto ber kwam het opnieuw tot een woor denwisseling, die uitliep op een for mele vechtpartij. De vrouw heeft het broodmes ge grepen en de man twee steken in het rechter onderbeen gegeven. Hij verloor veel bloed en werd in een shocktoestand in het ziekenhuis op genomen. Tijdens de ruzie zou de vrouw onder invloed van sterke drank zijn geweest. DJAKARTA (Reuter/AFP) Indonesië zal vechten om de afschei ding van westelijk Nieuw-Guinea van de republiek Indonesië te voor komen. Aldus president Soekarno gisteren in een rede ter gelegenheid van de vijftiende verjaardag van de Indonesische mobiele brigade. Het was de tweede maal in enkele da gen tijds dat hij in de kwestie- Nieuw-Guinea met geweld dreigde. Hij herhaalde dat westelijk Nieuw-Guinea met of zonder steun van de Uno moet worden herwon nen. Hij zei weer dat hij zijn defi nitieve order zou geven, nadat de Uno een beslissing heeft genomen over het plan-Luns. Indonesië, zo zei hij, wijst dat plan volledig van de hand. Met evenveel recht zou Indonesië „vrijheid" kun nen eisen voor Friesland, Porto Rico of Hawaii, aldus Soekarno. De weersverwachting tot vanavond: geldig Overwegend droog weer en enkele plaatselijke opklaringen. Over wegend matige oos telijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. MIESJE: Kan ik eindelijk de was buiten hangen. 16 november: zon op 8.01, zon onder 16.48; maan op 14.31, maan onder 00.02.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1