Tanya Trijbels naar modehuis Dior KIES IN GESCHIL SPOEDIG WEG VAN DE VERZOENING Papoea's zijn geheel vrij in keus e00Bt', I Grijper grijpt drenkelingen Gemeente-architect burgemeester met verlof Klaus en Jackie weer op reis Molotof nosf in Wenen De Bilt: Mist GROOTEGAST EN OLDEKERK Verzoekschrift van nieuw comité Mislukte overval op taxichauffeur Vermist jongetje is verdronken Twee ongelukken op onbewaakte overwegen Rijkens c.s. mogen paspoort houden PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND NEDERLANDSE MANNEQUIN LIEP IN PARIJS BIJ BOHAN BINNEN EN KREEG EEN UNIEKE KANS Overleden na val van trap Vriendschap ijre beslissing Spoed over salarissen bij de omroep Geen bezwaar Zie verder pag. 7 Zie verder pag. 7 Stralingsbron viel: kleine besmetting LAATSTE NIEUWS Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84. Postbus 4. telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24. telefoon 01184—3224 Terneuzen, Nieuwstraai 40, Postbus 53. tefefoon 01150—3189, Zierikzee. Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwsen Dagblad Losm nummert IS cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7.— per kwartttf' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter* 7 cent per woord met een minimum van t 1,—» 16e JAARGANG No. 3004 Dinsdag 7 november 1961 WemoraiHluin aan leden van de lino INDONESIË BETROKKEN Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM De bekende Nederlandse mannequin Tanya Trijbels toonde gisteren in Amsterdam trots een contract met het modehuis Dior. „Ik kan het zelf nog bijna niet geloven", z'i zij. „Het kwam allemaal zo onverwacht. Voor het volgende seizoen ben ik door Mare Bohan als mannequin voor het modehuis Dior aangenomen. Elf december moet ik in Parijs al beginnen met het passen van de ontwerpen voor de nieuwe collectie. Als. de seizoensshows in januari achter de rug zijn, ga ik mee naar Zuid-Amerika. Daar wordt de collectie van Dior dan in verschillende landen getoond." Tanya Trijbels, een Limburgse die in Amsterdam als mannequin al enkele jaren voor nagenoeg alle be kende Nederlandse couturiers werk te en met de Nederlandse mode ook zo ongeveer heel Europa doorreisde, vertrekt woensdag naar Londen voor enkele shows. ..Dat het contract van Dior er nu al zou zijn had ik niet verwacht", zegt zij, door het ver rassende van deze Parijse kans vol komen van het koffers pakken voor Londen afgebracht. ..Het is zo vlug in zijn werk gegaan." Overrompeld Ik was in Parijs en dacht hier zou ik wel een tijdje willen werken. Ik ging naar enkele modefotografen, maar daar dring je bijna nooit ver der dan de secretaresse door. Aan opgeven was ik al toe, toen ik langs het modehuis Dior in de Avenue Montaigne kwam De hele dag had ik al door Parijs gezworven wat aan mijn kapsel wel te zien was en ik liep op makkelijke schoenen met platte hakjes. Iets dreef me er echter toe, naar binnen te gaan. Omdat ik er toch al niet meer in geloofde, vroeg ik maar meteen heel overtuigend naar Mare Bohan Daar was men waar schijnlijk door overrompeld. De lift rechts zei men, de gang door, daar is zijn studio. „Begin maar" Voor ik het wist stond ik in de werkkamer van Mare Bohan. Iemand zei, begin maar meteen te tonen. Ik keek in paniek naar mijn makke lijke wandelschoenen, maar werd meteen al mee naar de kleedkamer genomen. Men kwam met een avondtoilet van Kouka aandragen en dat paste me gelukkig precies. Ik liep er mee langs de werktafel van Bohan. Hij keek een beetje verstrooid naar me en ik gaf me zelf dan ook niet veel hoop. Toen ik in de kleedkamer terug kwam zei een van de vendeuses, ik zal uw tasje even halen. Nu dat is al bekeken dacht ik. er zijn zoveel goede mannequins in Parijs, ik sta zo weer buiten. Toen ik weg wilde gaan werd ik teruggeroepen en weer naar Bohan gebracht. Die vroeg me of ik meteen als mannequin daar wilde beginnen. Ik dacht dat ik droomde en zei dat ik in Nederland tot december nog met modehuizen afspraken had. Tweede Kom dan in december zei mien en dat heb ik toen toegezegd. Pas sinds Tanya Trijbels', in december naar Parijs als mannequin van Dior. Ik kan het nu pas hele maal geloven zei zij gisteren in Amsterdam, met het contract van Mare Bohan in de hand. vanochtend, sinds het contract is aangekomen, raak ik met het idee een beetje vertrouwd. Begin decem ber vertrek ik naar Parijs en de elf de van die maand moet ik bij Dior beginnen met het doorpassen van de nieuwe collectie, In januari moet ik die dan, met de andere mannequins van Dior, voor het eerst aan de pers en de inkopers tonen. Naast de Rotterdamse Machteld van der Groen die bij Balenciaga werkt, is Tanya de enige Nederland se mannequin die er tot nu toe in ge slaagd is bij een bekende Parijse couturier als vaste medewerkster van het huis een kans te krijgen. VOORSTEL - LUNS Van onze correspondent NEW YORK. Nederland heeft gisteren vlak voor het begin van de behandeling in de Algemene Vergadering van het agenda punt dekolonisatie alle delegaties een memorandum gezonden, waarin het voorstel-Luns nog eens duidelijk wordt toegelicht. Zoals gemeld is de Nederlandse resolutie, waarin de uitzending van een commissie van de UNO naar Nieuw-Guinea wordt voorgesteld, ingediend onder dit agendapunt. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Op een niet alle daagse manier heeft de kraanmachi nist Joh. C. Weeda, uit de Saffraan- straat te RotterdamHoogvliet, gister morgen twee drenkelingen gered uit het diepste gedeelte van de Waalha ven. Kraanmachinist Weeda liet de arm van de door hem bediende wal- kraan over het water zwenken .en vierde de daaraan hangende ertsknij per tot vlak bij de drenkelingen af. Hij wachtte even tot beiden veilig in de gesloten knijper zaten en liet hen vervolgens een luchtreisje maken, dat eindigde op het droge. Bij de werf van Frans Swarttouw N.V. was kraanmachinist Weeda bezig geweest met het overslaan van titaanerts uit het Noorse zeeschip Gorness in het Duitse sleepschip Joseph, dat volgens de meet brief wel duizend ton zou kunnen la den. Er waren nauwelijks 650 ton over geslagen toen de Joseph begon te kra ken. Schipper Karl Beisel uit Hirschhorn in Duitsland en zijn knecht stonden op de voorplecht, mevrouw Beisel en haar beide kinderen een meisje van zes maanden en een meisje van zes jaar bevonden zich in de roef toen het schip begon te scheuren. Het voorschip verdween vrijwel met een onder water en voor Beisel en zijn knecht had het er slecht uitgezien wan neer die kraanmachinist niet zo bij de pinken was geweest. Het achterschip bleef nog drij ven. zodat de schippersvrouw even tijd werd gelaten om met haar kinderen over te stappen op een langszij liggende lich ter. ELST (ANP). Doordat zij in plaats van de slaapkamerdeur de kelderdeur opende, is gisternacht de 75-jarige me juffrouw J. J. M. Holleman in Eist in de Betuwe in de twee meter diepe kel der van haar woning gevallen. Zij liep een schedelbasisfractuur op, waaraan zij in het ziekenhuis overleed. Na een overzicht van het probleem Nieuw-Guinea en een samenvatting van de Nederlandse voorstellen wor den in het memorandum de volgende punten nog eens nadrukkelijk beves tigd: De Nederlandse voorstellen worden d gedaan onder de enige voorwaarde dat het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's zal worden gewaarborgd; b zelfbeschikking voor de Papoea's houdt in een vrije keuze uit: 1. samenvoeging met Indonesië; 2. on afhankelijkheid, 3. de mogelijkheid van toekomstige associatie met het andere deel van het eiland en andere eilanden in het gebied van de Pacific; Nederland wenst onherroepelijk zijn t-' geschiedenis als koloniale mogend heid te beëindigen. De vorig jaar december door de Assemblee aange nomen dekolonisatieresolutie dient zo spoedig mogelijk op Nederlands Nieuw- Guinea te worden toegepast. Krachtens de Nederlandse voorstellen dient de Uno te beslissen over de streefdatum voor de zelfbeschikking na raadpleging van de Papoea's; d Nederland is bereid al zijn huidige bevoegdheden over te dragen aan een internationaal ontwikkelingsorgaan met volledige uitvoerende bevoegd heden. Het is bereid uitsluitend in dien en waar de Uno dat verlangt, zijn huidige verantwoordelijkheid te blijven dragen en zijn ambtenaren te verzoeken in functie te blijven. Indien het internationale ontwik- G kelingsorgaan net beheer over- neemt dient de verantwoordelijkheid vóór de defensie te berusten bij de Uno. Dientengevolge zal Nederland zijn strijdkrachten terugtrekken, tenzij de Uno anders beslist; f Zodra het ontwikkelingsorgaan het beheer overneemt zal Nederland dé soevereiniteit overdragen aan de Papoea's; De commissie van dé Uno, als r—voorzien in de Nederlandse voor stellen, dient volledige bevoegdheid te hebben tot een onbeperkt onderzoek. Indien de Indonesische bewering om trent onrust en wijdverspreide weer stand tegen het Nederlandse gezag en omtrent vervolgingen waar zouden zijn, zou Indonesië deze gelegenheid tot volledig en onpartijdig onderzoek wel kom dienen te heten; h Nederland verlangt dat aan zijn voorstellen zo spoedig mogelijk ge volg zal worden gegeven. De commis sie van de Uno wordt daarom gevraagd het volgend jaar aan de zeventiende Assemblee verslag uit te brengen. Na opnieuw te hebben aangevoerd dat de Nederlandse voorstellen niet tegen Indonesië zijn gericht en dat Nederland in Nieuw-Guinea geen ei gen belangen nastreeft, wordt in het memorandum verklaard dat regering en volk van Nederland niets liever wensen dan het herstel van vriend schappelijke betrekkingen met Indó- nesië. Nederland heeft zijn voorstel len bij de Assemblee zonder overleg met Indonesië ingediend, omdat Indo nesië voortdurend heeft geweigerd het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's te erkennen en de diplomatieke be trekkingen ,met Nederland heeft afge broken, waarmee de laatste vërbin- dingskanalen tussen beide regeringen werden afgesneden. Nederland is verplicht alle sugges ties van Indonesische zijde te ver werpen volgens welke het zelfbeschik kingsrecht van de Papoea's onder druk of in ruil voor economische ba ten zou kunnen worden geofferd. Be- CT !T Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De regering zal zich nog nader beraden over de omroep- en t.v-salarissen, maar zij zal spoedig een beslissing nemen. Dit deelde minister Veldkamp gisteravond mee in een ge sprek met staatssecretaris Roolvink van sociale zaken, staatssecretaris Scholten van o., k. en w. en de voorzitters van de drie vakcentrales. De justitie ziet geen direct ver band tussen beide leiten, die noga! opschudding hebben verwekt in de gemeenten Grootegast en Oldekerk. Het ligt wel in het voornemen de heer J. G, voor de rechter te dagen, zodia hetonderzoek naar de fraude is afgesloten Van een onzer' verslaggevers GRONINGEN. De gemeente architect van Grootegast en Olde kerk, tevens directeur van gemeen tewerken, J. G., die veertien da gen geleden op verdenking van malversaties werd gearresteerd, is op vrije voeten gesteld. Het onderzoek heeft de bevestiging opgeleverd van de verdenking dat zo wel in Grootegast als in Oldekerk frauduleuze handelingen zijn ge pleegd. mede door de directeur-ge- meente-archite'ct. De omvang van de gepleegde fraude staat nog steeds niet vast. Het onderzoek gaat aoor. Er werden evenwel niet voldoende termen aanwezig geacht om de ge meente-architect in hechtenis te hou den. Geen verband Tegeliik met de vrijlating van J. G. heeft burgemeester J. Boersma meisje even zou ophalen. .1. - - c w.-. T,-» nlnntc unn uit fa ct van Oldekerk ziekteverlof aange vraagd. De commissaris der Konin gin in Groningen onthoudt zich van commentaar op dit ziekteverlof van de burgemeester. Wel wordt er de naaruK op gelegd, dat de burgemees- tei zelf ziekteverlof heeft aange vraagd. dreigingen met militair geweld, zoals van tijd tot tijd door Indonesië geuit, zijn duidelijk in strijd met de begin selen van het Handvest van de Uno. Het memorandum besluit aldus; ..De Nederlandse voorstellen lopen in geen enkel opzicht vooruit op de toe komstige status van westelijk Nieuw- Guinea. Teneinde alle Indonesische bezorgdheid dienaangaande weg te nemen wenst de Nederlandse rege- llllllllllllllllllllllllllllllllir ring plechtig te herhalen dat indien de Papoea's aansluiting bij Indonesië zouden kiezen, de Nederlandse rege ring daartegen generlei bezwaar zal opwerpen en een dergelijk besluit vol ledig zal eerbiedigen, zoals zij even eens elk ander besluit van de Pa poea's zou eerbiedigen." Minister Luns zal vanmiddag van Schiphol naar New York vertrekken om de leiding van de Nederlandse delegatie bij de beraadslagingen over de Nederlandse resolutie op zich te nemen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. Een Comité Verzoening IndonesiëNeder land heeft gisteren een beroep gedaan op de regering en de beide Kamers van de Staten-Generaal om in bet geschil tussen Indonesië en Nederland zo spoedig mogelijk de weg van de verzoening te kiezen. DEN HAAG. Een taxiritje naar hotel De Witte Brug is geëindigd in e-n vechtpartij, toen. de passagier de taxi chauffeur in een wurggreep nam om zich van zijn geld meester te maken. Een jongeman was op het Valkenbos- plein ingestapt. Hij had de chauffeur ge zegd bij het KLM-gebouw. tegenover het hotel te wachten, omdat hij alleen zijn eisje even zou ophalen. I In plaats van uit te stappen dook hij naar voren, nam de chauffeur met zijn i linkerarm in een wurggreep en maakte j met zijn rechterhand stekende bewegingen naar de hals van de man, terwijl hij snauwde: ..En nu je geld". De chauffeur, de 45-jarige A. de G., j greep de knaap echter bij de rechter- pols en trapte met zijn voet op de claxon, j Op het getoeter kwam de portier van i PARIJS. De Franse regering heeft het hotel aanrennen. De aanvaller pro-) thans besloten zelf de vleesprijzen vast te stellen. Dit besluit is genomen na ontvangst van een brief van de voorzit ter van de vakbond van slagers. Hij beerde zich uit de voeten te maken. Hoe- wel de G. stevig vasthield, slaagde de jongen erin te ontsnappen. De chauffeur zette de achtervolging in. schreef dat de slagers niet tot de prijs- maar de jongen was in het donker niet verlagingen konden overgaan, die de'meer te vinden. De politie heeft de aan- regermg had gevraagd. valler nog niet kunnen aanhouden. ROTTERDAM Vijf sloffen ac cijnsvrije sigaretten gaf de zee varende bakker Klaus Marquardt in ruil voor een knots van een aap. Dat was tien weken geleden in Lo- bito, de uitvoerhaven van de Portu gees-Afrikaanse kolonie Angola, waar zijn schip, de Messina, koper erts, mangaan en koffie lag te laden. De kok had een tijger willen mee nemen, maar zoveel sigaretten had de Messina niet aan boord. Die aap van Klaus Marquardt uit Bremen-C'ixhaven werd verleden "°ek in de Rotterdamse zeemansbuuft Ka- tendrecht zwervend aangetroffen. Onmiddellijk nadat de Messina in Rotterdam was gearriveerd, moest Klaus in het Havenziekenhuis worden opgenomen. Een paar dagen later na men andere opvarenden van de Mes sina zijn aap mee op stap' naar Ka- tendrecht. maar Jackie, die daar weinig voor voelde, beet zijn ketting stuk en nam de benen. Gistermorgen werd de baas uit het ziekenhuis ontslagen én weinige mi nuten later vond hij zijn ruige vriend terug, in li'et asiel van de Dierenbe scherming, waar Jackie acht dagen werd vertroeteld door oppasser Jan Ramp (62) die in zijn dertigjarige loopbaan tussen al die duizenden los lopende honden en verwaarloosde poes jes door al drie keer eerder apen of aapjes te verzorgen kreeg. Een gelukkige Klaus en een van veel apenliefde getuigende Jackie hebben na een oponthoud van tien dagen af scheid genomen van Rotterdam. Met de trein van 2 uur 59 vertrokken zij naar Duitsland. In het verzoekschrift, dat door 175 mensen is mede-ondertekend, wordt overwogen dat het „volstrekt nood zakelijk moet worden geacht om op korte termijn de partijen in het ge schil in een onderlinge bespreking bijeen te brengen". 75 hoogleraren De ondertekenaars zijn afkomstig uit verschillende politieke en le vensbeschouwelijke groeperingen. Er zijn 75 hoogleraren onder, bij wie dr. W. Banning, dr. P. J. Bouman, dr. F. J. J. Buytendijk, dr. N. A. Donkersloot, mr. F. J. F. M. Duyn- st'ee, dr. G. C. van Niftrik en mr. B. V. A. Röling. Ook hebben onder tekend dr. J. J. Buskes, dr. E. Em- men, ds. Okke Jager, pater Jelsma, dr. P. J. Koets, Tjalje Robinson, dr. P. Rijkens en ir. K. Scholtens. Het initiatief tot dit appel is uitge gaan van mevrouw prof. dr. F. M. A. A. J. Allard (Nijmegen), prof. dr. H. Bergema (Kampen) en prof. dr. E. L. Smelik (Amsterdam, G.U.). Op een bijeenkomst in Den Haag hebben zij gisteren een toelichting op het ver zoekschrift gegeven. Moment Op de vraag of men niet dacht met dit appel op dit tijdstip (aan de voor avond van de behandeling van de Nederlandse resolutie in de Assemblee) de positie van de regering, i.e. minister Luns te verzwakken, antwoordde prof. Smelik; „Dat is niet onmogelijk. Ik zou dat geen bezwaar achten." Hij zei dat het comité meer het oog had gehad op de uitwerking die het verzoekschrift in Indonesië kan heb ben. Het politieke gevolg zou kunnen zijn dat er in Indonesië een grotere bereidheid zou ontstaan om rustig af te wachten, dacht prof. Smelik. O Eigen nieuwsdienst WENEN. De Russische ambas sade in Wenen heeft gisteren ten stelligste ontkend dat Molotof, de vroegere Russische minister van buitenlandse zaken, voor het einde van het partijcongres in Moskou in het geheim een bliksembezoek aan Moskou heeft gebracht. Ook de Oostenrijkse politie houdt vol dat Molotof gedurende de afgelo pen veertien dagen Wenen niet heeft verlaten. Men geeft echter wel toe dat de Russen er toe in staat zouden zijn om hem het land in en uit te smokkelen zonder dat iemand er iets van merkt. Molotofs woning in de Wohlleben- gasse staat voortdurend onder politie bewaking. Voor zover men kon nagaan kwam Molotof vorige week alleen maar vrij dag en zaterdag op straat, voor kor te bezoeken aan de Russische ambas sade. In spanning wacht men in Wenen af of de vroegere Russische minister zich vandaag bij de Russische kolonie zal scharen die dan kransen legt aan de voet van het Russische oorlogsmo nument in Wenen. Het is opgevallen dat journalisten van Westelijke kran- ten, die doorgaans altijd worden uitge nodigd om deze plechtigheid bij te wonen, ditmaal geen toegangskaarten hebben ontvangen. Van onze correspondent BONN. Gealarmeerd door de talrijke en heftige buiten landse reacties op de arrestatie van de voormalige Zuidslavi- sche verzetsstrijder Vracavic in Miinchen, heeft het Westduitse federale ministerie van justitie zich gisteren gehaast een ge ruststellende verklaring af te leggen. De arrestatie van de Zuidslavisehe zakenman Lazar Vracavic in Miinchen heeft een storm van protesten in Eu ropa doen opgaan. Vracavic had In 1941 als lid van een partisanengroep deelgenomen aan een overval op een troep Duitse militairen, waarbij enke le Duitsers om het leven kwamen. De Westduitse justitie meende hem daar voor alsnog te moeten arresteren. „Er is niet de minste reden om maat regelen tegen of vervolging van vroe gere verzetsstrijders of partisanen te vrezen", heet het daarin. „De West duitse rechterlijke autoriteiten beschik ken niet over opsporingsregisters van mannen en vrouwen die m de bezette gebieden tegen de Duitse troepen hebben gevochten." „Men mag er dan ook geen precedent voor een vervolging van partisanen tegen de Duitsers in zien. Bij het ver hoor van Vracaric moet blijken of de verdenking van moord wordt bevestigd. Als Vracaric kan aantonen dat hij ver zetsstrijder is geweest, zal hij zo spoe dig mogelijk op vrije voeten worden gesteld." Zou Vracaric zich schuldig hebben gemaakt aan doodslag, dan zal deze zaak niet meer kunnen worden ver volgd, daar zij volgens de Westduitse wet dan reeds sinds 1956 zou zijn ver jaard. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Agenten van de Rotterdamse politie hebben gis termiddag het lijkje gedregd van de zesjarige Theo van Herk. Het jongetje was sinds 28 oktober zoek. Het dreggen in het schutsluisje in het Noorderkanaal, de plek waar de jon gen negen dagen geleden voor het laatst was gezien, had tot gisteren geen enkel resultaat gehad. Ook de hulp van kikvorsmannen van het twee de regiment genietroepen uit Gorin- chem was zonder succes gebleven. De mogelijkheid dat het lijkje nog in de sluis gevonden zou worden, was gisteren al erg klein, omdat de sluis regelmatig wordt gebruikt om te schutten. Juist toen de politiemannen gistermiddag hot dreggen wilde sta ken werd het lijkje gevonden. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Bij de montage van de derde ketel in de Centrale- Waalhaven is een kleine stralingsbron van grote hoogte gevallen en bescha digd. Daardoor werd een deel van het ketelhuis radio-actief besmet, echter zonder dat er gevaar voor de mensen in de buurt ontstond. Het ongeluk is vrijdag al gebeurd maar de gemeente heeft tot gisteren met het bekend maken gewacht. De stralingsbron wordt gebruikt om de kwaliteit van de lassen die in de ketel- pijpen worden gemaakt, röntgenologisch te onderzoeken. Het gemeente-energiebedrijf heeft na liet ongeluk de arbeidsinspectie, de G.G. en G.D., de keuringsdienst voor waren en de farmaceutische hoofdin spectie gewaarschuwd. Uit metingen door deze diensten bleek dat de omvang van de besmetting zeer klein is. In een deel van het ketelhuis is het werk al hervat. De jufjrouw met de koffie en de cake is wat laat vanmorgen; nietcollega? MÜNCHEN (Reuter) Lazo Vracavic, de 44-jarige Zuidslavisehe zakenman die als verdacht van moord op leden van de voormalige weermacht in Miinchen was gearresteerd, is vannacht voorlopig op vrije voeten ge steld. Vracavic kreeg verlof naar het hotel terug te keren, waar men hem had aange houden. Kampen-Zwolle gestremd Van onze correspondent KAMPEN. Op een onbewaakte overweg bij Kampen is gisteren de 32-jarige timmerman J. Koops uit IJsselmuiden om het leven gekomen. Met zijn jeep met aanhangwagen werd hij in dichte mist op de over weg Bosjessteeg door een trein uit Zwolle gegrepen. Militairen uit de trein konden de man nog uit de brandende wagen bevrijden, maar hij overleed kort daarna. Door dit ongeluk was het treinver- keer tussen Zwolle en Kampen enkele uren gestremd. Dezelfde spoorlijn is in het weekeinde een etmaal gestremd ge weest, nadat zaterdagmiddag een vrachtauto op een met knipperlichten beveiligde overweg bij westenholte door een trein uit Kampen was gegre pen. Bij dit ongeluk werd niemand ge wond. De sneltrein GroningenZwolle heeft gisterochtend op een onbewaakte over weg in Staphorst een landbouwtrekker gegrepen. De bestuurder van de trek ker, de landbouwer W. Hoeve uit Rou- veen, die ongedeerd bleef, heeft waar schijnlijk door de dichte mist het knip perlicht niet zien branden. De trein had aanzienlijke vertraging. De locomotief was zo beschadigd dat zij in Zwolle moest worden afgekoppeld. De afgelopen drie dagen hebben de Nederlandsche Spoorwegen met zes on gelukken te kampen gehad, die twee doden en veel materiële schade hebben geëist. De achterstand op het tijd schema was op de verschillende baan vakken aanzienlijk. Een nieuwe vertraging van de treinen loop ontstond gisteravond door een dich te mist tussen Zwolle en Nijmegen. Alle treinen die door deze streek naar het noorden of zuiden moesten, kregen ver tragingen van twintig minuten. De trei nen naar Emmen en Groningen kwamen eveneens met grote vertraging op de plaats van bestemming aan. De treinen van en naar het westen ondervonden nog de minste hinder van de hardnekkige mistbanken. Ook tiet wegverkeer had gisteravond zware hinder van de dichte mist. behalve in Zuid-Limburg waar de lucht helder was. Tussen Den Haag en Gouda was tiet zicht tien tot twintig meter. De weg AmersfoortZwolle was volgens de KNAC-wegeninformatiedienst volkomen onberijdbaar.. Er ontstonden verschil lende kleine botsingen met slechts ma teriële schade. DEN HAAG. Minister Luns ziet geen aanleiding ale paspoorten van de leden van de groep-Rijkens in te trek ken. Dat antwoordt de minister op vra gen van het Tweede-Kamerlid Van Rijckevorsel (kath. v.). Mr. Luns herinnert eraan dat de re gering haar oordeel over de activitei ten van ö'e groep-Rijkens al heeft ken baar gemaakt in het antwoord op de vragen van het Tweede-Kamerlid De Kadt. Daaraan voegde de minister nog toe dat de activiteiten van de groep- Rijkens inderdaad wrevel hebben ge wekt bij d'e Papoea's. Zij hebben be zorgdheid doen ontstaan over de stand vastigheid van het Nederlandse volk bij het nakomen van gedane beloften- De weersverwachting van het K.N.M.I. in De Bilt, geldig tot hedenavond: Op vele plaatsen mist of laaghan gende bewolking. In het oosten van het land kans op neerslag. Zwakke tot matige wind uit oostelijke rich tingen. Weinig ver andering in tem peratuur. M1ESJE: Zul Je voorzichtig rijden? 8 november; zon op 7.46. zon onder 17.00; maan op 7.23, maan onder 17.36.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1