Nog niet tot hervatting besloten NIEUW-GUINEARAAD ACHTER PLAN-LUNS Belize, een hoop hartbrekende RAMMELKAST DEED STROPER DAS OM KennedyUit overwegingen van voorzichtigheid BESPARING VAN 135 MILJOEN ONMOGELIJK Kerkdorp Vredepeel krijgt leidingwater Voorschot van ambassade voor twee advocaten James Thurber overleden Viermaal half jaar geëist voor meineed De Bilt: Guur BttfrtfU' Geen huis voor bur gemeester Lekke pinguïns PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND LAATSTE NIEUWS Angst zaaien Waarschuwing Staatssecretaris weigert uitkering ineens van 3 swan,de prima ballerina onder de zakdoeken Reydon en De Jager Uil s ACQ DE SMIT; Chefred,: G. 1. Breuker. Kantoren te; Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, tefefoon 011503189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwsch Dagblad Losse iHimnwM 13 cent, Abonnementsprijs 0,98 per wede, f 7,— per kwartasT Advertentietarieven op aanvrage, - Rubriek Kabouters' T eent per woord met een minimum van t L-s», 16e JAARGANG No. 5001 Vrijdag 3 november 1961 PROEVEN IN V.S. OP STAPEL WASHINGTON (Reuter, AP) Amerika maakt zich gereed om indien nodig de proeven met kernwapens in de dampkring te hervatten maar zal, mocht het zover moeten komen, de radioactieve ver ontreiniging van de lucht dan tot het uiterste beper ken. Dit maakte president Kennedy gisteren bekend na afloop van een bespreking die hij in het Witte Huis had gevoerd met de nationale veiligheidsraad. Amerika, zei Kennedy, zal in tegenstelling tot de Sowjetunie geen kernproeven in de dampkring nemen om massa-psychologische of politieke redenen, maar alleen indien de handhaving van de veiligheid van de westelijke landen in het geding zou komen. De voorbereidingen die hij aankondigde waren uitsluitend uit overwegingen van voorzichtigheid gelast, zei Kennedy. De Amerikaanse president vond dat men de lopende serie Russische kernproeven niet alleen zou mogen zien als bluf en snoeverij. Niettemin, zo zei hij, moet men begrijpen dat, wat ook de Sowjet unie mag hebben gepresteerd, Ame rika als het gaat om totale militaire macht niet van plan is de eerste plaats aan welk land ter wereld ook af te staan. ..Wij hebben in de afgelopen maanden verstrekkende maatregelen genomen om onze leidende positie te handhaven; wij zijn niet van plan die positie af te staan", zei hij. Volgens Kennedy heeft Amerika geen kernbom van vijftig megaton nodig om zijn militaire overmacht te laten blijken. Die overmacht zal Amerika in staat stellen elke aanval met een alles vernietigende tegenaanval te beant woorden. Ponomarenko uit centrale comité Onze correspondent in Moskou meldt: De heer Ponomarenko, de door de Nederlandse regering persona non grata verklaarde Russische ambassadeur in Den Haag, is uit het centrale comité van de Russische communisti sche partij gezet. Prinses Margaret verliet gis teravond haar woning in Ken sington Palace en nam haar intrek in Clarence House, de Londense residentie van haar moeder, om daar de geboorte van haar eerste kind af te wachten. Ook de graaf van Snowdon, de echtgenoot van de prinses, logeert daar voorlopig. De geboorte wordt nu zeer spoedig verwacht. Gisteren werd de prinses nog onderzocht door de drie specialisten die haar tijdens de bevalling zullen bijstaan. Ook de twee verpleeg sters die zijn uitverkoren de prinses terzijde te staan, hou den zich gereed. Links Een bizarre wirwar van versplinterd hout, weggeslingerde benzinevaten, vernield huisraad, omgewaaide schuttingen en scheefgezakte houten huisjes is alles wat de orkaan Hattie van dit deel van Belize, de hoofdstad van |j Brits Honduras, heeft overgelaten, g Onder Bebloed en bemodderd laat een meisje dat de orkaan 1 heeft overleefd (rechts) zich hui- lend verbinden door een ook al beslijkte lotgenote. De Sowjetunie, zei Kennedy, had de nieuwe serie kernproeven voorbereid terwijl de conferentie in Genève over een kernwapenverdrag nog gaande was, en had vervolgens door de huidige serie kernproeven in de dampkring de mensheid met radioactieve neerslag bedreigd. Kennedy achtte deze handelwijze een onderdeel van het Russische streven angst te zaaien. Anderzijds achtte hij het mogelijk dat de Sowjetunie met de nieuwe proeven verdere perfectionering van kernwapens beoogde. Amerika, aldus Kennedy, wil blijven streven naar een van vrees gevrijwaarde wereld: naar een wereld waarin nie mand bang behoeft te zijn voor de gevolgen van proeven met kernwapens of voor een oorlog met kernwapens. Daarom blijft Amerika ijveren voor een bij verdrag te regelen verbod van proeven met kernwapens onder doel treffende internationale controle op naleving ervan. Eerder op de dag had de Sowjetunie in de grote politieke commissie van de Algemene Vergadering van de Uno de waarschuwing geuit dat een onbe suisde daad in Berlijn zou kunnen uitlopen op een oorlog met kernwapens en raketten. De waarschuwing werd geuit door Semjon Tsarapkin, de Rus die in Genève was blijven onderhande len over een kernwapenverdrag hoewel hij wist dat in zijn land de nieuwe serie kernproeven in de dampkring werd voorbereid, „Het verschrikkelijke gevaar van een oorlog met raketten en kernwapens doemt nu voor ons op", zei Tsarapkin, „en het is duidelijk dat de bij velen gevormde angst voor radioactieve stra ling in geen enkel opzicht te verge lijken is bij de monsterachtige gevol gen voor de mensheid van militair gebruik van kernwapens in een oorlog met raketten." ETOLLANDIA (ANP) Op de heer Van Zeeland na hebben giste ren alle (zestien) sprekers in de Nieuw-Guinearaad zich akkoord ver klaard met het plan-Luns inzake Nieuw-Guinea en met de resolutie die daarover bij de Verenigde Na ties is ingediend. Eveneens met uit zondering van de heer Van Zeeland juichten alle leden de komst van een commissie uit de Uno naar Nieuw-Guinea toe. De heer Van Zeeland zei niet alle internationale aspecten van de kwes- tie-Nieuw-Guinea en van de voor stellen van mr. Luns te kennen. Hij achtte daarom onvoldoende grond aan wezig om een oordeel uit te spreken over de al of niet wenselijkheid van steunverlening aan de plannen. Kritiek De heer De Rijke oefende scherpe kritiek op deze uitlatingen. Hij vroeg zich o.m. af of de heer Van Zeeland zich tegenover zijn kiezers kon ver antwoorden door tegen het ontwerp- motie te stemmen, dat eerbiediging van het zelfbeschikkingsrecht voor opstelt. De motie waarop de heer De Rijke doelde, -was ingediend door de heer Burwos en zeven andere raadsleden. Zij bepaalde, dat het zelfbeschikkings recht door ieder moet worden geëer biedigd en dat de raad zich achter het ontwerp-resolutie inzake Nieuw-Gui nea schaart. Het raadslid Bonay zei de formulering van het tweede deel van de motie „enigszins te betreuren". Liever had hij gezien dat de raad een formulering had gevonden, waarin op positieve wijze uitdrukking aan eigen opvattingen was gegeven. Nadat de vergadering voor enkele ogenblikken was geschorst, deelde de voorzitter mee, dat de initiatiefnemer Burwos zijn ontwerp-motie voorlopig had ingetrokken. Van onze correspondent OOSTBURG De heer J. L. van Leeuwen, die vandaag precies negen maanden burgemeester van Oostburg is, woont nog steeds in zijn vorige gemeente, Brouwershaven. De burgemeester trekt door de week van hotel naar hotel. Alleen tijdens de^ weekeinden gaat hij naar zijn gezin "in Brouwershaven. Zijn huis wordt nog steeds be woond door mr. K. Hoekzema, de vorige burgemeester van Oostburg. Het gemeentebestuur had de heer Hoekzema niet uit de ambtswoning willen zetten. Het verwachtte dat hij Oostburg spoedig zou verlaten. Toen hij weigerde een ander huis te betrekken, heeft het gemeentebe stuur de heer Hoekzema laten dag vaarden voor de kantonrechter te Oostburg. Deze heeft de ambtswo ning gisteren toegewezen aan het ge meentebestuur. De heer Hoekzema kan evenwel niet uit het huis wor den gezet voor de beroepstermijn drie maanden is verstreken. Als de heer Hoekzema beroep aan tekent, is het wachten op de uit spraak van de Middelburgse recht bank. Dat betekent dat burgemeester Van Leeuwen voorlopig nog zal moeten pendelen. Min. Zijlstra verdedigt bijzonder invoerrecht DEN HAAG. Een besparing van 135 miljoen gulden op de rijksbegro ting acht minister Zijlstra voor het komende jaar niet mogelijk. De be windsman schrijft dit aan de Tweede Kamer in zijn memorie van antwoord op de voorstellen tot een bijzonder invoerrecht op minerale oliën en ver hoging van de vennootschapsbelasting. De Kamer had op deze voorstellen bij zonder kritisch gereageerd. Het extra invoerrecht op olie zal rond 65 miljoen gulden opbrengen, dat voor de helft komt uit de sector der industrie (met inbegrip van de tuinbouw), voor tien procent uit het wegverkeer, tien procent uit de binnenscheepvaart, tien procent van elektrische centrales en de rest uit andere bronnen. Deze belasting zal in beginsel, als externe stijging van de kosten, mogen worden doorberekend in de prijzen: uit eindelijk zal de consumept de lasten moeten opbrengen. Voor een burgermans huishouden zijn die niet hoog, niet meer dan één of twee pro mille van de gewone huishoudkosten. Het is beslist onjuist deze belastingen te zien als tegenhanger van de gestegen uitgaven voor de defensie, aldus de minister. Zij zijn geen doelfeelastingen". Ze zijn ingepast in het algemeèn budge tair beleid. De bewindsman zou het ver keerd vinden als de Kamer de behandeling van deze voorstellen zou uitstellen tot na de behandeling van de defensie begroting. Overigens wijst hij erop. dat de belastingmaatregelen pas op 1 januari 1962 ingaan. De bijzondere regeringsgemachtigde Veldkamp zei dat het adres van de raad over vlag, naam en volkslied voor Nieuw-Guinea met volle sym pathie op het gouvernement was ont vangen. Het gouvernement zal alle gewenste medewerking verlenen, zo dat de kwestie mogelijk nog voor het eind van deze buitengewone zitting voor elkaar is. Radio en tv in rep en roer Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM. Als een don derslag uit heldere hemel heeft een afwijzende beslissing van staats secretaris mr. Y. Scholten van O., K. en W. de pogingen van de om roepen ongedaan gemaakt om het personeel met een uitkering ineens over 1960 en 1961 althans voorlopig tevreden te stellen. Deze regeling was voorgesteld in afwachting van het ingaan van een nieuwe salaris regeling. „Wij staan voor een onoplosbaar raadsel", verklaarden gisteravond de vertegenwoordigers van NRU, NTS en wereldomroep en die van de vakbon den. „Terwijl de staatssecretaris op 11 september jl. verklaarde, dat de finan ciële middelen aanwezig waren om de hele voorgestelde nieuwe salarisrege ling met terugwerkende kracht te ver wezenlijken, blijkt het nu plotseling onmogelijk te zijn." Toegestaan maximum Het college van rijksbemiddelaars wees, na advies te hebben ingewonnen van de Stichting van den Arbeid, het verzoek van de hand om de salarissen met terugwerkende kracht te verhogen. Hierop hebben werkgevers en werk nemers bij radio en televisie van de bestaande mogelijkheid gebruik ge maakt om als pleister op de wonde een uitkering ineens te vragen van telkens 3 procent. Dit is het wettelijk toegestane maximum. Op dit verzoek beschikte de staats secretaris nu afwijzend hoewel hij een maand eerder akkoord ging met een verhoging van 8 tot 10 procent met terugwerkende kracht tot 1 januari 1961. Een fiat voor een uitkering van tweemaal 3 procent werd geweigerd. De omroepbestuurders hebben dezer dagen zowel mondeling als schriftelijke pogingen gedaan om de staatssecretaris alsnog van zijn onverklaarbare en on verwachte weigering af te brengen. Het was vergeefs. Hij meende in zijn eerder geuite weigering te moeten vol harden. Door de vakcentrales worden nu pogingen gedaan deze kwestie, die voor werkgevers en werknemers, bij zonder teleurstellend is verlopen, hetzij in het parlement, hetzij binnen de re gering zelf aanhangig te maken. Overleg Welke motieven er schuilgaan achter de weigering van de staatssecretaris valt slechts te gissen. Duidelijk is dat Hilversum en Bussum geen genoegen nemen met deze onbegrijpelijke beslis sing. De heer Heyer van Mercurius en de directeur van de wereldomroep, drs. Tijmstra, legden er gisteravond de na druk op dat zij op zeer korte termijn stappen verwachten in de Tweede Ka mer en, via de Stichting van den Arbeid en bij de regering. Gisteravond laat waren de leden van de vakbonden in Hilversum bijeengeroe pen om overleg te plegen over de ver der te nemen maatregelen. F I Van onze correspondent LONDEN De door een orkaan geteisterde stad Belize op Brits Honduras is herschapen in de meest geconcen treerde hoop hartbrekende ellende die ik ooit heb gezien, zo'meldde een Amerikaanse journalist die naar het eiland ,was gevlogen. De stad werd in enkele uren tot een grote ruïne, tot een aaneenschakeling van puinhopen. Op het puin staan hier en daar witte vlaggetjes. Zij geven de plaatsen aan waar nog lijken liggen. Er zijn er al honderd geborgen, maar er zijn nog meer dan vijfhonderd ver misten. In het klimaat van Brits Honduras moeten de doden snel worden begraven. In het puin zeulen daarom mensen rond met vaak eigengemaakte lijkkisten. De straten van Belize liggen be zaaid met daken van huizen en omvergerukte bomen. Van het ene blok na het andere werden de daken weggeblazen. Tussen alle puin in liggen dra den van telefoon- en telegraaf lijnen als een verwarde kluwen gekronkeld. verneur en andere gehouwen in de hoofdstad van de kolonie. Dorst Modder Dit alles wordt bedekt door een stinkende brei van grijze modder. Slangen schieten er door heen. .Soldaten met de bajonet op hun geweren helpen de politie bij het patrouilleren. Een bende losgela ten gevangenen is namelijk de ru ines van de woonhuizen ingetrok ken op zoek naar buit. De gouverneur heeft de nood toestand afgekondigd. Ook is de kolonie in staat van beleg ver klaard. De politie heeft al vele plunderaars onschadelijk gemaakt. De gevangenen in Belize wer den twee uur voor de fatale or kaan toesloeg uit de gevangenis gehaald. Huizenhoge golven heb ben het gevangenisgebouw vol ledig verwoest. Golven van tien tallen meters hoogte baanden zich een weg door het gouvernements gebouw, het woonhuis van de gou- De omvang van de schade over treft nog onze schattingen, zei de Britse gouverneur gisteren. Veldkeukens zijn op straat be gonnen de bevolking van voedsel te voorzien. Een tankauto rijdt rond in Belize om de dorst van de overlevenden te helpen lessen. Er zijn al mensen die besmet water dronken. Buiten het politiebureau van Belize stond gisteren een lan ge rij mensen te wachten op een handje gekookte rijst en een kopje water per persoon. De nood onder de getroffen be volking is blijkens mededelingen van vliegers die uit het rampge bied zijn teruggekeerd groot. De vliegers meldden groot gebrek aan kleding, voedsel, tenten en midde len voor het zuiveren van drink water. Daklozen Het aantal daklozen schatte men op grond van binnengekomen radioberichten op tussen tiendui zend en vijftienduizend. Drie schepen van de Ameri kaanse marine hebben artsen, ver plegers en medicamenten naar Be lize gebracht. Ook een Ameri kaans luchtmachtvliegtuig bracht verbandmiddelen. Boeren graven zelf Van onze correspondent VENLO Aan de watermisère waarmee de inwoners van Vredepeel in het noorden van Limburg al jaren lang kampen, komt een einde. De vijf tig boerderijen die het kerkdorp telt, worden aangesloten op de waterlei ding van het militaire vliegveld De Peel. De gemeente Venray wil het groot ste deel van de aanlegkosten betalen. De inwoners zullen zelf het graaf werk verrichten. Dat betekent een be sparing van ruim 26.000 gulden, want voor elke 175 meter graafwerk vraagt de waterleidingmaatschappij 525 gulden. De vijftig boerderijen krijgen tot nog toe dagelijks het water met een melkwagen vanuit Venray aange voerd. Het water uit de pomp is voor consumptie en zelfs voor de was on geschikt. Het is geelbruin van kleur en onaangenaam van reuk. Jarenlang hebben de bewoners van Vredepeel en het gemeentebestuur van Venray verschillende regeringsin stanties gevraagd verandering in de toestand te brengen, steeds zonder re sultaat. Advertentie mi v Hf - a ZAKDOEKEN VOOR DAMES EN HEREN Van onze correspondent BREDA. De 31-jarige R. V. uit Sint Willebrord heeft gisteren een be keuring gekregen, omdat hij heeft ge stroopt op het terrein van de Bredase officier van justitie, mr. R. Grasco. V. werd gisterochtend aangehouden, omdat zijn vrachtautootje er niet rij- waardig uitzag. De agenten ontdekten een lading van 41 hazen, een fazant, een konijn, een jachtgeweer en een lichtbak. In de auto zaten verder nog drie mannen. „Dat zijn lifters", legde V. uit, „ik ben op mijn eentje wezen stropen." „Klopt", zei het drietal, „wij rijden alleen maar mee." De drie lifters konden naar huis gaan, V. kreeg een bekeuring en de auto werd in beslag genomen. Later ontdekte de politie, dat de auto eigendom was van de 31-jarige W. M. uit Sint Willebrord. Dat bleek één van de lifters te zijn. Hij kreeg een bekeu ring wegens het vervoeren van ge stroopt wild. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM De pinguïns in de diergaarde Blijdorp in Rotter dam hebben een paar dagen met een lekkend verenpak rondgelopen. Het water liep gewoon tussen hun veren door en de dieren hadden het zelfs in de tropische kas nog koud. De oorzaak bleek een vettige sub stantie te zijn afkomstig van de dagelijkse portie vis. De veren ble ven aan elkaar kleven en vormden daardoor geen bescherming meer. Drs. J. Polder, die pas kort in de diergaarde werkt, vond de oplossing; een massaal bad met synthetische zeep. Het vet werd als een geelwitte brei uitgespoeld. De veren zitten nu weer als een glad en waterdicht pak om de pinguïns heen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Nederlandse ambassade in Moskou is gisteren door minister Luns gemadhtigd om de kosten van de verdediging in (hoger beroep van E. Reydon en de Jager voor te schieten. Het behoort tot het normale consu laire werk Nederlanders, die in den vreemde in moeilijkheden zijn geko men, dergelijke bijstand te verlenen. In het geval van Reydon en De Jager doet zich daarbij de moeilijkheid voor dat de Nederlandse ambassade officieel nog steeds niet op de hoogte is van het feit, dat deze twee hoger beroep heb ben aangetekend tegen het vonnis (der tien jaar gevangenisstraf) van het mili taire tribunaal in Kief. Door de berichtgeving van onze Mos- kouse correspondent is het de Neder landse vertegenwoordiging evenwel mogelijk geworden inlichtingen in te winnen. De ambassade heeft daartoe opdracht gekregen. Voorrang Zoals onze correspondent meldde zal het bedrag dat voor de verdediging de twee Nederlanders nodig is drie honderd roebel, dat is twaalfhonderd gulden voor ieder van de twee verde digers bedragen. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft zich nog geen denkbeeld gevormd over de vraag door wie en hoe het eventuele voorschot zal worden terugbetaald. Men laat zioli leiden door de ge dachte dat de verdediging van de Ne derlanders zo goed mogelijk moet wor den gevoerd. Daarvoor is eerste ver eiste dat het geld beschikbaar wordt gesteld. NEW YORK (AP). De Ameri kaanse humorist, tekenaar en schilder James Thurber is op 66-jarige leeftijd in een ziekenhuis overleden, waar hij enkele weken geleden een hersenopera tie had ondergaan. De schrijver die behalve door zijn cartoons 'bekend en gewaardeerd werd door zijn publicaties in The New Yor ker, schreef twee boeken die werden verfilmd. Het waren The Secret life of Walter Mitty en The Male Animal. Een van zijn bekendste werken My life and bard times handelt over zijn jeugd in Ohio, zijn geboorteplaats. Zijn humor kwam in hoge mate voort uit zijn fantasie die imet een precieuze, zorgvuldige stijl te 'boek werd gesteld. Het was van hem bekend dat hij een boek soms 25 maal overschreef. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. „Als een getui- gen verhoor op een dergelijke wijze verloopt, is een van de grondpilaren van de rechtsbedeling in gevaar". Met die vermaning besloot gisteren de officier van justitie in Amsterdam zijn requisitoor tegen vier verdach ten die in een echtscheidingszaak meineed zouden hebben gepleegd. De officier vroeg voor ieder van de ver dachten zes maanden gevangenisstraf. Over de hoofden van de verdachten heen liet de officier de waarschuwing horen dat het Openbaar ministerie een meineed als een ernstige zaak be schouwt, „al denkt de bevolking wel eens dat het afleggen van een onjuiste verklaring niet zo zwaar wordt opge nomen". Weersverwachting van het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Half tot zwaar bewolkt met buien, vooral aan de kust. Matige tot krach tige en aan de kust harde tot storm achtige noordwes telijke wind. Kou der dan gisteren. MIESJE: En nou zit mijn paraplu onderin! 4 november; zon op 7.39, zon onder 17.07; maan op 2.53, maan onder 16.00.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1