Kasj ba bezet gebied Aap hield niet van passagieren V oor Reydon en De Jager alle medewerking Hevig gevecht bij demonstratie voor Franse consulaat I Qsif mis»; Frans bestuur meent dat actie is mislukt Orkaan teistert Belize: stad een ravage Onderzoek naar prijsverhoging van bruinbrood BAAS LIGT IN ZIEKENHUIS De BiltZacht JONGEN VAN ZES JAAR VERMIST PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Verboden Zie verder pag. 9 ALS ER 2400,— OP TAFEL KOMT: RELLETJES IN AMSTERDAM Kikvorsmannen zochten naar vermiste jongen HOGE AUTORITEIT KWAM GOED UIT NEDERLANDER IN INDONESIË GEARRESTEERD Directeur: JACQ. DE S.WT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, tefefoon 011503189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991, Zeeuwscli Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» T cent per woord met een minimum van 1,— 16e JAARGANG No. 5000 Donderdag 2 november 1961 ALGERIJE: TACHTIG DODEN ALGIERS Ongeveer tachtig mensen heb ben gisteren in Algerije het leven verloren bij de massale betogingen die het Algerijnse bevrijdings front op touw had gezet. Er moeten enkele hon derden gewonden zijn. Verreweg de meeste slachtoffers zijn gevallen aan de zijde van de Algerijnen die met hun demonstraties het begin herdachten van de Algerijnse opstand, zeven jaar geleden. Aan Franse zijde vielen drie doden en zestien gewonden. De O.A.S. is niet tot actie overgegaan. Het Franse bestuur is van mening dat de dag voor de Algerijnse nationalisten een mislukking is geworden. In een communiqué dat 's avonds werd uitgegeven, toen de rust was hersteld, heette het: „In weerwil van de inspanningen van het Al gerijnse bevrijdingsfront dat had aangestuurd op Onze Parijse correspondent telefoneerde ons gisteravond uit Algiers: Hoog boven de kasjba van Algiers wapperde gisteroch tend een majestueuze Franse vlag en bij het ondergaan van de zon had zij nog niets van haar waardigheid verloren. Dit beeld moge dan gelden als con clusie van deze eerste novem ber, de dag, die door geheel Frankrijk en Algerije als de meest kritieke in de betrekkin gen tussen Frankrijk en Alge rije in de laatste jaren is gezien. De wit-groene -vlaggen van de Al gerijnse nationalisten mogen dan ge tracht hebben haar te overschaduwen, het is niet gelukt. Fier handhaafde zij haar positie tegen alle overigens zwakke aanvallen die tegen haar werden gericht en toen de zon onder ging had Frankrijk eens te meer be wezen nog altijd Algiers en daarmede Algerije in handen te hebben, al was het dan ook ten koste van een groot aantal, mensenlevens. Dwars tegen de consignes van het Algerijnse vrijheidsfront, van de Alge rijnse nationalistische leiders in, had de politieprefect van Algiers elke de monstratie of vorm van demonstratie verboden. „Als gij ergens groen-witte vlaggen ziet, ga ze zoeken en haal ze weg. was 'het consigne geweest aan de Franse troepen, aan de politie en alle versterkingen, die dinsdagavond en in de nacht van dinsdag op woensdag in Algiers waren gearriveerd. Geen demonstraties, geen manifestaties met vlaggen, sterke beperkingen voor het verkeer, zowel van automobielen als van personen in de stad. De opdrachten aan de troep en aan de politie waren zeer strikt, zelfs over het gebruik van wapens. „Pas indien er op u geschoten wordt, moogt u van uw wapens gebruik maken." Toen de zon opging boven Algiers stonden de troepen op hun plaats. Elke straat was afgesloten door twee soldaten met de mitrailleur in de aan slag. Pantserwagens patrouilleerden door de straten en op de strategische punten, zoals de grote boulevards, het grote plein voor de moskee, hij de uit gang van de geheel met prikkeldraad omsingelde kasjba. Bij het gouverne ment-generaal, de televisie- en radio studio stonden wagens met zware mi trailleurs. Alles was gereed om de zware stoot, de massale demonstra ties, op te vangen. VJIAMI (Reuter, AP) Een or- - 'kaan codenaam Hattie met windsnelheden van 250-300 km per uur heeft dinsdag Belize, de hoofd stad van Brits Honduras getroffen. De stad zou voor het grootste ge deelte zijn verwoest. Het is echter nog niet mogelijk een duidelijk overzicht te krijgen van de ramp, omdat alle verbindingen zijn verbro ken. Wel staat vast dat tenminste twee mensen zijn omgekomen. Er is een groot tekort aan drinkwater en voedsel. Schepen en vliegtuigen zijn met voorraden naar het getrof fen gebied onderweg. De orkaan heeft het water van de Caraibische zee tot in de straten van Belize gejaagd. De zeedijk die de stad beschermde was tegen de kracht van de orkaan niet opgewassen. Bovendien biedt de vlakke landstreek rond de stad geen enkele weerstand aan de wind. De meeste van de 30.000 inwo ners van Belize waren echter tijdig uit de stad gevlucht. De Mexicaanse president heeft zijn minister van volksgezondheid opdracht gegeven de hulpverlening aan Hondu ras te organiseren. Een vliegtuig met dokters, verpleegsters en medicijnen is reeds naar Belize vertrokken. Het Amerikaanse vliegkampschip Antietam is eveneens naar het rampgebied on derweg. De orkaan trekt intussen verder in de richting van het gebergte in de republiek Guatemala. Men verwacht dat Hattie daar haar einde zal vinden. massale demonstraties, kan worden gezegd dat de actie half mislukt is. In slechts 28 van de 76 arrondissementen was er van demonstraties sprake: Van de tweedui zend militaire posten werden er slechts twintig door de betogers aangevallen. In Constantine, waar ernstige moeilijkheden waren verwacht, werd het aantal demonstranten geschat op vijf tienduizend." Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Het Ministerie van economische zaken stelt een onderzoek in naar de prijsver hoging van het bruinbrood met twee cent. Onder meer wordt nagegaan of deze verhoging die niet over eenstemt met de afspraak met minister De Pous, dat de brood prijs met één cent mag worden verhoogd incidenteel is of algemeen. Na dit onderzoek kan pas Worden gezegd of en, zo ja, hoe het Ministerie van economische zakdn zal ingrijpen. LONDEN. Koningin Juliana is gisteren samen met prinses Marijke, voor een kort privé bezoek in Londen aangekomen. Zij maakten de reis per vliegtuig. Het bezoek geldt de gravin van Athlone. Zaterdag gaan koningin en prinses weer naar Nederland terug. Gewoonlijk brengt koningin Juliana, prinses Alice, de gravin van Athlone, één maal per jaar een bezoek. Er groeide tussen hen beiden een sterke vriendschap tijdens de oorlogsjaren, toen de echtgenoot van de gravin gou- verneur-generaai van Canada was. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Het myste rie van de in Rotterdam-Zuid gevonden aap is opgelost. Over een week zal Jackie aan zijn baas kunnen worden terug gegeven. Jackie is het troetelkind van de twintigjarige Klaus Marquardt uit Bremen, bakker aan boord van het Duitse ms. Messina dat verleden week de haven van Rotterdam aan deed. Op zee was Klaus ziek ge worden en zijn toestand was zo ernstig dat hij te Rotterdam in het Havenziekenhuis moest worden op genomen, Jaakie gaf zijn baas een handje. Treurend bleef hij op de Messina aohter. Alleen verder Een wachtsman vertelde wat daarna gebeurde. Twee opvarenden van de Messina gingen zaterdagavond aan wal om op Katendrecht wat te gaan passagieren. Om hem en zichzelf wat plezier te verschaffen namen zij Jackie mee. Maar Jackie schiep kennelijk geen be hagen in het Katendrechtse vertier. Hij wist aan de aandacht van zijn bege leiders te ontsnappen en niemand weet welke avonturen hij daarna in zijn een tje beleefde. Totdat hij maandagmiddag op een fabrieksterrein achter de Brede Hilledijk verkleumd en slaperig werd gevonden. Vergeven Jackie wordt nu vertroeteld door Jan Ramp, de oppasser van het asiel van de Dierenbescherming aan de Nieuwe Boezemstraat. Jackie kan daar blijven tot zijn baas genezen en wel uit het Havenziekenhuis wordt ontslagen. Bakker Klaus Marquardt heeft het zijn maats al vergeven dat zij Jackie zaterdagavond mee op stap hebben ge nomen. De gedachte dai zijn ruige vriend in Rotterdam op hem wacht zal zijn herstel bespoedigen. Wanneer de veterinaire bepalingen geen spaak in het wiel steken, gaan zij over een week samen met de trein naar huis; want de Messina is inmiddels alweer naar zee vertrokken. Van onze correspondent MOSKOU. F. Reydon en L. de Jager zullen bij de behandeling van hun hoger be roep voor het hoog militair ge rechtshof te Moskou op alle medewerking van hun „Kiefse" advocaten kunnen rekenen, mits die voor hun diensten de gebruikelijke honorering krij gen: driehonderd roebel, dat is twaalfhonderd gulden de man. De pro-deo regeling waaronder de twee Nederlanders bij de behande ling voor het militaire tribunaal te Kief juridische bijstand hebben ont vangen, geldt niet voor de procedure in hoger beroep. De bijstand van de in Kief wonende verdedigers Litov- chenko en Shevchenko zou daarom deze keer beperkt moeten blijven wanneer zij de gebruikelijke honore ring niet krijgen. Vooral indien de tweede fase van het proces in dezelfde openbaarheid als in Kief zal worden behandeld zal het ge wenst zijn, dat de voor het tweetal zo ongelukkige zaak door een of meer strafpleiters in persoon wordt behar tigd, Strafrechtspecialisten spraken gis teren de verwachting uit dat de behan deling in hoger beroep inderdaad open baar zal zijn. Op tijd Of de Nederlandse diplomatieke ver tegenwoordiging in de Russische hoofd stad op tijd over de gang van zaken zal worden ingelicht staat van tevoren niet vast. Hetzelfde geldt voor de bui tenlandse pers. De datum van het hernieuwde on derzoek is nog niet vastgesteld, maar verwacht mag worden dat na de vie ring van de oktoberrevolutie op 7 no vember, spoedig een beslissing zal val len. Het voorbereidende overleg tussen verdediging en hof neemt, aldus des kundigen, gewoonlijk vijf tot zes dagen in beslag, waarna de openbare zitting in één dag is afgelopen. Een snelle beslissing over de vraag door wie en op welke wijze Reydon en De Jager verdedigd zullen worden, is daarom voorwaarde voor een zo ver antwoord mogelijke presentatie voor het hoog militair gerechtshof. De financiële verplichtingen die daaruit eventueel voortvloeien kunnen bezwaarlijk als ar gument worden aangevoerd om op dit ogenblik niet het uiterste te doen. Hoe gering wellicht de kans ook zij dat de strafmaat verminderd zal wor den. de beide Nederlandse koopvaardij- officieren moeten in staat worden ge- v->t1.Adig gebruik te maken van de 'M n. die de Russische justi- V -• A-ent. Voor het Franse consulaat in Amsterdam kwam het gister avond tot een treffen tussen politie en demonstranten. Enkele agenten keerden zich gezamen lijk tegen een jongen, die in het strijdgewoel op de keien was beland. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De Amsterdamse politie heeft gisteravond een de monstratie van enkele honderden jongeren, die voor het Franse consulaat aan de Weteringschans wilden protesteren naar aanleiding van de jongste gebeurtenissen in Algiers, hardhandig uiteengeslagen. Met auto's en motoren reden de agenten op de jongelui in, volgens ooggetuigen links en rechts om zich heen slaand. De demonstranten had den zich, eveneens volgens omstanders, zeer rustig gedragen. ROTTERDAM - Kikvorsmannen van het 2e regiment Genietroepen uit Gorin- chem hebben gistermiddag in de sluis- kolk en in het Noorderkanaal vergeefs de bodem en het water afgezocht naar het stoffelijk overschot van de sedert zaterdagmiddag vermiste zesjarige Theo van Herk uit de Borgesiusstraat in Rottétdam-Noord. Uit het voortgezette politieonderzoek is komen vast te staan dat Theo zaterdag middag omstreeks vijf uur nog bij de Noordersluis is gezien. Toen sluiswachter Kooy Theo's foto zag, herinnerde hij zich meteen dat hij hem even eerder van de waterkant had weggejaagd. Op verdrinking duidt ook de aanwij zing die een op Theo's spoor gezette po litiehond gaf. De hond liep naar de sluis- kolk en sloeg daar aan. Na Theo's vermissing zijn er verschei dene vaartuigen geschut, zodat het zeer wel mogelijk is dat het lijkje is afge dreven. DEN HAAG. De Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft in het dienstjaar, dat op 30 juni is afgesloten, een batig saldo bereikt van 24,9 miljoen dollar. De Hoge Autoriteit verkreeg ruim de helft van haar inkomsten van 53,3 mil joen nl. 32,7 miljoen dollar uit de gémeenschapsbelasting op de pro- duktie van kolen en staal. Het leeuwedeel daarvan 17,1 mil joen was afkomstig van Duitse on dernemingen. Nederlandse bedrijven droegen 1,2 miljoen dollar bij. De Hoge Autoriteit gaf in genoemd jaar voor 34,8 miljoen dollar uit. Door herwaardering van de activa is het ver schil met de inkomsten met nog ruim zes miljoen gestegen. Zij hadden zich verzameld op het Leidseplein, waarvandaan een veel gro tere groep jongeren was gekomen voor een protesttocht naar het Museum plein, waar bij de Russische handels missie en het Amerikaanse consulaat- generaal adressen over de atoomproe- ven en de bewapening van de Duitse Bundeswehr met kernwapens zouden worden overhandigd. Plotseling De groep die zich naar het Franse consulaat begaf kreeg, in tegenstelling tot de andere, geen politiegeleide. De deelnemers hielden de rechterkant van de rijweg en veroorzaakten geen ver keersopstoppingen. Af en toe hieven zij spreekkoren aan. Zij voerden de Al gerijnse vlag m t zich mee. Op de krui sing van de Weteringschans en de Re guliersgracht, ongeveer een kilometer van het vertrekpunt, werden de de- monstanten plotseling uiteengedreven door agenten, die op motoren en in auto's uit zijstraten tevoorschijn kwa men. Er werd hevig geslagen. Een foto graaf werd aangereden on belandde bo venop de kap van een zijspan. Rustig Eén van de jeugdige demonstranten, die tijdens de actie van de politie op de grond was gevallen, werd nadien nog door drie agenten met gummi stokken en gummilatten bewerkt. Het lukte ons gisteravond laat niet om van de politie een officieel com mentaar op de gebeurtenissen te krij gen. De demonstratie op het Museum plein verliep in alle rust. De plaats vervangend consul-generaal van de Ver enigde Staten zorgde echter voor alge mene verontwaardiging onder de meer dan tweeduizend deelnemers, doordat hij hun delegatie liet ontvangen door de concierge. Hij was, hoewel hij gis termiddag van het bezoek op de hoogte was gesteld, uitgegaan en had ook aan geen van zijn ondergeschikten opdracht gegeven de afgevaardigden te woord te staan. Hun adres kon aldus niet officieel worden overhandigd. De dele gatie mocht handtekeningen zetten in het gastenboek. Afschrift Een tweede groep afgevaardigden, die zich bij de nabijgelegen Russische han delsmissie aandiende met een her nieuwd protest tegen de kernproeven, werd wel ontvangen. De Russen be antwoordden de hun overhandigde nota met een afschrift van de brief, die premier Kroesjtsjef onlangs over het vraagstuk van de atoomproeven aan president Nkroema van Ghana heeft geschreven. Vierduizend mensen hebben gis teravond op een protestbijeenkomst tegen de Russische kernproeven te Nij megen geluisterd naar toespraken van een dominee en een priester. Het Amsterdamse gemeenteper- soneel is opgeroepen vandaag om één uur twee minuten stilte in acht te nemen. B. en W. hebben gevraagd alle voertuigen te laten stilstaan. De Rotterdamse bussen en trams zul len eveneens stil staan om kracht bij te zetten aan het protest. In heel Nederland zullen de trei nen twee minuten stilstaan. De Partij van de Arbeid houdt zaterdag een nationale protestbijeen komst in de Ahoyhal te Rotterdam. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De Nederlander Ger- ritsen-Plaggert die verbonden is ge weest aan de voormalige Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging in Djakarta, is ongeveer drie weken gele den gearresteerd. Hij is inmiddels over gebracht naar het emigrantenverblijf in Djakarta, zodat de hoop is gewettigd dat hij binnenkort Indonesië zal kunnen verlaten. De reden van de arrestatie is niet bekend. De heer Gerritsen-Plaggert heeft na de opheffing van de Nederlandse missie nog enige tijd gewerkt op de afdeling van de Britse ambassade, die de Neder landse Belangen behartigde. Toen ook deze afdeling, nadat het de Britten niet langer was toegestaan de Nederlandse belangen te behartigen, werd opgehe sen, verkoos hij in Indonesië te blij ven. Op dat ogenblik werden ook de in directe betrekkingen tussen hem en het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag verbroken. Van een onzer verslaggevers UTRECHT. In de buurt van de Vleutenseweg wordt intensief ge zocht naar Coenraad Kragten, die sinds dinsdagavond wordt vermist. Er is nog geen enkel spoor gevon den. De bijna zesjarige Coenraad is dinsdagmiddag even na vijf uur het laatst gezien vlak bij het ouderlijk huis op de Vleutenseweg te Utrecht. Op de alarmering van de ouders heeft de politie gedregd in de Leidse vaart en andere watertjes in de buurt. Rechercheurs hebben gisteren huis aan huis in de straten bij de Vleuten seweg en bij de buren navraag ge- De zestienjarige H. van Hobbelen uit Den Bosch is daar gisteravond met zijn bromfiets onder een militaire vrachtauto gekomen en gedood. COENRAAD KRAGTEN daan. Niemand heeft de vermiste jon gen gezien. Vandaag zullen omvangrijker na sporingen worden gedaan. Intussen verzoekt de Utrechtse politie mede werking van iedereen die meent enige aanwijzing te kunnen geven. Autorijder Coenraad Kragten is een meter lang. Hij heeft een bol gezicht, bruine ogen en lichtblond haar. Op het mo ment dat hij werd vermist droeg hij een leverkleurig overhemdje met lan ge mouwen. Een kort groen broekje, grijze sportkousen en bruine plastic sandalen. Een bijzondere trek van het jonge tje is, dat hij graag in auto's zit. De mogelijkheid wordt niet uitgesloten, dat hij met iemand is meegereden. De plaats waar hij het laatst is ge zien, is vlak bij de rotonde op het drukke kruispunt Vleutenseweg-Leidse- weg-Kanaalstraat nabij het viaduct achter het Centraal station in Utrecht. SCHIPHOL De DC-8 van de K.L.M. Thomas Alva Edison is bij een landing op het vliegveld van Lissabon zo hard op de grond gekomen dat enkele ban den ploften, een stijl van het landings gestel werd beschadigd en het schot waaraan de linkerbinnenmotor hangt, werd ontzet. De DC-8 had bij het begin van zijn reis ook al moeilijkheden gehad. Het vertrek van Schiphol was wegens een technische storing een halve dag uitge steld. De Edison was op weg naar Cura cao. De passagiers zijn met een re serve-toestel verder gereisd. De DC-8 zal op het Portugese vliegveld moeten worden gerepareerd, omdat er onmoge lijk mee kan worden gevlogen. Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen of motregen, van het westen uit gevolgd door opklaringen. Krachtige, en aan de kust harde tot storm achtige wind rui mend van zuidwest naar west of noord west. Vrij zacht. MESJE: Hotspur-hutspot 3 november: zon op 7.37, zon onder 17.07; maan op 1.49, maan onder 15.38.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1