FRANSE PERS NAM PRINSES ONDER VUUR FINLAND MET BEZETTING DOOR RUSSEN BEDREIGD f $0 rtsw; Slagvaardige Margriet in Montpellier SCANDINAVIË IS NIET BANG VOOR GEVOLGEN VAN RUSSISCHE PROEF Straaljager boort zich in hangar Ook Zweden opgeschrikt Protestbrief van vader aan Haagse rechtbank Negerfamilie wil weg uit Amerika De Bilt: Bewolkt SïS:maan —•maan Uit WITTE KRUIS AANSLAGEN OP AUTOBANDEN Nederland Rechtzaak sabelsteek Ernstig Gunstige wind Openbare vertoning Algerije in vlammen verboden Epidemie in Makassar „Gevaar" Basis PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Plotselinge nota uit Moskou zaait schrik in Helsinki Gewapende overval op juwelier Franse ondergrondse kernproef op komst Eén Jaar Tweetalig Neen Toneel? De Franse journalisten kregen gisteren drie kwartier gelegenheid prinses Margriet uit te horen. De prinsesaanvankelijk ivat geschrok ken ran het leger nieuwsgierigen, sloeg er zich glimlachend doorheen. EXCLUSIEVE TELEFOTO Zittend op een bank waarop al in de veertiende eeuw studenten rust zochten, vertelt prinses Margriet over haar plannen in Montpellier Frans antwoord klaar. In haar hand droeg zij een dictaatschrift en natuur lijk moesten de Fransen weten, wat daarin stond. Er kwam een vers te voorschijn uit de gedichtenbundel Le Regret (De spijt) van de zeventiende- eeuwse Franse dichter Du Bellay. „De spijt", zeiden de Fransen. „Spijt, dat u zo ver van huis bent?" De prinses glimlachte: „Neen, maar ik houd erg van de romantici." Dit was een nieuwe bron: „Houdt u niet van de modernen?" „Meer van de romantiek." Na drie kwartier zei de prinses plotseling tussen doorschietende Franse vragen door in onvervalst Nederlands: „Ik weet het allemaal niet meer hoor, ik ben volkomen daas." De Franse journalisten stapten eerbiedig achteruit. De koninklijke, voor hen onverstaanbare woorden, maakten een verpletterende indruk op hen. Drie minuten later wipte de prinses in haar autootje en verdween in het Franse verkeer, dat in Mont pellier al gven indrukwekkend rom melig is als in het hartje van Parijs. Van onze correspondent T ONDEN. Nauwelijks was van- ochtend bekend geworden dat de Sowjetunie in weerwil van alle pro testen toch was overgegaan tot een proef met haar „superbom" of pre mier Macmillan riep een aantal leden van zijn kabinet bijeen. Na afloop van die vergadering werd de volgende scherpe verklaring van de Britse re gering uitgegeven: „Harer majesteits regering betreurt uit het diepst van haar hart het nieuws van deze laatste en grootste van de Russische kern proeven. „Acht-en-zeventig landen hebben een beroep op de Russische leiders gedaan om de wereld de ontploffing van een bom van vijftig megaton te besparen die de gezondheid van miljoenen men sen in gevaar brengt Harer majesteits regering deelt de verontwaardiging die alom gevoeld zal worden over deze onbeheerste verontaehtzaming van het welzijn en van de veiligheid van de mensheid". Advertentie ■\x de echte, PIJNSTILLER tegen hoofdpijn, kiespijn, griep, reumatische pijnen etc. LYON (Reuter). De banden van honderden auto's in de Oostfranse plaats Thionville werden gisteren lek- gestoten door dezelfde soort spijkers die zondagavond in Parijs vele auto mobilisten tot lopen dwong. Ook in Metz hadden de automobilisten te lijden van deze geheimzinnige aanslag op hun autobanden. Het is niet bekend wie voor dit spijker-strooisel verantwoordelijk moet worden gesteld. Verklaringen van dit soort zijn door de regeringen van vrijwel alle landen uitgegeven terwijl ook ontelbare orga nisaties uiting gaven aan hun veront waardiging. Het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken gaf de volgen de verklaring uit: De regering is ge schokt door het uitvoeren van de door de heer Kroesjtsjef aangekondigde proef met een superbom. Ondanks de duidelijke verzoeken die van vele zij den de Russische regering hebben be reikt met name de resolutie van vrij dag van de Algemene vergadering, heeft de Russische regering het toch nodig geoordeeld dit experiment uit te voeren. „De ontploffing kan", zo heet het verder, „alleen maar gezien worden als een politiek intimidatiemiddel en wordt als zodanig door de Nederland se regering afgekeurd. Alles wat ertoe bijdraagt de reeds bestaande spannin- Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De vader van de 2 januari door een sabelsteek om het leven gekomen Wim Scholte heelt naar aan leiding van de rechtszaak tegen de poli tieagent L. een brief geschreven aan de president van de Haagse rechtbank. In deze brief protesteert de heer Scholte tegen de verdachtmakingen als zou zijn zoon aan de relletjes tijdens de kerst boomverbranding hebben deelgenomen, „Na de zware slag die ons gezin trof door de verschrikkelijke dood van onze Wim", aldus de heer Schol-te, „smart het ons nu temeer dat zijn nagedachtenis op deze wijze wordt onteerd". In zijn brief zegt hij dat de ernstige beschuldigingen die tegen zijn zoon zijn geuit slechts bedoeld kunnen zijn om er de aandacht van af te leiden dat Wim, die alleen in -de Segbroeklaan liep, zonder enige noodzaak door een Haagse agent met een sabel in -de rug werd gestoken. (Tijdens de rechtszaak: is komen vast te staan, dat op het tijdstip dat Wim Scholte dioor twee agenten werd nagezeten, er van relletjes geen sprake meer was Red.). In de Finse hoofdstad is de Russische nota dan ook ingeslagen als een bom. De regering kwam onmiddellijk in spoedvergadering bijeen om zich over de nieuwe toestand te beraden. De Fin se president bevindt zich op het ogen blik op Honoloeloe; hij is op terugreis uit de Verenigde Staten. In de nota aan Finland herinnert de Russische regering o.m. aan de grote verwoestingen die tijdens de tweede wereldoorlog door het toedoen van de Duitsers op Fins grondgebied zijn aan gericht gen tussen Oost en West te verhogen wordt door de Nederlandse regering betreurd. De Russische regering moet bovendien de verantwoordelijkheid dragen voor de vergiftiging van de at mosfeer, die van deze nodeloze ont ploffing het gevolg zal zijn". Over de kracht van de gisterochtend bij Nova Zembla beproefde Russische bom is men het in het Westen niet eens. De minste schatting is dat het een bom was van vijftig megaton. In vele observatoria had men de indruk dat de explosieve kracht nog groter is ge weest. Zolang echter niet alle gegevens zijn verwerkt kan er geen definitief oordeel over de kracht van het be- pro.efde wapen worden gegeven. Voorlopig is men in de Scandinavi sche landen niet bang voor een ernstige verhoging van de radio-activiteit in de atmosfeer. De wind was ten tijde van ontploffing gunstig voor deze landen en onmiddellijk opgestegen vliegtui gen hebben nauwelijks enige toeneming van de radio-activiteit kunnen consta teren. Het enige Europese land waar met ■geen woord van de proef werd gerept was, zoals gewoonlijk, de Sowjetunie. De Russische ambassades in andere landen weigerden elke inlichting en Westelijke correspondenten die het mi nisterie van buitenlandse zaken in Mos kou om een verklaring vroegen kregen ten antwoord: „Neen, daarover kun nen wij niets zeggen". Wel vermeldden Tass en het Chinese persbureau de kleine ondergrondse proef die de Ame rikanen in Nevada hebben gedaan. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De centrale commissie voor de filmkeuring heeft de openbare vertoning verboden van een documentaire over de Algerijn se kwestie, getiteld Algerije in vlam men. Overwo-gen is dait de film zich op propagandistische wijze richt tegen Frankrijk en tegen de hou ding die Frankrijk aanneemt tegen over Algerije. Verder, zo zégt de keuringscommissie, wordt Frankrijk dat onze bondgenoot is, beschuldigt van het schenden van de conventie van Genève. Dit alles wordt in strijd geacht met de openbare orde en de goede zeden. De film Algerije in vlammen zal vanavond in Krasnapolsky in Am sterdam worden gedraaid tijdens een besloten bijeenkomst ter herdenking van het feit, dat zeven jaar geleden de oorlog in Algerije uitbrak. De ver gadering zou eerst openbaar zijn, maar nu de filmkeuringscommissie een veto heeft laten horen, is men gebonden aan het besloten karakter. Op de vergadering zullen o.a. ds. K. Strijd en pater S. Jelsma het woord voeren. MAKASSAR (API. Elke dag sterven ongeveer zestig mensen aan een pokkenepidemie, die al drie maanden in de stad Makassar woedt. Ondanks .massa-inentingen duurt de epidemie onverminderd voort In Stockholm kwam de Zweedse re gering direct bijeen om de gevolgen van de Russische nota te bestuderen. Pre mier Tage Erlander zei gisteravond: ,,De toestand is zo ernstig dat ik geen commentaar wil of kan geven. Ik moet eerst de tekst bestuderen." De leiders van de politieke partijen in Zweden zijn voor vandaag in Stock holm bijeen geroepen voor overleg met de regering. Uit elk woord van de Russische nota aan Helsinki blijkt dat de Sowjetunie niets liever zou doen dan in Finland Russische troepen legeren. Elke -zin. vormt daarvoor een argument: „De Westduitse militaristen proberen in het bijzonder hun greep op Noord-Europa te verstevigen: zij hebben trouwens reeds bases verkregen in Noorwegen en Denemarken." En verder: „West-Duitsland en zijn bondgenoten hespreken reeds maatrege len die zij in de Oostzee willen nemen. Daarbij zal ook Noorwegen een functie vervullen. Gezien zijn kracht zal West- Duitsland er wel in slagen zijn wil aan zijn bondgenoten" op te leggen". Met een nauwelijks verborgen ver wijzing naar het verleden, toen Finland aan de zijde van Duitsland streed tegen de Sowjetunie, heet het tenslotte: „De penetratie van de Westduitse militaris ten in het noorden en in de Oostzee en hun plan om de kusten van de Oostzee te gebruiken als bruggehoofd in een. oorlog raken rechtstreeks de veiligheid van de Sowjetunieten van Finland. Noordeuropese landen die een mili tair verbond met West-Duitsland heb ben gesloten lopen het gevaar dat zij medeplichtig worden gemaakt aan de avonturen van de Westduitse generaals die de misdadige opzet van de mili taristen in Bonn moeten verwerkelij ken". Het Russische verzoek om bespre kingen over de gezamenlijke verdedi ging van de Fins-Russische grens is gebaseerd op het vredesverdrag, dat voorziet in wederzijdse bijstand in geval van een gewapende aanval. Bij dat verdrag werd ook de Finse stad Porkkala aan de Sowjetunie afgestaan, die er een garnizoen legerde. Russische troepen ontruimden deze basis echter in 1956 en de stad werd aan Finland teruggegeven. Het is niet onmogelijk dat de Sowjetunie nu het recht zal opeisen om deze basis opnieuw te bezetten teneinde daardoor de „ge meenschappelijke verdediging van de grens" te vergemakkelijken. WASHINGTON (Reuter) Een negerfamilie in Battle Creek in de Amerikaanse staat Michigan wil haar Amerikaans burgerschap op geven en zich in Afrika vestigen wegens het in de Verenigde Staten heersende rassenvooroordeel. De 36-jarige Herman McGee ver klaarde gisteren met zijn vrouw en zijn twee kinderen naar Ghana, Liberië of Nigeria te willen vertrek ken. „Wij zullen hier nooit in staat gesteld worden als gelijkwaardige burgers te leven", zo zei hij. Een zakenman uit Texas heeft in dertijd aangeboden de reiskosten te betalen voor iedere communist of socialist die zijn Amerikaans bur gerschap zou willen opgeven en be reid was zich elders te vestigen. De reiskosten van de familie McGee wil hij echter niet op zich nemen. „Ik ben geen vervoersbedrijf voor mensen die hier alleen maar weg willen", verklaarde hij. Weersverwachting van het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Toenemende be wolking met plaat selijk enige regen, maar later ook enikele opklaringen. Matige tot krach tige, langs de kust van Holland en in het Waddengebied tijdelijk harde wind tussen zuidwest en west. Weinig ver andering m temperatuur. MIESJE: .Maar morgen ga ik lopen! 1 November: zon op 7.34, zon Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. 3. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 68, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraal 40, Postbus 53, tefefoon 011503189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeenwsch Dagblad toss# ntinuwêM IS cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 17,— per kwarteSÏ .Advertentietarieven op aanvrage.Rubriek Kabouters T cent per woord met een minimum van l,—*j 16e JAARGANG No. 4998 Dinsdag 31 oktober 1961 Van onze correspondent Als het leuk wordt moeten wij altijd naar huis. Piloot gedood: Van een onzer verslaggevers pILZE-RIJEN Een F 84 f Thun- derstreak straaljager is gister middag op de vliegbasis Gilze-Rijen dwars door de zijwand van een hangar geschoten. De piloot, de 28 jaar oude eerste-luitenant-vlieger W. Chatelin uit het Limburgse plaatsje Nieuwenhage kwam om het leven. Acht in de hangar staande lesvlieg- tuigen Harvards en Piper Cups werden vernield. Een brand die met een na het ongeluk uitbrak, was in korte tijd geblust. Luitenant Chatelin was van zijn basis Eindhoven opgestegen voor een lokale oefenvlucht. In de lucht merkte hij, dat er aan het besturingssysteem iets niet in orde was. Hij vroeg zijn leider hem te helpen bij een nood landing op Gilze-Rijen. Aan de grond De leider kwam vlak naast hem vliegen en begeleidde hem naar het vliegveld. De Thunderstreak was na genoeg onbestuurbaar geworden. Niet temin kreeg luitenant Chatelin zijn toestel aan de grond. Het leek alle maal goed te zullen aflopen tot de jager plotseling van de baan schoot en in volle vaart op de hangar afstoof. De Thunderstreak boorde zich dwars door de zijwand van het gebouw heen en vernielde alles wat er achter stond. De piloot moet door de klap onmid dellijk zijn gedood. Het ongeluk gebeurde om kwart over één. Dat was juist de tijd waarop het personeel dat in de hangar werkt, aan het eten was. Daaraan is het te danken dat niet meer slachtoffers zijn gevallen. BRUSSEL (ANP) Drie met zwarte zijden lapjes gemaskerde mannen heb ben gistermiddag binnen een minuut een juwelierszaak aan een van de gro te boulevards van Brussel overvallen. Een van de mannen loste drie schoten in de winkel en hield daarbij de be diende van de zaak met zijn pistool in bedwang. De andere twee stopten intussen de inhoud van een etalage in een zak. In een oogwenk verdwenen de drie daarna in een kleine bestel wagen. De eigenaar van de winkel kon de waarde van de gestolen juwelen nog niet opgeven. Ik ben echter bang dat d-e dieven zich bedrogen zmllen voe len, zo vertelde hij meesmuilend, want de kostbaarste stukken liggen in mijn filiaal aan de kust. PARIJS (Reuter) Frankrijk zal volgens de France Soir binnenkort voor het eerst onder de grond een kernexplosie teweeg brengen. Dat zou gebeuren in het Hoggargebergte ten zuiden van de Sahara. Frankrijk heeft tot dusverre vier kernwapens bovengronds beproefd. Die proeven werden genomen bij Reggane, in de Sahara. Bij de nieuwe proef, de eerste ondergrondse in de serie Franse kernwapenexperimenten, zou het volgens France Soir gaan om een kernwapen met een kracht van en kele kilotonnen. LONDEN. De Sowjetunie heeft de Finse regering gister avond verzocht onderhande lingen te beginnen over de bescherming van de Fins- Russische grens in geval van een aanval van West-Duitsland en zijn bondgenoten. Een nota die hiermee nauw verband houdt is gisteren over handigd aan de Zweedse am bassadeur in Moskou. Daarin wordt Zweden verweten dat het bijdraagt tot de militaire kracht van West-Duitsland door aan dat land wapens te verkopen. De Russische bood schap aan de Finse regering zal, zo vreest men in Helsinki, wellicht de voorbode zijn van het vestigen van Russische bases en garnizoenen op Fins grondgebied in feite dus van een militaire bezetting. Van een onzer verslaggevers MONTPELLIER In een donkerblauwe katoenen jurk wandelde prinses Margriet gisteren door de Jardin des Plantes in de zon. In Montpellier is het nog echt zomer. De Nederlandse prinses had op dat uur eigenlijk een college Franse grammatica moeten volgen, maar het collegejaar wordt pas vrijdag officieel geopend en de zon was heerlijk. „Waarom ik Montpellier heb ge kozen? Wel, daar zijn verscheidene redenen voor. Ten eerste, het is hier maar twee maanden per jaar win ter en ten tweede, ik wil echt in Frankrijk zijn. Je leert de Fransen het best kennen in een niet te grote stad, vind ik. Ik heb nog even ge dacht aan Grenoble, maar dat is zo'n echte vreemdeltngeiiuniversiteit. Daarbij dat is een gevoelskwestie vind ik Montpellier een bolwerk van vrijheid". ,.Te vergelijken met Leiden?" pro beerden wij. De prinses voelde zich op glad ijs komen en lachte vriendelijk maar voorzichtig, zonder te antwoorden. De volgende vraag bood geen moeilijkheid: „Ja, ik blijf hier één jaar en dan hoop ik aan een Neder landse universiteit te gaan stude- ren". Weer kwam het voorzichtige glim lachje: „U hoeft mij niet te vragen naar welke Nederlandse universiteit ik denk te gaan, of wat ik daar wil studeren. De eerste vraag wil ik lie ver niet beantwoorden, omdat dit voortijdig rivaliteit wakker kan ma ken en de tweede vraag kan ik nog niet beantwoorden, omdat ik het zelf nog niet "weet". In een hoekje van Europa's eerste botanische tuin waren enkele studen ten in overals aan het graven; in de tientallen perken met gemengde planten en bloemen, enkele zonder enig systeem onderbroken door ver geelde ruïnes, die vertelden, dat Montpellier en zijn universiteit al heel oud zijn. Op een stenen bank, waarop studenten uit de veertiende eeuw al rust hebben gezocht, ging prinses Margriet zitten. „Ach", zei zij, „mijn liefde voor Frankrijk, voor zijn geschiedenis, zijn letterkunde en zijn grote cultuur heb ik misschien overgehouden van het tweetalige land waar ik ben ge boren. Engels heb ik als baby leren spreken, maar het Frans, Canada's tweede taal, is voor mij op vele ge bieden nog een grote boeiende onbe kende". Prinses Margriet stond op en wij wandelden door de tuin, zoals er de afgelopen eeuwen duizenden studen ten door deze tuin hebben gedwaald, verdiept in boeken of genietend van «Ie zon' Neen. ik ben hier niet helemaal zonder Nederlands gezelschap", zei prinses Margriet. „Mejuffrouw Ingen Housz heeft mij de eerste dagen ge holpen. Dinsdag gaat zij naar Neder- land, maar mijn vriendin, baronesse Bentinck uit Soest, is hier deze maand ook komen studeren. Met kerstmis ga ik met vakantie naar Nederland. Niet alleen om Kerstmis thuis te vieren, maar ook om in Nederland te zijn op de zilve ren bruiloft van mijn ouders". Toen begonnen de colleges weer en de Nederlandse prinses stapte weg over de ruwe keien van öe plan tentuin. De ongelijke stenen gaven haar geen moeite, want zij balan ceerde niet op naaldhakken. Zij droeg stevige pumps. 's Middags kreeg de prinses een vuurproef te doorstaan. Om haar in Montpellier ongemoeid studente on der de studenten te laten zijn, was een ontmoeting met de Franse pers georganiseerd waarbij de Fransen in drie kwartier al hun nieuwsgierig heid konden bevredigen. Ruim vijftig beweeglijke mannen en vrouwen met indrukwekkende camera's waren opgekomen. Toen de prinses in haar donkerblauwe Floride kwam aanrijden, schrok zij wel even. Zij glimlachte zenuwachtig, keek een beetje hulpeloos naar mejuffrouw Ingen Housz en begon onmiddellijk daarop rap Frans te praten. „Neen meneer, het spijt me ver schrikkelijk", zei ze vastbesloten tot een radiojournalist, die bedrijvig met een microfoon kwam aanrennen. „Ik heb mijn ouders beloofd niet voor de Franse radio te zullen spreken en dat doe ik dan ook niet." „Waarom wilt u Frans gaan stu deren?" vroeg een oude Franse jour naliste verbaasd. ,.U spreekt de Franse taal even goed als wij." Prinses Margriet lachte meisjes achtig. het compliment was aan haar kennelijk goed besteed. Daarmee was het ijs gebroken en barstte een ka- nonnade van vragen los. Hoe zij de Franse keuken vond? „Heel goed." Of zij al meer in Montpellier was geweest? „Ik ben nog nooit zuidelijker dan Parijs geweest." Of zij aan sport deed? Ik zeil, ski en zwem. Zwemmen doe ik heel graag,, maar ik heb er geen behoefte aan in enige sport uit te blinken. Of zij ook in Montpellier toneel zou gaan spelen, zoals in Utrecht in het toneelstuk van Francois Villon? „U vergist zich, meneer, mijn zus-, ter Irene, die in Utrecht studeert, heeft in dat stuk meegespeeld." Of zij desondanks in Montpellier toneel zou gaan spelen? De prinses lachte: „Nee, dat denk ik niet, als u mij tenminste de kans geeft hier gewoon te leven." Zo'n antwoord kunnen de Fransen waarderen, en de vragenstroom kwam enkele seconden tot stilstand om de journalisten tijd te geven op hun gemak uit te lachen. Drie kwartier duurde het spervuur van vragen en de prinses bleef glim lachen. Op iedere radde Franse vraag had zij onmiddellijk een even rad

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1