Rusland zet superproef toch door Ontluistering tot het uiterste Aardbeving werd aangezien voor kernexplosie KAT- EN MUISSPEL VOORLOPIG STOP Bankemployé wil Vk ton teruggeven i flmtoua m Herdenkingsmonument voor slachtoffers van willekeur i Champs Elysées bedekt met spijkertapijt Mogelijk nieuw gesprek met Moh. Yamin Boter duurder Lijk opgegraven PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Maandag 30 oktober 1961 Tanks in Berlijn teruggetrokken DAGBLAD COBOUW Ventje Sumual capituleert Voor of na? VUISTEN GEHEVEN TEGEN RUSSEN Opgerakeld Gedeeld Plan-Luns in studie MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN KIEZEN ARISTONA FEIJENOORD- TOTTENHAM HOTSPUR BRAND VERHINDERDE WINKELOPENING Resolutie van C.H.U. tegen kernproeven Hulpkrachten in tandheelkunde sterk aanbevolen HUYGENSPRIJS VOOR SIMON CARMIGGELT De BiltOnvast Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53. tefefoon 01150 3189, Zierikzee. Havenpark" 24, telefoon 011102991. eeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» T cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG No. 4997 MOSKOU (Reuter, A.P.) Kroestjtsjef heeft, sprekend op het partijcongres te Moskou, de wereld laten weten dat hij de binnenstromende verzoeken om stopzetting van de proeven met kernwapens beschouwt als uitingen van hysterie. Hij zei dat op het ogenblik waarop de Algemene vergadering van de Uno besloot telegrafisch een beroep op de Russische regering te doen om af te zien van de beproeving van de waterstofbom van vijftig megaton. In zijn rede voor het partijcongres zei de Russische premier letterlijk: „Na mijn aankondiging van 17 okto ber kreeg de bourgeois-propaganda een hysterisch karakter. Er gingen stem men op dat de proeven in strijd waren lfcet de beginselen van het fatsoen. Dat is een vreemde logica, als men bedenkt dat de Verenigde Staten zich wel het juridische en morele recht toe kenden om atoombommei} te gooien op Hirosjima en Nagasaki. Dat was een daad van zinloze wreedheid waar voor geen enkele militaire reden be stond". Zorgen Kroesjtsjef zei brieven en telegram men van oprechte en eerlijke mensen te hebben ontvangen die zich ongerust toonden over de gevolgen van de proeven. „Wij hebben geen reden om aan hun oprechtheid te twijfelen. Even als zij hebben wij kinderen, kleinkin deren en achterkleinkinderen. Wij ma ken ons zorgen, niet alleen over hun heden, maar ook over hun toekomst. „Ik moet zeggen dat onze geleerden al het noodzakelijke doen om de scha delijke gevolgen van de proefnemingen tot een minimum te beperken. De proe ven zijn echter noodzakelijk nu de Amerikaanse, Engelse, Franse en West- Duitse imperialisten zich voorbereiden om niet alleen datgene wat het socia lisme tot stand heeft gebracht, maar ook onze volkeren, te vernietigen. Zij dreigen behalve de atmosfeer te ver giftigen, miljoenen mensen van het leven te beroven. „De imperialistische propaganda maakt gebruik van de menselijke ge voelens om ons te verhinderen onze noodzakelijke verdedigingsmiddelen te vervolmaken, met het doel de voorbe reiding van een nieuwe oorlog tegen ons te vergemakkelijken". Spoedig Uit geen van de woorden van de Russische premier bleek dat hij van plan was af te zien van de proef met de bom van vijftig megaton, waarvan de aankondiging de wereld tot reeksen protesten bewoog. Integendeel, hij scheen te zinspelen op een spoedige proefneming toen hij zei: „Wanneer de vijand van de vrede met geweld dreigt, dan zullen wij met groter ge weld antwoorden. Als er nog op dit ogenblik iemand is die dat niet be grijpt, dan zal hij het zeker morgen begrijpen". STALIN UIT ZIJN SCHRIJN BAARN Aan de Javalaan te Baarn is een lijk opgegraven in verregaande staat van ontbinding. Het moet indertijd met ongebluste kalk zijn overgoten. De patholoog-anatoom, dr. J. Zel- denrust, heeft het lijk onderzocht. Volgens hem is het een jongeman geweest, die ongeveer vijftien jaar geleden is begraven. Van onze correspondent WASHINGTON Twee aardbe vingen, de een in de Sowjetunie en de andere „ter hoogte van Ca nada" zijn er de oorzaak van ge weest dat zondag in verscheidene andere landen als vaststaand werd aangenomen dat de Russen hun „superbom" van vijftig megaton hadden beproefd. In verscheidene landen, waaronder Nederland, wer den radioprogramma's onderbroken voor de mededeling dat het Franse commissariaat voor de kernenergie een proef had waargenomen met een kernwapen, waarvan de kracht op ongeveer het dubbele werd ge schat van die van vorige week maandag. De bom zou tot ontploffing zijn ge bracht bij Nova Zembla, waar ook de proef is gedaan met de bom van ongeveer dertig megaton. Het obser vatorium van Uppsala in het noorden van Zweden had op ongeveer het zelfde ogenblik een aardbeving gere gistreerd. Ook waarnemingsstations in Van onze correspondent BONN. Aan de grenspost Friedrichstrasse tussen West- en Oost-Berlijn heerst weer betrekke lijke rust; het kat- en muisspel schijnt voorlopig te zijn afgebroken. De Amerikaanse en de Russische tanks, die vrijdagmiddag tegenover elkaar waren geposteerd, zijn na zestien uur zaterdagmorgen van de grens teruggetrokken. Ongeveer kwart voor elf maakten de Russen rechtsomkeer, anderhalf uur later volgden de Amerikanen. Zij stel den zich een kilometer van de grens opnieuw op, voor elkaar onzichtbaar. De Russen hebben geprotesteerd tegen het vliegen van een Amerikaan se helikopter boven Oost-Berlijn, maar de Amerikanen staan op het standpunt dat zij het recht hebben boven het gehele gebied van Berlijn te vliegen, even zo goed als de Russen- Zij zon den dus een transportvliegtuig van het type Dakota de lucht in. Ht vliegtuig vloog ongeveer vijftien minuten boven Oost-Berlijn op slechts enkele honder den meters hoogte. Ook de foto's De volkspolitie heeft zondag twee Briise militaire bussen aangehouden, i'ol soldaten en ambtenaren in burger. Na een discussie van vijftien minuten werden de bus.cen teruggezonden, daar de inzittende ambtenaren in burger van achter de ramen hun identiteits kaarten toonden, terwijl de volksnoli- tie kennelijk nadere inzage verlangde. Daarop is een tweede poging onder nomen om een tochtje door Oost-Ber lijn te maken. Ditmaal werd er toe stemming gegeven om door te rijden. De volkspolitie wilde naar verluidt niet alleen de identiteitskaarten zien, maar ook de foto's. Aan dit verzoek hebben de Engelsen dan blijkbaar vol daan. Terwijl de Engelsen dus bereid zijn om hun ambtenaren en militairen in burger toe te staan zich tegenover de Oostduitse politie te legitimeren, blij ven de Amerikanen op het standpunt staan dat militairen en ambtenaren lid ziin van de bezettende macht en dus niet door de Oostduitse politie gecon troleerd kunnen worden. Van kracht Om incidenten aan de sectorgrens te vermijden, blijft de order aan Ameri kaans militair personeel van kracht waarin wordt gezegd dat militairen en ambtenaren in burger de grens niet moeten proberen te overschrijden. Voor Amerikaanse toeristen en voor mili tairen in uniform geldt deze order niet. Na het wegtrekken- van de tanks zijn talrijke Amerikaanse, Britse, Fran se en Russische officieren naar Oost- resp. West-Berlijn heen- en teruggere den. De westelijke officieren ondervon den daarbij geen enkele belemmering. Immers, de Oostduitse politie staat al leen op controle van geallieerden in burger. De Russische officieren werden door de Westberlijners uitgejouwd. ArLvertentiën) DAGELIJKS al het bouwnieuws in het vakdagblad voor de bouwwereld ABONNEMENTEN COBOUW, POSTBUS 1087, DEN HAAU Denemarken, Engeland en Japan meld den een aardbeving, echter op verschil lende tijdstippen. Oplossing De oplossing van het raadsel kwam vele uren later toen de Amerikaanse commissie voor kernenergie te Wash ington bekend maakte dat zij twee aardbevingen had geregistreerd op twee verschillende tijdstippen en plaat sen. Zij verklaarde uitdrukkelijk dat zij er zeker van was dat de Russen geen proef hadden genomen met een kernwapen. Aanvankelijk bleef het Franse com missariaat voor de kernenergie vol houden dat de Russen bij Nova Zem bla een bom van zeker vijftig megaton hadden bepraefd. Zondagavond echter gaven de Fransen schoorvoetend toe dat de mogelijkheid bestond dat hun instrumenten een zware aardbeving hadden geregistreerd in plaats van een ontploffing van een zeer zwaar kern wapen. De Russen hebben sinds de hervat ting van hun experimenten ten minste 25 kernwapens beproefd. Kroesjtsjef heeft aangekondigd dat de serie proe ven voor 1 november zou eindigen met de ontploffing van een bom van vijftig megaton. DJAKARTA (Reuter) Ventje Sumual, één van de laatste opstan delingenleiders in Indonesië, heeft zich overgegeven aan het leger van de regering in Djakarta. Aldus is in de Indonesische hoofdstad bekend gemaakt. Sumual, vroeger luitenant-kolo nel in het leger, opereerde in het noorden van Celebes. Hij voerde het bevel over vijftienhonderd man. Onder Kartosoewirjo in West-Java, Kahar Moezakkar in Zuid-Celebes en Daoed Bueureuh in Atjeh zet de Darul Islam de strijd tegen Djakar ta nog voort. Na de oproep tot overgave van de Indonesische ohefstaf van het leger en minister van defensie, Nasu- tion, waren de gelederen van de op standelingen sterk gedund. Nasution bood indertijd aan de rebellen niet te zullen laten vervol gen en ze in hun vroegere positie te zullen plaatsen, indien zij zich voor 5 oktober zouden overgeven. Vele leiders en hun volgelingen gaven aan de oproep gehoor. Nasu tion had immers gezegd niet tegen het communisme te kunnen strij den de voornaamste drijfveer van de rebellen zolang de rege ringstroepen bezig waren met opera ties tegen de opstandelingen. Het is niet bekend geworden of Ventje Sumual zich vóór of na 5 oktober heeft overgegeven en dus wel of niet zal vallen onder de aan biedingen van Nasution. Sumuals vrouw heeft niets te vrezen. Zij wendde zich in juni al van de opstandelingen af, tezamen met de minister van binnenlandse zaken van de tegenregering Ma- noppo. De tanks zijn teruggetrokken van de grens in Berlijn en Westelijke en Russische officieren rijden weer in alle gemoedsrust heen en weer, overeenkomstig de bepalingen van het door de Russen niet meer er kende bezettingsstatuut. Deze auto, waarin een Russische officier zich naar West-Berlijn begaf, werd om zwermd door woedende West berlijners die de wagen niet door wilden laten. Amerikaanse mili taire politie moest een doortocht voor de Rus banen. Van onze correspondent PARIJS. Op de Champs Elysées, op de Grote Boulevard en op de grote buitenboulevard van Parijs stonden gistermiddag plotseling hon derden auto's stil. Alle met een of meer lekke banden. Op de Champs Elysées waar de auto's met tientallen tegelijk getroffen werden, ontston den geweldige verkeersopstoppingen. De weg lag bezaaid met duizenden spijkers, die zodanig waren gefabri ceerd, dat ze rechtop bleven staan. De politie, die plotseling handenvol werk had, en later assisentie kreeg van geweldige straatveegmachines, staat voor een raadsel. Men schat het aantal wagens, dat van banden moest wisselen, op ongeveer achthonderd. Ook een voetganger werd getroffen. Een oude vrouw, die de Champs Elysées overstak op een oversteekplaats, trapte in een spijker. Zij moest naar een ziekenhuis worden overgebracht om deze te doen verwijderen. De politie vraagt zich af of men met een kwajongensstreek, een sabotage actie of een politieke demonstratie te maken heeft. Gezien het type spijkers denkt men aan het laatste. Van onze correspondent MOSKOU. Het proces van de „destalini satie", begonnen op het twintigste partij congres in 1956, schijnt nu, vijf jaar later, zij» beslag te zullen krijgen. In het kort gezegd komt het erop neer dat er plannen ijl voor bereiding zijn om een monument op te richten voor de duizenden slachtoffers van Stalin. Men kan niet de slachtoffers van Stalin eren en tegelijkertijd het volk in staat stellen eerbewijzen te brengen aan Stalins"ge balsemde lijk. Het is dus waarschijnlijk dat Stalin zijn laatste rustplaats, het mausoleum aan de voet van het Kremlin, zal moeten ver laten. STALIN TIRANA (AFP). De aanvallen van premier Kroesjtsjef op de Albanese communistische partij hebben een golf van protesten in Albanië veroorzaakt. In een uitzending van radio-Tirana wordt Kroesjtsjefs kritiek anti-marxistisch ge noemd. „De Albanese communistische partij heeft nooit fouten gemaakt en zal dit ook niet doen, omdat zij trouw is aan de theorieën van Marx, Engels, Le nin en Stalin", zo werd gezegd. Arbeiders van een suikerfabriek heb ben in een telegram aan het partijbe stuur verklaard, dat Kroesjtsjef tegen over de hele wereld laat zien dat hij een anti-marxist is, een samenzweerder en een gewone oproerkraaier. Berichten beginnen door te sijpe len, dat in fabrieken en werkplaat sen in de hoofdstad zaterdag pu bliekelijk de verwijdering van Sta- lins overschot uit het mausoleum op het Rode Plein is geëist. In een bijeenkomst van studenten van de Moskouse universiteit kwam hetzelfde onderwerp ter spcake, even als in vergaderingen van verschillende wijkraden. Het mausoleum zelf, waar behalve Stalin ook Lenin ligt opge baard, is, „wegens reparatie" plotseling zondagmorgen gesloten, tien dagen voordat van de top van het granieten bouwsel Kroesjtsjef en zijn nieuwe presidium de jaarlijkse herdenkings- parade van de oktoberrevolutie zullen gadeslaan. Bovendien heeft de Moskouse ge meenteraad gehoor gegeven aan de vrijdag door de eerste secretaris ge uite suggestie om een herdenkings monument voor de slachtoffers van Stalins willekeur in Moskou op te richten. De raad besloot zaterdag de nodige maatregelen hiervoor te treffen. Deze plotseling in beweging gezette actie komt nadat oip het partijcongres tien dagen lang de machinaties van de zg. anti-partijgroep aan de kaak waren gesteld. Het optreden van Malenkof, Kaganowitsj, Molotoï en de hunnen werd in talrijke toespraken gekwalifi ceerd als uitwassen van de persoon lijkheidscultus", waaraan Stalin zich had schuldig gemaakt. Vele voor de Sowjetbevolking officieel verborgen gebleven oogmerken, vooral uit de jaren van voor de tweede wereldoorlog, werden opgerakeld en het genoemde drietal kreeg te zamen met hun vier meesters individueel en gezamenlijk een beschuldiging van directe mede plichtigheid aan moorden, vervolgingen en machtsmisbruik te horen. DJAKARTA (AP). De Indone sische minister van bijzondere zaken, Moh. Yamin, is zaterdag uit Wenen naar New York vertrokken om zo mogelijk nieuwe besprekingen met Nederlandse diplomaten te voeren. Van Indonesische zijde is meege deeld dat de besprekingen de weg naar een onderlinge regeling van het geschil over Nieuw-Guinea zouden moeten helpen effenen. Yamin is een paar dagen in Wenen geweest voor besprekingen met president Soe- karno. De minister van buitenlandse za ken van Indonesië, Subandrio, zei gisteren in Djakarta dat het gesprek in New York tussen minister Luns, minister Yamin en de Indonesische ambassadeur Zairin Zain tot stand was gekomen op aandringen van de ministers van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk en van enkele andere leden van de Verenigde Naties. In donesië was gevraagd te trachten met Nederland een vreedzame op lossing te zoeken van het geschil over Nieuw-Guinea. Soebandrio zei alle begrip te heb ben voor de activiteit van dr. Rij- kens. „Ik begrijp niet waarom hij zo fel is aangevallen naar aanleiding van zijn jongste ontmoeting met mij in New York". Een ontsporing van een trein in de buurt van Faroehabad, 320 km. ten oos ten van New Delhi heeft.aan ten minste achttien mensen het leven gekost. On geveer veertig passagiers werden ge wond. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM De prijs van verse boter is opnieuw verhoogd. Met ingang van vandaag kost de boter twaalf cent per kilo meer. De prijs van koelhuisboter blijft onveranderd. Advertentie ijeu Hij moet elke avond vroeg naar bed van de dokter. NEW YORK (AP) De Afro- Aziatische groep in de Verenigde Naties heeft haar procedurecommis sie opdracht gegeven een studie te maken van hetgeen moet worden ge daan met het plan-Luns inzake Nieuw- Guinea. De leden van de 49 landen omvat tende groep namen het besluit nadat zij een verklaring hadden aangehoord van de Indonesische gedelegeerde Wirjopranoto. In de commissie hebben Birma, Ghana, Guinee, Indië, Iran, Japan, Marokko, Nigerië en Senegal zitting. Zij zal vermoedelijk volgende week rapport uitbrengen. Indonesië zal aan de besprekingen deelnemen. De bankemployé E„ in Baden-Baden aangehouden Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De fraude bij de Amsterdamsche Bank is door de arrestatie van de 47-jarige J. E. voor een belang rijk deel opgelost. De bank employé, die een verduistering van ruim achthonderdduizend gulden op zijn naam heeft ge bracht, werd vrijdag in de Duitse stad Baden-Baden in de kraag gevat. Zijn bekentenis heeft de politie een vrij duide lijk beeld van de gang van zaken gegeven. E. heeft de verduistering in samen werking met een buitenlander gepleegd. Naam en gegevens van deze medeplich tige zijn de Amsterdamse recherche be kend, maar omdat de man nog voort vluchtig is, wordt zijn identiteit niet vrijgegeven. Volgens geruchten zou het gaan om een vriend van E., een vloeiend Duits, Frans en Spaans sprekende man, die men kent ais een op internationaal ni veau handelende zakenman. Woensdag 1 november De Amsterdammer en zijn buitenland se handlanger hebben het verduisterde bedrag van ruim acht ton samen ge deeld. E. heeft de politie alle medewer king toegezegd om de van zijn portie nog aanwezige 350.000 gulden in de kas van de Amsterdamsche Bank te laten terugvloeien. Dat zal een in de geschiedenis van de financiële criminaliteit wat vreemde procedure vergen. E. heeft het geld bij verschillende Duitse en Zwitserse ban ken belegd tegen een tegenwaarde van effecten en aandelen. Hij zal dus zelf opdracht moeten geven tot verkoop van de waardepapieren. Via de Zwitserse en Duitse justitie zal het geld dan bij de Nederlandse justi tie moeten belanden. Later zal het aan de Amsterdamsche Bank worden over gedragen. Het aandeel dat de vrouw van E in de fraude heeft gehad, is van dien aard, dat zij waarschijnlijk binnenkort op vrije voeten zal worden gesteld. De vrouw werd enkele uren na de arrestatie van haar man in hechtenis genomen op verdenking van medeplich tigheid. Zij zit nu nog op het hoofd bureau van politie in Amsterdam. GRONINGEN. Een voor anderhal ve ton verbouwde schoenenzaak aan het A-Kerkhof in Groningen kan voor lopig niet worden geopend. Zaterdag had dat moeten gebeuren, maar de nacht tevoren liep de zaak ernstige waterschade op bij het blussen van een uitslaande brand in het woonhuis bo ven de winkel. De brand brak uit in de vullagen tussen de eerste en tweede verdieping. In een ommezien sloegen de vlammen naar buiten. Na een half uur was de brand be dwongen. Het bovenste deel van het pand was uitgebrand. Een aantal stu denten was er dakloos door geworden. De brand is vermoedelijk veroor zaakt door een defect in de oliestook- installatie. De bewoner van de eerste etage, de directeur van een technisch bureau voor verwarmingsinstallaties, had die zelf aangelegd. UTRECHT Het dagelijks bestuur van de Christelijk-Historische Unie heeft zaterdag in Utrecht een resolutie aange nomen waarin het zijn verontwaardiging en verontrusting uitspreekt over de Russische proeven met kernwapens. Het bestuur hoopt, dat in internatio naal verband al het mogelijke zal worden gedaan om langs vredelievende weg lervatting van de explosies te voorkomen. De centrale jongerenorganisatie van de K.V.P. gaf zaterdag op een vergadering in Utrecht een verklaring uit, waarin zij de plannen van Rusland om een bom van vijftig megaton te beproeven een nieuwe aanslag noemt van het commu nisme op de pogingen een werkelijke vrede tot stand te brengen. UTRECHT. Zevenhonderdduizend kinderen zijn verstoken van de school- tandverzorgirig, omdat er te weinig tandartsen zijn. Verkorting van de aca demische opleiding van tandartsen zal bij de huidige studietraditie weinig in vloed hebben. Daarom verdient het aan beveling hulpkrachten op te leiden. Dit zei prof. P. H. Buisman zaterdag op een conferentie van de Dr. Wiardi Beckmanstichting in Utrecht. „Van de Nederlandse Maatschappij ter Bevordering van de Tandheelkunde wordt een stevige aanpak van de moei lijkheden verwacht," aldus de voorzitter van de conferentie, prof. R. Hornstra. „Men .gebruikt de problemen als een verontschuldiging om niets of althrns weinig te doen". Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De Jan Campertstich- ting heeft aan Simon Carmiggelt voor diens gehele werk de Constantijn Huy- gensprijs van drieduizend gulden toe gekend. De prijs zal op 8 december in Den Haag worden uitgereikt. Wim Kan zal na het officiële gedeelte een confe rence van een uur houden. De Jan Campertprijs van vijftienhon derd gulden ging naar Ellen Warmond voor haar dichtbundel „Warmte, een woonplaats". De uit evenveel guldens bestaande Vijverbergprijs werd gewon nen door Boelie van Leeuwen voor diens roman „De rots der struikeling". Aan K. Leklterkerker werd een bij zondere prijs van vijftienhonderd gulden geschonken voor diens arbeid voor de uitgave van het verzamelde werk van J. Slauerhoff. Weersverwachting van het K.N.M.I. in De Bilt, geldig tot hedenavond: Enkele opklarin gen, maar ook hier en daar een bui. Weinig wind. De zelfde of iets la gere temperaturen dan gisteren. MIESJE: Vandaag een extra lesje bij de zebra's. i

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1