Massale betoging tegen Frans overwicht met lange lijst van grieven Senator Keating: laat Goloeb komen EVERSTEYN ONTMOETING IN MOSKOU MET KAGANOVITSJ *7eefcle*s goodwill DUITSLANDS DERDE U-l IN DE VAART Incident aan sectorgrens DUBBELE VOOR KLEINHANDEL PRETTIGE WASDAG «SUNIL EERSTE STEEN OP ZIJN KOP Verstoten zwager van Stalin Jong echtpaar gedood door kolendamp TWEE NIEUWE HAVENS VOOR AMSTERDAM Personeel rekent al op inbraak De BiltWind MEVROUW SPRAK VAN BANDIETEN Man ontkent vrouw te hebben vergiftigd DURE BRUILOFT AUTO fiTWATER Maandag 23 oktober 1961 Uw rijbewijs is onderweg 1 15,- per cursus 30 lessen Losse lessen 7- Rustig Winstpunt De vis wordt duur betaald DAGBLAD COBOUW NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL Ondenkbaar Gelijkenis Net als de anderen DOOR DE BUSRAMEN WOESTE ZEDEN LANDBOUWSCHAP: Vrijstelling bijzondere olieheffing geivenst Gevonniste rebellen krij gen amnestie in Indonesië MINISTER SUBANDRIO: Kwestie Nieuw-Guinea in laatste stadium Plan-Luns Gagarin stelt reis uit Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. $—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4. telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, tefefoon 011503189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwsch Dagblad PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,— per kwarto»! Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters T cent per woord met een minimum van 1,— 16e JAARGANG No. 4990 60.000 VLAMINGEN IN MARS OP BRUSSEL" Van onze correspondent BRUSSEL. Voor het eerst sinds dertig jaar heeft Vlaams België in de hoofdstad des lands gedemonstreerd. Zestigduizend Vlamingen uit alle hoeken van het Vlaamse land, met muziek korpsen en wijd uitwapperende leeuwenvlaggen, toegejuicht door enkele tienduizenden Vla mingen op de trottoirs langs Brussels hartader, hebben zon dag duidelijk willen maken, dat de Vlamingen in België niet langer tweederangs burgers willen zijn en dat hun macht groot genoeg is om ervoor te zorgen dat zij hun recht krijgen. Voor deze demonstratie van Vlaamse macht is de bevolking van Brussel zelf vrijwel onverschillig gebleven. Achter de afzettingen langs de weg tussen Zuid en Noordstation kwam het wel eens tot twistgesprekken, doch ordeverstoringen werden alleen maar beproefd door en kele tientallen contramanifestanten. Het waren merendeels studenten van Brussels vrije universiteit, die met een hardnekkigheid, een betere zaak waar dig, op telkens andere plaatsen uit de zijstraten poogden te breken om de de monstranten te provoceren. Zij beant woordden het „Brussel Vlaams" met een „Brussel Frans" een „naar Berlijn", of een „Sieg Heil". Een enkele maai hieven zij de Marseillaise aan, die na tuurlijk meteen door de Vlaamse leeuw werd weggedreund. NEW YORK (Reuter/AP) De republikeinse senator Kenneth B. Keating heeft gisteravond voor de Amerikaanse televisie het denkbeeld geopperd de naar ons land uitge weken Russische geleerde ir. A. Goloeb naar de Verenigde Staten te laten komen. Hij zou daar zijn wetenschappelijk stralingsonderzoek moeten voortzetten. Hij hoopte dat de Amerikaanse regering zou pro beren zich te verzekeren van de diensten van Goloeb voor het spoed- programma dat is gericht op beteu geling van het stralingsgevaar. De senator zei verder dat uit de door ir. Goloeb opgegeven reden, dat hij in Rusland niet kon werken aan zijn on derzoekingen over de verwijdering van (Advertentie) betekent 's-Gravendijkwal 10 Telefoon 3 6666 West Varkenoordseweg 9 hoek BeijerL- laan, tegenover tramhalte Hillesluis Telefoon 79284 Sinds 1929 De Brusselse politie, op volle sterkte, trad zeer rustig op en de ordediensten van de betogers slaagden er bijna steeds in de manifestanten te beletten uit de optocht te breken. Enkele heethoofden werden gearresteerd; het waren er 25. Het kwam maar enkele malen tot een handgemeen. De schade bleef tot en kele bloedneuzen beperkt, doch daar onder was er één van een Vlaamse bur gemeester. De „Mars op Brussel" was op touw gezet door het actiecomité voor Brussel en taalgrens, dat in februari 1959 gevormd is door een vijftig Vlaamse verenigin gen van allerlei strekking. Doel van dat comité was zich te verzetten tegen de talentelling en haar gevolgen. Deze enkele maanden geleden bij de wet afgeschafte talentelling, die vroeger de tienjaarlijkse volkstelling placht te ver gezellen, heeft er immers steeds toe ge leid, dat Franssprekend België langs de taalgrens en om de hoofdstad grondge bied won terwijl het Vlaamse lands deel werd ingekrompen. Dat kwam niet alleen door de vestiging van Frans- sprekenden in oorspronkelijk zuiver Vlaamse gemeenten, maar ook door het indirecte gevolg daarvan. Vele Vlamin gen uit dié gemeenten om Brussel be weerden namelijk bij de talentelling ten gerieve van hun Franssprekende forenzencliëntèle. dat zij Frans spra ken. Daarmee provoceerden zij veran deringen in het bestuur en bijbelonder- wijs van hun gemeenten. Een Vlaamse gemeente kreeg op die manier eerst een gemengd regime, daarna maakte het gemengde regime plaats voor een Frans. Van onze correspondent BONN De U-l, de eerste na de oorlog in West-Duitsland gebouwde on derzeeër, is zaterdag op de Howaltswerf te Kiel aan de Westduitse marine over gedragen, De U-l is de eerste van een serie van twaalf. Het nieuwe type onderzeeboot geldt als het modernste in zijn soort. Het heeft een grote actieradius, is uitgerust met snorkels en kan onder water een bijna even grote snelheid ontwikkelen als de snelste onderzeeër in de tweede wereldoorlog boven water. De U-l die ruim tien miljoen mark heeft gekost, is 350 ton groot, heeft een lengte van 44 en een breedte van 4.60 meter. De bemanning bestaat uit twintig koppen. Voor de nieuwe Duitse onderzeeër bestaat reeds geruime tijd grote belang stelling, ook in het buitenland, o.a. in Noorwegen, dat onderhandelt over de levering van vijftien stuks. Kapitein-ter-zee Kretschmer, een van de bekendste Duitse onderzeeboot-com mandanten uit de oorlog, thans comman dant van de amfibische strijdkrachten van de Westduitse marine, heeft er in zijn rede ter gelegenheid van de over dracht van de U-l aan herinnerd dat dit schip de derde U-l is. De eerste werd 55 jaar geleden evenals te Kiel te water gelaten, in 1935 de tweede, ook te Kiel. Hij wenste de nieuwe U-l een flinke bemanning toe, „bezield door de oude U-boot-geest". De talentellingen zijn afgeschaft en dat is een eerste winstpunt geweest voor de Vlamingen. Zij hebben gedemon streerd, opdat de oorspronkelijk Vlaam se gemeenten aan de rand van Brussel Vlaams zullen blijven. Zij hebben wil len uitspreken, dat Brussel een lands- hoofdstad moet worden, waar ook de Vlamingen zich thuisvoelen. Hun be toging was dus eep poging om druk te oefenen op de regering. Die is thans bezig wetsontwerpen uit te werken aan gaande het taairegime van de Brusselse randgemeenten en het gebruik van bei de landstalen in de hoofdstad. De betoging ging echter om veel meer. Zij bedoelde ook een bewijs te zijn van de macht van de Vlamingen, die niet langer meer bereid zijn met zich te la ten sollen. Zij bedoelde alle Vlaamse grieyen onder de aandacht van rege ring en bevolking te brengen. Op spandoeken en op kartonnen borden heette het dan ook: „Tegen verfransing en broodroof". „Geen talentelling meer". „Handen af van de randgemeen ten". „Brussel tweetalig". „Geen Fran se bazen in Vlaamse fabrieken". ,,Op honderd bazen in Oost-Vlaanderen spreken er 84 Frans". „Geen Franse scholen in Vlaanderen". „Vlaamse officieren voor Vlaamse soldaten". „Óp honderd Belgische werklozen zijn er zeventig Vlamingen". „Werk voor Vlaanderen", enz. De indrukwekkende stoet werd geopend door de leden van het comité, door Vlaamse kamerleden en senatoren, door honderden Vlaamse burgemees ters die zich voor de Beurs van de stoet losmaakten om het défilé van de trappen van de Beurs af gade te slaan. Zij hebben kunnen constateren, dat bij alle ernst in Vlaanderen ook de humor nog leeft. Sommige officiële leuzen waren met blauw potlood aan gevuld: „Eet meer Walen". Anders dan de afgevaardigden van honderden Vlaamse gemeenten die door hun bur gemeester waren vergezeld, gingen de Gentenaren zonder geleide. Op een bord hebben zij de reden meegedeeld: „Onze burgemeester is thuis gebleven. Hij mocht niet van zijn vrouw." NEW YORK (AP) Voor een we tenschappelijk centrum in Troy (staat New York) dat negen miljoen dollar gaat kosten is enige tijd geleden de „eerste steen" gelegd. Bouwkundigen kwamen gisteren tot de conclusie, dat de steen op zijn kop ligt. De enige inscriptie is het jaartal 1961 en dat blijft zoals de deskundigen op merkten hetzelfde wanneer het on dersteboven wordt gezet. Twee sportvliegtuigjes zijn gisteren in de buurt van Keulen tegen elkaar ge vlogen. Beide toestellen stortten neer. De zes inzittenden kwamen om het le ven. Hoewel zij bij honderden op de been waren hadden de wit-gehelmde Brusselse agenten weinig moeite om de „Mars op Brussel" van de Vla mingen in goede banen te leiden. Alles bij elkaar genomen was bet een bijzonder rustige betoging. Een paar mensen liepen bloedneuzen op en 25 heethoofden werden voor en kele uren opgesloten. BERLIJN (Reuter) Voor het eerst zijn gewapende Amerikaanse militairen Oost-Berlijn binnenge drongen. Zij deden dit om de on derchef van de Amerikaanse missie in Berlijn, Allan Lightner, die de rang van gezant heeft, te begelei den langs de post van de volks poli tie. Lightner was met zijn vrouw in een auto met Amerikaanse nummerborden aan de doorlaatpost Friedrichstrasse aangekomen. De Oostduitse politie vroeg naar zijn papieren maar Lightner weigerde deze aan de volks- politie te tonen, omdat Amerika Oost- Duitsland niet erkent. Hij vroeg naar een Russisch officier, maar toen die na een uur er nog niet was reed hij door, Oóst-Berlijn in. Bij de tweede versperring, op enige tientallen meters achter de eerste, werd hij weer aangehouden. Een patrouille Amerikaanse militairen kwam toen achter hem aan en bege leidde de auto over de grens. De volks politiemannen deden daartoe een stapje achteruit. Aan de Westberlijnse kant werden militaire versterkingen in ge reedheid gehouden, maar zij behoefden niet in actie te komen. Deze gang van zaken werd nog een keer herhaald' toen Lightner het een tweede keer probeerde, na te zijn te ruggekeerd. Een derde keer, toen ver schillende andere westelijke auto's achter de wagen van Lightner mee reden, vroeg de volkspolitie niet meer om identiteitspapieren. ROTTERDAM Een 31-jarige vrouw is vorige week in Rotterdam- Zuid onder verdachte omstandighe den overleden. Bij de sectie werden sporen van vergif gevonden. De recherche heeft in verband daarmee zaterdag haar 32-jarige echtgenoot Van W. gearresteerd. De man onken-t zijn vrouw te hebben vergiftigd. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het produktsehap veer 3800 kleinhandelaren in vis een moet gaan opbrengen. Tegen deze plannen, geopenbaard in de ontwerp-begroting van het produkt sehap, heeft een ander P.B.O.-orgaan, het hoofdbedrijfschap detailhandel, pro test aangetekend. Het systeem van heffingen, aldus schrijft het hoofdbedrijfschap aan het produktsehap, is zo dat reeds alle vis, aangevoerd of geïmporteerd, hieronder valt. Een heffing bij de detailhandel is dubbelop. De detaillist treedt nimmer op als eerste koper van vis en kan dus niet vallen onder een aankoop- of aan- voerheffing. De voorgenomen aanslagen bij de viswinkelier missen alle grond en zijn in strijd met de beginselen van behoorlijk bestuur. Het hoofdbedrijfschap kondigt aan bezwaren tegen de begroting van het produktsehap vis in te brengen als de post bij de detailhandelaren niet wordt geschrapt. Een heffing daar zal worden gevoeld als een grote onbillijkheid, want het produktsehap doet nooit iets en kan ook niets doen voor de de tailhandel. Dit werk immers valt on der het hoofdbedrijfschap detailhandel. Die heft daarvoor al bij de viswin kels voor vis is van plan over 1962 de onge- heffing op te leggen, die 47.500 gulden Advertentiën) «M3 DAGELIJKS af het bouwnieuws in het vakdagblad voor de bouwwereld ABONNEMENTEN C0B0UW, POSTBUS 1067, OEN HAAG J j Onze Moskouse correspondent' heeft een ontmoeting gehad met Lazar Kaganovitsj, een zwager van Stalin en een van diens naaste medewerkers. Kaganovitsj is een van de Russische leiders die op het jongste partij congres zijn aangevallen omdat zij behoord zouden hebben tot de „anti-partijgroep". Men neemt nu aan dat de leden van deze groep, waartoe mensen behoren als Molotof, Malenkof, Sjepilof en Boelganin, nieuwe onaangenaamheden te wachten staan. Van onze correspondent MOSKOU. Lazar Kaganovitsj, een van de oudste bolsje wisten en trouwste medewerkers van Stalin, wilde zich niet uitlaten over het verloop van het 22ste partijcongres. Dit is het tweede congres sinds in 1956 de „destalinisatie" de offi ciële partijpolitiek werd een ontwikkeling die Kaganovitsj toen al als „niet eenvoudig" kwalificeerde. Hij zei nu: „Ik ben thans gepensioneerd en ik bekleed geen enkele functie. Ik heb u dus niets te zeggen." In zijn geval is deze reactie niet geheel onbegrijpelijk. Het ware com munisme, welks komst het congres tegen 1980 verwacht, biedt de 67- jarige ex-leerlooier uit Kief weinig glorieuze vooruitzichten. Na zich een geheel leven lang op zijn nogal ruwe manier voor de goede zaak te hebben ingespannen, werd hij in 1957 van al zijn functies ont heven en aan de dijk gezet. Vorige week kreeg hij een uiterst scherpe aanval van Podgorny, de partijsecre taris uit de Oekraïne, te verduren. Hij zou zich als een sadist hebben gedragen en partijleden en intellec tuelen hebben gesard en met arres tatie en gevangenschap hebben be dreigd enz. Zijn lidmaatschap van de partij wordt hierdoor in gevaar gebracht, en dat alles omdat hij het in 1957 aangedurfd had zich met de rest van de anti-partijgroep" tegen Kroesj- tsjef te verzetten. Het was daarom geen wonder dat hij zich uiterst af kerig toonde van enige commentaar. Wel verwonderlijk is het dat deze man ondanks zijn val in de politieke duisternis reden heeft dankbaar te zijn dat hij in het tijdperk van Kroesjtsjef leeft. Het zou onder zijn grote leider en zwager Stalin on denkbaar geweest zijn dat hij, na beschuldigd te zijn van zulk een ernstig misdrijf als anti-partij acti viteit, nog ongestoord in een drie kamerflat in de buitenwijken van Moskou woonde, laat staan dat het mogelijk zou zijn geweest een der gelijk iemand toevallig in de Rus sische hoofdstad te ontmoeten, zoals uw correspondent overkwam. Kaganovitsj is naast de vroegere minister van buitenlandse zaken Molotof wel de meest consequente aanhanger van de Georgiër geweest die er het leven af heeft gebracht. Vele van diens methoden heeft hij in de loop van zijn lange carrière als partijzuiveraar en grootindus trieel met succes toegepast. Aan zijn uiterlijk is de nauwe relatie met Stalin niet ongemerkt voorbijgegaan, zo schijnt het. Zijn tanig gezicht en trieste hangsnor roepen herinneringen op aan de tal loze schilderijen en portretten van Stalin die nog overal te zien zijn. De gelijkenis krijgt bijna iets maca bers door dezelfde donkere, wat schichtige ogen en het grijswollen jak, dat volbloedrevolutionairen en andere invloedrijke leiders plachten te dragen. De laatste van de neo-Stalinisti- sche jonge garde die zich nog zo uitgedost in het publiek vertoonde, Georgi Malenkof, deed dit omdat hij dacht Stalins opvolger te kunnen Lazar Kaganovitsj, zoals hij eruit zag toen hij nog machtig was, kort voor de dood van Stalin, zijn zwager en beschermer. worden. Vandaar dat in de volks mond deze uniform nog steeds „Malenkofka" wordt genoemd, een benaming die Kaganovitsj nogal pijnlijk in de oren moet klinken. Tenslotte is het zijn associatie met Malenkof geweest die vier jaar ge leden een eind maakte aan zijn politieke machtspositie als lid van het presidium en als vice-premier. De vraag hoe hij sindsdien zijn tijd heeft doorgebracht liet Kaganovitsj onbeantwoord. Hij kon een westerse correspondent daarover niet inlich ten, zo verklaarde hij, „omdat de bourgeoispers op sensatie uit is." Het sensationele van de ontmoe ting zelf ontging hem waarschijnlijk, want toen ik hem zei dat ik mij er over had verbaasd hem levend en wel te zien. knikte hij alleen en hij mompelde: „Ja net als de anderen in de Sowjetunie." Hij ver ontschuldigde zich toen voor het feit dat hij niemand aan huis kon ontvangen- „Onder deze omstandig heden, u begrijpt het we] Daar na ging hij tussen spelende kinderen door een van Moskous geelbetegeide flatgebouwen binnen. Zou hij weten dat hij op het con gres van moord op 350 spoorweg arbeiders is beschuldigd? Niet uit de Russische pers in ieder geval, want dat soort „sensatie" is alleen voor de ingewijden, niet voor het volk. Strontium-90 uit het menselijk lichaam, blijkt dat Rusland zich geen grote zor gen maakt over het kwaad dat zijn kernproeven de mensheid kan berok kenen. Mevrouw Goloeb heeft volgens het blad van het Russische vakverbond, Troed, de Nederlandse politiemannen bandieten genoemd. Zfj beklaagde zich er in een vraag gesprek dat zij met het Russische blad zou hebben gehad, over dat Russische toeristen in Nederland het land slechts „door de ramen van de bus" mochten zien. „En toen wij weggingen", aldus de verklaring van mevrouw Goloeb, „gedroeg de Nederlandse politie zich als een bende struikrovers". „Zij trachtte mijn terugkeer te ver hinderen en ging zelfs zo ver, dat zij haar handen uitstak naar onze ambas sadeur, die mij probeerde te bescher men. Niets is heiliger voor iemand dan zijn moederland", zou mevrouw Goloeb tegen het Russische blad hebben ge zegd „Ik besefte dit bijzonder duidelijk toen ik de gevangene was van de Ne derlandse politie op het vliegveld Schip hol. Ik heb nu uit de eerste hand -kennis gemaakt met de woeste zeden van het veelgeprezen Westen". De verslaggever van het Russische blad besluit het artikel, waarin met geen woord wordt gerept over de heer Goloeb, met de opmerking dat men wel respect moet hebben voor „deze een voudige vrouw, die zich verweerde te gen chantage en het brute geweld van provocatiedeskundigen". Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM In een noodwo- ninkje op een erf aan de Koningin neweg te Rotterdam-IJsselmonde is een jong echtpaar door kolendamp vergiftiging om het leven gekomen. Zondagmiddag omstreeks twaalf uur wilde het dochtertje van de heer De Boer, een hoofdagent van politie, bij haar broer en schoonzuster op bezoek gaan. De deur van de nood woning, een soort woonwagen zon der wielen, was gesloten en op haar kloppen werd niet opengedaan. Zij haalde haar vader er bij, die de deur forceerde. Hij vond zijn zoon, de 26-jarige timmerman Gerard de Boer, voorover op de grond lig gen. Hij had aan tafel zitten lezen toen het dodelijke gas hem had ver rast. Zijn 23-jarige vrouw, die een baby verwachtte, lag dood in bed. In het noodwoninkje had een ka cheltje gebrand, dat vermoedelijk onvoldoende trek had gehad. In de kleine woonruimte ontbrak elke ventilatie. IJMUIDEN In samenwerking met de gemeente Velsen heeft de ge meente Amsterdam bij de toekomsti ge IJmuidense Zuidpier een nieuw havencomplex ontworpen. Het gaat om twee nieuwe havens met accommodatie voor passagiers schepen en vrachtschepen, die be derfelijk stukgoed of ijlgoed aan boord hebben. Er is in het Velsense uitbreidings plan al op deze nieuwe havens ge rekend door de aanleg van een spoorlijn erheen. Van onze correspondent RIJSWIJK Het trouwen op za terdag wordt in Rijswijk duurder. Het tarief voor huwelijksvoltrekkin gen wordt voor die dag van zestig tot honderdvijftig gulden verhoogd. B. en W. willen daarmee, in verband met de vijfdaagse werkweek, het aantal huwelijken op zaterdag zoveel mogelijk beperken. Van onze correspondent NAARDEN, In de Pharmaceuti- sche fabriek in Naarden is het afge lopen weekeinde voor de achtste maal in korte tijd ingebroken. De fabriek, die gevestigd is in een toren aan de rijksweg van Amsterdam naar het Gooi, is 's avonds verlicht. Toch heeft dat de inbrekers kennelijk niet kunnen afschrikken. Er wordt na deze achtste in braak niets vermist. Dat kon ook moeilijk, omdat het personeel al reke ning houdt met de mogelijkheid, dat er weer wordt ingebroken. Als het personeel 's avonds naar huis gaat, laat het alle lege bureaus en kasten „pen staan, om beschadiging door forceren te voorkomen. DOKKUM. Nadat hij een paar mede-kerkgangers naar Oostrum had gebracht, is de 21-jarige textielhande laar Tj. Harms uit Dokkum op de te rugweg met zijn auto uit een bocht ge vlogen. Hij kwam in het Dokkumer Groot- diep terecht, viel uit de auto en ver dronk. Een visser zag het lijk drijven en bracht het aan de wal. De zesjarige Ronald de Nijs uit Zaan dam, die donderdagmorgen bij het over steken van de" provinciale weg door een auto werd gegrepen, is gisteren in het gemeentelijke ziekenhuis in Zaan. dam aan zijn wonden bezweken. hps fflSn; I Nouu bent toch 'de instructeur: Wat moet ik doen? Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Het Landbouwschap wil de stookolie, dieselolie en petro leum die voor de land- en tuinbouw worden gebruikt, vrijgesteld zien van het bijzonder invoerrecht op minerale oliën, dat de regering wil gaan beffen. In de brief aan de Tweede Kamer waarin het Landbouwschap pleit voor het opnemen van die uitzondering in het wetsontwerp voor het bijzondere in voerrecht, staat dat deze bijzondere heffing voor de Nederlandse land- en tuinbouw een jaarlijkse last van vijf miljoen gulden zou betekenen. Bij som mige tuinbouwprodukten maakt het be drag van de brandstof 25 tot 30 pro cent van produktiekosten uit. Daarom vreest het Landbouwschap dat het bijzondere invoerrecht op mine rale oliën een nadelige uitwerking op de Nederlandse agrarische exportpositie zal hebben. DJAKARTA (AFP, Reuter) De In donesische regering heeft amnestie af gekondigd voor alle opstandelingen die sinds het begin van de rebellie tegen de regering, drie jaar geleden, hebben gecapituleerd of gevangen zijn genomen en veroordeeld. Dit betekent een uitbreiding van het aanbod van straffeloosheid dat de rege ring op 17 augustus heeft gedaan. Dat aanbod gold alleen de rebellen die zich tussen die datum en 5 oktober zouden overgeven. Het is nog niet bekend of onder de uitgebreide amnestie ook de Amerikaan se piloot A. L. Pope. die ter dood is veroordeeld wegens bombardementen voor de opstandelingen, en de Indone sische vlieger Daniel Maukar. die het paleis van Soekarno had beschoten, zul len vallen. DJAKARTA, (Reuter) De Indone sische minister van buitenlandse zaken, Subandrio, heeft gisteren hij zijn terug keer in Djakarta uit New York ver klaard dat de kwestie Nieuw-Guinea „in het laatste, beslissende stadium" is gekomen. Hij zei dat de Indonesische regering „in de naaste toekomst een beslissing zal nemen over de te volgen strategie. Wij moeten ons op alle fronten verster ken". Het plan-Luns „zal nooit voldoende steun vinden. In het begin was het voor sommige landen aantrekkelijk, maar „nadat wij hen hadden ingelicht beseften zij wat het betekende", aldus Subandrio. Andere 1..: ■-"en zijn zich thans bewust dat de kwestie Nieuw-Guinea een con flict tussen Nederland en Indonesië is, zo zei hij. NEW DELHI (Reuter) Majoor Joeri Gagarin, Ruslands eerste ruimte vaarder, heeft het bezoek dat hij aan Indië zou brengen uitgesteld. Zijn vier daags bezoek zou donderdag beginnen. Volgens Indische dagbladen lijdt ma joor Gagarin aan longontsteking. Advertentie BINNENYERINGBED het beste bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBED met versterkte middensector fabrieken Zevenbergen De weersverwach ting van het KNMI in De Bilt, geldig tot hedenavond: Half tot zwaar bewolkt met voor namelijk in het westen van het land plaatselijk regen. Matige tot krachti ge, langs de kust tijdelijk harde tot .stormachtige zui delijke wind. Onge veer dezelfde mid- dagtemperaturen als gisteren. MIESJE: Hongaarse goulash van gisteren. 24 okt.: zon op 7.19, onder 17 28- maan op 18.18, onder 25 okt. 7.36.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1