Westelijk overleg in Londen gaat niet door MR. HELBIK BEN TERUGGEROEPEN! Oe Thant opvolger Hammarskjoeld Rode concessies pas bij kritieke toestand in Beij EIS VAN DRIE MAANDEN TEGEN TWEE OFFICIEREN VAN „NOORD HOLLAND" VERRASSING bij DE AANKOMST OP SCHIPHOL 99 POLITIE SCHIET BROMMERDIEF (16) TIJDENS VLUCHT NEER De Bilt: Droog N™ Cubaanse vissers schoten vergeefs op vluchtelingen Taart voor F ar ah INDONESISCHE VLAG AL VÓÓR PROCES IN TOP PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND ZWEDEN STOORT ZEE-ZENDERS „THEA,rGELICHT Britse druk Duitser niet Pas dan Welkom Samenwerkende VVV's houden contactdag DAGBLAD COBOUW BENOEMING DOOR V.N. LIJKT ZEKER: t Directeur: JACQ. DE SMIT: Chefred.: Q. J Breuker. Kantoren te Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224, Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, tefefoon 011503189, Zierikzee. Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummer* 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter* T cent per woord met een minimum van 1,— 16e JAARGANG No. 4986 Maandag 16 oktober 1961 DE GAULLE WEIGERT GESPREK 99 Van onze Amsterdamse redactie SCHIPHOL. De Neder landse ambassadeur in Rus land, mr. H. A. Helb, heeft zaterdagavond bij zijn aan- 'komst op Schiphol verklaard, dat hij niet was uitgewezen door de Russen, maar door zijn regering was teruggeroepen. Hij zorgde met die mededeling voor een nieuwe verrassing in deze zaak vol plotselinge ont wikkelingen, want tot dat ogen blik hadden de berichten alleen over een uitwijzing gesproken. Het lijkt raadselachtig, maar als men de gegevens over de Nederlands-Rus sische onenigheid rondom de chemicus Goloeb rangschikt, dan wordt het beeld wel overzichtelijk. NIET OFFICIEEL Het blijkt dan dat beide partijen heb ben getracht de voor hen zelf scherpe kantjes van het conflict af te vijlen. Van betekenis is de verklaring van de heer Helb dat hij in opdracht van de Nederlandse regering de nota die de Russen hem vrijdagavond hadden ge zonden, heeft teruggestuurd. Die was, zo zei hij, gesteld in bewoordingen en gebaseerd op conclusies die onaan vaardbaar waren. Mr. Helb kon niet zeggen wat er in de nota had gestaan, omdat hij er niet officieel kennis van had genomen. Volgens het persbureau Tass, waarvan de betrouwbaarheid in dezen door het ministerie van buiten landse zaken niet wordt aangevochten, was de uitwijziging van de ambassa deur er wel degelijk in vervat. Wat is er nu gebeurd? Vrijdagavond negen uur verklaarde Nederland de heer Ponomarenko tot persona non grata. Tien minuten later komt uit Moskou het bericht dat de heer Helb is uitge wezen. Weer tien minuten later meldt Moskou dat Ponomarenko, die de dag tevoren op Schiphol had gezegd dat hij slechts tijdelijk naar Rusland terug keerde omdat hij het 22ste partij con gres moest bijwonen, in werkelijkheid was teruggeroepen. SLECHT MOMENT Van uitwijzing door Nederland kon derhalve geen sprake zijn. Diezelfde avond gaf de Nederlandse regering aan mr. Helb opdracht de Russische nota waarin de uitwijzing van de ambassa deur stond, ongeaccepteerd terug te zenden. Vervolgens kreeg mr. Helb op dracht naar Nederland terug te komen. Alles komt er dus op neer dat de Rus sische en de Nederlandse regering het zo wensen voor te stellen dat de res pectieve ambassadeurs zijn teruggeroe pen en niet uitgewezen. De contacten zullen voorlopig via tijdelijke zaakge lastigden worden onderhouden. Voor mr. Helb is een en ander geen onoverkomelijke zaak, zo liet hij op Schiphol blijken, maar voor de heer Van onze correspondent PARIJS. Met het aansnijden van een verjaardagstaart met 23 kaarsen werd het intieme diner besloten waar mee de sjah van Perzië en zijn vrouw Farah Dxbah zaterdagavond haar 23ste verjaardag vierden. Zij deden dat in het Chateau de Champs in Parijs, dat hun is toegewezen als verblijf voor hun bezoek aan Parijs. Het officiële gedeelte van dat bezoek is zaterdagmorgen afgelopen met het af scheid van president de Gaulle en zijn vrouw. Het Perzische paar zal echter nog een week in Parijs blijven. Daarna wil het nog veertien dagen aan de Franse Rivièra doorbrengen. Van onze correspondent STOCKHOLM. De Zweedse rege ring heeft genoeg van de particuliere radiostations die in de internationale wateren, dobberen. Zij zullen voortaan gestoord worden. Binnen afzienbare tijd zullen ver scheidene stoorzenders in werking wor den gesteld. De Zweedse autoriteiten hebben de particuiiere commerciële radiostati ons reeds enige keren gewaarschuwd, maar zij hebben er zich niets van aan getrokken. Tot dusver heeft de Zweedse radio de ..piratenzenders" bestreden door ook dag en nacht amusementsmuziek uit te zenden, maar dit wapen is niet effectief gebleken. De Zweden zijn in de koude oorlog" nu overgegaan op harde strijdmiddelen. BRUNSBüTTELKOOG (AP). Twee bergingsvaartuigen hebben zaterdag de kustvaarder Thea (vijfhonderd ton) op gediept uit de haven van Brunsbüttel- koog in Duitsland. De Thea eigendom van de rederij Van Oldenburg en Siersema te Gronin gen was op 6 oktober aangevaren en gezonken. Het incident op Schiphol, vorige week maandag, heeft ook gevolgen gehad voor de Siamese poes Choc, een afkorting van chocolade. Even plotseling als de Nederlandse am bassadeur in Moskou, mr. H. A. Helb, verliet Choc de Sowjetunie. Het dier op de arm van mr. Helb bleek een open oog voor de situatie te hebben. Ponomarenko, die in de Russische hiërarchie al een paar buitelingen ach ter de rug heeft (o.m. van lid van het partijpresidium tot plaatsvervangend lid) kan het wel degelijk vervelend zijn. Mr. Helb zei: „Ik kan me voorstel len dat het voor hem niet leuk is dat juist voor het begin van het belangrij ke partijcongres zich hier een incident met hem heeft voorgedaan". ECHTE ROVER Hoewel, niemand weet wat er precies is gebeurd, behalve een paar ingewij den. De Russische kranten hebben over het hele incident gezwegen totdat vrij dag de Russische protestnota kwam, maar daarin stond niets over de asiel aanvraag van Goloeb. De Nederlandse ambassadeur vertel de dat zijn collega's in Moskou hem de laatste dagen herhaaldelijk hadden ge vraagd waarom Ponomarenko eigenlijk persoonlijk naar Schiphol was gekomen om de belangen van mevrouw Goloeb te behartigen. Hij had er immers mee kunnen volstaan zich tot het ministerie van buitenlandse zaken te wenden Mr. Helb dacht daarvoor zelf wel een verklaring te hebben gevonden. Hij kende de heer Ponomarenko nog uit de tijd dat ze beiden ambassadeur in New Delhi waren. De Russische ambassa deur had hem toen eens via een tolk verteld dat hij afstamde van de echte kozakken, de Koeban-kozakken. „Wij zijn de wérkelijke rovers", had hij ge zegd De heer Helb concludeerde hieruit naar aanleiding van de recente gebeur tenissen dat Ponomarenko nog steeds de daadkracht van zijn voorouders be zit en het prettig vindt om aan het hoofd van zijn troep over te steppen te rijden. „Alleen", aldus mr. Helb, „is Schiphol geen steppengebied ZIJN TROIKA Overigens vroeg de Nederlandse ambassadeur zich af „of het nu zo no dig was deze zaak zo op te blazen". Hij wilde het conflict plaatsen in het perspectief van de internationale poli tiek en hij zag liever dat de verhou dingen zich zouden ontwikkelen in de richting van iets minder controversiële denkbeelden. Tenminste even uitvoerig als hij over de zaak had uitgeweid (hij deed dat in drie punten: „Mijn troïka" verklaarde de heer Helb de afkomst van de poes die hij in een mandje bij zich had. „Choe" heette het beest, het is een Siamees die hij in New Delhi van zijn Canadese collega heeft gekregen. Mevrouw Helb blijft met het oog op de verhuizing tot 1 november in Mos kou. Nederland wordt daar nu verte genwoordigd door de tijdelijke zaak gelastigde mr. Polak. GEEN VOETBAL Tass meldde zaterdag, dat Russische toeristen die in de loop van deze maand een bezoek aan ons land zouden brengen, hebben besloten thuis te blij ven .,uit protest tegen provocerende handelingen van de Nederlandse politie bij het vertrek van mevrouw Goloeb". De Russische bond van sportverenigin gen en -organisaties heeft laten weten, dat de toernee van het voetbalelftal van Leningrad door ons land om dezelfde reden is afgelast. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft zaterdag de tekst bekendgemaakt van de nota, die Nederland vrijdag aan Moskou heeft gestuurd en waarin ambas sadeur Ponomarenko persona non grata werd verklaard. De tekst ïuidt: „De Koninklijke Nederlandse am bassade biedt zyn complimenten aan aan het ministerie van buitenlandse zaken van de Unie van Socialistische Sowjet Repu blieken en veroorlooft zich in opdracht van de Nederlandse regering het navolgende aan het ministerie mede te delen: TNE Nederlandse regering heeft J-7 ernstige redenen tot beklag over het ontoelaatbaar optreden van de ambassadeur van de Unie van Socialistiscae Sowjet Republieken te 's-Gravenhage, die persoonlijk handtastelijk heden van enkele leden van de Sowjetrussische ambassade tegen over Nederlandse ambtenaren in de uitoefening van hun functie, door zyn aanwezigheid hierby op het vliegveld Schiphol, heeft gedekt en daaraan zelfs heeft deelgenomen. Uit de door de Nederlandse rege ring ontvangen justitiële rappor ten is onomstotelijk komen vast te staan, dat de gewelddadig heden tegen de bedoelde Neder landse ambtenaren niet slechts onder volledige verantwoorde lijkheid van de ambassadeur hebben plaats gevonden, doch ook dat hij zelf bij de hand tastelijkheden was betrokken. DE ambassadeur heeft voorts op 11 oktober 1961 een persconfe rentie doen houden, waarin lasterlijke en derhalve voor de Nederlandse regering onaan- vaarbare aantijgingen aan het adres van de Nederlandse auto riteiten zijn gericht. De Neder landse regering protesteert met de meeste nadruk tegen deze ge dragingen. Ten aanzien van een tweetal functionarissen van de ambassade werden door de Ne derlandse regering reeds de aan hun optreden hij het gebeuren op Schiphol noodzakelijkerwijze verbonden consequenties getrok ken door hun een verder verblijf in Nederland te ontzeggen. TEN aanzien van de ambassadeur van de Unie van Socialistische Sowjet Republieken, P. K. Pono marenko, ziet de Nederlandse regering zich genoodzaakt, deze persona non grata te verklaren", aldus de nota. Van onze correspondent WASHINGTON. - De vergade ring van Westelijke diplomaten die deze week in Londen ge houden zou worden over het standpunt dat de geallieerden moeten innemen wanneer de Berlijnse kwestie met de Rus sen wordt besproken, gaat niet door. Andermaal is de oorzaak onenigheid tussen de bond genoten. Frankrijk heeft zich tegen de bijeenkomst verzet omdat het „nog te vroeg" is. Het is niet bekend wanneer de bijeen komst dan wel zal worden gehouden en evenmin weet men precies wat de Fransen met dit uitstel nastreven. Wel weet men dat de Gaulle in het al gemeen niet wil horen van onderhan delingen met de Sowjetunie. Hij vindt dat het standpunt van het Westen rechtvaardig is en dat er niet de min ste reden is om aan dat standpunt te tornen. In Franse ogen hebben onder handelingen met de Sowjetunie (waar toe de Londense besprekingen een voorbereiding hadden moeten zijn) pas zin wanneer de Berlijnse crisis werkelijk gevaarlijk geworden is. Daarvan is nu nog geen sprake, vindt de Gaulle. Onze Londense correspondent telefo neerde ons gisteravond: In Londen hecht men bijzonder veel be lang aan voortgezet overleg van de Westelijke mogendheden over het de licate vraagstuk Berlijn. Het was be kend dat het Britse ministerie van buitenlandse zaken zeer veel aandrang uitoefende om het overleg van don derdag in Londen te laten doorgaan, zoals men vorige week vrijdag zo goed als was overeengekomen. Men vindt het vooral in de Britse hoofd' stad zo belangrijk dat de Westelijke landen gewoon doorgaan met hun be sprekingen in eigen kring, omdat men beslist geen radicale koerswijziging van de Sowjetunie verwacht. Die zou eventueel moeten blijken uit wat pre mier Kroesjtsjef in Moskou op 't com munistische partijcongres gaat zeg gen, dat 17 oktober begint. Zoals de kaarten nu liggen lijkt het er op dat het voorbereidende overleg van het Westen voorlopig gewoon door de ambassadeurs in Washington zal wor den voortgezet. Londen was gekozen omdat die stad voor de Euróhese deel nemers aan het gesprek over Berlijn gemakkelijker te bereiken is dan New York. Dat was de officiële lezing van de zaak vorige week vrijdagavond. In werkelijkheid koos men Londen, aldus verluidde in welingelichte kringen, om de Westduitse ambassadeur in Wash ington, Grewe, van het gesprek uit te sluiten. Grewe heeft na het onderhoud tussen president Kennedy en de Rus sische minister van buitenlandse za ken Gromyko, in het openbaar dingen gezegd, waar men in de Verenigde Staten niet bijster over te spreken is. De houding van president de Gaulle, die op het ogenblik helemaal geen heil ziet in enig Westelijk overleg met Moskou over Berlijn, gaf tenslotte de doorslag: Parijs liet weten dat het niet aan de besprekingen in Londen zou deelnemen. Frankrijk ziet evenmin heil in verdere Westelijke voorbereidingen voor een mogelijke ontmoeting op hoog niveau met de Russen, een ontmoeting waar bij van Westelijke zijde ongetwijfeld een aantal concessies zou moeten wor den gedaan, in ruil uiteraard voor wa- tei dichte Russische garanties voor West-Berlijn en de positie daar van de Westelijke mogendheden. De Gaulle zou, zo meent men in Parijs, pas in het nut van besprekingen over Berlijn geloven, wanneer de crisis een hoogtepunt heeft bereikt. Pas dan, zo redeneert de Franse president, zullen de Russen bereid zijn tot het doen van concessies aan het Westen. Voorlopig vindt de Gaulle de houding van Ame rika en Engeland tegenover de hals starrige houding van de Sowjetunie veel te gematigd. Natuurlijk juichen de Westduitsers de houding van de Franse president toe. Vorige week bracht professor Erhard, de Westduitse minister van economi sche zaken, een bezoek aan het Fran se staatshoofd. Bij die gelegenheid vernam Erhard al hoe de Gaulle denkt over de wijze waarop men met de Russen moet omgaan. Dat de in hoge mate Onzekere houding van het Westen die uit dit alles blijkt om het woord onenigheid nog maar niet eens te gebruiken op dit ogen blik voor premier Kroesjtsjef wel bij zonder welkom is, spreekt, zo meent men hier in Londen, vanzelf. Het wordt dan ook ten sterkste betreurd, dat het Westen ook ditmaal geen ge sloten front toont tegenover de Sow jetunie. Maar Liesik heb je verteld, dat ik een jongen tvil hebben. DJAKARTA (AP) Wegens onwettig binnenvaren van de Indo nesische wateren heeft de openbare aanklager van het districtsgerechts hof in Djakarta zaterdag drie maan den gevangenisstraf geëist tegen de kapitein en de eerste stuurman van de zeesleper Noord Holland. Hij eiste voorts inbeslagneming van het schip, dat eigendom is van de N.V. Bureau Wijsmuller in IJmuiden. Volgens de tweede werktuigkundige P. Roos, die gisteren thuiskwam, ligt de Noord Holland in Tandjong Priok met de Indonesische vlag in top. De naam van het schip, zo zei hij, is al vóór het proces tegen de kapitein en de stuurman overgeverfd. De beklaagden kapitein E. Edelen- bosch uit IJmuiden en de eerste stuur man W. H. Meyer uit Veendam heb ben verklaard, dat zij zich niet schuldig achten. „In de Straat van Singapore", zo ver klaarde de kapitein, „hoorden wij van het hoofdkantoor, dat het Griekse vrachtschip Georgios Tsavliris bü het eiland Nipa aan de grond zat. De kapitein vervolgde: „Ik raad pleegde de lijst van vuurtorens en ba kens en ontdekte, dat de Griek zich in de Indonesische wateren bevond. Wij gingen naar Singapore en stelden hét hoofdkantoor daarvan op de hoogte". Het hoofdkantoor seinde terug, dat de wateren om het gestrande schip in ternationaal waren. De kapitein be twistte dat. „De agent van Lloyds in Singapore", zo werd hem toen gezegd, „is het met ons eens dat we geen ver gunning nodig hebben". „Op 29 augustus hebben wij drie keer geprobeerd het schip vlot te trek ken", aldus kapitein Edelenbosch. „Op 1 september werden wij aangehouden door een patrouillevaartuig van de In donesische marine en opgebracht naar Poelau Samboe". „Waarom bent u de Griek eigenlijk te hulp gekomen?" vroeg de rechter. „Ik kon honderdduizend of tweehon derdduizend gulden voor de maatschap pij, een gratificatie voor mijzelf en een premie voor de bemanning verdienen", antwoordde de kapitein. Een Indonesische marine-officier ver klaarde als getuige: „De Indonesische marine-attaché in Singapore had mij telefonisch meegedeeld, dat er een vrachtschip aan de grond zat. Het kon worden geholpen door elke sleepboot, als het maar geen Nederlandse was. Toen wij er een douanevaartuig op af stuurden, bleek de Noord Holland al bezig te zijn". (Marinevaartuigen uit Singapore heb ben de Griek tenslotte losgetrokken.) De openbare aanklager noemde de verklaringen van de verdachten „in feite bekentenissen". „Beide Nederlan ders", zo zei hij voorts, „hebben zich goed gedragen en de loop der gerech tigheid niet belemmerd". De kapitein en de stuurman zeiden op hun beurt, dat zij goed waren behandeld. Vandaag zal het in het Nederlands gevoerde proces worden voortgezet. Kapitein Edelenbosch (midden) en stuurman Meyer (rechts) kun nen zich even ontspannen tijdens een korte onderbreking van het proces. SCHOONDIJKE. De samenwerken de V.V.V.'s van West Zeeuwsch Vlaan deren hebben het voornemen op don derdag 9 november a.s. in Schoondijke een contactdag te organiseren. Als spre ker is uitgenodigd dr. J. van der Stap, directeur van de A.N.V.V. voor Frank rijk. De heer van der Stap zal dan spre ken over het onderwerp „Het Franse toerisme naar West Zeeuwsch Vlaande ren". De samenwerkende V.V.V.'s zijn er voorstanders van een zo gevarieerd mo gelijke samenstelling van het toerisme te verkrijgen. De verschillende acties die gevoerd zijn tonen aan dat door pro paganda richting gegeven kan worden aan de toeristenstroom. Propaganda in Frankrijk zou dan kunnen betekenen dat er meer Franse toeristen naar Zeeuwsch Vlaanderen zouden komen. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Twee agenten van het bureau Warmoesstraat te Amsterdam hebben gisternacht een zestienjarige jongen die zij wilden arresteren, op de vlucht neergescho ten en hem, toen hij zich bleef ver zetten, twee slagen met de gummi stok toegediend. De jongen, de los-werkman A. R., was op de Nieuwezijds Voorburgwal op heterdaad betrapt bij de diefstal van een bromfiets. Een van de agenten kreeg hem te pakken, maar de knaap sloeg van zich af en rukte zich los. Hij zette het op een lopen in de richting van de Raadhuisstraat- MET GUMMISTOK De tweede agent sommeerde hem om stil te staan en dreigde met schie ten. De jongen gaf daaraan geen ge hoor. Vervolgens schoot de agent twee maal. Daarna renden de mannen ach ter hun jeugdige arrestant aan. Zij vonden hem in de Spuitstraat, liggend op de grond met een schot wond in zijn rechter onderbeen. Een van de agenten boog zich over hem heen, maar de knaap was van zijn hulp niet gediend en trapte naar hem. Daarna kreeg hij twee slagen met de gummistok. Hij is in het Binnengast huis opgenomen. VREEMDEN Op onze vragen aan politiefunctiona rissen hoe precies de voorschriften voor het hanteren van vuurwapenen luiden, vernamen wij het volgende: Een agent mag van zijn pistool ge bruik maken als een arrestant, die wordt verdacht van misdrijf, vlucht. In de praktijk wordt het gebruik ge huldigd om een vluchtende arrestant die men kent te laten gaan. Men re kent er op hem te zijner tijd wel met andere middelen te kunnen achterha len. Kent men de arrestant niet, dan wil men nog wel eens naar de vuurwa penen grijpen. In dit geval waren de agenten en de jongeman vreemden voor elkaar. Advertentie DAGELIJKS al het bouwnieuws in het vakdagblad voor de bouwwereld ABONNEMENTEN COBOUW, POSTBUS 1017, DENHAM Weersverwachting van het K.N.M.L in De Bilt, geldig tot hedenavond: Toenemende be wolking maar wei nig of geen regen. Zwakke, later ma tige naar zuidwest of west ruimende wind. Iets lagere temperaturen. MIESJE: Wat moet Ik nu met mijn kolen? 17 oktober: zon op 7.07, zon onder 17.43; maan op 14.40, maan onder 23.44. Van onze correspondent YORK. De Sowjetunie en de Verenigde Staten zijn het eens geworden over een opvolger van de omgekomen secretaris-ge neraal van de Uno, Dag Hammars kjoeld. Adlai Stevenson, de leider van de Amerikaanse delegatie, heeft bekend gemaakt dat de Birmaan Oe Thant zowel in Russische als in Amerikaanse ogen aanvaardbaar is als tijdelijk opvolger van Hammars kjoeld. Uit Stevensons voor de tele visie afgelegde verklaring blijkt dat ook vele andere leden van de vol kerenorganisatie akkoord kunnen gaan met de persoon van Oe Thant. Wanneer men de benoeming van Oe Thant tegemoet mag zien staat overi gens nog geenszins vast. In de loop van deze week zal er achter de schermen nog heel wat werk moeten worden ver zet eer het zo ver is dat de Uno weer een secretaris-generaal heeft, zij het dan een tijdelijke. De benoeming zal namelijk slechts gelden tot april 1963. Dan zou de ambtstermijn van wijlen Hammarskjoeld zijn afgelopen en dan ook zal Oe Thant zijn functie moeten neerleggen. Dezelfde geest Oe Thant staat bekend als een be wonderaar van Hammarskjoeld zodat men erop mag rekenen dat hij het werk van zijn voorganger in dezelfde geest zal voortzetten. Bij het perso neel van de wereldorganisatie, bij de meeste diplomaten en bij de journa listen staat hij zeer goed aangeschre ven. Algemeen gelooft men dat hij zich evenmin als zijn voorganger, door de Sowjetunie of door wie ook zal laten afdringen van de weg die hij als juist beschouwt. Nu zal, zo liet Stevenson uitkomen, de kwestie van de assistenten van de secretaris-generaal nog moeten worden uitgevochten. Oorspronkelijk wilde de Sowjetunie de figuur van één secre taris-generaal overboord zetten. Verlamming Zij wenste een driehoofdige leiding, die ongetwijfeld had geleid tot ver lamming van de Uno. Deze eis heeft Moskou laten vallen en vervangen door de wens dat de assistenten wor den gekozen uit bepaalde werelddelen en landen. De Amerikanen en de meeste andere leden van de Uno vinden dat de secretaris-generaal vrij moet zijn in de keuze van zijn naaste medewerkers. Hij moet zich slechts laten leiden door de bekwaamheid van zijn assistenten en niet door politieke motieven. Oe Thant werkt al sinds 1957 bij de Verenigde Naties en heeft een respec tabele staat van dienst. De 52-jarige Birmaan heeft vooral veel werk ver zet voor de oplossing van het Alge rijnse vraagstuk en van de moeilijkhe den in het voormalige Belgisch Congo. NASSAU (Reuter) Een schiet partij tussen Cubaanse vissersboten is de aanleiding geweest voor het gerucht gisteren dat een Cubaanse kanonneer boot het onder Brits gezag staande Westindische eilandje Cay Sal zou hebben beschoten. Het bericht van de kanonneerboot werd de wereld ingeslingerd door een zenuwachtige man van het radiostati onnetje van Cay Sal. De kanonneerboot bleek later een vissersboot te zijn. De bemanning daar van was het er kennelijk niet mee eens dat een ander Cubaans vaartuig een groep mensen aan land zette op Cay Sal. De schietende vissers vermoedden terecht dat de groep uit anti-Castro gezinde vluchtelingen bestond. Cay Sal ligt ongeveer honderdvijftig kilometer ten zuid-oosten van de kust van Florida. Het schijnt regelmatig te worden gebruikt door vluchtelingen van Cuba als springplank naar Ameri ka. De groep die nu aan land werd gezet was 43 man sterk. Een kotter van de Amerikaanse kustwacht heeft de vluchtelingen van het eilandje gehaald. .Cay Sal hoort bij de onder Brits be wind staande Bahama-eilanden. Het is in zijn geheel verpacht aan Ameri kaanse zakenlieden die er een vakan- tie-oord van willen maken. 4

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1