UITWIJZING VAN PONOMARENKO? SCHRIJVER COOLEN (61) VALT UIT SNELTREIN Parijs rekent op nieuwe putsch Russische aide-memoire beschuldigt politie van druk op Goloeb Verbreken van diplomatieke betrekkingen met Moskou mogelijk Goloeb: Ik wachtte al jaren op een kans VRAGEN NA INCIDENT Ondernemingsraad trad af RODE SPIONNEN IN SPOOR VAN NEDERLANDSE VIERDE DIVISIE Aap valt driejarig meisje aan Meer Amerikaanse troepen naar Europa Canada eist van K.L.M. 250.000 Rotterdams water voor Maassluis De Bilt: Koeler PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND SPANNING IN ALGERIJE OP KOOKPUNT RUSSISCHE BOTEN VOOR MARINE VAN INDONESIË Prof. A. M. Donner opnieuw president Europese hof Voor driejarenplan in Antillen: elf miljoen Rode klacht Geen veters „Ontvoering" Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. 3. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuws tra at 40, Postbus 53, tefefoon 011503189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent, Abonnementsprijs 't 0,56 per wede, 17.per kwtrtttf Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van f 16c JAARGANG No. 4983 Donderdag 12 oktober 1961 Van een onzer verslaggevers WAARDENBURG. De schrij ver Antoon Coolen is gistermid dag bij Waardenburg uit de sneltrein Amsterdam-Eindho ven gevallen. De trein reed op volle snelheid. De heer Coolen is niet ernstig gewond. Hij heeft een hersenschudding, een hoofdwond en vermoedelijk een gekneusde schouder. Hel ongeluk is om acht minuten over één gebeurd. De schrijver heeft urenlang bewusteloos langs de lijn gelegen. De trein is doorgereden. Niemand' heeft het ongeluk gezien. Ook vanuit later passerende treinen heeft niemand hem zien liggen. Op eigen kracht Tegen vier uur is Coolen zelf naar de afgelegen boerderij van de heer Van Steenis gelopen en heeft daar om hulp gevraagd. De boerderij heeft geen telefoon, zo dat het enige tijd geduurd heeft voordat Van Steenis een arts en de politie kon waarschuwen. Toen de postcommandant van de rijks politie te Waalre, opperwachtmees ter Van Bergen, bij de boerderij arriveerde was Antoon Coolen weer enigszins op verhaal gekomen. Hij vertelde dat hij uit de coupé waar in hij zat, naar een balcon was ge gaan. „Eigen schuld „Wat er toen precies gebeurd is weet ik niet. Ik voelde tocht. Ik vermoed dat de deur heeft open gestaan. Misschien heb ik de deur dicht wil- Van onze correspondent PARIJS. In Frankrijk wordt ernstig rekening gehouden met de mogelijkheid dat de regering binnenkort opnieuw uitzonde ringsmaatregelen zal afkondigen. Men acht het zelfs niet uitge sloten dat artikel 16 van de Grondwet opnieuw van toepassing zal worden verklaard. ANTOON COOLEN len doen en heb ik die de verkeerde kant opgetrokken. In ieder geval is het mijn eigen schuld", zei Antoon Coolen. De schrijver is ten huize van de plaat selijke arts verbonden. Van daaruit is mevrouw Coolen gewaarschuwd. Later in de middag heeft mevrouw Coolen haar man in Waardenburg met de auto gehaald en naar hun huis te Waalre gebracht. Om vijf voor tien gisteravond is zij thuis gekomen. Rust Mevrouw Coolen zei ons dat haar man de terugreis goed had doorstaan. Bij thuiskomst voelde hij zich heel goed. Hij zal geruime tijd rust moe ten nemen. Antoon Coolen is 64 jaar. De Russische chemicus Goloeb (links) tijdens de persconferentie in de kantine van het hoofdbureau van po litie in Amsterdam. Naast hem de procureur-generaal mr. H. R. de Zaayer. PAPENDRECHT De onderne mingsraad van de N.V. Maatschappij voor vliegtuigbouw Aviolanda in Pa pen drecht is gisteren tijdens een verga dering in zijn geheel afgetreden. De leden namen dat besluit nadat ernstige meningsverschillen met de vertegenwoordigers van de directie wa ren gerezen over de wijze van ver- Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De zaak-Goloeb ontwikkelt zich tot een affaire met verstrekkende diplomatieke gevolgen. Van Russische zijde is gisteren een in uiterst felle toon gestelde aide-mémoire aan het ministerie van buitenlandse zaken aangeboden. De daarin geuite beschuldigingen komen er op neer dat de heer Goloeb door de politie onder zware druk wordt gezet en dat daarbij misbruik wordt gemaakt van een labiele geestestoestand waar in hij zou verkeren. In Nederlandse regeringskringen wordt het stuk gezien als een brutale poging om de werkelijke toedracht van de zaak om te keren. Daar is op gereageerd met een nog gisteravond laat uitge schreven persconferentie, waarop de heer Goloeb zelf het woord voerde. In Den Haag houdt men ernstig rekening met de mogelijkheid dat de Russische ambassadeur Ponomarenko zal worden uitgewezen. Dat zou, zo wordt beseft, het verbreken van de diplomatieke betrekkingen tot gevolg kunnen hebben en ook de economische belangen enigszins in gevaar kun nen brengen. DJAKARTA (Reuter) De Russische admiraal S. G. Gorsjkof heeft gisteren in Djakarta tien kanonneerboten aan de Indonesische regering overgedragen, als deel van het bewapeningsverdrag met Rusland. Er zullen nog 24 in Rusland gebouwde torpedoboten volgen. LUXEMBURG 'AP) De Nederlan der professor A. M. Donner is opnieuw gekozen tot president van het Europese hof van justitie. De zeven rechters van het hof kiezen zelf een president. Professor Donner zal de functie weer drie jaar bekleden. Dit alles zou dan een gevolg zijn van de verklaring van een van de Franse ministers, dat de spanning te Algiers en te Oran haar hoogtepunt heeft bereikt. Hij voegde daaraan toe dat de O.A.S. inmiddels tot het grootste probleem van Frankrijk is uitgegroeid, omdat een vruchtbaar overleg met de Algerijnse nationa listen niet mogelijk zal zijn eer de oppositie van de activisten volledig is uitgeroeid. VOORNAAMSTE DOEL Daar deze mening zowel door de president als door de eerste-minis- ter wordt gedeeld, meent men dat de bestrijding van het geheime leger in de ministerraad van vandaag de belangrijkste plaats zal innemen en dat. nu een hervatting van de be sprekingen met de Algerijnen aan staande is, er maatregelen zullen moeten worden genomen om aan het gewroet van deze oppositie een einde te maken. Het voornaamste doel van Parijs schijnt te zijn om, in geval van een nieuwe putsch, de orde in de steden in Algerije te handhaven, niet alleen tegenover de O.A.S. maar ook tegenover de F.L.N., om dat de bloedige botsingen tussen de twee bevolkingsgroepen vooral de belangen van de Europeanen zullen schaden. Het zou daarna vrijwel onmoge lijk voor de Europeanen zijn zich een plaats in het toekomstige Alge rije te veroveren, waarmee de poli tiek van de Gaulle schipbreuk zou lijden. Parijs houdt ook rekening met de mogelijkheid dat ex-generaal Salan het ogenblik waarop de onderhan delingen beginnen, zal aangrijpen om een nieuwe actie te ontketenen. Over het karakter van deze actie is het een en ander bekend gewor den door mededelingen van de Franse inlichtingendienst. Reeds lange tijd schijnt Salan het plan te koesteren om in de streek van Oran, waar de Europeanen veel fanatieker zijn dan in Algiers, een soort Frans- Algerijnse staat te stichten, een soort bruggèhoofd, waarvan de verdedi ging gemakkelijk georganiseerd kan worden. Het schijnt dat Salan, Gardy en Susini het plan hebben opgegeven om geheel Algerije in hun putsch te betrekken, omdat in april al gebleken is dat het land te groot is om misverstanden uit te sluiten en een goede opstand te or ganiseren. WAARSCHUWING Het is de bedoeling van Salan om in de streek tussen Sidi-bel-Abbes en Oran een soort barricadenopstand te verwekken, maar in plaats van slechts een wijk van een stad, zoals op 10 januari 1960, wil Salan er nu een gehele streek in betrekken. Dan zou het geheime leger uit zijn schuil hoeken te voorschijn komen en het Franse leger dwingen kleur te be kennen. Om deze operatie voor te be reiden is de O.A.S. begonnen met het geven van dagelijkse clandes tiene radiouitzendingen te Algiers, in de hoop daardoor de aandacht van Oran af te leiden. Deze uitzending werd ook gisteren weer gegeven. Ditmaal begon zij op tijd maar het enige wat kon door komen was een waarschuwing aan de Algerijnse bevolking, dat het gou vernement-generaal een gefingeerde oproep zou doen aan het volk om uit naam van de O.A.S. op het forum te Algiers te komen manifesteren. Hieraan werd toegevoegd dat men zich van deze manifestatie moest onthouden en, dat de O.A.S. zou laten weten wanneer de tijd rijp was om op te treden. De rest was onhoorbaar. KRUISERS De Franse regering neemt even wel geen enkel risico en heeft twee lichte kruisers en twee torpedoboot- jagers naar Oran gestuurd. Tevens zijn er drie compagnieën territoriale politietroepen ter versterking aan gekomen, alsmede een groot aantal inspecteurs en manschappen van de nationale veiligheidsdienst, die de strijd tegen de O.A.S. op poten zul len zetten. Eergisteravond was het in Oran erg onrustig en gisteroch tend begonnen er Arabieren te de monstreren. De politie heeft alle wij ken van de stad met pantserwagens afgesloten. Te Algiers heeft de politie giste ren drie groepen gebouwen aan de hoofdstraat nauwkeurig en lang durig onderzocht. De gehele wijk was afgesloten met pantserwagens. Het resultaat was dat men vier gedeserteerde parachutisten arres teerde, in wie men de moor denaars van twee hoofdcommissa rissen van politie, Goldenberg en Gavoury, meent herkend te heb ben. Tijdens deze huiszoekingen probeerde een aantal jongens te ma nifesteren en de politie te verjagen. De politie werd met flessen beko geld. Vijf van deze jongens werden gearresteerd. Het doel van de speur tocht van de politie schijnt ex-gene raal Salan te zijn geweest. WASHINGTON (Reuter) Het Ame rikaanse departement van defensie heeft bekend gemaakt dat er tienduizend man Amerikaanse troepen naar Europa zul len worden gezonden ter versterking van de troepenmacht van de Noordat- lantische verdragsorganisatie. De ver scheping zal onmiddellijk beginnen. De gespannen toestand in Europa, die het gevolg is van de Russische houding in zake Berlijn wordt als reden voor d« troepenzendingen opgegeven. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. In de financiering van het driejarenplan van de Neder landse Antillen, zal Nederland deelne men met 11.223.500 gulden. Dit jaar wordt er ruim 3,6 miljoen gulden voor uitgegeven. Het plan omvat onder meer aanleg van wegen vliegvelden, steigers en pieren en watervoorziening op de eilan den Bonaire, Sint Eustatius, Saba en Sint Maarten. In West-Duitsland: Van een onzer verslaggevers HANNOVER Russische en Oost duits e spionnen zijn in West- Duitsland bijzonder actief en ob serveren thans nauwkeurig de (Nederlandse) vierde divisie die oefeningen houdt in Hohne. Vo rige maand heeft de Duitse mi litaire politie een auto in beslag genomen die in grote haast door enkele mensen was achtergela ten. In de auto werd een zend apparaat aangetroffen dat nog warm was. Het nummer van de wagen was vals en de herkomst kon niet worden nagegaan. Eergisteren werden twee wagens waargeno men van waaruit enkele mensen met kijkers nauwkeurig enkele onderdelen van de vierde divisie in het oog hielden. Vermoedelijk namen ze ook foto's. De Russische spionage in West- Duitsland is al enige tijd zeer actief. Niet alleen worden de be wegingen van de Nederlandse troepen gadegeslagen maar ook die van Duitse, Franse, Belgi sche, Engelse, Amerikaanse en Canadese militairen, die allen gebruik maken van het oefen terrein van de Navo in Hohne. Specialisten De Duitse militaire politie ver moedt dat de Russen en Oost duitsers militaire specialisten zijn die de oefeningen van de Navo nauwkeurig gadeslaan en speciaal létten op wapens, ma terieel en geoefendheid van de troepen. Vorig jaar zijn er twee Russen ge arresteerd die op een schietter- rein foto's hadden gemaakt van de schietschijven, waaroo zij dus de schietvaardigheid konden na gaan. Ook worden de veldtele- foonverbindingen afgeluisterd en waarschijnlijk op een band op genomen. Hierover maakt men zich evenwel niet al te druk, om dat de gesprekken altijd in code worden gevoerd. Wanneer tijdens de oefeningen iets verdachts in het terrein wordt opgemerkt, bijv. burgers met verrekijkers en foto-apparatuur, wordt dat onmiddellijk doorge geven aan de inlichtingendienst en aan de Duitse autoriteiten. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Alexei Goloeb, de Russische chemicus die zon dag in ons land asiel heeft ge vraagd, heeft gisteren op het hoofdbureau van politie te Am sterdam aan een vijftigtal jour nalisten uit binnen- en buiten land (inclusief het Russische persbureau Tass) verklaard, dat hij zich geheel vrijwillig bij de Nederlandse autoriteiten heeft gemeld en dat er op geen enkele manier druk op hem wordt uit geoefend. Om kwart voor elf gisteravond verscheen hij in de kantine van het zwaar bewaakte politiebureau, waar het ministerie van buiteitlandse zaken in samenwerking met dat van justitie een ijl-persconferentie had uitgeschreven, als antwoord op de beschuldigingen die gisterochtend door de Russische am bassade waren geuit. De bijeenkomst stond onder leiding van de procureur-generaal bij het Amster damse gerechtshof, mr. R. H. de Zaay er. Hij was het die maandag op Schip hol namens de Nederlandse regering de vrouw van de heer Goloeb vroeg of zij vrijwillig naar Rusland terugkeerde. De Russische chemicus zag er, zoals hij in het licht van de televisieschijnwer pers de kantine van het politiebureau binnenstapte, vrii rustig uit in zijn lichtblauwe costuum, waaronder een groene pullover zichtbaar was. Hii sprak met weloverwogen gebaren en legde zijn verklaringen in het Russisch af. Zijn woorden werden door een vrouwe lijke tolk vertaald. Op de vraag of hij prijs stelde op een onderhoud met zijn ambassadeur (zo als bekend heeft de heer Ponomarenko dit geëist) zei hij, met een plotseling wat bewogen stem: „Ik zou dit gesprek in principe wel willen toestaan op de conditie dat de ambassadeur toestem ming geeft aan mijn vrouw om terug te komen naar Nederland. Alexei Go loeb verklaarde voorts dat hij reeds enkele jaren geleden de beslissing had genomen om naar het Westen uit te wijken. Ik vond dit de meest voor de hand liggende gelegenheid, zo zei hij. In het geheugen Hij had eigenlijk, zo vertelde hij, asiel willen vragen bij het Amerikaanse consulaat aan het Museumplein in Am sterdam. Met het gezelschap toeristen had hij een paar dagen tevoren een bezoek gebracht aan de Russische handelsmissie er tegenover. Bij die ge legenheid had hij zich de ligging van het Amerikaanse gebouw in het ge heugen geprent. Ook had hij speciaal ROERMOND (ANP) Een aap, ont snapt uit het dierenpark Heiderust in het Limburgse Horn, heeft gistermid dag het driejarig dochtertje van de familie Susterzeel aangevallen. De aap besprong het meisje, toen het rustig in een fietskarretje zat dat door haar grootvader werd voortgetrokken. Het kind is opgenomen in het ziekenhuis van Roermond. De aap is kort nadien gevangen en afgemaakt. een plattegrond van Amsterdam ge kocht. Zaterdagavond om negen uur meldde hij zich met zijn vrouw bij het gebouw van de Amerikanen. Er werd echter niet opengedaan en toen besloot hij naar de politie te gaan. Zijn echtgenote maakte echter bezwaren en het duurde drie uur voordat zijn besluit vast stond. Hij belde bij een hotelletje in de Marnixstraat aan met het verzoek de politie te waarschuwen. Zijn vrouw verliet hem toen. Er is geen sprake van, zo verklaarde de heer Goloeb nadrukkelijk en herhaal delijk, dat de Nederlandse politie hem onder druk heeft gezet. Inderdaad is het waar wat in de Russische aide- mémoire staat over zijn verschijnen op Schiphol zonder veters en zonder das. Zijn tocht naar de luchthaven was echter erg overhaast gegaan en hij had er alle begrip voor dat hem deze kle dingstukken tijdens zijn verblijf in het hoofdbureau waren afgenomen. Want, zo zegt hij, een buitenstaander kon met reden hebben gedacht, dat ik zelf- mood wilde plegen. Zo was ik onder de indruk van de scheiding van mijn vrouw. Maar, voegde de heer Goloeb er aan toe, ik ben nooit van plan ge weest om zelfmoord te plegen en ik zal het ook niet doen. De heer Goloeb stemde in met de ver klaring van de procureurgeneraal, mr. H. R. De Zaayer, dat hem maandag op Schiphol in bijzijn van de Russische ambassadeur de gelegenheid was ge geven om alsnog naar Rusland terug te keren. Hij had dit aanbod van de hand gewezen. Hij verklaarde blij te zijn dat hij voor lopig in het hoofdbureau van politie moest blijven. Ik voel met er veilig, zei hij. Iedereen weet van de terreur daden die de Sow jets soms toepassen. De vertegenwoordiger van het Russische agentschap Tass stelde vragen over brieven die mevrouw Goloeb aan hem en aan de minister van buitenlandse zaken zou hebben gezonden. De heer Goloeb zei dat ze hem daar op Schip hol iets over had verteld. De verte genwoordigers van de politie en van buitenlandse zaken ontkenden op de persconferentie dat zulke brieven wa ren binnengekomen. De heer Goloeb wilde niet ingaan op vragen over een mogelijke druk, die door de ambassade zooi zijn uitgeoefend. Procureur-generaal De Zaayer kapte verder alle vragen af die op het weten schappelijke verleden van de heer Go loeb en op zijn toekomstplannen be trekking hadden. Volgens de heer Goloeb heeft de Russi sche ambassadeur zijn vrouw ervan weten te overtuigen dat hij zich nooit in het westen thuis zou voelen en dat hij spoedig naar Rusland terug zou willen. Daartegenover stelde de Russi sche chemicus dat hij er niet aan dacht naar zijn vaderland te gaan. Ik heb, zo zei hij, daarvoor te veel vertrouwen in het Westen. Die consequenties moeten, aldus is de redenering, dan maar worden aanvaard. Er werd gisteren in Den Haag op gewezen dat een Neder landse ambassadeur al na een veel minder ernstig conflict dan waarvan op het ogenblik sprake is, onmid dellijk zou zijn teruggeroepen. In de Russische aide-mémoire werd het ministerie van buitenland se zaken wederom met klem ge vraagd het mogelijk te maken dat de Russische ambassadeur met een tolk een onderhoud kan hebben met de heer Goloeb onder omstandighe den, die elke druk op hem uitsluiten. De Russische ambassade klaagt er over dat zij al op 8 oktober drie maal om zulk een gesprek heeft gevraagd, maar geen antwoord heeft gekregen. Volgens de ambassade ver keerde de heer Goloeb in een uiterst nerveuze spanning toen hij in han den van de Amsterdamse politie kwam. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Het socialistische Tweede-Kamerlid Goedhart heeft aan prof. De Quay gevraagd, waarom de regering de uitwijzing nog niet heeft gelast van de leden van de Russi sche ambassade, die hij het incident op Schiphol betrokken zijn geweest. OTTAWA (Reuter). De Canade se regering heeft een proces aanhan gig gemaakt tegen de K.L.M., om dat deze maatschappij een bedrag van 242.840 dollar voor Canadese diensten bij vluchten over Canada niet zou hebben betaald. De Pan-American World Airways wordt aangesproken voor een bedrag van bijna vijfduizend dollar. Verkeersvliegtuigen, die over Cana dees gebied vliegen zonder daar te landen, moeten een bedrag betalen voor de Canadese navigatie-, verkeers controle- en weerkundige diensten. De heer Goedhart vraagt voorts waarom niet tijdig tevoren afdoende maatregelen op Schiphol waren geno men. Dan had voorkomen kunnen worden, dat de Koninklijke Mare- chaussee in de rechtmatige uitoefe ning van haar functie zou worden ge hinderd. Waarom, zo wil hij ten slotte we ten. was de Russische ambassadeur tegenwoordig bij het gesprek tussen ïr. Goloeb en zijn vrouw? Een vrij gesprek is daardoor onmogelijk ge worden. Voorts wordt in het stuk gezegd dat de heer Goloeb in het onderhoud dat hij vlak voor haar vertrek van Schiphol met haar heeft gehad, tegen zijn vrouw heeft gezegd: „Kijk, Ira, in welke situatie ik ben, men heeft mij de das en de schoenveters ont nomen opdat ik mij niet kon op hangen". Gezegd wordt dat de politie de heer Goloeb toen hij op Schiphol werd gebracht bij de armen vast hield en hem op de terugweg let terlijk voortsjouwde. Al deze omstandigheden, zo wordt dan in de aide-mémoire gezegd, laten geen twijfel bestaan aan het feit, dat de-politie en de binnenland se veiligheidsdienst Goloeb geweld hebben aangedaan, en daarbij ge bruik hebben gemaakt van de ont redderde psychische toestand van deze Russische onderdaan. Tijdens een persconferentie, waar op deze aide-mémoire werd toege licht, werden nog krasser termen gebruikt. De ambassadesecretaris Popow sprak van „de ontvoering door de Nederlandse politie van een Russische burger" en hij zei dat de heer Goloeb nu „een gevangene van de Nederlandse politie is". Hij zei dat de Sowjetunie het incident op Schiphol bijzonder zwaar op neemt. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft intussen aan de Russi sche ambassade laten weten dat het onderzoek naar de asielaanvrage van de heer Goloeb nog niet is afgesloten. Groot-Britannië heeft besloten de naam van de Falkland-eilanden in het Zuidpoolgebied te wijzigen. Dit gebied, waarop Argentinië en Chili aanspraak rnaken, zal voortaan „British moeten heten.®riU ZuidP°°^ied) MAASSLUIS. Rotterdam gaat drinkwater leveren aan Maassluis als de raad daarmee akkoord gaat. Daar voor zal tussen Vlaardingen en Maas sluis een transportleiding worden gelegd. Van Rotterdam tot Vlaardingen ligt er al een buis, die Vlaardingen voorziet van Rotterdams water. Het drinkwaterleidingbedrijf van Maas sluis is in moeilijkheden gekomen door de verzilting van het water van de Nieuwe Waterweg, Droog weer met wisselende bewol king en in de ochtend hier en daar mist. Meest zwakke wind in hoofdzaak uit wes telijke richtingen. Iets lagere mid- d agtemperaturen dan gisteren. MIESJE: Vandaag moeten we óók voor- zichtig zijn. 13 oktober: zoop 07.00, zon onder 200?' °P 10'44, maau onctcr

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1