\0m*\ Stappen na incident op Schiphol nog in beraad Deskundige op gebied van kankerbestrijding Timmeren aan de weg naar topoverleg Concessies van ouders in Arnhemse schoolboycot Stompe punt aan Haagse politiesabels Matroos slaat overboord AFRIKAAN?" STEUN VOOR PLAN-LUNS Duitser randt meisje aan I De Bilt: Zacht êBIF-'av. a Bezint, eer ge in het verkeer iets begint Wet voor regeling binnenscheep va art in studie PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND GROMYKO KWAM IN LONDEN „GROETEN OVERBRENGEN" DAGBLAD COBOUW Man valt van dekschuit rDUW Jongen doodgereden V erzekeringsmaatschappij opgelicht: negen maanden Engeland-Portugal op de televisie Aardschokken bedreigen Tristan da Cunha Amerikaanse rederij wil snelste schepen Fractie van P.v.dLA. achter mr. Burger ARTS ËrTVROUW OMGEKOMEN Directeur: J ACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuien, Nieuwstraat 40, Postbus 53, tefefoon 011503189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,— per kwartaal1 Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters T cent per woord met een minimum van 1,—* 16e JAARGANG No. 4981 Woensdag 11 oktober 1961 RUSSEN VRAGEN OM GESPREK MET GOLOEB Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De Russische ambassade is met haar geslaagde actie om mevrouw Goloeb uit Nederland te laten vertrekken blijkbaar niet tevreden. Zij heeft thans het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag gevraagd leden van de ambassade in de gelegenheid te stellen een gesprek te hebben met de heer Goloeb, die dit weekeinde asiel in ons land heeft gevraagd. Hij heeft intussen voorlopig asiel gekregen. een gesprek tussen leden van de Russische ambassade en de heer Goloeb eerst zal moeten bespreken met het ministerie van jus- Het ministerie heeft laten weten dat het de mogelijkheid van titie. De ambassade zal na dat overleg van de beslissing' op de hoogte worden gesteld. T/ANDAAG is het de dag van bezinning op de ver keersonveiligheid. Bezin ningsdag dus, ingesteld in 1959 op initiatief van prin ses Wïlhelmina, vorig jaar gesteund door koningin Juliana, dit jaar aangevuld door minister-president De Quay met een radiotoe spraak, die vanochtend om 7 en 8 uur en vanmiddag om één uur, over de beide Hilversumse zenders wordt uitgezonden. Op Bezinningsdag kan men geconfronteerd worden met de ellende van een verkeersonge val. Zoals op dit fotootje te zien is. Niet lang geleden gebeurd, afgelopen vrijdag bij Culem- borg. Tijdens het inhalen. De be stuurder van deze auto werd gedood; de vrachtauto die hij raakte licht beschadigd. Maar met alleen vandaag be zinnen en morgen weer de „ge wone weg" vervolgen komt men er niet. Bezinningsdag moet een gevolg hebben, anders is het een overbodige dag. Op Bezinnings- dag-1962 moet geconstateerd kun nen worden, dat de laatste af schuwelijke cijfers van 1900 do den en 48.000 gewonden in twaalf maanden Nederlands verkeer, naar beneden zijn gedrukt. Anders heeft een Bezinningsdag de zin ver loren. Het is daarom dat wij juist van daag met nadruk uw aandacht vragen voor de op pag. 2 afge drukte rubriek Gisterochtend is de Russische minister Gromyko in Londen aangekomen voor besprekingen met premier Macmillan en minister Home over de kwestie-Berlijn. In Londen noemde men het een beleefdheidsbezoek maar na afloop gaf de Russische minister graag toe dat hij met de premier en met zijn Britse ambtgenoot uitsluitend had gesproken over Duitsland en Berlijn. NOG STEEDS VERMIST Van onze correspondent DELFZIJL. Van de kotter Zwer ver uit Delfzijl, de DZ 26, is gister morgen vroeg de zestienjarige ma troos J. H. Imminga uit Nieuwolde overboord geslagen. Het lijk is nog niet gevonden. Om tien minuten over zeven gister ochtend meldde de Wieringer kotter Jeanette aan Nordeich radio dat een van de twee opvarenden van de Zwer ver overboord was geslagen. Onmiddel lijk werd een hulpactie op touw gezet. Uit Langeoog en Norderney vertrok ken reddingboten en uit Kiel steeg een redingsvliegtuig op. Toen het donker werd moest het zoeken worden gestaakt. Advertentie DAGELIJKS al het bouwnieuws in het vakdagbfad*voor de bouwwereld ABONNEMENTEN COBOUW, POSTBUS 1067, DEN HAAG Het ministerie van buitenlandse zaken neemt overigens het incident, dat zich maandag op Schiphol heeft voorgedaan zeer hoog op. Nederland wacht echter, alvorens een beslissing in deze zaak te nemen, af wat de districtscommandant, kapi tein E. v. d. Waal, zal verklaren. Kapitein Van de Waal heeft zijn rapport gisteren aan zijn superieu ren gezonden. De conclusie daarvan luidt, dat de Russische ambassa deur en zijn staf de marechaussee door hun gewelddadig optreden ui termate hebben belemmerd in het uitoefenen van haar taak. Klacht Zoals bekend ontstond maandag een gevecht tussen de heer Pono- marenko, leden van zijn ambassade en de Koninklijke Marechaussee, toen de Russen wilden beletten dat hun landgenote Irena Goloeb, wier echtgenoot hier asiel had gevraagd, onder vier ogen zou spreken met de commandant van de brigade Schip hol. De Russen slaagden in hun op-' zet en namen Irena mee naar het kantoor van de luchtvaartmaatschap pij Aeroflot, waar zij ruim zeven uur achtereen opgesloten zat. Het rapport van kapitein Van de Waal behelst verder een verslag van de maatregelen die in verband hier mee zijn genomen. Op grond van dit stuk zal de regering haar standpunt moeten bepalen tegenover de klacht, die ambassadeur Ponomarenko van zijn kant heeft ingediend. De diplo maat is verontwaardigd over het optreden van de marechaussee, die naar hij zegt hem en zijn mannen zonder enige reden heeft aangeval len. Rozenhof De heer Goloeb zal binnenkort naar de villa De Rozenhof in Almen bij Zutfen worden overgebracht. Goloeb schijnt een belangrijk des kundige op het gebied van de kan kerbestrijding te zijn. De eerste ver klaringen die hij tegenover de Am sterdamse politie heeft afgelegd, wijzen in die richting. Ook hield de heer Goloeb zich bezig met onderzoekingen op het terrein van de bestrijding van stra lingsgevaar. Hij kon zijn werk ech ter niet in volie vrijheid verrichten en dat is naar zijn zeggen een van de redenen waarom hij de Sowjet- unie de rug heeft toegekeerd. De Russen wilden hem dwingen zich op een ander terrein te bewegen, in een sfeer waarin andere dan wetenschap pelijke overwegingen een rol speelden. Vrouw ook Zijn vrouw Irena, die naar Rus land is teruggekeerd, heeft eveneens chemie gestudeerd. Zij heeft lange AMSTERDAM. De 63-jarige C. D. den Hartog is gisteren van een dek schuit in de Stadiongracht te Amster dam geslagen en verdronken. De man was bezig papierrollen te los sen. Er viel een rol tegen zijn been, waardoor hij zijn evenwicht verloor. tijd met haar man samengewerkt. Op het laboratorium hadden zij el kaar leren kennen. Goloeb zal in De Rozenhof moeten blijven tot het onderzoek naar zijn antecedenten is voltooid. Heeft dat onderzoek een bevredigend resul taat, dan wordt hij in vrijheid ge steld. De Rozenhof is een open af deling van de Zutfense jeugdgevan genis, bewoond door jonge delin quenten die er de laatste maanden van hun straftijd uitzitten. Het regime van de inrichting is uiter mate vrij. Er zijn geen omheiningen en er lopen geen bewakers rond. Op het ogenblik verblijft Goloeb nog op het Amsterdamse hoofdbu reau van politie, waar hij is onder gebracht in een van de dagverblij ven van de cellenvleugel. Van tijd tot tijd haalt de vreemdelingenpolitie hem naar beneden voor een sigaret je, een kopje koffie en een praatje. Van onze correspondent NEW YORK Blijkbaar het standpunt van de hele Brazzaville- groep vertolkend, heeft gisteren de gedelegeerde van Niger zijn goed keuring gehecht aan het Neder landse plan inzake Nieuw-Guinea. Evenals de Afrikaanse landen, zo zei hij, heeft ook de bevolking van Nieuw-Guinea recht op zelfbe schikking. De landen van de Brazzavillegroep zijn voormalige Frans-Afrikaanse gebieden. Zij hadden zich al eerder tegen het Indonesische standpunt gekeerd. Minister Subandrio heeft gisteren met de landen van het Afrikaans-Aziatische blok in de Uno nog een particuliere bijeenkomst gehad. Algemeen werd aangenomen dat hij een poging wilde doen de Braz zavillegroep voor zijn standpunt te winnen. Hij heeft daar blijkbaar geen succes mee gehad. Advertentie DAT DOET ALLÉÉN laat geen. m I.MV vette randen ,Dlf ,W,y I na in bad of itt wonderbaarlijke wastafel „zteplozt" toiletzeep m.wosto'e' - VENLO. De politie zoekt een jonge Duitser, die maandagavond in Belfeld een meisje van negentien jaar uit Beesel heeft aangerand. Hij was het meisje in een auto ach terop gereden. Hij vroeg de weg naar Roermond. De man haalde een wegen kaart te voorschijn en vroeg het meisje Roermond aan te wijzen. De jongeman kwam toen uit de auto en sleurde haar in een greppel. Zij poog de zich los te worstelen. De Duitser greep een stuk hout en sloeg ermee. Tenslotte poogde hij het meisje te wurgen. Zij rukte zich los en rende weg. Zij had verwondingen aan haar hals op gelopen. Mei een stevige handdruk bezegelt pro/, mr. IF. F. de Gaay Fortman (links), voorzitter van het Prins Bernhardfonds, de overhandiging van de Televisieprijs I960 aan Carel Enkelaar, hoofdrede-leur ven het NTSJournaal. De prijs is toegekend aan de hele journaaldienst van de NTS. 1 J i DEN HULST. In bet Overijsselse Nieuwleuzen is gisteravond de zesjarige Ben Scheiuit door een vrachtauto dood gereden. Het jongetje had met zijn fiets willen oversteken. Van onze correspondent ARNHEM. De ouders van der tien van de 39 leerlingen van de Al- bert Plesmanschoo] in Arnhem die maandag niet op school verschenen, hebben bakzeil gehaald. Zij hebben hun kinderen gisteren niet weer thuis durven houden. De ouders van de andere 26 kin deren hielden evenwel voet bij stuk. Zij trokken zich niets aan van het dreigement van de wethouder van onderwijs dat zij gevaar lopen voor de rechter te worden gedaagd. Waler in wijn Zij denken er vooralsnog niet aan hun kinderen naar school te sturen als zij niet beter worden beschermd bij het oversteken van de Rijksweg Ar.ihem-Nijmegeo. i Zij hebben inmiddels water in hun wijn gedaan door niet vast te hou den aan de eis dat de gemeente een aparte schoolbus moet laten rijden. Een wijziging in de route van de stadsbus die naar de wijk rijdt waar in de Albert Plesmansehool ligt, vin den zij voldoende. Schoolbus De bus zou het De Monchyplein een rotonde in de rijksweg rond moeten rijden om aan de ene kant de kinderen op te nemen en ze aan de andere kant te laten uitstappen. De ouders willen dat vervoer eventu eel zelf betalen. Het gemeentebestuur blijft er voor lopig bij dat het niet hoeft te zorgen voor net vervoer van de kinderen. ,.Dat is de taak van de ouders." Niettemin willen B. en "W. proberen de zaak zo snel mogelijk op te los sen. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. De rechtbank te Rotterdam heeft gisteren de 36-jarige koopman P. J. S. uit Terneuzen. die een verzekeringsmaatschappij heeft op gelicht, tot negen maanden gevangenis straf met aftrek veroordeeld, waarvan drie maanden voorwaardelijk. S. had indertijd tegenover de politie verklaard, dat hij een portefeuille met twintigduizend gulden had verloren. Hij was tegen het verlies verzekerd. De verzekeringsmaatschappij betaalde het geld niet uit, omdat ze vermoedde dat S. loog. BUSSUM De eerste internatio nale voetbalwedstrijd in het nieuwe seizoen komt op de televisie. Het is de ontmoeting EngelandPortugal op 25 oktober. De reportage begint om vijf voor half drie en eindigt om kwart over vier. Vierhonderd Ghanase cadetten zullen In de Sowjetunie hun opleiding voor officier voltooien, aldus heeft de minis ter van voorlichting van Ghana meege deeld. Zo nodig zullen nog meer cadet ten volgen. KAAPSTAD, (AP). Uit Kaapstad is gisteren een hulpschip vertrokken naar het Atlantische eiland Tristan da Cunha, dat door aardbevingen geteisterd is. Ve Ie huizen worden bedreigd door neerstor tend rotsgesteente en scheuren in de grond. De bevolking van de oostelijke helft van het eiland is naar het westelijke deel getrokken wegens het gevaar dat het dorp door de overhangende toren hoge rotsen verpletterd wordt. Overwo gen wordt de gehele bevolking te evacu eren. De aardbevingen duren al vrijwel on afgebroken voort sinds zondag, wat zelfs voor dit vulkanische eiland wel wat veel van het goede is. WASHINGTON (AP). Moore-McCor- mack Lines Inc. wil de snelste vracht schepen ter wereld laten bouwen. Deze te New York gevestigde rederij heeft aan de scheepswerven om prijsopgaaf gevraagd voor de bouw van zes schepen met een draagvermogen van ruim twaalfduizend ton en een snelheid van 21 mijl. Dit halve dozijn schepen behoort tot het vernieuwingsprogramma van Moore- McCormack. Hiermee is 489 miljoen dol lar gemoeid. Er moeten 45 schepen van worden gebouwd. Negen schepen zijn reeds opgeleverd. Van onze correspondent LONDEN. Andrei Gromyko, de Russische minister van buitenlandse zaken, heeft gisteravond in Londen een boodschap van premier Kroesj- tsjef overgebracht aan de Britse eerste minister Macmillan. In deze boodschap doet Kroesjtsjef, naar verluidt, bepaalde nieuwe voorstel len die tot doel zouden moeten heb ben de voorbereiding van een nieuwe topconferentie tussen Oost en West over Berlijn te bespoedigen. Officieel werd er slechts gezegd na het gesprek tussen Macmillan en de Russische minister van buitenlandse zaken, dat Gromyko de groeten kwam overbrengen van premier Kroesjtsjef. Wanneer men nu weet dat Gromyko speciaal om een gesprek met de Britse premier heeft gevraagd, toen hij liet weten dat hij via Londen zou reizen dan spreekt het welhaast vanzelf dat er achter deze stap meer zit dan alleen maar een beleefdheidsgebaar. Gromyko is waarlijk niet alleen 24 uur in Lon den gebleven, om alleen maar de groeten van zijn chef over te brengen. In Londen leefde gisteravond de ver wachting dat de ontmoeting tussen Macmillan en Gromyko het streven naar voortzetting van het voorbereidend overleg voor een nieuwe conferentie op het hoogste niveau tussen Oost en West over Berlijn zeker zal hebben versterkt. Aan de andere kant liet men van off- ciële zijde duidelijk doorschemeren dat het gesprek van Gromyko met premier Macmillan niet heeft geleid tot doorbre king van de impasse over Berlijn. Dat deze impasse bestaat heeft Gro myko zojuist nog in de Verenigde Sta ten gemerkt, waar hij diepgaand over leg heeft gepleegd over Berlijn met pre sident Kennedy en diens minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk. Achter V.S. Gisteravond, na het bezoek aan Mac millan, gebruikte Gromyko het diner als gast van Lord Home, de Britse mi nister van buitenlandse zaken, die ook aanwezig was tijdens Gromyko's ver blijf in de ambswoning van Macmillan. De Britse premier heeft Gromyko onder ogen gebracht dat Groot-Britan- nië inzake Berlijn vierkant achter de Verenigde Staten staat. Met andere woorden: elke poging van de Sowjet unie om een wig te drijven tussen de Westelijke bondgenoten is tot misluk king gedoemd. Hij wees de Russische minister van buitenlandse zaken met nadruk op het ernstige gevaar dat het gevolg zal zijn van elke eenzijdige actie met betrek king tot Berlijn, zeker als de vrije toe gang tot West-Berlijn er door belem merd zou worden. Gevaren Zowel Macmillan als Gromyko kwamen tot de slotsom dat de toestand rond Berlijn gevaren in zich bergt en dat het geschil tussen Oost en West over Berlijn door middel van onder handelingen tot een oplossing moet worden gebracht. Macmillan en Gromyko hebben alleen over de kwestie-Berlijn gesproken. Men wees er in Londen nog op dat het ge sprek tussen de twee staatslieden niet als een nieuwe ronde in het overleg tussen Oost en West moet worden ge zien. Het was niet anders dan een onder de loep nemen van wat er in Amerika is besproken. Star Hoe weinig de Russen hun standpunt inzake Berlijn nog gewijzigd hebben, bleek gisteravond nog eens duidelijk uit de woorden die Gromyko sprak toen hij na het gesprek met premier Macmillan naar buiten kwam. Hij had „een nuttig gesprek" gehad met de Britse eerste minister, zei hij. Er was gesproken over de problemen waar onze beide regeringen belang bij heb ben en natuurlijk, aldus de Russische minister, spraken we over het Duitse vraagstuk, wat precieser gezegd, het vraagstuk van het Duitse vredesver drag. Met andere woorden: de Sowjet unie is nog altijd van plan dat verdrag met de Oostduitse regering te sluiten. Begrip Gromyko meende wel dat er een toenemende mate van begrip is tussen het standpunt van de Sowjetunie en dat van het Westen. Hij meende ook en dat zei hij ook gisterochtend toen hij in Londen aankwam dat alles gedaan dient te worden door de ver antwoordelijke regeringen dat zijn de grote mogendheden, aldus Gromyko om een ramp te vermijden en een vreedzame oplossing te vinden. Toen men Gromyko vroeg of zijn besprekingen een vreedzame regeling naderbij hebben gebracht, antwoordde hij: „Ik vind dat de besprekingen nut tig zijn geweest". Ook gistermorgen werd nog eens heel duidelijk dat de Russen op hun oude standpunt blijven staan. Toen namelijk legde Gromyko nog eens uit wat de Sowjetunie onder een vrije stad West-Berlijn verstaat: een onafhanke lijke stad, dat bedoelt de Sowjetunie er mee. Harryje bad is vol! DEN HAAG. Een ontwerp van wet voor het regelen van de veiligheid in de binnenscheepvaart is op het ogenblik in studie bij de ministeries van verkeer en waterstaat, justitie en landbouw en vis serij. De ministeries plegen overleg met het. bedrijfsleven. Dat antwoordt minis ter Korthals ook namens zijn ambtge noten Beerman en Marijnen op vragen van het Tweede-Kamerlid dr. ir. A. Vondeling (soc.) over de ongelukken met vracht- en vissersschepen op bin nenwateren. Het wetsontwerp de binnenschepen- wet bevat voorschriften voor het mate rieel en het personeel van binnensche pen. Ook het toezicht daarop zal door de wet worden geregeld. De bewindsman wijt de ongelukken, die de laatste jaren in de Zeeuwse wa teren, in het IJsselmeer en in de Wad denzee zijn gebeurd, aan gebreken aan de schepen. Tot nog toe ontbreken bij de binnenvaart wettelijke voorschriften daarvoor. Voor de kustvaart wordt in het toezicht op bevredigende wijze voor zien, aldus de bewindsman. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Haagse politie krijgt sinds kort sabels met een af geronde punt. Aanleiding daartoe is de dodelijke steek met een politie- sabel, die een Haagse jongen na de kerstboomverbrandingen op 2 ja nuari opliep. Het gevaar voor ongelukken, wordt door de afgestompte sabel- punten drastisch beperkt. De agenten mogen de sabel, die evenals helm, gummistok en pistool, tot hun uitrusting hoort, mee naar huis nemen. Tot nog toe werden de sabels altijd op de politiebureau's bewaard. Bang, dat zij bij een charge eerst naar huis moeten om de sabels te halen, hoeft men niet te zijn. De politiebureau's hebben er altijd wat in voorraad. DEN HAAG. De fractie van de Par tij van de Arbeid heeft in haar wekelijk se vergadering haar vertrouwen in mr. «U A. w. Burger bevestigd. De secretaris van de socialistische fractie, de heer Van Lier, heeft dit mee gedeeld naar aanleiding van de kritische commentaren in enkele kranten over het optreden van mr. Burger als fractie voorzitter. DEN HAAG. Op de weg tussen De- 555"^ Holte£ zÜn gisteravond de Enscnedese arts E. J. van Blommestein en ,vrouw bij een verkeersongeluk om net leven gekomen. De auto van het echtpaar botste tegen de wagen van een Apeldoornse ver- tegenwoordiger. Deze had nabij de Oude Molen plotseling voor een bulldozer moeten remmen. Zijn wagen was tegen de paal van een bushalte gevlogen en terug de weg op gekaatst. WASHINGTON (Reuter). De Ame rikaanse torpedobootjager Brister heeft een Nederlander en vier Duitsers ver lost uit het isolement waar zij? een maand lang m hebben verkeerd bp het eilandje Tobi ten noorden van Nieuw- Guinea. De vijf mannen waren op het eiland gestrand nadat de motor van het bootje waarmee zij van Singapore naar Australië hadden willen varen kapot was gegaan. KaP°t. in Guam aan'laS fehèt 00rl°SsschiP EDINBURGH, (AP). Bij Dunkeld in Schotland is een grote hoeveelheid met de hand gemaakte Romeinse spijkers gevonden. Men schat het aantal op een miljoen. Ze zijn ongeveer 1900 jaar oud Droog weer met veranderlijke be- wolking. Zwakke tot matige, aan de kust later krach tige zuidelijke wind. Zacht voor de tijd van liet jaar. MIESJE: Giste- ren even vergeten dat het oktober Is. 12 oktober: zon op 6.58. zon onder 17 54- maan op 9.36, maan onder 19.34. n

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1