Urenlang beleg van kantoor Resolutie van Nederland Stuur commissie van de Uno naar Nieuw-Guinea 39 SCHOOLKINDEREN VIT PROTEST THUISGEHOUDEN RUSSISCHE DIPLOMATEN LEVERDEN OP SCHIPHOL SLAG MET MARECHAUSSEE OM VROUW VAN VLUCHTELING Oversteken van rijksweg is te gevaarlijk" Israël steunt plan-Luns Hoger honorarium voor huisartsen De BiltDroog Regering deed concessie aan geweld plegende ambassadeur Potdicht Mensenroof Knoop NA INDONESISCHE VERWERPING VAN PLAN-LUNS Ambonees overleden SLAGERWACHT: 12.500 GULDEN VOOR KLEDING WITTE KRUIS v de echte pijnstiller PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Van onze Amsterdamse redactie SCHIPHOL Na meer dan acht uur martelen en touwtrekken tussen alle officiële instanties, heeft de 35-jarige Russin Irena Go- loeb, wier man het afgelopen weekeinde bij de Amsterdamse politie asiel had gevraagd, besloten om niet bij hem te blijven en naar haar vaderland terug te keren. Om kwart over tien gisteravond is zij van Schiphol vertrokken. De procureur-generaal bij het Amster damse gerechtshof, mr. J. G. de Zaayer, had tevoren ruim een uur met haar gesproken. Toen hij uit liet kamertje van de luchtvaart maatschappij Aeroflot, waar zij de hele middag en avond had opgesloten gezeten, tevoorschijn kwam, was hij kennelijk diep onder de indruk. Hij verklaarde aan de talloze journalisten die zich om hem verdrongen, dat zelfs de confrontatie met haar man haar niet kon afbrengen van haar verlangen om naar Rusland terug te keren. Bij het gesprek dat hij met haar had gehad was en dat was een concessie van de Nederlandse rege ring de Russische ambassadeur aanwezig geweest. „Wij hebben", zo zei de procureur-generaal, „haar ge zegd dat zij in het vrije Nederland kan blijven en dat zij vrijuit haar wens kon uiten. Het is, dat begrijpt u wel, een afschuwelijke tragedie", De procureur-generaal sprak ook nog even over „een correct optre den" van de Russen. Hier werd hij in zijn verklaring geïnterumpeerd door omstanders die riepen: „Van middag was dat anders niet zo". De procureur-generaal antwoordde: „Daar ben ik niet bij geweest, ik heb er over in de kranten gelezen". Schiphol leek gisteravond op een belegerde vesting'. Vele tientallen leden van de mare chaussee, gehelmd en gewa pend, hadden een cordon ge trokken om de luchthaven, bij gestaan door politie in burger en leden van de politie op Schip hol. Patrouillewagens kruisten over het platform, waar de Toepolef van de Russische luchtvaartmaatschappij Aero flot stond te wachten. In het kantoortje van de luchtvaart maatschappij zat de procureur-gene raal J. G. de Zaayer met de 35-jarige mevrouw Irena Goloeb, haar man, een vrouwelijke tolk en de Russische ambassadeur Ponomarenko. Van dit gesprek zou afhangen of mevrouw Go loeb, die vanaf half twee 's middags in het kantoor van de Russische lucht vaartmaatschappij opgesloten had ge zeten, naar Rusland zou kunnen ver trekken. Het kantoortje werd belegerd door honderden journalisten, fotografen, te levisie- en radiomensen, die zich al die uren achtereen, enigszins op af stand gehouden door leden van de Koninklijke Marechaussee, voor de deur verdrongen. De hele middag had daarbinnen, omringd door een acht tal leden van de Russische ambassa de, Irena Goloeb gezeten. Zij mocht het kantoor niet uit, zelfs niet voor het doen van de meest menselijke ver richtingen. Daarvoor werd door een stewardess van de K.L.M. een emmer, gehuld in een deken, aangedragen. Haar man had zich in het afgelopen weekeinde bij de Amsterdamse politie gemeld met een verzoek om politiek asiel. In afwachting van de ministe riële beslissing daarover was hem op het hoofdbureau gastvrijheid verleend. Hij maakte met zijn vrouw deel uit van een groep Russische toeristen, die in de afgelopen weken Nederland had den „gedaan". Toen hij in de nacht van zaterdag op zondag asiel ging vragen, wilde Irena niet met hem mee. Hij had echter wel haar paspoort op zak en daarmee was de basis gelegd voor de verwikkelingen, die gisteren op Schiphol ontstonden en die zelfs een kort, maar hevig gevecht tussen de Koninklijke Marechaussee en Rus sische diplomaten tot gevolg had. De marechaussee wilde Irena niet de doorlaatpost laten passeren zonder een gesprek onder vier ogen. Het ver moeden was gerezen, dat de vrouw, die na de asielaanvrage van haar man meteen door leden van de ambassade uit haar hotel (Schiller aan het Rem- brandtplein) was weggehaald, tegen haar wil over de Nederlandse grens zou worden gebracht; mensenroof dus. Er werd ernstig rekening gehouden met de mogelijkheid, dat Irena, die haar man niet bij zijn asielaanvrage was gevolgd, van gedachten was ver anderd. Kort en goed; de Russische ambassadeur Ponomarenko, die gister ochtend persoonlijk Irena uitgeleide kwam doen, stond niet toe, dat zij alleen met de commandant van de marechaussee, kapitein E. de Waal sprak. Om dit te voorkomen pleegde hij met zijn mannen openlijk en hevig verzet tegen de politie. Toen de vrouw op het punt stond het kantoortje van de marechaussee binnen te gaan, drong hij met acht man van de ambassade achter haar aan naar binnen. Onmiddellijk ontstond toen een gevecht. Van weers kanten werden voor de omstanders duidelijk hoorbare klappen uitgedeeld. De Russische chemicus Goloeb was gisteren op Schiphol toen Russische diplomaten slaags raakten met leden van de mare chaussee. Pas gisteravond laat werden de vele aan wezigen zijn aanwezigheid gewaar. Hier verlaat hij het kantoor van Aeroflot, waar hij met zijn vrouw heeft gesproken. Het is vrijwel zeker dat aan de chemicus asiel zal worden verleend. De beslissing is gevallen: Mevrouw Goloeb keert naar Rusland terug. Zonder haar man. Onder escorte van de Koninklijke Marechaussee liep zij naar de Toepoelef, die urenlang op het platform had moeten wachten. Op de voorgrond adjudant Veldman, die aldus de beschuldiging van de Russische ambassadeur Ponomarenko een knoop van de jas van de ambassadeur had gerukt. Na het handgemeen tussen Russen en Nederlanders zocht en vond mevrouw Goloeb troost bij een van haar landgenoten, de correspondent van Tass, die met een vaderlijk gebaar zijn hand op haar rug legde. het gevecht afrondden. Een van de laatsten die geheel verwilderd het kantoor van de marechaussee verliet, was ambassadeur Ponomarenko zelf. Hij verklaarde later, bijgestaan door diens attaché Popow, dat hij de knoop die van zijn regenjas was afgerukt op de adjudant Veldman, die dagelijks het bevel over de marechaussee voert, zou verhalen. De adjudant zelf was met een duidelijk gekneusde vuist tevoorschijn gekomen. Dit alles gebeurde om half twee gis termiddag. Urenlang heeft de ambassadeur Po nomarenko daarna in het kantoor van Aeroflot met Irena gesproken. Hij kon haar niet meenemen naar Den Haag, omdat de marechaussee, die in middels instructies uit Den Haag had gekregen, niet goed vond, dat zij het vliegveld zou verlaten. Tientallen marechaussees (inmiddels gewapend met pistolen) en politie mannen in burger vatten rond het kan toor van Aeroflot post. Zie verder pag. O Enkele Russen trokken, toen zij zagen dat hun opzet niet slaagde, Irena weer terug en brachten haar ijlings naar het kantoor van de luchtvaart maatschappij Aeroflot, terwijl anderen HEEMSTEDE. De 82-jarige H. Ebink uit Heemstede is door kolen- lendampvergiftiging om het leven ge komen. Hij probeerde een nieuwe haard aan te steken, wat niet wilde lukken door dat er een prop papier in de schoor steen zat. Toen zijn vrouw later de kamer bin nenkwam, was de man bewusteloos. Hij werd naar een ziekenhuis in Haar lem gebracht, waar hij kort na aan komst overleed. RIDDERKERK. Op de Rijksstraat weg in Rijsoord is gistermiddag de 75- jarige C. de Graaf uit Slikkerveer ver ongelukt. De man had met zijn fiets de weg willen oversteken. Hij werd door een vrachtauto overreden. NEW YORK (Reuter/ANP) Nederland heeft zich door de krachtige verwerping van het plan-Luns door de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Subandrio, niet laten weer houden een resolutie in te dienen, waarin formeel de uitzending van een commissie van de Uno naar Nederlands Nieuw-Guinea wordt voorgesteld. Nieuw-Guinea „verworpen en krach tig verworpen". Hij zei dat het plan „niet zou kunnen leiden tot een vreedzame oplossing van de kwes tie" en „de kans op een conflict tussen Nederland en Indonesië niet zou wegnemen". Tegelijkertijd dien de hij een tegenvoorstel in geba seerd op overdracht van de soeve reiniteit over Westelijk Nieuw-Gui nea aan Indonesië. In de Nederlandse resolutie die vergezeld ging van een memoran dum zijn alle elementen vervat van de rede, waarmee minister Luns op 26 september de Nederlandse voor stellen inzake Nieuw-Guinea aan de Algemene Vergadering voorlegde, In de resolutie, die is gedeponeerd bij het bureau van de Assemblee, wordt de samenstelling van de com missie in het midden gelaten. De commissie zou van haar be vindingen in Westelijk Nieuw-Gui nea verslag moeten uitbrengen aan de volgende Algemene Vergadering. Zij moet de mogelijkheid onderzoe ken het gebied gedurende een over gangstijd geheel of gedeeltelijk onder het bestuur van een inter nationale ontwikkelingsautoriteit te brengen. Minister Subandrio, heeft giste ren in de Algemene Vergadering deze oplossing voor de kwestie ASSEN De veertienjarige Dortijs Serhalawan uit het Ambonezenkamp Oranje in Fochteloo is in het ziekenhuis van Assen overleden. Met ernstige brand wonden was hij daar zaterdagavond op genomen, nadat hij met een broer en een vriend bij een vuurwerkfabriek had in gebroken. De drie jongens werden ge wond, toen brand uitbrak in een voor raad vuurwerkraketten. Van onze correspondent ARNHEM. Negenendertig leer lingen van de Albert Plesmanschool in Arnhem zijn gisteren niet op school geweest. Als het aan hun ouders ligt zullen ze thuis blijven, totdat zij veilig de rijksweg Arn hemNijmegen kunnen oversteken. De Albert Plesmanschool pas vo rig jaar in gebruik genomen ligt in het zuidwesten van Arnhem. Op last van de wethouder van onderwijs werden er 42 leerlingen van een school in het zuidoosten van de stad naar overgeplaatst. Deze kinderen moeten daardoor da gelijks vier keer de rijksweg over steken. Voor de beveiliging zouden de politie en de onderwijzers zorgen. Twee agenten Volgens de ouders is daar niets van terecht gekomen. Dat één onderwij zeres de zorg voor het oversteken heeft soms bijgestaan door een wijkagent vinden zij onvoldoende. Zij eisen, dat voor en na schooltijd tenminste twee politieagenten bij de oversteekplaats zullen staan om de kinderen de weg over te loodsen. Is dat onmogelijk dan moet, vinden zij, de gemeente voor busvervoer zorgen. De wethouder van onderwijs zal het ultimatum van de ouders niet aan vaarden. „Ontduiking van de Onder wijswet", zegt hij, „betekent vervol ging door de justitie". Hij deelt de opvatting van de boze ouders overigens niet. Een onderwij zer of een. onderwijzeres en meest al een agent, die bij het overste ken waken, vindt hij voldoende. „Wie het daar niet mee eens is, kan zijn kinderen een omweg laten maken door een viaduct dat negenhonderd meter verder ligt". Maar daar willen de ouders niet aan. Er zijn Inmiddels plannen om bij de Albert Plesmanschool een viaduct te laten bouwen. Door allerlei om standigheden is daarvan tot nog toe niets gekomen. Indien de Nederlandse regering oprecht afstand wil doen van die soevereiniteit, zo zei hij, zou dat het begin kunnen zijn van een werke lijke oplossing van het Nederlands- Indonesische conflict. Indonesië zou er geen bezwaar tegen hebben in dien de soevereiniteit zou worden overgedragen via een speciaal lichaam of orgaan van de Uno. Autonomie Subandrio wees er op dat de deko lonisatie-resolutie, die vorig jaar in de Assemblee is aangenomen en waar op het plan-Luns is gebaseerd, zich verzet tegen „elke poging tot ge deeltelijke of volledige verbreking "van de nationale eenheid of de ter ritoriale integriteit van een land". Indonesië zou van zijn kant op grond van dezelfde resolutie „loyale Indonesiërs van West-Irian" de vol ledige verantwoordelijkheid in han den geven voor regionale autono mie. Het begrip zelfbeschikking moet niet worden misbruikt om een volk de nationale onafhankelijkheid, die het reeds heeft verworven, te ont houden, aldus Subandrio. Hij zei dat het probleem Nieuw-Guinea snel moet worden opgelost wil het vreedzaam worden opgelost. Despotisme' Mijn man voelt zich vandaag wel een beetje beter, maar hij kan nog niet komen werken. Van onze correspondent NEW YORK In de Algemene Vergadering is gisteren'na-mens Israël onomwonden steun uitgesproken voor het plan-Luns. De Israëlische minister van buiten landse zaken, mevrouw Meir, zei dat haar land het Nederlandse voorstel om een commissie van de Uno naar Nederlands Nieuw-Guinea te zenden, zal steunen. „De aanspraken van enig ander land op dit gebied dienen te worden uitgesteld totdat de bevolking onafhankelijk is en over haar eigen toekomst kan beslissen", zo zei zij. Particulier De Afrikaans-Aziatische groep in de Uno is gisteren opgeroepen om van daag in een particuliere bijeenkomst het standpunt van Indonesië in de kwestie Nieuw-Guinea aan te horen. Subandrio zal het woord voeren. De belangrijkste reden voor de uitnoding zou zijn dat het nu alweer vier jaar geleden is sedert de kwestie voor het laatst in de Assemblee ter sprake kwam. Het ledental is intussen ge stegen van 82 tot honderd. Met name zou Indonesië zijn stand punt willen toelichten aan de Brazza- ville-groep, bestaande uit voormalige Erans-Afrikaanse gebieden, die alle het afgelopen jaar tot de Uno zijn toe gelaten. De groep heeft zich eerder in een verklaring tegen de inzichten van Indonesië gekeerd. Minister Luns heeft de rede van Subandrio in de Assemblee gisteren niet persoonlijk aangehoord. Hij had z-ieh aan zijn reisschema gehouden en was eerder op de dag naar de West vertrokken. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. De artsen krijgen meer geld voor geneeskun dige hulp aan ziekenfondspatiën ten. Dit zijn de Landelijke Huisart senvereniging en de Organisatie van Algemene Ziekenfondsen over eengekomen. Voor de eerste tweeduizend patiën ten krijgen de artsen- voortaan 13,67 gulden per patiënt per jaar, in plaats van 12,85. Boven -de tweeduizend pa tiënten wordt de vergoeding per pa tiënt van 9,45 tot 10,12 gulden ver hoogd. Als er in 1962 een huurverhoging komt zal deze in de honorering wor den verwerkt. De Ziekenfondsraad zal een en ander nog moeten goed keuren. HILVERSUM. In de bossen hij Leersum is gisteren de bedrijfsleid ster van de Hilversumse Coöperatie ve keuken gevonden. De vrouw de 58-jarige mejuffrouw M. L. D. was ernstig overspannen. Zoals bekend werd zij al een paar dagen door de politie gezocht, omdat zij 12.500 gulden van de Coöperatieve keu ken zou hebben achtergehouden. Twee jaar lang zou zij een slager, die vlees had geleverd, niet hebben- be taald, terwijl dat volgens de boeken wél was gebeurd. Toen het werd ont dekt werd de vrouw meteen- ontslagen. De toestand van de vrouw liet geen de gelijk verhoor toe. Zij is opgesloten. Het geld is op. Mejulfrouw D. heeft er kleren voor gekocht. Indien Ifsderland meent het pro bleem Nieuw-Guinea te kunnen op lossen zonder Indonesië, alsof Indo nesië niet bestond, dan kan ik de Assemblee in alle ernst meedelen dat volk en regering van Indonesië geen andere keus hebben dan het probleem op een wederkerige wijze op te lossen, aldus Subandrio. Hij zei dat Indonesië niet erg on der de indruk was gekomen van het plan-Luns. De indiening er van zou volgens hem slechts een poging van de Nederlanders kunnen zijn om zich terug te trekken uit een on houdbare toestand, waar zij door eigen kortzichtigheid en despotisme in waren geraakt. Hij achtte het duidelijk dat Ne derland zo het al het zelfbeschik kingsrecht zou toekennen, dat alleen zou doen aan pro-Nederlandse Pa poea's. Geen wonder, aldus Suban drio, dat denkende mensen het moeilijk vinden de Nederlandse op vattingen over zelfbeschikking te aanvaarden. De weersverwachting geldig tot vanavond: Nu en dan op klaringen en op de meeste plaatsen droog. Matige tot krachtige zuidwes telijke wind. Zacht weer. MIESJE: Nog gauw een laat visje vangen. 11 oktober: zon op 6.57, zon onder 17.58: maan op 8.27, maan onder 19.05. Advertentie tegen hoofdpijn, kiespijn, griep, reumatische pijnen etc. Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01 ISO2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, tefefoon 011503189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 1,per kwartaal' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 1 cent per woord met een minimum van 1,— 16e JAARGANG No. 4981 Dinsdag 10 oktober 1961 f RUSSIN VERKOOS DE SOWJETUNIE

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1