Zware slag voor O.A.S. a nieuwe 4m dauphine V cadeau Ortiz en Lagaillarde werden opgepakt INDONESIË WIJST PLAN- LUNS AL BRAND IN STAPEL VUURWERKJONGE INBREKERS GEWOND m* hm; PRETTIGE WASDAB a SUNIL KATHOLIEKE VAKBOND WIL IN BELEID VAN K.L.M. GEKEND WORDEN Leiderschap mr. Burger in het geding of or500,-verdiénen „Deur niet gesloten" Brandweer zoekt naar vuurzee TIEN JAAR TVNIEUWS Cobbs leven verlengd Gestrande Russen weigeren hulp België vermindert strijdkrachten Java vijf maanden zonder regen Bourguiba laat Fransen vrij DEZE WEEK VOOR 'T LAATST KANS OP EEN MET PROEFRIT! SYRIË ERKEND DOOR RUSLANE De BiltWind PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Meneer Leroy Tweehonderd Weigering Gebaar Allen Ondercommandant boos. tjlMHlwill Documentaire NEDERLANDS MEKT GEBRUIKIE WASMIDDEL Export levende vette kalveren in gevaar ONBEICENDE MAN WERD TWEEMAAL OVERREDEN Directeur: JACQ. DE SMIT: Chefred.: G. J. Breaker. Kantoren te; Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, tefefoon 011503189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991, Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,— per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» T cent per woord met een minimum van t 1,—* 16e JAARGANG No. 4980 Maandag 9 oktober 1961 SPANJE INTERNEERT FRANSE ULTRA'S Van onze correspondent PARIJS. De Franse regering heeft de O.A.S., het geheime leger, opnieuw een ge voelige slag toegebracht die vooral de hoogste leiding van de ultra's treft. Zij heeft na lang aandringen van de Spaanse regering gedaan gekregen dat gevaarlijke ultra's zoals Ortiz, Lagaillarde en de van hun rang ontheven kolonels Lacheroy en Argoud zjjn opgepakt en geïnterneerd worden, zodat er een einde komt aan hun activiteiten. Achttien gevaar lijke tegenstanders van de tegenwoordige Franse regering zijn zaterdag door de Spaan se politie gearresteerd. Zij zullen niet ver van Madrid een verblijfplaats aangewezen krij gen die zij niet mogen verlaten en waar zij voortdurend onder toezicht zullen staan. Zaterdagochtend tegen zes uur ver voegde de Spaanse politie zich bij de concierge van het flatgebouw in de Concha-Espina nr. 10 in Madrid en vroeg naar de heer Leroy. „Vijfde etage", antwoordde de concierge. Leroy is de naam, waaronder Pier re Lagaillarde, een van de leiders van de barricadenopstand in januari 1960, in Madrid woont. Terwijl een agent bij de ccmcierge bleef, twee zich onder in het trappenhuis instal leerden en twee de dienstuitgang be zet hielden, gingen drie man met de lift naar boven. Lagaillarde, die nog in bed lag, werd verrast, kreeg gelegenheid om zich te kleden en werd meegenomen naar het hoofdbureau van de veiligheidsdienst te Madrid. Op hetzelfde ogenblik voer den andere eenheden van de politie soortgelijke acties uit in verschillende flatgebouwen en hotels te Madrid en binnen een uur waren achttien Franse activisten op het hoofdbureau ver zameld. Onder hen bevonden zich Ortiz, de andere leider van de barri cadenopstand, bij verstek ter dood ver oordeeld, en de ex-kolonels Lacheroy en Argoud, die deelgenomen hadden aan de militaire putsch te Algiers in april van dit jaar en die eveneens bij verstek tgr dood veroordeeld zijn. Volgens inlichtingen uit Franse acti vistische kringen te Madrid zouden on geveer tweehonderd andere Franse politieke vluchtelingen bericht hebben gekregen, dat zij onder speciaal politie toezicht gesteld zijn en dat zij zich twee maal per dag bij de politie moeten komen melden. Zij hebben slechts een beperkte bewegingsvrijheid. De achttien gearresteerden zullen volgens een besluit van de Spaanse ministerraad van vrijdagavond ge- intèrneerd worden, hetzij te Guada- laraja, hetzij te Avila, dorpjes in de buurt van Madrid. Zij zouden 48 uur na hun arrestatie naar de internerings plaatsen worden overgebracht. Hoewel de leiders van de Franse activisten die naar Spanje gevlucht waren, onder politietoezicht stonden, hadden zij in feite volledige vrijheid van beweging. Zo moest de politie, die met de be\vaking van Ortiz belast was, gebruik maken van de tram of een autobus om Ortiz te „schaduwen", ter wijl Ortiz zelf in een auto reed. Herhaalde malen had de Franse regering gevraagd hen scherper in de gate te laten houden omdat zij over bewijzen beschikte, dat de ultra's in Spanje hun subversieve actie tegen Frankrijk voortzetten, hetgeen de over eenkomst tussen Spanje en Frankrijk over het huisvesten van politieke vluchtelingen verbiedt. Spanje had steeds geweigerd aan dit verzoek ge hoor te geven, daar Frankrijk van zijn kant altijd had geweigerd in te gaan op een verzoek van de Spaanse rege ring om enkele linkse Spaanse politici en „opstandelingen" uit te leveren. Deze spanning leidde bijna tot een botsing, toen kort na de putsch een aantal Franse activisten, onder wie ex- generaal Salan en zijn adjudant, aan de waakzaamheid van de Spaanse politie ontsnapten en naar Algerije uit weken. De excuses van de Spaanse regering en het straffen van degenen, die aan de vlucht hadden meegewerkt, werden door Frankrijk ternauwernood geaccepteerd. Daarna gebeurde er evenwel iets, dat de houding van de Spaanse regering' volledig wijzigde. De in Frankrijk wonende revolutionaire Spaanse gene raal El Campesino deed op 9 oktober van dit jaar met een groep revolutio nairen een sabotage-aanval op Spaans grondgebied. Toen zij daarvan terug keerden, werden zij door de Franse militaire politie gearresteerd. Generaal El Campesino werd op het eiland Bréhat ORTIZ voor de Bretonse kust geïnterneerd en de andere leden kwamen in een groot interneringskamp terecht. Deze geste zette kracht bij aan de Franse verzoeken, die kort daarop her haald werden, om de Franse activisten onder een scherpere bewaking te stel len en hen te beletten acties tegen Frankrijk te voeren. De vorige week werd de Spaanse ambassadeur te Parijs bij minister Couve de Murville ontboden die hem dringend verzocht een einde te laten maken aan het optreden van de Franse ultra's in Spanje. Hij overhandigde de ambassadeur tevens de bewijzen van de politieke acties van de thans ge arresteerden. Dit verzoek schijnt vrij dagavond in de Spaanse ministerraad besproken te zijn met het bekende gevolg. Men neemt in Parijs aan dat de Spaanse politie nu alle Franse acti visten, wier namen de Spaanse regering bekend zijn, zal oppakken en interneren. BELFELD De vrijwillige brand weer van de Limburgse plaats Belfeld heeft zaterdagochtend enige tijd moeten zoeken naar de brand waarvoor zij was gealarmeerd, om dat de ondercommandant bij wie de brand was gemeld niet in de kazerne verscheen. Zijn uitblijven wordt geweten aan de onenigheid die de ondercomman dant donderdagavond op de weke lijkse bijeenkomst van de brandweer had gekregen met zijn mede-brand- weerders. Die onenigheid was zo hoog gelopen dat de ondercomman dant op staande voet bedankte. Dit ontslag had echter nog door de bur gemeester moeten worden bekrach tigd. Om ongeveer drie uur had de ondercommandant de sirene laten loeien. De spuitgasten haastten zich naar de kazerne, wisselden snel van kleren en kropen vast in de brand weerwagen, in afwachting van de komst van hun ondercommandant, die het adres van de brand zou weten. Omdat hij niet kwam, reed de brandweerwagen naar zijn huis, maar daar kregen de brandweerlie den geen gehoor, ook niet na op deuren en ramen te hebben geklopt. Toen de brandweer na enig zoeken de plaats van de brand een schoenmakerij bereikte, bleek het vuur al grotendeels door buren ge blust. Advertentiën BINNENVERINGBED het beste bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBED met versterkte middensector ffabrieken Zevenbergen dinsdag 10 oktober flmtotta [ral Hier wordt de vijftienjarige negerjongen Preston Cobb, ter dood veroordeeld voor de moord op een zeventigjarige boer, naar het gerechtsgebouw in Milledge- ville in de Amerikaanse staat Georgia gebracht. De rechter besloot een beslis sing over een nieuw proces uit te stellen tot 26 oktober. Hij deed dat na anderhalf uur lang de advocaat van de vijftienjari ge jongen en de openbare aan klager de gelegenheid te hebben gegeven hun argumenten aan te voeren. Tot 26 oktober en zo nodig nog later kunnen de stuk ken, die nodig zijn om een nieuw proces te voeren, worden inge diend. Na het sluiten van de indie- ningstermijn heeft de rechter nog dertig dagen de tijd om te beslissen of hij Cobb een nieuw proces zal toestaan. Onder de nog geen honderd toeschouwers in de rechtszaal, waar rassenscheiding heerst, waren ook mr. B. W. van Hou ten, vice-president van de Arn hemse rechtbank, en mevrouw mr. dr. F. T. Diemer-Linde- boom, lid van de Rotterdamse raad. Zij zijn, namens het Ne derlandse comité voor Preston Cobb, naar Amerika gegaan om te zien wat zij kunnen doen om hem van de elektrische stoel te redden. NEW YORK (Reuter/AP) De Indonesische minister van buiten landse zaken, Subandrio, heeft aan gekondigd dat hij vandaag in de Algemene Vergadering zal meedelen dat het standpunt van zijn regering onveranderlijk is dat westelijk Nieuw-Guinea een deel is van Indo nesië. Wij zullen nooit terugkomen van ons standpunt dat West-Irian een deel van Indonesië is", zo zei hij. „Wij hebben de 700.000 inwoners van West-Irian beloofd dat zij, wanneer zij zich bij ons hebben aangesloten, vol ledig recht op zelfbeschikking binnen onze grenzen krijgen. Dat is zelf bestuur, de vrijheid van spreken en de vrijheid te leven zoals zij zelf willen en zich naar vermogen te ontwikke len". Indonesië heeft geen belangstelling voor Nederlandse plannen die beogen West-Irian het recht van zelfbeschik king te geven op een zodanige wijze dat het los van Indonesië komt, aldus Subandrio. Geweld Er moet, zo zei Subandrio op de vraag of Indonesië mogelijk geweld zal gebruiken, zo spoedig mogelijk een be vredigende regeling worden gevonden. Eerder had Associated Press gemeld, dat Subandrio aanvankelijk gunstig op het voorstel had willen reageren, om dat hij de mogelijkheid wilde onder zoeken of na een periode van een jaar de soevereiniteit aan Indonesië zou kunnen worden overgedragen. Hij zou, zoals wij in een deel van onze edities van zaterdag nog konden melden, daarvan af hebben gezien na een onder houd van dr. Paul Rijkens en dr. E. van Konijnenburg met Moh. Yamin. Geert bevestiging Deze Nederlanders zouden, nog steeds volgens Associated Press, er op hebben gewezen dat die mogelijkheid niet in het Nederlandse plan besloten lag. Pas toen zou Subandrio hebben besloten zich tegen het Nederlandse voorstel te keren. A.P. meldt dat de twee Nederlan ders volgens een Indonesische woord voerder, het onderhoud met Yamin hebben gehad in diens hotel in New York. De woordvoerder wilde niet be vestigen dat zij ook een gesprek had den gehad met Subandrio, die in het zelfde hotel logeert. Dr. Rijkens verblijft enige weken in de Verenigde Staten na in San Fran cisco een spreekbeurt te hebben ver vuld. Dr. Van Konijnenburg is donder dagavond in New York aangekomen. De volgende dag keerde hij weer naar Nederland terug. Hij was in New York geweest om zaken te behartigen voor de K.L.M., zo zei een functionaris van de K.L.M. AARDENBURG De kring Mid delburg van de K.V.P., die de hele provincie Zeeland omvat, heeft in het provincieprogramma voor de komende verkiezingen opgenomen dat de Zeeuwse veren vrij moeten worden. Van een onzer verslaggevers OOSTERWOLDE Hun onbe dwingbare zucht naar vuurwerk is drie jonge Ambonezen, bewoners van het kamp Oranje in Fochteloo, zaterdagavond duur te staan ge komen. Na een geslaagde inbraak door het drietal in de vuurwerkfabriek van de heer Argiro in het Fochte- loër veen, vlak bij het kamp, brak brand uit in een voorraad vuur werkraketten. De jonge inbrekers dertien, veertien en zestien jaar oud hadden lucifers gebruikt bij het vergaren van hun buit. De knapen liggen nu met min of meer ernstige brandwonden in het Asser ziekenhuis. Vooral de veer tienjarige Dortijs Serhalawan is er slecht aan toe. Voorzorg Dortijs en zijn zestienjarige broer Thjjs waren samen met de dertien jarige Sijahaja tegen elven over de twee meter hoge prikkeldraadver sperring geklommen, die de heer Argiro uit voorzorg om zijn brand bare nering heeft geplaatst. Hij is door de inwoners van het kamp al zo vaak bestolen aan de vooravond van Oudjaar en andere hoogtijdagen, dat hij zijn fabriekje steeds beter heeft proberen te be veiligen. Niettemin haalt de politie van Oosterwolde bij voortduring voorraadjes vuurwerk uit het kamp weg. Doordat er verscheidene Am bonezen in de fabriek en als thuis werkers met vuurwerk omgaan is er weinig tegen te doen. Noch de prikkeldraadomheining, (Advertentie) SCHIPHOL (ANP) De be drijfsgroep burgerluchtvaart van de Nederlandse katholieke bond van vervoerspersoneel Sint Raphaël is verontrust over het „Stimuleren van ontslag" dat de directie van de K.L.M. heeft aangekondigd voor be paalde groepen personeel. De bedrijfsgroep meent dat er tussen de directie en vertegenwoor digers van de vakbeweging overleg moet komen voordat er definitieve besluiten worden genomen. Daarom wenst het bestuur van de bedrijfs groep ook dat er geen maatregelen die gevolgen voor het personeel hebben worden toegepast voordat er overleg met de vakbonden is ge voerd. Dat is bekend gemaakt tijdens de zaterdag in Amsterdam gehouden tweejaarlijkse vergadering van de bedrijfsgroep. Voor zover de eventuele maatre- Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Na het optreden van mr. Burger, vorige week in de Tweede Kamer, is men zich hier en daar gaan afvragen of hij nog wel de aangewezen figuur moet worden geacht om de socialistische fractie in de Tweede Kamer te leiden. Zo men zich zal herinneren raakte hij onder meer in een boze woordenwisseling gewikkeld met minister Cals. De parlementaire redacteur van De Tijd meldde zaterdag: Een groot deel van de socialistische fractie heeft gis teren geruime tijd in het Kamerge bouw vergaderd. Niemand twijfelt er aan dat deze besprekingen betrekking hadden op het optreden van de fractie leider. Hij was daarbij zelf niet aan wezig. Ook de heer Berger, die het eerst als opvolger van mr. Burger in aanmerking komt, was afwezig. Het onafhankelijk socialistische blad Het Parool schreef zaterdag .in een hoofdartikel; De tijd is gekomen dunkt ons dat de P.v.d.A.-fractie de leiding in andere handen geeft. Dit is nodig opdat de oppositie haar functie op overtuigender en vruchtdragender wij ze kan vervullen dan tot dusver. De 31-jarige arbeider C. J. Tjjs uit Hoe ven is vrijdagavond op een met knipper lichten beveiligde overweg tussen Etten en Roosendaal met zijn bromfiets door een trein gegrepen. Hij was op slag dood. gelen het vliegend personeel kunnen aangaan, zullen zij ter sprake ko men in het overleg tussen de direc tie van de K.L.M. en de besturen van de drie erkende vakorganisaties en van de vereniging van vliegend personeel van de K.L.M., dat don derdag wordt geopend. De president directeur van de K.L.M., drs. E. H. van der Beugel, zal het overleg zelf inleiden. „Sint Raphaël vindt concentratie van burgerluchtvaartmaatschappijen een gebiedende eis", zo staat nog in de verklaring te lezen. „Het kan zijn dat het niet eenvoudig is ge schikte partners voor de K.L.M. te vinden. In de gegeven omstandig heden kan men echter niet te kies keurig zijn". Het bestuur van de bedrijfsgroep begrijpt dat de K.L.M. door de moei lijke omstandigheden waar het be drijf zich in bevindt, gedwongen is maatregelen te treffen, maar het vindt dat de directie dan eerst een duidelijk beleid moet uitstippelen. „Met andere woorden", zo verduide lijkte de voorzitter van de bedrijfs groep, de heer P. H. van Zeil, het, „zal de K.L.M. pogen alleen het hoofd boven water te houden, of zal zij met andere maatschappijen een hechte vorm van samenwerking aangaan?" noch de hangsloten hebben de drie inbrekers van zaterdagavond kun nen tegenhouden. De heer P. de Vries, bedrijfsleider van de Noordnederlandse Turfstrooi- selfabriek, die een paar harde ont ploffingen had gehoord, zag even later drie brandende gestalten over het prikkeldraad klimmen. Hij zette ze achterna en kon twee jongens door het natte gras rollen waardoor de vlammen doofden. De voorraadloods brand ie knal lend uit. KOPENHAGEN (AFP) Bij het Deense eiland Bornholm is gistermor gen een Russische treiier gestrand. De twintig bemanningsleden bleven de hele zondag aan boord. Tegen de avond klommen zij op een rots om daar de nacht door te brengen. De kapitein heeft alle aangeboden hulp van Deense kotters en van een Deense reddingboot geweigerd. Hij wil kennelijk wachten op de twee Rus sische treilers die op weg zijn naar de plaats van de stranding en daar vanmorgen kunnen aankomen. BRUSSEL (ANP). De Belgische ministerraad heeft besloten in 1962 de omvang van de Belgische strijdkrach ten met bijna dertienduizend man te verminderen. De totale sterkte zal niet meer mogen zijn dan 115.428 man. Van hen zullen, er 65.772 beroepssoldaten zijn. De laatste jaren is de omvang van de Belgische strijdkrachten voortdurend minder geworden. In 1954 nog waren er gemiddeld 180.000 man onder de wa penen. DJAKARTA (AP). Op Java heeft het nu al vijf maanden niet geregend. Volgens berichten van de Indonesische landbouwdienst zou door deze droogte de oogst op een vijfde van de rijstvel den op midden-Java mislukt zijn. Dat betekent dat ongeveer 150 miljoen kilo gram rijst verloren is gegaan. De droogte is ook oorzaak geweest van een aantal bosbranden. Alleen al in de residentie Pekalongan zijn door brand drieduizend mensen dakloos ge worden. TUNIS (AP) President Bour guiba zal amnestie afkondigen voor een aantal Franse burgers van Tu nesië die zich nu in de gevangenis bevinden omdat zij de veiligheid van de staat in gevaar hadden gebracht. Het zijn vooral Fransen die werden gearresteerd tijdens de crisis om de oorlogshaven Bizerta. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De Italiaanse regering zal waarschijnlijk vandaag de import van bevroren vlees en jong slachtvee verbieden. Dat zal voor Nederland het einde betekenen van de export van le vende vette kalveren naar Italië, die tot dusver ongeveer 3500 stuks per week be droeg. Behalve de kalvermesters zullen ook de Nederlandse veevoederindustrie en de zuivelsector door de Italiaanse maat regel getroffen worden. De kalvermeste- rij is de laatste tijd in ons land sterk opgekomen; daarmee ontwikkelde zich ook de fabricage van zogenaamde kunst- kalvermelk. In deze melk worden dier lijke vetten en mager melxpoeder ver- Vraag ajles wat u weten wilt aan uw Renault-dealer! Heb je bakolie in huis? ISa gesprek met Gromyko Van onze correspondent WASHINGTON Het gesprek dat president Kennedy vrijdagavond heeft gehad met de Russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko, zal waarschijnlijk worden gevolgd door intensieve besprekingen op am bassadeursniveau in Moskou. Ondanks sombere artikelen in de Ame rikaanse pers over het onderhoud met Gromyko, verklaarde een hoge functiona ris in Washington gisteren: „de deur is beslist niet gesloten". Men is het er in Washington wel over eens dat er nog heel wat moet gebeuren voor men een werkelijk bevredigende basis zal hebben gevonden voor onderhandelingen over Berlijn tussen Oost en West, maar er is ;een sprake van dat men de moed ver- .oren zou hebben. Nut Kennedy en Gromyko hebben zeker geen toverformule gevonden ter oplos sing van de moeilijke kwestie-Berlijn. Aan de andere kant is de toestand er zeker niet door verslechterd, zoals som migen zeggen. Men kan dus nog altijd deze conclusie geven: de intensieve oriënterende besprekingen van de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Dean Rusk met zijn Russische ambt genoot Gromyko hebben bepaald hun nut gehad. Besprekingen Zowel president Kennedy als premier Kroesjtsjef beschouwen onderhandelin gen altijd als hun doel. De kans dat er op den duur een bijeenkomst van de minis ters van buitenlandse zaken van Oost en West over Berlijn zal komen, blijft goed. Intussen neemt men aan dat er nog voor het einde van de maand nieuwe besprekingen zullen worden gehouden door de westelijke ministers van buiten landse zaken. Op die conferentie zou den de resultaten van de gesprekken die Gromyko in de Verenigde Staten heeft gevoerd, grondig kunnen worden ge analyseerd. Van onze correspondent DEN HELDER Op de rijksweg AlkmaarDen Helder bij de brug van 't Zand is gisteravond een nog niet geïdentificeerde man van om streeks vijftig jaar tweemaal over reden. Hij werd dood op de weg ge vonden. Het slachtoffer stak even voorbij de brug plotseling de weg over. Een 26.jarige motorrijder uit Breezand, die uit de richting Alkmaar kwam. kon de man niet meer ontwijken. Ook de 29-jarige scooterrijder uit Utrecht reed over de op de weg lig gende man heen. DAMASCUS (Reuter) In de afg. lopen dagen hebben weer verscheider landen de nieuwe republiek Syrië e kend. Het zijn de Sowjetunie, Tsjech; Slowakije, Bulgarije en Saoedisch Ar; bië. De regering van Syrië verwach dat met name de communistische lan den haar zullen helpen op economisch en militair gebied. My fair Lady krijgt in Tilburg hoog bezoek. Dinsdag zullen de minister van binnenlandse zaken, mr. Toxopeus, de staatssecretaris van O.K. en W., drs. Stu- benrouch, de bisschop van 's Hertogen bosch, mgr. W.M. Bekkers en de burge meesters van Tilburg, Eindhoven en Bre da de gala-avond van de muzikale kome die te Tilburg bijwonen. PRIJSWINNAARS 2e RONDE DAUPHINE CADEAU F.5.250.- voor mej. ir. M. DONKER Prof. Regoutslr. 2T Nijmegen door dhr. B. L. MEULENBROEK Palamedesstraal 22 Haarlem Bovengenoemde winnaars werden reeds persoonlijk geïnformeerd F. 500.- VERDIEND De weersver wachting van het K.N.M.I. in De Bilt, geldig tot heden avond: Opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Matige tot krachtige wind tussen west en zuid. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets ho gere. Miesje: De soep is beter dan het weer. 10 oktober: zon op 6.55, zon onder 17.56; maan op 7.10, maan onder 18.40.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1