Heftige uitbarsting in Tweede Kamer „Voorpost van groep-Rijkens" Psychopaat na schot knie gearresteerd in WORMS STAAKT STRIJD 01*', Vrijdag gesprek tussen Kennedy en Gromyko OPPOSITIELEIDER GEEFT AAN ZORGVULDIGHEID GEBREK TOE TRAGISCH EINDE VAN ONTVOERING PROCURATIEHOUDER TERUG IN BUSSUM OOGST WEER MISLUKT IN KAZAKSTAN Salan vraagt hulp van burgemeesters Vier gulden over van drie ton Veroordeling in schrootzaak Treinen te laat door mist VOLGENDE WEEK NIEUWE FILMS OP DONDERDAG NIEUW PROCES OVER MOORD op Graaf VON RATH De Bilt: Onvast PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND volledig Kabinet maakt een onderzoek mogelijk Tienduizend gulden voor een idee Verontwaardigd VERBINDING MET KIEF KWAM TOCH Hij weet Wilde achtervolging in Amsterdam - ONDER POLITIEGELEIDE - LAATSTE NIEUWS Jongen zat tien uur in ondergrondse kloof schilder zelf met i Directeur: JACQ. DE SMIT: Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te. Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 011S0—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, tefefoon 011503189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwscli Dagblad Losse nurtanèf# IS cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7»— per kwart»»!1 Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» T cent per woord met een minimum van l,"»j 16e jaargang No. 4977 Donderdag 5 oktober 1961 Mr. CALS Mr. BURGER MR. BURGER KWETST MR. CALS Affaire Van der Putten Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. De minister van defensie is gaarne bereid om alle stukken betreffende de zaak-Van der Putten over te leggen aan de vaste commissie voor de defen sie. Deze mededeling deed de minister-president gisteren in de Tweede Kamer in antwoord op een vraag van de liberale frac tievoorzitter prof. mr. P. J. Oud. De premier voegde eraan toe, dat de regering niet vrij is om zich in het openbaar over de zaak te uiten, zolang deze nog bij de rechter aanhangig is. Prof. Oud sprak er zijn voldoening over uit, dat „volledig opening van zaken zal worden gegeven aan de com missie voor de defensie". Zijn vertrou wen in minister ir. S. H. Visser was door deze toezegging nog weer be vestigd. Dr. H. W. Tilanus, de c.h. fractie voorzitter, die- lid van de commissie is, sloot zich hierbij aan. Hij zei met ge noegen te hebben vernomen, dat. de stukken worden overgelegd, „zodat wij weten wat er eigenlijk gaande is". Commissie voor defensie 1 uit de Tweede Kamer Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De vaste com- missie voor defensie uit de Twee- de Kamer is als volgt samenge- steld: Dr. H, W. Tilanus. mr. A. B. 3 Roosjen, ir. C. N. van Dis, F. J. Goedhart. Th. D. J. M. Koersen, F, van Vliet, G. Ritmeester, J. 3 J. Fens, J. Blom, W. Wierda. H. M C. W. Moorman, J. H. Couzy en mr. A. J. Schouwenaar. t WfASHINGTON (Reuter). De in- leidende besprekingen tussen de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Rusk en zijn Rus sische collega Gromyko zijn nu in een critiek stadium gekomen. Daar om zal vrijdagavond president Kennedy zelf een ontmoeting met de Russische minister hebben. Uit hun gesprek zal dan moeten blijken: 1) of er een basis is te vinden voor nieuwe onderhandelingen tussen Oost en West over het Duitse vraagstuk en meer in het bijzonder de kwestie-Ber- lijn; 2) of de voorbereidende bespre kingen wellicht nog moeten worden voortgezet. Minister Gromyko zal vrijdag van New York naar Washington reizen en onmiddellijk na zijn gesprek met Ken nedy terugkeren naar New York. Of hij in Washington ook nog zal praten met zijn Amerikaanse collega Rusk is niet bekend. Evenmin is bekend, van wie het initiatief tot het gesprek tus sen president Kennedy en minister Gromyko is uitgegaan. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Minister mr. V. G. M, Marijnen zal donderdag 19 oktober een prijs van tienduizend gulden uitreiken voor een idee, dat een rijksambtenaar heeft voortge bracht. Dit is kennelijk het beste idee dat ooit in een rijksideeënbus terecht is gekomen want tienduizend gulden is de hoogste beloning die tot nu toe is toegekend. MOSKOU (AP). De oogst in Ka zakstan en de nieuw-ontgonnen ge bieden in Aziatisch Rusland is mis lukt. Dit heeft het blad van de Rus sische communistische partij de Prawda gisteren onthuld. Het blad voegde er aan toe dat dit niet alleen te wijten is aan slecht weer maar ook aan verkeerde landbouwtech- "'vol-mns de Prawda heett de eerste secretaris van de communistische partij in Kazakstan op een vergadering mee gedeeld' .Wij moeten het congres dat op 17 oktober in Moskou bijeen komt melden dat wij onze taak met hebben volbracht. Ons werk is zeer on bevredigend geweest." Vorig jaar is na het mislukken van de oogst in dit gebied de toenmalige; eerste secretaris, Nikolai Deljef. van' zijn functie ontheven en uit het presi-1 dium in Moskou gezet. I Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Een onverwacht en heftig conflict tussen de socialistische fractievoor zitter mr. J. A. W. Burger en minister mr. J. M. L. Th. Cals heeft gisternamiddag de Tweede Kamer in rep en roer gebracht. Deze uitbar sting, na de rustige algemene politieke be schouwingen, was veroorzaakt door uitlatin gen van mr. Burger. Minister Cals had daarin de aantijging gevoeld dat hij „een vooruitge schoven post, dus een steunpunt van de groep- Rjjkens in het kabinet zou zijn". De minister voelde zich daardoor ernetig persoonlijk ge griefd en hij wenste tegen deze beschuldiging in het openbaar stelling te nemen. Mr. Burger wilde helemaal niet uitsluiten dat „een gebrek aan zorg vuldigheid in formulering" deze in druk had gevestigd. Deze erkenning waardeerde mi nister Cals wel, maar hij was tege lijkertijd ontsteld over het feit dat een fractieleider zo'n gebrek aan zorgvuldigheid in zijn woorden moest toegeven. Het was allemaal begonnen met het verwijt van dubbelhartigheid, waarmee mr. Burger het kabinet had bestookt. Hij voorzag namelijk dat ons land met de andere hand zou terugne men wat het met de ene had gege ven. Hij vreesde dat de regering haar toezeggingen in de Verenigde Naties niet gestand zou doen onder druk, met name van de „pres- sure-groep van de grootwerkgevers", zoals hij de groep-Rijkens aanduid de. c5 Minister Cals had verontwaardigd uitgeroepen: „Weet u wat het bete kent?" Mr. Burger probeerde zich er van af te maken met de opmerking „Dat hoor ik een andere keer wel eens." De minister haalde het woordenboek van Van Dale erbij en las daaruit voor dat dubbelhartig: geveinsd, verrader lijk, vals, betekent. Het heeft maar zus of zo gehangen of het was met de Nieuw-Guineapoli- tiek gegaan zoals de groep-Rijkens het wilde, zei mr. Burger. Wat dacht u, dat die groep geen vertegenwoordigers in het kabinet had? Minister Cals is de laatste die verontwaardigd kan zijn over het woord dubbelhartig. Hij weet wel beter. Als iemand het weet dan is hij het. Het grootbedrijf gaat zijn eigen weg, zoals de Union Mfnière in Katanga. Het gaat er nu om of de internationalisatie- politiek van de regering zal domineren over de belangen van de grootwerk gevers, aldus mr. Burger, die voorts ge wag maakte van de veronderstelling dat deze groep er bij Soekarno op aange drongen had om krachtig vol te houden, daar dit kabinet ten slotte toch wel door de knieën zou gaan. „Dit zou veel verklaren in het be leid van de Indonesische president", meende mr. Burger. lijke zaak dat er invloeden op het kabi net worden geoefend, ook van de kant van de omroeporganisaties, die heus wel wat te betekenen hebben. Daar is helemaal geen bezwaar tegen, meende minister Cals. Het incident werd daarop gesloten, maar nog geruime tijd nadat de hamer was gevallen, bleef minister Cals nog praten met de afgevaardigde Scheps. Het heeft onze Moskouse correspondent, die als enige Nederlandse jour nalist het spionageproces tegen twee Nederlanders in Kief bijwoont, gister avond grote moeite ge kost om verbinding met ons te krijgen. Het is hem na vijf uur van geduldig volhouden gelukt. Zijn verslag van de eerste procesdag vindt u op pagina 7. Even later vroeg de socialistische fractieleider zich nog af waar dit ka binet de fut aan zou ontlenen om weerstand te blijven bieden. „Men heeft het voorbeeld van de commerciële te levisie". Overigens ontkende mr. Burger na drukkelijk dat hij hierme.e had willen insinueren dat minister Cals een ver tegenwoordiger van deze groep in het kabinet zou zijn. Hij had slechts willen aanduiden dat de minister als lid van het kabinet op de hoogte moest zijn van deze invloeden. „Hij weet dat er dergelijke discussies zijn". Minister Klompé kwam er ook nog tufssen met de opmerking dat men op deze manier alles wel kan rechtzetten. De fractie van de Partij van de Ar beid kwam tenslotte in beweging toen minister Cals uitriep dat mr. Burger best weet dat er wat de commerciële televisie betreft nog heel andere in vloeden op het kabinet worden ge oefend. Mr. Burger is namelijk voor zitter van de Vara. „Dit is beneden de maat", riep de socialist Scheps. „Hoe komt u erbij de zèdemeester te willen spelen", vroeg zijn partij genoot drs. Den Uijl. De minister vindt het een natuur- André Berthaud, de ontvoerder van de achtjarige Nadine Plantagenestis gisteren door de Franse politie gearresteerd Het meisje is aan de ouders teruggegeven en de veertigjarige ontvoerder heeft op het politiebureau een poging gedaan om zich het leven te benemen. Hij is in een gevangenishospitaal overleden, Het relaas van zijn arrestatie vindt u op pagina 5. Van onze correspondent PARIJS Ex-generaal Salan, die zich het hoofd noemt van de O.A.S., heeft brieven geschreven aan alle Franse burgemeesters, waarin hij onder meer het volgende zegt: „Gij zijt notabelen, maar het centrale gezag behandelt u als kwajongens. De strijd van de O.A.S. is uw strijd. Zodra de tijd daartoe gekomen is, zal ik een beroep op u doen. Weest bereid hieraan gehoor te geven". De brief droeg ajs datum: Algiers, 29 september. DEN HELDER. De kustmijnen- veger Hoogeveen heeft uit de Noordzee het lijk opgevist van de ongeveer 35- jarige Engelse zeeman George Latham uit Kent. Het lijk is overgedragen aan de poli tie van Den Helder. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Het heeft de Amsterdamse politie gisternacht heel wat kruit, lood, zweet en chauffeurskunst gekost voordat een psychopaat, die vorige week uit het asiel Avereest was weggebleven, kon worden gepakt. Het gebeurde als volgt: Twee in specteurs van de centrale recherche ontdekten tijdens een patrouillerit op het Frederiksplein een auto, die eind vorige week uit een Almelose garage was gestolen. Er zaten twee mannen en een vrouw in. De inspecteurs volg den de wagen, die stil hield bij een automatiek in de Utrechtsestraat, waar de inzittenden een nachtelijke versnapering wilden kopen. Een van de politiemannen poogde daar de be stuurder van de auto aan te houden. Hij slaagde er niet in. want de man wist uit zijn trui te glippen en zette het op een lopen. Hij koos zijn route over het Rembrandtplein, het Thor- beckeplein en schoot daar de hoek om, de Herengracht op. Een inspecteur zat hem op de hielen. Er werden een paar schoten gelost, maar die misten hun doel. De inspecteur die bij de patrouille- auto was achtergebleven, had inmid dels assistentie gevraagd en terwijl de vluchteling en zijn achtervolger nog langs de Herengracht renden, versche nen er drie politiewagens. Die reden de al te snelle arrestant klem. Maar de man zag kans om over de motor kap van een van de auto's heen te springen en hij verdween, terug naar het Thorbeckeplein. De politiemannen losten opnieuw enkele schoten. Een daarvan was dit maal raak. In zijn knie getroffen viel de vluchteling neer. Hij werd naar het Binnengasthuis gebracht. Daar bleek dat hij tijdens een proefverlof uit Avereest de auto in Almelo had ge stolen. Van onze correspondent BUSSUM. De vijftigjarige pro curatiehouder van het bijkantoor van de Amsterdamsche Bank te Bussum is gisteren na veertien dagen zoek te zijn geweest on der politiegeleide in zijn woonplaats teruggekeerd. De man, die lid is van de protestants-christelijke raads fractie, is opgesloten. Hij zal wor den beschuldigd van verduistering en valsheid in geschrifte. Hij was gistermorgen vroeg te voet aangekomen bij de grenspost Zundert. Hij was doodmoe en vrijwel platzak. Aan een wachtmeester van de mare chaussee vroeg hij: „Weet u of jk in Nederland wordt gezocht?" Dat was een overbodige vraag. De man had hem al als het gezochte raadslid her kend. J. is gisteren in Bussum verhoord. „Ik liep allang rond met: het plan om te verdwijnen" verklaarde hij. Het zou op een gegeven ogenblik uitlekken, dat ik mijn verplichtingen niet meer na kon komen. Ik zag geen kans nog er gens geld vandaan te halen". Van de drie ton, die J. zich sinds 1947 heeft toegeëigend, is niets meer over. De mensen gaven hem het geld om te beleggen. J. beloofde een rente van vijf of zes procent. Dat was meer dan de bank gaf. Hij ging speculeren met het geld en leed grote verliezen. In de loop van de veertien jaar moest hij telkens het ene gat met het andere stoppen om de rente te kunnen beta len. Ten einde raad probeerde de procuratiehouder zijn geluk in aller lei loterijen. Ook dat bracht hem niet uit de moeilijkheden. Toen probeerde hij zijn zorgen in de drank te verge ten. „Ik begreep wel", verzuchtte hij, ..dat mijn optreden niet in overeen stemming was met mijn functies van procuratiehouder en raadslid". Dertig kilometer Vorige week dinsdag was J. er van door gegaan met 3500 gulden bij zich. 's Avonds werd hij opgepakt en opge sloten in een cel van het politiebureau Singel te Amsterdam. Hij moest daar zijn roes uitslapen, omdat hij onder invloed een aanrijding had veroor zaakt. De volgende dag nam hij een taxi naar Brussel en daar nam hij de trein naar Parijs. Hij raakte hier snel door zijn geld en besloot naar Ant werpen te gaan. Dinsdag had hij nog maar vier gul den. Lopend ging hij terug naar Ne derland, een wandeling van dertig ki lometer. HILVERSUM. De stichting Neder landse Onderwijsfilm en de n.v. Poly goon gaan een filmjournaal produceren, dat speciaal voor het onderwijs is be stemd. Vier maal per schooljaar zal het journaal uitkomen, dat telkens drie be langrijke onderwerpen zal bevatten, die hun actualiteit enige maanden behou den. West-Duitsland heeft aan de Uno een cheque van drie miljoen dollar overge maakt als bijdrage aan het internationa le fonds voor Congo. Het is de eerste maal dat een niet Uno-lid aan het Con- go-fonds bijdraagt. Van onze speciale verslaggever DEN HAAG Het laatste woord dat de heer L. Worms vorige week donderdag voor de Haagse recht bank sprak: „ik heb er tabak van" was geen holle frase. Hij heeft het schrootcomité per brief zijn besluit medegedeeld, dat hij zijn actie in de schrootaffaire als beëindigd be schouwt. De léden van het schrootcomité, prof. ror. G. de Grooth, prof. mr. H. Drion, jhr. mr. M. van der Goes van Naters en de heer J. Noordam jr. heeft hij persoonlijk bedankt voor hun initiatief een comité te vormen, dat samen en naast de heer Worms actie voert tot opheldering van de schroot- affaire. Respect De heer Worms heeft alle stukken die betrekking hebben op de schroot- affaire ter beschikking van het schroot comité gesteld. Het comité heeft de heer Worms geantwoord dat de leden zijn besluit moeten respecteren. Het comité is er van overtuigd, dat de heer Worms in de vier jaar dat hij strijd heeft gevoerd respect heeft afgedwongen. De leden van het comité zijn van mening, dat niet meer van de heer Worms verlangd kan worden. Het comité heeft de bescheiden van de heer Worms die op de schrootaffaire betrekking hebben, in dank aanvaard. Het comité-gaat door. Doodmoe Op onze vraag wat de heer Worms zal doen als de zaak-Walkate voor de rechter zou komen, antwoordde hij: „Niets. Ik heb er geen belangstelling meer voor. Ik ben doodmoe. Ik ben te zeer geschokt door het achterhouden van de dossiers in de zaak van vorige week. Men heeft mij als een kwajongen laten staan. Het is geen lafheid, dat ik er mee ophoud. Ik heb meer gedaan dan menselijkerwijze mogelijk was. Ik werk niet langer mee aan een klucht. Ik ben geen varkenshoeder." DÜSSELDORF Te Düsseldorf is de schroothandelaar K. uit München we gens zwendel jegens de schrootkas van de E.G.K.S. veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan vijf maanden voorwaardelijk en een boete van honderdduizend mark. De man kwam meteen op vrije voeten omdat hij al vier maanden in voorarrest had doorgebracht. CULEMBORG In de mist is gis termorgen op de Lekbrug te Culem- borg de 54-jarige arbeider J. W. Dub beldam doodgereden door een trein. De man, afkomstig uit Culemborg, was aan het werk aan de spoorlijn. De trein werd door het ongeluk veertig mi nuten opgehouden, een vertraging, die doorwerkte tot het station van Gelder- malsen. Ook elders veroorzaakte de mist on gelukken op de rails. Tussen Zutfen en Deventer sleurde een trein op een onbewaakte overweg een tractor met aanhangwagen mee. Daarbij werd niemand gekwetst. Al leen kwamen de treinen tussen Deven ter en Zutfen achter op het tijdsche ma. Tegen een diesellocomotief met pech botste tussen Moordrecht en Gouda een trein naar Den Haag. De trein duwde de locomotief langzaam voort. De scha de was gering. De trein kwam even wel zeventig minuten te laat in Den Haag. Andere treinen moesten worden omgeleid. De trein Den Haag-Utrecht, die wordt samengesteld uit de trein Gouda-Den Haag, kon pas twintig mi nuten na zijn vertrektijd weg. Tussen Den Haag en Rotterdam kreeg een trein pech. Twee treinen vielen daardoor uit. Op Schiphol heeft de mist een grote stilte veroorzaakt. Gistermiddag pas was de 's nachts opgelopen achterstand ingehaald. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Met ingang van volgende week zullen de meeste bios copen in Rotterdam, Den Haag en Am sterdam de nieuwe films op donder dag inzetten. Alleen de reprise-thea ters en de bioscopen, die een donder dagavondcyclus hebben, hetgeen soms samengaat, zullen de nieuwe films op vrijdag uitbrengen. Voor Rotterdam betekent dit dat Capitol, Colosseum, Harmonie, Prinses, Rex en Victoria op vrijdag hun nieuwe films zullen gaan vertonen. Van de Haagse biosco pen beginnen slechts Capitol en Rem brandt op vrijdag met het nieuwe pro gramma. In Amsterdam wordt geheel de Rotterdamse lijn gevolgd. De wens om de filmpremières een da.g te vervroegen is voortgekomen uit de grote invloed, die de vrije zaterdag op het levenspatroon Wijkt te hebben. De vrijdagavond krijgt geleidelijk de zelfde betekenis voor de uitgaansge- woonten als vroeger de zaterdagavond. Men heeft kunnen constateren dat het bioscoopbezoek op de vrijdagavond toeneemt. Deze ontwikkeling heeft tot de conclusie geleid dat thans aan de donderdag dezelfde functie moet wor den toegekend, die de vrijdag tot nu toe had, nl. het begin van de filmweek. Algemeen wordt verwacht dat de bioscopen buiten de drie grote steden bintien drie maanden eveneens tot de donderdagse premières zullen over gaan. In dat geval zullen de reprise theaters en de bioscopen met een don derdagavondcyclus hun positie op nieuw in overweging moeten nemen, daar er dan moeilijkheden ontstaan ■met de verhuur en de verzending van de films. BERLIJN (Keuter) Oost- duitse en YVestduitse politie mannen hebben gisteravond aan de Bernauerstrasse tussen Oost- en West-Berlijn een vuurgevecht geleverd toen en kele Oostduitsers naar het Westen probeerden te vluchten. Slechts één Oostberlijner ge lukte het om van het dak van een grenshuis te springen in de straat waar Westberlijners hem trachtten op te vangen. Hij sprong echter naast het zeil en was op slag dood. Een volkspolitieman zou bij het vuurgevecht gewond zijn. BONN (AP) Het Westduitse hooggerechtshof heeft dinsdag be volen dat een zaak die nauw ver band houdt met de moord op de Duitse diplomaat Ernst von Rath in 1938 in Parijs vermoord moet worden heropend. Von Rath werd doodgeschoten door een jonge Poolse jood. Herschel Grynszpan, die de aandacht van de wereld wilde vestigen op de vervol ging van zijn volk door de nazi's. Het Hitler-regime greep de moord als voorwendsel aan om de jodenvervol gingen nog straffer te maken, het geen tenslotte leidde tot de beruchte „Kristallnacht". Vorig jaar werd graaf Michael Sol- tikof, een Duitse journalist, tot vijf maanden voorwaardelijke gevangenis straf veroordeeld omdat hij had ge schreven dat de moord in feite het einde vormde van een onnatuurlijke verhouding tussen von Rath en Grynszpan. Hij werd veroordeeld we gens het belasteren van overledenen. Het hooggerechtshof heeft de ver oordeling in hoger beroep opge schort in afwachting van een nieuw proces tegen de graaf Soltikof be weert nl. dat Grynszpan nog leeft en in Frankrijk woont. De vader van Grynszpan had tijdens het proces Eichmann in Jeruzalem meegedeeld dat zijn zoon in een Duits concentra tiekamp omkwam. WASHINGTON (A.P.l Een vijftien jarige jongen heeft gisteren tien uur lang klem gezeten in een spleet tussen de rotsen in de huurt van Rising Fawn (Georgië). Met twee vrienden en een oudere broer was. hij op handen en voeten een grot binnengedrongen toen hij zijn hou vast verloor en in een negen meter die pe ondergrondse kloof stortte. Reddingsploegen zijn er na veel moeite in geslaagd de bewusteloze jongen uit de diepe spleet te bevrijden. MAASTRICHT. Wegens poging tot wurging heeft de Maastrichtse recht bank gisteren de 34-jarige arbeider M. C. D. uit Maastricht veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. De man had zich vergrepen aan een jongen van dertien jaar en had de jon gen willen doden uit angst voor ontdek king. Hij had zich evenwel toch bij de politie gemeld. (Advertentie) DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST EEN PR0DUKT VAN DE SIKKENS-GR0EP De weersverwachting van het K.N.M.I. in De Bilt, geldig tot hedenavond: Veranderlijke be wolking met op de '^meeste plaatsen tij delijk regen. Aan vankelijk nog mist of laaghangende bewolking. Zwakke wind tussen oost en zuid. Ongeveer de zelfde temperatu ren als gisteren. MIESJE: Het is weer miezerig weer vandaag. 6 oktober: zon op 6.48, zon on der 18.08: maan op 2.59, maan onder 17.10.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1