Waardevaste kinderbijslag voorgesteld Min. Veldkamp komt tegemoet aan kritiek uit Kamer HAMMARSKJOELD KWAM TERUG Officieren in Syrië zetten opstand door ZEEUWSCH DAGBLAD P Bakker n.v. MILITAIR CONCERT IN UTRECHT UITGESTELD Gevaarlijke psychopaat ontsnapt PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Afzonderlijk Veel gunstiger Vrijstelling Zie verder pag. S Met it -nu. tijd om. tefUatfteti Geen partij kiezen SUBANDRIO KOMT MET NIEUW PLAN Drie keer drie dagen voor „prediker" Willem Bomen verkopen aan prinses „Smoren!" „Nooit!" Prins en prinses naar Toulouse Geen Indonesische goederen meer naar Nederland HET IS NU Waarom nu het Zeeuwsch Dagblad? DE VROEGE KRANT VOOR ZEELAND NEDERLANDERS OP 4 EN 5 OKTOBER IN KIEF VOOR Motorrijder in het verkeer omgekomen De Bilt: Onvast Directeur: JACQ. DE SMIT: Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs 68, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 011802009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4. telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33. Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, tefefoon 011503189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers IS cent Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7,per kwartêtf Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van f L— 16e jaargang No. 4972 Vrijdag 29 september 1961 KLEINSTE ZELFSTANDIGEN KRIJGEN HET VOLLE POND Van onze Haagse redactie EN HAAG De nieuwe voorstellen voor een algemene kinderbijslagverzekering zijn thans bij de Tweede Kamer ingediend. Minister dr. G. M. J. Veldkamp heeft enige forse wij zigingen in het oorspronkelijke wetsontwerp aangebracht, dat er nu in grote trekken als volgt uitziet IVoor werknemers zal er niets veranderen. De premie zal zoals tot nu toe worden geheven van de werk gever; werknemers behouden kinderbijslag van het eerste kind af. 2 Zelfstandigen (in het algemeen dus de niet-loontrek- kenden) zullen premie gaan betalen. Deze premie zal rond twee procent bedragen van het premieplichtig in komen, dat op het ogenblik 8250 gulden per jaar bedraagt. De premie zal dus maximaal circa 165 gulden per jaar gaan bedragen. 3 Kinderbij slag aan zelfstandigen wordt gegeven van het derde kind af, althans voor zover hun inkomen ligt be neden de twaalfduizend gulden per jaar. Zelfstandigen met hogere inkomens verliezen het recht op kinderbijslag, maar betalen wel premie. 4 Kleine zelfstandigen, wier inkomen niet hoger is dan 3500 gulden per jaar, krijgen ook kinderbijslag voor het eerste en tweede kind. Deze bijslagen zullen door het rijk worden betaald en gaan rond zeven miljoen gulden aan de schatkist kosten. Zelfstandige, gehuwde vrouwen van 45 jaar en ouder O kunnen van premiebetaling worden vrijgesteld. 6 De kinderbijslagen zijn aangepast aan het indexcijfer van de lonen, waardoor zij waardevastheid gaan krijgen. 7 Voor invalide kinderen van zestien tot 27 jaar bestaat thans recht op kinderbijslag indien zij voor meer dan tweederde invalide zijn. De minister wil dit terugbren gen tot een invaliditeit voor de helft, een wijziging die ook zal gelden voor het wezenpensioen (krachtens de A.W.W.). Dit zijn de voorstellen waarmee de nieuwe minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veld kamp. de op 30 juni van dit jaar in de Tweede Kamer vastgelopen behande ling van de kinderbijslag weer vlot wil brengen. Op verscheidene punten komt de bewindsman tegemoet aan de kri tiek, zowel binnen als buiten de Kamer tegen het oorspronkelijk wetsontwerp geuit. In de toelichting op de voor stellen gaat de minister uitvoerig in op de vijf voornaamste punten van die kritiek. Door de handhaving van de geldende regeling voor werknemers wordt be reikt dat de kinderbijslagpremie voor hen „onzichtbaar" blijft, wat van vele zijden uit de Kamer was bepleit. Hoe wel nu werknemers en zelfstandigen formeel onder één wet vallen, zijn op hen twee afzonderlijke regelingen van toepassing. Dit maakt het nu mogelijk zonder al te grote administratieve rompslomp, voor het recht op kinderbijslag voor zelfstandigen, een inkomensgrens in de regeling te bouwen. Deze grens gaat als volgt werken: Indien het inkomen van een zelf standige niet meer bedraagt dan twaalf duizend gulden per jaar, heeft hij recht op kinderbijslag van het derde kind af. Bedraagt zijn inkomen meer dan twaalfduizend gulden dan ont vangt hij kinderbijslag van het vierde kind af, indien dit inkomen na aftrek van het bedrag ter grootte van de kinderbijslag voor een derde kind niet meer bedraagt dan twaalfduizend gul den en zo vervolgens. De grens is dus niet absoluut, maar vormt een soepele overgang. Een zelfde soort grens ligt in de regeling waarin wordt bepaald dat kleine zelfstandigen met een inkomen tot 3500 gulden per jaar kinderbij slag ontvangen voor het eerste en tweede kind. Is hun inkomen niet hoger dan 3700 gulden, dan zullen zij nog recht hebben op bijslag voor het tweede kind. Deze regeling wordt bereikt door de Noodwet kinderbijslag kleine zelfstan digen om te zetten in een permanente wet, die overigens voor de betrokke nen veel gunstiger is. Evenals bij de noodwet zal het rijk de kosten dragen, naar raming zeven miljoen gulden per jaar. Met de ontwikkeling van de sociale verzekering die in grote mate be trekking heeft op gezinsuitkeringen wordt de positie van de ongehuwde ongunstiger. Bij de kinderbijslagver zekering spreekt dit wel heel duidelijk voor de zelfstandige, ongehuwde vrouw van 45 jaar en ouder, voor wie het hoogst onwaarschijnlijk lijkt dat zij ooit recht op kinderbijslag zal krijgen. Door middel van een algemene maat regel van bestuur wil de regering haar uitzonderen van de plicht tot premiebetaling. Minister Veldkamp herinnert de Kamer er aan dat de S.E.R. een advies opstelt over de positie van de onge huwde onder de last van de sociale verzekeringen en nagaat of er voor hen enige compensatie is te vinden. In feite loopt de regering met deze vrijstelling al op het advies vooruit, in de wetenschap dat dit algemeen instemming zal ondervinden. De aanpassing van de kinderbij slagen aan de loonindex moet die bijslagen waardevast maken. De mi nister stelt voor die aanpassingen bij algemene maatregel van bestuur te regelen, na advies van de Sociaal Eco nomische Raad. Schrille tegenstelling, met zijn vroegere reizen naar de hoofd steden van de wereld: geen stoeten buigende en glimlachen de diplomaten beidden nu de aankomst van Hammarskjoelds vliegtuig, maar slechts een kleine groep rouwende verwan ten. Een zuster, twee broers en een zwager van de zo tragisch omgekomen secretaris-generaal van de Verenigde Naties keken gisteren naar het vliegtuig met de lijken van Hammarskjoeld en vier andere omgekomen Zweed se Uno-functionarissen, toen het toestel boven het vliegveld Bromma bij Stockholm aanstal ten maakte om te landen. Advertentie Vraag: onze gratis catalogus Wij verzenden ook geschenkpokketten met bloembollen naar het buitenland, m yTu Van onze correspondent T7TRECHT De Prom '61, het tweede militaire promenade- concert dat op 5 oktober te Utrecht gegeven zou worden, gaat niet door. Het is uitgesteld, maar een nieuwe datum is nog niet gekozen. Het dagelijks bestuur van de Stich ting Stadsontspanning, onder welker auspiciën het concert gegeven zou wor den, heeft meegedeeld dat het besluit genomen is om niet de indruk te wek ken dat het in het conflict over de militaire muziek partij gekozen heeft. ,,Uit de pers hebben wij", aldus het dagelijks bestuur, „kennis genomen van het antwoord dat de minister van defensie heeft gegeven op schriftelijke vragen van een Kamerlid over de uit voering van muziek door militaire orkesten. Wij zijn van mening dat de samenstelling van het programma van de Prom de indruk kan wekken dat de Stichting Stadsontspanning partij gekozen heeft. Deze indruk is beslist onjuist." Voor de Prom waren de Mariniers kapel, de Koninklijke militaire kapel en de Johan Willem Friso Kapel uit genodigd. Bij de bekendmaking van de plannen van het promenadeconcert werd aan majoor R. van Yperen, de directeur van de Koninklijke militaire kapel, gevraagd waarom de Luchtmachtkapel niet was uitgenodigd. De heer Van Yperen zei toen dat het hem, gezien de huidige situatie, ongewenst- voor kwam zich met de Luchtmachtkapel in verbinding te stellen. Zoals bekend heeft de Luchtmacht kapel op de laatste avond van de Taptoe Delft „When the Saints go marchin' in" gespeeld. Dit muziek stuk stond niet op het programma. De' kapel speelde het om haar direc. teur te feliciteren, die die dag jarig was. De minister heeft een commissie in gesteld om dit, wat hij noemt: indis- ciplinaire optreden te onderzoeken. Inkomen zonder aftrek: Tc bezigen aftrek; Te ontvangen kinderbijslag: Voor wette kinderen; Bedrag Voor wette kinderen: Bedrag niet meer dan 12 000, ƒ12 000,01 12 255,84 12 255,85 12 602,16 12 602.17 12948.48 12 948,49 13 338,48 13 338,49 13 728.48 13 728,49 en hoger geer. 3e 3e en 4e 3e t/m 5e 3e t/m 6e 3e t/m "7e 3e t/m 8e nihil f 255.84 662.16 948,48 1338.48 J728.48 2118.48 3e t>'m 8e 4e t'm 8e 5e t/m Se 6e t/m 8e 7e en 8e 8e geen f 2118,48 1862,64 1516,32 1170,— 780,— 390,— nihil L)it staatje geeft een inzicht, hoe de inkomensgrens van twaalfduizend gulden per jaar gehanteerd zal uorden voor de kinderbijslag aan zelfstandigen. Het inkomen over het vorige jaar is bepalend, aangezien het juist bij zelfstandigen niet mogelijk is het inkomen over het lopende jaar precies op te geven. Naar schatting valt 75 procent van de zelfstandigen in Nederland beneden de grens van twaalfduizend gulden. DJAKARTA (A.F.P.) Minister Subandrio zal maandag naar New York vertrekken om de leiding van de Indonesische delegatie naar de Alge mene Vergadering van de Verenigde Naties op zich te nemen. In Djakarta gaat het gerucht dat Indonesië een nieuwe stap in de kwes tie Nieuw-Guinea bij de Uno voor bereidt. Het ministerie van buiten landse zaken wilde dat niet bevestigen, maar zei wel dat de reis van Suban drio „van grote betekenis" kan zijn met het oog op de rede, die minister Luns dinsdag in de Assemblee heeft gehouden. Het schijnt dat Indonesië „na de gunstige reactie van verscheidene leden van de Uno op de rede van mr. Luns" een tegenzet wil doen. Subandrio zou volgende week de Assemblee in de vorm van een compromis willen voor stellen het beheer over Nederlands Nieuw-Guinea voor een beperkte periode aan de Uno op te dragen. Daarna zou het gebied aan Indonesië moeten worden overgedragen. De Indo nesische regering zou daarbij denken aan een periode van twee jaar. Instemming Onder leidende Papoea's zijn de voorstellen, die minister Luns aan de Assemblee heeft voorgelegd met in stemming begroet. Een aantal van hen is woensdagavond bijeengeweest om het (champagne)glas op minister Luns te heffen. Het lid van de Nieuw-Guinearaad Womsiwor zei: „Nederland lost zijn belofte aan ons volk tot het uiterste in op een wijze, die boven alle lof verheven is." Nicolaas Jouwe: „Nederland, eerder wellicht gebrandmerkt als koloniale mogendheid, heeft het hele beeld voor de wereld veranderd." Het raadslid Kaisiepo: „Geen land dat eerlijk ieders zelfbeschikkings recht erkent zal het Nederlandse plan dwaas vinden. Zulk een land zal zich hoogstens van stemming onthouden, maar nimmer tegenstemmen." Het raadslid Maturbongs, van Indonesische afkomst: „De voorgestelde internationalisatie is de enige manier om Nieuw-Guinea tegen Indonesische agressie te beschermen." Herman Wajoi, voorzitter van de Partei National: „De Uno moet Nederland als enige beherende mogend heid aanwijzen." Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Drie keer drie da gen hechtenis heeft de Rotterdamse rechtbank in hoger beroep de 49-jarige ..spiritistische prediker" Willem L. uit Rotterdam opgelegd wegens het onbe voegd uitoefenen van de geneeskunst. Samen met zijn assistent, een direc teur van een galvanisch bedrijf, was de predikheer het land door getrokken om zieken te genezen. De assistent bracht L. steeds in trance door het zingen van psalmen en wekte hem zo ook weer tot bewustzijn. ,,Ik kan zonder hem niets be ginnen", had L. ter zitting verklaard, maar de officier had hem er toen aan herinnerd, dat hij ook eens was gewekt door de schreeuw van een politieman: .Willem, word wakker". Voorstel aan raad van Baarn: BAARN. B. en W. van Baarn zullen de gemeenteraad voorstellen aan prinses Beatrix 45 bomen te verkopen. Deze bomen staan op de Lage Vuurse, vlak bij kasteel Dra- kestein, dat eigendom is van de prinses. Vorig iaar heeft de gemeente, met rijkssubsidie, de bomen gekocht van jhv. Bosch van Drakestein. Deze wilde de bomen kappen en het hout verko pen. Volgens de gemeente zou dit schade doen aan het plaatselijke na tuurschoon. Zij vorderde de bomen en betaalde de jonkheer een schadever goeding van ruim tienduizend gulden. De overdrachtsprijs aan de prinses is de zelfde. LONDEN (Reuter). De Ver enigde arabische republiek wordt met ontbinding bedreigd. Sinds gisterochtend zijn eenhe den van het Syrische leger in op stand tegen de regering van Nas ser te Kairo. De opstand is het gevolg van de grote ontevreden heid in Syrië, waar in brede la gen van de bevolking de indruk heerst dat Egypte bezig is zich ten koste van Syrië te verrijken terwijl Syrië zo goed als geen invloed meer heeft op de gang van zaken in de Verenigde ara bische republiek. De grote steden Damascus en Alep po bevonden zich in de handen van de opstandige troepen. Hoeveel weer klank de revolutie in de rest van het land heeft gevonden was gisteravond nog niet na te gaan. Het was wel dui delijk dat niet het gehele leger van het voormalige Syrië achter de opstand staat. Gistermiddag scheen het dat er een soort bestand was gesloten tussen de Egyptische minister van defensie, maarschalk Abdel Hakim Amer, en de opstandelingen. Spoedig echter bleek, dat, zo er al een bestand was geweest dat in elk geval geen genade had kun nen vinden in de ogen van Nasser, de president van de V.A.R. Nasser gaf op dracht de opstand desnoods in bloed te smoren. Tot zware strijd tussen loyale troe pen en muiters schijnt het nog nergens te zijn gekomen. Het doel van de opstandelingen is de ontbinding van de Verenigde arabische republiek zodat Syrië en Egypte weer afzonderlijke staten kunnen worden. Nu zijn Syrië en Egypte provincies van de V-A.R. Oorspronkelijk waren de beide pro vincies van gelijke status, maar lang zamerhand werd Syrië een soort win gewest van het veel armere Egypte. Syrië trekt grote inkomsten uit de olie- buisleiding tussen Irak en Saoedisch Arabië, die dwars door Syrië loopt. Syriërs kregen steeds minder te ver tellen in het 'bestuur van de V.A.R. en zelfs in hun eigen provincie werden zij verdrongen door Egyptische ambte naren. President Nasser heeft gistermid dag gezworen dat de Verenigde ara bische republiek nooit ontbonden zal worden en gaf meteen de hem trouw gebleven troepen in de provincie Syrië bevel op te rukken tegen de broeines ten van de opstand. De berichten die radio-Damascus uitzendt spreken van de vastbesloten heid van de opstandige officieren om tot het einde toe de strijd voor de vrij heid vol te houden. D.e zender die zich al dadelijk in handen van de revolu tionairen bevond, beweerde dat steeds meer officieren met hun troepen de zij de van de opstand kiezen. Radio-Kaïro zendt berichten uit waarin precies het omgekeerde wordt beweerd. TOULOUSE (A.F.P.L Prins Bern- hard en prinses Beatrix zijn gisteren in Toulouse aangekomen om er de laatste dag van de „Europese ontmoeting 1961" van de Fondation Européenne de la Cul ture bij te wonen. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM Op het Centraal Station in Amsterdam is gisteravond om half negen een als zeer gevaar lijk bekend staande psychopaat aan zijn verpleger-bewaker ontsnapt. De Amsterdamse politie zoekt met man en macht naar deze in Avereest verpleegde 24-jarige C. W, W. had een dag verlof gekregen om onder toezicht een bezoek te brengen aan een broer, die in Haarlem woont. Op de terugweg naar Avereest is hij bij het overstappen in Amsterdam ont snapt. Zijn bewaker moest op het perron even het bord met de vertrektijden raadplegen. Van dit ogenblik maakte W. gebruik om in de menigte te ver dwijnen. De politie is nog onzeker over de richting, die de voortvluchtige heeft ingeslagen. Met de tien gulden, die hij op zak had, zal hij in ieder geval niet ver komen. Het is mogelijk dat hij weer terug is gegaan naar Haarlem. Mis schien is hij doorgereisd naar Rotter dam waar zijn vader woont. De mogelijkheid echter dat hij in Amsterdam is ondergedoken wordt door de politie nauwkeurig onder zocht. De gezochte is 1.75 meter lang. heeft een gezet postuur en donkerblond haar. Hij loenst enigszins. Hij was gekleed in een bruin jack, rood vest, wit over hemd en grijze pantalon. DJAKARTA (Reuter) De Indonesi sche regering heeft besloten om de ver scheping van goederen uit Indonesië naar Nederland door tussenkomst van bui tenlandse afnemers stop te zetten. „Als verlenging vair de maatregelen van de Indonesische regering om alle betrekkingen met Nederland te verbre ken" heeft het Indonesische deviezen- instituut besloten geen deviezen meer af te geven voor handel, waarbij de koper in Londen, Antwerpen, Hamburg of an dere steden de goederen doorverkoopt aan Nederlandse afnemers. Deze maatregel is met terugwerkende kracht vanaf 1 januari 1961 geldig. HET OGENBLIK HET ZEEUWSCH DAGBLAD TE LEZEN het laatste nieuws het éérst, gloeiendheet van de naald. onafhankelijk, dus ongekleurde, betrouwbare bericht geving. betrouwbare bezorging door EIGEN bezorgdienst, 's morgens vroeg. Kortom, DE krant voor het nieuws, waarover U niet vroeg en uitvoerig genoeg ingelicht kunt worden. En dat is veel waard, in deze spannende maanden. Administratie Zeeuwsch Dagblad, Postbus 26, Middelburg. AKKOORD. Ik wil uitvoerig en betrouwbaar voorgelicht ivorden over het belangrijke tvereldnieuws, binnenlandse en Zeeuwse nieuws, sport, enz. Noteer mij: voor gratis bezorging van het Zeeuwsch Dagblad gedurende een week. voor 4 weken bezorging voor slechts 1,12 weekabonnee voor 0,56 per week noteer mij als kwartaalabonnee voor 7,- per kw. (Doorhalen wat niet verlangd wordt. Punt 3 kunt U desgewenst combineren met punt 1 of 2). Naam:Handtekening: Adres Plaats: Datum: MOSKOU (Reuter) De Neder landers Evert Reydon en Lou de Ja ger die op 20 augustus in de Oekrai- ne werden gearresteerd, zullen op 4 en 5 oktober in Kief terecht staan. De twee maakten in augustus een rondreis door Rusland. Volgens een officiële verklaring werden zij aan gehouden omdat zij militaire installa ties hadden gefotografeerd. Zij zou den hebben bekend in opdracht van de Nederlandse inlichtingendienst voor de Navo aan het spioneren te zijn ge weest. De Nederlandse tijdelijk zaakgelas tigde in Moskou heeft intussen nog steeds geen toestemming gekregen de arrestanten te bezoeken. Op de vraag of rechtsbijstand voor de Nederlanders was verzekerd, werd een ontwijkend antwoord gegeven. Het bureau voor perszaken van het Russische ministerie van buiten landse zaken heeft de buitenlandse correspondenten in Moskou uitgeno digd het proces tegen Reydon en De Jager bij te wonen. Eigen nieuwsdienst DOORNSPIJK. De 26-jarige G. Zonnenberg is gisterochtend op de Zui derzeestraatweg in de gemeente Doorn spijk met zijn motor tegen een busje gereden. Hij viel en werd door een te genligger overreden. Hij was op slag dood. Bij Westernieland (Groningen) ls woensdagavond de veertienjarige Tsjes- se Haan uit Eenrum bij het vissen in het water gevallen en verdronken. De weersverwachting van het K.N.M.I. in De Bilt, geldig tot hedenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Overwegend matige zuidweste lijke wind. Iets lagere temperatu ren dan gisteren. MIESJE: Het Is weer te lang mooi geweest. 30 september: zon op 6.38, zon onder 18.21; maan op 22.16, maan onder 13.25.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1