Voorstel oogst langdurig applaus RADDE ROEMEENSE LAND UITGEZET LIEP AGENTEN ONDER DE VOET Rijksweg afgesloten door „Vrije Boereif Gromykou was goed in vorm PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 26 september 1961 - na jaren lenen van rijk en van goedgelovige vrienden - Vlammen op belofte Niet star in eert minuut Anderhalf miljoen IHORDE DANSERS WtE yuDtNT T'JIOOS? IÏÏM jl vtewouder ERovrb D&T 4AM ZQK OUD£ Stampvol Luns: stimulans „Angstige dingen in Helmond"' Chaotisch gevecht in Limburgs dorp Gaten geprikt in drie goudkarpers SCHOTTEN STALEN UIT ZUINIGHEID NIEUWE ACTIE AANGEKONDIGD LAATSTE NIEUWS Adenauer: geen vier jaar Belgische boeren sloten weg af Strop voor Socrates' schuldeisers valt mee STRAALJAGER VIEL NAAST BOERDERIJ KONING KIGERI IN ARREST De Bilt: Zonnig Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: 6. J. Brcuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 68, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 011802009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendrjk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuren, Nieuwstraat 40, Postbus 53, tefefoon 01150—3189, Zierikree, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad tien» v&tëtm It teek Abonnententeprijs 0,56 per wede, 7*— per kwartet!1 Advertentietarieven op aanvrage.Rubriek Kabouter* T cent per woord net een minimum van 1,— 16e JAARGANG No. 4969 KENNEDY TOT UNO ONTWAPENINGSRACE Van onze correspondent NEW YORK. In een rede voor de Alge mene vergadering van de Uno heeft de Ame rikaanse president Kennedy betoogd dat de komende tien maanden wellicht het lot van de mensheid zullen bepalen gedurende tiendui zend jaar. De Verenigde Staten zullen daarom alles doen wat maar enigszins in hun vermogen ligt om de vrede te bewaren. Ontwapening was het hoofdthema van de ietwat vlak uitgespro ken redevoering. De Amerikaanse president oogstte een zeer langdurig applaus, waar ook de communistische vertegenwoordigers, zij het aarzelend, mee instemden. ,,Men zal zich ons herinneren", zei Kenne dy, „hetzij als de generatie die onze planeet veranderde in een vlammende brandstapel, hetzij als de generatie die haar belofte na kwam dat zij komende generaties zou redden." De president deed daarop het voorstel, een wedloop in ontwapening te houden, zoals er nu een bewapeningswedloop is. ,,Het is ons voornemen, de Sow- jetunie uit te dagen, niet tot een bewapeningswedloop, maar tot een vredeswedloop. Laat zij met ons voortgaan, slap voor stap, stadium na stadium, tot algemene en volledige ontwa pening is bereikt. Wij nodigen de Sowjetunie uit, verder te gaan dan een overeenkomsl-in- beginsel en het met ons eens te worden over concrete plan nen." Terwijl de president nog aan het woord was, begon de verspreiding van een boekje waarin een nieuw en volledig Amerikaans ontwapenings plan is afgedrukt. Daarin wordt het voorstel gedaan om in drie stadia tot volledige ontwapening te geraken. Op pag. 3 leest u daarover meer. Kennedy's rede getuigde beurte lings van verzoeningsgezindheid en van de vastbeslotenheid om niet te bukken voor dreigementen. Van de Berlijnse crisis zei hij dat hij van mening is en blijft dat er een vreed zame regeling kan worden gevonden. Daarbij kunnen de rechten van de Westelijken behouden blijven. Kenne dy wees erop dat de politiek van _de Verenigde Staten inzake Berlijn niet star is en dat Washington niet nood zakelijkerwijs vasthoudt aan één be paalde formule. Sprekend over de Uno riep hij op tot het vormen van een „vredes- strijdmacht" van de volkerenorgani satie. Hij deed een beroep op de kleine landen om zich achter de Uno te scharen en het Russische plan voor het instellen van een driehoofdige leiding te verijdelen. Het Handvest van de Uno zou, zo betoogde de Amerikaanse president verder, kun nen worden uitgebreid tot het Heelal. Het zou zo verboden kunnen worden om vernietigingswapens de ruimte in te zenden of gebruik te maken van andere hemellichamen voor het afvuren van dergelijke wapens. De koude oorlog was gisteren op het hoofdkwartier van de Uno in New York een ogenblik vergeten toen de Russische minister Gromyko president Kennedy de hand drukte. Links Mongi Slim, die wellicht de voorlopige opvolger van Hammarskjoeld zal worden. Tussen de Amerikaanse president en minister Gromyko ziet men mevrouw Kennedy, die in de diplomatenloge de rede van haar man had gevolgd. De Amerikaanse vertegenwoordiger bij de Uno, Adlai Stevenson, en de Rus Zorin (uiterst rechts) kijken lachend toe, (Telefoto) MARSEILLE, (Reuter). Drie ge wapende bandieten hebben gisteren op klaarlichte dag een brutale roofover val gepleegd op een juwelierswinkel in het centrum van Monte Carlo. Terwijl de vrouw van de' juwelier bezig was de etalage te veranderen, stopte een auto met drie gemaskerde mannen voor het raam. De mannen renden de wagen uit, vlogen de win kel binnen, bonden de vrouw vast, gristen de etalage leeg en gingen er weer vandoor. Een jongen uit het achter de winkel gelegen kantoortje, die gealarmeerd werd door de kreten van de vrouw, werd met een pistool bedreigd. De he le operatie duurde één minuut. De buit bedroeg bijna anderhalf miljoen gulden. llllllllilllllllllMllllllltlllllllllllIlllllllllllllllllllllIillllllllllllllilUII 'WiT OE WM'tif LI.K.OOS li» OoD, -jEEl OUO SOMS 6t4m zo s, taw uO*j •sPPoder ïSti ibSCHiEN 20U DE WEDUWE 7kJLOOb 2k)N MOEDER HET QAADSO. KUNNEN VERKLAREN ALS ZU ZELF NI ET IN RAADSELS SPRAK - iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Het was Kennedy's eerste optre den in de Uno. De tribunes waren stampvol en herhaaldelijk werd er langdurig en hard geklapt. Toen de president de grote zaal binnentrad stonden alle afgevaardigden op om te applaudiseren ook de afgevaar digden van de communistische lan den. Het viel op dat zij eerst keken wat de Russische minister Gromyko zou doen. Toen ook die in zijn han den klapte, volgden de andere com munisten dat voorbeeld. Toen de president was uitgesproken en de zitting was verdaagd, zag men de Russische minister van buitenlandse zaken nog even in gesprek met Kennedy. Hij drukte de president de hand en zei: „U was goed in vorm." Veel nieuwe elementen bevatte de rede van de Amerikaanse president niet. De reacties waren echter in het algemeen gunstig. Met name Kenne dy's opmerking „hoe moeilijk het ook is om de open plaats van Ham marskjoeld te vullen, het is beter dat die plaats door één man wordt ingenomen dan door drie", veroor zaakte een geestdriftig applaus. De eerste reactie was van de Nederlandse minister Luns, die zei dat de rede een sterke stimulans zou zijn voor allen die de Uno wensen te behouden als een doelmatig instrument voor het behoud van de vrede. OFFICIER VAN JUSTITIE: Van onze correspondent EINDHOVEN. Voor de politie rechter te Eindhoven heeft gistermid dag de Helmondse gemeente-ambtenaar F. A. terecht gestaan, verdacht van fraude en het aannemen van steekpen ningen. Hij zou „bepaalde dingen in zijn werk" hebben nagelaten. Sommige tot afbraak bestemde gebouwen kwamen door zijn medewerking en toedoen eer der aan de beurt dan in de bedoeling lag. Hij had daarvoor tweemaal een royale gift ontvangen, de eerste keer duizend gulden en daarna nog eens vierhonderd gulden. Verdachte gaf alles toe, er traden geen getuigen op. De officier van justitie, mr. Dony, was over de gang van zaken niet te spreken. „Er gebeuren de laatste tijd dingen in Helmond, die mij met angst vervullen." De officier zei reeds meermalen mensen uit Helmond ontmoet te heb ben, die hoewel zij een min of meer grote verantwoordelijkheid droegen, getoond hadden op beslissende momen ten, waarop die verantwoordelijkheid het zwaarst woog, erg zwak te zijn. De verdachte had het geld onmiddel lijk gerestitueerd, hij was naar een an dere afdeling overgeplaatst en zijn sa laris was verminderd. Bovendien wa ren zijn promotiekansen angstwekkend gedaald. De politierechter wilde daar rekening mee houden. Hij veroordeelde de man tot een gevangenisstraf van drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en een boete van 150 gulden. Van onze correspondent STEIN Vier jongens, zondag avond in het Limburgse plaatsje Stein gevangen genomen in een chaotisch gevecht van honderden jongelui tegen zeven agenten, zijn gisteren verhoord door de officier van justitie te Maastricht. Het strijdtoneel was de straat, voor zaal-Wetzels geweest, een danszaal, die elk weekeinde honderden jonge Lim burgers lokt uit heel Zuid-Limburg. Het café Ugt in een scherpe bocht. Op zaterdag- en zondagavond is die bocht niet te overzien door de fietsen, brom fietsen en scooters, die in een grote wanorde voor en tegen het café staan. OVERVAL a terdagavond was de politie met een grote vrachtauto gekomen, had de wagen volgeladen met fietsen en brom fietsen en de lading gelost bij het poli tiebureau. Daar hadden de jongelui hun voertuigen op kunnen halen, mèt een bekeuring. Zondagavond was de bocht voor café Wetzels weer gedeeltelijk versperd door bromfietsen en scooters en weer reden agenten voor met vrachtauto's. Zij had den nauwelijks één wagen volgeladen, Van onze correspondent GRONINGEN. Met puntige stokken hebben onbekenden gaten geprikt in drie goudkarpers, die rondzwemmen in een vijver in het Groninger Stadspark. Mannen van de Nederlandse Heide maatschappij ontdekten dat gistermor gen. De bodem van de vijver aan gelegd voor de tentoonstelling MG '61 was lekgestoten en het meeste water was weggelopen. De politie is voortvarend op zoek ge gaan naar de daders. Die van de beel denstorm van vrijdagnacht zijn nog niet gesnapt. AMSTERDAM. De politie heeft in Amsterdam drie Schotse zeelieden aangehouden, die samen op een ge stolen damesfiets reden. Het bleek dat ze de fiets hadden meegenomen uit de Beethovenstraat. Ze hadden ermee naar hun schip wil len fietsen. „Een taxi was ons te duur", verontschuldigden de mannen Een dergelijke zuinigheid ging de politie te ver. De Schotten kregen elk een bekeuring en moesten verder lo pen. DETROIT (Reuter) De Ameri kaanse vakvereniging van arbeiders in de auto-industrie heeft machtiging gegeven zo nodig bij de Ford Motor Company te staken om kracht bij te zetten aan de eisen voor een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst. De vakvereniging heeft tegelijkertijd order gegeven een einde te maken aan alle stakingen bij de General Motors Cor poration. of woedende dansers kwamen naar bui ten en sprongen de agenten zonder meer op de nek. De hele zaal stroomde leeg. Op een gegeven ogenblik zat het orkest voor een lege dansvloer te spe len. Honderden jongelui stortten zich als een ontembare horde op de zeven agenten. Die werden finaal onder de voet gelopen. Pas toen zij revolver schoten afvuurden, verstomde het strijd rumoer. VIER GEPAKT Vijf agenten hadden bloedende hoofd wonden. Zij zaten onder de schrammen en builen en hun uniformen waren verscheurd en verfomfaaid als vodden. De geteisterde mannen zagen niettemin kans vier woestelingen te arresteren. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De 41-jarige uit Roemenië afkomstige juriste, mevrouw N. G., is het land uit gezet. Tienduizenden guldens heeft zij een groot aantal men sen afhandig weten te maken door haar overtuigend gepraat en haar vertrouwenwekkende voorkomen. Een jaar lang had zij van een studietoe lage van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen geleefd. Toen die was uitgeput, was zij gaan „lenen". Onlangs wilde de Roemeense de H.T.M. dagvaarden wegen woest rijden van de chauffeur van een stadsbus. Zij zou er een ruggewervel door hebben gebro ken. Maandenlang was zij in ziekenhui zen in Den Haag en Keulen verpleegd. AANBEVELING De juriste had Roemenië indertijd samen met een dochtertje verlaten. Haar man en een tweede dochtertje waren ach tergebleven. In Parijs had zij aan het Institut des hau- tes études haar studies voortgezet. In 1957 en 1959 had zij een drieweekse zo mercursus aan de Akademie voor inter nationaal recht in Den Haag gevolgd. Toen zij in januari 1960 weer in Neder land opdook omdat zij zich, naar haar zeggen, hier beter op haar examens voor het Parijse instituut kon voorbe reiden, wist zij een hooggeplaatst func tionaris ertoe te bewegen een aanbeve lingsbrief voor haar te schrijven. Zij had al een uitstekend getuigschrift *van een Franse hoogleraar. Op grond van haar „voortreffelijke aan bevelingen" verleende het ministerie van O., K. en W. haar bij hoge uitzon dering een toelage. Zes maanden lang ontving zij driehonderd gulden per maand en studeerde zij vrijwel dage lijks in de bibliotheek van het Vredes paleis, voor haar examen in Parijs. ONGELUK Aan het eind van die periode werd haar nogmaals voor zes maanden eenzelfde toelage gegeven. Vorig jaar volgde zij weer een zomercursus internationaal bus van de H.T.M. Gedurende de tijd dat zij in ziekenhuizen lag, kreeg zij geld van een Zwitserse en een Franse vriend. Begin september kwam ze terug in Den Haag. Zij ging meteen naar het politie bureau. Zij wilde getuigen hebben van het ongeluk, zodat zij de H.T.M. een proces zou kunnen aandoen. Die getui gen zijn niet komen opdagén. Intussen leefde zij van de goedheid van anderen. Misleid door haar beloften haar vroomheid ze bezoekt vrijwel dagelijks de kerk en haar vertoon van oprechtheid leenden velen haar geld. Zij staat er nu voor tienduizenden guldens door in het krijt. Om schuldeisers te imponeren nam ze soms haar toevlucht tot dramatische handelingen, zoals degene ervoer, die haar 140 gulden voor interlokale tele foongesprekken had voorgeschoten. Maar de gefingeerde hartaanval had niet het beoogde effect gehad. „U ziet niet eens blauw, gaat u maar wat op bed liggen", was de flegmatieke re actie geweest. ONTMASKERD Het dochtertje, met wie mevrouw G. uit Roemenië naar Parijs was getrokken, was intussen op een kloosterschool in Engeland. De vrouw wilde op een ge geven ogenblik het meisje zo spoedig Van onze speciale verslaggever NUNSPEET. Veluwse boeren, verenigd in het comité Vrije Boeren onder leiding van H. Koekoek uit Bennekom, hebben gisteren het ver keer op de slagader naar het oosten lamgelegd. Met tractoren, veewagens, landbouw werktuigen en personenauto's waren zij gisterochtend met een paar honderd man naar Nunspeet getrokken, met de bedoeling het verkeer op de Zuiderzee straatweg (de rijksweg Amersfoort Zwolle) te blokkeren. Eerste poging Hun eerste poging mislukte, De rijks politie die tijdig was ingelicht over de geheime plannen van de Vrije boeren, had uitgebreide maatregelen getroffen. Daarbij was het consigne gegeven om zichtig en met tact op te treden. Aan dit tactische optreden is het te danken geweest, dat de chaos bij Nun speet niet groter is geworden. Slechts één opgewonden boer raakte slaags met een politieman. De overige demonstran ten probeerden slechts hardnekkig hun voertuigen op de rijksweg te zetten. Daarbij schreeuwden zij leuzen, die ook met grote letters op de voertuigen wa ren geschilderd. „Weg met het Landbouwschap, Weg met Biewenga. Wij eisen vrijheid van organisatie. Wij eisen opheffing van be slag op boerderijen en land. Geen boer derij verkocht voor het landbouwge- drocht." Circulaires Dat waren zo de leuzen, waarmee de vrije boeren duidelijk wilden maken, dat zij blijven weigeren het Landbouw schap te aanvaarden. Ook blijven zij zich verzetten tegen de dwang lid te worden van het Landbouwschap en de vastgestelde heffing te betalen. Hun op treden van gisteren was een reactie op het beslag dat het Landbouwschap heeft laten leggen op huis en erf van de lei der van de Vrije boeren, H. Koekoek te Bennekom en van een tiental Vrije boe ren uit de buurt van Hoogeveen. „Wij zulen net zo lang demonstreren en wegen blijven blokkeren, totdat de minister deze beslagen heeft opgehe ven." Dat was de kern van de toe spraak die de heer Harmsen hield, be stuurslid van het actiecomité. De demonstranten reikten circulaires uit aan de gedupeerde automobilisten. Daarin werd de raad gegeven de voor zitter van het Landbouwschap op te bellen. Intussen was de rijkspolitie druk in de weer de wagens en auto's van de weg te duwen. Dit geharrewar duurde ongeveer een uur. Succes Bij hun tweede poging hadden de boeren succes. Ruim een halve kilo meter voorbij Nunspeet konden zij zo veel wagens en werktuigen op de rijksweg krijgen, dat er geen auto meer door kon. Er stond aan beide kanten een file van enkele kilometers lengte. De po litie probeerde het verkeer te verleg gen via de Eperweg, maar dat lukte maar matig. Pas toen er een bespreking was ge houden tussen de chef van de optre dende rijkspolitie, kapitein Honcoop uit Apeldoorn, en de leiders van de demonstranten, de heren Koekoek en Harmsen, kwam er spoedig een einde aan de demonstratie, die niettemin zeer ontwrichtend had gewerkt. De politie noteerde gisteren nijver de nummers van wagens dié op de rijksweg waren geparkeerd. Er zijn be keuringen uitgedeeld voor het belem meren van het verkeer. De politie pro beerde verder met praten en zachte hand de orde te herstellen. Dit is ech ter geen waarborg dat de politie bij eventuele volgende gevallen zo zacht zinnig zal blijven. Onverzettelijk De boeren blijven echter onverzette lijk. Na een spoedvergadering in hotel De Veluwe, is een telegram aan de mi nister gezonden, dat de vorm had van een ultimatum. Als niet voor acht uur (gisteravond) het beslag zou zijn opge heven op boerderijen en land van de heer Koekoek en zijn tien volgelingen in Drente, zou de actie worden voort gezet. De heer Koekoek zei ons, dat in dat geval vandaag op meer dan één plaats het verkeer zal worden gestremd. Het beslag is gisteravond niet opge heven. De voorzitter van het Land bouwschap, de heer A. W. Biewenga te Groningen zei ons: „Bij het Landbouw schap is niets binnengekomen. Men heeft zich tot de departementen van mogelijk bij zich hebben. Haar pension houdster zegde haar toe naar Engeland te gaan om het meisje, dat zeventien jaar oud is, te halen. Door een rug kwaal zou de Roemeense er zelf niet toe in staat zijn geweest. Dat leidde tot haar „ontmaskering". De nonnen van de school maakten enkele opmerkingen, die bij de Nederlandse argwaan wekten. Bovendien, wilde het meisje niet mee. „Ik heb geen zin om met mijn moeder als een zigeunerin door Europa te trekken. Hier heb ik mijn vriendinnen en bin nenkort moet ik examen doen. Ik wil niet weg uit Engeland". Ondanks het dringende verzoek van haar moeder weigerde het meisje naar Ne derland te komen. NAAR FRANKRIJK In Nederland werd de vreemdelingen politie erbij geroepen. Toen bleek spoe dig, dat het ene goedwillende slacht offer na het andere flinke bedragen van haar te vorderen had. Gisterochtend werd de juriste eens goed aan de tand gevoeld. Ondanks de rad de verhalen werd het duidelijk, dat zij geen enkel middel van bestaan meer had. Mevrouw G., die statenloos is, heeft een vluchtelingenpaspoort dat haar door de Franse overheid is verstrekt. Zij kon dus worden uitgewezen. Met enkele rechercheurs ging zij naar haar pensionkamer om nog wat bezit tingen op te halen. Twee koffers moest zij achterlaten als onderpand. „Ja, maar ik beloof het u, binnen twee dagen zult u het geld hebben. Mijn vrienden zullen mij niet in de steek laten. Uit Parijs stuur ik onmiddellijk het geld." De pensionhoudster zwichtte niet. ,Je moet soms hard zijn, al is het moei lijk genoeg." In Roosendaal werd mevrouw G. over gegeven aan de Belgische marechaus see, die haar Verder brengen zou naar Frankrijk. Ja, mijn man heeft ook een paar dagen vakantie LONDEN (A.P.) De West- duitse bondskanselier Adenauer heeft gisteravond voor de Britse televisie verklaard dat hij over weegt af te treden: „Ik ben niet van plan mijn ambt nog vier jaar te vervullen". De Roemeense N.G., die met gladde praat van velen geld wist los te krij gen. Gisteren is zij over de grens gezet. Protest volgens de mode ANTWERPEN (ANP). Belgische boeren uit het dorpje Zandvliet bij Ant werpen hebben gisteren geprotesteerd te gen de onteigening van hun land, dat voor de bouw van een sluis nodig is. Zij deden dat naar de heersende mo de door met tractors een weg af te sluiten. De gendarmerie maakte de weg weer vrij. De protestactie viel samen met de of ficiële inwerkingstelling van de installa ties voor het droogmalen van de omlig- gende terreinen. De bouw van de nieu we zeesluis, die de Antwerpse haven toe gankelijk zal maken voor supertankers van 100.000 ton, moet in 1966 klaar zijn. De nieuwe sluis zal een lengte krijgen van vijfhonderd meter en een breedte van 59 meter. justitie en landbouw gewend. Er is geen vergadering van het Landbouwschap uitgeschreven. Er kan dus geen beslis sing worden genomen." De heer Biewenga wees er op, dat de minister niet kan ingrijpen. De maat regelen van het Landbouwschap steu nen op de wet. Nieuwe actie Vijf afdelingen van de Vrije Boeren op de Veluwe hebben gisteravond ver gaderd. Besloten werd vandaag een nieuwe actie op touw te zetten. Op wel ke plaatsen de actie zich zal richten, werd geheim gehouden. Ook de rijkspolitie heeft gisteren krijgsraad gehouden. Alle maatregelen zijn getroffen om iedere obstructieve activiteit de kop in te drukken. Deze massale ordeverstoring kan niet wor den geduld, aldus het standpunt van de overheid. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM De schuldeisers van de gefailleerde bouw- en handels onderneming n.v. Socrates krijgen meer geld terug dan ze gedacht had den. De preferente vorderingen zullen volledig worden toegewezen. Bijna alle andere schuldeisers krijgen 21.5 pet. uitgekeerd. Dit bleek mogelijk door een schen king van de Amsterdamsche Bank van drie ton voor een aanvullende uitke ring. De fiscus heeft een vordering van 1,7 miljoen gulden voor ambtshalve opgelegde aanslagen laten vallen. Al het geld zal evenwel nog niet terstond kunnen worden verdeeld, omdat de Heilige dader Jolle Jansma nog een vordering van 98.000 gulden aan „geleend geld" heeft ingediend. Eigen nieuwsdienst MIJDRECHT. Gistermiddag is een straaljager van het type F-102, Delta Dagger, in de lucht onklaar geraakt en neergestort, Het toestel schoot ra kelings langs de boerderij van de familie Van Baren in Zevenhoven en boorde zich diep de grond in. De piloot, eerste luitenant J. R. Mar tin van het Amerikaanse 32-ste squa dron op Soesterberg, wist zich met zijn schietstoel te redden. Hij werd opgepikt uit de Vinkeveense plassen. Het vliegtuig, dat een gat van veertig bij dertig meter in de grond sloeg, richtte veel schade aan schuren en hooibergen aan. Met een vleugel raakte het een bij de boerderij aangebouwde schuur. Er werd een flink gat in ge slagen en op vele plaatsen is het ge bouwtje, uit de voegen gerukt. Van twee andere schuren werd het dak beschadigd. Een kippenhok werd met de grond gelijk gemaakt. Ook de auto van de familie Van Baren werd beschadigd. Het ongeluk gebeurde zo snel, dat arbeiders, die nog geen «kilometer van het ongeluk aan het werk waren, niet met zekerheid konden zeggen uit welke richting het toestel was ge komen. De helm en de schietstoel van de vlieger kwamen bij Mijdrecht neer. Bij terugkeer in Roeanda BRUSSEL, (Reuter) De afge zette vorst van Roeanda, koning Kigeri, is zondagochtend vroeg zijn vroeger koninkrijk binnengekomen en drie uur na aankomst in de hoofdstad, Kigali, in hechtenis ge nomen. Dit werd gisteren gemeld door het katholieke dagblad la Cité. De koning was indertijd eigener be weging naar het buitenland gegaan. In Roeanda, de helft van het Belgi sche beheerschapsgebied Roeanda- Oeroendi, worden voor het eerst alge- gemene verkiezingen gehouden. Het Belgische ministerie van buiten landse zaken bevestigde later dat Ki geri Roeanda binnengegaan was. In een korte bekendmaking werd meegedeeld: Bevestigd wordt dat Ki geri V in Oesoemboera verblijft in de best denkbare omstandigheden onder bescherming van de Belgische autori teiten in afwachting van de uitslagen van de verkiezingen en het referen dum. De weersverwachting van het K.N.M.I. in De Bilt, geldig tot hedenavond: Droog en vrij zonnig weer. Wei nig wind, maal later in de kust provincies zwakke tot matige zuid westelijke wind. Ongeveer dezelfde middagtemperatu- ren als gisteren. ATIESJE: De zon krijgt schuldge voelens.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1