Jonge toeristen van spionage beschuldigd 2 NEDERLANDERS IN RUSLAND Rebellen- generaals met oproep voor Algiers' tv-zender GEARRESTEERD^® VAN OVER G.G.D. AMSTERDAM Rode protestnota bij ambassadeur inMoskou Gevangene van TASS: IN OPDRACHT VAN DE NAVO Auto vol kunst in New York geroofd t0ttéU; I ZEEUWSCH DAGBLAD HONDERDEN GEZINNEN VERHUISD Schilderijendief gearresteerd De Bilt: Mist P Bakker n.v. I MENSEN DIE I HET GOED I BEKIJKEN KIEZEN 1 ARISTONA ANDERS DAN ANDEREN rutoua PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 22 september 1961 Hoe durft u? Dood van jongen zou te wijten zijn aan nalatigheid HET IS NU Waarom nu het Zeeuwsch Dagblad? DE VROEGE KRANT VOOR ZEELAND Over de radio In zwembroeken Zie verder pag. 5 Pakhuis uitgebrand in Groningen ■Het Ld rut tijet otk te fiZatvfan, Esther in beweging (ook Kennedy's kinderen) Tilburger ontsnapte aan ..politicieger"' Bert Garthoff presenteert: Directeur: JACQ. DE SMIT: Chefred.: G. 3. Breaker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 68, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 011802009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4. telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, tefefoon 011503189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters T cent per woord met een minimum van 1,—* 16e JAARGANG No. 4966 Van onze correspondent PAKIJS. Voor de derde maal heeft de O.A.S., de organisatie van het geheime leger, gebruik weten te maken van de Franse televisiezender in Algiers om toespraken en oproepen tot de bevolking -te richten. Ditmaal kwamen de uit hun rang ont zette generaals Gardy en Salan voor de camera. De uitzending duurde twintig minuten. Om acht uur gisteravond, juist toen het televisiejournaal zou beginnen, ver dween het beeld van het scherm. En kele ogenblikken later hoorde men „Hier Radio Frankrijk, hier de stem van de O.A.S.". Daarna volgde het Lied van de Afrikanen. Toen dit voorhij was, kondigde de ge heimzinnige omroeper aan: „Generaal Gardy zal tot u spreken". Daarna kwam ex-generaal Gardy voor de mi crofoon en zei: „De organisatie van het geheime leger zal binnenkort laten zien, dat zij de gehele natie vertegen woordigt. Het is ons onmogelijk nog langer onze verontwaardiging te ver bergen over de politiek van president de Gaulle". Aanval Nadat hij gezegd had, dat de dagorder van generaal Ailleret niets anders was dan een oproep tot burgeroorlog, deed hij een scherpe aanval op de Franse opperbevelhebber in Algerije en op de gouverneur-generaal. Hij riep de be volking op om deel te nemen aan de monstraties. Om kwart over acht was de toespraak van Gardy ten einde, waarna de om roeper Salan aankondigde. Na het spe len van de Marseillaise sprak ex-gene raal Salan vijf minuten: „Onze strijd heeft zijn nut gehad, maar wij moeten allen waakzaam blijven en het belang van de O.A.S. in Algerije begrijpen. Wij willen niet, dat de F.L.N. zich in het Zomerpaleis (het gouvernement- generaal) vestigt. Alle Algerijnen moeten zich als gemobi liseerd beschouwen. Wij moeten de broederschap terugvinden, die ons op 13 mei (1958) met onze Arabische broeders verbond. Deze broederschap zal Algerije zijn vertrouwen hergeven". De generaal besloot zijn toespraak met de bevolking op te roepen om vandaag Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Twee jonge Nederlandse toeristen, de 25-jarige Lou de Jager uit Oostdongeradeel in Friesland en de dertig-jarige Evert Reydon uit Amsterdam zijn in Rusland gearresteerd, beschuldigd van spionage. Hoewel zij al op 20 augustus werden aangehouden, heeft de Russische regering pas gisteren de Nederlandse ambassade inge licht. De Nederlandse ambassadeur, ontboden op het ministerie van buitenlandse zaken te Moskou, moest tevens een protestnota van de Russen in ontvangst nemen. De heren De Jager en Reydon waren op 30 juni per auto ver trokken voor een reis door de Sow jetunie met als reisdoel Jalta. Het reisbureau Müller Co. te Amsterdam, optredend voor de Russische toeristenorganisatie Intoerist, had voor hen de nodige papieren klaargemaakt. Zij waren op 21 juli in Oezjgorod aan de Russisch-Tsjechoslowaakse grens aangekomen en bezochten met hun auto verder Lwow, Kief, Charkof, Jalta en Odessa. Via Kief keerden zij naar Oézjgorod terug, waar zij op 20 augustus werden gearresteerd. Het Russische persbureau Tass weet te melden dat de twee Nederlanders hebben bekend dat zij in opdracht van de Nederlandse geheime dienst de Sowjetunie bereisden met het doel inlichtingen voor de Navo te verkrijgen. Zij.zouden films en een notitieboek bij zich hebben gehad en verder wat Tass noemt „technische apparaten voor visuele waarneming en voor het fotograferen van militaire objecten", waarmee zeer wel de gewone toeristische attributen van verrekijker" en fototoestel kunnen zijn omschreven. De Nederlandse toeristen zouden hebben meegedeeld dat zij vóór hun vertrek naar de Sowjetunie in Amster dam in tegenwoordigheid van „ver tegenwoordigers van de Navo", in structies hadden gekregen voor hun spionage-activiteiten. In de protest nota. die aan de Nederlandse ambas- Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De Vereniging „Ons Suriname" heeft zich bij de gevolmachtigd minister van het rijksdeel Suriname in ons land, mr. dr. R. H. Pos, ernstig beklaagd over het optreden van de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheids dienst te Amsterdam. Het bestuur van de vereniging beschuldigt de G.G.D. van grove nonchalance en nalatigheid bij de behandeling van een spoedmelding over de geestes gesteldheid van een Surinaamse jon geman, die enkele uren na de mel ding zelfmoord pleegde. Het droeve voorval heeft zich afge speeld op 9 september. De jongeman, W., werd die dag 's ochtends op straat niet goed. Hij gedroeg zich vreemd en een voorbijganger riep de hulp van de om tien uur 's avond een demonstratie te houden. Volgens een eerste onderzoek zou de piratenzender aan de overzijde van de baai Matifou, waaj- de Franse televisie zender staat op ongeveer 25 kilome ter van Algiers deze uitzending op de zendmast hebben gericht, waardoor het beeld verdrongen werd en moest plaats maken voor een eigen uitzen ding. Reeds tijdens die uitzending werdi het gebouw van de Franse radio door militairen bezet en overal in de stad werden versperringen opgericht. HET OGENBLIK HET ZEEUWSCH DAGBLAD TE LEZEN het laatste nieuws het éérst, gloeiendheet van de naald. onafhankelijk, dus ongekleurde, betrouwbare bericht geving. betrouwbare bezorging door EIGEN bezorgdienst, 's morgens vroeg. Kortom, DE krant voor het nieuws, waarover U niet vroeg en uitvoerig genoeg ingelicht kunt worden. En dat is veel waard, in deze spannende maanden. Administratie Zeeuwsch Dagblad, Postbus 26, Middelburg. AKKOORD. Ik wil uitvoerig en betrouwbaar voorgelicht worden over het belangrijke wereldnieuws, binnenlandse en Zeeuwse nieuws, sport, enz. Noteer mij: voor gratis bezorging van bet Zeeuwsch Dagblad gedurende een week. voor 4 weken bezorging voor slechts 1,12 weekabonnee voor 0,56 per week noteer mij als; J kwartaalabonnee voor J 7,- per kw. (Doorhalen wat niet verlangd wordt. Punt 3 kunt U desgewenst combineren met punt 1 of 2). Naam:Handtekening: Adres: Plaats:Datum: sadeur is overhandigd wordt in sa menhang daarmee gevraagd: Hoe durft u spionnen naar de Sowjetunie te zenden vermomd als toeristen. In die nota wordt niet gesproken over een proces. Slechts wordt gezegd dat het onderzoek nog gaande is. Van Nederlandse kant wordt ieder denkbeeld aan spionage door deze twee jongelieden van de hand gewe zen. Het ministerie van buitenlandse zaken deelt mee dat de Nederlandse regering tot 11 september volkomen onkundig is geweest van het verblijf van de heren De Jager en Reydon in Rusland. Op die datum heeft de stief vader van de heer De Jager, de heer F. Sijtsma, burgemeester van de kleine Friese gemeente Oostdongera deel, zich tot het ministerie gewend. Hij had geruime tijd al niets meer van zijn stiefzoon gehoord en vroeg of inlichtingen konden worden inge wonnen. De Nederlandse ambassade te Moskou heeft dat gedaan, maar zij kreeg pas gisteren antwoord door de mededeling dat de heren De Jager en Reydon op 20 augustus in Transkarpatië waren aangehouden. De Nederlandse ambas sade heeft de Russische autoriteiten on middellijk verzocht de nodige maatrege len te nemen opdat aan de twee Neder landers de gebruikelijke consulaire bij stand kan worden verleend. Daarop was gisteravond nog geen antwoord ontvan gen. Hoe onkundig het ministerie was, bleek wel uit het feit dat de naam Evert Reydon geheel onbekend was. De heer Sijtsma kon men natuurlijk wel op de hoogte stellen, maar de vader van de heer Reydon vernam het schokkende nieuws over de radio. Hij belde direct voor bevestiging het departement op. Het is volstrekt onduidelijk op welke gronden de beide jongemannen zijn ge arresteerd. Het schijnt dat de Russische uitleg over wat in de Sowjetunie wel of niet als militair object is te beschou wen en dus niet gefotografeerd mag worden, naar believen kan worden ge rekt. Het persbureau Tass vermeldt overigens nog een bijzonderheid: de tal rijke films die bij de twee Nederlan ders in beslag werden genomen, wer den aangetroffen in zwembroeken, die speciaal voor dit doel waren gemaakt. Opmerkelijk is dat enige tijd gele den op een zelfde soort beschuldiging in Rusland de 22-jarige Amerikaanse student Harvin Makinen werd gear resteerd. Ook hij werd aangehouden tijdens een toeristische reis door het gebied Oezjgorod-Lwow-Kief. Zijn ar restatie werd begin deze maand be kend gelijk met de mededeling dat hij was veroordeeld tot acht jaar gevan genisstraf. Tegenover Amerikaanse con sulaire ambtenaren heeft Makinen ver klaard dat hij de Russische bepalingen op het fotograferen had overtreden. Waarschijnlijk wordt geacht dat in de koude-oorlogvoering de Sowjetunie elk Nayo-land op zijn beurt die oor log wil laten voelen. Daarbij gaan de gedachten ook uit naar het niet toela ten van Oostduitsers in Nederland. Van onze correspondent GRONINGEN. Een brand in een opslagplaats van chemische stoffen heeft gisteren urenlang een stinkende gele damp verspreid over de binnenstad van Groningen. Al die uren hebben brand weerlieden toegerust met zuurstofmas kers en asbestpakken in een oud pak huis aan de Lage ter A een hardnekkig gevecht geleverd tegen schijnbaar on blusbare vlammen. In een grote cirkel rondom het pakhuis hield de politie de mensen op een afstand, omdat de kans groot was dat zich gevaarlijke gassen zouden ontwikkelen. Pas tegen de avond was het vuur gedoofd. Een groot deel van de voorraad chemische stoffen was ver brand, het pakhuis was onherstelbaar beschadigd. Het is niet bekend hoe de brand is ontstaan. Wel is gebleken dat de aan grenzende pakhuizen, die de brandweer met moeite had weten te behouden, door het oog van de naald waren gekropen: in één daarvan stond dertigduizend liter spiritus. ARNHEM. Het gerechtshof in Arn hem heeft gisteren de 21-jarige zandver- zetter J. B. R. uit Silvolde veroordeeld tot drie jaar jeugdgevangenis. De zandverzetter was met twee 'kor nuiten herhaaldelijk op bromfietsen met open knalpotten langs het huis van de landbouwer H. in Silvolde geraasd. De laatste keer was H. woedend naar buiten gerend. Er was een vechtpartij ontstaan waarbij R. de landbouwer een dodelijke steek met een mes had toege bracht. E. Reydon, één van de twee Neder landse toeristen die in Rusland zijn gearresteerd. HAARLEM. Op een opslagterrein van een kolenhandelaar in Haarlem is gistermiddag het driejarig dochtertje van de familie Kletters onder een ach teruit rijdende vrachtauto gekomen. Het kind was op slag dood. politie van het bureau Overtoom in. Daar verwees men hem naar het Wil- helminagasthuis. In het ziekenhuis kwam een vrouwelijke arts tot de con clusie dat W. in een psychiatrische in richting moest worden opgenomen, maar omdat er in het W.G. geen plaats was, stuurde ze hem naar huis. In de loop van de dag zou een controlerend geneesheer van de G.G.D. komen en zou over de opname definitief worden beslist. W. vertoonde toen nog geen ver schijnselen van een geestesgesteldheid die voor hemzelf of anderen gevaarlijk was. Hij bracht de verdere dag door bij de eveneens uit Suriname afkom stige familie Tam op de Looiersgracht. Hij was daar in de kost. De heer Tam was in het Wilhelmina'gasthuis aanwe zig, toen W. daar werd onderzocht. SPRONG In de loop van de middag, om onge veer vier uur, ging W. zich zo vreemd gedragen, dat zijn kostbaas bang werd. Hij belde de G.G.D. en vroeg onmid dellijke hulp. Hij kon de jongen niet meer in zijn macht houden. De G.G.D. beloofde, aldus de heer Tam, te zullen komen. Even later kalmeerde W. een beetje, maar om zes uur werd zijn toestand veel erger. Hij begon door het huis te rennen en poogde een paar maal uit een raam te springen. De heer Tam hield hem tegen en toen rende de jon gen naar boven, greep een paar messen en sprong pardoes uit de 3de etage door een gesloten raam op het platje van de tweede. Men kon hem de messen af nemen,'maar weer rende de jongen naar boven en toen sprong hij door de ruit van een ander raam. Opnieuw kwam hij op het platje te recht. Hij snelde de tweede etage bin nen en rende naar het balkon aan de voorkant. De heer Tam kon hem nog net bij een van zijn benen grijpen. Het was echter te laat. De jongeman had een sprong genomen en hij viel neer op strz at. Een uur later overleed hij in het Wilhelminagasthuis. Weer een uur later meldde zich aan de Looiersgracht de psychiater van de G.G.D. voor het 's morgens toegezegde onderzoek. FANTASIE? Alles draait nu om het telefoonge sprek dat de heer Tam 's middags om vier uur met de G.G.D. zegt te hebben gehad. Het vreemde is, dat de G.G.D. categorisch ontkent dat de boodschap is binnengekomen. De directeur van de dienst, dr. Kitt- man, toonde zich er tegenover ons over gebelgd dat de heer Tam zich via de Vereniging „Ons Suriname" tot minis ter Pos had gewend. Hij trok de be trouwbaarheid van de heer Tam in twij fel en veronderstelde dat die het hele verhaal wel eens zou hebben kunnen gefantaseerd. De heer Tam is echter zeer positief in zijn verklaring. Hij herinnert zich, zo zegt hij, dat hij een man aan de an dere kant van de lijn heeft gehad. Hij begon het gesprek met deze ambtenaar met de vraag of die iets van het 's och tends aan het W.G. gepresenteerde ge val afwist. De ambtenaar van de G.G.D. informeerde enkele ogenblikken elders en kwam terug met de mededeling dat men ervan op de hoogte was en dat men wel zou komen. De heer Tam zei toen dat men direct komen moest, om dat de patiënt niet meer te houden was en diens toestand steeds erger werd. De G.G.D. zei toen: „We komen er aan". OF WAARHEID? De politie, die de heer Tam uitvoe rig heeft gehoord, is ervan overtuigd dat hij de waarheid spreekt. Dr. Kitt- man, die, toen het drama zich voordeed met vakantie was en die niet met de heer Tam heeft gesproken, meent ech ter dat diens verklaring niet juist kan zijn. Hij is verder van oordeel dat het uitgesloten is, dat een van zijn ambte naren een fout heeft gemaakt. Minister Pos zal, zo heeft hij ons gisteren meegedeeld, de Amsterdamse G.G.D. om inlichtingen vragen. Pas daarna zal hi] beslissen over eventueel te nemen stappen. NEW YORK (A.P.) Met revolvers gewapende rovers hebben woensdag een geslaagde overval gedaan op een vrachtauto met kunstvoorwerpen ter waarde van ongeveer een half miljoen gulden. Advertentie Vraagt onze gratis catalogus WIJ verzenden ook geschenkpakketten met bloembollen naar het buitenlandSÉ De overval werd gepleegd toen de schilderijen en beeldhouwwerken, waar onder beelden van Picasso, Henry Moore, Laurens en Maillol, en een doek van Edvard Munch, per vrachtauto werden vervoerd van het douanepakhuis op het vliegveld naar het Marlborough museum in New York. Rondrit Toen de chauffeur, Michael Jiminez, voor een stoplicht wachtte, stapte een gewapende onbekende bij hem in de auto en dwong hem naar Brooklyn te rijden. Op een stille plek moest hij stoppen en uitstappen. Terwijl drie an dere rovers de vrachtauto leeghaalden, naakte Jiminez, gebonden en met een srop in de mond een gedwongen rond- -it van drie uur in een auto van de dieven. Nadat de vrachtwagen was leeggeroofd, werd Jiminez er weer in gezet, waar de politie hem later aan trof. Beroepswerk De politie karakteriseerde de overval als een diefstal van beroepsrovers. De chauffeur, Jiminez, vertelde dat hij niet wist dat zijn lading uit kunstvoorwer pen bestond. „Men had mij gezegd dat ik schoenen vervoerde", zei hij.- Dit apparaat is voor dagen waarop u niet weet waaraan u het eerst zult beginnen WASHINGTON (Reuter) De kin deren van president Kennedy de driejarige Caroline en baby John werden gistermorgen ontijdig uit hun slaap gewekt. Het weerkundig insti tuut meldde nl. dat de orkaan Esther opnieuw in beweging was gekomen en een bedreiging zou gaan vormen voor de kuststrook van Massachusetts, waar het buitenverblijf van de Ken nedy's is gelegen. Met zes neven en nichtjes werden de twee kinderen naar een veiliger oord gebracht. Hon derden gezinnen besloten dit voorbeeld te volgen en verlieten hun huizen. Hoewel de kracht van Esther in de afgelopen twaalf uur was afgenomen bleef zij een gevaarlijke storm met windsnelheden van honderd kilometer per uur. New York is gisteren juist aan de volle kracht van de orkaan ontsnapt, toen Esther haar koers wij zigde en over Long Island trok. In de buurt van New York is geen ernstige schade aangebracht, maar op Lon-g Island werd de stroomvoorziening af gesneden en een groot deel van het telefoonverkeer verlamd. In vele plaatsen hadden de kinderen geen school, LOS ANGELES (A.P.) De politie in Los Angeles heeft een man gearres teerd die ervan verdacht wordt op 10 september vier schilderijen ter waarde van ongeveer twee en een half miljoen gulden te hebben gestolen uit het huis van de industrieel David E. Bright in Bel Air. De verdachte, de 39-jarige Edward Henry Ashdown, ontkende iets van de diefstal af te weten. Toen de politie echter een inval in zijn huis deed, be groette hij de agenten met de woorden: Ik verwachtte jullie al. De gestolen doeken, waaronder een Modigliani en twee Picasso's, worden nog steeds vermist. Eigen nieuwsdienst TILBURG. In de Van Doorenstraat in Tiburg speelden zich gistermiddag wilde taferelen af. Op een gegeven ogen blik stoven van vele kanten politiewagens naar de straat. Er sprongen vijftien agenten uit, die koortsachtig begonnen te zoeken. Even later verdwenen ze weer. Het tumult was begonnen om een 27- jarige Tilburger, die door de politie wordt gezocht. Een agent had hem in een café zien zitten en meteen het hoofdbureau gewaarschuwd. De man die'lont rook, zocht schielijk een heenkomen. Via gangen naast en achter huizen wist hij zich aan het oog te onttrekken en zodra hij de kans schoon zag ontglipte hij de agenten via het dak van een school. De weersverwachting van het K.N.M.I. in De Bilt, geldig tot hedenavond: Droog weer met enkele zonnige pe rioden en in de ochtend plaatselijk mist of laaghan gende bewolking. Dezelfde tempera turen als gisteren of iets hogere. Meest zwakke wind. Mies je: Een beet je herfst met de zomer mengen. Advertentie Maandag 25 september

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1