Brandt: geen kans meer als kanselier Rampzalig weekeind: veel slachtoffers Ongeluk bij Utrecht eist vier levens KUSTVAARDER HERON VERGING: 3 DODEN ZEEUWSCH DAGBLAD I Massale slag om Trafalgar Square Socialistische en liberale winst bij Duitse verkiezingen Op rotsen van Kanaaleiland te pletter Verboden oef en veld werd slagveld GRANAAT DOODT VIER JONGENS AANKLACHT TEGEN BRIGADIER PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND (goodwill Personeelsgebrek na elektriciteitsstoring De BiltKoeler HET IS NU Waarom nu het Zeeuwsch Dagblad? DE VROEGE KRANT VOOR ZEELAND LAATSTE NIEUWS Doodvonnissen in T urkije voltrokken Provincies zelf beslissen over woonwagen Directeur; JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. Breuker. Kantoren te. Middelburg, Plein 1940 nrs. 68, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 011802009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224 Teraeuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, tefefoon 011503189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad yuVï- Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,— per kwart*tF Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter»' T cent per woord met een minimum van 16e JAARGANG No. 4962 Maandag 18 september 1961 VERLIES VOOR ADENAUERS C.D.U. Zes geredde bemanningsleden van de Delfzijlse kustvaarder Heron in hun hotel op het Engelse Kanaaleiland Jersey. Van links naar rechts: tweede machinist C. van Geffen, eerste machinist H. Krans, matroos M. Simons, de kok J. Kooiman en een Spaanse matroos. Geheel links op de foto is nog een deel te zien van de derde machinist P. Klooster. (Eigen telefoto) Van een onzer verslaggevers. JERSEY. „Het was een afgrijselijke nacht. De hele bemanning moet overboord zijn geslagen, toen de He ron op de rotsen liep. Mijn man kreeg een ladder in de gaten en had de tegenwoordigheid van geest er een dekbalk aan vast te binden. Op dat noodvlot heb ik de nacht door gebracht, terwijl mijn man steeds in de buurt bleef zemmen uit-1 kijkend naar wrakhout om het vlot te versterken". Uitgenut van vermoeidheid en met de angst nog in haar ogen schetste de kapiteinsvrouw H. Bartels-Steems de ramp met de Delfzijlse kustvaarder Heron, die zaterdagavond op de rotsen van het Engelse kanaaleiland Jersey werd gesmakt. UREN OP VLOT Drie opvarenden, de 52-jarige stuurman A. van der Zee uit Franeker, zijn vrouw en een Spaanse matroos vonden de dood in de golven. Zes geredde bemanningsleden komen vanmorgen op Schiphol aan. Aanvankelijk werden ook de kapitem- mede-eigenaar Bartels en zijn vrouw als vermist opgegeven. Zondagmorgen, na uren op en bij het provisorische vlot te hebben doorgebracht, werden zij opgepikt door de Franse tanker Port de Bouc en in St. Malo aan de Franse kust aan wal gezet. Uitgeput werden zij naar een ziekenhuis ge bracht. GEZONKEN De ramp voltrok zich zaterdagavond even vóór half tien. Engelse kustwachten ontvingen noodsignalen, toen het schip al zinkende was. Vanaf het eiland schoot de reddingboot te hulp en de Britse kustvaarder Cran- borne koerste eveneens naar de plaats waar de Heron op de rotsen was gesmeten. Het schip bleek toen reeds te zijn gezonken. Zes van de elf be manningsleden konden aan boord van de Engelse coaster komen. Vijf opva renden werden toen nog vermist. GEEN HOOP De Cranborne bleef nog uren zoeken op de wilde zee. Zondagmorgen werd het lijk van de Spaanse matroos geborgen door dezelfde Franse tanker die kapi tein Bartels en zi.in vrouw redde. Bij Jersey werden nog twee stoffelijke overschotten gevonden, die van stuur man Van der Zee en zijn vrouw. De Heron was in 1956 gebouwd bij Bo- dewes te Martenshoek cn had een draagvermogen van achthonderd ton. Men heeft geen hoop het schip te kunnen bergen. Advertentie binnenverihgbed het beste bef ooit gemaakt v schuimrubberbed met versterkte ntiddensector 1 ffiiet fabrieken Zevenbergen Van onze correspondent HARSKAMP Het exploderen van een anti-tankgranaat heeft gister middag kort voor zes uur vier jongens het leven gekost. Eén liep een ver wonding aan een dij en een shock op. Piet Koelewijn, achttien jaar oud. Jaap Nikkel, vijftien, Henk Admi raal zestien en de zeventienjarige Derk Mulder kwamen om. Henk van Hierden werd opgenomen in het ziekenhuisin Ede. De jongens kwamen uit Apeldoorn, vermoedelijk 's middags al door een patrouille van de Koninklijke Mare chaussee aangehouden. Zij hadden toen een bekeuring gekregen, omdat zij in het terrein waren aangetroffen. Het ongeluk gebeurde vlak bij de Radioweg die van het Infanterieschiet- kamp Harskamp naar het radiostation Kootwijk loopt. De weg loopt dwars door militaire terreinen heen, waar da gelijks met scherpe granaten wordt ge oefend. De jongens waren het terrein inge lopen zonder zich te storen aan de waar schuwingen langs de weg. Ergens in een zandverstuiving hadden zij een on- ontplofte anti-tankgranaat gevonden. Bij een poging het projectiel verder uit te graven kwam de explosie. Drie van de jongens waren op slag dood. één bezweek op weg naar het ziekenhuis in Ede. Zij waren door de wegspringende scherven deerlijk ver minkt. WEGGEREND Henk van Hierden werd licht ge wond, doordat een scherf in zijn dij drong. Vlak voordat zijn vier vrienden aan het uitgraven waren begonnen, was hij weggerend. .Schei er toch mee uit; het is ge vaarlijk spul", had hij gezegd. Toen het viertal aan zijn woorden geen aan dacht schonk, had hij het op een lopen gezet. Hij was nauwelijks een paar me ter uit de buurt toen de granaat uit elkaar sprong, het zand hoog opspoot cn een felle lichtflits hem bijna ver blindde. Een oogwenk later zakte de jongen in elkaar met een bloedende dij, HULP Nadat Henk zich nog enkele tiental len meters door het zand had voortge sleept. werd hij gevonden door de amb tenaar W. Hol. die in dienst is van het departement van defensie en die aan de Radioweg woont. Hij was meteen na de explosie de hei opgerend. De heer Hol had één van de jongens zwaar gewond tussen in brand geraakte struiken hei uit gesleept. De knaap stierf later Omdat het aanvankelijk niet mogelijk was de slachtoffers te identificeren werd de Apeldoornse politie te hulp geroepen om gegevens te verzamelen over jonge lui die gisteravond niet op tijd waren thuisgekomen. GEVAARLIJK Het terrein waar de jongens omkwa men is het gevaarlijkste van de oefen- gebieden. Het gebeurt regelmatig dat er projectielen neerkomend die niet ont ploffen. Omdat uitgraven levensgevaar lijk is, laten de militairen de blindgan gers rustig ]iggentZe stuiven dan veelal onder en komen vaak bi.i een harde windvlaag weer tevoorschijn. Voor het gevaar op de terreinen wor den voorbijgangers duidelijk gewaar schuwd. Overal staan borden met het opschrift: „Militair terrein. Ongespron- gen granaten. Levensgevaar. Verboden toegang". Er staan ook borden met doodskop pen eroo en met het woord „Levensge vaarlijk". Desondanks waren de jongelui het terrein ingegaan. Twee van hen waren Eigen nieuwsdienst BRUMMEN. In de buurt van Brummen hebben sommige boeren gisteren links en rechts mensen moeten werven om te helpen bij het melken. Om drie uur in de ochtend was een hoogspanningskabel kapot ge gaan, waardoor de elektriciteit was uitgevallen. In aller ijl werd stroom uit andere gebieden aangevoerd, maar de buurtschap Kortenoever was daar niet mee geholpen. De boeren konden de melkmachi nes niet gebruiken, de Lipsfabriek kon de smeltovens niet op tempera tuur houden en de stationschef moest extra personeel laten aanruk ken om de overwegen te beveiligen. De Gelderse Elektriciteitsmaat schappij heeft de hele dag koorts achtig gezocht naar de oorzaak van de storing. Tot gisteravond was alle moeite vergeefs. Een jongetje van acht jaar, dat niet kon zwemmen is gisteren bij Sehevenin gen in zee verdronken. Het kind liep een wegdrijvend stuk hout na en werd meegesleurd door een onderstroom. Weersverwachting van het K.N.M.I. in De Bilt, geldig tot he denavond: Zonnige perioden maar overal in het noorden en westen van het land ook wolkenvelden. Op de meeste plaatsen droog weer. Zwak ke tot matige wind, voorname lijk tussen noord en noordoost. Iets lagere temperatu ren, vooral in het zuidoosten van het land. MIESJE: De zomer wil kennelyk nog iets goedmaken. 19 september: zon op 6.20. zon onder 18.47: maan op 15.54. maan onder Van onze correspondenten UTRECHT. Op rijksweg twaalf te Utrecht reed gistermorgen een auto met grote snelheid dwars door de middenberm. De wagen belandde in een drukke stroom tegenliggers. Eén auto botste er in volle vaart te genop en onmiddellijk zat een derde auto op de wrakstukken. De gevol gen: vier doden, drie gewonden en een onvoorstelbare ravage. Achter het stuur van de auto die door de heg vloog, zat de veertigjarige rijschoolhouder M, A. Botenga uit Ben- nekom. Zijn vrouw, de 35-jarige me vrouw J. G. Botenga-Van Leeuwen, was op slag dood. De rijschoolhouder en zijn vijfjarig zoontje Robbie werden zwaar gewond. GETUIGEN? De auto waar hij tegenop reed werd bestuurd door de zestigjarige P. J. van Dalsen, districtsdirecteur van de P.T.T. te Amsterdam. Hij overleed achter het stuur. Ook zijn vrouw, de 57-jarige me vrouw C. van Dalsen-Van Houthof en een derde inzittende, de heer J. J. Kla ver (61), schoolhoofd te Wormerveer, werden gedood. De vrouw van de heer Klaver, mevrouw Klaver-Van der Woude (61), werd zwaar gewond. Onbekend is hoe de auto van de heer Botenga plotseling door de heg heeft kunnen rijden. De politie vraagt daar om of getuigen contact met haar wil len opnemen. GESCHEPT Er zijn het afgelopen weekeinde meer doden gevallen op de wegen. De vierjarige Irene Johanne Breed- veld uit Delft, die zaterdagmiddag met haar zesjarig zusje had willen overste ken, werd doodgereden door een scoo terrijder. De meisjes werden geschept en meegesleurd, het jongste ongeveer dertien meter. Het zusje werd zwaar gewond. De 62-jarige fietser L. P. Buitelaar uit Den Haag is daar zaterdag bij het over steken van een druk kruispunt meege sleept door een auto. Hij stierf op weg naar een ziekenhuis. In Rotterdam is zaterdag de achttien jarige bromfietser W. Meijer omgeko men door een val. Hij sloeg met het voorhoofd op het trottoir. ONDER AUTO De twintigjarige militair H. Dierikx uit Vlissingen is vrijdagavond in Bre da verongelukt. Hij kwam met zijn scoo ter onder een auto, die werd bestuurd door een militair. In Sittard is zaterdag de 24-jarige scooterrijder G. Gruisen onder een be stelauto gekomen en gedood. Bij een botsing op de rijksweg Am sterdam-Den Haag is gisteravond de 58- jarige mevrouw M. Plantfeber-Valkhof uit Alpfcen aan den Rijn om het leven gekomen. Zij zat in de auto bij haar man. Toen de wagen tijdens het inhalen op een tegenligger botste, werd de vrouw uit de auto geslingerd. Bij de botsing wer den verder nog drie personenauto's en een bus betrokken. Er ontstond een grote ravage. De inzittenden van de andere auto's kwamen er zonder kleer scheuren af. HOND DOODGESCHOTEN Van onze correspondent EINDHOVEN De Helmondse afde ling van de dierenbescherming heeft de brigadier van politie C. aange klaagd bij zijn chef, commissaris De Groot. De brigadier zou de herder Sonja van de familie Vlemmings in de Rector Dondersstraat in Helmond hebben doodgeschoten. De hond had een paar van zijn geiten gebeten, die op een open stuk grasland voor zijn huis liepen te grazen. Volgens mevrouw Vlemmings had de brigadier hoewel hij niet in uniform was om half zeven 's ochtends aangebeld. Hij had haar gezegd, dat hij namens de dierenbescherming haar hond kwam doodschieten, omdat het dier geiten had gebeten. De vrouw had de hond naar zijn hok achter het huis gebracht, nadat zij er eerst op had aangedrongen het dier naar het abattoir te laten brengen. „Ik doe het liever zelf: dan weet ik tenminste dat hij wordt afgemaakt", zou de brigadier hebben gezegd. Met drie schoten had de politieman de hond gedood. Daarna had hij het kadaver in een deken gewikkeld meegenomen achter op zijn fiets. De dierenbescherming door mevrouw Vlemmings op de hoogte gebracht heeft nu de brigadier aangeklaagd. Op het politiebureau heeft men de vrouw inmiddels aangeraden niets te ondernemen, omdat zij de kans loopt een bekeuring wegens het los laten lopen van de hond te krijgen. De dierenbescherming wil zich er even wel niet bij neerleggen. Als de com missaris niet op de klacht zou ant woorden, denkt zij het geval aan de officier van justitie voor te leggen. Commissaris De Groot ontkent dat rie brigadier zich aan dierenmishandeling zou hebben schuldig gemaakt, omdat hij drie keer had geschoten. Van onze correspondent BONN Er was vanochtend vroeg nog een kleine kans dat de C.D.U., Adenauers partij, de absolute meerderheid in de West- duitse hondsdag zou behouden. Toen ruim een derde van de uit slagen van de bondsdagverkiezingen binnen was stond het echter wel al vast dat de C.D.U. kostbare proeenten had verloren aan de socialisten. De socialistische winst was aanzienlijk, evenals die van de liberalen, die toen reeds een percentage hadden bereikt als nooit tevoren. Eén ding was bij het ter perse gaan van deze editie reeds zeker: de nieuwe bondskanselier zal niet Willy Brandt, de burgemeester van West- Berlijn zijn. De S.P.D. heeft daarvoor niet voldoende stemmen en de libe ralen hebben uit en te na verklaard geen coalitie met de sociaal-democra ten te zullen aangaan. Brandt zal niet naar Bonn gaan, om de leiding van de oppositie op zich te nemen, maar in West-Berlijn blijven. Of Adenauer weer hondskanselier wordt, is nog niet zeker. Dat hangt af van het antwoord op de vraag of de christen-democratische unie en haar zusterpartij in Beieren, de christelijk- sociale unie, samen de meerderheid van de zetels in de bondsdag verkrij gen. Dat was vannacht nog niet duide lijk. Krijgen zij wel de meerderheid van de zetels dan zal Adenauer wel worden herkozen. Halen de christen democraten niet de meerderheid, zodat zij de liberalen nodig hebben voor het vormen van een regering, dan moet worden afgewacht hoe de coalitie besprekingen zullen verlopen. De liberalen geven de voorkeur aan een bondskanselier, die jonger is dan Adenauer, bijv. prof. Erhard, maar misschien zullen zij ook een kandida tuur van Adenauer aanvaarden als deze belooft dat hij zich na een be paalde tijd terug zal trekken. In de nieuwe bondsdag zullen slechts drie partijen zijn vertegenwoordigd, de christen-democraten, de sociaal-demo craten en de liberalen. De Al-Duitse partij, ontstaan uit de fusie van de Conservatieve Duitse partij en de Vluchtelingenpartij, behaalde minder dan 3 pet. van de stemmen. De Duitse vredesunie, een partij van pacifisten waarin de communisten nogal invloed hebben, behaalde nog geen 2 pet. en de uiterst rechtse Duitse rijksparijjj, die streeft naar een neutraal herenigd Duitsland, kreeg nog niet 1 pet. Daar een partij op zijn minst 5 pet. van de stemmen moet behalen om voor zetels in aanmerking te komen, kunnen deze partijen dus niet in de bondsdag zijn vertegenwoordigd. De opkomst van de kiezers was groot, maar minder dan vier jaar ge leden. Als voornaamste reden voor het ver lies van de Christen-democratische unie beschouwt men het feit dat Ade nauer en de bondsregering na het slui ten van de grens van Oost-Berlijn op 13 augustus niet voldoende leiderschap aan de dag hebben gepleegd. In brede kring schijnt het als een fout van bondskanselier Adenauer te worden beschouwd, dat hij niet spoedig genoeg naar Berlijn is gereisd om te laten zien dat er in een gevaarlijke crisis op 'hem kan worden gerekend. Adenauer is pas tien dagen later naar Berlijn gegaan. Ook schijnt het hem kwalijk te worden genomen, dat hij zich in de ver kiezingsstrijd te buiten is .gegaan aan 'kleinzieligheden tegenover zijn tegen stander Brandt. HET OGENBLIK HET ZEEUWSCH DAGBLAD TE LEZEN het laatste nieuws het éérst, gloeiendheet van de naald. onafhankelijk, dus ongekleurde, betrouwbare bericht geving. betrouwbare bezorging door EIGEN bezorgdienst, 's morgens vroeg. Kortom, DE krant voor het nieuws, waarover U niet vroeg en uitvoerig genoeg ingelicht kunt ivorden. En dat is veel ivaard, in deze spannende maanden. Administratie Zeeuwsch Dagblad, Postbus 26, Middelburg. AKKOORD. Ik wil uitvoerig en betrouwbaar voorgelicht ivorden over het belangrijke wereldnieuws, binnenlandse en Zeeuwse nieuws, sport, enz. Noteer mij: voor gratis bezorging van bet Zeeuwsch Dagblad gedurende een week. voor 4 weken bezorging voor slechts 1,12 weekabonnee voor 0,56 per week noteer mij als- kwartaalabonnee voor 7,- per kw. (Doorhalen wat niet verlangd wordt. Punt 3 kunt U desgewenst combineren met punt 1 of 2). Naam:Handtekening: Adres: Plaats:Datum: Van Driel: Dit is een diergaarde géén circus! De einduitslag van de verkie zingen voor de eerste lijst (recht streeks gekozen kandidaten) luidt: C.D.U. 155 (193); S.P.D. 91 (46); G.D.P. (6)F.D.P. (1) tus sen haakjes liet resultaat van de verkiezingen van 1957. -)t- Met ijzeren hand doch zonder pijn te doen heeft de Londense po litie gistermiddag en -avond meer dan zeshonderd demonstrerende te genstanders van kernbommen op gepakt, weggesleept en naar het bureau vervoerd. De demonstranten zaten rustig te wachten en boden niet de minste tegenstand. Van hen had de politie minder last dan van de tienduizenden nieuwsgierigen die de stille strijd op de voet volgden. (Eigen telefoto) ISTANBOEL (Reuter). De Turkse oud-premier Menderes is zondag door middel van de strop ter dood gebracht. Twee andere Turkse politici waren reeds in de nacht van vrijdag op zater dag opgehangen. Menderes had donderdag een poging gedaan om zich door het innemen van een grote hoeveelheid slaaptabletten van het leven te beroven. De Turkse wet verbiedt de terechtstelling van zieken en krankzinnigen. Zondag was Menderes naar het oordeel van de legereartsen die hem behandelden vol doende hersteld om ter dood gebracht te kunnen worden. Minister stelt voor: DEN HAAG. De minister van maat schappelijk werk wil de provinciale be sturen de mogelijkheid geven te bepalen hoeveel woonwagens in een gemeentelijk of regionaal woonwagenkamp mogen worden geplaatst. Een daartoe strekkend voorstel heeft de minister aan de Tweede Kamer voorgelegd. Tot dusverre konden de gemeenten •geen ■woonwagenbewoners wegsturen. Kortgeleden nog moest de gemeente Amersfoort na een kort geding een aantal woonwagens een standplaats versohaffen, nadat zij de wagens uit een vol kamp had laten wegslepen.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1