I SPOOR NA MOORD OP 2 BROERS verbied kernproeven in de dampkring EXTRA TO EZICHTbloeMRIJKE TzL4L Nehroe in DOOR GEALLIEERDEN ONNODIG GEACHT Losgeld of Brazilië: regering in Westdiiitsc stijl Scholier (13) steekt vrouw dolk in rug Belgrado Berlijn is punt één ORGEL WAS MET MUZIEK MEE De Bilt: Koeler Jongen valt van kerkdak JUBILEUM VAN CORSO ZUNDERT Politie zocht naar varken PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Maandag 4 september 1961 Zinspeling Goed geschat Dieven dreigen: Ter tafel GREET~KÖEMAN OVERLEDEN (joodwill ANGST VOOR SLAAG Been gebroken Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te; Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, tefefoon 01150—3189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummer* 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,— per kwerte*! Advertentietarieven op aanvrage. - Hubriek Kabouters T cent per woord met een minimum van 1,— 16e JAARGANG No. 4950 VOORSTEL AAN KROESJTSJEF^m»»! De heer H. Bollee uit Rhenen argwaan leidde f,ot arrestatie Van een onzer verslaggevers DEN BOSCH. Bloedsporen op de kleren van een als agres sief bekend staande psychopaat uit Amsterdam en bloedsporen op de waarschijnlijk gestolen auto waarmee twee Duitsers door ons land reisden zullen de justitie in Den Bosch misschien behulpzaam kunnen zijn bij het ophelderen van de dubbele moord, die zaterdagochtend te Sprang-Capelle is ontdekt. De psychopaat werd in de nacht van vrijdag op zaterdag in Weert gearresteerd, de Duitser, de 52- jarige A. F. G. werd zaterdag in Rhenen aangehouden. De slachtoffers van het gruwe lijke misdrijf zijn de beide be jaarde, alleen op hun boerderijtje aan het Oosteinde te Sprang-Ca pelle wonende broers A. en H. van Zeist, 74 en 72 jaar oud. Zij wer den zaterdagochtend met ingesla gen schedel gevonden in hun boer derij. ONTKENNING Beide arrestanten ontkennen iets van de moord af te weten. Van daag worden de bloedsporen on derzocht. De arrestatie van de Duitser in Rhenen is te danken aan de arg waan, die de 27-jarige eigenaar van hotel Rustwat aan de Grebbe- berg kreeg toen twee Duitse gas ten vrijdagavond om half twaalf om onderdak aanklopten. „Ik vertrouwde ze niet. Ik kreeg zaterdagmorgen pas goed argwaan toen de jongste van de twee de helft van de rekening voor de ka mer in zilveren guldens betaalde. Ik zag, dat hij over veel meer zilvergeld beschikte. Toen hij naar de ontbijtzaal ging om op zijn reis gezel te wachten nam ik een kijkje in de splinternieuwe auto, waar in zij reden. Onder een deken zag ik honderd pakjes sigaretten lig gen. Bovendien was de wagen vol gepropt met kruidenierswaren. Ik belde de politie, die zoge naamd het gastenboek zou komen controleren. ARRESTATIE Vermoedelijk heeft de jongste Duitser, ingeschreven onder de naam van Karl H., 26 jaar_ uit Dus- seldorp, iets gemerkt. Hij is toen de politie aankwam de ontbijtzaal uitgewandeld en vroeg de weg naar het toilet. Hij is verdwenen door een deur die hem toegang naar het bos achter het hotel ver schafte. Zijn niets vermoedende reisgezel werd aan de ontbijttafel gearresteerd. Op de gearresteerde Duitser zijn drie paspoorten en een rijbewijs falie op andere namen) gevonden. Hij beweerde vrijdag met zijn reis gezel te hebben kennisgemaakt en de papieren voor hem in bewaring te hebben genomen. Ook van de goederen in de auto, afkomstig van een vorige week ge pleegde inbraak in Den Bosch, zei hij niets te weten. De speurtocht naar de verdwe nen Duitser duurt nog voort. Hij heeft de nacht van zaterdag op zondag in het bos doorgebracht en is vermoedelijk met een in de buurt gestolen auto gevlucht. Zijn signalement is aan alle grenspos ten doorgegeven. Zie verder |»ag. Eigen nieuwsdienst WASHINGTON De Sowjetunie lieeft gisteren een Amerikaans-Engels voorstel ontvangen dat voorziet in een uiter lijk 9 september te sluiten overeenkomst waarbij het houden van proeven in de dampkring met die kernwapens die radioactieve neerslag veroorzaken verboden zal zijn. Het voorstel was vervat in een ge meenschappelijke verklaring van pre sident Kennedy van de Verenigde Sta ten en premier Macmillan van Enge land. De verklaring werd gepubliceerd in het weekeindverblijf van president Kennedy, Hyannis Port. De te sluiten overeenkomst moet vol gens het Amerikaans-Engelse voorstel gerapporteerd worden aan de Uno, de organisatie der Verenigde Naties. Het voorstel, overhandigd aan de Rus sische zaakgelastigde in Washington, houdt het verzoek aan premier Kroesj- tsjef van de Sowjetrynie in, per om gaande telegrafisch mede te delen of hij het aanvaardt en of de Sowjetunie verdere proeven met kernwapens in de dampkring zal staken. Aanvullende maatregelen ter uitoefe ning van toezicht op naleving van de voorgestelde overeenkomst achten Ame rika en Engeland niet nodig. Dit was een duidelijke zinspeling op het voor naamste bezwaar van de Sowjetunie tegen een algemeen kernwapenverdrag. De Sowjetunie liet de afgelopen maan den in Genève de kernwapenconferen tie vastlopen omdat dat land voorgaf dat internationaal toezicht gewenst door het westen zou neerkomen op spionage van het westen in de Sowjet unie. Dat bezwaar gold echter alleen voor ondergrondse proeven met kleine tak- tische kernwapens. Het gold niet voor alle andere categorieën kernproeven, en dit laatste was al in 1958 in een des kundigenrapport komen vast te staan dat ook door de Sowjetunie was aan vaard. De twee westelijke grote kernmogend- heden stelden dan ook in hun nieuwste voorstel dat zij de bestaande toezicht- methoden toereikend achten. Die me thoden stelden de Amerikaanse rege ring in staat vrijdag bekend te maken dat boven het noordoostelijke deel van Kazachstan, in de buurt van Semipala- tinsk, een Russisch kernwapen was beproefd. Die methoden waren zelfs zo goed dat de explosieve kracht van dat kernwapen vrij nauwkeurig kon wor den geschat. President Kennedy en premier Mac millan herhaalden in hun nieuwe voor stel dat de Verenigde Staten en Enge land ernstig willen blijven streven naar een algemeen kernwapenverdrag dat voor alle categorieën moet gelden. Zij verklaarden het te betreuren dat de regering van de Sowjetunie hen in dat streven had gedwarsboomd. De Verenigde Staten en Engeland, aldus het nieuwe voorstel, wensen de mensheid te beschermen tegen de mo gelijke gevaren van vergiftiging van de dampkring als gevolg van proeven met kernwapens. In Amerikaanse regeringskringen nam men aan dat het nieuwe weste lijke voorstel vandaag in de Geneefse kernwapenconferentie ter tafel zal worden gebracht. De onderhandelaars komen dan voor de 339e maal bijeen. ZUNDERT. Het bloemencorso in Zundert vierde gisteren zijn zilveren jubileum, een jubileum van kleur en muziek onder een stralen zon. De praalwagens beeldden voor het meerendeel historische taferelen uit. Ook had Vincent van Gogh, de grote zoon van het Brabantse plaatsje, een paar keer model gestaan. Voor een humoristisch tintje zorg den Holle Bolle Gijs, Prins Poespas en Olie Kapoen voor de troon van ko ning Fideldijn de Derde. De compositie De vier jaargetijden had de grootste bewondering van het publiek. AMSTERDAM. Na een langduri ge nierziekte is de operazangeres Greet Koeman zaterdag in de Am sterdamse Boerhaavekliniek overle den. Zij was 54 jaar. Zij ontving haar opleiding in de operaklas van het Amsterdams Con servatorium en bij de befaamde peda goge Aaltje Noordewier-Reddingius. Uit haar groeide een van Nederlands beste operazangeressen. Greet Koemans vertolkingen steun den op een doorvoelde muzikaliteit, die haar ook op het gebied van het ora torium grote bekendheid bezorgde. Van onze correspondent DEN HELDER. Zeer verbouwe reerd kwam de heer Middelkoop za terdagmorgen op het politiebureau in Den Helder aangifte doen van de ver missing van zijn draaiorgel. Het in strument, dat op het onderstel van een auto is gemonteerd, had voor zijn huisdeur gestaan. De politie trok onmiddellijk te velde om in stegen en sloppen naar het pie rement te zoeken, want het is het enige dat Den Helder rijk is. Na enkele uren kwam er een tele foontje uit Haarlem, dat het daar stond. Het bleek dat een vroegere knecht van de orgeldraaier, die in Alkmaar stevig kermis was wezen vie ren, het orgel 's nachts was tegenge komen. Om het weerzien te vieren was hij er mee uit rijden gegaan. In Haarlem liep hij tegen de lamp omdat hij niet de voorgeschreven ver lichting bij mist voerde. Van onze correspondent LONDEN. De veiligheidsmaatrege len in de National Gallery, Londens belangrijkste schilderijenmuseum, zijn sinds zaterdagavond nog aan zienlijk verscherpt. Het bevel daar toe werd gegeven omdat in anonie me telefoongesprekken was ge dreigd dat er twee schilderijen van Renoir zouden worden gestolen, als het losgeld voor de verdwenen Goya niet voor vrijdag wordt betaald. De genen, die opbelden, zeiden in het bezit te zijn van Goya's schilderij van de Hertog van Wellington, dat bijna veertien dagen geleden uit de National Gallery werd gestolen. De twee Renoirs waar het om gaat zijn 2.500.000 gulden waard. Bovendien werd er gedreigd dat het doek van Goya in stukken zou worden gescheurd als er niet spoedig 1.400.000 gulden zou worden gestort in de kas van de Campagne voor kernontwape ning. De leider van deze organisatie van tegenstanders van kernwapens heeft zich intussen volledig gedistan- cieerd van de poging tot chantage. SCEPTISCH Alle anonieme telefoontjes en zeer veel brieven, die afkomstig heten te zijn van de dieven van het schilderij van Goya, kwamen binnen op het hoofd kantoor van het persbureau Reuter te Londen. Scotland Yard kreeg er on middellijk bericht van. Vooralsnog is de politie zeer sceptisch. Zij neemt niet voetstoots aan dat degenen, die opbellen, dezelfden zijn die de vorige week in een anonieme brief mee deelden de Goya in handen te hebben. Men is geneigd te geloven dat deze laatste brief inderdaad afkomstig is van de dieven. Zij zouden door twee Duitsers geholpen zijn. Scotland Yard schijnt te overwegen meer bewijzen te vragen dat de briefzender werkelijk in het bezit is van het kostbare kunst werk van de National Gallery. MUSEUM WEIGERT Tijdens een van de telefoongesprekken, die zaterdag werden gehouden tussen een man en een vrouw, die beweerden de Goya in bezit te hebben, en Reuter, werd hun verteld dat de National Gallery niet van zins is over .een los geld te onderhandelen, zelfs niet voor een liefdadig doel. ,Gaan zij het losgeld betalen?" aldus de onbekende vrouw bij herhaling, aan deze vraag voegde zij nog toe; „Wij kennen een handige manier om de National Gallery binnen te komen." Hierop kwam het dreigement twee werken van Renoir te stelen en de Goya aan flarden te scheuren. De twee doeken van Renoir, die nu worden bedreigd, werden in april door de National Gallery gekocht- De regering droeg 1.635.000 gulden bij in de kosten van aankoop. Prof. dr. J. E. de Quay mocht zaterdag uit handen van een van de langzamerhand beroemd ge worden Haarlemse Bloemenmeis jes een bloemrijke herinnering ontvangen. Dat was ter gelegen heid van het passeren van het ongeveer veer-tig wagens tellende Aalsmeerse corso langs een daar voor speciaal opgericht erepodium op de Dam. Dank zij de zon en de lange route (.twaalf km) dwars door Am sterdam kon een record aantal toeschouwers naar raming een miljoen getuige zijn van dit altijd weer boeiende kleurenspel. ROTTERDAM De componist Henk Stam is benoemd tot directeur van de Stichting Rotterdamse Muziek scholen. Naast hem zal de heer W. Geursen voorlopig als mededirecteur fungeren. Henk Stam, die in 1922 in Utrecht werd geboren, was voordien als di recteur van de Provinciale Zeeuwse Muziekschool werkzaam en geniet be kendheid als componist en auteur van een studie over de hedendaagse muziek. Advertentie BINNENVERINGBED het beste bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBED met versterkte middensector J&Aet fabrieken Zevenbergen RIO DE JANEIRO (Reuter/A.P.). Binnen afzienbare tijd zal Brazilië een nieuwe bestuursvorm hebben: naar het voorbeeld van West-Duitsland zal aan het hoofd van het land een president met beperkte bevoegdheden staan, terwijl de regering gepresideerd zal worden door de voor Brazilië nieuwe figuur van een premier met grote uitvoerende macht. Joao Goulart, vice-president onder de afgezette Janio Quadros, zal president zijn; voor de post van premier zijn nog geen namen genoemd. Dit lijkt de uitkomst te worden van de onverkwikkelijke presidentiële cri sis, die het land nu tien dagen in spanning heeft gehouden. Het voor een Latijnsamerikaans land nogal beza digde en stabiele Brazilië is dan op het nippertje aan een bloedige burger oorlog ontkomen. Volgens een dit weekeinde in Monte video opgevangen radiobericht zou Goulart nog gisteravond uit Porto Ale- gre naar de hoofdstad Brasilia reizen om zich daar vandaag tot president te laten uitroepen. Goulart zou ingestemd hebben met het regeringsvoorstel om de macht van de president te beknot ten en de uitvoerende macht in han den van een premier te leggen. Met dat al zou Goulart aanvaard baarder zijn geworden voor de drie mi nisters van de strijdkrachten, die hem herhaaldelijk sympathie voor Castro's regiem hebben verweten en een com munistisch getinte dictatuur van hem zeiden te vrezen. De toestand in het land is nog steeds verward en onzeker. Vrijwel alle be richten die het buitenland ontvangt komen uit de tweede hand en de be richtgeving voor het binnenland staat nog onder censuur. Zo is het aller minst duidelijk hoe men het menings verschil in het parlement tot oplos sing heeft kunnen brengen. De volks vertegenwoordiging zou voor Goularts uitroeping tot president-met-onbeper- te-macht zijn; de senaat daarentegen zou voor een grondswetswijziging heb ben gestemd die Goularts presiden tiële macht zal beknotten. Vandaag zal de uitslag brengen als Goulart in Brasilia in het gezicht van vriend en vijand zijn standpunt bekend zal maken. MOSKOU (Reuter). De laatste tijd zijn er uit musea en kerken in een groot gebied rondom Moskou tal van kostbare ikonen gestolen. De dieven bleken een uit elf personen bestaan de bende te zijn, die zich had ge specialiseerd in het stelen van iko nen welke aan buitenlandse bezoe kers werden verkocht. Van onze correspondent ROERMOND. Een dertienjarige scholier uit Roermond heeft zon dagavond op de Roermondse Schui- tenberg de 49-jarige mejuffrouw E. Verstegen met een dolk in de rug gestoken. Nadat hij ook noghaar zeventigjarige moeder had neerge. slagen, is hij verdwenen. De scholier, J. H. H., die ook op de Schuitenberg woont, was een dag of tien geleden van huis weggelopen. Hij had in de vakantie enkele malen ruzie met zijn ouders gehad. De jongen was voordien al menige keer met de politie in aanraking geweest. In die tien dagen is H. vermoedelijk nog een keer in de ouderlijke woning ge weest, waar zijn ouders een filiaal van een wasserij voeren. Enige dagen gele den werd er namelijk vijfhonderd gul den uit de winkella ontvreemd. GEEN OPA Zondagavond dook de jongen weer in Roermond op. Hij belde om ongeveer negen uur aan bij mej. Verstegen, die met haar moeder enige huizen van de ouderlijke woning van H. verwijderd een sigarenzaak drijft. De jongen vroeg of hij nog een kistje sigaren voor zijn opa kon kopen. Mej. Verstegen antwoordde dat hij toch geen opa meer had. Er ontstond een korte woordenwisseling. Toen de vrouw weigerde hem de sigaren te geven trok de jongen een dolk uit zijn jaszak en stak mej. Verstegen in de nek. Het mes werd onder de nekwervels door in de longen gedreven. De zeventig jarige moeder, die inmiddels aan de deur was gekomen, sloeg hij vervolgens met zijn vuisten tegen de grond. Voordat omwonenden op het tumult en het hulpgeroep te hulp waren gescho ten, was de jongen in de duisternis verdwenen. De direct gewaarschuwde politie zette vergeefs een speurtocht in. De beide dames zijn naar het ziekenhuis gebracht. De toestand van mej. E. Ver stegen is zorgwekkend. Weersverwachting van het KNMI in De Bilt, geldig tot hedenavond: Veranderlijke be wolking met plaat selijk regen of on weer. Lagere tem peraturen. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak uit noordelijke rich tingen. MIESJE: Toch nog vijf sproeten er bij gekweekt. 5 september: zon op 5.57, zon onder 19.20; maan op 1.12, maan onder 17.06. Van onze Moskouse correspondent BELGRADO. Premier Nehroe is zoals te verwachten was een van de centrale figuren, van de „neutrale topconferentie", die sinds vrijdag hier bijeen is. De Indische staatsman ontmoet echter aanzienlijke weer stand in zijn pogingen de conferen tie te overtuigen van de noodzaak de Berlijnse crisis als probleem num mer één te zien. Zaterdag hield hij de conferentie voor, dat het „weinig minder dan een tragedie zou zijn", indien Berlijn en de daaruit voort vloeiende kans op een catastrofaal wereldconflict op de achtergrond zouden komen. In de commissie, die ontwerp-resolu- ties moet opstellen heeft de Indische minister van defensie, Krisjna Menon, gisteren voorgesteld een aparte reso lutie te wijden aan het Berlijnse probleem. Hij vond echter behalve Zuidslavië en Indonesië vooral de Arabische landen tegenover zich, welke laatste de strijd tegen het kolonialisme en met name de Algerijnse vrijheids strijd van even groot belang achtten als Berlijn. KOLONIALISME NIET De tegenstellingen kwamen Zaterdag naar voren toen Nehroe duidelijk liet uitkomen, dat naar zijn mening het kolonialisme nog slechts een achter hoedegevecht levert en dat alle pro blemen, nieuwe en oude, hun betekenis verliezen onder de dreiging van een totale kernoorlog. „In wezen", zo zei hij, „is de sti 'm tegen het kolonialisme over". Sprekende over de verschillende concrete strijdpunten zoals Algerije, Tunesië, Angola (Nieuw-Guinea ont brak) kwam hij tot de slotsom dat „wat wij ook mogen doen met al deze problemen, het voornaamste gevaar is dat van een nieuwe wereldoorlog". TEGENZIN Nehroe, van wie bekend is dat hij met tegenzin naar de conferentie is gekomen een tegenzin die hij nog niet heeft verloren is de mening toegedaan dat de conferentie in de eer ste plaats gelegenheid tot gedachten- wisseling moet geven. Het overladen programma geeft daartoe echter wei nig kans. Belangrijker is. dat de Indi sche premier een exponent is van die groep gedelegeerden die willen voor komen dat de conferentie vastomlijnde aanbevelingen zou doen, vooral inzake Berlijn, maar ook ten opzichte van de zeker even gecompliceerde vraagstuk ken als de hereniging van Duitsland en de ontwapening. Het enige waarmee naar de opvatting van deze landen de conferentie welomlijnd naar voren moet komen, is een resolutie, die de grote mogendheden op het hart bindt met elkaar in onderhandeling te treden. SLUIT ZE OP „Het zou verkeerd zijn", zo formu leerde Nehroe het zaterdag, „anderen, in casu de Verenigde Staten en de Sowjetunie, voor te schrijven op wel ke wijze zij naar een oplossing van hun geschillen moeten streven". „Sluit hen desnoods gezamenlijk in een kamer op", was de vorm, waarin hij zich gis teren tijdens een receptie op de Indi sche ambassade meer huiselijk uitliet. Behalve voorrang voor het Berlijnse probleem, waarover verschil van me ning onder de deelnemende landen be staat, is dus ook de inhoud van de aanbeveling zelf een voorwerp van voortdurend debat. De tegenpool van de Indische gedachtengang is die welke de president van Ghana, Nkroema, tot uitdrukking bracht in een voorstel, dat hem uiterst dicht deed naderen tot het standpunt van de Sowjetunie. Hij wilde namelijk de grote mogendheden onmid dellijk een vredesverdrag met Duits land laten sluiten. Van West-Berlijn zei de Afrikaanse leider: „Telkens opnieuw is de toegang tot die stad gegarandeerd door degenen, die de taak hebben om dergelijke garanties te geven." Hij kon zich dan ook niet voorstellen waarom er zo'n alarmstemming om Berlijn was ontstaan. Een atoomoorlog, die de ge hele wereld in zijn vernietigende maal stroom zou meetrekken, onttrok zich zo mogelijk nog verder aan zijn inzicht. TITO: PIJNLIJK In gelijke zin sprak gistermorgen president Tito, die zich afvroeg: „Is het werkelijk mogelijk de wereld in een catastrofe te storten vanwege het teke nen van een vredesverdrag, waardoor het toezicht op de toegangswegen naar Berlijn op de Oostduitsers overgaat?" Behalve de Duitse kwestie is ook de houding van de verschillende gedele geerden tegenover de hervatting van de kernwapenproeven door de Sowjetunie een goede graadmeter voor vaststelling waar de uitersten liggen. Tito ging het verst door de zeggen, dat hij de gron den, waarop de Sowjetunie tot haar be sluit was gekomen, kon begrijpen, al voegde hij er wat pijnlijk getroffen aan toe. dat het hem ontgaat waarom deze kwestie juist aan de vooravond van de conferentie te Belgrado moest worden gepubliceerd. De Cubaanse gedelegeer de, president Dosticos, vond dat stop zetting van kemproeven nu maar be sproken moesten worden tegelijk met het plan voor algehele ontwapening. Nkroema volstond met te zeggen, dat het Sowjetrussische kernexperiment hem geschokt had, maar tevens ver sterkt in de mening dat de grote mo gendheden onverwijld een volledig ont wapeningsverdrag moesten sluiten. Nehroe, die na de president van Ghana aan het woord kwam, merkte fijntjes op dat er „heel wat gesproken wordt over ontwapening in het algemeen", maar dat dit onder de huidige omstan- Besef je dan niet, dat ik de enige vrouw in de stad ben met een volkomen exclusieve garderobe SCHIEDAM. Een vijftienjarige Schiedamse jongen, K. S. A. Z., is zaterdagavond van het dak van de Grote Kerk in Schiedam gevallen. Daar had hij zich verborgen uit angst voor een afstraffing door een grotere jongen, met wie hij en een vriendje 's middags in het zwem bad ruzie hadden gekregen. De grote knaap dreigde de jongens met een pak slaag, waarop de jongens van het zwembad naar de tuin van de pastorie in de Lange Kerkstraat vluchtten. Toen zij merkten dat hun vijand hen achtervolgde, zochten zij het hogerop, op het dak van de pasto rie. Ook toen gaf de achtervolger het niet op, zodat de jongens ten einde raad naar de top van het dak klom men. Daar zaten zij van negen uur tot kwart voor elf. Toen werd het Z. te machtig; hij ging proberen aan de andere kant van de kerk, bij de Waag. langs een vergaarbak van een regen pijp de straat te bereiken. Daarbij viel hij van ruim zeven meter hoogte. Met een pijnlijke arm en borst is de jongen naar het ziekenhuis ge bracht. ALPHEN A.D. RIJN. Een reizi ger in de trein van Leiden naar Al phen zag, toen hij dromerig uit het raam keek, plotseling in de sloot langs de spoorlijn iets dat zijn aandacht trok. De tijd ontbrak om goed te kijken, maar de reiziger, afkomstig uit Amsterdam, meende dat het een varken moest zijn. Hij zag, terwijl de trein hem door de wijde polders voerde, meer var kens, maar die liepen allen in het weiland. Hoe dichter hij Alphen na derde, hoe vaster hij er van over tuigd raakte, dat hij een varken in nood had gezien. Het beeld van een voor zijn leven vechtend dier wilde niet uit zijn gedachten en am per had hij het station verlaten of hij liep vastberaden naar het poli tiebureau en vroeg hulp voor het in doodsgevaar verkerende beest. De stadsman kende een varken alleen als producent van vet en vlees en wist niet dat varkens nu en dan graag een bad nemen en zich in de modder wentelen om het hinderlijk steken van insecten te voorkomen. De Alphense politie was met de ze den en gewoonten van de varkens beter op de hoogte, maar omdat de mogelijkheid bestond dat het door de Amsterdammer gesignaleerde varken-in-nood de spoorlijn op zou wandelen en een trein-ongeluk zou kunnen veroorzaken, begon een mo tor-agent aan een lange, moeilijke rit langs de spoorlijn. Al speurend liet hij Alphen verder e: verder achter zich, tot hij bij dr plaats die de reiziger vagelijk had omschreven, vond wat deze voor een varken had aangezien... een omgekeerd in de sloot drijven de wasketel! WOERDEN. Bij het spelen op de Rijnstraat met een kros heeft een zoon tje van de familie v. d. Bosch zater dagmorgen een been gebroken. De kleine jongen zat zaterdagmorgen met nog andere kinderen in het wagen tje. Ongelukkigerwijs botste het tegen een stoep, waarbij het been van de jon gen bekneld raakte en brak. digheden eenvoudig buiten het bereik van de mogelijkheden lag, vooral nu de hervatting van kernproeven door de Sowjetunie de wereld op de rand van de oorlog had gebracht. SOEKARNO: TE LANG „Laten wij niet in de wereld van slagzinnen verloren gaan of ons vast klemmen aan opvattingen uit het ver leden," zo ging hij voort, daarbij niet alleen blijk gevende van een bijna „revolutionaire" zin voor realiteit, maar tevens van zijn onbehagen over de veel te lange en verouderde toe spraak van Soekarno, die, zoals te verwachten was, buiten proporties op het probleem-Nieuw-Guinea de nadruk had gelegd. Overigens vonden de Indonesiërs gisteren speciaal bij Tito steun voor hun pogingen het met Nederland hangende geschil in de openbaarheid te brengen. Zij hadden echter gaarne meer openlijke bijval gezien. Na de hernieuwde voorstellen die Soekarno vrijdag gedaan heeft om met Nederland te onderhandelen op de basis van „be- stuursoverdracht van West-Irian". wacht men van Indonesische zijde op een officiële en zo mogelijk koninklijke reactie, aldus vernemen wij uit be trouwbare bron.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1