Russen moeten al lang met plan bezig zijn geweest i Sergeant bekent in bloes jesaf faire Russische stap pijnlijke verrassing voor Belgrado NOG GEEN SCHOT IN BRAZILIË GELOST Amerika maakt gedetailleerde gegevens over explosie bekend Dollemansrit van dronken autorijder m BAAYENS Waternood in Toulon r PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Niet vaag Zwakker Vermoedens ^pCüS Israëlische journalisten geweerd Brandewijn hielp hen de grens over Nog ruim 170.000 trekpaarden Weerstanden caravans Ringen van hertog van Wellington gestolen CITY THEATER ELECTRO BIOSCOOP De Gordijnen Specialist MAISON VAN WESTEN" 't Interlockhuis Viola Restaurant WÖHLER Zie vertier pag. 9 Wachten op Goulart LAATSTE NIEUWS BUSCHAUFFEUR BIJ BOTSING GEDOOD mm SCHRIJVERS' STOFFEHHUIS HEEL ERG MOOI DE MUYNCK BEVAHUIS ^9^ J De BiltWarm Zonnig weekeinde Het weer overal Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 68, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 011802009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuien, Nieuwstraat 40, Postbus 53, tefefoon 011503189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter# T cent per woord met een minimum van 1,— 16e JAARGANG No. 4949 Zaterdag 2 september 1961 PROEF PRECIES WAARGENOMEN De bekendmaking van gisteren uit het Witte Huis was duidelijker: in de streek van Semipalatinsk. Geen vaag heden dus, maar een duidelijk blijk dat Amerika beschikt over technische mid delen voor het waarnemen van dit soort gebeurtenissen in of boven de Sowjet- Aangenomen mag worden dat bij het verrichten van die waarnemingen het indrukwekkende netwerk van Ameri kaanse kunstmanen dat de aarde nu omspant een belangrijke, zo niet de al lerbelangrijkste, rol heeft gespeeld. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Achtervolgd door drie woede automobilisten, een diep teleurgestelde vriend in een taxi en een politiewagen raasde gisteravond de 23-jarige montagewerker L. J. van H. uit Schiedam zigzaggend met een personenauto door het westen van Rotterdam. Op de hoek van de 's-Gra- vendijkwal en de Rochussenstraat reed één van de achtervolgers hem klem. Verontwaardigde omstanders rukten een portier open en sleurden de dron ken man achter het stuur weg. Agen ten konden ternauwernood voorko men dat hij een aframmeling kreeg. De woeste rit was begonnen bij een café aan de Aelbrechtskade. Van H. en zijn kennis raakten daar dermate onder in vloed, dat de vriend een taxi liet komen en een extra chauffeur om zijn auto naar huis te rijden. Van H. wist de chauffeur de contactsleutel afhandig te maken cn er als een dolleman met de auto vandoor te gaan. Hij botste onderweg tegen vijf auto's, drie rijdende en twee stilstaande. De rij dende gingen hem onmiddellijk achterna. Bij de stoet sloten zich later de politie wagen en de taxi met de vriend aan. Van H. was niet alleen dronken, hij had ook geen rijbewijs. Semipalatinsk, een stad in het uiter ste noordoosten van de republiek Ka- zachstan, een onderdeel van de Sowjet unie, ligt op 80 graden oosterlengte en 50 graden noorderbreedte. De afstand tot de Noordzee is ongeveer zesduizend kilometer. Eigen nieuwsdienst WASHINGTON. „De Sowjetunie heeft vandaag een kernproef genomen in de streek van Semipalatinsk, in Centraal Azië. De bom, in de middenklasse, was van aanzienlijke kracht. Hij werd in de dampkring tot ontploffing gebracht." Met deze korte bekendmaking van het Witte Huis werd gisteren de bodem ingeslagen aan de algemene verwachtingen, dat de Sowjetunie zich hij het hervatten van kernproeven zou bepalen tot ondergrondse proeven, omdat daardoor geen radioactief materiaal in de dampkring terecht kan komen. Enige uren voor deze bekendmaking had de Amerikaanse commissie voor atoomenergie medegedeeld dat van alle radioactieve neerslag die in de atmos feer terecht was gekomen na de ont ploffing van de eerste twee atoombom men vlak voor het einde van de tweede wereldoorlog nog maar vijf procent schadelijk was en dat de overi ge 95 procent onschadelijk was gewor den. De totale hoeveelheid van dat materiaal, verdeeld in fijne stofjes, schatte de commissie op ongeveer vijf duizend kilo. Een dag eerder was aan de hoop. dat de Sowjetunie zich tot ondergrondse proeven zou beperken, voedsel gegeven door de vermoedens dat een op vele punten op aarde geregistreerde z.ware aardschok een ondergrondse kernproef kon zijn geweest. Dat die hoop de bodem in werd ge slagen door de Sowjetunie was te op merkelijker omdat het de laatste jaren sedert 1956 juist de Sowjetunie is geweest die politieke munt heeft ge slagen uit angst voor radioactieve ver giftiging van de atmosfeer. De plaatsbepaling in de bekendma king van het Witte Huis duidde op een zeer grote waarnemingsprecisie. De een dag eerder uitgesproken vermoedens van een onderaardse kernexplosie wa ren gebaseerd op seismografische ge gevens die alle ruimte voor twijfel lie ten. Zelfs de juiste afstand van de haard van de explosie viel slechts bij benadering te bepalen. Verder dan „ergens in centraal Azië" en „in de buurt van de woestijn Gobi" durfden de seismologen niet gaan. In officiële Amerikaanse kringen twij felt men er niet aan dat deze kernproef lange tijd van voorbereiding moet heb ben gevergd en dat de Sowjetunie daar om de laatste maanden in het kern- wapenoverleg in Genève zo'n starre houding heeft aangenomen en zo weinig belangstelling heeft getoond voor de westelijke tegemoetkomingsvoorstellen. Uit de eerste bekendmaking bleek niet op welke hoogte het Russische kernwapen tot ontploffing was gebracht en of dat was gebeurd met een vlieg tuig of een raket. Uit de Amerikaanse mededeling bleek volgens deskundigen dat een bom met een explosieve kracht gelijk aan 109 tot 150 kiloton springstof was beproefd. Dat zou duiden op een bom die vijf tot zeven en een half maal zo krachtig was als de eerste atoombom die Hirosjima vernietigde, en een die veel zwakker was dan een waterstofbom. Advertentie BRILLEN BANDAGES EL. KOUSEN sinds 1893 GOES EN MIDDELBURG Hoe ernstig de situatie ook is Soekarno (links) ziet nog reden tot opgewektheid. Ti echts Nehroc. BELGRADO Vijf Israë lische journalisten werden gis teren in Belgrado verwijderd van de ingang van de zaal waar de conferentie van neutrale landen zou beginnen. Recher cheurs namen hun perskaarten in beslag. Ze zouden die latei- terugkrijgen. Een Zuidslavische mededeling zei dat een en ander het gevolg was van een verzoek van „be paalde staatshoofden" dat de Is raëliërs niet te dieht in hun buurt zouden worden toegelaten. Niemand twijfelt er aan dat dit verzoek afkomstig is van de Arabische deelnemers aan de conferentie. Vooral president Nasser zou bang zijn dat er van Israëlische zijde een aanslag op hem gepleegd zou worden. BAD HARZBURG (AP). Met be hulp van een fles eigengemaakte bran dewijn hebben twee jonge Oostduitsers gisteravond kans gezien naar het Wes ten te vluchten. Het tweetal, een 22-jarige metselaar en zijn 19-jarige vriend gaven enkele communistische grenswachten een gro te fles brandewijn, zogenaamd „om de maatregelen tegen het Westen te vie ren". Toen de grenswachten eenmaal dron ken waren konden de jongemannen zon der moeite over de grens komen. Zij verklaarden tegenover de Westduitse politie dat zij al maandenlang van plan waren met behulp van dit trucje te vluchten. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM De aanranding in Oudewater, waarvan de technisch hoofdambtenaar van het ministerie van defensie F. H. van der Putten de dader had moeten zijn, is geënsceneerd door de sergeant F., een vroegere medewerker van de heer Van der Putten. Dit is gebleken uit een nader onderzoek dat staatssecretaris Calmeyer heeft laten instellen. De sergeant heeft bekend; hij heeft een reprimande gekregen. De heer Van der Putten heeft zich altijd op het standpunt gesteld, dat zijn overplaatsing van een controlerende technische functie in Amsterdam naar een administratieve en naar zijn me ning minder belangrijke functie in Nieuw-Millingen verband houdt met een campagne van een aantal vroegere K.N.I.L.-officieren, die hem een lastige dwarskijker zouden vinden. De geën sceneerde aanranding van mevrouw Van der B„ echtgenote van een Oude- waterse carrosseriebouwer, zou een onderdeel van die hetze zijn geweest. Proces-verbaal De Koninklijke Marechaussee heeft gisteren in samenwerking met de rijks- Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De paardenstapel in ons land bedraagt ruim 170.000 stuks. Op ongeveer tachtig procent van de Nederlandse landbouwbedrijven wordt nog geheel of gedeeltelijk met paarden gewerkt. Dit blijkt uit de in mei gehouden land bouwtelling waarvan het resultaat gis teren door de koninklijke vereniging ..Het Nederlandse trekpaard" bekend is gemaakt. Volgens deze vereniging is voorts gebleken dat op vele bedrijven i in ons land het paard de voordeligste krachtbron is. Zeer duidelijk zou dit tot uiting komen in de publicatie over be- j drijfseconomisehe onderzoekingen, waar- bij de uitkomsten tussen paarden- eo trekkersbedrijven werden vergeleken, i DEN HAAG (ANP) Het laboratori um voor voertuigtechniek van d'e Tech nische Hogeschool te Delft heeft een ap paratuur ontwikkeld, waarmee het moge lijk is de rol- en luchtweerstanden van caravans te meten. Met de resultaten van deze metingen kan het type caravan worden bepaald dat een bepaalde auto kan trekken, zonder dat hierdoor tech nische gebreken ontstaan. Tot nu toe werden slechts theoretische berekeningen gemaakt. De nieuwe caravandienst van de A.N.W.B. verzamelt gegevens over de prestaties van bepaalde combinaties van auto's en caravans in d'e bergen en over kruissnelheden per combinatie op vlakke politie van Oudewater proces-verbaal tegen de carrosseriebouwer opge maakt. Volgens de heer Van der Put ten heeft Van der B. in 1958 vals heid in geschrifte gepleegd bij de in schrijving voor een legerorder. Het proces-verbaal werd opgemaakt in de kazerne van de Marechaussee in Am sterdam. Er zouden in deze zaak al dertig getuigen zijn gehoord. De mededeling van staatssecretaris Calmeyer dat de aanranding die bekendheid kreeg ais de bloesjes affaire door sergeant F. was ge- sceneerd, moet zijn gedaan tijdens een gesprek met enkele leden van de Tweede Kamer. Vroeg De sergeant heeft overigens reeds in een vroeg stadium van het onder zoek bekend. De heer Van der Putten meende toen evenwel, aldus een mede deling van het ministerie van defen sie, dat een ander voor de enscene ring verantwoordelijk was. maat. BELGRADO (Reuter) Gisteravond laat werd ook op de conferentie van niet-verbonden staten te Belgrado het nieuws bekend dat de Sowjetunie het woord bij de daad had gevoegd en een kernbom tot ontploffing had gebracht. Het bericht maakte diepe indruk op de staatshoofden en regerings leiders, die al de hele dag met zorgelijke gezichten hadden betoogd dat de toestand in de wereld met de dag slechter werd. Het besluit van de Ilussische rege ring om de proeven met kernwapens te hervatten was al door vele sprekers veroordeeld. Velen hadden gisteravond het gevoel dat de Russische regering zich van de gevoelens van de „neutra le" landen niets aantrekt. Zij moet toch zeer wel weten dat juist deze landen zonder uitzondering ten zeerste gekant zijn tegen dit soort proefnemingen. Veroordeeld Uit vele gesprekken bleek dat men met name het feit dat de proef in de atmosfeer was genomen veroordeelt omdat het gevaar van vergrote radio activiteit nu opnieuw dreigt. Men geeft er zich ter conferentie ook terdege re kenschap van dat de Russen al geruime tijd met de- voorbereiding van hun proeven moeten zijn beziggeweest, het geen blijkt uit de geringe tijd die is ver lopen tussen de aankondiging en de eer ste werkelijke ontploffing nog geen twee etmalen. Onze Moskouse correspondent tele foneerde ons gisteravond uit Belgrado: Een zonnig en feestelijk versierd Bel grado heeft gisteren de opening van de neutrale topconferentie een opge wekter karakter gegeven dan uit het verloop van de eerste zitting gerecht vaardigd is gebleken. Nadat president Tito de in het Zuid slavische parlementsgebouw bijeenge komen gedelegeerden had welkom ge heten, hebben achtereenvolgens de presidenten Soekarno, Nasser, Abboud en Boerguiba het woord gevoerd. Geen hunner kon ontkomen aan de schadu wen die de internationale ontwikkeling van de laatste dagen over de wereld heeft geworpen. Aan de rand President Tito sprak van „proble men die de gehele wereld aan de rand van de grootste catastrofe in zijn ge schiedenis voeren". Zonder de Sowjet- russische verklaring over het hervatten van de kernwapenproeven met zoveel woorden te noemen, ging hij ervan uit dat deze proeven binnenkort zouden wordenAiervat een reeds juist geble ken veronderstelling en wat ver scherping van de bewapeningswedloop zou meebrengen. Hij drong er met klém op aan dat de conferentie „helder en ondubbelzinnig" stelling zou nemen in zake de meest vitale problemen van dit ogenblik, opdat de grote mogend heden met meer werkelijkheidszin dan tevoren hun meningsverschillen zou den kunnen bijleggen. LONDEN (Reuter) Twee gouden zegelringen die eens hebben toebehoord aan de hertog van Wellington, zijn ge stolen uit het r useum van het Engelse stadje Halifax. De directeur van het museum zei dr'. de ringen vermoedelijk waren ont vreemd door iemand die door de be richten omtrent de diefstal van het portret van de hertog opgewonden was geraakt. Advertentie U bént altijd welkom bij en MIDDELBURG „UW SPECIAALZAAK" voor zeer moderne vitrages en dekoratiestoffen. Hoek Lange Vorststraat-Ganzepoortstr. Goes Telefoon 7814 Uw speciaal adres voor HEREN- en KINDERKLEDING Lange Vorststraat Goes SPECIAALZAKEN U ontvangt elke dag 10% korting het gehele jaar door. Lange Vorststraat 4547 GOES en na afloop bij een GEZELLIG onder-onsje Nu kijken of achteruit moet nog weet hoe u PORTO ALEGRE (A.P.) Vice-president Goulart is van nacht op Braziliaans grond gebied teruggekeerd. Zijn aanhangers hebben hem on middellijk tot president van Brazilië uitgeroepen. ZENDEREN. Bij een botsing tussen een autobus en een vrachtauto in de Overijsselse plaats Zenderen is gister ochtend de 44-jarige J. W. Seppenwolde uit Rijssen om het leven gekomen. Een paar anderen liepen lichte verwondin gen op. De Rijssenaar was met de bus op weg naar zijn werk in Enschede. Op de Al- meloseweg in Zenderen schoof het ach tereind van de wagen laar links, toen de chauffeur moest remmen. Het sloeg tegen een passerende vrachtauto. De bus reed na de botsing langs een paar bomen en over het fietspad eei; droge sloot in. Advertentie RIO DE JANEIRO (AP/Reuter) Het wachten is op Goulart. Zo lang de Braziliaanse vice-president zich nog, niet duidelijk heeft uitge sproken of hij wil ingaan op de com promis-voorstellen van het congres in Brasilia, blijven de verdeelde strijdkrachten kennelijk huiverig De inspecteur-generaal A' NIEUWE NAJAARS- STOFFEN Lange Vorststraat. OPTIEK - F0T0HANDEL Ganzepoortstraat 3 - Goes - Tel. 5214. Maak eens ken nis met Oxford en Superdam cos- tuums. In onze zaak voordeliger! L. Vorststraat GOES Ook als confectie maat- om een gewapend conflict alias een burgeroorlog te ontketenen. On danks talloze verontrustende berich ten over snel optrekkende legers schijnt er tot nu toe nog nergens een schot gelost te zijn. Goulart, zelf ook bevreesd om bet startschot te geven voor een bloedige strijd, talmt nog steeds om zijn land binnen te gaan. Zekerheidshalve is hij gisteren in het buurland Uruguay ge bleven. Daar bracht een officiële regerings delegatie uit Brasilia hem op de hoogte van de jongste voorstellen van het con gres, waarmee ook Goularts tegenstan ders, de drie ministers van de strijd krachten, zich akkoord hadden ver klaard. Goulart zou president kunnen wor den. maar dan pas na een grondwets wijziging, die het presidentschap van de grote uitvoerende macht zou bero ven, welke de Braziliaanse staatshoof den tot nu toe bezeten hebben. Onbekend De delegatie, die onder leiding stond van Juracy Magalhaes, verzocht Gou lart niet eerder naar zijn land terug te komen voordat het vraagstuk van de opvolging van Janio Quadros zou zijn opgelost. Goularts antwoord is onbe kend, al verluidde in de wandelgangen van het Braziliaanse congres dat Gou lart er niet voor voelt zijn macht te laten beknotten. Gistermorgen deden hardnekkige ge ruchten de ronde dat het tweede leger uit Sao Paulo landingen zou hebben verricht op de kust van de zuidelijke provincie Rio Grande do Sul, die door het muitende derde leger in staat van verdediging was gebracht. De bevel hebber van het derde leger, de door minister Denys ontslagen generaal Ma- chado Lopes, ontkende echter iets van deze landingen te weten. Gouverneur Brizola van Rio Grande, de zwager van Goulart, riep de arbei ders in Rio de Janeiro en Sao Paulo door de radio op om sympathiestakir.- gen voor Goulart af te kondigen. Hij schijnt hierin geslaagd te zijn, want uit Rio werd gisteren bericht dat de havenarbeiders uit sympathie voor de (linkse) Goulart het werk al hadden neergelegd en dat er nog meer stakin gen konden worden verwacht. Castro Premier Castro van Cuba schijnt in middels in troebel water te willen vis sen. Hij zou volgens berichten uit re geringskringen in Brasilia de Goulart- gezinde zuidelijke provincies Rio Gran de do Sul, Parana en Santa Catarina militaire steun hebben aangeboden. Denys, minister van oorlog en Gou larts felste tegenstander, heeft hem vaak van sympathie voor Castro's re giem beschuldigd. DE SPECIAALZAAK VOOR UW BRIL Breed lachend en met een sigaret losjes tussen de lippen stond prins Bernhard als inspecteur-generaal van de land macht gistermiddag te Weert langs het lijntje op het sportveld van de onder- of'ficiersschoöl. Daar werd met sport wedstrijden het feest besloten vanwege het tienjarig bestaan van de school 'Het is intussen de komende week 25 jaar geleden dat koningin toen nog prinses Juliana en prins Bernhard zich ver loofden. Herinneringen aan die tijd halen wij op op pagina 9. PARIJS. Net als de stad Angers zit ook een groot deel van de stad Tou lon zonder water. De gemeente heeft een rantsoenering afgekondigd. Slechts van elf uur 's morgens tot 21 uur 's avonds zullen de bewoners water kun nen aftappen en dan nog met mondjes- Weersverwachting van het K.N.M.I. JCin De Bilt geldig tot hedenavond: Warm en over wegend zonnig weer met een zwakke tot matige wind tussen noord en oost. In de och tend plaatselijk mist. MIESJE: 't Zit er ln, mor gen. 3 september: zon op 5.54, zon onder 19.24; maan op 0.00, maan onder 15.34. 4 september: zon op 5.55, zon onder 19.22: maan op 0.22, maan onder 16.23. Van onze weerkundige medewerker De zon heeft gisteren de wolken kunnen opruimen. Plaatselijk duur de dat erg lang, vooral in Noord en Zuid-Holland. Daar was het al middag eer de wolken weg waren. Op een bepaald ogenblik scheen in Rotterdam de zon terwijl de hemel in Den Haag nog vrijwel geheel met wolken was bedekt. Deze verschillen komen ook tot uitdrukking in de temperatuur: in Zuid-Limburg werd dertig graden gemeten, maar in IJmuiden was de hoogste temperatuur gisteren acht tien graden. Gisteravond kwamen wolken en mistbanken op tal van plaatsen weer opzetten. Vandaag zullen de wolken opnieuw weg smelten, zodat het een zonnige dag wordt. De zaterdag belooft dus goed weer, op tal van plaatsen echt zo merweer te brengen. Ook voor zondag ziet het er goed uit; de luchtdruk blijft hoog boven cen traal Europa, terwijl zich van de oceaan langzaam een gebied van lagere druk naar Europa begint uit te breiden. Het zag er gister avond niet naar uit, dat dit voor zondagavond al ernstige gevolgen zal hebben: het weekeinde ziet er dus zonnig en zomers uit. Helsinki Stockh. Oslo Kopen V) Aberdeen Londen Amsterd. Brussel Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genéve Locarno Wenen Innsbr. Athene Rome Ajaccrio Madrid Lissabon weer wind max.t. n.sl. onbew. ZZW 20 0 onbew. W 24 0 orrbe w stil 20 0 l.bew. N 20 0 regen Z 21 0.1 h.bew. O 25 0 geh.bew. NNO 19 0 l.bew. NO 27 0 onbew. O 29 0 onbew. NW 32 0 zw.bew. OZO 35 0 h.bew. stil 31 0 onbew. W 29 0 onbew. Stil 30 0 onbew. O 30 0 onbew. O 28 0 onbew. stil 30 0 onbew. NO 28 0 l.bew. ONO 28 0 onbew. Z 26 0 onbew. veran. 30 0 l.bew. N 26 0 onbew. WZW 32 0 onbew. stil 27 0 zw.bew. ONO 25 0 l.bew. NW 31 0 w

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1