FRANSE STRAALJAGER SNIJDT KABELBAAN DOOR Westen neemt geen initiatief tot gesprek Berlijn begint de moed te verliezen Deel van een unieke internationale lijn Wereldtitel stayers voor v. d. Meulen Negen gondels storten op gletsjer bij Mont Blane, twintig hangen nog Iets koeler Strenge controle in Oran Bedrijfschap voor bakkers ingesteld Deens plan voor Kanaaltunnel De BiltWarm PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND „am* LAATSTE NIEUWS Alarm Gelukt EXCLUSIEF Zoeklichten Amerikaanse export naar Oost-Europa neemt toe Niet blijvend Amerikaanse Kamer van Koophandel in Nederland „Grapjas" blokkeerde Frans vliegtuig Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. 3. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 68, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 011802009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, tefefoon 01150—3189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeenwscii Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» T cent per woord met een minimum van 1,—t 16e JAARGANG No. 4945 Woensdag 30 augustus 1961 IN DOODSNOOD BOVEN DIEPE AFGROND Van onze correspondent PARIJS. In het vooruitzicht, elk ogenblik in een tweehonderd nieter diepe afgrond te kunnen storten gingen enige tientallen mensen gisteren een zeer dramatische nacht in. Het waren voor het merendeel vakantiegangers die zich bevonden in gondels van de kabel baanverbinding tussen de Aiguille du Midi en de Italiaanse grens toen die verbinding on klaar geraakte. Dat gebeurde toen een Franse straaljager, op een oefenvlucht boven de Alpen, de trekkabel raakte. v KÜ ÜW3 CHAMONIX (Keuter) Het reddingswerk langs de kabel baan over de Vallée Blanche blijkt bij het vallen van de avond niet te zijn gestaakt. Laat in de avond waren ploegen technici bij het licht van krach tige schijnwerpers nog bezig gondels die waren blijven ste ken terug te halen langs het in tact gebleven deel van de ka belverbinding. De Russische regering heeft besloten tijdelijk geen mili tairen, die hun diensttijd hebben volbracht, meer af te voeren naar de reserve. Zij zullen onder de wapenen moeten blijven. De onmiddellijke gevolgen van dat ongeluk waren verschrikke lijk. Negen gondels, elk met een capaciteit van vier personen, stortten in de diepte. Van de inzittenden van die negen gondels kwamen zes mensen om. Twintig anderen, allen min of meer ernstig gewond, werden met helikopters in veiligheid gebracht. Onder de doden bevond zich een Westduits gezin uit Hamburg, bestaande uit man, vrouw en twee jonge kinderen. Laat in de avond hingen nog ongeveer twintig gondels boven de afgrond. Helikopters waren er niet in geslaagd ze te berei ken. In die gondels stonden on geveer 30 a 35 'mensen doods angsten uit. Als de kabel brak zouden zij ten dode zijn opge schreven. Alleen uit de gondels die vrij dicht bij het begintpunt en het eindpunt van de kabel baan waren blijven steken zou den ongeveer dertig mensen zijn bevrijd. Helikopters van de luchtbasis Aix-les-Bains slaag den er niet in de hoger hangen de gondels te bereiken. De straaljager die de oorzaak van deze ramp was landde licht bescha digd op de basis Luxeuil. De piloot wist niet of hij de trekkabel had ge- De kabelbaanverbinding- van de Aiguille du Midi naar Helbronner maakt deel uit van de grote kabel baanverbinding tussen Frankrijk en Italië, van Chamonix naar La Palud, boven Courmayeur. Deze verbinding, een uniek staaltje van techniek en enig in de wereld, is verdeeld in drie delen. ChamonixAiguille du Midi (van 1000 naar 3842 meter); van de Aiguille du Midi naar Helbronner (van 3842 meter naar 3463 meter); van Helbronner naar La Palud (van 3463 meter naar 1370 meter). Het ongeluk gebeurde op het tweede traject tussen de Aiguille du Midi naar Helbronner; om meer pre cies te zijn op het eerste van de drie secties van dat traject. De eerste sec tie loopt van Aiguille du Midi naar de Gros Rognon over een afstand van 1694 meter met een hoogtever schil van 241 meter. Het is dus een bijna horizontaal traject. De tweede sectie van Gros Rognon naar de Col du Flambeau heeft over 2831 m een hoogteverschil van zeventig meter; de derde gaat van de Col du Flam beau naar Helbronner van 447 meter zonder hoogteverschil. Het gehele traject is dus vrywel horizontaal en ligt ongeveer tweehonderd meter bo ven de Vallée Blanche (tot aan Gros Rognon) en een gletsjer, Glacier du Géant (tot Helbronner) 9 Deze tweede sectie van de kabel verbinding is geheel automatisch. De verbinding bevat ongeveer twintig aluminium gondels, waarin vier men sen kunnen zitten. De cabines zijn 556 meter van elkaar verwijderd en het geheel is zo geconstrueerd dat telkens een gondel bij het begin- en bij het eindpunt arriveert. Op dat ogenblik staat de gehele verbinding stil en laat de passagiers voldoende tijd om in of uit te stap pen. Degenen, die dan onderweg zijn hebben de tijd om rustig de omlig gende dorpen en vooral de top van de Mont Blanc, waarvan zij slechts luttele kilometers verwijderd zijn, te bewonderen. De gehele reis duurt niet langer dan krap een half uur, met acht hal tes onderweg. Deze reis is een van de meest fantastische die men in de wereld kan maken en de fraaiste uit zichten zijn die bij de Vallée Blanche (Witte Vallei), bedekt met een laag sneeuw van enkele tientallen meters, de Chaos de Seracs, een boeiende wilde rotsgroep, de Glacier du Géant en de Combe Maudite, waarboven de Duivelsnaalden optorenen. Deze kabelbaan stelt niet alleen de skienthousiasten in de gelegen heid om midden in de zomer hun sport in de eeuwige sneeuw te blij ven beoefenen, maar geeft tevens de lijders aan astma en chronische bronchitis de mogelijkheid om te ku ren. Veel artsen schrijven deze patiën ten namelijk voor om indien moge lijk dagelijks naar ruim 3800 meter hoogte te gaan en daar hun dag door te brengen om op die wijze van hun kwaal te genezen. Daarom is de kabelbaan zomer en winter in bedrijf. ZÜRICH Nederland kreeg gis teravond een wereldkampioen wiel rennen. Op de Oerlikonbaan in Zü- rich veroverde Leen van der Meu len de wereldtitel bij de amateur- stayers op een wijze, die geert reden tot discussie gaf. In het eerste deel van de strijd had hij, vooraan gestart, weinig te duchten. In het laatste kwartier ech ter, kreeg hij talrijke aanvallen te verduren. Aanvallen, die hij gran dioos afsloeg. raakt. Vast is komen te staan dat de kabel is gebroken nabij de Col du Gros Rognon. De negen neergestor te gondels sloegen te pletter tegen de masten waaraan de kabelbaan was opgehangen. Er werd onmiddellijk alarm ge slagen. De eersten die kwamen hei- Pen waren leraren en leerlingen van de nationale skischool en de bergpolitie van Chamonix. Zij brach ten eerst de overlevenden uit de te pletter geslagen cabines in veilig heid en voerden daarna de lijken naar beneden. Inmiddels was ook de directeur van de kabelbaanverbinding bij de Aiguille du Midi gearriveerd. Met de politie be sprak hij het reddingswerk. Hij waar schuwde de helikopterbasis te Aix-les- Bains, die onmiddellijk zes toestellen zond. De helikopters konden eerst weinig uitrichten. Zodra zij in de buurt van de draagkabels kwamen, begonnen de gondels zo heftig te zwaaien, dat het niet mogelijk was een verbinding tot stand te brengen. pas drie weken geleden nauwelijks aan de dood ontsnapte bij de beklimming van de Mont Blanc. Deze reddingploeg begon het red dingswerk aan de Italiaanse zijde van het traject. Later werd in Chamonix bekend gemaakt, dat de ploeg een der tig mensen gered had. Dat gelukte tegen het einde van de dag wel met de cabines, die in de buurt van het begin- en het eindpunt van het traject waren blijven steken en die, gesteund door twee kabels, vrij vast hingen. Hieruit slaagde men on geveer tien mensen te redden. Al eerder was van Courmayeur uit ook een reddingsploeg op weg gegaan naar de plaats van het ongeluk onder leiding van de gids Walter Bonatti, die Advertentie In cellofaan, voorkomt breuk Een berggids, die in een van de gon dels zat zou erin geslaagd zijn met de touwen die tot zijn uitrusting behoor den, een verbinding met de sneeuw vlakte tot stand te brengen. Dat ge rucht werd echter niet bevestigd. Het ongeluk gebeurde ongeveer kwart voor twee gistermiddag toen een straaljager van de Franse lucht macht, geheel Volgens opdracht, een lage vlucht over de Alpentoppen maakte. Vermoedelijk was de piloot niet op de hoogte, of niet op de hoogte gebracht, van het bestaan van de ka belbaan. Hij kwam vrij laag over de Mont Blanc en deed een poging om tussen de Aiguille du Midi en de Col du Géant door te vliegen. Tegen het vallen van de avond wer den de reddingspogingen gestaakt. Vol Van onze correspondent ORAN. Na de woede-uitbarsting van de Europeanen, die eergisteren het leven kostte aan zeven Arabieren en er 38 verwondde, hebben de bur gerlijke en militaire autoriteiten van de stad strenge maatregelen getrof fen. Alle samenscholingen van meer dan vijl personen zijn verboden. Minder jarigen mogen zich alleen op straat bevinden wanneer zij in het bezit zijn of van toestemming van hun ouders of van een werkvergunning. Oudere jeug dige personen die deelnemen aan mani festaties, zullen in het vervolg zonder meer worden gearresteerd. Er is bovendien een avondklok ingesteld, die om 9 uur ingaat. Van onze correspondent LONDEN De verschillen van mening tussen de Engelsen en Amerikanen aan de ene kant en de Fransen aan de andere schijnen er de oorzaak van te zijn dat het Westen maar heeft af gezien van het idee om nieuwe nota's naar Moskou te zenden met een voorstel tot het houden van besprekingen over Berlijn en het Duitse vraagstuk. In plaats daarvan zou men willen wachten tot de bijeenkomst van de Algemene vergadering van de Uno. Daar zou gelegenheid zijn om infor meel met de Russische minister Gromylco te onderhandelen. Wel bestaat de mogelijkheid dat er nota's naar Moskou worden ge zonden (in antwoord op een Rus sische nota van begin augustus) waarin echter van de mogelijkheid van nieuwe onderhandelingen een- vc idig niet wordt gerept. Van een in ronde bewoordingen gesteld voor stel tot het openen van onderhan delingen wil de Gaulle nu eenmaal niet horen. De moeilijkheid is nu dat nie mand zeker weet of minister Gro- myko de Algemene vergadering zal bijwonen. Wanneer hij komt zal er meteen een poging worden gedaan om met hem in contact te komen. Over hetgeen de Westelijke minis,- ters van buitenlandse zaken dan met hem zullen bespreken en over de door het Westen te volgen politieke gedragslijn zullen binnenkort be raadslagingen worden gehouden in Washington of New York. Daar zul len de ministers van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, West-Duitsland, Frankrijk en Groot- Britannië proberen het eens te wor den over de wijze waarop het Wes ten de Russen tegemoet moet tre den. Van onze correspondent DE Westberlijners schijnen thans toch wel wat bezorgd te zijn over de toekomst van hun stadsdeel, hoewel zij zich lang optimistisch hebben betoond. Zij hebben de laatste tijd te hittere ervaringen opgedaan. In de eerste plaats de brutaliteit waarmee de communisten een grens dwars door de stad hebben opgericht en vervolgens het feit, dat de geallieerde beschermers daartegen feitelijk niets hebben ondernomen, waardoor het vertrouwen van de Berlijners op zijn eigen tele-fot» ongeduld wachtten de reddingsploegen de komst van de zon af. Vanmorgen om zes uur zouden zij weer aan de slag gaan. Volgens de directeur van de kabelbaan bevonden zich in de cabine nog veertig mensen, onder wie bejaarden en kinderen. Enkele expedities van gidsen en leer ling gidsen besloten gisteravond om negen uur om met sterke zoeklichten de nacht in de Witte Vallei door te brengen. Er werd gevreesd dat sommi gen van degenen, die opgesloten zaten in de gondels uit ruimtevrees naar be neden zouden willen springen. Volgens de directeur van de kabel baan behoefden die mensen zich voor lopig geen zorgen te maken. Hij hoopte dat zij hun kalmte zouden bewaren. Ongetwijfeld gingen de overlevenden van de ramp een moeilijke nacht tege moet. De onmetelijke stilte daar op het dak van Europa en de verschrikke lijke kou die tegen middernacht tot een temperatuur van vijftien graden onder nul was gedaald, zou de grootste eisen stellen aan hun uithoudingsver mogen. WASHINGTON (AP) In de drie weken na a'e televisierede van de Ame rikaanse president over Berlijn zijn m de Verenigde Staten vergunningen af gegeven tot een bedrag van acht mil joen dollar voor de uitvoer naar landen achter het ijzeren gordijn. In de drie maanden voor de rede beliep het bedrag van de uitvoervergunningen slechts 1,7 miljoen dollar. Hoog in ile Alpen, dicht bij de •Vlont Blanc, stortte een van de gon dels (in cirkel) van de kabelbaan in de diepte. De meters dikke laag sneeuw kon de schok niet voldoende opvangen. Er vielen doden. Gejam mer van gewonden en hulpgeroep kaatste langs de kale rotswanden van de Vallée Blanche. Het duurde uren voordat redders de gewonden bereikten, en nog eens uren voordat ook de doden waren geborgen. En ook toen nog verkeerden velen in doodsnood, in gondels die hoog boven de afgrond waren blijven hangen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Een bedrijfschap voor het bakkersbedrijf is dezer dagen bij Koninklijk Besluit ingesteld. Tot zijn bevoegdheden zullen behoren de toepassing van het cadeaustelsel en van het kortingstelsel, de regeling van de verhouding tussen bakkers en weder verkopers van brood en de bescherming van het bezorgdebiet. Tot het bedrijf schap behoren circa 10.000 onderne mingen met 28.000 werknemers. van de geschokt. Het besef is gegroeid, dat er ver anderingen zullen komen. Wat over gebleven is van de overmoedige stem ming, die lang heeft geheerst, is de hoop dat onvermijdelijke veranderingen er niet toe zullen leiden, dat West- Berlijn op den duur door de communis tische Oostduitse republiek zal worden opgeslorpt, m.a.w, dat West-Berlijn een gebied zal blijven dat levensvatbaar is. Van een uittocht uit de stad kan niet worden gesproken, maar het lijkt toch wel zo te zijn, dat reeds talrijke ver huizingen naar West-Duitsland worden voorbereid en het is uiteraard ook voorgekomen dat banktegoeden zijn overgeboekt naar de bondsrepubliek. De overwinning van de depressie door het bezoek van de Amerikaanse vice-president Johnson en door de ver sterking van de geallieerde garnizoenen is niet blijvend geweest. Johnson heeft weliswaar de verzekering herhaald, dat de Westberlijners kunnen vertrouwen op hun bondgenoten en dat de vrijheid van West-Berlijn zal worden verdedigd, maar concrete maatregelen tegen de eenzijdige actie van het Oosten heeft ook hij niet aangekondigd. Dat Johnson dat wel zou kunnen doen, was de hoop van de Berlijners geweest. Toen de Oostduitse soldaten en politie op 13 augustus de grens van prikkel draad en betonnen muren oprichtten. zachtst uitgedrukt enigszins is die volgens de Oostduitse aankondiging zal blijven bestaan totdat West-Berlijn een „vrije stad" is, hadden de Westber lijners niet verwacht dat de westelijke troepen gewapenderhand daartegen zou den optreden. Wel hoopten zij, dat ge allieerde tanks demonstratief naar de grens van West-Berlijn zouden opruk ken om onzekerheid in het oostelijke kamp te veroorzaken. Het verschijnen van westelijke tanks aan de grens zou, zo dacht men. wellicht de Oostduitse bevolking de moed hebben gegeven om duidelijker te protesteren. Verder had men verwacht dat aan de Oostduitse functionarissen beperkingen zouden worden opgelegd bij het reizen naar westelijke landen, dat men in de westelijke wereld de handelsvertegen woordigingen van Oost-Duitsland zou sluiten en dat men iets zou ondernemen tegen de Poolse en Tsjeehoslowaakse militaire missies in West-Berlijn. Het Westen deed echter niets van dien aard en het Oosten jubelde. De Westberlij ners ontveinzen zich niet dat hun stads deel een belangrijke functie heeft ver loren Het kan onder deze omstandig heden geen etalage meer zijn van het Westen midden in de communistische wereld want de mensen uit het oosten kunnen deze etalage niet meer bewon deren Het kan ook geen plaats meer zijn van ontmoetingen tussen Oost en West en het kan niet meer naar het oosten uitstralen. DEN HAAG. Binnenkort zal opge richt worden de Amerikaanse Kamer van Koophandel in Nederland, die een overzees lid van de United States Cham ber of Commerce zal worden. Tot de oprichters behoren Aramco, Byron Jo nes N.V., Caltex, Coca Cola Export Corporation, Esso Nederland, General Motors, de Ford fabrieken, Pan Ameri ca World Airways en andere Ameri kaanse ondernemingen in ons land. Zij menen dat de groei van de Nederlands- Amerikaanse handelsbetrekkingen zoda nig is geworden dat de oprichting van een aparte Amerikaanse Kamer in ons land thans gerechtvaardigd is. KOPENHAGEN. Binnenkort zal het Deense aannemingsbedrijf Christiani en Nielsen, dat ook een grote rol speelt bij de bouw van de tunnel voor a'e metro in Rotterdam, een plan voor een tunnel onder het Kanaal gereed hebben. Dat plan wordt voorgelegd aan de Britse en Franse regeringen. De tunnel zal volgens het Deense ont werp ongeveer tweehonderdmiljoen pond kosten. Het Deense bedrijf heeft zich al gedurende de afgelopen vier jaar be zig gehouden met het probleem van een Kanaaltunnel, aldus Lassen Nielsen, een der directeuren van Christiani en Nielsen. Het deed dat geheel op eigen kosten. RABAT (AFP) Een Caravelle van de Air France is maandag avond drie kwartier te laat van het vliegveld van Casablanca vertrokken, doordat een verlate automobilist zijn voertuig voor de wielen van het vliegtuig had geparkeerd. De straalmotoren van de Caravelle waren al gestart, toen een auto het vliegveld opreed. Er in zat een in woner van Casablanca, die nog met het vliegtuig mee moest. Zijn vriend, die de auto bestuurde, zag dat het toestel op het punt van vertrekken stond. Om dit te verhinderen plaat ste hij de auto vóór het vliegtuig. De straalmotoren werden afgezet en de passagiers verlieten de Cara velle. Het duurde drie kwartier voor dat de motoren weer waren gestart en het toestel, mèt de laatkomer, kon vertrekken. Men onderzoekt nu of de man, die het grapje al eens eerder heeft uitge- Zie verder pag. 5^; gerechteIiik kan worden ver Weersverwachting van het K.N.M.I. in De Bilt geldig tot hedenavond Droog en vrij zon nig weer. Zwakke tot matige wind uit richtingen tussen zuid en west. Aan vankelijk warm tot zeer warm, later afkoeling. Miesje: Nu zocht ilc regen 31 augustus: zon op 5.49, zo-n onder 19.31; maan op 22.25. maan onder 12.24. Van onze weerkundige medewerker De temperatuur is gisteren in grote delen van West-Europa bijzonder hoog opgelopen. In ons land meldde Volkel met 29 gra den de hoogste temperatuur. Op Terschelling bleef de warmte tot 23 graden beperkt. Vooral ten zuiden van ons land heerst een echte hittegolf. De hoogste temperatuur 38 graden Celsius werd uit Bor deaux en uit Tours gemeld. In Londen stond het kwik op 32 graden. De warmte is over het algemeen niet drukkend, omdat de lucht nogal droog is. Bij de hitte in Frankrijk ontstonden zelfs geen wolken, laat staan donderbuien! Er is wat afkoeling in zicht. De koelere lucht had gisteravond Bretagne al bereikt en zal in de loop van vandaag ook tot ons land doordringen. Dit betekent niet dat het nu al weer afgelo pen is met het mooie weer. De lucht is zo droog dat de kans op uitgebreide wolkenvel den vrijwel afwezig is en bo vendien breidt zich een nieuw gebied van hoge druk van de oceaan naar West-Europa uit. Wij zullen het wel droog en zonnig houden, maar de groot ste warmte gaat van het weer af. JL

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1