Mobilisatie op komst Michel R.: probleem voor de justitie Nieuwe regering stelt onmogelijke eisen voor onderhandelingen „VERBOD VAN KERNPROEVEN" Kustvaarder zonk op Waterweg \0 Melktappers in staking' Boswachter schiet op buurjongen „Onderzeeboten in Russische wateren" JONGE ALPINIST IN DIEPTE GESTORT VOORLOPIG GEEN MILITAIREN NAAR LA COURTINE Schipperskind verdronken weer overal Nieuw westelijk voorstel TWEE JONGENS VERDRONKEN Minister Korthals bestolen „Met" speelt toch De BiltWarm PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 29 augustus 1961 NA AANVARING Portugese troepen op Timor aan land FELLERE STRIJD BEURSREACTIE VRIJ MAN - EN TOCH NIET OP VRIJE VOETEN Hij wil niet Politiebureau WEEKLOON VAN 150 GULDEN GEËIST Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J, Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen! Nieuwstraat 40, Postbus 53, tefefoon 011503189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter* T cent per woord met een minimum van 1,— 16e JAARGANG No. 4914 ALGERIJE ZAL' FELLER STRIJDEN' GENÈVE (Reuter, AP). Ame rika heeft in de kernwapenconfe rentie nieuwe voorstellen ter tafel gebracht die gelden als een her haalde poging de impasse te door breken waarin de conferentie is geraakt. De voorstellen hebben betrekking op de ondergrondse proeven met kleine kernwapens. De voorstellen die ook namens Engeland werden ingediend Voorzien in een verbod van alle proe ven met kernwapens. Tot nu toe is vruchteloos onderhandeld over een verdrag inhoudende een verbod van proeven met alle kernwapens behalve de ondergrondse proeven met kleine kernwapens. Toezicht Als voorwaarde voor zo'n algeheel verbod eisen de twee westelijke mo gendheden een intensiever internatio naal toezicht op naleving van het ver bod. Die voorwaarde is begrijpelijk, omdat de ondergrondse proeven met kleine kernwapens bij de huidige stand van de techniek op grote afstand niet met seismografen zijn te onderschei den van de zeer talrijke kleine aard schokken. Toen de Engelse onderhandelaar, David Ormsby-Gore, gisteren uit Lon den naar Genève vertrok verklaarde hij: De politieke atmosfeer is op het ogenblik niet bevorderlijk voor welke onderhandelingen met de Sowjetunie dan ook. Die zienswijze logenstrafte de Russische onderhande laar, Semjon Tsarapkin, met zijn re actie in Genève over de nieuwe voor stellen van het westen geenszins. Hij zei dat Amerika en Engeland met de nieuwe voorstellen alleen maar streef den naar vestiging van een spionage- net in de Sowjetunie. Teleurstelling Dat was weer het oude Russische standpunt, waaro-p de conferentie maanden geleden strandde. Tsarapkin herhaalde het Russische voorstel dat het gehele kernwapenoverleg overge heveld moet worden naar een alge- Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De dertienjarige Edward Staakman uit Den Haag is gisteren tijdens het zwemmen bij Kijkduin door een muistroom mee gesleurd en verdronken. Zijn lijk spoelde tegen de avond aan. De jongen was met twee vriendjes aan het zwemmen. Ze kwamen alle drie in moeilijkheden. De oudste, de vijftienjarige Leo Mertens, heeft waar schijnlijk het leven van de andere ge red. Hij zag kans hem boven het wa ter te houden tot de strandbrigade kwam. Een achtjarig jongetje van de fami lie Darwinkel uit Halerbrug is gister middag bij Leilen verdronken in een zandafgraving. Het jongetje was daar met enkele vriendjes aan het pootje baden. Geen van de kinderen kon zwemmen. Toen de jongen onder water verdween be gonnen dr andere kinderen in paniek te gillen. Twee automobilisten doken meteen het water in. Toen zij de jon gen op het droge hadden, was hij al dood. mene conferentie over het ontwape- ningsvraagstuk. Ormsby-Gore noemde de houding van Tsarapkin later „belachelijk en kinderlijk". Hij vond het resultaat van Tsarapkins ruggespraak in Moskou teleurstellend. De Amerikaanse onderhandelaar, Arthur Dean, zei in een toelichting op de nieuwe voorstellen dat Amerika en Engeland bereid zijn met de Sowjet unie te beginnen aan een nieuw we tenschappelijk onderzoek naar de ma te van aantoonbaarheid op grote af stand van kleine ondergrondse kern proeven. Van een onzer verslaggevers MAASSLUIS De driehonderd ton metende kustvaarder Geest- stroom is gisteravond na een aanva ring met de 12.500 metende Noorse tanker Jaranda op de Nieuwe Water weg gezonken. Kort na tien uur voer de binnenko mende tanker tussen Poortershaven en Maassluis op de uitgaande Geest- stroom. Hoe dat heeft kunnen gebeu ren, was vannacht nog niet duidelijk. Het zicht op de rivier was uitgesproken goed. De kustvaarder maakte snel water en het was al spoedig duidelijk, dat aan behoud van het schip niet viel te den ken. Direct na de aanvaring sprongen twee van de zeven opvarenden van de Geeststroom, de matrozen Van der Ploeg en Van der Tas, in het water. Zwemmend wisten zij de wal te berei ken, vanwaar zij later door een ver tegenwoordiger van de rederij Wa ling en Van Geest uit 's-Gravenzande naar hun woningen in Maassluis werden gebracht. De reddingboot van Hoek van Hol land voer terstond de rivier op om hulp te verlenen, maar hoefde niemand op te pikken. De overige vijf opvaren den van de kustvaarder werden aan boord van de Jaranda genomen, die daarop doorvoer naar de Eerste Pe troleumhaven. Van de Geeststroom steken alleen de masten nog boven water uit. Het in 1954 gebouwde schip onderhield een geregelde dienst tussen Maassluis en het Engelse Boston. DJAKARTA (Reuter) Vijftienhon derd Portugese soldaten ziin dezer dagen op Portugees Timor aan land gezet, zo meldt het Indonesische persbureau An- tara ui't Djakarta. De troepen waren gekleed in gecamoufleerde rimboe-uni formen. Het Portugese vrachtschip India had de versterkingen uit het moeder land aangevoerd. Van onze correspondent TUBBERGEN De 56-jarige bos wachter K. uit Tubbergen heeft zijn buurjongen, de negentienjarige Gerard van der Wou, die als mili- xair tijdens het weekeinde met ver lof thuis kwam, met een pistool door het linker bovenbeen geschoten. Het gebeurde in de nacht van zaterdag op zondag na twaalf uur. Schoten in een onder zijn toezicht staand jachtveld betekenen voor een boswachter groot alarm. K. was daar om snel in de kleren, toen hij die avond twee schoten, kennelijk uit een dub belloops jachtgeweer, hoorde lossen. Hij waarschuwde de politie in Tub bergen en wachtte aan de Almelose- weg bij zijn woning op de komst van versterking, toen Van der Wou zonder licht fietsend, passeerde. Aan het bevel om te stoppen, vol deed de jongeman niet. Integendeel, hij spurtte zo snel mogelijk weg. De boswachter loste een schot in de lucht. K. had Van der Wou bij het licht van de maan herkend en zette een achter volging in. Van der Wou lag ver voor, maar een schot dat K. hem nazond, trof de jon geman in het zitvlak. De kogel verliet via het linker bovenbeen het lichaam. Van der Wou is in een ziekenhuis te Almelo opgenomen. De verwonding is niet ernstig. De verhouding tussen de huurlieden K. en Van der Wou is, zo verluidt, niet te best. De rijks- en militaire politie hebben de zaak in onderzoek. Dit is een van de foto's die majoor German Titof door een van de patrijs poorten van de Wostok 2 met een ge wone camera van de aarde heeft ge maakt tijdens zijn historische vlucht. De foto's werden gisteren voor het eerst in Moskou gepubliceerd. Zij moe ten zijn gemaakt van 250 kilometer hoogte. Het is niet hekend welk deel van de aarde deze foto voorstelt. MOSKOU (Reuter) De Sowjetunie heeft zich erover beklaagd dat buiten landse onderzeeboten af en toe door dringen in de Russische territoriale wateren en daar verkenningen uitvoe ren. De Russische regering heeft daar om, zo zegt een officiële mededeling van gisteravond, de strijdkrachten op dracht gegeven dergelijke indringers te vernietigen. Van onze correspondent LEIDEN. Uit de woning van mi nister H. A. Korthals aan de Witte Singel te Leiden is dit weekeinde een bedrag van vijfhonderd gulden ver dwenen. De dief heeft zich waarschijnlijk in de vroege ochtenduren van zondag toe gang tot het huis weten te verschaf fen, via een keukendeur die niet af gesloten was. Het geld bevond zich in een hand tasje van mevrouw Korthals, dat in de gang stond, NEW YORK (Reuter). Tegen alle verwachtingen in zal de Metropolitan Opera van New York toch spelen in het nieuwe seizoen. De minister van arbeid, Arthur Gold berg, heeft gisteravond in Washington meegedeeld dat het geschil tussen de directie van de Opera en de vakbond van musici is bijgelegd. De partijen zijn overeengekomen dat zij zich bij voorbaat neerleggen bij de beslissingen over de loonsverhogingen die de minister zal nemen. BERN (AP). De 23-jarige Oos tenrijkse bergbeklimmer Adi Mayr is gistermorgen bij een poging om de noordelijke Eigerwand te beklimmen om het leven gekomen. Het was de eerste maal dat iemand probeerde deze helling, die als een der moei lijkste en gevaarlijkste van Europa geldt, alleen te beklimmen. Mayr gleed uit toen hij tot op on geveer 3.350 meter gestegen was en nog zeshonderd meter voor de boeg had. Alpinisten die zijn tocht vanuit een hotel op de Kleine Scheidegg met behulp van verrekijkers volgden, zagen hem in de diepte storten. De jonge Oostenrijker was een dag eerder 's ochtends vroeg aan de be klimming begonnen. Des avonds stak hij een vuurpijl af om zijn vrienden in het dal te laten weten dat alles in orde was. Hij had gehoopt dé 3.974 meter hoge top gisteravond te berei ken. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Voorlopig zullen geen militaire onderdelen van het eerste legerkorps in La Courtine gaan oefenen. De uitzending van on derdelen is voorlopig opgeschort wegens de verhoging van de paraat heid sinds enkele weken in andere landen van de Navo. Begin deze maand had het kabinet zich al beraden op de mogelijkheden tot verhoging van de militaire sterk te. Toen gold reeds de overweging dat de grootst mogelijke paraatheid van een leger wordt bereikt door een normale legering en een normale ad ministratie. De eerste divisie van het eerste le gerkorps is net van oefeningen in La Courtine teruggekeerd. De vierde di visie, die meer dan vijftienduizend militairen omvat, zou binnenkort naar het Franse oefenterrein vertrekken. Hoe lang de opschorting van de oefe ningen duurt is niet bekend. Koningin Juliana en prins Bern- hard zouden op 22 september een be zoek brengen aan de vierde divisie in La Courtine. De mogelijkheid bestaat dat de situatie al is veran derd als de Koningin van haar vakan tie in Italië is teruggekeerd. Van onze correspondent PARIJS De nieuwe Algerijnse regering is bereid met Frankrijk te onderhandelen over de onafhankelijkheid van haar land, doch op een voor Frankrijk onaanvaardbare voorwaarde. Zij eist namelijk dat Frankrijk bij voorbaat de Algerijnse eenheid en de inte griteit van het Algerijnse grondgebied erkent dit laatste met inbegrip van de Sahara. Het feit dat de Algerijnse regering voorwaar den verbindt aan het voeren van onderhan delingen met Frankrijk doet vermoeden dat er voorlopig van voortzetting van de bespre kingen wel niets zal komen. Het Algerijnse standpunt is gisteren te Tripo lis bekendgemaakt, tezamen met twee maat regelen: j de strijd tegen Frankrijk zal geïntensiveerd worden: alle Algerijnen worden „gemobili seerd" om aan die strijd deel te nemen; 2 de nieuwe Algerijnse regering zal een bui tenlandse politiek voeren die steunt op neu traliteit Zij zal aansluiting zoeken bij de andere neutrale landen. Hoewel er in Parijs geen enkele officiële ver klaring over de bekendmakingen van Tripolis is uitgegeven blijkt uit het gedrag van de beurs wat de Fransen ervan denken: alle Noordafrikaanse waarden, met inbegrip van de olie-aandelen, maakten een fikse duikeling. Men is er in Frankrijk heilig van overtuigd, dat de feitelijke strijd in Algerije nu eerst gaat beginnen. Dit wordt bovendien bevestigd door be richten uit Tunis, waarin wordt ge zegd, dat de Algerijnse vrijheidsstrij ders nu voor het eerst gebruik zullen kunnen maken van vliegtuigen in hun strijd tegen Frankrijk. Niet met het doel om bombardementen uit te voeren, maar om het Algerijnse be vrijdingsleger en desnoods vrijwilli gers die zich daarvoor aanmelden over te brengen naar Algerije. Bestaat er in Parijs enige ongerust heid over de toekomst, ook in Algerije zelf weet men niet waar men aan toe is. In Algiers, vooral in de steegjes van de Kasjba, worden verhitte debatten gevoerd over de nieuwe regering. Eén ding is hierbij duidelijk gebleken: Ben Khedda, de nieuwe premier, is voor de meeste Algerijnen een onbekende. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De Griekse in genieur Michel R., een van de twee beschuldigden in het opzienba rende Amsterdamse F.L.N.-proces van enkele maanden geleden zal de justitie nog wel enige hoofdbre kens bezorgen. Op 15 september eindigt de gevan genisstraf van één jaar en drie maan den met aftrek van voorarrest, die de rechtbank hem op 12 juli oplegde wegens „het medeplegen van uitlok king tot medeplegen van een poging tot het namaken van bankbiljetten met het oogmerk om die als echt en onvervalst uit te geven." Zijn mede beschuldigde, de Amsterdamse steno graaf Sal S„ kreeg een zelfde straf. Michel R. wordt op grond van een oekaze uit Den Haag beschouwd als een ongewenste vreemdeling en het liefst zou men zien dat hij op de dag van zijn vrijlating over de grens kon worden gezet. Zo eenvoudig ligt de zaak echter niet. R. wil niet terug naar zijn vader land Griekenland. Hij vreest dat hem daar om zijn links georiënteerde po litieke verleden ernstige moeilijkhe den te wachten staan. Nu vermijdt de Nederlandse justitie het bij voor keur om een vreemdeling te zenden naar een land waar hij per sé niet heen wil. De wet laat de mogelijk heid om hem te laten gaan in de richting van zijn keuze. In dit geval is dat evenwel moei lijk, omdat Michel R. zoals de kaar ten nu op tafel liggen, nergens an ders heen kan dan naar Griekenland. Daarvoor heeft de Griekse regering gezorgd, die zijn verlopen pas slechts zodanig wil verlengen, dat hij alleen geldig is voor een enkele reis Amster dam-Athene. De Amsterdamse vreemdelingenpo litie neemt, zo hebben wij gisteren kunnen vaststellen, een coulante hou ding aan in deze zaak. Men zou daar gerechtigd zijn om gegeven de for mele moeilijkheden die zich voordoen, Michel R. op 15 september zonder meer op het vliegtuig naar Grieken land te zetten. Dat zal echter niet gebeuren. De Griekse ingenieur za] waar schijnlijk van de gevangenis worden overgebracht naar het hoofdbureau van politie. Daar kan hij blijven, tot dat op de een of andere manier een oplossing is gevonden. Vast staat, dat hij in ieder geval Nederland uit moet. Een eventueel verzoek om asiel zal worden afgewe zen, zo is reeds in Den Haag uitge maakt. Maar er zijn misschien, met enige goede wil, andere landen be reid om ir. Michel R. toe te laten, ook al beschikt hij over een paspoort van zeer beperkte geldigheid. Engeland is een van de mogelijkhe den. Zoals men zich zal herinneren verschenen tijdens het proces in Am sterdam enkele Britse parlementsle den als getuigen a décharge. De 52-jarige mevrouw G. Gries uit Krefeld is gisteren in het zieken' huis te Venlo overleden. Zij was zwaar gewond bij een auto-ongeluk. De zeventigjarige bromfietser A, Nagtzaam uit Standaarbuiten is giste ren in zijn woonplaats door een vracht auto doodgereden. ONGERUSTHEID Het enige wat men weet is, dat hij behoort tot de jeugdige vrijheidsstrij ders en dat hij sterk links georiënteerd is. Het communiqué heeft de meeste Algerijnen ongerust gemaakt. Hoewel de strijd tegen de Fransen op een nogal gemoedelijke wijze werd gevoerd ondanks de talloze slachtoffers die er vooral in de laatste weken zijn gevallen is men bang, dat het nu ernst wordt en dat men gedwongen zal worden kleur te bekennen. De mobilisatie die in het vooruitzicht is gesteld, heeft de Frans-gezinde Ara bieren uitermate pijnlijk getroffen. „De schapen worden nu van de bok ken gescheiden", zei een van hen, „en de weifelmoedigen veruit het groot ste deel zullen gedwongen worden om kleur te bekennen." HVLP VRAGEN Deze ongerustheid werd nog aange wakkerd door de verklaring van de nieuwe Algerijnse minister van buiten landse zaken, Saad Dahleb, bij zijn aan komst te Kairo. Hij zei dat de Algerijn se delegatie naar Kairo was gereisd om militaire hulp te vragen van alle Ara bische staten. „Na de mislukking van de besprekin gen van Evian en Lugrin", zo zei hij, „heeft de Algerijnse delegatie een lang document opgesteld, dat aan het bureau van de conferentie zal worden overge maakt." Bovendien kondigde hij in be dekte termen een intensivering aan van de strijd in Algerije, waarvan hij bij voorbaat de schuld op de Fransen schoof door te zeggen, dat zij de be sprekingen hadden doen mislukken, door niet te accepteren voorwaarden te stellen. „TIJD VOORBIJ Een jongeman, van wie bekend is, dat hij grote sympathieën koestert voor de Algerijnse vrijheidsstrijd, zei te Al giers: „Neen, het is niet direct een ver rassing. De tijd van mensen als Ferhat Abbas en dr. Franci is voorbij. Ongetwijfeld zal Ferhat Abbas be noemd worden tot president van de C N.R.A., het nationale comité van de Algerijnse revolutie, het „parlement" van de Algerijnse vrijheidsstrijders. Zij die thans in Tripolis gewonnen hebben, zijn de jongeren. Slechts zij, en niet de bourgeoisie, vertegenwoordigd door Ferhat Abbas en de zijnen, zijn in staat een souvereine, onafhankelijke Alge rijnse republiek op te bouwen. Bij de onderhandelingen konden de vertegenwoordigers van de bourgeoisie niet vrijuit spreken, zonder direct ver denkingen op zich te laden. Degenen die nu aan het bewind zijn. zijn de revolutionairen zelf, zij vormen in feite de kern van onze vrijheidsstrijd. Ferhat Abbas maakte de positie van een Belkacim Krim moeilijk. Nu Bel- kacim Krim erin geslaagd is zijn vriend Saad Dahleb op zijn plaats te krijgen, bezit hij zelf de sleutelpositie in dit kabinet Dit kan de onderhandelingen met Frankrijk vergemakkelijken, om dat hij nu vrijer kan spreken." Wat hij niet zei is, dat de voorwaarde die de Algerijnen nu hebben verbonden aan hervatting van de onderhandelin gen, voor Frankrijk niet te accepteren is en dat dus de Algerijnse nationalis ten de strijd als enige mogelijkheid voor de bevrijding van hun land over blijft. - TE LEEUWARDEN - Van onze correspondent LEEUWARDEN. Veertien melktappers van de coöperatieve verbruiksvereniging Excelsior U.A. in Leeuwarden zijn gisteren in sta king gegaan. Zij willen, dat hun weekloon tot 150 gulden wordt ver hoogd. Na het mislukken van een gesprek tussen de directie en de melktappers zijn de stakers veer tien in getal ontslagen. De melktappers, die tachtig tot ne gentig gulden per week verdienen, hebben al eerder om een loonsverho ging gevraagd. Daarbij bleven hun eisen beperkt tot een verhoging van twintig gulden per week. De onder handelingen over deze verhoging wa ren nog gaande. Afgewezen Zondagavond echter gooiden de melktappers een brief bij de directeur in de bus waarin zij met staking dreigden als hun weekloon niet zou worden verhoogd tot 150 gulden. Op een gistermorgen om half zes met de melktappers gehouden vergadering heeft de directeur, de heer F. Hellin- ga, de eis als onredelijk van de hand gewezen. Hij vroeg de tappers geduld te hebben tot een beslissing was ge nomen over de verhoging van twintig gulden. De arbeiders namen daar geen genoegen mee. Circulaire Enkele uren later al, om ongeveer half negen, vonden de klanten van de coöperatie een circulaire in de bus waarin particuliere melkhandelaren hun diensten aanboden. Zij zijn kenne lijk vooraf van de staking op de hoog te gebracht, zo concludeerde de direc tie van de coöperatie. De verhouding tussen de coöperatie en de particuliere melkhandel in Leeu warden is nogal gespannen omdat de coöperatie noch aan een wijkverdeling nog aan een vakantieregeling heeft willen meewerken. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De zesjarige Stefan van Laak is gisteravond bij Kralingse- veer verdronken. Om ongeveer half ze ven werd het jongetje vermist op het binnenschip van zijn ouders, de Richard V, dat op de Stee'nplaat lag. De rivier politie dregde het lijkje anderhalf uur later op, honderd meter van het schip. LOMMEL. De twintigjarige J. Ver- berkt uit Veldhoven (Noord'brabant) is gisteren tijdens een caféruzie in het Belgische grensplaatsje Lommei met een mes doodgestoken. De 24-jarige caféhouder Van H. heeft bekend de messteken te hebben toege bracht. Hij verklaarde dat Verberkt hem had aangevallen. Van H. is opgesloten. Weersverwachting •X van hel K.N.M.I. in De Bilt geldig itot hedenavond; Droog en zonnig en warm weer met een zwakke tot matige wind tussen zuid en oost. MÏESJE: en ik vreesde al dat de zon naar de maan was! 3o augustus: zon op 5.45, 2on onder 19.33: maan oo 21.55. maan onder 11.11 Helsinki Stockli. Oslo Kopenh. Aberdeen Londen Amsterd. Brussel Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankf. Mtinchen Ztirich Genève Locarno Wenen Innsbr, Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon weer wind max.t. n.sl regen WiNW 18 1 h.bew. W 20 0 h.bew. stil 22 0 l.bew. W 20 0 h.bew. ZZVV 21 0 onbew. z 26 0 l.bew. Stil 23 0 l.bew. O 25 0 onbew. N 26 0 onbew. OiNO 30 0 onbew. O 34 0 onbew. w 30 0 onbew. stil 27 O onbew. W 23 0 l.bew. ONO 27 0 onbew. ONO 27 0 l.bew. NO 27 0 onbew. stil 28 0 onbew. stil 29 0 onbew. N 28 0 onbew. NNW 29 0 onbew. stil 30 0 onbew. N 30 0 onbew. W 33 0 l.bew. zzw 26 0 onbew. z 36 0 onbew. zw 30 0 l.bew. WZW 36 0

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1