Nieuw kanaal door Zuid-Beveland Infanterie, tanks en machinegeweren langs hele grens I Regenverzekeraars hebben de hoop op zon opgegeven Kamers van koophandel zijn het eens over betere verbinding Danstheater krijgt toch subsidie WESTEN IN STELLING Het leger der onwetenden De Bilt: Regen Flinke opstopper voor haastige ex-koning Faroek WESTELIJKE MAATREGELEN TER BESCHERMING WEST-BERLIJN bonn wijst rus uit V ertegen woordiger door Oostduitse politie gegrepen Snor of Taptoe, dat was de keus vruwillkTnadienen Botsing: één dode PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND LAATSTE NIEUWS Incident Water in wijn Premies Spoedig Midden oktober 590 kandidaten Compromis bereikt <Ujuganc sigaren weer overal Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 68, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 011802009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33' Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen^ Nieuwstraat 40, telefoon 01150—3189. Zierikzee,' Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers IS cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter* T cent per woord met een minimum van t 1,— 16e jaargang No. 4940 Donderdag 24 augustus 1961 ANTWERPEN NADER TOT DE RIJN Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Nederlands Danstheater krijgt subsidie. Daar naast wordt een nieuw nationaal bal let opgericht, dat Amsterdam als zetel krijgt en waarin het Amsterdams Ballet en het Nederlands Ballet wor den opgenomen. Het Rijk geelt aan het nieuwe ballet een subsidie van 510.000 gulden. Aan de Amsterdamse gemeenteraad wordt hedenmorgen voorgesteld om het subsidie dat aan vankelijk aan de balletconcentratie was toegezegd, te verhogen tot 430.000 gulden. Met de te verwachten kleinere sub sidies van andere grote steden zal het nieuwe ballet in totaal 925.000 gulden ontvangen. Hoe groot het subsidie aan het Ne derlandse Danstheater zal bedragen, staat nog niet vast. Het bestuur heeft 201.000 gulden gevraagd. Het valt te verwachten dat de gemeente Den Haag het leeuwendeel, zo niet alles zal fourneren. Zie verder pag. 5 Eigen nieuwsdienst GENÊVE. Faroek, ex-koning van Egypte, was in een grote auto van Lausanne op weg naar de stad Evi- an om daar in het casino zijn ge luk te beproeven bij het roulette spel. De heer had haast, vandaar dat hij snel reed en fors toeterde. Bijna had Faroek de Frans-Zwitserse grens bereikt bij St. Gingolph, toen zijn weg werd versperd door een Franse autobus die daar op straat aan het keren was. De straat is ter plaatse maar smalletjes, zodat er voor de vroegere koning van Egypte niets anders op zat dan wachten tot de bus was gekeerd. Edoch, daar had de heer Faroek geen zin in. Hij reed door. De assistent van de buschauffeur, die langs de kant van de weg het verkeer stond te re gelen, kon nog net opzij springen. De buschauffeur, woedend, reed de wa gen van Faroek achterna. Hij haalde hem bij de douane in. Er ontstond een heftige woordenwisse ling, Faroek kreeg al gauw een flinke opstopper van de chauffeur van de autobus en binnen enkele seconden was er een complete vechtpartij aan de gang. De politie moest er een ein de aan maken. Op het politiebureau werd pas ontdekt dat de chauffeur van de grote persO' nenwagen ex-koning Faroek was. BERLIJN. De Oostber- lijnse volkspolitie heeft gis teravond traangasgranaten over de grens tussen Oost en West-Berlijn geworpen naar een groepje Westberlij- ners die dicht bij de grens op straat stonden. Het gebeurde in de Amerikaanse sector. Een van de granaten werd nog voor hij ontplofte opge raapt en teruggesmeten op Oostberlijns gebied. Van onze scheepvaartredacteur ROTTERDAM Een betere scheepvaartverbinding tussen Schelde en Rijn ligt in het verschiet. Het bedrijfsleven van Rotterdam en dat van Antwerpen zijn het in beginsel eens ge worden over een oplossing voor deze netelige kwestie, die zich nu al tientallen jaren voortsleept. Als hun zienswijze, dat wil zeg gen die vari de kamers van koop handel der beide havensteden, wordt aanvaard door wederzijdse re geringen, dan zal bij Bath een kanaal worden gegraven van de Wester- schelde naar de Oosterschelde. Dat zou dus betekenen het heropenen van de Kreekrakdam tussen Zuid-Beve land en Noordbrabant. Van een ka naal door noorwest Brabant naar Moerdijk, dat steeds de hartstochte lijke wens van Antwerpen is geweest, zal dan geen sprake meer zijn. Toen Antwerpen bereid was die hardnekkig gehandhaafde eis te laten vallen, heeft ook Rotterdam water in de wijn gedaan. De kamer van koop handel heeft altijd het standpunt inge nomen, dat Nederland alleen dan zou kunnen instemmen met een Moerdijk kanaal als België in ruil daarvoor zou afzien van: zijn rijnvaartpremies, het gratis slepen tussen Dordrecht en Ant werpen, de brandstofpremies voor motorschepen en de aanzienlijke sub sidies, die de overheid verleent voor de functionering van de haven van Antwerpen. Deze houding van het Rotterdamse bedrijfsleven heeft immer de volledige steun gehad van ge meenteraad en gemeentebestuur van Rotterdam. Rotterdam gaat nu met een Kreekrak- kanaal akkoord als de Belgische pre mies ten gunste van de binnenscheep vaart worden „bevroren". Daarna zou dit systeem geleidelijk moeten worden „afgebroken". In het tussen Antwerpen en Rotter dam bereikte akkoord is geen termijn vastgelegd voor de tijdsduur, waar binnen die premies moeten worden afgeschaft. Wel is men het er over eens, dat dit in circa vijftien jaar na gereed koming van het kanaal zal kunnen geschieden. De overeenkomst tussen de kamers van koophandel van Rotterdam en Ant werpen betekent uiteraard niet, dat de zaak nu volledig in kannen en kruiken is. De onderhandelingen over de ver betering van de verbinding tussen Schelde en Rijn worden gevoerd door regeringscommissies. Het is niettemin duidelijk, dat voor de instructies aan de officiële vertegenwoordigers de be langen en inzichten van de twee grote havensteden van overwegende, zo niet beslissende betekenis zijn. Vlak bij het Rijksdaggebouw hebben aan de zonegrens van West-Berlijn Engelse soldaten mortieren in stelling gebracht Van onze correspondent BONN. Troepen van de drie Westelijke mogendheden in Berlijn zijn gisteren langs de grens met Oost-Berlijn en het Oost- duitse randgebied opgesteld. Dat geschiedde, nadat de Oostduitse regering enige uren tevoren de burgers van Oost- en West-Berlijn had gesommeerd ter wille van hun eigen veiligheid op een afstand van ten minste honderd meter van de grens te blijven. De Westelijke geallieerden en het Westberlijnse gemeentebestuur na men het standpu.it in, dat hiermee een inbreuk werd gedaan op de be voegdheid van West-Berlijn. Om de Westelijke soevereiniteit in West- Berlijn te handhaven zijn infanterie, tanks en machinegeweren naar de grens van West-Berlijn gezonden. Sinds gisternacht nu eten West- Berlijners voor een bezoek aan Oost- Berlijn een pasje aanvragen. Daar dit met veel rompslomp gepaard gaat moet worden verwacht, dat West- berlijners nog slechts in zeer beperk te mate Oost-Berlijn kunnen bezoe ken. Voorts zijn van de twaalf grens overgangen, die er van de tachtig nog open waren, weer vijf gesloten. Vier grenspoorten zijn aangewezen voor Westberlijners (vooropgesteld dus dat zij vergunning hebben voor het betreden van Oost-Berlijn), twee voor Westduitsers (die ook een ver gunning nodig hebben) en één voor buitenlanders en leden van de Westelijke bezettingstroepen. Sabotage De directie van de Oostduitse spoor wegen heeft gewaarschuwd dat sabo tage aan de S-Bahn in West-Berlijn gevolgen kan hebben voor het trein verkeer tussen West-Berlijn en West- Duitsland. Ter bescherming van de grens van West-Berlijn zijn Amerikaanse, Engelse PARIJS (AP). Bijna zeventig pro cent van de wereldbevolking slijt zijn leven zonder te weten wat er in de we reld of in het eigen land gebeurt. Dit meldt de Opvoedkundige, wetenschappe lijke en culturele organisatie van de Verenigde Naties (Unesco) in haar jongste rapport over nieuwsmedia. Volgens de Unesco komt dit voor in ruim honderd landen in Afrika, Azië en Latijns-Amerika. De daar wonende mensen beschikken per honderd inwo ners over minder dan tien kranten, min der dan vijf radiotoestellen, minder dan twee televisietoestellen of twee biosco pen. Sinds Rotterdam en Antwerpen op initiatief van de kamer van koophandel in de Belgische haven begin vorig jaar zijn gaan praten over deze zogenaamde „kleine oplossing", hebben de officiële delegaties niet meer onderhandeld. Na dat in november van het vorige jaar het „particuliere" akkoord was bereikt, zijn de regeringen van de inhoud op de hoogte gesteld. Een beslissing op het hoogste niveau wordt nu spoedig verwacht. Als die in principe gelijk is aan die van het bedrijfsleven in de beide havens, dan kan de opdracht aan de regeringsonder handelaars dienovereenkomstig worden gewijzigd. De commissies kunnen zich dan gaan zetten aan de technische en 1 financiële uitwerking van het akkoord. Naar verluidt zou de regering van België bereid zijn de overeenkomst van de kamers van koophandel te accepteren als basis voor verder over leg. De beslissing van de Nederlandse regering zou niet kunnen worden ver wacht vóór medio oktober. Het is ons intussen wel gebleken, dat „Den Haag'' nog steeds zeer grote waarde toekent aan de Rotterdamse belangen, die aan deze kwestie zijn verbonden. De „kleine oplossing" zou vrij snel kunnen worden verwezenlijkt. Antwer pen verlangt er sterk naar, omdat het naar zijn zin al te lang de voordelen van de duwvaart ten behoeve van de transito van massagoed moet ontberen. Zie verder pag. 5 Op het kaartje is schetsmatig aangegeven, hoe volgens het ac- coord van de Rotterdamse en Antwerpse kamers van koop handel de binnenscheepvaart- weg tussen Schelde en Rijn kan worden verbeterd. Via een nieuwe kanaal (1) van de Antwerpse dokken naar de grens bij Zandvliet, in de be schutting van een strekdam (2) in de Westerschelde en door een nieuw kanaal (3) in de Kreek rakdam komen de schepen dan in de Oosterschelde. In een apart hekken in de Wes terschelde kunnen dan de wen sen van het Brabantse haven en industrieplan (4) worden be hartigd. Van een duur Moerdijkkanaal (5) door noordwest Brabant zal dan niet langer sprake zijn. Bovendien zal de duwvaart eveneens naar Antwerpen kun nen opvaren, ook omdat reeds in het raam van de Deltawerken de nieuwe sluizen (6) bij Wil lemstad ruim genoeg zullen zijn voor deze in ons land betrek kelijk nieuwe vaartechniek. BONN (Reuter). De correspon dent te Bonn van het Russische dag blad Iswestia moet op last van de regering van de Bondsrepubliek naar zijn land terugkeren. Hij heeft te verstaan gekregen dat zijn aanwezigheid in West-Duitsland ongewenst was. maar er werd niet bij gezegd wat de reden van de uit wijzing was. en Franse tanks, stukken antiitankge- scliut, machingegeweernesten, infante rie en Westberlijnse politie op talrijke punten langs de zonegrens opgesteld. De avond tevoren had het Westberlijnse gemeentebestuur een waarschuwing ge richt aan de Oostduitse overheid, daar Oostduitse troepen en politie de jongste tijd' herhaaldelijk de grens van West- Berlijn hadden geschonden en zelfs op Westberlijns gebied personen hadden aangehouden en weggevoerd. Verder heeft het gemeentebestuur van West- Berlijn het van de Oostduitse regering aanmatigend genoemd te willen be palen, wie aan Westberlijnse kant de grens al dan niet mag naderen. Zie vertier pag. 5 Na diefstal en aanranding ENSCHEDE Aan de zonegrens bij Helmstedt is de 36-jarige vertegenwoor diger J. W. B. van R, uit Neede ge arresteerd toen hij probeerde naar Oost-Duits land uit te wijken. Van R. wordt ervan verdacht een vijftienjarig meisje uit het Gelderse plaatsje Hengelo te hebben aangerand en een bestelauto tè hebben verduisterd. De vertegenwoordiger had vorige week in Ruurlo dé auto gehuurd en was ermee naar het gezin B. in Hengelo gereden. Hij vroeg de vijftienjarige dochter bij hem in de huishouding te komen werken omdat zijn vrouw ziek was. De dochter nam het aanbod aan en reed nog dezelfde avond met Van R. mee om kennis te maken met zijn vrouw. Tussen Hengelo en Vorden vergreep de vertegenwoordiger zich aan het meisje. Toen zij was weggevlucht en een boer om hulp had gevraagd, maakte hij zich uit de voeten. In Noordbrabant verkocht hij de wagen. Hij liftte daarna naar Duitsland om te proberen achter het ijzeren gordijn te komen. Hij werd door de Oostduitse politie gearresteerd, nadat hij had be kend een meisje te hebben aangerand. Vandaag wordt de vertegenwoordiger naar Nederland teruggebracht. Hij zal dan ter beschikking van de justitie worden gesteld. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De Amsterdam se firma Lugt Sobbe en Co., de enige maatschappij in ons land die regenverzekeringen afsluit heeft alle hoop op een nog wat zonniger zomer opgegeven. De verregende maanden van 1961 betekenen voor deze firma een strop. Dit jaar is voor de verzekerings maatschappij verreweg het slechtste na de oorlog. Het negatieve re cord van 1954 is nu al dubbel en dwars gebroken, concluderen de directeuren, die overigens geen van allen somber uit de, op een kletsnatte Herengracht uitziende, ramen staren. Zij nemen het verlies bijzonder sportief. „Het is nu eenmaal het risico van onze regenverzekeringen", zegt een van hen en hij bladert in de kilo's zware ordners. Een geweldige hoeveelheid aanvra gen voor verzekeringen was er dit jaar. De aanvragen kwamen in de loop van de als maar slechter wor dende zomer in steeds grotere aantal len binnen. In vele gevallen moest Lugt Sobbe daarom contact opnemen met de Engelse moederfirma Eagle Star. Groot risico Vaak kon het risico niet meer door de Amsterdamse verzekeraars alleen worden gedekt. Dan werd Eagle Star gevraagd een „portie" over te nemen. Een gedeelte van het risico werd op die manier door de Engelse maat schappij gedeeld. „Als verzekeringsmaatschappij be staan we vanaf 1835", aldus directeur Van Ommen, „maar in 1921 zijn we begonnen met wat oflicieel regen- en zonneschijntekortverzekering heet. Voor de oorlog was er overigens niet veel animo voor. De spoorwegen bo den de verzekering toen een tijd lang inclusief in de prijzen van de trein kaartjes aan als service «oor de met vakantie gaande reiziger. Na de bevrijding is het pas goed begonnen: eerst particuliere vakantie gangers, daarna grote bedrijven en instellingen. „Een gouden jaar voor ons was 1949. De voorspellingen waren slecht maar het weer was magnifiek." De laatste jaren worden vooral eve- O nee meneerik schreeuwde nementen in de open lucht verzekerd: vuurwerken, kermissen, openlucht voorstellingen, feesten, bloemencorso's, sportwedstrijden, tentoonstellingen en een jazzfestival. Met K.N.M.I. De kern van de organisatie ligt bij de opbouw van een net van regen- waarnemers overal in het land die de neerslag nauwkeurig opmeten. „We werken nauw samen met het K.N.M.I. maar we hebben voortdurend een le gertje van ruim vijfhonderd waarne mers op de been." In september is de kopzorg voor Lugt Sobbe en Co voorbij. Dan is de plu- vius-polis niet populair meer, behalve in de week voor Sinterklaas en gedu rende de donkere dagen voor Kerst mis. In die tijd verzekeren honderden winkeliers zich omdat de regen on gunstig op de kooplust van het publiek werkt. „Ons verlies wordt overigens ruim schoots door Eagle Star goed ge maakt", aldus de directie, „De En gelse maatschappij zit over de hele wereld verspreid en er is lang niet overal sprake van zo'n Nederlands zomertje." Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De wervingsactie voor vrijwillig nadienen of het aan gaan van een kort verband bij land en luchtmacht heeft tot nu toe rond vijfhonderd vrijwilligers opgeleverd. De actie begon op 1 maart van dit jaar. Op grond "an deze cijfers lijkt het voorlopig niet waarschijnlijk dat een verkorting van de dienstplicht moge lijk wordt. Om de dienstplicht met twee maanden in te perken, zoals in de bedoeling ligt, zou alleen de land macht rond zesduizend vrijwilligers nodig hebben. SERGEANT-MAJOOR REIJNDERS Zo mag het wel Van een onzer verslaggevers DELFT Sergeant-majoor W. Reijnders heeft een stuk van zijn snor moeten afscheren. De leiding van de Taptoe Delft 1961 had hem voor de keuze gesteld: zijn snor trimmen of niet meedoen. Tamboer- maitre Reijnders besloot het eerste te doen. „Een tamboer-maitre van de grena diers moet een snor hebben", vertelde sergeant Reijnders ons gisteravond' op de Delftse Grote Markt voor het begin van de repetitie voor de Taptoe. „Ver geleken bij de snorren van mijn voor gangers is die van mij niets. Ook bij de Navo-Taptoe in Arnhem waren onder anderen bij de Turken militairen met enorme snorren en laat men maar eens in Engeland gaan kijken." Pluim Zes dagen geleden kwam sergeant- majoor Reijnders terug uit La Courtine. Hij had een enorme snor gefokt. Hij kreeg er een pluim voor van zijn ó'ivisiecommandant. Terug in Neder land vertelde majoor P. Eschauzier hem, dat die snor er af moest. „Gedurende anderhalve dag is er toen een rel geweest en tenslotte heb ben we besloten water in de wijn te doen en heb ik dus een stuk van mijn snor afgehaald. Maar de zeven keer dat ik tot nu toe mee heb gedaan aan de Taptoe heb ik nooit enig comrpentaar gehad." Majoor R. van Yperen, d'ie de lei ding heeft op de Grote Markt tijdens de Taptoe vertelde ons dit: „De vorige keren was de snor van sergeant-majoor Reijnders aanmerkelijk kleiner en er zijn tenslotte grenzen. Wij willen ver mijden, dat een bepaalde militair gaat fungeren als blikvanger want dat zou de show niet ten goede komen. Wan neer vijf tamboer-maitres geen snor dragen dan valt de zesdë met snor natuurlijk op. Zeker met de oorspron kelijke snor van sergeant Reijnders." Zie verder pag. 7 Advertentie Geniet er van paradiso22ct. NIJKERK. Op de weg Nijkerk- Putten zijn gisteren twee vrachtauto's tegen elkaar gebotst. De 22-jarige A. B. uit Noordeloos kwam daarbij om het leven. B. was met een vracht kaas onder weg van Nijkerk naar Keulen. Hij is vermoedelijk achter het stuur in siaap gevallen. Weersverwachting van het K.N.M.I. in De Bilt, geldig tot hedenavond: Veranderlijke be wolking met hier en daar wat lichte regen. Zwakke tot matige, aan de kust nu en dan vrij krachtige wind tus sen zuidwest en west. Dezelfde tem peraturen als giste ren, of iets hogere. MIESJE: De Belgische scheep- vaarthemel is tenminste opge klaard. 25 augustus: zon op 5.39, zon on der 19.44; maan op 19.30, maan onder 4.28. Helsinki Stockh. Oslo Kopenh. Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankf. Münehen Zürieh Genève Locarno Wenen Innsbr. Belgrado Rome Athene Ajaccio Madrid Majorca Lissabon weer wind temp. n.sl. zw: bew. NNW 15 0 zw. bew. NNW 17 0,5 zw. bew. ZW 20 0 zw. bew WNW 16 0 regen zzw 17 0.1 zw. bew w 21 0 l.bew. w 18 0 zw. bew. w 17 0 zw. bew. w 0 zw. bew WNW 20 0 onbew. WNW 23 0 1. bew. NW 23 0 h bew. w 18 0.4 regen w 20 0.4 zw. bew. w 17 0,1 onbew. z 25 0,4 zw. bew. wzw 19 0 1. bew. NNW 22 0 onbew. wzw 27 0 h. bew. W 20 1 h. bew. stil 20 1 onbew. z onbew. wzw 29 0 onbew. zo onbew. zzw 26 0 onbew. stil 34 0 onbew. ZW 29 0 onbew. NNW 33 0 t

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1