Duitsers tevreden met forse toon Mistral wakkert felle bosbrand bij Marseille aan naar kind Nota spreekt niet van tegenmaatregelen Overdracht eerst, dan pas praten I GSDE M*l Kans op snelle introductie van Engeland in E.E.G. Rotterdamse raad akkoord met onderzoek VUUR LAAIT WEER OP NA GEVECHT VAN 36 UUR Reuzeflambouw stort ter aarde Lifter bofte niet De Bilt: Regen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Dicht Rustig Frankrijk neemt militaire maatregelen School in Zeddam geheel uitgebrand Rem on hypotheek in Engeland Dadra en Nagarhaveli bij Indië ingelij fd Opnieuw studie van mogelijkheden voor hoogovens Rozenburg i Trekhond volgend jaar taboe Aanklacht ingediend tegen directeur Seven Seas Op nippertje aan ramp ontkomen LAATSTE NIEUWS KOLONEL KREEG STANDJE VAN MINISTER BANKROET DREIGT IN ANGOLA Enorme brand in Canadese haven Het weer overal Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 68, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 011802009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraat 38, telefoon 01150—3189 Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad TT 7 Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» T cent per woord met een minimum van 1,—* PROTEST VAN WESTEN Van onze correspondent BONN De Amerikaanse, de Britse en de Franse regering liebben gisteren in gelijkluidende nota's te Moskou geprotesteerd tegen de sluiting van de grens tussen Oost- en West-Berlijn. De nota's zijn wat forser van toon dan de protesten van enkele dagen geleden die de Westelijke stadscommandanten bij hun Russische collega indienden. Zij behelzen echter geen woord over tegenmaat regelen. 16e JAARGANG No. 493Ï Vrijdag 18 augustus 1961 De Westelijken noemen de actie van de Oostduitsers, die de steun heeft van de landen van het Pact van Warschau, een flagrante schen ding van de viermogendhedenover- eenkomst over de status van Berlijn. Het sluiten van de sectorgrens vin den zij illegaal omdat Oost-Berlijn volgens hen niet behoort tot het grondgebied van de Oostduitse re publiek. De Oostduitse regering heeft dus ook niet het recht haar troepen in Oost-Berlijn te laten op treden. Verder zeggen de drie regeringen dat de landen van het Pact van Warschau zich bemoeien met een zaak waarmee zij niets te maken hebben. Het Westen stelt de Sowjetunie verantwoordelijk voor de daden van de Oostduitse rege ring en het verzoekt Moskou aan de illegale sluiting van de grens een einde te niskon Hoewel het opvallend is dat de nota's met geen woord reppen van tegenmaat regelen, zoals de Duitsers hadden ge hoopt en zelfs geëist, heeft de West- duitse regering laten verkondigen dat zij de duidelijkheid van de nota's toe juicht. Zelfs Brandt, de burgemeester van West-Berlijn, zei dat nu eindelijk de juiste taal was gebruikt. mers, de Sowjetunie staat op het stand punt, dat het viermogendhedenstatuut van Berlijn allang niet meer bestaat en dat Oost-Berlijn als hoofdstad van Oost-Duitsland natuurlijk wel degelijk tot het territoir van de Oostduitse repu bliek behoort. Bovendien heeft het Oosten er talloze malen op gewezen, dat volgens zijn opvatting zelfs geheel Berlijn (dus ook West-Berlijn) op het gebied van de Oostduitse republiek is gelegen en niet een apart gebied is, zo als de westelijke mogendheden zeggen. In Berlijn zelf is het gisteren rustig geweest. Sir Christopher Steel, de Britse ambassadeur te Bonn, heeft on gestoord een bezoek aan Oost-Berlijn kunnen brengen. Zo gelukkig als Steel is dr. Dibelius, de evangelische bisschop van Berlijn, niet geweest. Toen hij gisterochtend naar een vergadering van het kerk bestuur in Oost-Berlijn wilde gaan, werd hij door de volkspolitie tegen gehouden. Aan de andere kant kreeg Scharf, de raadspresident van de Evan gelische kerk in Duitsland, die in Oost- Berlijn woont, geen vergunning voor een bezoek aan West-Berlijn. Zie verder pag. 5 Of het Westen met deze herhaling van oude en betwiste opvattingen wat zal bereiken, is een andere vraag. Im- PARIJS. De Franse regering heeft bekend gemaakt dat zij haar lucht- en landstrijdkrachten in Frankrijk zelf en in West-Duitsland zal versterken. In de eerste plaats is deze maatregel een gevolg van het optreden van de communisten in Berlijn. In de tweede plaats wordt zij ingegeven door de vrees dat de Berlijnse crisis nog heel wat ern stiger zal worden dan zij nu is. In het communiqué dat de militaire maatregelen bekend maakt wordt ook gezegd dat Frankrijk bereid blijft mee te werken aan vermindering van de spanning zodat er onderhandelingen kunnen worden geopend. Londen Onze Londense correspondent telefo neerde ons gisteravond: Ook Engeland acht het ogenblik gekomen om een be perkte versterking van zijn strijd krachten in West-Duitsland uit te voe ren. De onderdelen van de R.A.F. in de bondsrepubliek krijgen binnenkort de beschikking over meer straaljagers van het type Javelin, die in alle weers omstandigheden gebruikt kunnen wor- den. Intussen heeft Sir Christopher Steel, de Britse ambassadeur in West-Duits land, gisteren een kort bezoek ge bracht aan Oost-Berlijn. Er werden hem geen moeilijkheden in de weg ge legd. Op zijn auto wapperde een Union Jack. Geen enkele keer werd de am bassadeur aangehouden. Later op de dag, in de club van de Britse officieren in West-Berlijn, sprak Sir Christopher met de pers. Het ge sprek kwam op de Russen. Die noem de de ambassadeur ,,onze bondgeno ten" „nee, onze vroegere bondge noten", verbeterde hij zich zelf haas tig. Deze uitlating baarde nogal wat opzien in Berlijn. Amerika Uit Washington wordt gemeld dat de Amerikaanse marine 43 oorlogssche pen uit de reserve weer in dienst zal nemen. De Amerikaanse vloot zal dan 861 schepen omvatten. Reeds eerder waren er maatregelen genomen om het personeel van de marine uit te breiden. ZEDDAM Van de rooms-kathotieke meisjesschool in Zeddam stonden nog slechts de zwartgeblakerde muren over eind, nadat gisteren de brandweer van Zeddam en Doetinchem de laatste vlammen van een felle brand hadden geblust. Het 56-jarige hoofd van de school, A. W. B. Helmes, moest met vrij ernstige brandwonden aan gezicht en armen en met een shock in het ziekenhuis van Doetinchem worden opgenomen. Tegen elf uur gisterochtend begon de brand, doordat in het kamertje van het schoolhoofd een kachel plofte. Vermoe delijk is een vonk in een pot met was gesprongen, die daar voor schilderwerk was neergezet. In een paar minuten sloeg de brand over naar andere lokalen en kort daar na sloegen de vlammen door het hele gebouw. Er viel niets te redden. Het schoolbestuur zoekt nu aan alle kanten naar ruimte om de leerlingen van de school les te kunnen .geven, als 1 september de vakantie is afgelopen. Er is weliswaar een rooms-katholieke jongensschool, maar die is te klein om de meisjes te kunnen herbergen. Gematigde Soekarno: DJAKARTA (Reuter, A.N.P.) President Soekarno heeft gisteren, op de Indonesische onafhankelijk heidsdag, in een opmerkelijk ge matigde rede, waarin dreigementen evenwel niet ontbraken, een beroep gedaan op het Nederlandse volk om het bestuur over Nederlands Nieuw- Guinea vrijwillig en vreedzaam over te dragen aan Indonesië Soekarno zei tegen het eind van zijn urenlange redevoering plotseling in het Nederlands dat hij niets liever zou doen dan de betrekkingen met Neder land herstellen en de vriendschappe lijke relaties met zijn Nederlandse vrienden verstevigen, zodra de kwestie Nieuw-Guinea zou zijn opgelost door overdracht van dat gebied aan Indone sië. Hij zei dat hij dat citeerde uit een brief, die hij in mei uit Wenen aan een Nederlander (dr. Paul Rijkens) had ge stuurd. Thans wil ik de inhoud van die brief rechtstreeks tot het Nederlandse volk richten, zo zei hij. Nieuw stadium Aldus, zo vervolgde Soekarno, heb ik de oplossing van de kwestie West- Irian, die is geworden tot een doorn tussen onze beide volkeren, in een nieuw stadium gebracht. De president liet dit gematigde ge luid, dat op het Koningsplein werd aangehoord door honderdduizenden Indonesiërs, evenwel meteen volgen door een dreigement. Ik zelf kan nog wel wat langer geduldig blijven, zo zei hij, maar het Indonesische volk mis schien niet. Het Indonesische volk kan niet worden gevraagd nog langer te wachten, al was het maar een paar jaar. Wanneer het geduld zijn grens heeft bereikt, zei Soekarno toen, dan vrees ik dat onze politiek van „confrontatie" moet worden gevolgd door een nóg krachtiger beleid. Zie verder pag'. 5 LONDEN (Reuter). De Britse re- geri:-' heeft de British Insurance As sociation. waarbij 250 Engelse verze keringsmaatschappijen zijn aangeslo ten, verzocht de verstrekking van hy potheken voor de woningbouw te be perken. Vorig jaar nebben de verzekerings maatschappijen voor meer dan 927 mil joen pond sterling in hypotheken be legd. Daarnaast werd 615 miljoen pond gestoken in vaste activa en voor 1 417 milioen pond in aandelen. Er zal geen bezwaar worden ge maakt tegen hypotheekzaken waar over nog wordt onderhandeld. NEW DELHI (Reuter). Premier Nehroe van Indië heeft gisteren in het parlement bekend gemaakt dat de Por tugese enclaves Dadra en Nagarhaveli nu officieel bij Indië zijn Ingelijfd. Ze ven jaar geleden hadden Indische „vrij willigers" de vroegere Portugese kolo nies kleine plaatsjes even noordelijk van Bombay al bezet. Portugal liet prompt weten de inlijving ongeldig te achten. De Indische premier gaf te kennen niet van zins te zijn Portugal ooit nog doorgang naar zijn vroegere ge bieden te zullen verlenen. Ook de gro tere Portugese kolonie Goa zei hij met tertijd over te zullen nemen. ROTTERDAM. Met uitzonde ring van de beide communistische raadsleden heeft de gemeenteraad van Rotterdam gistermiddag bij monde van zijn nestor, de heer J. Wilschut, zijn grote instemming betuigd met het voorstel van B. en W. om door erkende buiten landse deskundigen een rapport te doen opstellen over de econo mische en technische mogelijkhe den van een hoogoven- en staalbe drijf op Rozenburg. Voor de daaraan verbonden kos ten voteerde de raad vlot en zon der hoofdelijke stemming -een kre- diet van 430.000 gulden. Acht maanden geleden concludeer de een commissie van onderzoek waarin de Hoogovens als belangheb benden zitting hadden dat Rotterdam zijn plannen in die richting voorlo pig maar vijf jaar moest laten rus ten. De suggestie strookte niet met de voor Rotterdam kenmerkende ac tiviteit. Liever dan na de publikatie van het z.g. rapport-Van Berkum bij de pakken te gaan neerzitten, zochten B. en W. van Rotterdam contact met twee als zeer kundig bekend staande Franse bureaus. Tijdens deze onderhandelingen bleek dat ook de United States Steel Corporation te Pittsburgh be reid was een studie over de vesti ging van een staalbedrijf op Rozen burg ter hand te nemen. De voorzitter van de raad, bur gemeester mr. G. E. van Walsum, legde er volledigheidshalve de na druk op da' dit nieuwe onderzoek in geen enkel opzicht vooruit loopt op een uiteindelijk door Rotterdam te nemen beslissing inzake de oprich ting van een hoogoven- en staalbe drijf op Rozenburg. Het z.g. rapport- Van Berkum zo zei hij werd in hoge mate beheerst door de in zichten van de Hoogovens en men kan niet stellen dat de Hoogovens geen onmiddellijke belanghebbenden zijn. B. en W. achtten het daarom noodzakelijk 7 aar een beoordeling te zoeken die in meer objectieve sfeer ligt. „Wat moet dat?", vroegen twee Russische officieren (achtergrond) bars aan een zwoegende Engelse militair, die gisteren met een ploegje soldaten een stekelige omheining om het monument en de Russen legde. De Britten gaven kort te kennen dat hun zulks be volen was en werkten onverstoor baar door. Het zinde de Russen allerminst. Het monument vormt een soort Russische enclave in de Britse sektor van West-Berlijn en tot nog toe had men altijd ongehin derd het pompeuze gedenkteken voor de gevallen Russen kunnen benaderen. De Russische officieren, wier vrienden nog maar enkele dagen geleden zelf een heel stadsdeel hadden afgesloten om de inwoners „tegen het Westen te beschermen", stapten op een militaire politie man af en herhaalden hun vraag. Deze fronste de wenkbrauwen, keek veelbetekenend naar de smalle doorgang in het prikkel draad die men hun gelaten had en wees hun erop dat de Britse ambassadeur met zijn maatregel niets anders bedoeld liad dan in cidenten bij demonstraties te voorkomen. Kortom., hen slechts tegen het Westen wilde bescher men, zoals zijzelf ook bij de grens lussen Oost- en West-Berlijn hadden gedaan Van onze correspondent MARSEILLE. Ruim duizend brandweerlieden en vrijwilligers keerden gisterochtend uitgeput huiswaarts. Na een gevecht van 36 uur was men erin geslaagd de geweldige bosbrand rondom Marseille de baas te worden. On danks dit succes heerste er geen onverdeelde blijdschap: een van hen, een 26-jarige soldaat uit Toulon, was bjj de brand omge komen, gestikt in de dikke rook wolken. Een andere soldaat raak te gewond, toen hij zich te dicht bjj het vuur waagde. Maar vanavond staan zij opnieuw voor dezelfde vuurzee die wordt onder houden door de mistral, een koude noordenwind, die met een sneëheid van 95 kilometer per uur het vuur op blaast: Zo erg is de rookontwikkeling, dat als men van Aix-en-Provence naar Marseille kijkt over de autoroute, men zich in de krater van een wer kende vulkaan waant. Het is onmogelijk de sehade te schatten. Het kinderziekenhuis bij Bandol, dat gisteren werd bedreigd, is be houden gebleven, evenals het zieken huis Leon Bérard. Hoewel gisterochtend nog weinig kon worden gezegd over het verloop van de branden, werden de berich ten tegen de middag gunstiger. De mistral was gaan liggen en de brand weerkorpsen kregen steun van een gunstige wind uit de zee. Daardoor slaagden zij erin de brand in te per ken. Rook In de late namiddag keerde de mis tral terug en blies met een snelheid Van onze correspondent GRONINGEN. In het Stadspark te Groningen is gisteren met een da verende klap een flambouw van vijf tien meter hoogte ter aarde gestort. Het gevaarte had een blikvanger moeten worden van de Manifestatie Groei, die de eerste helft van septem ber wordt gehouden. De reuzeflambouw, viel om toen ar beiders van het gemeentelijke gasbe drijf haar bijna overeind hadden ge trokken. De tentoonstelling wordt 30 augustus geopend. Minister V. G. M. Marijnen zou de opening verrichtten door de gasvlam van de flambouw aan te ste ken. Het is nog de vraag of het orna ment tijdig zal zijn hersteld. DEN HELDER In Heiloo sloeg woensdagavond laat een auto over de kop. Vier matrozen kropen er uit en slo pen weg in het duister. Voorbijgangers vertrouwden d'at niet en gingen naar de politie. Die kwam er achter dat de auto kort tevoren in Den Helder was gestolen. Zo kort geleden, dat de eigenaar daar nog op het bureau stond om te vertellen hoe zijn verdwe nen auto eruit zag. De man ging met een agent naar Hei loo en bevestigde dat het verkreukelde wrak zijn auto was geweest. Onderwijl kamde d'e marechaussee het dorp uit. Zij kreeg drie van de vier praal- rijders te pakken. Met dat drietal ging men op weg naar Den Helder. Bij de ge meente 't Zand stak een matroos een lifthand op. De marechaussee stopte, omdat een militair niet mag liften. Het bleek de 22-jarige J. M. van V. te zijn, de vierde praalrijd'er. Hij mocht meerijden, omdat hij het was. van 95 kilometer per uur onder de asresten. Als gevolg daarvan staken de branden te St. Gronc en Rove de kop weer op en verspreidde zich op nieuw een verstikkende rook langs de hele kust. Opnieuw werd de marine brandweer naar de bedreigde streken gedirigeerd. Gisteravond was de strijd weer in volle gang, zonder dat men de afloop nog kon voorzien. Niet alleen in de omgeving van Marseille brandt het, maar ook tus sen Toulon en Nice, waar in de buurt van St. Cézaire een brand over een breedte van acht kilometer ruim 350 hectare olijf- en pijnbomen heeft ver nietigd. Vele Parijse brandweerlieden, die in deze omgeving vakantie houden, staken de handen uit de mouwen bij de bestrijding van het vuur. Benzine brandt Verder waren brandweren uit vijf plaatsjes, geholpen door militairen, gis teravond bezig een brand in de buurt van Alés te bestrijden. De brand, die men nog lang niet meester was, be dreigde op een gegeven ogenblik het gehucht Senechas, dat in alarmtoe stand werd gebracht en zich opmaak te voor evacuatie. Ten slotte laaiden gisteravond bij Nimes eveneens hoge vlammen op. Bij het vullen van een tankwagen was met een geweldige klap een ben zinereservoir in brand gevlogen waar door ruim 150.000 liter benzine in vlammen opging. Onmiddellijk wer den alle woningen in de omgeving van de benzineopslagplaats ontruimd. Men hoopte het vuur in de loop van de nacht meester te kunnen worden. DEN HAAG. -- Op 1 januari zal de trekhond van de Nederlandse wegen verdwenen moeten zijn De regering heeft daartoe besloten op grond van de wet op de dierenbescherming. De trekhondenwet wordt op 1 januari inge trokken. Iedereen, die daarna nog een hond als trekdier gebruikt, zal strafbaar zijn. Van onze correspondent LONDEN Edward Heath, groot zegelbewaarder uit het Britse kabi net, zal namens Engeland de onder handelingen voeren met de Euro pese Economische Gemeenschap. Dit werd gisteren in Londen bekend ge maakt. De aanwijzing van minister Heath werd al verwacht, aangezien hij de minister is die verantwoordelijk is voor de Europese zaken. Heath heeft ook bijna al het voorbereidende over leg met de landen van de E.E.G. ge voerd, dat geleid heeft tot het Britse besluit onderhandelingen over toe treding aan te vragen. De mogelijkheid schijnt te bestaan dat de E.E.G. door middel van een speciale procedure de toetreding van Engeland sneller mogelijk zal ma ken dan men ver wachtte. Deze me thode werd ook gebruikt tijdens het laatste stadium van de onderhan delingen die voor af gingen aan het edivaro tot stand komen van de E.E.G. Aldus meldt de corres pondent voor de Euromarkt van de welingelichté Daily Telegraph. (Het is aardig te weten dat ook de socialis tische Daily Herald is overgegaan tot aanstelling van een speciale corres pondent voor de E.E.G.) Er zou, aldus de Daily Telegraph, heath een algemene overeenkomst met Enge land worden voorbereid waarin waar borgen worden gegeven voor bepaalde produkten die uit het Gemenebest in Engeland worden ingevoerd. Deze waarborgen geeft men voor een bepaalde periode. Produkt voor pro- dukt zal dan deze overeenkomst door de deskundigen worden uitgewerkt nadat Engeland lid is geworden van de E.E.G. De onderhandelingen over de Britse toetreding kunnen er drie maanden door worden bekort, meent genoemd blad. Het ziet er naar uit dat de onder handelingen bij Brussel zullen worden gevoerd. MELBOURNE (Reuter) De 41- jarige uit Nederland afkomstige di recteur van het reisbureau Seven Seas Agency Ltd., A. B., is offi cieel beschuldigd van valsheid in geschrift. Hij zou „bewijzen van geen belastingschuld" hebben ver valst. De aanklacht is ingediend, na dat de politie een onderzoek had ingesteld naar een tekort van on geveer vijftigduizend Australische ponden in de boeken van het reis bureau. HENGELO. Een autoped, gevon den bij een speeltuin, en de verkla ring van een paar kinderen die hem op straat verstoppertje hadden zien spelen zijn de laatste sporen van de bijna drie jaar oude Tonny Dute- weerd uit de Rudolfstraat in Hengelo. Sinds zes uur woensdagavond wordt de kleuter vermist. Het zoeken en dreggen had vannacht nog niets op geleverd. De hele stadswijk Berflo Es is al uitgekamd door honderden buurtbewo ners, politiemannen en gemeentewerk lieden. Woensdagavond speurden zij in een stromende regen de hele buurt af. De Berflobeek werd afgedamd, waar na politieagenten met lieslaarzen aan de bedding afzochten. Een speurhond vond evenmin een spoor. Dreggen Gisterochtend vroeg de politie via luidsprekerwagens de bewoners van de wijk in hun tuinen en schuren te ïoeken, omdat Tonny mogelijk ergens was gaan schuilen en in slaap was ge vallen. Die veronderstelling werd, naarmate de dag verstreek, onwaar schijnlijker. De beek werd voor de tweede keer afgedregd en er werd in richtingen gezocht, die enkele elkaar overigens op sommige punten tegensprekende helderzienden hadden aangegeven. Het leverde allemaal niets op. Gisteravond is een grote groep vrij willigers de buurtschap Trekkelo in getrokken. Tevoren waren alle dui kers waar de Berflobeek onder de straten doorgaat, schoon gemaakt. De Hengelose recherche, die met mobilofoonauto's constant ,n actie is, houdt rekening met misdrijf, om dat tot nog toe niets gevonden is, wat op een ongeluk wijst. PERPIGNAN (Reuter) Een Belgi sche bus met 41 Britse toeristen is giste ren op de pas ie Perthus bij de Spaanse grens uit een haarspeldbocht geschoten. Het achterste stuk van de bus bleef ge lukkig op de weg. Het voorste stuk hing boven een negentig meter diepe ravijn. De inzittenden klommen snel door de nooddeur achterin naar buiten. Het duurde drie uur eer de bus, met behulp van een zware kraanwagen, weer op de weg stond. Aan weerskanten van de bocht waar het ongeluk gebeurde stonden toen kilometerslange rijen auto's van vakantiegangers. Een Brits regiment tank troepen zal uit het Midden- Oosten naar Engeland wor den overgebracht ter ver sterking van de strategische reserves in het moederland. Het kan dan in geval van nood in zeer weinig tijd naar Duitsland worden gezonden. DEN HAAG. De kolonel der Ca valerie, J. J. G Beelaerts van Blok land, heeft zich een standje van minis ter Visser op de hals gehaald. In een rede te Tilburg beweerdé de kolonel, dat de Russen steeds brutaler worden en het Westen te slap is en dat de groeiende spanning tussen Oost en West, veroorzaakt door het mislukken van de graanoogst in het oosten, zou kunnen leiden tot het niet doorgaan van de aangekondigde belastingverla ging en tot aankondiging van gedeel telijke mobilisatie. De minister van defensie, ir. S. H. Visser, antwoordt op vragen van het Tweede-Kamerlid H. J. Lankhorst (pac. soc.) dat hij het wenselijk acht, dat beroepsmilitairen zich onthouden van redevoeringen met een politieke strek king. De kolonel is van de zienswijze van de minister op de hoogte gesteld. De minister bevestigt tevens, dat tijdens een parade ter opluistering van de verjaardag van de koningin te Zwolle de militairen stokken tussen de benen zijn gestoken en de helmen van het hoofd werden gelicht. LUANDA (Reuter) Angola staat economisch voor een bankroet. In noor delijk Angola, waar de Portugezen he vig strijd tegen opstandelingen voeren, is bijna negentig procent van alle kof fieplantages verwoest. De uitvoer van koffie maakt bijna de helft uit van An gola's export en zo zou een sterke te ruggang van de koffie-export de eco nomie van het land een ernstige klap toebrengen. Weliswaar zal de export dit jaar nog niet zoveel te lijden hebben door de overproduktie van vorige seizoenen, maar er is nog een andere bedreiging voor de koffiecultures. Sedert het uit breken van de opstand zijn 128.000 ne gers uit Angola naar Congo gevlucht, terwijl anderen zich bij duizenden in de rimboe verscholen. Daardoor heerst er overal een groot tekort aan arbeiders. QUEBEC (Reuter). Verscheidene havengebouwen van Botwood, in het noorden van Newfoundland, zijn gisteren tegelijk met een voor de kade liggende Noorse vrachtboot verbrand. De brand begon met een ontploffing m de machinekamer van het vrachtschip de 4500 ton metende Artensis. De machi nist en een stoker kwamen bij de ont ploffing om. Het vuur verspreidde zich snel over het hete. met krantenpapier geladen schip. De brandweer van Botwood zag geen kans het vuur te blussen. Het schip werd daarom brandend en wel van de kade gesleept. Midden in de haven heeft men het daarna rustig laten uitbranden. Voordat de Artensis werd versleept, was het vuur echter al overgeslagen op de gebouwen aan de kade. Zes grote loodsen, drie huizen, enige kranen en 28.000 ton opgeslagen krantenpapier ver brandden. Ook ging er een nieuwe brand weerwagen verloren. Weersverwachting van het K.N.M.1. in De Bilt geldig tot hedenavond: Half tot zwaar bewolkt met tij delijk regen. Ma tige tot krachtige l wind, draaiend van zuidwest naar - noordwest. Wei nig verandering in temperatuur. MIES.TE: Ook dat nog! 19 augustus: zon op 3.29, zon onder 19.57; maan op 13.53, maan on'der 23.31. Helsinki Stockh. Oslo Kopenh. Aberdeen Londen Amsterd. Brussel Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankf. München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck weer wind max.t. n.sl. zw.bew. ONO 17 0 regen N 17 6 l.bew, NNW 21 0 l.bew. NNW 17 0.2 regen ZZO 17 1 l.bew. W 21 0 zw.bew. NW 17 0 h.bew. NW 18 0 zw.bew. WNW 13 1 onbew. NW 21 0 h.bew. WNW 23 0 h.bew. WNW 17 11 onbew. ZO 25 0 zw.bew. W 18 1 zw.bew. NNW 18 0.2 regen WNW 14 9 zw.bew. W 17 2 zw.bew. ZO 19 4 onbew. WZW 23 0 zw.bew. WNW 19 0.4 regen stil 13 6 -

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1