i jgSlfE tffól,' MINISTER EN DIPLOMA TEN VLOGEN MEE Vliegtuig met 39 mensen bij Noorse fjord verdwenen Meisje verzet zich tegen man iet dolk Walm en publiek hinderen politie en brandweer Nog geen spoor van vermiste jongens Amerikaans straalvliegtuig met 72 passagiers week van koers af Feestelijke intocht van Titof Record aantal vluchtelingen De Bilt: Buien PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Wanhoop in Engelse gezinnen om vermissing van 34 kinderen Geen wapens Raadsel Valse namen Vele tonnen schade in Utrecht Voor twee ton aan juwelen gestolen LAATSTE NIEUWS Auto maakte dubbele salto op drukke weg ACHTER VLIEGER AAN onder auto gelopen Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 68, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 011802009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuzen, Nieuwstraat 38, telefoon 011503189. Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters T cent per woord met een minimum van 1 1,— 16c JAARGANG No. 4928 Donderdag 10 augustus 1961 GESTOLEN DC-8 NAAR CUBA Eigen nieuwsdienst WASHINGTON Twee straaljagers van de Amerikaanse luchtmacht en twee van de marine stegen gisteren op om te trachten een geroofde DC-8 van de Pan American Airways onderweg naar het vliegveld van Havana, de hoofdstad van Cuba te onderscheppen. Zij konden hun opdracht niet meer uitvoerende tijd was te kort gebleken. Het kostbare vier motorige toestel, met 72 passagiers en een bemanning van negen koppen aan boord, landde op het vliegveld van Havana voordat de Amerikaanse straaljagers het bereikten. Alle inzittenden waren volgens de eerste berichten uit Ha vana ongedeerd. Nieuw heeft dit gestolen vliegtuig, een viermotorig straalvliegtuigcirca vijf miljoen dollar gekost. Een lieve buit voor piraten die in eigen land als helden zullen worden geëerd. Gaat het bij deze luchtroof echter alleen om flinke buit voor doldrieste luchtpiraten? Hoe dan ooktelkens worden tientallen mensenlevens in de ivaagschaal gesmeten met instemming ran Castro's revolutionaire bewind. 4? STA VANGER (Reuter/A.P.l.De angst van de ouders van 34 kin deren uit Zuid-Londen is in de loop van de nacht uitgegroeid tot doffe wanhoop. Het is welhaast zeker, zo weten zij nu, dat hun kinderen zijn omgekomen bij een vliegongeluk. De 34 kinderen zouden, vergezeld door twee onderwijzers, een vakantietocht maken door Noorwegen. Gisteren vertrokken zij van Londen met een chartervliegtuig naar Stavanger. Het vliegtuig is niet aangekomen. Laat in de nacht was het nog steeds vermist. Het tweemotorige toestel, een Vickers Viking van de pas vorig jaar- opge richte Cunard Eagle Line, vertrok om half één uit Londen. Behalve de 34 schooljongens en hun twee onderwij zers, had het twee piloten en een ste wardess aan boord. Om half zes gistermiddag had de Viking moeten landen op het vliegveld Sola bij Stavanger. Acht minuten voor de vastgestelde landingstijd meldde de piloot capt. Philip Watts, over deboord- radio dat hii wilde landen. Daarna heeft de verkeerstoren van het vlieg veld niets meer gehoord van de Viking. Slecht weer Toen de piloot zich meldde was het bijzonder slecht weer in de buurt van Aanrander gegrepen: Van onze correspondent HELMOND. De politie van Uden en Volkel heeft met vrij willigers en speurhonden giste ren de hele dag vergeefs gezocht naar het dolkmes waarmee een inwoner van Uden dinsdagmid dag het 21-jarig meisje Tonny van A. heeft gestoken. Hij deed dat omdat zij zich heftig had verzet tegen aanranding. De Udenaar, een gehuwde man, is gearresteerd. Hij heeft bekend. Het meisje fietste tegen half vijf over het fietspad langs de spoorlijn Volkel-Uden. Tussen de Osser over weg en de overweg de Kleuter stond een man die haar van de fiets af in een anderhalve meter diepe grep pel sloeg. De man poogde haar te wurgen en in de keel te bijten. Het meisje verzette zich met alle kracht en slaagde erin zich los te werken. De man sloeg haar toen an- dermaai neer. Hii trok een dolkmes, dat hij haar op de borst zette. Het meisje liet zich hierdoor niet intimi- deren en greep de man bij de pois. Hij rukte zich los en stak het meisje de dolk in de zijde. Het meisje trok zelf de dolk uit de wonde, waarna de aanrander haar het wapen weer ont rukte, waarbij zij verwondingen m haar linkerhand opliep. Pas hierna kon het slachtoffer zich uit de voeten maken. Zij rende net fietspad af in de richting Uden. Daar- zag zij een boe-r die alarm sloeg. Het meisje werd naar het ziekenhuis ge bracht. Zij zal enige weken het bed moeten houden. Stavanger. Hevige rukwinden en harde windstoten gingen samen. Het zich was slecht. De Viking maakte zich tijdens de boodschap van de piloot al gereed om te landen. Het toestel werd veronder steld om onafgebroken in radiocontact met het vliegveld te blijven. Toen het contact verbroken bleek, kwam er dan ook vrijwel meteen een hulpactie op gang. Vier mijnenvegers van de Noorse vloot, het jacht Clipper, helikopters en een lesvliegtuig van het vliegveld Sola trokken er op uit om naar de Viking te zoeken. Men had echter niet veel hoop het toestel of de wrakstukken ervan in het slechte weer te vinden. Hoe donkerder het werd, hoe geringer de hoop werd. De politie van het graafschap Ro- galand, waar het vliegveld Sola in ligt, heeft de bewoners van het gebied over de radio gevraagd om het te melden als zij eventueel een ontploffing of an dere geluiden hadden gehoord. Het verzoek leverde verscheidene telefoon tjes op. Bij fjorden Omstreeks half zes bleek op verschei dene eilanden ten noorden van Stavan ger en ook op het vasteland ten noord oosten van de stad een vliegtuig te zijn gehoord. Daaruit zou kunnen worden af geleid dat het vliegtuig in het fjorden- gebied ten noordoosten van Stavanger is terechtgekomen. De piloot van de Viking meldde in zijn radioboodschap dat hij ten noorden van Stavanger zat, op tweeduizend voet hoogte. Het toestel kan echter ge makkelijk zijn afgedreven door de harde wind. Zowel de eilanden als het vasteland van het gebied waar het vliegtuig waarschijnlijk is neergekomen, zijn bijzonder ontoegankelijk. Het gebied is bergachtig. De bergen zijn er duizend tot twaalfhonderd meter hoog. Geen hoop Vannacht is al het zoeken geconcen treerd op het water. Het weer is te slecht om in het donker het woeste berggebied in te trekken. Afgaande op meldingen van mensen die zeggen het vliegtuig te hebben gehoord, vermoedt men eigenlijk dat de Viking is neergestort in de Ry- fylkefjord, ten noordoosten van Sta vanger. Vanmorgen zal daar verder worden pezocht. De aanvankelijke hoop dat de piloot van de Viking wegens het slechte weer naar een ander vliegveld was uitge weken nadat het radiocontact met Sola was verbroken, is intussen gedaald tot nihil. Van onze correspondent BONN. Het aantal vluchtelingen uit Oost-Duitsland is gisteren tot een nieuw record geklommen: ditmaal waren het er liefst 1926, tegen 1700 eergisteren en de dag daarvoor 1500. Onder hen bevond zich wederom een groot aantal grensgangers. Bij de vluchtelingen van de jongste tijd was ook Hetzar. sinds 1958 rech ter bij het Oostduitse Hooggerechts hof. die met tien familieleden de wijk I naar West-Berlijn .heeft genomer, De DC-8, onderweg van Houston (Texas) naar Guate mala via Mexico-Stad, werd in het Mexicaanse luchtruim, boven het schiereiland Yucatan, in bezit genomen door nog onbe kende luchtpiraten. Vandaar dat de Mexicaanse regering besloot officieel bij Cuba tegen deze luchtroof te protesteren. Ook de Amerikaanse regering ondernam diplomatieke stappen. Het Witte Huis maakte bekend dat de Amerikaanse regering van Cuba in een nota had verlangd dat de DC-8 met alle passagiers en de voltallige bemanning zou worden teruggezon den. Voor de overhandiging van de nota zorgde Zwitserland, dat de be langen van de Verenigde Staten in Havana behartigt. Bij de protesten van die twee landen zou het denkelijk niet blijven. Onder de passagiers bevonden zich de minister van buitenlandse zaken van. Columbia, Julio Turbay, en de Colombiaanse ambassadeur in Costa Rica. Minister Turbay, een tegenstander van het be wind van Castro, had zich herhaaldelijk afkeurend uitgelaten over de nauwe banden tussen Havana en Moskou. Op het hoofdkantoor van de Pan American Airways deelde men mede dat de maatschappij geen gebruik had gemaakt van de onlangs verleende machtiging van de Amerikaanse over heid voor het dragen van vuurwapens door de bemanningen van verkeers vliegtuigen. Bewapening zou weinig helpen, zo werd verklaard, omdat een schietpartij in de met instrumenten volgepakte cockpit van een groot modern straalvliegtuig al even fataal zou zijn als het lossen van schoten in de drukcabine der passagiers. Hier ziet u de routes die het gestolen vliegtuig van de Pan American nam en had moeten nemen: HoustonMexico-StadGuatemala (de normale route), en HoustonMexico-StadHavanade route waartoe de gezagvoerder werd gedwon gen. Het drama voltrok zich in het Mexicaanse luchtruimboven het schiereiland Y ucatan MOSKOU (Reuter, A.P.) „Wij geloven en weten dat de tijd niet ver meer is dat be mande ruimteschepen de weg naar de maan en de planeten van ons zonnestelsel zullen verkennen." Dit zei premier Kroesjtsjef gisteren tijdens de triomfantelijke intocht van majoor German Titof in Moskou. Kroesjtsjef kondigde een groei van het korps kosmonauten aan. ,,Zij in het westen die hun verstand gebrui ken", zei hij, „kunnen niet anders dan erkennen dat de betrouwbare lanceer basis vanwaar de Sowjetunie ruimte schepen laat vertrekken het commu nisme is." Onderscheiden De tocht van Titof in de Wostok 2 was een vreedzame geweest, zei Kroesjtsjef. Er waren geen kernwa pens aan boord van de Wostok. Titof, zo deelde de Russische premier mede, was onderscheiden met de orde van Lenin, de titels Held van de Sowjet unie en piloot-kosmonaut, en de Gou den ster. Kroesjtsjef noemde Titof en Gagarin die ook deelde in het ge jubel van duizendkoppige menigten de twee „hemelse broeders". De intocht van Titof kwam in grote trekken overeen met die welke onlangs Gagarin werd bereid. Mevrouw Titof, de ouders en de grootmoeder van de nieuwe Held van de Sowjetunie waren ook van de partij. In plaats daarvan had de maatschappij andere voorzorgen getroffen. Een. daar van was de opdracht voor de beman ning, dat de deur tussen de cockpit en de passagierscabine tijdens de vlucht gesloten moest blijven. Een tweede was: voortdurend toezicht van de leden van de bemanning op de gedragingen van elk der passagiers. Hoe in weerwil van die voorzorgen de DC-8, die de maatschappij circa vijf miljoen dollar heeft gekost, toch in Havana terecht kwam in plaats van in Guatemala was gisteravond laat nog een raadsel. Uit de radioboodschappen van de gezagvoerder, Carl Ballard, viel niet op te maken wat er precies aan boord van het vliegtuig was voorge vallen. Ongeveer een half uur na zijn vertrek uit Mexico-stad meldde hij alleen dat hij zijn koers had verlegd naar Havana. Een reden gaf hij niet op. Boven het Mexicaanse schiereiland Yucatan verzocht hij daarna per radio aan de verkeerstoren van het vliegveld Havana landingsinstructies. De politie in de Mexicaanse hoofd stad deelde later mede dat onder de vele passagiers die in Mexico-stad in het vliegtuig waren gestapt zich Cuba nen konden hebben bevonden die onder valse naam en met valse papieren reisden. Een onderzoek was daar gaande. De speciale wachtpost op het vlieg veld van Houston, die tot taak had onder de passagiers van vertrekkende vliegtuigen te speuren naar verdachte lieden had bij het vertrek van de DC-8 niets ongewoons gezien. CANNES (Reuter). Drie gemas kerde mannen, van wie er één gewa pend was met een machinepistool, heb ben woensdag uit een winkel in Can nes juw.elen gestolen ter waarde van ruim 200.000 gulden. Een toerist, die voor de winkel stond, kreeg een klap met de kolf van een revolver, toen hij de vluchtende dieven wilde tegenhouden. Van onze correspondent UTRECHT Een ware zonsver duistering door zwarte walmende rook maakte de Utrechters gister middag attent op een nieuwe re creatiemogelijkheid in de Johanna- polder: het kijken naar een brand in een opslagplaats van banden. Zo- velen grepen de fiets, brommer, scooter, motorfiets of auto om van het vurige, maar stinkende schouw spel te gaan genieten, dat de brand weer moeite had de plaats van de brand te bereiken. Een grote motorspuit, die later de op het eerste alarm uitgerukte brand weerwagens kwam versterken, werd geruime tijd door opstoppingen opge houden. Behalve dat het verkeer de brand weer de weg versperde, belemmerde de rook het verkeer op de Biltse- straatweg. Aanvankelijk stonden de politie-agenten met de handen in het allengs grijzer wordende haar tussen toeterende automobilisten en in de knel geraakte tweewielers, maar na korte tijd kreeg de politie, onder (be kwame) leiding van hoofdinspecteur Van den Dorpe, het verkeer weer in de hand. Slootje Zelfs toen de brandweer bij de op slagplaats aan de voet van een reus achtige, zwarte rook-paddestoel kwam, kon het blussen nog niet terstond op grote schaal beginnen, want het dichtstbijzijnde water was een slootje op vijfhonderd meter afstand. Enkele tuinhuisjes en een houten kantine kwamen verkoold tevoorschijn uit de strijd die de brandweer met nevel- bluswagens om hun behoud voerde. _De heer Th. J. de Jong, die op zijn vrije dag in zijn volkstuintje aan het werk was, had toen nog wat klein vee van zijn buren veertien kip pen, twee varkens, enkele biggen en twintig konijnen van de vuurdood kunnen redden. Verscheidene andere tuinhuisjes, een tank met 2500 liter olie en een benzinepomp met een ondergronds re servoir met zesduizend liter benzine konden tijdig nat worden gehouden. Naast de bandenopslagplaats gingen nog wel een aantal oude auto's van de schroothandelaar Uittenbogaert in vlammen op, evenals een pasgebouw de bungalow. De heer Uittenbogaert en de eigenaar van de tienduizenden banden die zijn verbrand, zijn met vakantie in het buitenland. Schade Alles bij elkaar loopt de schade in de vele tonnen, zo luiden de voorlo pige schattingen. De brand zou zijn ontstaan bij het lassen, waarmee en kele werklieden bezig waren. De brandweer had tot laat in de avond de handen vol aan de nablussing. Draait u niet aan de beeldknop; ik zie er werkelijk zo uit. HAVANA. Dadelijk na de landing van de geroofde DC-8 spoedde de minister van buitenlandse zaken van Cuba, Raul Roa, zich naar het vliegveld om een van de passagiers, zijn Colombiaanse ambtgenoot Julio Turbay, zijn verontschuldigingen aan te bieden. Daarop werd gemeld dat de Cubaanse regering de DC-8 zou toestaan met alle inzittenden op de lucht- rover na te vertrekken naar Miami (Florida). In het Naardense diaconessenhuis is gisternacht de 73-jarige heer C. Koop manschap uit Bussum overleden, die de avond daarvoor bij het oversteken, van de rijksweg in Naarden onder een auto was gekomen. Weersverwachting K.N.M.I. in De Bilt, hedenavond: van het geldig tot Wisselende be wolking met plaatselijk een bui. Zwakke tot matige zuid westelijke wind. Weinig veran dering in tem peratuur. MIESJE: Meer weer voor winkelen dan voor wandelen. augustus: zon op 5.16, zon onder 20.13; maan op 5.12, maan onder 20.11, Van onze correspondenten MEPPEL/NJJKERK. Reeds twee en een halve dag wordt in Meppel naar het zoontje van schipper D. Noordhuis uit Leeuwarden gezocht. Alle moeite is tot nu toe tevergeefs geweest. Anderhalve dag had gisteravond het zoeken naar de zevenjarige Jur- "en van Dijkhuizen uit Nijkerk geduurd. Ook van hem ontbreekt nog ieder spoor. Zo omhelsden majoor German Titof en zijn echtgenote, Tamara, elkaar kort na de aankomst van de majoor in Moskou. Daarna maakten zij zich gereed voor de triomftocht door de stralen van Moskou. de l3^na vijfjarige Derk Noordhuis maandagmiddag niet aan boord terugkeerde na met zijn auto ped de wal op te zijn gegaan, werd de hulp van de politie ingeroepen die dadelijk een speurtocht op touw zet te. Vijfendertig Meppeler burgers na men aan het zoeken deel. De buurt rondom de ligplaats van het schip werd zorgvuldig uitgekamd en toen dat niets opleverde haalde de politie er een speurhond bij. Speeltuin De jongen is maandag in een speel tuin geweest, maar waar hij toen heen is gegaan is tot dusverre een raadsel. Dinsdag en gisteren is op verscheidene plaatsen gedregd. Sche pen nabij de ligplaats van de aak var. schipper Noordhuis werden ver haald en de bodem van de Drentse Hoofdvaart werd door een duiker afgezocht. Al deze pogingen hebben niets opgeleverd. Vergeefs was eveneens het uren lange speuren naar Jurrien van Dijk huizen uit Nijkerk. De hele dag heb ben politie, gemeente-arbeiders en tientallen burgers gisteren gezocht. Terwijl in de haven en in vijvers werd gedregd, trokken anderen de pol ders in. Op aanwijzing van de paragnost Croiset uit Utrecht werd een deel van de haven enkele malen nauwkeurig afgetast. Resultaat: Nihil. Het radio- politiebericht leverde evenmin een aanwijzing op. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Gisteravond om streeks zes uur is de 46-jarige hoofduit voerder G. B. Clasquin uit de Moerker kenstraat op rijksweg 13, ter hoogte van de Doenkade, met zijn auto tijdens een inhaalmanoeuvre tweemaal over de kop geslagen. Ondanks het spitsuur werden bij dit ongeluk geen andere auto's be trokken. Na zijn dubbele salto kwam de auto weer op alle vier de wielen te staan. De heer Clasquin werd slechts licht ge wond, maar zijn auto moest worden weggesleept. Een dreigendedonkere berg rook welke telkens doorgloeid door hoog- opschietende vlammen, trok gisteren drommen Utrechters naar de brand die in de Johannapolder, ten oosten van de stad, tienduizenden banden ver slond. De wind kwam uit het westen zodat de walm van de stad afdreef. HATTEM. Op de Geldersedijk tus sen Hattem en Zwolle is gisterrqiddag de tienjarige Joke Palm onder een auto gekomen, toen zij achter een vlieger aan de weg op liep. Zij is 's avonds in het ziekenhuis gestorven.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1