WESTEN KALM NA ROOD DREIGEMENT Grote drie wel op alles voorbereid -siimi; German Stepanowitsj Titof draait om de aarde K.L.M. DIENST OP CVBA GESTAAKT Kroesjtsjef zwaait met kernwapens en raketten PRETTIGE WASDAG Met vakantie na warme wanklanken CONCLUSIE IN PARUS: ONDERHANDELEN, MAAR NIET BUIGEN VOOR INTIMIDATIE Heimwee groeide nog harder dan praktijk Laat Kroesjtsjef komen kijken Europoort leidt tot concentratie PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAG VOOR ZEELAND 14ARGAN,: Miu,nclaS 7 augustus 1961 HILVERSUMSE DOKTER TERUG NAAR PAPOEA'S September Zie verder pag. 5 Tevreden NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDE i WILLY BRANDT: BÏJS WOEI IN GREPPEL Dit jaar nog VERGIF VERLOREN DERTIEN MENSEN GEWOND Kinderverlamming treft jongen (15) tijdens vakantie Ontvluchte psychopaat aangehouden Eén van drie jongens leefde na opsluiting in koelcel NIEUWE ROTTERDAMSE SLEEPDIENST Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Jffff 111 f| 13 Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. f ff 1 W 9 Tf KW* llHll |I H 4FI& SNÜ 5ir*l ff^Êk iMI LoSse nummerï 13 cent- 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 ff H jj jj gj| |1 ra E 8 Wi I H Q PP VM m |i Mg Ij JS R Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,—per kwartaal en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, ff Kf^ S |K0 H 1 1 p B J@W\ I J&BS Q H Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» telefoon 01100-6901. Vlissmgen, Nieuwendijk 33' ff i I I fei I i lÈBtiM 1 I Kl I 1 1 llill iililll T cent per woord met een minimum van 1«— Postbus 24, telefoon 01184-3224. Terneuzen,' ffji V W M W W W W JÉ I ËU? t>S 1NP i.WL Ui Nieuwstraat 38, telefoon 01150—3189. Zierikzee, ^L_gS DE drie Westelijke grote mo gendheden en West-Duits- land hebben dit weekeinde besloten, een afwachtende hou ding aan te nemen inzake de kwestie-Berlijn. Zij willen zich echter niet laten intimideren door Russische dreigementen. Van deze laatste zijn er enige bijgekomen: Kroesjtsjef zou eveneens dit weekeinde zijn gast en ambtgenoot Fan- fani, de Italiaanse premier, hebben gezegd: Als er een luchtbrug van ge allieerde vliegtuigen naar West- Berlijn zou komen zouden die vliegtuigen worden neergescho ten; Daaruit zou wellicht een oorlog met kernwapens kunnen voortvloeien; Daarbij zouden aanvallen met raketwapenen behoren op o.a. Engeland, Italië en Tur kije. Deze uitlatingen, die de te Parijs vergaderende Westelijke ministers snel bereikten, maak ten daar geen diepe indruk. De Parijse conferentie der Westelijken is nog niet ten ein de. Vandaag zullen er diverse internationale vraagstukken, vooral Aziatische, worden be sproken. De Westelijke minis ters hebben daardoor alle tijd, te reageren op de grote rede die premier Kroesjtsjef vanavond voor radio en televisie uit spreekt. Men neemt aan dat Kroesjtsjef in die rede zal ant woorden op de jongste rede van president Kennedy, maar ook dat Kroesjtsjef zeer veel aandacht zal schenken aan het Berlijnse vraagstuk. Van onze speciale verslaggever PARIJS. De ministers van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, Groot-Britannië, Frankrijk en West-Duitsland hebben gisteravond hun conferentie over het probleem-Duitsland en de kwestie Berlijn be ëindigd zonder de aankondiging van enig diplomatiek initiatief van Wes telijke kant. Daartoe willen zij eerst overleg plegen met hun andere partners in de NAVO. Van onze correspondent HILVERSUM Dokter D. Uitter- dijk (45) laat zijn drukke praktijk in Hilversum, die hij in twaalf jaar had opgebouwd, in de steek om in Nieuw-Guinea te gaan werken. Hij begint er een half jaar als leider van een kraamkliniek. Daarna gaat hij meewerken aan de gespecialiseerde bestrijding van malaria. Het heeft lang geduurd eer dokter Uitterdijk besloot Hilversum te ver laten en zich met zijn gezin vrouw en drie dochters (16, 15 en 13) in Nieuw-Guinea te vestigen. De doorslag heeft uiteindelijk het heimwee gegeven, dat de dokter had overgehouden van de paar jaar die hij als militair arts in Nieuw-Guinea had doorgebracht; dat was van 1947 tot 1949. Op het toppunt van zijn Hilversumse carrière geeft hij er de voorkeur aan tussen de papoea's te werken. Zaterdag heeft dokter Uitterdijk zijn laatste spreekuur gehouden, zij het dan, dat honderden van zijn patiënten hem de hand ten afscheid kwamen drukken. Dat hij daarbij een filmcamera, een projector, een revolver!?) en een klein- beeldcamera kreeg, was alleen maar omdat men hem met lede ogen zag vertrekken. Zij toonden zich overigens bereid tot onderhandelen met de Sowjetunie. Zij deelden echter ook mee, dat zij kant en klaar liggende plannen heb ben bestudeerd voor een eventuele Westelijke actie op economisch, poli tiek en militair gebied in het geval dat de Russische regering haar dreige menten van de laatste tijd ten uitvoer zou brengen. De kern van wat de woordvoerders der vier ministers gisteravond na af loop van de conferentie mededeelden: is IDe ministers Rusk (Amerika), lord Home (Engeland), Couve de Mur- ville (Frankrijk) en von Brentano (West-Duitsland) menen dat de kwes tie-Berlijn alleen via onderhandelin gen kan worden opgelost, en niet met bedreigingen of eenzijdig optreden. 2 Het bijleggen van geschillen hangt in beginsel af van de aanvaarding door de Sowjetunie van de stelling, dat er alleen op basis van redelijkheid gediscussieerd kan worden. Dat houdt in: onderhandelingen zonder vooraf ge stelde voorwaarden en onder handha ving van respect voor elkaar. 3 De vier ministers hebben namens hun regeringen hun goedkeuring gehecht aan bepaalde, niet omschreven, maatregelen die genomen zouden kun nen worden in het geval van een ■kritieke door de Sowjetunie geschapen situatie. een conferentie van de ministers van buitenlandse zaken, inclusief die van de Sowjetunie. In september zullen Rusk, lord Home en Couve de Murville elkaar te New York tijdens de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties opnieuw ont moeten. Van de dan bestaande situatie in Berlijn zal het afhangen of zij op nieuw op een zo uitgebreide wijze als zij de afgelopen twee dagen hebben gedaan, deze kwestie zullen behandelen. Rusk en von Brentano toonden zich gisteravond na afloop van de confe rentie, zeer tevreden. Zij legden er de nadruk op dat alles voortreffelijk en in goede harmonie" verlopen was. Hun woordvoerders zeiden voorts, dat het er nu om gaat het advies in te winnen van de andere geallieerden in de Navo. Rusk zal morgenmiddag over de resul taten van de conferentie verslag uit brengen in de Raad van de Navo en daar om nadere adviezen vragen. De kern van zijn betoog zal zijn dat het Westen zich noch in Duitsland, noch speciaal in Berlijn mag laten overrom pelen door de communisten. Van Amerikaanse zijde vernamen wij dat er geen beslissing is genomen over de volgende mogelijkheden van nader overleg over Berlijn: een topconferentie met Kroesjtsjef; een topconferentie van de Westelijke regeringsleiders; MOSKOU (Reuter, A.P.). Pre mier Kroesjtsjef heeft zijn Italiaan se ambtgenoot, Amintore Fanfani, tijdens diens officiële bezoek aan Moskou toevertrouwd dat, zo de westelijke geallieerden weer een luchtbrug naar West-Berlijn zouden slaan, hun vliegtuigen neergescho ten zouden worden. De „goed ingelichte zegslieden" die dit mededeelden zeiden ook dat Kroesjtsjef daaraan had toegevoegd dat dan een oorlog met kernwapens onvermijdelijk zou worden. Kroesjtsjef zou zich ook in deze zin hebben uitgelaten tegenover John McCloy, de speciale afgezant van Advertentie president Kennedy voor ontwapenings kwesties, toen deze hem onlangs aan de Zwarte Zee had gesproken. Speciaal voor Italië bedoeld was Kroesjtsjefs dreigement dat vooral die landen waar „Amerikaanse raketbases" gevestigd waren voorzichtig moesten zijn. Kroesjtsjef, in hoofdzaak doelend op Italië, Engeland en Turkije, zei dat het in geval van een gewapend conflict Russische raketten op die landen zou regenen. Er zouden al zoveel Russische raket ten op Engeland zijn gericht dat dat land „gelikwideerd" kon worden. Enige uren voordat deze aan Kroesjtsjef toegeschreven dreigende uitlatingen openbaar werden gemaakt was in Moskou bekend gemaakt dat in een geheime „topconferentie" van de landen van het pact van Warschau de afgelopen week Kroesjtsjefs plan voor een snelle oplossing van het Berlijnse vraagstuk met algemene stemmen was goedgekeurd BERLIJN (Reuter). De burge meester van West-Berlijn, Willy Brandt, heeft gezegd dat de Russische premier, Kroesjtsjef, zelf maar eens naar Berlijn moet komen „om een idee te krijgen van de situatie waarin de Oostduitse communistenleider Wal ter Ulbricht hem betrekken wil". In een rede welke gisteravond door radio West-Berlijn werd uitgezonden zei Brandt dat het tijd wordt dat de Russische autoriteiten in Oost-Duits- land zelf een mening vormen en zich niet langer meer laten leiden door de Ulbrichts. Brandt uitte scherpe kritiek op de Oostduitse maatregelen tegen de Oost duitsers die in West-Berlijn werken en zei dat het stadsbestuur stappen zou nemen om deze mensen te helpen. Majoor German Titof met de klemtoon op tof. Niet ontoepasselijk die klemtoon, want deze opvolger en overvleugelaar van Joeri Gagarin, kijkt bepaald prettig de wereld in. Goed, hij draait in majoorsuniform zijn baantjes om de aarde, maar hij is nu eenmaal militair. Van onze Haagse redactie CURASAO. De K.L.M. heeft zaterdag op last van de Cubaanse regering haar lijndienst van Cura sao, via Aruba op Havanna ge staakt. De Cubaanse regering heeft voor haar maatregel geen reden op gegeven. De lijndienst van de K.L.M. op Ha vanna is al vijftien jaar oud. Hij wordt driemaal in de week gevlogen en is een van de drukste diensten die de K.L.M. in het Caribische gebied onderhoudt. Hoe lang de dienst gestaakt zal moeten blijven is evenmin meege deeld. Het wordt in Den Haag moge- Die topconferentie begon donderdag en eindigde zaterdag. Wel werd men het ter conferentie eens over de wen selijkheid van het streven naar een akkoord met de westelijke landen over het sluiten van een vredesverdrag met de twee delen van Duitsland, maar tevens werd uitdrukking gegeven aan de vaste wil nog dit jaar een vreed zame regeling met Duitsland tot stand te brengen. Die erfenis van de tweede wereldoorlog moest uit de wereld ge- holDen worden. Het communioué dat na de commu nistische topconferentie werd gepubli ceerd bevatte het bekende standpunt van de Russische regering over het i Duitse vraagstuk. ROTTERDAM. Gaande van de Kleinpolder-apotheek in de Duyvesteyn- straat naar zijn woning aan de Rotter damse Rijweg heeft iemand zaterdag middag een glazen buisje met 25 oranje gekleurde Adarax-dragées verloren. De inhoud van dit buisje is voor kinderen levensgevaarlijk. KOPENHAGEN (Ritzau) Een hevige windstoot heeft 45 Nederlandse vakantiegangers gisterochtend heel wat narigheid' bezorgd. Bij het Deense plaatsje Hoerning, tussen Aartaus en Skanderborg, kon de chauffeur van hun autobus door een rukwind het stuur niet houden, de wagen reed van de weg af en kwam in een greppel op zijn kant terecht. Dertien mensen werden licht gewond, twee van hen de Amsterdammers A. Boestert en A. van Vuuren zullen een paar dagen in het ziekenhuis van Aar- huus moeten blijven. Vrijdag komt het gezelschap naar Nederland terug, waar schijnlijk met de twee ergst gekwet sten. De reis was georganiseerd door een Haarlemse reiscluib voor onderwijzend personeel en ambtenaren. Vorige week was de trip begonnen. De Naco, die voor het vervoer had gezorgd, heeft een ander autobus naar Denemarken gestuurd. Met een Deense bus zijn de vakantiegangers intussen naar Odense gereisd. Op de foto's de gekantelde bus en (daaronder) een paar ontredderde pas sagiers in afwachting van medische hulp. lijk geacht dat de maatregel verband houdt met de geldhervorming die dit weekeinde m Cuba zou worden door gevoerd. In dat geval zou de maatre gel van slechts korte duur behoeven te zijn. Zekerheid over dit verband bestaat evenwel niet. De Cubaanse regering maakte za terdag bekend dat al het Cubaanse bankpapier buiten het eiland waarde loos was geworden en dat de inwo ners van Cuba vóór dinsdag hun geld bezit moeten inwisselen voor nieuw papiergeld. Zij zullen per persoon ten hoogste tweehonderd nieuwe pesos te rugbetaald krijgen. De rest van het ingeleverde geld zal op een geblok keerde bankrekening blijven staan, in afwachting van een onderzoek naar de herkomst van het geld. De hervorming heeft tot doel ,,te voorkomen dat contra-revolutionaire elementen in het buitenland hun te goeden gebruiken voor het onderne men van acties tegen de Cubaanse re volutionaire regering". Van onze correspondent BONN De vijftienjarige Jan de Groen uit Den Haag heeft tijdens zijrr vakantie in West-Duitsland kinderverlamming opgelopen. In levensgevaarlijke toestand ligt hij in het kinderziekenhuis Wupperthal- Barmen. De ouders lieten hun zoon vorige week achter bij familie in Heiligenhaus bij Velbert in het Rijnland en reisden met hun Volkswagenbusje door naar Italië. De zoon kreeg één dag na hun ver trek kinderverlamming en werd ter stond in een ijzeren long gelegd. Het Westduitse blad Bild am Sonntag heeft gisteren een oproep aan de ouders gepubliceerd. Het kenteken van het Volkswagenbusje is RJ 48-48. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De vorige week don derdag uit een inrichting in Avereest ont vluchte psychopaat H. van B. is zater dagavond im een café op de Zeedijk in Amsterdam gearresteerd. Politiemannen van de radio-autodienst hadden hem op straat zien lopen. Toen zij uit hun wagen sprongen, was van B. plotseling verdwenen. Een speurtocht langs de vele cafés had succes. De psy chopaat gaf zich over en bekende vlot weg, dat hij vrijdagnacht uit een garage in Amersfoort de auto van een tandarts had gestolen. De auto stond in de buurt van de Zeedijk geparkeerd. De gestolen wagen is inmiddels aan de eigenaar teruggegeven. De psychopaat is overgebracht naar het politiebureau in Amersfoort. LONDEN. Er draait volgens Russische bekendmakingen se^ dert zondagmorgen een majoor van de Rode Luchtmacht in uniform in een kunstmaan om de aarde. Het is majoor Ger man Stepanowitsj Titof. Zijn kunstmaan, Wostok 2, is in de schemering aan de hemel zicht baar als een ster van de vijfde grootte. Omstreeks het midder nachtelijke uur had Titofs Wos tok elf banen om. de aarde be schreven. Er zouden er, als alles goedging, nog ongeveer zes moe ten volgen opdat Titof, aan het einde van de zeventiende om loop, in de vroege maandagoch tend behouden op Russische grond zou kunnen landen. In de Sowjetunie twijfelde niemand er aan dat Titof evenals zijn voor ganger Gagarin gezond en wel op Russische grond zou terugkeren. De meeste Russen verwachtten hem van avond samen met premier Kroesjtsjef voor de microfoons en camera's van de Russische televisie le zien verschijnen om verslag uit te brengen'van zijn reis. Slapen IIIIIMIIIIIIIIIIIIIlllllll Omstreeks elf uur gisteravond meldde Titof dat hij ging slapen. Hij had er een zeer drukke en inspannende dag opzitten. Na de enerverende lancering was wel de toestand van zalige gewicht loosheid ingetreden maar van zalig nietsdoen was geen sprake geweest. Titof had het de gehele dag zeer druk met het verzenden en ontvangen van boodschappen, waarin telkens weer de glorie van de Russische communis tische partij werd verkondigd. Af en toe had de Wostok 2 iets van een telegraaf- en telefoonkantoor in de wereldruimte. Boodschappen Van en naar premier Kroesjtsjef, van en naar cosmonaut no. 1, Joeri Gagarin die zijn reisplannen meteen wijzigde en ijlings uit Canada per vliegtuig naar Moskou terugkeerde boodschappen naar de vele hoofdsteden waar de Wostok 2 overheen suisde; boodschap pen van en naar de inwoners van Moskou. Manoeuvres miiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiimïiit Daar tussendoor moest Titof nog be paalde manoeuvres met de Wostok 2 uitvoeren al vroegen sommige des kundigen zich af of dat inderdaad mogelijk was maaltijden naar bin nen werken en gymnastische oefeningen uitvoeren. Een interessante bijzonder heid was de uitgebreidheid van zijn maaltijden. De koffiemaaltijd van Titof zou volgens de Russische gegevens uit drie gangen hebben bestaan. In Moskou reageerde men, anders dan na de wonderbare kunstmaanreis van Joeri Gagarin, opmerkelijk rustig op het nieuws over Titof. Het uitblijven van laaiende geestdrift weet men in hoofdzaak aan de vakantietijd. De meeste Moskovieten namen de stroom van berichten over de vorderingen van Titof rustig en beheerst in zich op. Prestatie iimiiimimmmiiiiiiimii t In Amerika beschouwde men de vlucht van Titof over het algemeen wel als een grote technische prestatie, maar vele leden van het Congres wezen op gevaarlijke militaire kan.ten ervan. Daarbij werd niet in de eerste plaats gedacht aan het feit dat volgens Rus sische mededelingen Titof in uniform om de aarde draaide en dus in het oog van de gehele wereld de Rode Luchtmacht vertegenwoordigde maar aan de mogelijkheid van het gebruik van bemande kunstmanen voor het be stoken van de aarde met vernietigings wapens. De leider van de Amerikaanse dele gatie bij de Verenigde Naties, Adlai Ste venson, liet zich over deze gevaarlijke kanten van Titofs vlucht aldus uit: Deze prestatie werpt scherp licht op de nood zaak van het scheppen van ruimterecht opdat de bewapeningswedloop zich niet ook tot de wereldruimte zal uitstrek ken. Wijdlopig iiimiuiniiiimimiiiiiiiiiiiiiiii Als de Wostok 2 voorzien is van een patrijspoort moet Titof in die ene dag van gisteren meer dan tien keer achter elkaar de zon hebben zien opgaan en ondergaan. Radio Moskou zond gisteravond op namen uit van gesprekken tussen Titof en zijn basis. In tegenstelling tot de korte codewoorden en de vele afkor tingen die gebruikelijk zijn in het lucht verkeer en ook in het contact tussen de Amerikaanse astronauten en hun basis, waren die gesprekken zeer wijd lopig en voor een zo ervaren piloot van de Rode Luchtmacht als majoor Titof erg ontechnisch. Voor het eerst sedert de lancering van de eerste Russische kunstmahen kwam men in Moskou weer met een „dienstregeling" voor kunstmanen. Daarop kwamen de voornaamste we reldsteden voor ook' Parijs, waar over de mogelijkheden van behoud van de vrede werd geconfereerd. SCHIPHOL Na een verblijf van een jaar in Congo zijn zaterdag zes Nederlandse militairen op Schiphol teruggekeerd. Zij zijn gedetacheerd geweest bij de medische sectie van de troepen van de Uno in Congo. De leider van de groep, kapitein-lui- tenant-ter-zee-arts E. Deddes was toe gevoegd aan het hoofdkwartier van de Uno in Leopoldstad, de andere vijf verplegers inspecteerden door heel Congo de medische voorraden van de ml WaarheenTarzan? Van onze correspondent VENLO. Enkele uren voordat directie en personeel met vakantie zouden- gaan, is zaterdagmorgen de spuitinrichting van de muziekinstru- mentenfabriek P. Scheurs in Venlo uit gebrand. De brand ontstond, toen een elfjarige jongen een brandende lucifer door een al stilstaande afzuiginstallatie van de fabriek wierp. De lucifer kwam in celluloselak terecht, die vlam vatte. Pogingen om het vuur met emmers water te blussen mislukten en de vlam men sloegen al naar buiten toen de •brandweer arriveerde. De directeur P. Schreurs en zijn personeel konden instrumenten en ander materiaal in veiligheid brengen. Ook de caravan, waarmee de direc teur zaterdag op vakantie zou gaan en die hij in de fabriek had gestald, kwam onbeschadigd uit de brandende fabriek tevoorschijn. WASHINGTON (AP). De lijkjes van twee vermiste schooljongens wer den gisteren in de koelcel van een school in Huntington (West Virginia) aangetroffen. De twee jongens waren gestikt. Een derde vermiste jongen, die ook in die cel zat opgesloten, was nog in leven. Hij kreeg onmiddellijk zuur stof toegediend en maakt het thans goed. De geredde jongen vertelde dat hij, zijn elfjarig broertje en hun negenja rig vriendje door een oudere jongen onder bedreiging van een mes in de koelcel waren gestopt. Ze werden gevonden nadat de poli tie op onderzoek was gegaan om een bericht over een inbraak in de school te verifiëren. ROTTERDAM (ANP). Met een maatschappelijk kapitaal van twee mil joen gulden, verdeeld in twaalf priori- teits- en 19.988 gewone aandelen van honderd gulden nominaal, hebben tien Rotterdamse scheepvaartmaatschappij en de Nieuwe Rotterdamse Sleepdienst opgericht. De oprichters zijn de Internationalc- Sleepdienst Maatschappij, L. Smit en Co's Sleepdienst, de Scheepvaartmaat schappij Tros, de Vereenigde Onafhan kelijke Sleepdienst, de N.V. Stoomsleep boot Cosmopoliet, de Stoomsleepdiensl Mars. de Stoomsleepdienst Maas, Hudig en Veder, de Maatschappij Binnenvaart en Phs van Ommeren (Rotterdam). De nieuwe vennootschap gaat o.a sleepboten exploiteren, sleepdiensten er bergingswerk verrichten en goederer vervoeren. Van het kapitaal zijn bij d< oprichting alle prioriteits- en 3.988 ge wone aandelen geplaatst. Zij worden al le m contanten volgestort. Directeur zijr de heren mr. B. M. de Court Onderwa ter en J. D. Wilton. Het werkterrein van de nieuwe maat schappij wordt de Rotterdamse Euro poort, waar over enkele jaren een zeei frequente vaart van super en mam moettankers wordt verwacht. De kleine F?. J.c^eePv^artmaatschappijen zouder bij die ontwikkeling weinig kansen krij- ?en; vandaar dat tot concentratie werd gesloten. De twaalf prioriteitsaandelen zijn verdeeld over enkele van de groot ste partners. Uit de haven van Heusden is zater dagochtend het lijk opgehaald van de 48-jange J. Z. Bouman uit Heusden. Hij is vermoedelijk vrijdagavond ver dronken. In Noordwijk is zaterdag het lijk aan gespoeld van de 24-jarige Hagenaar P. J. van den Haak. Hij werd sinds vori- AS. .maandag vermist, nadat hij Di] Kijkduin m zee was gaan zwemmen. Weersverwachting van het K.N. jVI.I. in De Bilt, geldig tot heden avond: Zonnige perioden,' maar ook plaatse lijk buien met een kans op onweer. Overwegend mati ge wind tussen zuid en west. dezelfde turen. MESJE: Dat was een bui tenkansje gisteren. 8 augustus: zon op 5.11, zon onder 20.19: maan op 2,25, maan onder 18.28.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1