Voorstellen twee na er door Reces der prominenten MACMILLAN VERMOEID MAAR GOED GEZOND I RIJ Rijksbemiddelaars konden niet openbreken Dreigbrief aan Mattei BEMMEL WIL GEROOFDE BATAAF NIET TERUG ss rsj-aaj-sgj /j G n II uj o 11 IJ O U UIO li op Matte indruk weer geheel weggenomen Vragen over zaak prof. Leibbrand Balgaren vroegen asiel in Turkije Proces-Eichmann uitgesteld De Bilt: Buien PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND 16e JAARGANG No 4922* Donderdag «i augustus Geen mogelijkheid Westelijke Grote Drie bereiden nieuwe topconferentie voor Zie verder pag. 5 Voldoening Flinke stap ACTIECOMITÉ WIL NOG IETS REDDEN Lubis weer in arrest Nijmegen zit met ongenode gast Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. MM Wk V V Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. ff T* w - w JMs Ia H H /Bk, M »A B Afl losse nummers 13 cent. 6 8, Postbus ito 116666, telefoon 011802009 ÉITh |S ag Rh jf ST H B H H Jfl BHB fl I bH Abonnementsprijs f 0,56 per week, 7,per kwartaal' en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, M U J M L.i Bfilf gg ^9 B >B 9 Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters Nieuwstraat 38, telefoon 01150—3189. Zierikzee, ÊLmÊ •tB W W JU SÊÊ^F w'H ^TW H. ^TB W^BL Havenpark 24, telefoon 01110—2991. iQfil N.S. EN BONDEN TEVREDEN Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het College van rijksbemidde laars heeft gisteren de met de werktijdverkorting samenhangende voorstellen voor verbetering van de arbeidsvoorwaarden bij de Nederlandscbe Spoor wegen goedgekeurd. Twee voorstellen zijn afgewe zen: 1. vergoeding voor personeel dat op grote af stand van de standplaats woont en 2. compensatie (in vrije dagen) voor bet wer ken op erkende christelijke feestdagen, die niet op zondag vallen (in de praktijk gold dat slechts voor de Kerstdagen en Nieuwjaarsdag). Het ontbreken van deze beide voorwaarden in het reglement dienstvoorwaarden (de spoorwegen hebben geen c.a.o.) heeft vooral de laatste tijd on der het personeel nogal onrust teweeg gebracht. Naar de mening van het College van rijksbemid delaars konden de twee verworpen voorstellen ech ter met geen mogelijkheid in verband worden ge bracht met de arbeidsverkorting. Het college van rijksbemiddelaars kon aan deze voorwaarden niet tegemoet komen, omdat dat „openbreken" van het reglement dienstvoorwaarden zou betekenen. Dit reglement loopt 1 april 1962 af. Vermoedelijk zullen de voorstellen dan opnieuw worden ingediend. De beslissing was volledig in over eenstemming met het advies van de looncommissie van de Stichting van den Arbeid. Staatssecretaris Stijkel, die zün vakantie daarvoor had on derbroken, heeft de beslissing goed gekeurd. De 45-urige werkweek bij de spoorwegen zal, in verband met de aan te brengen wijzigingen in de dienstroosters pas op 1 oktober in gevoerd kunnen worden. De arbeids tijdverkorting wordt echter gerekend op 28 mei te zijn ingegaan. De tijd, die het personeel in de periode van 28 mei tot 1 oktober langer werkt zal vermoedelijk op basis van overwerk worden uitbe taald. Nadere voorstellen hierover zullen binnenkort worden gedaan. Tal van prominenten zijn in deze zomermaanden „op reces". In zonnige vakantieoorden verza melen zij nieuwe krachten om zich straks gebruind en wel over de stukken te buigen, die hun door de ietwat minder prominenten dezer aarde ter parafering worden voorgelegd. PARIJS Het staat thans vast dat de ministers van buitenlandse zaken van Engeland, Amerika en Frankrijk het aanstaande weekeinde te Parijs het plan voor een Weste lijke topconferentie zullen behande len. Het trio Home-Rusk-Couve de Murville zal voor Macmillan, Ken nedy en de Gaulle een basis leggen voor overleg, dat niet in december maar reeds einde oktober of begin november zal worden gehouden. Daarmee wil men onder meer voor komen dat de Sow jetunie de gele genheid krijgt opnieuw met voor stellen over een Russisch-Ameri- kaans onderonsje inzake Berlijn te komen. Met de trotse blik van de fortuinlijke visser houdt koning Boudewijn een vis van veertig pond omhoog, die hU In Zarauz (Noord-Spanje) heeft gevangen. Ook koningin Fabiola beleeft haar vreugde aan de vangst. Prinses Margaret en haar echtgenoot, Antony Armstrong- Jones, in Londen. Zij zjjn zo juist teruggekeerd van een bezoek aan Sandringham, waar zij een paar dagen bü de koningin-moeder hebben gelogeerd. De sjeik van Bahrein hoeft geen warme streken op te zoeken als hij een tijdje het werk het werk wil laten. Hij kwam naar het aanmerkelijk frissere Nederland, waar hij in Amsterdam een voorstelling van het circus Tony Boltini bijwoonde. De sjeik (links) en de circusdirecteur in gesprek. De bedrijfsleiding van de spoorwegen heeft met bijzonder veel voldoening kennis genomen van het besluit van de staatssecretaris en het College van rijksbemiddelaars, aldus drs. S. Buys, chef van de dienst personeelszaken bij de N.S, De gezamenlijk door de N.S. en de personeelraad ingediende voor stellen inzake de secundaire arbeids voorwaarden zijn nu goedgekeurd, zo zei hij. Mr T. J. den Hartog, voorzitter van de Protestants christelijke bond van vervoerspersoneel gelooft dat de rust bij de spoorwegen nu spoedig zal te rugkeren. Vooral de verhoging van de onregelmatigheidstoeslag voor nacht dienst en dienst op zondagen van 38 cent tot een gulden noemde hij een behoorlijke verbetering. De secretaris van de r.k. bond van vervoerspersoneel St. Raphael vond het jammer dat de twee eerder genoemde onderdelen van het voorstel niet zijn goedgekeurd. Overigens is hij van me ning dat er een flinke stap is gedaan op de weg naar verbetering van de positie van het spoorwegpersoneel. Liquidatie Borgward BREMEN. De aanvankelijk gevreesde sociale onrust als gevolg van de liquidatie van het Borgward- concern. is tot nu toe achterwege gebleven. Het elders onderbrengen van de vrijgekomen arbeiders schijnt vlot te verlopen. Een moeilijkheid treedt evenwel op bij de werknemers, die in het bezit zijn van een eigen woning en uiter aard weinig animo tonen hun woon plaats te verlaten. Intussen blijkt dat een enkele kredi- teur nog juist voor de afkondiging van de surséance van betaling zijn vorde ringen op Borgward heeft weten te vereffenen door een van de onverkoch te auto's van het fabrieksterrein te ha len. Er zijn echter nog steeds negen duizend andere wagens over. Ongevraagd Van de veertienhonderd handelaren in Borgward-auto's hebben 220 het inij tiatief genomen tot een actiecomité om hun belangen te behartigen. Zij hebben bij notariële akte de Borgward Schutsgemeinschaft G.m.b.H. opge richt. Deze vereniging, die rechtsper soonlijkheid heeft, dient niet slechts de belangen van de dealers en verte genwoordigers te behartigen, zij zal eveneens (ongevraagd) optreden voor de belangen van de arbeiders en hun gezinnen alsook voor de ongeveer vier honderdduizend Borgward-autobe- zitters. Gesteld wordt dat men door de se naat van Bremen gedupeerd is toen de stadsregering bij de overneming van de leiding der fabrieken verklaarde, dat het Borgwardbedrijf zou blijven voortbestaan. Op grond hiervan wil men nu de se naat van Bremen voor schadevergoe ding aanspreken. Van onze correspondent LONDEN. Absolute onzin en wartaal. In deze bewoordin gen sprak de woordvoerder van de Britse eerste minister giste ren tegen, dat Macmillan een hartaanval zou hebben gehad. Geruchten daarover hadden dinsdagavond en gistermorgen in Londen de ronde gedaan. Gistermiddag zagen we de Britse premier weer in actie in het Lager huis toen hij een grote rede hield bij het begin van het belangrijke debat over de Gemeenschappelijke Markt. Het viel onmiddellijk op dat hij weer uitstekend in vorm was, in tegenstelling tot maandag toen hij zijn verklaring over de positie van Engeland ten opzichte van de Ge meenschappelijke Markt aflegde. Bleek Maandag maakte Macmillan een matte, vermoeide indruk; hij zag in- en inbleek, vooral toen zijn partijgenoot Anthony Fell zijn op zienbarende, vlijmscherpe aanval op hem deed. Ook gisteren zag de pre mier bleek, maar hij was veel veer krachtiger, veel levendiger, en wat het belangrijkste is: weer vol zelf vertrouwen. Op zijn gemak, achterover zittend op de regeringsbank, de benen uit gestrekt op de tafel van de grif fiers, luisterde de 67-jarige eerste minister naar het laatste deel van het vragenuur. Kort daarna kwam hij aan het woord. Voor iedereen was het duidelijk zodra hij zijn eer ste woorden sprak: hij was weer de oude. Het is een feit dat Macmillan oververmoeid is. De afgelopen maanden waren bijzonder inspan nend. De laatste weken stapelde het werk zich op. Aan het einde van deze week gaat het parlement op zomerreces, dan kan hij zijn wel verdiende vakantie houden. Dat hij er hard aan toe is, staat als een paal boven water. Premier Macmillan kwam gisteren tveer monter bij het Lagerhuis aan, on danks de geruchten over een slechte ge zondheid. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Het Haagse gemeen teraadslid de heer G. van Praag (comm.) heeft B. en W. vragen gesteld over de Duitse adviseur van de Haagse Tramweg Maatschappij, prof. K. Leib brand, die vorige week in Frankfurt is gearresteerd. Hij wordt ervan ver dacht in de oorlog dertig Italiaanse ar beiders te hebben laten doodschieten. De heer Van Praag vraagt of er bij de benoeming geen inlichtingen zijn in gewonnen over het verleden van prof. Leibbrand. Ook wil hij weten of de H.T.M. alle verbindingen met de advi seur heeft verbroken en hoe groot de schade is die de H.T.M. door de benoe ming heeft geleden. Tot slot informeert het raadslid naar het standpunt dat de leiding van de Haagse tram en het college van B. en W. in deze zaak hebben ingenomen. ROTTERDAM. Een juwelier aan de Schiedamse weg vermiste de laatste tijd allerhand waardevolle artikelen uit zijn winkelvoorraad. Toen hij ging in ventariseren bleken er 29 horloges, 27 horlogebanden, 36 gouden ringen en achttien colliers te zijn verdwenen. ISTANBOEL (Reuter). Een Bul gaarse vissersboot voer gisteren een Turkse haven binnen, terwijl twee gewa pende mannen op de voorplecht de be wegingen van de bemanning nauwlettend volgden. Zij hadden eerder op de dag de bemanning gedwongen koers te zetten naar Turkse wateren. Een van hen was de machinist, de an der een luitenant van de Bulgaarse ma rine. De twee mannen sloten de leden van de bemanning op, gingen aan land en vroegen om politiek asiel. De Turkse politie heeft zich voorlo- pig over de boot ontfermd. De beman ning heeft de wens te kennen gegeven naar Bulgarije terug te koren. DJAKARTA (Reuter) De Indo nesische journalist Mochtar Lubis, voormalig hoofdredacteur van het thans niet meer bestaande oppositie blad Indonesia Raya, is opnieuw ge arresteerd. Lubis was in 1957 onder huis arrest gesteld en pas in maart van dit jaar vrijgelaten. Daarna heeft hij tijdens het congres van het In ternational Press Institute in Israël een moedige rede gehouden, waarin hij getuigde dat de journalist niet moet toegeven aan de verleiding onder druk zijn persoonlijke inte griteit op te geven. De Indonesische veiligheidsdienst weigerde mee te delen waarvoor Lubis nu weer is gearresteerd. Bondskanselier Adenauer ziet niet uitsluitend Italianen rondom zijn villa in het Noorditaliaanse Cadenabbia. Stelselmatig wordt hij door Duitse toeristen omringd al dan niet met camera uitgerust als liij uit wandelen gaat. Sir - ÜMMR Prins Bernhard dreef zorgeloos op een luchtbed rond in de buurt van het koninklijke buitenverblijf in Porto d'Ercole. De Koningin en de prinsessen Beatrix, Mangriet en Marijke brengen hun vakantie daar zonnend en spelevarend door. Prinses Irene is in het (ook al warme) Mexico, waar zij zaterdag haar 22ste verjaardag viert. Zij doet dat in het bijzijn van haar vader, die zijn vakantie onderbrak en gisteren van Schiphol naar Mexico vloog. Ik heb een tijdje gezeten voor bigamie kan ik niet door de achterdeur eruit? Eigen nieuwsdienst ROME. Enrico Mattei, de Ita liaanse oliemagnaat, is door de uiterst rechtse Franse organisatie van terroristen ter dood veroor deeld. Deze organisatie heeft inder tijd ook de hand gehad in de moord op de burgemeester van Evian. In een brief aan de olïemagnaat, die aan het hoofd staat van de Ita liaanse oliemaatschappij E.N.I., wordt Mattei beschuldigd van anti- Franse activiteiten in de olievelden van Noord-Afrika en het Midden-Oos ten. Sahara Voorts heeft Mattei volgens de „Geheime iegerorganisatie", zoals de Franse terroristen zich noemen, een overeenkomst met Ferhat Abbas, de leider der Algerijnse rebellen, geslo ten inzake de rechten op de olie in de Sahara, in het geval Algerije zelf standig wordt. Bovendien zou hij volgens de ter reurorganisatie een rol spelen bij de troebelen in Tunesië. Hij zou steun verlenen aan presi dent Bourguiba wat diens aanspraken op de Sahara betreft. Hij zou verder beloofd hebben een raffinaderij te bouwen in La Shira. De brief aan Mattei eindigt aldus: „Onze gevolmachtigde vertrekt bin nenkort naar Rome om onze bevelen uit te voeren indien u geen einde maakt aan uw gezagsondermijnende activiteit". Gisteravond bevond de 54-jarige En rico Mattei zich „ergens In Italië" onder bewaking van de politie. JERUZALEM (Reuter. AP) Het proces-Eichmann dat vandaag zou wor den herv.at is uitgesteld tot dinsdag we gens ziekte van rechter Benjamin Hale- vi. De officiële verklaring waarin dit werd aangekondigd bevatte geen mede delingen over de aard van de ziekte. Wel werd meegedeeld dat deze niet ernstig was. Men zou nu van plan zijn de uitge meten tijd voor requisitoor en pleidooi te beperken om toch nog voor de datum van de algemene verkiezingen in Israël 15 augustus gereed te komen. Het nieuwe schema zou er als volgt uitzien: dinsdag en woensdag requisi- toor van aanklager Hausner; donderdag geen zitting; vrijdag pleidooi van dr. Servatius. De uitspraak van het vonnis valt, naar men verwacht niet voor oktober waarschijnlijk zelfs veel later. Weersverwachting van het K.N.- M.I. in De Bilt geldig tot heden avond; Wisselend bewolkt met plaatselijk en kele buien. Zwakke tot ma tige wind. Gema tigde temperatu ren. MIESJE: Ik hoop dat die opklaring even aanhoudt! 4 augustus: zon op 5.05, zon onder 20.26: maan onder 14.38. Prins Philip van Engeland aan de helmstok van een drakenjacht. Samen met de heer Uffa Fox nam hij deel aan de wedstrijden op de vierde dag van de Cowes Regatta Week in Enigeland. In de Noordindische staat Bihar zijn de vorige week tweehonderd mensen aan cholera overleden. Sinds mei woedt in deze staat een cholera-epidemie, die tot nu toe ruim 1.300 mensenlevens heeft geëist. Schout bij nacht Zenker is blijkens een mededeling van het Westduitse mi nisterie van defensie benoemd tot in specteur van de Westduitse marine, als opvolger van vice-admiraal Ruge, die met pensioen gaat. Van onze correspondent NIJMEGEN De uit Bemmel ge kidnapte stenen Bataaf, die sinds de nacht van zaterdag op zondag Nijme gen op eigen gebied belachelijk staat te maken, blijkt een moeilijk kwijt te raken ongenode gast te zijn. De schepper ervan, de beeldhouwer Joop Puntman, heeft zijn geesteskind min of meer verloochend en daardoor voelt Bemmel er nu weinig meer voor het beeld opnieuw voor zijn kasteel- raadhuis, de Kinkelenburg, te plaat sen. Intussen durft geen Nijmegenaar de woeste Bataaf ook maar een cen- timetertje opzij schuiven. Maandag had Nijmegen nog hoop om de indringer kalm en waardig terug te kunnen transporteren naar het zich zo Bataafs voelende Bem mel De h»"'east- te zich echter te verklaren dat zijn schepping niet meer is dan een schertsfiguur. Klaarblijkelijk was hij toch nog bevreesd voor de deskundi ge kritiek van de leden der Gemeen schap Beeldende Kunstenaars Nijme gen. De plaatsing van het beeld voor de schouwburg is toch onder meer bedoeld om deze Gemeenschap in het zonnetje te zetten. Met die verklaring bekoelde de ani mo der 'Bemmelaren voor het uit hun kasteeltuin geroofde beeld. Zij staken dan ook geen vinger uit om het trans port terug mogelijk te maken. In Nij megen durft men er niet goed aan te beginnen, want zelfs een gekraak te schertsfiguur kan financieel kost baar worden. Zodat de norse Bataaf onveranderlijk het Keizer Karelplein. blijft beheersen en daarmee de be zetting van het Romeinse Nijmegen

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1