Historische verklaring en heftige scène in Lagerhuis Koningspaar op vakantie REGELING VOOR BELANGEN VAN HET GEMENEBEST ALS VOOR WAARDE NEGEN DODEN IN VERKEER Den Haag: stap naar sterker Europa BEO* H MEISJE (7) ZAT VAST GEBONDEN OP ZOLDER DESKUNDIGE INBRAAK IN WARENHUIS I De Bilt: Droog Schilderijendiefstal in Cannes BEZORGDHEID IN GEMENEBEST Grossier in verduisterde auto's plots verdwenen Het weer overal HELE E.V.A. WIL MEEDOEN Kleuter overleeft val uit trein Instemming met nieuwe toto PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND NIET THUIS Commissie NVV vóór vijfdaagse schoolweek Drie Amsterdammers Oost-Duitsland treft nieuwe maatregelen Geen zekerheid „Schande" Zie ook pag. 6 NOG DIT JAAR SOEPEL Vier Nederlanders in Duitsland gewond EERSTE KAMER: Kans op herziening arrest van 1921 Er dreigt iets Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. 3. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 68, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 011802009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen! Nieuwstraat 38, telefoon 01150—3189. Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991 Zeeuwsch Dagblad Losse nummer* 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter* T cent per woord met een minimum van 1 1, 16e JAARGANG No. Dinsdag 1 augustus 1961 ENGELAND WIL IN DE E.E.G. Van onze correspondent l~ ONDEN. Groot-Britannië is bereid toe te treden tot de Europese gemeenschappelijke markt, mits het de voorwaarden die de E.E.G. stelt, aanvaardbaar acht. Daar kwam de historische verklaring op neer die premier Mac- millan gistermiddag aflegde in een stampvol Lagerhuis, de verklaring die met zo veel spanning was tegemoet gezien. Korte tijd later gaven ook Denemarken en Oostenrijk de wens te kennen tot de E.E.G. toe te treden. Grootmoeder: Ze is lastig geweest Van onze correspondent BREDA. Aan handen en voeten gebonden is de zevenjarige Liesbeth M. door de Bredase politie op de zolder van haar ouderlijke woning in de Duitenhuisstraat aangetroffen. De politie was gewaarschuwd door buren, die zondagavond telefonisch hadden medegedeeld dat bij de familie M. een kind onophoudelijk en erbar melijk huilde. Voor de buurtbewoners stond het op dat moment al vast, dat het de zevenjarige Liesbeth moest zijn. Reeds lang was het een publiek ge heim, dat het wat achtergebleven meis je op alle mogelijke manieren werd achtergesteld. De politie vond het kind vastgebon den in een donkere hoek van de zolder. De 53-jarige grootmoeder van Liesbeth bleek daarvoor verantwoordelijk te zijn. „Ze is lastig geweest", zo luidde haar excuus. De ouders waren op dat moment niet thuis Maar ook zij zullen zich te zijner tijd evenals de grootmoeder voor de rechter hebben te verantwoorden. De lichamelijke conditie van Lies beth was uitgesproken slecht. Vervuild en m schamele kleren gehuld werd zij naar het ziekenhuis gebracht. Grootmoeder en ouders moeten het meisje een van de vier kinderen uit het gezin al jaren op ergerlijke wijze hebben behandeld. Het gebeurde dat Liesbeth de rol van toekijkster moest vervullen, terwijl de andere le den van het arbeidersgezin aan de maaltijd zaten. Soms kreeg zij helemaal geen eten, andere keren moest zij zich tevreden stellen met wat de andere kinderen lieten staan. Arrestaties heeft de Bredase politie niet verricht. CANNES (A.P.I. Aan de reeks schilderijendiefstallen die de laatste ja ren in verscheidene landen zijn ge pleegd (onder andere is uit het Rotter damse Museum Boymans-van Beunin- gen een vijftiende eeuws paneel ont vreemd) is een nieuwe toegevoegd. Vermoedelijk in de nacht van zondag op maandag zijn uit een particulier mu seum te Cannes een tot dusver onbe kend aantal schilderijen en andere kunstwerken verdwenen. Tot de gesto len voorwerpen horen in ieder geval een schilderij van Maurice de Vla- minck. een tekening van Bernard Buf fet en een aquarel van Marc Chagall. De ontvreemde kunstwerken zijn eigendom van de verzamelaar Robert Aubry. AMSTERDAM. Een commissie van het N.V.V. is van mening dat het voor al voor de zomermaanden overweging verdient de vijfdaagse werkweek voor de lagere school in te voeren. De com missie steunt deze conclusie onder meer op de overtuiging dat nu al het gevaar bestaat dat onder de druk van de vijf daagse werkweek meer kinderen op za terdag thuisblijven. Tot deze conclusie komt de door het N.V.V. ingestelde commissie arbeidstijd verkorting en onderwiis in een interim- rapport. Dit rapport gaat slechts over het lager onderwijs. Heel hartelijk was de ontvangst van het vakantie houdende Belgische konings paar in de woonplaats van koningin Fabiola, Zarauz in Spanje. Links, in een omhelzing, koningin Fabiola. Koning Boudewyn kijkt lachend toe. Eigen nieuwsdienst DEN HELDER. Een botsing tussen twee motoren en een auto op de rijksweg bij Den Helder heeft gisternacht de 24-jarige L. Künne uit Amsterdam het leven gekost. Zes mensen werden licht gewond. Künne botste met zijn Harley Da- vidson tegen de voor hem rijdende Jawa van de twintigjarige J. P. Groe- nestein uit Amsterdam, die wilde voor sorteren om linksaf te slaan. De 34- jarige J. J. Meskers uit Den Helder, die van de andere kant naderde, kon niet meer uit de weg. Hij botste op de motoren en sloeg over de kop. Künne werd zo ernstig gewond, dat hij onderweg naar het ziekenhuis over leed. Groenestein, de duo-passagiers van beide motoren en de inzittenden van de auto Meskers, zijn vrouw en een baby kwamen er met lichte ver wondingen af. De 68-jarige J. van Soest uit Zaan dam raakte gisterochtend met zijn bromfiets onder een trekker met op legger. De man was op slag dood. Op een onbewaakte overweg in Houten kwam de 62-jarige J. M. A. van Arnhem uit Utrecht om het leven. Hij werd geschept door de trein Utrecht—Den Bosch. Bij een botsing in de Segbroeklaan in Den Haag kwam gisteravond de 83- jarige mevrouw J. Meeldijk-Snoek uit Vlaardingen om het leven. De auto bestuurd door een zoon van het slacht offer sloeg over de kop. In ziekenhuizen in Amsterdam be zweken de zestienjarige R. Schreiner vrijdag met zijn bromfiets tegen een bestelauto gebotst de 53-jarige W. Philippi op 25 juli met zijn brom mer tegen een motorfiets gereden en de Sl-jarige S. van Amersfoort op 21 juli aangereden door een auto bus van de N.B.M. Alle slachtoffers waren Amsterdammers. In het Arnhemse gemeentezieken huis overleed de 46-jarige S. Harms uit Rotterdam. Hij was zondag met zijn brommer tegen een auto gebotst. Zijn vrouw werd daarbij zwaar ge wond. De 21-jarige L. Hölscher uit Barger Compascuum bezweek aan de verwon dingen die hij zaterdag had opgelopen, toen hij met zijn bromfiets op een hem tegemoetkomende brommer inreed. Van onze correspondent LONDEN Premier MemSes van Australië heeft gezegd te hopen dat zijn land deel kan nemen aan de on derhandelingen die Engeland gaat voe ren met de Euromarkt. Er staan voor Australië belangen op het spel van de hoogste orcfe. Er moeten waarborgen worden ge schapen voor onze exporthandel en on ze commerciële belangen dienen te worden beschermd, aldus Menzies. Het Canadese kabinet kwam onmid dellijk in spoedzitting bijeen nadat zij de verklaring van Macmillan had ont vangen. Premier Diefenbaker zei dat het standpunt van Canada ongewijzigd is: het eist een bijeenkomst van de pre miers van het Gemenebest. Dat dient te geschieden vóór Groot-Britannië tot toetreding tot de EEG overgaat. Ook Canada vreest dat zijn export naar En geland gevaar loopt als dat land deel van de Euromarkt gaat uitmaken. In kringen van de Britse landbouw en vooral in die van de zuivelindustrie maakt men zich zorgen over de gevol gen die een toetreding tot de Euro markt kan hebben. Vooral is de vrees groot voor de concurrentie, die van de Nederlandse zuivelprodukten kan ko men. Van onze correspondent HELMOND. Inbrekers hebben bij Vroom en Dreesmann in Helmond een brandkast geforceerd en hon derdduizend gulden buitgemaakt, de inkomsten van twee dagen. Dat werd gistermorgen ontdekt door het personeel. De inbrekers moeten mannen met er varing zijn geweest. Zij waren de winkel binnengekomen door een kel derraam, waaruit zij spijlen hadden gezaagd. Vervolgens is de alarmin stallatie vernield. De zware deur van het kantoor eveneens voorzien van een alarmsysteem werd deskundig opengebroken. Met een lasapparaat uit de werkplaats hebben de mannen de brandkast opengesneden. Zij ge bruikten daarbij water uit de brand- blusinstallatie voor koeling. De politie heeft de zaak grondig aan gepakt. Zij heeft de hulp ingeroepen van speurhonden en van de weten schappelijke recherche in Den Haag. BONN Vandaag wordt de Oost- duitse verordening van kracht die in houdt dat „alle buitenlandse vliegtui gen die met radio zijn uitgerust, een speciale vergunning behoeven van de Oostduitse regering voor het vliegen boven Oostduits gebied". Van Oostduitse zijde is reeds verklaard dat voorshands de buitenlandse vliegtui gen die naar West-Berlijn door de lucht- corridors vliegen, buiten de verordening vallen, maar dat dit verandert als er met Oost-Duitsland een vredesverdrag is afgesloten. Rechtsbasis De nieuwe verordening .moet kenne lijk worden beschouwd als een rechts basis voor het afdwingen van onderhan delingen van de Westelijke luchtvaart maatschappijen over het Vliegen boven Oostduits gebied na het afsluiten van een vredesverdrag. Oost-Duitsland streeft er naar de controle van het vliegver keer naar Berlijn onder zich te krijgen vooral wegens hel feit dat de Oostduit se vluchtelingen die naar West-Berlijn zijn ontkomen, met vliegtuigen van Wes telijke luchtvaartmaatschappijen naar de Bondsrepubliek reizen. Oost-Duitsland schijnt het erop aan te sturen om het in Oost-Berlijn gelegen vliegveld Schönefeld tot centrale luchtha ven van Berlijn te maken. Daar zou men dan zonder moeite de passagierslijsten kunnen controleren, waardoor geen Oostduitse vluchteling West-Berlijn meer kan verlaten. W. Walton Butterworth, de Amerikaan se gezant bij de Europese gemeenschap- oen, is door president Kennedy voorge dragen voor bevordering tot ambassa deur. Het was precies zeven minu ten over half vier op deze laatste dag van juli toen Macmillan zei: „Na langdurige en ernstige over wegingen is de regering tot de slotsom gekomen dat het voor Groot-Britannië het beste is for meel onderhandelingen aan te vragen op grond van artikel 237 van het Verdrag van Rome, ten einde tot de Gemeenschap toe te treden, mits er aanvaardbare regelingen getroffen kunnen worden die tegemoet komen aan de speciale behoeften van het Verenigd Koninkrijk, het Ge menebest en de Europese vrij handelsassociatie." Macmillan sprak op besliste toon, hij verbloemde geen enkel moment dat er moeilijkheden legio te over winnen zullen zijn, dat het ook heel wel mogelijk is dat de onderhande lingen met de Euromarkt tot niets zullen leiden. Hij zei letterlijk: „Het gevaar en het risico van een mis lukking zijn zeer groot. Ik koester hoop, geen zekerheid". Alleen als de Britse regering vindt dat de voorwaarden van Klein Europa aannemelijk zijn, zal zij het parlement na nauw overleg met het Gemenebest, aanbevelen een besluit tot toetreding tot de Euromarkt goed te keuren. De Britse premier legde uit dat het Verdrag van Rome het noodza kelijk maakt dat een land dat wil uitvinden of het kan toetreden tot de E.E.G. begint met de wens daar toe kenbaar te maken. Pas dan kun nen de onderhandelingen over de prijs, die het land moet betalen be ginnen. De aanvraag van Engeland wordt pas ingediend nadat het Lagerhuis woensdag en donderdag over de re geringsverklaring zal hebben be raadslaagd. Men verwacht dat de onderhandelingen met de E.E.G. eind augustus of begin september zullen beginnen en zeker een half jaar in beslag zullen nemen. Binnenkort gaat premier Macmil lan naar Parijs voor overleg met president De Gaulle over de Britse stappen ten opzichte van de Euro markt. Zoals men weet is het vooral Frankrijk dat Engeland daarbij nog al wat hinderpalen in de weg legt. Ook over de kwestie-Berlijn zullen de twee staatslieden dan besprekin gen voeren. Zowel enkele socialisten als be paalde figuren uit zijn eigen aan hang reageerden fel op Macmillans bekendmaking. „Schande", riepen zij om het hardst. Vooral ook toen de premier zei dat de Britse rege ring geen moeite zal sparen om tot een overeenkomst te komen die haar tot tevredenheid stemt. De felste uitbarsting kwam van de conservatief Anthony Fell. Die noemde Macmillans verklaring gru welijk. Hij beschuldigde de premier, die doodsbleek werd, op luide toon van „politieke dubbelzinnigheden die tot een nationale ramp kunnen leiden". Macmillan gebaarde zijn opgewon den politieke vriend dat hij moest gaan zitten. Hartstochtelijk schreeu wend voegde Feil de premier toe: De eerste-minister behoeft mij niet te zeggen dat ik moet gaan zitten, dat kan de voorzitter wel doen". Steeds harder gilde hij: „De pre mier gokt met de Britse soevereini teit; deze verklaring was een der rampzaligste die ooit door een eer ste-minister is afgelegd. De eerste- minister lacht en grijnst maar", brulde de conservatieve afgevaar digde onder luid protestgeroep van zijn partijgenoten, „de beste dienst die hij ons kan bewijzen is aftre den". In geen jaren heeft het Lagerhuis een dergelijke scène beleefd. Deze Macmillan GENÈVE (Reuter) De Raad van Ministers van de Europese vrijhandels associatie (EVA) heeft verklaard dat het Britse besluit om het lidmaatschap van de E.E.G. aan te vragen „de mogelijk heid opent voor een regeling voor alle landen Van de Eva". Ale landen van deze groep zien het als een plicht om ,,deze nieuwe kans"- niet te missen, zo wordt gezegd. „Alle leden van de Eva zijn voor nemens met de E.E.G. de wegen en mid delen te bestuderen, waardoor zij deel kunnen gaan nemen aan één markt, die driehonderd miljoen mensen omvat." De Noorse minister van handel zei gisteravond dat nog niet zeker is of de samenwerking de vorm van lidmaatschap of associatie zal krijgen. Hij wees er op dat voor de politiek neutrale leden van de Eva Oostenrijk, Zwitserland en Zweden volledig lidmaatschap van de E.E.G. niet makkelijk aanvaardbaar is, gezien de gedachte van politieke een wording, die een van de grondslagen van de E.E.G. is. Van onze correspondent TIEL De driejarige Robertje Schilt- mans is gisteravond tussen Tiel en Wadenooien uit een rijdende trein ge vallen. De kleuter moest met een hoofd wond en een beenbreuk in het ziekenhuis in Tiel worden opgenomen. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. De Nederlandse regering juicht de Britse stap toe als een bijdrage tot de politieke en economische ver sterking van het gehele vrije Europa, die Nederland altijd heeft voorgestaan. Deze onom wonden instemming met het jongste besluit van de Britse regering vormt de aanhef van het officiële commentaar dat gistermiddag werd verstrekt door het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag, nog geen uur nadat premier Mac millan in het Lagerhuis had gesproken. De aanhef verwees kennelijk naar het beleid van minister Luns, die meteen al bij het eerste topoverleg in februari in Parijs heeft aange drongen op het, betrekken van Engeland bij de Europese sa- mensprekingen. De Nederlandse regering hoopt, zo gaat de verklaring verder, dat de onderhandelingen die tot de toetreding van Enge land zullen moeten leiden, zo kort mogelijk zullen duren. Dat is mede van belang voor de voortgang met de verdere integratie binnen de Europese gemeenschap. Hiermee wordt de wens tot uiting gebracht dat Engeland indien mogelijk nog tegen het einde van dit jaar zal deel nemen aan de vorming van het Europese beleid zowel in de Raad van Ministers als in de Europese Commissie. De verklaring van buitenlandse zaken besluit aldus: Nederland verwacht dat bepaalde proble- mèn, met name die met be trekking tot het Gemenebest, zullen worden behandeld in een geest van wederzijds be grip, omdat de belangen van zowel Europa als die van de vrije wereld in het algemeen daarmee zijn gediend. Met dit „wederzijds begrip" doelt de regering blijkbaar op de voorbehouden die ieder land destijds bij het tot stand ko men van het verdrag van Rome heeft gemaakt. De zes landen van de E.E.G. zullen dus, zo is het standpunt van de Nederlandse regering, met begrip voör deze belangrijke Britse stap, soepele onderhan delingen moeten voeren. Aan de toetreding van Engeland tot de Europese markt zullen bij het beraadslagen over de overgangsperiode, die nood zakelijk is vanwege de Britse betrekkingen met de andere landen van het Gemenebest, geen onoverkomelijke moei lijkheden in de weg moeten liggen. En hoeveel kost-ie zonder touwtje? SIEGBURG (D.R.A.). Bij een onge luk in de buurt van de Westöuitse stad Siegburg zijn vier Nederlanders levens gevaarlijk gewond. Het zijn de echtparen Eshuis (60 en 46) en Immig (60 en 52) beide uit Amsterdam. De auto raakte in een bocht van de weg, sloeg tegen een boom en stortte in een ravijn. Van onze correspondent HILVERSUM. De Hilversumse politie speurt naar de 26-jarige ex- grossier in vleeswaren A. G. uit Hil versum, die ervan wordt verdacht in drie maanden lijds 26 auto's te heb ben verduisterd. De wagens werden op afbetaling gekocht en door een di'ietal maatschappijen gefinancierd. G. zou de wagens telkens van de hand hebben gedaan, nadat de eerste termijn was betaald. Zes auto's moet hij dubbel hebben la ten financieren en twee gehuurde wa gens moet hij eveneens hebben ver kocht. Zo kwam G. aan een bedrag van negentigduizend gulden, waarmee hij in onbekende richting is vertrokken. Mogelijk zit hij al in Mozambique, voor welk land hij de laatste tijd een sterke belangstelling heeft getoond. Door plaatsing van advertenties maakte de ex-grossier enkele maanden geleden wereldkundig, dat hij in Hil versum een verhuurinrichting en rij school zou openen. Mensen die met een gehuurde wagen op vakantie wilden, wendden zich tot hem en stortten grif het nodige handgeld, één van hen zelfs 390 gulden. Toen een klant zijn vakantiewagen wilde ophalen en slechts een leegge haalde woning voor zich vond, richtte hij zijn schreden naar de politie, die meteen een tot dusverre vergeefse jacht inzette. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Hoewel het wets ontwerp tot wijziging van de Lote- rijwet in de Eerste Kamer over het algemeen met instemming is ontvan gen, zijn er getuige het voorlopig verslag ook bezwaren. De laatste richten zich vooral tegen de beper king van de hoofdprijs in de sport- toto. Vele leden achten het niet uitgeslo ten, dat de begunstigde instellingen ernstig tekort wordt gedaan als latei- zou blijken, dat de deelneming aan de sporttoto zou afnemen door een te lage hoofdprijs. Bovendien zien zij er het gevaar in, dat de deelneming aan bui tenlandse loterijen zo groot zou wor den, dat het niet meer mogelijk is daaraan paal en perk te stellen. Zij wensen daarom krachtige maatregelen tegen deelneming aan buitenlandse lo terijen. Zij juichen het inmiddels toe, dat het huidige ontwerp voorziet in uitkering van geldprijzen. Andere leden achten het van be lang. dat de bepalingen voor sport- prijsvragen een tijdelijk karakter zul len dragen, omdat over enige tijd be ter kan worden beoordeeld of een toto met een hoofdprijs van vijftigduizend gulden voldoende levenskracht zal blijken te hebben. DEN HAAG. Er bestaat een kans dat een arrest van het Haagse gerechts hof van 26 januari 1921 wordt herzien. Bij dit arrest werd een vonnis van de Haag se rechtbank bevestigd, dat de Haagse tandarts A. M. Mertens drie maanden gevangenisstraf oplegde wegens diefstal van elektriciteit. De procureur-generaal bij de Hoge Raad heeft gisteren conclusie genomen op het verzoek van de heer Mertens tot herziening van het arrest. Deze conclu sie strekt tot behandeling op een open bare terechtzitting. Dit betekent dat de procureur-generaal voorlopig van mening is dat er grond voor herziening is. Weersverwachting van het K.N.M.I. in De Bilt, geldig tot hedenavond. Droog weer met zonnige perioden. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. Zwakke wind. MIESJE: Een heel karwei iedere och tend. 2 «augustus: zon op 5.92, zon onder 20.29; maan op 23.25, maan onder 12.16. Van onze weerkundige medewerker Beter weer heeft het slot van juli gebracht, menige vakantie ganger zal zich hebben gekoesterd in een verrukkelijk zonnetje bij een heerlijk oplopende tempera tuur. Gisteren is op de meeste plaatsen in het binnenland twintig a 22 graden bereikt, aan de kust is het kwik plaatselijk nog even onder de twintig graden gebleven. Een uitgestrekt gebied van hoge druk, dat van de Azoren tot in midden-Europa reikt, is de oor zaak van deze verbetering. Met deze verbetering zijn evenwel ook dreigementen gekomen en wel uit twee richtingen. Boven de Britse eilanden nadert het front van een depressie dat zich langzaam in de richting van ons land beweegt en dat de voor zijde van koelere lucht begrenst. Boven Polen bevindt zich een de pressie, die daar gisteren over vloedig regen heeft gebracht; plaat selijk is meer dan veertig milli meter regen gevallen. Deze de pressie zal zich vermoedelijk naar Scandinavië verplaatsen en daar bij de noordwestenwinden hoven de Noordzee doen opsteken. Vandaag zal het nog wel goed blijven, al is er wat bewolking te verwachten. De temperatuur zal niet hoger worden dan gisteren. weer Helsinki l.bew. Stockholm regen Oslo onbew. Kopenhagen l.bew. Aberdeen zw.bew. Londen zw.bew. Amsterdam l.bew. Brussel l.bew. Luxemburg onbew. Parijs l.bew. Bordeaux zw.bew. Grenoble onbew. Nice onbew. Berlijn zw.bew. Frankfort l.bew. VTünchen onbew. Zürich onbew. Genève onbew. wind max.t. n.sl. O N zzw NW zzo zzw w NO NNO O NNW O ZZW WNW NNO N stil ZZW 0 0.1 0

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1