Geruchten over oliecontract als oorzaak van strijd Vuren na val van Bizerta gestaakt VERMISTJACHT VEILIG IN HAVEN Het einde van de strijd: een massagraf Geslaagde krachttoer van de N.S. WILD IN RESERVAAT TEN DODE GEDOEMD Twee dagen nutteloos speuren Britten lichten partners in Veer naar Texel liet ruim 300 auto's staan Pool molesteert verkeersagent Cuba vermindert aantal vluchten naar Amerika De Bilt: Warmer PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND „Tot de laatste i Franse soldaat Uitnodiging Twee colonnes Grote verliezen Scherpe woorden ZW AARGELADEN RIJST Verbitterd Leed Toeristen spoelen uit Stockholm weg ONDANKS GOLF VAN TOERISTEN LAATSTE NIEUWS Nederlandse militaire vrachtwagen in ravijn Tanganjika op 9 december onafhankelijk Directeur: JACQ. DE SMIT: Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 68, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 011802009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen] Mieuwstraat 38, telefoon 01130—3189. Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. ch Dagblad Losse nummers 1$ cent Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7,per kwart»el Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters T cent per woord met een minimum van 1,—» 16e JAARGANG No. 4913 Maandag 24 juli 1961 BOURGUIBA BLIJFT DREIGEN 'iiiimimiiuiuniiiiiiiiiiiiiiiiiiMmiiiiiiiii Eigen nieuwsdienst PARIJS. Hoewel de gevechten om Bizerta overeenkom- I stig de wensen van de Veiligheidsraad van de Uno zaterdag een einde I namen kwam president Bourguiha van Tunesië zondag met de ver- klaring dat de strijd om Bizerta niet ten einde was en dat deze strijd slechts zou kunnen eindigen nadat de laatste Franse soldaat Tunesië had verlaten en het laatste stuk Tunesiseh grondgebied door Frank- rijk was overgedragen. Terzelfder tijd doken in Engeland en in Frankrijk geruchten op I dat Bourguiha zou hebben besloten het geschil met Frankrijk op de IS VCrClWCïlCn spits te drijven uit vrees voor annulering van een serie contracten met de Italiaanse oliemagnaat Mattei. Deze, de directeur van het iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiimiiiiiMiiiiii! iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiüiiiiiiii Italiaanse olieconcern dat eigendom van de Italiaanse staat is, zou met Bourguiha een overeenkomst hebben gesloten waarbij het Italiaanse concern een grote raffinaderij, voor verwerking van de olie uit de Sahara en uit Libye, wilde bouwen bij Bizerta op voorwaarde dat voor het einde van dit jaar alle Fransen uit Tunesië zouden zijn ver trokken. Met het oog op die plannen had Mattei het vorige jaar twee aparte maatschappijen opgericht. De strijd tegen de Fransen om Tunesië zal volgens Bourguiha uit verschillende fasen bestaan. Bourguiha uitte de beschuldiging dat de Franse troepen zich niet aan het bestand hadden gehouden. Hij voer de het woord op een massabegrafenis van slachtoffers van de strijd om Bizerta en de marinebasis nabij die havenstad. Onze Parijse correspondent telefoneerde gisteravond: De strijd om Bizerta is beëindigd. Conform het eerste deel van het besluit van de Veiligheidsraad gaven Frankrijk en Tunesië zaterdag hun troepen opdracht het vuren te staken en zich te ont houden van alle offensieve acties. Over de terugkeer van de troepen naar hun stellingen en over het herstel van de normale toestand die het tweede deel van het besluit vormden is nog niets bekend. De ontmoeting tussen admiraal Amman en de plaats vervangende Tunesische gouverneur van Bizerta, Mokkadem, ter regeling van de uitvoering van dit besluit ge regeld, ging op het laatste ogenblik niet door. Admiraal Amman had voorgesteld deze bespreking op neutraal terrein te houden; gouverneur Mokkadem eiste dat admiraal Amman naar het gouver nementsgebouw zou komen. Admiraal Amman weigerde dit, omdat die eis volgens hem slechts gesteld kan wor den aan een overwonnene. President Bourguiba nodigde zondag de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Hammaraskjöld, uit om naar Tunis te komen om zich van de toestand persoonlijk op de hoogte te stellen. Het bestand gold ook voor de strijd in de Sahara, waar Tunesische troepen de grens over waren getrokken en Franse forten hadden aangevallen. Het besluit van de Veiligheidsraad aan te dringen op een bestand, viel vrijwel samen met het bezetten van de stad Bizerta. Die Franse operatie be gon vrijdagavond en duurde vrijwel de gehele zaterdag voort. De tegenstand van de Tunesische sol daten, vooral in de Medina (de Ara bische wijk) was verbitterd en voor de Franse soldaten van het tweede en derde regiment van de lichte infan teriedivisie, versterkt met parachutis ten van het Vreemdelingenlegioen, uitermate moeilijk. Om geen overbodig bloed te vergieten had kolonel Lalan- ne, die aan het hoofd van deze operatie stond, besloten om geen beroep te doen op mortiervuur en op de luchtmacht. De Franse troepen stonden tegen over 3.000 Tunesische soldaten en 5.000 töt 6 000 „vrijwilligers", die de blauwe hemden van de Neo-Destour droegen. Nadat in de ochtend pantserwagens drie kazernes, die de toegang tot de stad beheersen, bestormd en bezet had den, begonnen tegen twee uur twee colonnes parachutisten de stad in te trekken, één langs het kanaal en de andere parallel daaraan in de binnen stad. De opdracht was een strook van 800 m langs het kanaal van militaire eenheden te zuiveren en de rest van de stad ongemoeid te laten. De eerste zware tegenstand onder- Vond de colonne in de binnenstad op de Place Monocef, waar zij enkele uren werd opgehouden door een strak on derhouden vuur uit automatische wa pens, dat uit de hoge gebouwen en van de terrassen rondom het plein kwam. Zo hevig was het vuur van beide kanten, dat gedurende enkele uren de doden en gewonden niet ge- evacueerd konden worden. Daarna trok ken de Tunesiërs zich terug, van huis tot huis, van kelder tot kelder. De colonne, die langs het kanaal op trok bleef aanvankelijk achter, daar zij een toegang tot de haven moest for ceren door praktisch elk huis langs de toegangswegen te veroveren en te zui veren. Eenmaal aan de haven kon deze colonne gemakkelijk vorderen, daar zij steun kreeg van enkele mitrailleur- boten. Pas 's avonds om acht uur, nadat enkele pantserwagens de bezette strook gecontroleerd hadden, kon admiraal Amman meedelen, dat alle doelen be reikt waren en dat de Franse soldaten geen enkele offensieve actie meer zouden uitvoeren. Volgens de laatste officiële gegevens zouden de verliezen aan Tunesische zijde 670 doden en 1155 gewonden be dragen; aan Franse zijde 25 doden en 50 gewonden. Ongeveer 120 Franse bur gers zijn door de Tunesische politie ge arresteerd en worden gevangen gehou den. Als gijzelaars, zo vreest men in Frankrijk. De rede, die president Bourguiba gis'eravond om half zeven voor de Tu nesische radio hield, droeg in Franse ogen niet bij tot enige ontspanning. Hoewel Bourguiba zaterdag in zijn da gelijkse radiorede een gematigder toon bezigde hij liet zich zelfs verleiden tot de bekentenis, dat de Tunesische troepen als eerste op de Franse be zet'ing hadden geschoten trok hij gisteren weer scherp van leer. „Als de Fransen", zo zei hij, „het besluit van de Veiligheidsraad niet eer lijk en zonder bijbedoeling uitvo.eren, zullen wij gedwongen zijn om de strijd te hervatten". Maar, zo vraagt men zich in Frankrijk af, wat verstaat Bour guiba onder de oorspronkelijke toe stand, waarvan in het besluit van de Veiligheidsraad sprake is? Voordat de vijandelijkheden begonnen was er een blokkade van de marinebasis en een verbod om over Tunesiseh grondgebied te vliegen. Is Bourguiba van plan om deze twee feiten tot de oorspronkelijke toestand te rekenen? Zo ja, dan is deze oorspronkelijke toestand voor de Fransen uiteraard onaanvaardbaar. In vrachtauto's vertrokken de Tunesische militairen en „vrijwilligers" uit Bizerta nadat die havenstad, enige uren gaans van de omstreden marinebasis, door Franse troepen was bezet in felle gevechten die pas zaterdag eindigden. Geheel in de oorlogszuchtige geest van president Bourguiba demon streerden inwoners van Tunis voor de Franse ambassade. Franse militairen handhaafden hardhandig de orde. BERLIJN (AP). De 55-jarige voor malige SG-er Erich Gnewuc'n heet zich n de gevangenis in Berlijn in zijn cel opgehangen. Hij was in de oorlog be stuurder van de vrachtauto, waarin slachtoffers van de nazi's door mid- de Ivan uitlaatgassen werden verstikt. Tijdens het proces bekende hij joden en geestelijk gestoorden te hebben ge dood. 9? Van een onzer verslaggevers WEST-TERSCHELLING. Ruim twee etmalen hebben alle schepen op de Noordzee op verzoek van Humber- en Scheveningen-radio uitgekeken naar het Britse zeiljacht Sgumain, dat vermist zou zijn, maar dat al die tijd veilig en wel in de haven van West-Terschelling lag. De eigenaar van het jacht, de dertig jarige Niel Gamble, die zijn twee vrien den Wilfred Jackson (29) en John Bar ton (27) bij zich aan boord had, was donderdag uit Delfzijl vertrokken met de bedoeling naar Engeland te varen. Een sterke noordwestelijke wind ver hinderde dat plan, waarop Gamble be sloot Terschelling aan te doen. Terstond na zijn aankomst stuurde hij een kaart naar zijn vrouw, die in Nottingham op zijn thuiskomst zat te wachten. Hij hield echter geen reke ning met de vertraging die post van Terschelling altijd heeft omdat zij eerst met de boot naar de vaste wal moet. Hulp Vrijdagmiddag werd mevrouw Gam ble, die dus nog niets van het uitstel van de komst van haar man wist, ken- nelük zo ongerust dat zij Humber-radio om hulp vroeg. Dit Britse radiostation zond vrijdagavond om 18 48 uur een oproep de lucht in waarin allé schepen op de Noordzee werd gevraagd uit te kijken naar het jacht van Gamble, dat 24 voet lang was en een mast van der tig voet had. Deze oproep nam Scheveningen-radio over. Hij werd zo vaak herhaald da# de naam van het jacht nog in de oren van de marconist T. Krul zat, toen deze gistermiddag om zes uur van zijn wacht op de sleepboot Holland in de haven van West-Terschelling afkwam Op weg naar zijn middageten zag de heer Krui aan de voet van de Brandaris het „ver miste" jacht liggen. Het leed van mevrouw Gamble was toen gauw geleden. Met de radio van de sleepboot Holland en door tussen komst van Scheveningen-radio werd Humber-radio op de hoogte gebracht van de vondst van het jacht. Het Britse radiostation liet toen de ongeruste echt genote gerust stellen en trok de oproep om 19 20 uur in. Vandaag zouden de drie Britten, als de wind wat zou gaan liggen, de overtocht wagen. Avonturier in draaikolk van Niagarawaterval QUEBEC (AP). De 29-jarige ex- vlieger Ray Weaver heeft met zijn bootje vier uur gevangen gezeten in een grote draaikolk van de stroom versnellingen beneden de Niagara- watervallen. Hij maakte de tocht door de witschuimende stroomver snelling in een kwartier maar bleef toen rondtollen in de draaikolk. Hij ondervond geen schadelijke ge volgen van het avontuur maar hij zal wel worden vervolgd wegens over treding van de voorschriften. Het is verboden de Niagara-watervallen over te steken. Van een spéciale verslaggever BIZERTA Terwijl de zon de ge havende stad roosterde, begroef Bi zerta gisteren zijn vele doden na drie dagen van verbitterde strijd. In vieze gore dekens gewikkeld, werden de slachtoffers van de strijd in grote massagraven geworpen. Het was een lugubere bezigheid voor de mannen die de begrafenis verrichtten. De wind floot zacht in de bladeren van de olijfbomen; ver der hoorde men niets dan het geluid van schoppen die de harde, verdroog de grond weggroeven. In de stad hangt de lucht van de dood. Er werd gisteren niet meer geschoten als gevolg van de wapen stilstand. Een verlammend gevoel maakte zich van de inwoners mees ter: alle slachtoffers waren in hun ogen vergeefs gestorven. Voor het in vallen van de duisternis gisteravond had men al 500 Tunesiërs begraven, het aantal gedode Fransen wordt geheim gehouden. Er zijn tenminste vijftig militairen bij. Wie gisteren in de Kasbah van Bi zerta de zwaar gewapende Tunesische militairen zag rondlopen, hield zijn hart vast. Bij het minste of geringste zullen deze verbitterde mannen die de strjjd tegen de Fransen tot het laatste moment volhielden, weer de trekker van hun wapens overhalen. Zeker 1500 man zijn in de Moham medaanse wijk van van de rest van hnn leger afgesneden. Het lykt er wel een arsenaal. Een witte Moskee brandde gisteren nog. Dit kerkge bouw was door Franse parachutisten met handgranaten bestookt omdat Tunesische soldaten er een haard van verzet hadden ingericht. Op de muren van de moskee zaten Franse para's limonade te drinken die ze in een nabije winkel hadden „georganiseerd". Enkele tientallen meters verder lag een Tunesische sol daat achter een mitrailleur hjj hield de para's scherp in het vizier. Vlak bij was een nog half verdoof de Tunesiër bezig het gehavende ter ras van zijn café aan te vegen. Op de stoep lagen twaalf lijken: Tune siërs. Intussen reden vrachtwagens van het Rode Kruis en de reinigings dienst door de straten om ontsmetten de middelen rond te brengen. Overal ontmoet men mensen die de ver schrikkelijkste verhalen vol leed ver tellen. Een jongetje dat zijn vader, moeder en zusje heeft verloren, toen een mortiergranaat in zijn huis ont plofte, zat zachtjes huilend op de stoep. Vieze vliegen zaten op zijn gewonde arm. Een kapitein van de Franse pa rachutisten vertelde: We voerden deze operatie in de Kasbah uit met 350 man. We leven nu zogezegd van het land. We moes ten handgranaten gebruiken om een paar levensmiddelenwinkels te ope nen. Als leeuwen De Tunesiërs vochten als leeuwen, aldus een andere Fransman. Drie van hen hielden vier uur lang een hele compagnie tegen. Er moest een tank aan te pas komen om het drietal uit een winkel te schieten waar ze zich verschanst hadden. In de Franse basis stapelde zich gisteren het buitgemaakte oorlogsma teriaal van de Tunesische militairen op: wapens uit velerlei landen. Tweehonderd soldaten van het leger van Tunesië werden gevangen geno men door de Fransen. Europese vrijhandelsassociatie Eigen nieuwsdienst LONDEN. De raad van minis ters van de Europese vrijhandels-asso ciatie zal nog deze week. waarschijnlijk te Genève. bijeenkomen Deze bijeen komst vindt plaats op initiatief van En geland. dat zijn partners in de E.V.A. wil mededelen dat het besloten heeft on derhandelingen met de Europese Econo mische Gemeenschap over zijn toetre ding tot deze organisatie te beginnen. Deze ontmoeting wordt gehouden en kele dagen voordat de Britse premier Macmillan op 31 juli het Lagerhuis zal meedelen wat de Britse plannen inzake de EEG zijn. Een dag later, op 1 augus tus, wordt te Parijs een conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van de Westeuropese Unie gehouden, waarvan Engeland ook lid is en die eveneens over dit onderwerp zal gaan De andere leden van de E.V.A., zullen door een eventuele aansluiting van En geland bij de EEG in een moeilijk par ket komen te verkeren. Men verwacht algemeen dat Denemarken, Noorwegen en Portugal het Britse voorbeeld direct zullen volgen en eveneens mettertijd zui len toetreden tot de EEG. Voor de neutrale staten Oostenrijk, Zwitserland en Zweden alsmede voor het geasso cieerde lid van de EVA, Finland, lig gen de kaarten geheel anders. Oosten rijk en Zwitserland zouden onder geen beding volledig lid van de EEG willen worden, wegens hun politieke neutrali teit en de consequenties van een lid maatschap van de EEG, waar het de Europese eenheid aangaat. Finland is te nauw verbonden op economisch ge bied met de Sowjetunie om zelfs maar buitengewoon lid van de EEG te wor den. Voor deze landen moet met be trekking tot de EEG dan ook een spe ciale formule worden gevonden, opdat zij zonder een eventueel lidmaatschap toch én met de EEG èn met Engeland zullen kunnen samenwerken. Van de Britse regering is bekend dat zij alleen met de EEG zal praten, indien de an dere leden van de EVA daaraan hun goedkeuring geven. DOMBURG. Bij de Hoge Hill in Domburg is zaterdagmiddag de 37- jarige J. E. van Roosendael uit het bij Antwerpen gelegen Kontich ver dronken, toen hij poogde een vrouw te redden die zich te ver in zee had gewaagd Van Roosendael was met een vriend de vrouw achterna gegaan. Hij ver dween in de branding. De vriend en de vrouw konden naar het strand zwem men. De Belg kampeerde met zijn vrouw en vier kinderen in de buurt van Domburg. Van onze correspondent STOCKHOLM. Van alle toeris ten in Europa zijn op het ogenblik degenen die voor hun vakantie Stock holm en omgeving hebben uitgekozen misschien nog wel het meest te be klagen. Want Stockholm lijkt op het ogenblik op één groo-t natuurbad. Juli 1961 zal in de geschiedenis van de Zweedse hoofdstad als een bijzonder regenrij-ke maand worden opgetekend. Met de 598 mm regen die zonder on derbreking van vrijdag tot zondag is gevallen wordt juli 1961 slechts door de juli 1925 overtroffen. Als de regen nog enkele dagen duurt zal juli 1961 de natste maand in twee eeuwen zijn. Het resultaat is dat de toeristen op grote schaal Scandinavië verlaten. Aan de Duits-Deense grens wachten soms rijen automobilisten van vier kilometer lengte. Van een onzer verslaggevers UTRECHT. Over de hele za terdag gerekend is de vertraging bij de Nederlandse Spoorwegen ge middeld niet groter geweest dan goed drie minuten. Alleen 's mid dags tussen 12 en 5 uur was er een grotere vertraging (ongeveer een kwartier). De Spoorwegen hebben zaterdag overigens wel een krachttoer moeten verrichten om aan de grote vraag naar vervoer te kunnen voldoen. Al het rollend materieel werd die dag in gezet. BOUWVAK Duizenden Duitsers en Belgen stroomden naar ons land. Bovendien gingen de bouwvakarbeiders met va kantie en waren er veel militaire ver lofgangers. De Spoorwegen schatten het aantal vervoerden op zaterdag op acht- a negenhonderdduizend. In Oldenzaal en in Venlo hebben in de ochtenduren gestrande Duitse rei zigers staan mopperen. Zij zagen hun treinen geheel bezet wegrijden. Door het inleggen van volgtreinen konden zij toch op een redelijke tijd hun va kantiebestemming bereiken. Bij Amsterdam-Muiderpoort veroor zaakte zaterdagochtend een storing in de stroomtoevoer de N.S. moeilijke ogenblikken. De forensentreinen uit het Gooi kregen hierdoor een vertra ging van een kwartier tot een half uur. REMMEN VAST Zondag was de situatie bij de N.S. weer normaal. Vertragingen van eni ge betekenis deden zich niet voor, al leen bezorgde de trein uit Bazel, die met vastgelopen remmen kampte, twee treinen uit Den Bosch, die om zes uur en zeven minuten over zes moesten vertrekken, een vertraging van ongeveer een kwartier. Ook bij Emmen kreeg een trein gis teravond vertraging door een defecte wagon. Van onze correspondent DEN HELDER Luid schrei end verkondigden voornamelijk Duitse kinderen uit een driehon derdtal auto's zaterdagnacht in Den Helder dat dit geen vakantie was. Daar waren hun ouders het waarschijnlijk wel mee eens, maar zij hadden gezien dat er geen mo gelijkheid was om naar Texel te komen. De hele dag hadden drie boten van Texels Eigen Stoomboot Onderneming afgeladen met toeristen de dienst naar Texel onderhouden, zonder dat de files wachtenden eigenlijk veel kor ter werden, zodat toen de laatste boot 's nachts om drie uur vertrok er nog honderden auto's in Den Helder ston den Den Helder, Callantsoog en om streken hebben daarvan geprofiteerd, want alle kampeerterreinen zijn daar propvol geiopen. In de pensions op Texel kwamen vele toeristen lopend aan, met hun ba gage op de schouders. Zij hadden geen passage op de boot besproken en hadden daarom hun auto maar op een van de vele stukjes grasland die de politie m Den Helder bereidwillig als parkeerplaats inruimde, laten staan. Als voetgangers konden ze als hout wol tussen de voertuigen gepropt nog wel op de veerboot mee. De Russische regering heeft verklaard dat de aanhouding van Finse schepen in de Baltische zee geschied was omdat de Russische Baltische vloot daar schiet oefeningen hield. Russische oorlogssche pen dwongen vorige week verscheidene Finse schepen hun koers te wijzigen. De Finse regering had daarop bij de Russi sche autoriteiten geprotesteerd. Eigen nieuwsdienst MAASTRICHT. De in België wonende 37-jarige Pool S. L. is in Maastricht aangehouden wegens poging tot doodslag of zware mis handeling van een verkeersagent. De Pool had vrijdagavond voor het kruispunt Heerderweg—Prinses- selaan in Maastricht een verkeerd sorteervak gekozen. Toen hij toch rechtuit wilde rijden sommeerde de agent hem de zijweg in te draaien. De Pool weigerde en gaf vol gas op het moment dat de agent zijn arm door het portierraam stak. De politieman gaf niet op. Hij hield het portier met beide handen om klemd en werd honderd meter mee gesleurd. Een marechaussee dwong de Pool tot stoppen door midden op de weg te gaan staan. De agent was alleen erg geschrokken van zijn avontuur. De Pool werd gisteren in het huis van bewaring opgesloten. I Hoe vaak moet ik je nog vertellen dat je niet met je ellebogen op de tafel mag rusten? NEW YORK Dag Ham- marskjoeld, de secretaris-ge neraal van de Verenigde Na ties heeft besloten onmiddel lijk gehoor te geven aan een verzoek van president Bour guiba van Tunesië om zich ter plaatse van de toestand op de hoogte te stellen. LE MONT DORE (APP) Een Nederlandse militaire vrachtwagen met negentien militairen is in Frankrijk in een bocht geslipt en daarna in een ravijn gestort. Drie soldaten Werden ernstig, drie an deren werden licht gewond. Levens gevaar is er niet. Het ongeluk gebeurde in het heu velachtige gebied tussen Le mont doré en Latour d'Auvergne. De mi litairen waren na een verlof in Ne derland per trein in Clermont Fer- rand aangekomen. Zij waren op weg naar La Courtine. De gewonden zijn opgenomen in het ziekenhuis van Clermont Ferrand. MIAMI (Reuter). De Amerikaan se regering zal haar plan om in zes tien dagen twintigduizend Cubanen, die in het bezit zijn van een Ame rikaans visum, haar Amerikaans grondgebied over te brengen, moe ten herzien. De Cubaanse regering heeft bepaald dat per dag slechts twee vluchten mo gen plaatshebben. De bedoeling was per dag tien vluchten te maken. De Amerikaanse regering die- ver klaarde het plan uit menselijke overwe gingen te hebben opgezet om de Cuba nen met hun familieleden te verenigen, had de regering van Fidel Castro daar van niet op de hoogte gesteld. Wat de politieke vluchtelingen op Cu ba betreft, meent men dat op het ogen blik ongeveer zevenhonderd mensen nog verblijf houden in diverse Zuid-Ameri kaanse ambassades. Dit aantal was vlak na de mislukte invasie van april veel hoger. Velen van hen namen na enkele weken het risico van arrestatie en gingen naar huis. Anderen zijn in tussen onder vrijgeleide krachtens de Havanese conventie van 1928 naar elders vertrokken. UTRECHT. Bij de boerenleenban ken is in het eerste halfjaar 210,4 mil joen gespaard tegen 135,9 miljoen in dezelfde periode van vorig jaar. De in leg bedroeg ƒ1.126,8 (v.j. ƒ954,1) mil joen en de terugbetaling 916,4 (v.j. 818,2) miljoen. Eind juni 1961 bedroe gen de spaartegoeden bij het georgani seerd landbouwkredietwezen 4.420,9 miljoen. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Perioden met zon neschijn. Droog weer. Zwakke tot a matige wind in hoofdzaak tussen noordwest en noord. Iets hogere temperaturen. MIESJE: Wij lo pen de Vierdaagse mee 25 juli: zon op 4.50, zon onder 20.42; maan op 18.28, maan onder 2.19. NEW YORK (Reuter) Het Britse beheerschapsgebied Tanganjika zal op 9 december van dit jaar onafhankelijk worden. Dit is zaterdag in New York officieel meegedeeld door de vaste Britse vertegenwoordiger in de Uno, Sir Patrick Dean. Tanganjika in midden-Afrika is een vroegere Duitse kolonie, die in 1920 mandaatsgebied van de Volkenbond werd en na de tweede oorlog aan de Verenigde Naties overging. Er wonen ruim negen miljoen men sen, van wie 320.000 niet-negers. Het gebied kent al geruime tijd onder het kabinet van Julius Nyerere autonomie. Zelfstandigheid van Tanganjika zal zeker het einde betekenen van het door Grzimeks boeken en films bekend geworden Serengetipark, welk be langrijk wildreservaat men wil openstellen voor de onbeperkte jacht en als weidegrond. Daarmee zijn Afrika's laatste grote wildkudden ten dode opgeschreven.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1