door beperking van afbetaling TRIESTE BALANS VAN TWEE DAGEN BEDRIJFSLEVEN DEELT VREES VAN REGERING (voor overspanning) NIET 3 doden door paniek LIEVER PRATEN DAN SCHIETEN OM BERLIJN KREDIETVERLENING STERK GESTEGEN Compromis in conferentie over Laos De Bilt: Buien Slecht voorbereide en nutteloze co Schotse knaap deed het zuinig Motorkap sloeg open: 63 DÓDEN BIJ VLIEGRAMP NEDERLAND GEEN VUILNISBAK VOOR EUROPA'S VLEES Indonesië stnurt dreigbrieven naar Nieuw-Guinea Hitiers tweede boek in druk Belastingpersonee wil besluiten vóór dinsdag LEFEVRE TERUG UIT BONN: Sint Margriet in de kou Lord Home in Hogerhuis PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Vier Belgen in bergen van Groenland vermist KLAPBAND Leerplan wiskunde onder de loep TE PLETTER SLACHTOFFERS Prijzencontrole Niet uitgewerkt 5?1 HET WEER OVERAL BEDEKTE WAARSCHUWING ABNORMAAL Zi© verder jtag. 7 Directeur: J ACQ. DE SMIT; Chefred.: G. S. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen,' Nieuwstraat 38, telefoon 01150—3139. Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nuiunien IS cent, Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,— per kwartel® Advertentietarieven op aanvrage. Rubriek Kabouters T emit per woord met een minimum van 1 L—»j 16e JAARGANG No. 4910 Donderdag 20 juli 1961 REM OP HOOGCONJUNCTUUR Van onze Haagse redactie DEN HAAG De krediet verlening is in de eerste drie maanden van dit jaar, in ver gelijking met de overeenkom stige periode in 1960, belangrijk gestegen. Dit blijkt uit het twintigste verslag van de Wet op een tijdelijke regeling van de afbetalingsovereenkomsten, dat het Ministerie van econo mische zaken de Tweede Ka mer heeft aangeboden. Volgens dit verslag zijn de kredieten bij de gemeentelijke kredietbanken gestegen met tien procent en bij de particu liere geldschietbauken met 23 proeent. Het produktieve afbe talingskrediet bij de financie ringsmaatschappijen steeg met 38 procent. Het krediet bij de postorderbedrijven nam toe met dertig procent. De afbetalingsomzetten van de detailhandel bleven in de eerste drie maanden van dit jaar nagenoeg gelijk. Het con sumptieve afbetalingskrediet van de financieringsmaatschap pijen vertoonde een daling van twaalf procent. Van onze economische redactie ROTTERDAM Om de huidige hoogconjunctuur in ons land af te rem men overweegt de regering twee maatregelen te nemen: op korte termijn een verhoging van de eerste kassastorting bij afbeta lingscontracten; 2 op een later tijdstip een verscherpt toezicht op de prijzen. Vooral in werkgeverskringen bestrijdt men ten zeerste de noodzaak van dergelijke maatregelen. Het verkeer heeft gisteren vele mensenlevens geëist. Op de rijksweg Utrecht-Zeist was de moordende slag het hardst: drie doden en vier ge wonden, doordat de motorkap van een Dafje opensloeg en de chauffeur zo in paniek raakte, dat hij zijn wagen recht tegen een Ford joeg. Eigen nieuwsdienst C LONDEN. Drie uur na het ver trek uit Prestwick van een Britannia van de BOAC werd gisteren ontdekt dat er een verstekeling aan boord was: Harry Mcllwraith, een jongen van veertien jaar uit het Schotse plaatsje Ballater. Harry had zich iu een der wasgelegenheden van het gro te vliegtuig verstopt. Op Prestwick breekt men zich het hoofd over de vraag hoe de jongen aan boord heeft kunnen komen. Ove rigens was dit het tweede avontuur van Harry Mcllwraith. Tijdens het weekeinde huurde hij een motorboot waarmee hij een tochtje ging maken. Hij kreeg echter motorpech en moest vier en een half uur roeien. Uitgeput kwam hij weer aan land na zijn vaar tocht op een stuk zee waar het we melt van haaien. Op Newfoundland eindigde gisteren het tweede avontuur van Harry: hij werd met het eerste vliegtuig terug gestuurd naar Schotland, naar zijn ouders. KOPENHAGEN. Vier Belgische bergbeklimmers onder wie een jonge vrouw zijn op Groenland in de buurt van Umawak omgekomen. Zij behoor den tot een expeditie, die voor de eer ste keer een beklimming waagde in het gevaarlijke Umanakgebied. Op 14 juli werden zij vermist, waar na vijf andere deelnemers van de ex peditie op onderzoek uitgingen. Zij vonden voetsporen die naar een dui zend meter hoge zeer steile helling leidden. Men neemt aan dat de slachtoffers in een sneeuwstorm een verkeerde weg zijn ingeslagen en in een afgrond zijn gestort. BUENOS AIRES (AP, Reuter). Alie 63 inzittenden 56 passagiers en zeven leden van de bemanning van een DC-6 van de Argentijnse luchtvaartmaatschappij kwamen gis teren om het leven, toen het toestel 260 kilometer ten zuiden van de Ar gentijnse hoofdstad brandend omlaag stortte. Gisteren zijn door verkeersongelukken zeker negen mensen om het leven gekomen. De dag daarvoor was het dodencijfer zeven. Dat betekent dat in twee dagen tijds ten minste zestien mensen door verkeersongelukken het leven hebben verloren. Van onze correspondenten UTRECHT De openspringende motorkap van een Dafje heeft gistermiddag op de rijksweg Utrecht-Zeist een verkeersongeluk veroorzaakt dat drie mensen het leven heeft gekost. Vier anderen werden gewond, van wie één ernstig. De bestuurder van het Dafje, de 65- jarige Utrechter J. S. Wljdevelt, raakte door het openklappen van de motorkap zo in paniek dat hij de macht over het stuur verloor. Het autootje zwenkte naar het linker weggedeelte en botste daar met een vreselijke klap frontaal tegen een Ford. Een achteropkomende wagen boorde zich door de te kleine remafstand in de ravage. Drie van de vier inzittenden van het Dafje kwamen om het leven de be- bestuurder, de 62-jarige R. Dorrestein en de zeventigjarige Den Uil. De der de passagier werd ernstig gewond. De chauffeur van de Ford, de Hee- renveense dr. H. Brouwer (63) liep een gebroken knie op. Zijn vrouw (57) en de 24-jarige Amerikaanse student Ro bert Alan Lesley liepen eveneens lichte verwondingen op. Het gezelschap was onderweg naar zijn vakantieadres. De bestuurder van de derde wagen kwam er dank zij zijn veiligheidsgor del zonder kwetsuren af. Door een klapband vloog gisteroch tend bij Kampen een personenauto te gen een veewagen. Van de drie inzit tenden kwamen de Kampenaren G. van Werven en Th. Vinke om. De derde werd gewond. De auto schoot, toen de band sprong, de berm in, ramde een aantal berm paaltjes en zwenkte vervolgens de weg op tegen de veewagen. DEN HAAG De staatssecretaris van o.k. en w. heeft gisteren een commissie geïnstalleerd, die het leer plan wiskunde voor de middelbare scholen onder de loep gaat nemen. ,,De wiskunde", zei de staatssecreta ris. ..maakt een revolutionaire ontwik' keling door. Ook buiten het onderwijs is er een grote vraag naar wiskundi gen". Een bestelauto met groenten en fruit reed zich gistermiddag bij het kerkhof in Ruurlo tegen twee bomen te pletter. De 49-jarige Lochemse groentenhande- laar J. Lansink was op slag dood. De 63-jarige krantenbezorger H. Kerver, eveneens uit Lochem, die uit de wagen werd geslingerd, overleed korte tijd later. De botsing was zo hevig geweest, dat de bodem van de auto door de kruin van een langs de weg staande boom was gevlogen, waardoor deze was af gebroken. De 71-jarige B. Harkema uit Nijkerk die vorige week vrijdag door een vrachtauto werd aangereden, overleed gisteren in het ziekenhuis in Amers foort. In het ziekenhuis in Den Bosch bezweek de 53-jarige mevrouw H. Fui- kink uit Rotterdam die zaterdag in Vught bij het oversteken van de Boxtel- seweg werd overreden. Voorzitter produktschap Eigen nieuwsdienst UTRECHT. Nederland mag, wat de invoer van vlees betreft, niet de vuilnisbak van Europa worden, zo heeft gisteren de voorzitter van het Produktschap voor vee en vlees, de heer J. de Veer, gewaarschuwd. Hij keerde zich tegen het invoeren van wat hij noemde „de overschotjes van allerlei internationale transac ties, waarvan de vlag meestal niet de lading dekt". Een van die overschotjes is het kangoeroevlees geweest, dat enige tijd geleden in Nederlandse vleeswa ren werd verwerkt. Het was afkom stig van een partij, die in West-Duits- land niet aan de man kon worden ge bracht. Het vlees werd hier toen te gen lage prijzen aangeboden. De heer De Veen dacht, dat „het drama van het kangoeroevlees" van zelf wel zal aflopen. De import regel recht uit Australië wordt door de ho ge transportkosten te duur. Bovendien is nu de verwerking van kangoeroe vlees in ons land verboden. Op het ogenblik komen ook partijen corned beef die in het buitenland zijn gestrand ons land binnen. Dergelijke importen werken verstorend en kun nen de toets der kritiek niet doorstaan, aldus de heer De Veer. Het produkt schap gaat na of aan de hand van de Warenwet niet een punt achter deze zaken kan worden gezet. Dinsdag zijn op het departement van economische zaken in Den Haag be sprekingen gevoerd met verscheidene vertegenwoordigers van het bedrijfsle ven, onder wie van de werkgevers- en werknemersorganisaties. De regering stelde daarbij het volgende: De huidige hoogconjunctuur in ons land krijgt afmetingen die gevaarlijk voor 's lands economie kunnen worden. De conjunctuur dreigt namelijk volgens haar een uitgesproken overspannen ka rakter aan te nemen. De beperking van de bouw in de vrije sector noemt de regering een der maatregelen om paal en perk te stellen aan de haars inziens overschuimende conjunctuur. Tegenover het bedrijfsleven hebben de regeringsvertegenwoordigers zich slechts uiterst summier geuit over een mogelijke verscherping van het toezicht op de prijzen. Ons ingewikkelde sys- 'eem van de koppeling van lonen en prijzen en van de loondifferentiatie brengt nu eenmaal niet met zich dat op het gebied der prijzen op korte termijn maatregelen kunnen worden genomen, die de hoogconjunctuur zouden kunnen afremmen. Vrijdag zal de ministerraad bijeenko men; daarin zal worden gesproken over eventuele conjuncturele maatregelen en over het effect daarvan op het bedrijfs leven. Daarvan verwacht de regering dat het zelf mede de huidige hoogcon junctuur helpt af («tranen. - - In werkgeverskringen, waar men wel zeker op korte termijn een regerings maatregel op het gebied der afbetalin gen verwacht, wijst men op vier be langrijke feiten die zulke maatregelen overbodig maken. -| In verscheidene Nederlandse be- drijfstakken is op het ogenblik eer der sprake van een aarzelende dan van een stijgende conjunctuur. De bedrij ven uit deze sectoren zouden voorzover zü goederen produceren die op afbeta ling gekocht kunnen worden, door een nieuwe verzwaring van het afbetalings systeem ten zeerste worden getroffen. 2 In het algemeen ziet men in werk geverskringen het einde van de hui dige hoogconjunctuur reeds in zicht. Niets dnidt er op, meent men, dat de climax zich zal voortzetten. Eerder lijkt de top in zicht en misschien is zij reeds bereikt. 3 Een nieuwe maatregel tot afremming van de conjunctuur is overbodig nu het effect van drie uiterst belangrijke recent genomen maatregelen, die di rect op de conjuncturele ontwikkeling van invloed zijn, nog altijd niet is uit gewerkt: de revaluatie, de beperking van het bankkrediet en de beperking van de bouw in de vrije sector. A Het effect van een nieuwe beperking van het afbetalingssysteem op de al gemene Nederlandse economie moet uiterst gering worden geacht. De aan kopen op afbetaling vormen namelijk slechts een zeer klein percentage van de waarde van de goederenomzet in ons land. Een groot deel van deze bezwaren uit werkgeverskringen wordt, zo is ons ge bleken, gedeeld door de vakbonden. Van onze correspondent HOLLANDIA. De Indonesische regering is overgegaan tot het zen den van dreigbrieven naar Indone siërs, die in Nieuw-Guinea wonen. Met name worden zij lastig geval len, die van een Nederlandse gezind heid blijk geven. Zo zijn dergelijke brieven ontvangen door een gemeenschap van christen-In donesiërs te Hollandia, de Toegoene- zen. Deze mensen, die afkomstig zijn van het dorp Toegoe bij Djakarta, zijn direct na de souvereiniteitsoverdracht, ruim elf jaar geleden, naar Nieuw- Guinea uitgeweken. Zij hebben enige tijd geleden collectief naturalisatie aan gevraagd. Zelfs aan Papoea's blijken brieven te worden gestuurd. Herman VVajoi, voor zitter van de bekende Partei Nationaal, heeft er een van de Indonesische rege ring ontvangen, waarin denigrerende op merkingen stonden over het Nederland se bestuur en zijn partij. De brief bleek een averechtse uitwerking te hebben. Wajoi, die blijk heeft gegeven van een onafhankelijke houding ten opzichte van het Nederlandse gouvernement, heeft zich na ontvangst van de brief ter stond sterk anti-Indonesisch uitgelaten. Er is op korte termijn een duidelijk antwoord van de Parna te verwachten waarin de Indonesische aanspraken on getwijfeld zullen worden verworpen. Advertentie DE SIXKENS 0BQEP Van een onzer redacteuren MüNCHEN. Hoewel de schrijver al zestien jaar dood is en hij als auteur nooit heeft uit geblonken, zal het tweede boek dat Adolf Hitler heeft geschreven ongetwijfeld wel belangstelling trekken als het eind van deze maand wordt gepubliceerd. Hitiers eerste boek Mein Kampf kreeg een miljoenenopla ge en maakte de dictator rijk. Hij schreef het toen hij in 1923 gevangen zat na zijn mislukte „putsch". Vijf jaren later, in 1928, schreef Hitier weer een boek. Hij beschreef daarin uitvoerig zijn visie op de buitenlandse politiek en zijn plannen om door middel van een „Blitzkrieg" de wereld kaart van aanzien te veranderen. Omdat Hitier nogal openhartig was in zijn tweede boek en de nazi's bang waren dat de wereld te duidelijk ingelicht zou worden over de taktiek, die Hitier wilde gebruiken, heeft men de uitgave van dit boek weten te voorkomen. De Amerikanen vonden het ma nuscript, dat 324 bladzijden om vat, na de oorlog in een brand kast. Het instituut voor moderne ge schiedenis in München heeft de uitgave van het boek verzorgd. Men hoopt de historici met het document een dienst te bewijzen. GENEVE (A.P.). De deelne mers aan de internationale confe rentie over Laos hebben een stag natie van tien weken doorbroken door een Brits-Russisch compro mis over de procedure van de be sprekingen aan te nemen. Het compromis houdt in dat de dagelijkse zittingen van de conferen tie worden geschorst. De delegatie leiders zullen in commissievergade ringen verder werken aan een pro gramma voor de neutraliteit van La os. De voltallige conferentie kan op ieder gewenst ogenblik weer bij el kaar worden geroepen om te beslis sen over overeenkomsten die in de besloten commissievergaderingen zijn uitgewerkt. Geen propaganda De besloten zittingen van de dele gatieleiders zullen alleen worden bij gewoond door hun naaste adviseurs. Men hoopt zo de propagandaredevoe- ringen te voorkomen die tot nu toe het voornaamste bestanddeel vorm den van de conferentie. De werkcommiSiSie van delegatielei ders zal vandaag beginnen met de bespreking van een neutraliteitspro- clamatie. Later zal worden gespro ken over inspectie van de wapenstil stand, terugtrekking van buitenland se troepen en vredesgaranties op lan ge termijn. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De positie van het belastingpersoneel is gisteren opnieuw besproken door vertegenwoordigers van de Algemene bond van ambtena ren, de Algemene rooms-katholieke ambtenarenvereniging en de Neder landse christelijke bond van overheids personeel. Nadat minister Toxopeus vorige week nadrukkelijk salarisverbetering vóór 1 januari 1962 had afgewezen en promotie van een groot aantal belas tingambtenaren eveneens onmogelijk had genoemd, hebben de drie samen werkende bonden van overheidsperso neel nu nagegaan, welke mogelijkheden, voor verdere actie zijn overgebleven. Ook een stiptheidsactie is overwogen. De bonden zullen nu intern overleg plegen en binnen enkele dagen komen de vertegenwoordigers weer bijeen om een definitieve gedragslijn vast te stel len. Verwacht wordt dat uiterlijk maandag de besluiten van de drie bon den bekend zullen worden. En nu dames en heren, de ster van ons ensemble: Ernie, de electricien! Eigen nieuwsdienst BRUSSEL. „Wij komen terug van een slecht voorbereide, nutte loze conferentie". Dit verklaarde gisteren de Belgische minister-pre sident Lefevre bij aankomst te Brussel uit Bonn waar hij de Europese topconferentie heeft bij gewoond. Lefevre voegde hieraan letterlijk toe: „Een van de deelnemers aan de ze conferentie miste beslist de Euro pese geest". Maar de Belgische pre mier weigerde de naam van deze deelnemer te noemen. Hij zei verder dat hij onder de Ben-eluxlanden te Bonn een uitstekende geest van sa menwerking had opgemerkt. De Be- neluxdelegaties voerden zeer dikwijls te Bonn het woord om zekere moei lijkheden tussen Frankrijk en Neder land te overbruggen. Anderzijds had de Belgische delegatie zich er in het bijzonder op toegelegd sommige scherpe stellingen van Nederland enigszins te verzachten. Het is volgens Lefevre nu duidelij ker dan ooit dat de zes partners in de Europese Economische Gemeen schap niet hetzelfde concept van een verenigd Europa bezitten. De Belgische minister van buiten landse zaken Spaak heeft evenwel la ten weten dat de Bonner conferentie „goed voor Europa" is geweest en zelfs beschouwd kan worden als een mijlpaal op de weg naar de Europe se eenwording. Hij zweeg op het vliegveld van Brussel tijdens de aan komst van Lefevre. Opvallend was dat hij afscheid van Lefevre nam, na dat deze zijn teleurstelling had geuit, met de woorden: „Ik laat U over aan Uw historische verklaringen". Positief Positief waren de eerste commen taren van Franse en Italiaanse staats lieden bij terugkeer uit Bonn. Het opvallendste commentaar gaf hierbij de Franse minister van voorlichting Terrenoire. Hij zei gisteren te Parijs dat als gevolg van de Bonner top conferentie er nu een permanente or ganisatie zal komen die de verbinding tussen de zes regeringen van de EEG zal verzorgen. Te Londen ziet men de Europese verklaring van de topconferentie als een weliswaar vage maar toch evo lutionaire stap naar de Europese een heid. De verklaring zal de eventuele Britse toetreding tot de EEG volgens de Britse regering niet tegenhouden. De deur is nog altijd open, zegt men te Londen. Intussen heeft de perschef van de Westduitse regering, Von Eckhardt, nog enkele woorden gewijd aan de minder formele kanten van de con ferentie in Bonn. Hij merkte op, dat minister Luns tijdens de vaartocht op de Rijn zo intelligent was geweest om vast te stellen dat het motor schip Deutschlan-d ook hutten had en dat hij zich in een daarvan ter rus te had gelegd. In Westduitse rege ringskringen ontkent men dat deze opmerking hatelijk bedoeld was. Het K.N.M.I. In De Bilt berichtte ons gisteravond 23.15 u: Veranderlijke be wolking en plaatse lijk enkele buien. Matige, in het Wad dengebied tijdelijk krachtige noordwes telijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. MIESJE: Foei, Sint Margriet 21 juli: zon op 4.44, zon onder 20.47; maan op 13.49, maan onder 00.02. Van onze weerkundige medewerker Gisteren was de hoogste tempera tuur in het zuiden achttien graden en in het noorden is hier en daar niet meer dan vijftien graden ge- meten. Het is dus wel echte po laire lucht waarin wii ons bevin den. Bovendien vallen er nog buien, vooral in de oostelijke helft van het land. Voor Sint Margriet (vandaag) ziet het er niet gunstig uit. Ener zijds handhaaft zich ten westen van de Britse eilanden een .gebied van hoge druk en anderzijds blijft de luchtdruk in Scandinavië laag, zodat de polaire lucht blijft toe stromen. Een kleine depressie bo ven Denemarken bewoog zich gis teravond naar het zuiden zodat er ook vandaag nog wel iets van buien op het programma blijft staan. Voor hen die waarde hech ten aan de zegswijze „Als het regent op Margriet, dan droogt het in zes weken niet" ziet de toe komst er dus somber uit. Helsinki Stockh. Oslo Kopenh. Aberdeen Londen Amsterd. Brussel Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankf. München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Majorca Lissabon weer wind max.t. n.sL zw.bew. ZW 23 0 h.bew. ZO 21 O zw.bew. NO 22 0 onweer ZW 19 0 zw.bew. NNW 15 0 l.bew. NNW 23 0 regen WNW 16 3 h.bew. NNW 13 2 zw.bew. NNW 17 0 l.bew. N 21 0 zw.bew. W 21 2 zw.bew. Stil 23 1 h.bew. O 27 0 zw.bew. Z 20 0 h.bew. NW 21 3 zw.bew. ZZW 19 13 regen OZO 17 8 regen z 21 22 regen Stil 19 4 zw.bew. z 23 0 geh.bew. stil 20 0.4 onbew. stil 25 0 onbew. ZZO zw.be.w ZZW 28 0 h.bew. ZW 25 0 l.bew. w 35 0 l.bew. ZW 28 0 onbew. NW - Eigen nieuwsdienst LONDEN De Berlijnse kwestie moet uit de wereld geholpen worden langs de beproefde weg van onderhandelingen, meent de Engelse minister van buitenlandse zaken, lord Home. Hij zei gisteren in het Hogerhuis: „Ik vind dat wij voorlopig genoeg poli tieke redevoeringen gehad hebben die tot een verstarring van de toestand en een verhoging van de spanningen kunnen leiden. Ik zou daarom liever de weg van het serieuze diplomatieke overleg, wars van gedreig met geweld of van gebruik van geweld, kiezen." aan de status quo, maar wil die ge wijzigd worden, dan dient dat in vol ledige overeenstemming tussen de vier betrokken mogendheden te geschieden. Zij alleen zijn verantwoordelijk voor Duitsland als geheel. De minister liet de waarschuwing horen dat de bevolking van Groot- Britannië over zeer veel uithoudings vermogen en volharding zal moeten be schikken, wil zij het hoofd kunnen bie den aan de uitdaging van de Sowjet- unie en van het internationale commu nisme in het algemeen, een uitdaging die thans een ongekende kracht ver toont. Lord Home drong aan op internatio nale vestiging van recht en orde. en op nakoming van internationale over eenkomsten. In het belang daarvan, zei hij waren Engelse troepen naar Koeweit gestuurd toen het gevaar dreigde dat Koeweit zou worden op- u--vIoeide geen droppel bloed zei hij, „en de onafhankelijk heid van Koeweit werd zodoende ge waarborgd en verzekerd." Vele leden van het Hogerhuis zagen m deze verwijzing van de minister naar het Engelse militaire optreden in Koeweit ter afwending van een tota litaire dreiging een bedekte waarschu wing aan het adres van Kroes] tsjef. Lord Home liet blijken dat Engeland zich de ernst van de toestand rond de kwestie-Berlijn terdege bewust is. Hij zei dat een verkeerde stap inzake Ber lijn het Europese vasteland gemakke lijk in een oorlog kan storten. Daarbij erkende hij dat Berlijn niet op zich zelf staat, maar dat een hele reeks dringende vraagstukken om een oplos sing schreeuwen. Berlijn is echter het gevaarlijkste van al deze problemen. Met nadruk verklaarde Lord Home dat er geen sprake van een hereniging van Duitsland kan zijn door middel van geweld. Ook hij noemde de toe stand in Berlijn abnormaal, evenals de Sowjetunie dat doet. Volgens hem zal de toestand abnormaal blijven zo lang de helft van de bevolking van Duits land zich niet in vrijheid kan uitspre ken over de regeringsvorm die het ver kiest. De Russen weigeren die bevol king het recht van zelfbeslissing toe te kennen, dat zij met zoveel kracht opeisen voor andere volken. Er is natuurlijk niets, aldus Lord Home, dat premier Kroesjtsjef ervan kan weerhouden een afzonderlijk vre desverdrag te sluiten met Oost-Duits- iand. Dat kan evenwel op zichzelf geen enkel juridisch verschil maken wat de rechten van de geallieerden in Berlijn brei'!. Wij zijn in Berlijn omdat de Westberlijners dat wensen, zei de mi nister hier nog bij Hij maakte echter nog eens duidelijk dat er over de toestand te praten valt. Engeland wil niet per se vasthouden premier

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1