Verhuur van koelkasten: mag dat of niet? Vorstelijk sprintje Curatoren nemen ontslag na lang slepend conflict Etmaal uitstel voor tweede ruimtevaarder BEDEKÜS»! GERESERVEERDE MR. LUNS: GEEN GEVAAR VOOR NAVO Bonn besluit: Weg open naar politieke gemeenschap Nederland doet een Man bekent na 24 jaar concessie Meubilair sneuvelde voor mode ovaties Sophie de Vries overleden I BOM BARST IN DOETINCHEM I Ultimatum uitgevoerd De Bilt: Buien ie ontkwam door sprong in kanaal Hotel van A.N.W.B. op 1 sept. gereed Meisj MACMILLAN LEGT VERKLARING AF OVER DE E.E.G. PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND GESCHOKT Ontploffing in school Benauwde landing KONINGIN NAAR LA COURTINE Addertje Rechtsvorm Zie verder pag. 5 Algerijnse delegatie weer in Zwitserland LAATSTE NIEUWS Z.-Afrika op agenda HET WEER OVERAL MEER NIET Betoging voor Mossadeq in Teheran verboden NIET ALLEEN Tsjeehoslowakije: V.S. schenden luchtruim Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraat 38, telefoon 01150—3189. Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,— per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» T cent per woord met een minimum van f 1,—. i6e jaargang No. 4909 Woensdag 19 juli 1961 „GRONDWET" VOOR DE ZES door Rita Beukman FLORENCE Ga niet naar Parijs, riepen de Italianen in koor, toen men gisteren in het Palazzo Pitti na de show van Capucci uit louter enthousiasme het podium bestormde en de Sala Bianca bij na afbrak. De suppoosten konden de opgewonden menigte niet meer in bedwang houden. Kostbare antieke meubelen wer den omver geworpen, gobelins en schilderijen liepen gevaar van de muur te worden gerukt en manne quins in avondjurken met lange slepen brachten zich nog maar net op tijd in veiligheid, toen honder den opgewonden applaudisserende en schreeuwende toeschouwers zich voor de smalle toegang tot de kleedkamer verdrongen om Capucci, die zich heel bescheiden had teruggetrokken toe te juichen. De storm bedaarde pas, toen hij eindelijk in de zaal kwam om «een daverende ovatie in ontvangst te nemen. De buitenlanders kwamen tot dit uitbundige optreden uit spon tane bewondering voor zijn col lectie. die al zijn voorgaande in kleurigheid en originaliteit over trof. De Italianen wilden echter op deze manier er vooral uiting aan geven hoezeer zij geschokt zijn zijn door het bericht dat deze beste modeontwerper van Italië zich in Parijs zal gaan vestigen. Voor de Italiaanse mode zou dat inderdaad een groot verlies zijn. WASHINGTON (AP). De 41- jarige William Benson, die gearres teerd werd wegens een gewapende overval, heeft gisteren bekend dat hij verantwoordelijk is voor het in de lucht vliegen van een school in New Londen, Texas, op 18 maart 1937, waarbij 282 kinderen en veer tien onderwijzers om het leven kwa men. Benson, die toen als leerling de school bezocht, verklaarde dat hij een hekel aan de school had omdat hij een standje had gekregen, toen hij op het schoolterrein had gerookt. Hij heeft toen een gasleiding onder het gebouw losgemaakt. Het gas kwam door een vonk tot ontploffing, waar door de school in de lucht vloog. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De economische recherche stelt een onderzoek in naar het verhuren van koel kasten door een middenstands organisatie. Zij vraagt zich af of- hier sprake is van overtre ding van de afbetalingsbeschik king die een eerste storting van twintig procent en afbetaling in maximaal achttien maanden eist. Er is tot dusver nog nie mand bekeurd. Voor koelkasten bestaat juist nu grote belangstelling, onder invloed van de vijfdaagse werkweek, waardoor de huisvrouwen meer levensmiddelen moeten inslaan voor die dagen dat de leveranciers niet bezorgen. De coöpe ratieve handelsonderneming Amco in Amsterdam, die sedert 1 juni koelkas ten verhuurt via driehonderd aange sloten winkels in het hele land, heeft lange wachtlijsten moeten aanleggen. Geen proces-verbaal Tegen geen van de bij ons aangesloten zaken is proces-verbaal opgemaakt," zo deelde de Amco ons mee. „Wel is ons bekend dat de economische controle dienst in deze een onderzoek instelt Het huursysteem van de Amco achten wij echter niet in strijd met de afbeta lingsbeschikking: het is zuiver een vorm van verhuur. Wij gaan dan ook rustig door, en wij hopen over enkele weken de achterstand in de leveran ties in te lopen." De koelkasten, die Amco aanbiedt, zijn kasten van honderd tot driehonderd liter, die worden gebouwd door de Amerikaanse Bendix-fabrieken in Mi laan en Fourmice (Frankrijk). Mogelijkheden De kasten, die in prijs variëren van 348 tot 998 gulden kunnen hetzij normaal op afbetaling worden gekocht, hetzij worden gehuurd tegen anderhalve gul den tot 1,90 per week. In het laatste geval kan de huurder na twee jaar de kast contant kopen, waarbij hij dan ze ventig procent van de reeds betaalde huur terugontvangt Het is deze tweede mogelijkheid waar voor niet alleen onder het publiek maar ook bij de economische recher che grote belangstelling bestaat. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. De oud-toneel- speelster Sophie de Vries is op 88-jari- ge leeftijd te Amsterdam overleden. Zij debuteerde op achttienjarige leeftijd bij de Koninklijke Vereeniging Het Ne- derlandsch Tooneel. Van 1899 tot 1907 trad zij in Rotterdam op, eerst bij het gezelschap van Le Gras en Haspels In de Groote Schouwburg en daarna bij het ensemble Brondgeest in Tivoli, Van 1909 tot 1919 maakte zij deel uit van het gezelschap van Willem Royaards. Na diens dood kwam zij bij het Nieu we Nederlandsch Tooneel van Louis Saalborn. In 1931 nam Sophie de Vries afscheid van het toneel. Eigen nieuwsdienst SCHIPHOL Alle passagiers van de Vicsers Viscount van de'K.L.M. die gis teravond uit Parijs terugkeerde, zaten op een kluitje achterin het toestel. Het was er wel wat benauwd, maar het was de veiligste manier om op Schiphol te landen. De gezagvoerder van de Viscount had gemerkt, dat gr met het neuswiel iets niet in orde was. Hij wilde het toestel daarom bij de landing zo lang mogelijk alleen op de achterwielen laten rusten. Het lukte allemaal en toen het vlieg tuig stilstond bleek de gezagvoerder te recht voorzichtig te zijn geweest: één van de twee neuswielbanden was leeg gelopen. ALMELO. Om aan een man te ontkomen, die haar had vastgegre pen, is maandagavond te Almelo een vijftienjarig meisje in het Overijssels kanaal gesprongen en naar de ande re kant gezwommen. De man had het meisje, dat alleen langs het kanaal liep. bij de keel ge grepen. Het meisje had zich los weten te werken, had de man een paar flinke trappen tegen zijn benen gegeven en was daarna op het kanaal toe gerend. uit het signalement dat ze opgaf, heeft de politie de indruk gekregen, dat de onbekende een zwerver van middel bare leeftijd moet zijn. DEN HAAG. Koningin Juliana en prins Bernhard zijn van plan om in de tweede helft van september een kijkje te nemen bij de Nederlandse strijdkrachten in La Courtine. Daar zullen dan de derde pantser infanteriebrigade, een compagnie van het korps commandotroepen en een paar logistieke eenheden oefenen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Wegenwachten zul len de eerste gasten zijn in het ho telletje dat de A.N.W.B. voor eigen gebruik heeft laten bouwen op het terrein van zijn nieuwe hoofdkantoor in Den Haag. De eerste gasten zullen er omstreeks 1 september hun intrek in nemen. s!iiiiiiiiii!ininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiniiiiiinii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini!iiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiii| Van onze correspondent DOETINCHEM Een al ge ruime tijd slepend conflict tussen het college van curatoren van het stedelijk lyceum in Doetinchem en het gemeentebestuur is tot een uitbarsting gekomen. In een brief aan de gemeente hebben de cura toren'meegedeeld. dat zij allen hun functie hebben neergelegd. De directe aanleiding daartoe was het uitblijven van de herbenoeming van ïr. H. Vis tot voorzitter van het college. „Wij zien daarin een aanval op ons beleid", schreven de zeven curatoren. De gemeenteraad had in plaats van ir. Vis mr. dr. A. E. Leuf- tink benoemd, die als nummer twee stond op de door het college opgestel de lijst van kandidaten. Ongerust De strubbelingen schijnen te zijn ontstaan nadat het college de heer Kolhorn Visser had voorgedragen voor benoeming tot rector van het lyceum. B en W. van Doetinchem werden ongerust doordat na korte tijd verscheidene leraren ontslag namen omdat zij niet met de rector konden opschieten. Het conflict groeide, toen de wet houder van onderwijs C. van der Grijn, poogde meer contact te leggen tussen het gemeentebestuur en het college van curatoren. De wethouder vroeger machinebankwerker kreeg van de toenmalige voorzitter dr. B. Blokhuis te horen, dat men er „alleen met academisch gevorm- den over wenste te spreken". De re actie van de wethouder was dusda nig. dat dr. Blokhuis aftrad. Eén stem Zijn opvolger werd ir. Vis, wiens mandaat enkele maanden geleden af liep. De curatoren droegen ir. Vis als eerste en mr. dr.Leuftink als tweede kandidaat voor. De gemeente- teraad oehandelde de voordracht op verzoek van B. en W. in een geheime zitting. Daarna waren er twee stem mingen nodig om tot een beslissing te komen. Mr. dr. Leuftink werd ten slotte met een meerderheid van één stem gekozen. Voor de curatoren was daarmee de maat vol; zij legden hun functie neer. De gemeenteraad zal de ontslagaan vragen in de eerstvolgende vergade ring behandelen. De kwestie met de rector is intus sen op een voor de gemeente nogal kostbare wijze opgelost. De heer Kol horn Visser kreeg eervol ontslag en de gemeente betaalt hem nu het ver schil uit tussen het salaris dat hij als rector genoot en hetgeen hij nu als leraar elders in het land verdient. Koningin juliana heeft gis. teren duidelijk laten blijken dat zij vorstin is van een fietsend volk: tijdens haar bezoek aan Drente raakte zij in Terhorster- zand zo onder bekoring van de rijwielpaden, die daar zijn aan gelegd, dat zij de hofauto voor een inderhaast door Rijkswaterstaat bij een rijwielhandelaar in Beilen geleende fiets verwisselde. Het gevolg van de Koningin moest toen ook een tweewieler bestijgen, wilde het „gevolg" kunnen blijven. De gastheer van de Koningin, de commissaris van de Koningin in Drente, mr. J. Cramer, bleef ook fietsend aan de zijde van zijn gast, maar toen de foto werd ge nomen kon bij haar niet meer bij houden, omdat zij met een kort sprintje een schijnbeweging naar de fotografen maakte. „Daar rijd ik nu eens lekker op in", dreigde zij lachend. Het fietsen beviel de vorstin zo goed dat zij zei: „Ik dacht dat ik nog maar op de heïft was*', toen zij na drie kilometer af moest stap pen. Lekke band Even leek het er nog op of de Koningin haar tocht naar Soest- dük ook op de fiets moest maken, want een band van de koninklijke auto bleek bij het vertrek lek te zijn. De wegenwacht E. H. Doorten uit Pesse verrichtte het karwei van zijn leven waarna de stoet toch ge motoriseerd kon vertrekken. Een groot deel van het bezoek aan de recreatiegebieden van Drente werd besproeid door een allerminst oranje regentje. Kleine geschenken fleurden het bezoek zo nu en dan weer wat op. Zo bood het elfjarige dochtertje van de burgemeester van Zuidla ren, Majoreen Boukema, een boe ket bloemen aan waarmee zij zich revancheerde voor haar gedrag in 1958. Toen had zij bij een Konink lijk bezoek niet de moed op kunnen brengen bloemen aan te bieden en was zu huilend weggelopen toen de Koningin aankwam. Een ander geschenk, een trapau to met het kenteken van de auto van prins Bernhard, gebruikte de Koningin om de kinderen van de christ. gezondheidskolonie „Het rui ge veld" in Rolde over hun teleur stelling heen te helpen. Het was de bedoeling geweest dat de vorstin de kolonie zou bezoeken en ilaar had den de kinderen al weken lang voor gerepeteerd. Een Rotterdams jongetje in het kinderhuis had ech ter roodvonk gekregen en daarom ging net bezoek niet door. De kinderen hadden zich echter voor het gemeentehuis in Rolde op gesteld om de vorstin nog te zien. Tot hun verrassing stopte de hof- auto voor hen en droeg Henk Blaauwbroek, die 's ochtends in het jeugdverkeerspark in Assen de trapauto aan de Koningin had aan geboden, de wagen namens de Ko ningin aan de kinderen over. Van onze speciale verslaggever BONN De Franse president de Gaulle en de regeringslei ders van de zes landen der E.E.G. hebben gisteravond in de Westduitse hoofdstad na ze ven uur geconcentreerd overleg besloten de weg af te palen die zal kunnen leiden naar een Europese Politieke Gemeen schap. Deze E.P.G. dient het politieke sluitstuk te worden van de Europese integratie die door de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, de E.E.G, en Euratom reeds economische gestalte heeft gekregen. Daartoe namen zij de volgende besluiten met concrete inhoud, sa mengebundeld in een „Europese verklaring": De bijeenkomsten van de zes Europese regeringsleiders krij gen een vastomlijnd karakter. Zij zullen namelijk periodiek worden gehouden. In oktober volgt reeds een nieuwe topconferentie te Rome. o De cómmissie-Fouchet, die deze conferentie had voor bereid, heeft de opdracht gekregen tot het opstellen van een Europees Statuut. De politieke eenheid van de zes volkeren moet aldus een rechts vorm krijgen. De zo te creëren Euro pese Politieke Gemeenschap zal niet boven maar gelijkwaardig en paral lel aan de bestaande Europese ge meenschappen komen te staan. De „Europese verklaring" bevat alle eisen die van Nederlandse zijde zijn ge steld. Er wordt ook niet in gesproken over het door minister Luns zo fel aan gevallen Franse voorstel voor een poli tiek secretariaat van de regerings chefs dat de uitvoerende organen van de bestaande gemeenschappen zou kun nen overwoekeren. Aan de andere kant staat vast dat de Nederlandse vertegenwoordigers, mi nister prof. dr. De Quay en minister Luns, de Fransen en ook de Duitsers zijn gevolgd waar het het periodiek houden van de Europese topconferentie aangaat. De vraag is nu of met dit alles ■werkelijk, gelijk Nederland wenst, de Europese integratie, de samenstelling van de zes staten, wordt gediend of dat er een addertje onder het gras schuilt en dat we niet verder zullen komen dan tot een Europese confede- ratie, het naast elkaar bestaan van zelfstandige staten die niets willen weten van enig supra-nationaal karak ter juist waar het de buitenlandse politiek betreft. In de „Europese verklaring" zoals die gisteravond te Bad Godesberg werd goedgekeurd, komen voorts de volgende punten van belang voor: 1 men streeft naar een versterking van de be staande Europese gemeen schappen, de E.G.K.S., de E.E.G. en Euratom. Men gaat voort op de weg naar Europese eenwording. Men is er van over tuigd dat alleen een verenigd Europa in staat zal zijn, verbonden met de Verenigde Staten en de andere leden van de Navo, om de huidige gevaren te bezweren. o De regeringschefs besloten hun po- litieke samenwerking te ontwik kelen juist om de Europese integratie volledig te bereiken. A Zij uitten de wens, dat andere ropese staten uiteraard werd hiermee Engeland bedoeld zullen toe treden tot de Europese gemeenschap pen. Engeland moet evenwel bereid zijn de rechten en plichten van deze ge meenschappen te aanvaarden. De rege ringen der Zes hebben echter, zo is gebleken, wel zeker begrip voor de bijzondere verhouding van Engeland tot de andere landen van het Gemene best. Ongetwijfeld het belangrijkste punt uit de Europese verklaring is de op dracht die president de Gaulle en de zes regeringsleiders hebben gegeven aan de commissie-Fouchet. Die op dracht luidt: „Maak voorstellen over middelen en wegen die het mogelijk zullen maken om de eenwording der Europese volkeren in zo kort moge lijke tijd een rechtsvorm te geven." GENEVE (A.P.). De Algerijnse delegatie is gisteren met hefschroef- vliegtuigen van het Zwitserse leger naar het zwaarbewaakte verblijf in Le bois d'Avault bij Genève ge bracht. De onderhandelingen met de Franse regering worden morgen her vat nabij Evian in Frankrijk. De leider van de Algerijnse delegatie, Belkacem Krim, zei bij aankomst te ho pen dat de Franse regering bereid zal zijn mee te werken aan een realistische oplossing van het Algerijnse probleem, „welke strookt met de wettige aspi raties en de integriteit van Algerije", KAAP CANAVERAL. Mede dank zij de waakzaamheid van de Amerikaanse fotokunstmaan Tiros 3 werd gisteren voor de start van de tweede Amerikaanse raketvlucht een wolkendek boven de Atlantische Oceaan gesignaleerd. Omdat men ook de capsule van de tweede astronaut vermoedelijk Virgil Grissom gedurende de ge hele vlucht optisch wilde volgen, be sloot men de start een etmaal uit te stellen, in de hoop dat dan de hemel helder zou zijn. De aanwijzingen die de van de Ti- ros 3 binnengekomen foto's bevatten waren niet doorslaggevend, maar ga ven de weerkundigen op de lanceer basis wel aanleiding op hun quivive te zijn. Enige uren later was de he mel boven de staat Florida flink be wolkt. Toen men Grissom het nieuws van het uitstel vertelde lag hij nog in bed. Hij haalde zijn schouders op, keerde zich op zijn andere zij en ging weer slapen. Als het weer goed geweest was zou hij twee en een half uur la ter gereed hebben moeten staan voor de medische keuring. De eerste Amerikaanse raketvlucht, die van Alan Shepard. werd ruim tien weken geleden drie etmalen achtereen uitgesteld. Nog vóór zomerreces LONDEN. De Engelse pre mier Macmillan zal in elk geval voor het aanstaande zomerreces in het Lagerhuis een verklaring af leggen over Engelands positie ten opzichte van de Europese gemeen schappelijke markf. Hij heeft dit gisteren in het Lagerhuis meege deeld. Macmillan legde nogmaals in ant woord op vragen Uit, dat het doel van de bezoeken die leden van zijn kabinet aan de landen van het Ge menebest hebben gebracht, was: de regeringen van die landen te raad plegen en uitleg te geven over de kwestie van de eventuele toetreding van Engeland tot de Euromarkt. Het zou dwaasheid zijn geweest, zo zei hij, indien deze bezoeken niet waren gebracht; zij zijn zeer waar devol gebleken. Juist gisteren keerde de laatste van de uitgezonden ministers Duncan Sandys, die de portefeuille beheert van de betrekkingen met het Geme nebest in Londen terug. Zoals ge meld kreeg hij in Australië, Canada en in mindere mate in Nieuw-Zee- land, de felste kritiek op de plannen van de Britse regering te horen, voor zover deze plannen zich in de rich ting van het Europa van de Zes be geven. Macmillan ontving Sandys en zijn pas teruiggekeede collega's gisteren afzonderlijk voor het aanhoren van hun verslag. Verzoek Men neemt aan, dat het Britse ka binet het probleem van de eventuele aansluiting bij de Euromarkt donder dag uitvoerig zal bespreken. Naar verluidt zou Groot-Britannië binnen kort de zes landen van de E.E.G. vragen op informele wijze nog wel wat zij depken van een asso ciatie van Engeland op voorwaarden die tegemoet komen aan de bezwa ren die van de zijde van het Geme nebest tegen toetreding van Groot- Britannië zijn geuit. Bertus heeft de tekst voor dit program ma geschreven. TUNIS (AP) Tunesische troepen en burgers hebben van ochtend vroeg de Franse vloot- basis Bizerta omsingeld en vrij willigers zijn de Franse Sahara binnengetrokken. Dat is de uitvoering van het ultimatum dat de Tunesische president Bourguiba de Fransen maandag had gesteld. NEW YORK (Renter) Vier en veertig* Afrikaanse en Aziatische lan den hebben gisteren besloten aan te dringen op plaatsing van de Zuid- afrikaanse rassenkwestie op de agen da van de komende zitting van de Algemene Vergadering van de Uno. De Russische romanschrijfster Olga Forsj is gisteren te Moskou op 86-jarige leeftijd overleden. Zij 'schreef voorname lijk historische romans. Een daarvan, Odjety Kamnjem is in 1946 onder de ti tel „Met steen bekleed" in het Neder lands vertaald. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Wisselende be wolking met plaat selijk enkele bui en. Zwakke tot matige noordwes telijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. MIESJE: Wanneer wordt het nu opnieuw lente? 20 juli: zon op 4.43, zon onder 20.48; maan op 12.41; weer wind max.t. n.sl. Stockh. l.bew. ZZO 23 0.2 Oslo regen stil 24 1 Kopenh. h.bew. W 19 0 Aberdeen regen NNW 16 0.5 Londen zw.bew. NNW 21 0 Amsterd. l.bew. NW 19 0.3 Brussel zw.bew. W 18 0.2 Luxemb. zw.bew. W 18 0 Parijs zw.bew. NW 19 0.1 Bordeaux geh.bew. W 19 2 Grenoble geh.bew. WNW 22 0 Nice onbew. O 25 0 Berlijn regen w 19 3 Frankf. geh.bew. WZW 19 6 München onweer w 16 10 Zürich l.bew. ZZO 18 1 Genève zw.bew. WZW 21 0 Van onze speciale verslaggever BONN „Er is een zekere politieke samenwerking tussen de zes landen afgesproken, zonder dat daarin een gevaar steekt voor de Europese eenheid, de Navo of de Europese gemeenschap pen. Daarin zit voor ons het voordeel van dit overleg". Dit zei ons gister avond in het Bonner diplomatenhotel Königshof de minister van buitenland se zaken mr. Luns over de Europese topconferentie en de daar opgestelde „Europese verklaring". De minister gaf daarmee uiting aan zijn onverholen gereserveerdheid over de resultaten van het overleg. De minister-president prof. dr. De Quay voegde daar onmiddellijk aan toe: „De politieke samenwerking op deze wijze is een klein stapje vooruit naar de Europese politieke eenwording. Zij is gelukkig niet tot stand gekomen in de vorm van een of ander politiek instituut. Dat was voor ons onaan vaardbaar geweest." Prof. dr. De Quay zei ons voorts, dat op deze Europese topconferentie een gesprek tot stand is gekomen, niet TEHERAN (Reuter). De politie van de Perzische hoofdstad heeft de betoging ten gunste van oud-premier Mossadeq, die het Nationale front voor vrijdag had georganiseerd, ver boden. Volgens de politie zouden „buitenland se agenten" de bedoeling hebben geweld en wanorde te scheppen. Er zijn zwa re straffen in het vooruitzicht gesteld voor overtreders van het verbod. De Perzische persvereniging heeft in een verklaring gezegd dat de voorgeno men betoging „tegen het nationale be lang" was en dat de regering de vei ligheidswet zou toepassen, die dr. Mos sadeq zelf in 1952 heeft uitgevaardigd en waarbij oproermakers kunnen wor den veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes tot twaalf maanden. meer. Er zal thans een tweede gesprek komen en dan kan men verder zien. Meer moet men z.i. niet halen uit de verklaringen, zoals die gisteren te Bad Godesberg zijn opgesteld. Zowel de minister-president als de minister van buitenlandse zaken er kenden, dat de tekst van de „Europese verklaring" tengevolge van het lang durige (zeven uren durende) touwtrek ken tussen de deelnemers uitermate vaag is gebleven. Zoals minister Luns zei: „Iedereen kan er uithalen wat hem goed lijkt. Daardoor echter kunnen er ook geen brokken worden gemaakt". Vooral prof. dr. De Quay toonde er zich verder verheugd over, dat Neder land ditmaal, in tegenstelling tot de Europese topconferentie in februari te Parijs, niet geïsoleerd stond. Duitsers en Belgen hebben eveneens van de Franse ideeën afwijkende meningen verkondigd. Over de eventuele Britse toetreding tot de E.E.G. zei minister Luns, dat men uit de Europese verklaring nu niet moet lezen, dat de Britten de Europese gemeenschappen zoals zij nu bestaan, zonder meer moeten aanvaarden. Er zal volgens hem aan beide zijden de Europese gemeenschappen en Engeland water in de wijn moeten worden ge daan. PRAAG (Reuter). Tsjeehoslo wakije heeft gisteren in een nota bij de Verenigde Staten geprotesteerd tegen een vlucht van een Amerikaans hefschroefvliegtuig boven Tsjechoslo- waaks grondgebied. Volgens de pro testnota heeft het toestel 32 kilome ter op Tsjechisch gebied gevlogen op een hoogte van honderd tot honderd vijftig meter. „Er zijn geen maatregelen genomen", aldus de nota, „om de huidige toestand en de verhouding tussen Tsjeehoslowa kije en de Verenigde Staten niet te ver ergeren".

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1