ZO KOUD ALS OP 26 FEBRUARI Windhoos richtte schade aan rondom Rotterdam Inbrekers in Saint Tropez namen half museum mee I PRETTIGE WASDAG mSUNIL grote ONTSPOORDE DIESEL RAMT LEGE TREIN Kivïk kwakkelde naar winters record in waterig weekeinde i WP0U', AMBTENAAR EMIGREERT MET HALVE TON SCHULD BLIKSEM PRIKTE STAARTVLAK VAN BOEING DOOR Negen doden bij treinramp Engeland m MAN SCHIET VERLOOFDE EN SCHOONMOEDER DOOD De Bilt: Koud BETER Verstoord had Strijd in Angola weer begonnen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND DE ZESDE NIET VERZEKERD NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL Dr. VELDKAMP OPVOLGER VAN Mr. VAN ROOY Zie verder pag. 5 Ontslagaanvrage kwam uit Canada m puin Primeur voor Venlo EERSTE RAKET IN DE LUCHT N.S. doorstonden drukke dagen met weinig vertraging Inspecteur aan auto meegesleept VEILVERBOD VOOR ONRIJP FRUIT GEEN STRAND Vermiste sergeant veilig in Biak VeeblefS Meer dan 100 gewonden VRESELIJKE KLAP De bruidsschat was te klein I Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 68, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 011802009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuzen, Nieuwstraat 38, telefoon 01150—3189. Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters T cent per woord met een minimum van 1,— 16e JAARGANG No. 4907 Maandag 17 juli 1961 PARIJS (A.P.) Inbrekers heb ben gistermorgen in alle vroeg te het museum Annonciade in Saint Tropez geplunderd. Hun buit bestond uit 57 schilderijen, waarvan de waarde geschat wordt op ruim zeven miljoen gulden. Van de ruim honderd kunstwerken, die het museum in bruikleen bezat, zijn er nog maar veertig over. De dieven hadden blijkbaar niet meer ruimte in de vrachtauto, waarmee zij hun buit hebben vervoerd. Zij zijn in elk geval met overleg te werk gegaan en hebben de kostbaarste schilderijen meegenomen. Verdwe nen zijn namelijk werken van de Nederlander Kees van Dongen, van Henri Mattisse, Raoul Dufy, Geor ges Rouault, Paul Signac, Maurice Utrillo en Pierre Bonnard. Deze diefstal is de zesde in de reeks die ongeveer anderhalf jaar geleden begon. De Franse politie vermoedt, dat deze diefstallen allemaal door dezelfde bende zijn gepleegd. De inbrekers zijn brutaal te werk ge gaan. Zij hebben hun vrachtauto van de grote boulevard vol bars en nachtclubs het park van het museum ingereden. Door een ruit in te slaan en daarna de achterdeur te openen konden zij rustig hun slag slaan in het gebouw, dat des nachts niet wordt bewaakt. De roof werd zondagmorgen twee uur vóór de opening pas ontdekt door een werkster, die onmiddellijk de directie alarmeerde. Een bewoonster van een naburige villa vertelde de politie later, dat zij des nachts tus sen twee en drie uur in de museum- tuin het gebrom van een vracht wagenmotor had gehoord. De schilderijen, die voor het grootste gedeelte behoorden tot een collectie die in 1955 door Georges Grammon in bruikleen werd afgestaan, was wel tegen brand maar niet tegen diefstal verzekerd. Advertentie 4f Op het volkstuincomplex Onze Tuinen te Rotterdam-Overschie richtte een windhoos zaterdagavond grote verwoestingen aan. Een der tuinhuisjes werd in zijn géheel opgenomen en meters verder neergeworpen. Van onze verslaggevers ROTTERDAM. De vakantiegangers uit het westen van het land, die in de gelegenheid zijn geweest dit weekeinde andere oorden op te zoeken, mogen zich gelukkig prijzen. Bij bakken is, vooral in het westen, het water uit de lucht gekomen. Enkele cijfers: in 36 uur tijds is in Hoek van Holland zestig, in Zierikzee 42, op Ypenburg 41, in Rotterdam veertig en op Valkenburg bij Katwijk 38 mm regen gevallen. De temperatuur bleef daarbij zo laag dat op Ypenburg en in Hoek van Holland het kwik hartje zomer! niet boven de dertien graden uitkwam: dezelfde tempe ratuur die daar ook al was gemeten op26 februari. De buien gingen herhaaldelijk ge paard met onweer en zaterdagavond ook met flinke rukwinden en ten westen van Rotterdam zelfs met een windhoos, die grote verwoestingen heeft aangericht op het volkstuinen complex Onze Tuinen, gelegen tus sen de Delftweg en rijksweg 13. Als een lange grauwe slurf maakte de windhoos zich omstreeks kwart voor zeven los uit de inktzwarte lucht boven Vlaardingen. Draaiend en slingerend bewoog de hoos zich snel in noordoostelijke richting. Uit een weiland onder Kethel werd een koe over een sloot en een ander weiland heen getild en in een sloot gedrukt. Het dier kon worden gered. De verwoestingen begonnen aan de Delftweg, op het buitengoed Leeuwenhof dat het laatste restant is van de heerlijkheid die pensionaris Johan van Oldenbarnevelt liet aan leggen. Tientallen bomen werden er ont worteld of halverwege de stam af gerukt. Van het huis van de familie J. Bijloo aan de Delftweg werden aan de voorzijde van het dak alle pannen weggevaagd. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Dr. C. J. M. Veldkamp, thans nog staatsse cretaris van economische za ken, zal oud-minister Van Rooy opvolgen als minister van so ciale zaken en volksgezondheid. Zijn benoeming zal naar alle waarschijnlijkheid vandaag nog afkomen. Staatssecretaris B. Roolvink, die zoals het staatsrechtelijk gebruik wil tezamen met mr. Van Rooy zijn ontslag bij de Koningin had in gediend, zal aanblijven. De KoniDgin had de ontslagaanvraag van de heer Roolvink die ten doel had de nieuwe minister vrij te laten in zijn keuze van een staatssecretaris in beraad gehouden. De minister-in-spé heeft intussen met staatssecretaris Roolvink over eenstemming bereikt over hun taak verdeling. Dr. Veldkamp zal onder meer de afdeling sociale verzekering overnemen. Van onze correspondent DORDRECHT. Terwijl iedereen dacht dat hij met vakantie ging, is de 36-jarige ambtenaar van politie C. C. van H. uit Dordrecht vorige maand met zijn gezin naar Canada geëmi greerd. Zijn eerste teken van leven sinds zijn vertrek was dan ook geen bonte ansichtkaart, maar een brief aan de commissaris van politie met de onthutsende mededeling: „Ik zit met mijn gezin in Nova Scotia. Ik kom niet terug. Na verloop van tijd wil ik een boerderij of een melkfabriekje kopeil, daarom zeg ik mijn medewerking aan de Dbrdtse politie op." Bij de brief zat een officiële ontslagaanvrage gericht aan de burge meester. Onmiddellijk werd de boekhouding van de politie onderzocht, die voor een deel door Van H. werd bijgehouden. Al les klopte evenwel nauwkeurig. Van onze correspondent VENLO. In alle stilte zijn zondag morgen heel vroeg op het voormalige vliegveld van Venlo twaalf kleine post- raketjes gelanceerd. Het vroege tijd stip, tussen zeven en acht uur in de ochtend, was gekozen opdat er zo wei nig mogelijk publieke belangstelling voor dit experiment zou zijn en om te voorkomen dat de raketjes iemand zou- den raken. Als de commissaris van politie van Venlo, C. M. Wolf en enige manschap pen van de Venlose brandweer er niet bij geweest waren zou men gerust van geheime lanceringen hebben kunnen spreken. Het experiment was georganiseerd door de Nederlandse Vereniging voor Ruimtevaart (welker leden er voor het merendeel onkundig van waren) en de Deutsche Raketengesellschaft, een West- duitse ruimtevaartvereniging. Doordat er wat te veel wind stond kwamen de postraketjes vermoede lijk van Duits fabrikaat niet zover als men had gehoopt. Zij werden onder een vrij grote hoek gelanceerd. Op het hoogste punt van hun baan —7 onge veer anderhalve kilometer stieten zij kleine parachutes uit waaraan brief kaarten met filatelistische waarde wa ren bevestigd. Die kaarten werden ijlings verzameld. Zij zullen namelijk gretig aftrek vinden onder verzame laars. ROTTERDAM De 39-jarige typo graaf B. Indermaur uit de Vergeetme- nietstraat zat zondagmorgen in het bad toen omstreeks kwart over negen de bliksem in zijn huis sloeg. In zijn huiskamer, op de tweede ver dieping, sloeg de schoorsteen uit elkaar, de schoorsteenmantel werd ontzet en ook het dak van de woning werd bescha digd. De badende typograaf kwam met de schrik vrij. Van een onzer verslaggevers UTRECHT. De spoorwegen hebben de krachtproef van het drukste weekeinde goed doorstaan. Ondanks het feit, dat misschien wel een kwart van de hele bevolking dit weekeinde op reis ging en er bovendien een omvangrijk extra militair vervoer was, zijn er zater dag over het algemeen geen grotere vertragingen geweest dan vijf tot tien minuten. Alleen op de lijn Amsterdam-Arn hem was de vertraging groter met de treinen die aansluiting gaven op Duits land. Uit Duitsland kwamen zaterdag verscheidene treinen met meer dan een half uur vertraging in Arnhem aan. Zij waren zo druk bezet dat de controle aan de grens langer had ge duurd dan normaal. Door deze verlate aankomst, liepen de retourtreinen ver traging op. In het hele land liep alles tot twaalf uur zaterdagmiddag gesmeerd. Daarna ontstonden enige vertragingen. Op de lijn Rotterdam-Den Haag-Amsterdam was dit tien minuten, op het midden- net, de Betuwelijn, in Brabant en in het oosten van het land vijf tot acht minuten. De lijn Haarlem-Amsterdam was weer het knelpunt. De vertraging van de lustreinen was maximaal tien minu ten. Na acht uur zaterdagavond ebden alle vertragingen weer weg. Zondag hadden de spoorwegen weer pech met een ontsporing op het sta tion Staatsspoor in Den Haag Ver moedelijk doordat een wisselwachter de wissel te vroeg had omgezet n» het laatste wagenstel van de trr - -<•> even over half twaalf uit Utrc1- station binnenliep een andere - uit dan de rest van de trein gaan Het wagenstel raakte buiten en kwam dwars over de lijn stilstaande, lege personen trein t stand. Er gebeurden geen pers r ';i ongelukken. Een portaal van de boven- Gisteren tegen het middaguur is op het station Staatsspoor in Den Haag een wagenstel uit de rails gelopen en dwars over de lijn naar Utrecht tegen een lege personentre' - gebotst. Verder ging dit weekeinde oij de spoorwegen alles redelijk goed. Op het-volkstuinencömplex Onze Tuinen werd in enkele seconden tijds een chaos aangericht. Zeven tuinhuisjes werden vernield, een achtste werd in zijn geheel opge nomen en meters verder neerge kwakt. Vrijwel alle huisjes kregen glasschade. Het bejaarde echtpaar Schagen uit de Ameidisstraat te Rotterdam- Overschie, dat juist een kopje soep wilde nuttigen, zat plotseling tussen de brokstukken; het tuinhuisje vloog de lucht in en ging aan flarden. De hevig geschrokken oudjes werden met snijwonden en lichte kneuzin gen door dr. W. J. de Graaf naar het ziekenhuis Dijkzigt gebracht. Een bij het viaduct aan de Doen- kade staande woonwagen werd om vergeworpen, waarbij het echtpaar M. M. Perdaams en twee kinderen verwondingen en kneuzingen op liepen. Een naast de woonwagen ge parkeerde personenauto kwam twin tig meter verder terecht. Ten slotte vernielde de windhoos nog een pas voltooide en nog niet tegen stormschade verzekerde schuur van de landbouwer J. Verboon, op de grens van Berkel en Bergschen- hoek. Dakplaten en gordingen wer den honderden meters ver meege nomen. Waar is het nu nog zomer, zo zal men zich in deze barre dagen af vragen. In Finland, Lapland en het noorden van Zweden, binnen de poolcirkel dus, is gisteren hier en daar dertig graden genoteerd. Verder is het lekker aan de Rivièra waar de temperatuur tot 25 graden opliep en ook in Zuid-Italië en Spanje is het volop zomer. Eigen nieuwsdienst. SCHIPHOL. Met een knal ge lijk een kanonschot heeft de blik sem gisteren een stukje van het staartvlak van een Boeing-707 van de Pan American World Airways geslagen. Het straalvliegtuig bleef kwarttier later behouden op London kwartierl ater behouden op London Airport. Geen van de inzittenden mankeerde iets. Het toestel werd getroffen toen het vijf minuten na het vertrek van Schiphol door een woelige luchtmassa steeg. Een van de pas sagiers, de Amerikaan David Mac- donald vertelde: „Door de cabine schoot ineens een helle lichtflits en iedereen hoorde een verschrikkelijke knal. Dat was alles, wat we ervan i hebben gemerkt. Het toestel vloog 'normaal verder." De gezagvoerder Nick Carter zei „paf te hebben gestaan", toen hij van de boordwerktuigkundige hoorde, dat er een stukje uit de staart was ge slagen. „Ik ben zeker al tien keer door de bliksem getroffen, maar zo iets is me nog nooit overkomen." Op London Airport is het toestel gerepareerd. Het vloog later door naar New York. Het stukje staart, ongeveer drie centimeter in het vierkant, is op het Zandvoortse strand teruggevonden. LISSABON (AP). Dertig Angolanen en twee Portugezen zouden gesneuveld zijn in een hevig gevecht dat gisteren nabij Mazumba in noordelijk Angola werd geleverd. Het Portugese persbureau Lusi/tania berichtte dat een militair detachement verscheidene posten op de opstandelin gen heroverd had. In Muqueama werd een bezetting van 120 man achtergela ten, maar gisterochtend heropende een aanvalsmacht van duizenden opstande lingen de aanval. De Portugezen hadden echter kans gezien de aanvallers, die gewapend waren met geweren en mi trailleurs, terug tedrijven. Eigen nieuwsdienst. ZANDVOORT. Woonwagenbewo ners uit Zandvoort hebben Zaterdag nacht een Duitse inspecteur van politie met een snelheid van zeventig kilome ter per uur met hun auto meegesleept. De woonwagenbewoners hadden de met vakantie zijnde inspecteur horlo ges te koop aangeboden, maar de Duit ser ging er niet op in. De kooplieden werden kwaad en probeerden de man in hun auto te sleuren. Zij kregen al leen zijn arm in de auto en reden toen met grote snelheid weg. Vier vrien den van de Duitser gingen de auto achterna en dwongen hem tot stoppen, Daarop volgde een gevecht waar bij de woonwagenbewoners het hard te verduren kregen. De inspecteur heeft de woeste rit doorstaan zonder ernstige verwondin gen op te lopen. DEN HAAG. De kans dat er dit jaar via de Nederlandse veilingen on rijpe appels en peren bij het publiek terecht zullen komen, is niet groot. Van vandaag af geldt .,amelijk op de Nederlandse veilingen een veilverbod voor onrijpe appels en peren. Partijen appels en peren waarin der gelijke vruchten voorkomen moeten worden bewaard tot ze wel voldoende rijp zijn. Anders moeten ze worden vernietigd of voor veevoeder worden worden verkocht. De zesjarige Adje de Bruyn uit de Hamelstraat te Rotterdam is zaterdag morgen in de Rotte gevallen en jam merlijk verdronken. Enige uren later haalde de politie hem op. Wel kwam de politie erachter, dat Van H. tot over zijn oren in de schuld zit. Schuldeisers, die zich tot nog toe heb ben aangemeld, vorderen samen ruim vijftigduizend gulden van hem. De' schul den bestaan hoofdzakelijk uit leningen die Van H. heeft gesloten in de kring van de oud-gereformeerde kerk, waartoe hij zelf behoorde. Van H. had nooit van de emigratie plannen gerept. Zelfs zijn naaste familie wist van niets. Van H. werd alom geroemd om zijn nauwgezetheid. Zijn rapporten als amb ténaar werden dikwijls aan anderen ten voorbeeld gesteld. Hij was secretaris van de gereformeerde schoolvereniging, een functie waarin zijn nauwgezetheid hem eveneens groot vertrouwen bezorg de. Zijn plotselinge verdwijnen is een nieuw bewijs van 's mans punctualiteit. Al sinds vorig jaar werkte hij in het geheim aan zijn emigratie. Vlak voor zijn vakantie was de zaak in kannen en kruiken, zonder dat er iets was uitge lekt. Erfenis Toen buren hem vroegen waarom de meubels uit het huis werden gehaald zei mevrouw Van H.: „Wij hebben een erfenis gekregen en krijgen nieuwe meu bels". Van H. zei tegen anderen: „Er zit de houtworm in. Het meubilair krijgt een blauwzuurbad". De avond voor zijn vertrek vierde Van H. met zijn gezin bij zijn schoon moeder de verjaardag van één van zijn dochtertjes. Tegen negen uur gingen ze naar huis, omdat „de meisjes vroeg naar bed moeten". Het gezin ging alleen even naar het lege huis om een taxi te bellen, die het naar Rotterdam zou brengen. Die nacht overnachtte de familie Van H. in een hotel te Rotterdam en de volgende .dag 17 juni vertrok zij met de Rijndam naar Canada. Advertentie leiding brak, waardoor het hele station zonder stroom kwam te staan. Tot half drie werden de reizigers per bus vervoerd tussen Den Haag S.S. en Voorburg, waar de treinen uit Utrecht keerden. Daarna was weer één spoor bereidbaar. Tegen de avond was de he le lijn weer vrij. Op de treinenloop in de rest van het land heeft dat allemaal geen in- ■i'oed gehad. Gisteren hebben zich ver der geen moeilijkheden of noemens waardige vertragingen voorgedaan. Het uitb'.iiven van vervoer naar de stran den door het slechte weer zal daar toe hebben bijgedragen. Eigen nieuwsdienst BIAK. Gezond en wel is sergeant Coenraad Meyers, die negentien dagen zoek is geweest op het Nieuw-Guinese eiland Misool, gisteren aangekomen in Biak. Hij is daar voor behandeling van een wond aan zijn linkervoet opgenomen in de centrale ziekenboeg. BINNENYERINGBED Ti et beste bed ooit gemaakt 1 SCHUIMRUBBERBEI met versterkte middensec tor fabrieken Zevenbergen Leningen Vier bekeuringen? Da's meer dan ik voor de kar heb betaalde Van onze correspondent LONDEN. Een ernstige trein ramp maakte zondagmorgen bij de Engelse badplaats Blackpool een wreed einde aan de vakantieplannen van zeer veel mensen. Zeven doden en 116 gewonden vermeldde de ver lieslost, nadat een personentrein bij het plaatsje Singleton in de omge ving van Blackpool in volle vaart achterop een stilstaande goederen trein reed. Het gevolg was verschrikkelijk: vier van de zes wagons van de per sonentrein werden als luciferdoosjes ineengedrukt, een deel ervan kan telde vèn de spoordijk af. Zeer vele doden en gewonden van de trein, die stampvol vakantiegangers was, raak ten in de wagonstukken beklemd. Uit de vérre omgéving spoedden zich ziekenauto's, brandweergroepen, afdelingen van de politie en oprui- mingsploegen van de spoorwegen naar de plaats van het ongeluk. Weldra vertrokken de eerste zie kenauto's met de zwaarst gewonden naar Blackpool, waar men de gehele dag in de weer was met het opereren en verzorgen van de ge wonden. De bestuurder van de personen trein, een dieseltrein, werd op slag gedood. Hij had zijn trein juist onder een viaduct geleid, toen de goederen trein zijn weg versperde. Er volgde een vreselijke klap. De diesellocomo tief werd omhoog gestuwd en over de vier achterste wagons van de goederentrein gesleurd en kantelde toen de spoorbaan af. Het lawaai was oorverdovend. De passagiers Werden als kegels omver gegooid door de kracht van de schok die ontstond, vrouwen en kinderen gilden. Een der wagons stond even steil overeind en kwam toen met een geweldige smak naast de spoor baan terecht. ROME (Reuter) Een jonge Italiaanse huisschilder heeft gisteren zijn verloofde en haar stiefmoeder doodgeschoten. De jongeman was kwaad geworden omdat de bruidsschat van het meisje lager bleek dan hij zich had voorgesteld. De schilder, de twintigjarige Mauro Serafini uit Rocca di Papa, een plaats je vlakbij Rome, had een genoeglijk zondagmorgenbezoek zullen brengen aan zijn aanstaande schoonouders. Mauro vond het echter nodig om te gaan praten óver de bruidsschat die zijn verloofde mee zou krijgen. Hij ontzag zich niet om het huis en de wijngaard van zijn aanstaande schoon vader op te eisen. Deze vond dat al te veel, vooral gezien het feit dat zijn achttienjarige dochter een anderhalf jaar oud kind van de schilder had en een tweede verwachtte, en lachte de jongeman vierkant uit. Het lachen verging hem echter gauw toen hij zag dat Serafi ni een pistool Uit zijn zak haalde. Mét één grote sprong wist hij nog net op tijd de kamer uit te komen. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Over het alge meen veel bewol king met nu en dan regen- of onweers buien. Zwakke tot matige wind. in hoofdzaak uit wes telijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. MIESJE: Anquetil zit er nu warmpjes bij. 18 juli: zon op 4.40, zon onder 20.51; maan op 10.29, maan onder 23.17. Van onze weerkundige medewerker Gelukkig vooral voor de talrijke vakantiegangers is er verbete ring in het weer te bespeuren. De depressie boven de Noord zee, die ons het kwade weer heeft gebracht, wordt nu minder diep waardoor de buiigheid ver mindert, de opklaringen breder worden en de wind ook minder sterk is dan de vorige dagen. Vooral aan de kust mag men meer opklaringen verwachten zodat het allerkilste wel wat van het weer af zal gaan maar het echte zomerweer laat nog op zich wachten. Gijzeling De te hulp geroepen politie kon wei nig uitrichten. Serafini dreigde zijn verloofde en haar moeder dood te schieten zodra er een agent het huis binnen zou komen. De hele lange zondagmiddag heeft Serafini de twee vrouwen zo in gijze ling gehouden. Halfweg de middag verscheen het meisje voor het venster. Zij vroeg de politie weg te gaan om zo een tragedie te voorkomen. Tegen het einde van de middag ver scheen Serafini op het balkon van het belegerde huls. Met zijn baby op de arm en het pistool in de hand poseer de hij trots voor de fotografen. Even later werden in het huis pis toolschoten gehoord. Onder doodse stil te kwam Serafini onmiddellijk daar op het huis uit om zich over te ge ven aan de politie. Binnen werden de lijken van de twee vrouwen gevonden.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1