Rukwinden ramden kranen tegen de grond Arndt aan Zwitserland uitgeleverd Vijftien kinderen nog net ontsnapt Winderige bewolking MINISTER: TOELATING IN VERSNELD TEMPO Tweede Kamer neemt scherpe motie aan spijtoptanten over ALLE GEMALEN VAN ROTTERDAM MOESTEN STRIJD TEGEN HET REGENWATER AANBINDEN x m Zwaar bewaakt naar vliegtuig MINISTER WEEK AF VAN RECHTERLIJK ADVIES Melkslijters in Rijswijk niet meer naar boven Dambreuk nabij Seoel: 127 doden Tot terugwijzing geconcludeerd De Bilt: Wind PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Margarine één cent goedkoper Dankzij personeelstekort uur lang overstappen Automobilist betrapt aanrander Zie vertier pagina 7 Geld woei door Lekkerkerk Sjach Muda beledigde minister niet Zie verder pag. 7 Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. 3. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraat 38, telefoon 011503189. Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartsa!' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter* T cent per woord met een minimum van 1,-* 16e JAARGANG No. 4904 Donderdag 13 juli 1961 NOODWEER EIST VIJF DODEN Van onze verslaggevers ROTTERDAM. Hevige rukwinden, vreselijke slagregens en een zwaar onweer hebben gisteren een groot deel van Nederland geteisterd. Het noodweer duurde nauwelijks een uur, maar in die tijd had het een breed spoor van dood en verwoesting getrokken. De omstreken van Rotterdam hadden het meest te lijden onder het meedogenloze geweld. Verscheidene hijskranen werden omver geworpen, waardoor enkele mensen onder het neerstortende staal het leven verloren. De klap waarmee een omvallende hijskraan van de scheepswerf Vuyk en Zonen een einde maakte aan het leven van de negentien jarige J. Salland en de 22-jarige W. Habitz, beiden uit Kampen, bracht heel Capelle aan den IJssel in opschudding. De rijdende kraan was door een windstoot gaan rijden, vloog met veertig kilo meter snelheid tegen een stootblok en sloeg tegen de grond. De 42 meter lange arm veranderde een groot deel van de Neder landse fabriek voor stalen meubelen van de firma Korsten De Visser en Co. in een ravage. De Kampenaar J. Salland werd door het staal verpletterd. Hij was een van de ongeveer zestig arbeiders, die in de loods Van een onzer verslaggevers MAASTRICHT. Verbitterd en angstig is gisteren de Duitse wapen handelaar R. \V. Arndt, die heeft gewerkt voor het Algerijnse bevrijdings front F.L.N., op transport gesteld naar Zwitserland. Nadat Arndt ruim drie maanden in het Maastrichtse huis van bewaring had zitten afwachten en zelfs tien dagen in hongerstaking was geweest, maakte minister Beerman gisteren in de Tweede Kamer bekend dat hij had besloten hem aan Zwitserland uit te leveren. Daarmee week de minister af van het advies van de Maastrichtse recht bank. Die had in april aanbevolen het Zwitserse verzoek tot uitlevering af te wijzen, omdat volgens haar duidelijk was aangetoond dat Arndt op het tijd stip van de moord waarvan de Zwit serse justitie hem verdacht, in Berlijn was geweest. Slachtoffer van die moord was de wapenhandelaar Marcel Leo pold, die de F.L.N. had opgelicht door onde'ugdelijke wapens en springstoffen te leveren. Normaal beslist de minister binnen veertien dagen na het advies van de rechtbank. Nu duurde het twee en een halve maand, omdat mr. Beerman eerst inlichtingen had gevraagd aan de Zwit serse justitie. Vertrouwen „Daarmee heb ik al meer dan mijn plicht gedaan", zei hij gisteren in de Tweede Kamer, waar hij vragen van het Kamerlid mr. A. M. I. H. Baeten beantwoordde. „De Zwitserse regering heeft nu laten weten dat zowel de rechter van instructie te Genève als zij zelf het verzoek om uitlevering onver kort handhaafde op grond van de ge gevens, waarover de rechter van in structie beschikte", zo vertelde de minister. De rechtbank had weliswaar afwij zend geadviseerd op het Zwitserse ver zoek. maar het uitleveringsverdrag tussen Nederland en Zwitserland be rust op het zgn. continentale stelsel, dat wil zeggen dat het niet aan de rech ter van het uitleverende land is om uit te maken of de opgeëiste arrestant al dan niet schuldig is. Het verdrag is gebaseerd op wederzijds vertrouwen in elkanders rechtspleging, aldus minister Beerman. Arndt had zondag nog zijn vertrou wen in deze minister uitgesproken toen hij hoorde dat deze persoonlijk de zaak van zijn uitlevering zou behandelen. Voor Arndt was dat voldoende geweest zijn hongerstaking te beëindigen. In Genève wil hij nu opnieuw in honger staking gaan. zo liet hij gisteren bij zijn vertrek uit Maastricht doorschemeren. Bang De Duitser stapte met een bang hart in de wagen die hem naar Schiphol zou brengen. Bang, omdat hij vreest voor de wraak van de Rode Hand, de ultra-rechtse terreurorganisatie die hem al vele malen heeft bedreigd. Net als in zijn woonplaats Berlijn, waren er m Maastricht anonieme telefoontjes op be paalde adressen binnengekomen met dreigementen van handlangers van de Rode Hand. Deze anti-Algerijnse orga nisatie heeft in Genève, de stad waar Arndt zal worden berecht, haar hoofd kwartier. Of het vrees voor een eventuele actie van de Rode Hand was, werd niet dui- NEW YORK fA.P.). De Ameri kaanse vrouw die in de oorlog als ..Axis Sally" vanachter de Duitse mi crofoons probeerde het moreel van de Amerikaanse troepen te verzwakken, zal. nu zij naar straf heeft uitgezeten, onderwijzeres worden. Mildred Gillars, zoals Axis Sally heet, is maandag uit de gevangenis ontslagen. Zij zal les gaan geven aan een kloosterschool in Columbus. delijk, maar feit was dat het vertrek van de Duitse wapenhandelaar van Schiphol met veel geheimzinnigheid gepaard ging. Omstreeks half zes ar riveerde de wit-blauwe auto van de rijkspolitie waarin Arndt met vijf po litiemannen uit Maastricht was geko men, op de luchthaven. Bewaakt Tn volle vaart stoof de auto door de hoofdingang van Schiphol. Aan de zij kant van het platform werd Arndt in een gele inspectiewagen van de haven dienst overgebracht. Deze wagen reed met de arrestant tot aan het begin van een startbaan, waar Arndt overstapte in de Viscount van de K.L.M. Otto Liliënthal, ver buiten het bereik van alle nieuwsgierigen. Even staarde de wat gedrongen man met het bleke gezicht, dat nog duide lijk de sporen van de hongerstaking vertoonde, om zich heen voordat hij tussen drie marechaussees de passa- gierstrap opliep. Vlak voor het vertrek van het vliegtuig nam iemand van de Zwitserse politie, Hessier, de Duitser over. Niet gekomen De vrouw van Arndt was bij het vertrek van haar man niet aanwezig. Zij was van plan geweest ervoor naar Nederland te komen en toen zij gister ochtend van de Nederlandse advocaat mr. Lissone die Arndt in Maastricht bijstond het bericht van de uitlevering kreeg, besloot zij onmiddellijk het vlieg tuig naar Nederland te nemen. Zij zou dan nog net op tijd gekomen zijn, want aanvankelijk zou de uitlevering vandaag pas geschieden. Toen van het ministerie het bericht kwam dat Arndt nog gisteren zou vertrekken, kon zijn vrouw door een ijlgesprek nog net worden gewaarschuwd dat haar over komst geen zin meer had. aan het werk waren, toen het gevaarte naar beneden kwam. Vijf arbeiders konden hoewel gewond zelf uit de ravage kruipen. De heer Habitz werd ernstig gewond door zijn collega's bevrijd. Hij overleed na enkele uren in het ziekenhuis. De kraandrijver A. Offerman (55) wist vlak voordat de kraau het dak van de fabriek raakte, uit zijn hokje te springen. Hij ver wonde alleen zijn handen. Ook op de werf van Verolme in Alblasserdam werd een arbeider door een omgewaaide torenkraan vermorzeld. Het gevaarte nam in zijn val twee kleinere kranen mee. De 47-jarige A. J. van Dam uit Alblasserdam, was op slag dood. De machinist, de 57-jarige A. van Steenderen, eveneens uit Alblasserdam, maakte in de cabine de val van dertig meter hoogte mee. Hij brak een dijbeen, enkele ribben en een paar vingers. Vijftien kinderen en enkele volwassenen ontsnapten op het nippertje aan de dood, toen in Rijswijk een vijftig meter hoge torenkraan kapseisde en op een paar meter van een frietenkraampje tegen de grond sloeg. Het drie en een halve ton zware bdllasthlok kwam vlak naast een vrachtauto in de berm terecht. De kraanmachinist liep enkele fracturen op. De Goese sportvisser C. J. Steenhart (49) is tijdens de storm in de Zandkreek verdronken. Hij was met een andere visser aan het hengelen, toen hun bootje werd overspoeld. De mannen sloegen overboord. De ene bereikte na een uur zwemmen de kant, de andere is daar niet in geslaagd. Een harde windvlaag blies in Nieuw-Lekkerland een wachthuisje voor buspassagiers van de Hoge Lekdijk. Vier mensen werden mee in het water gesleurd. De 77-jarige mevrouw De Ruiter uit Streefkerk bezweek in het ziekenhuis aan haar verwondingen. Drie mensen met wie zij op de bus had staan wachten, werden gewond; een van hen, de 66-jarige weduwe Breed- veld, ernstig. Van onze Haagse redactie RIJSWIJK De Rijswijkse melk slijters krijgen pijn in hun rug en benen van het trappen lopen in de flats. Zij hebben daarom op een ver gadering besloten van 21 augustus af geen trappen meer te lopen. Dit mede met het oog op het groeiende perso neelstekort, waardoor vele slijters 's zaterdags tien uur of zelfs langer werken. De huisvrouwen zullen dus voortaan zelf trappen moeten lopen. Voor ouden van dagen en zieken zullen de melk slijters een uitzondering maken. De ver tegenwoordigsters van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers trachtten de zaak nog te redden met het voorstel alleen 's zaterdags en desnoods ook 's maandags geen trappen te lopen, maar dit voorstel werd resoluut verworpen. Twee momenten een tragedie. Luttele uren nadat minister Beer man in de Tweede Kamer zijn opzienbarende beslissing had ge nomen dat de Staat der Neder landen de Berlijnse wapenhande laar R. Arndt aan Zwitserland moest uitleveren, werd het slacht offer van dit besluit in het vlieg tuig naar Zurich gezet. Met een haast krampachtige glimlach op het gezicht is de heer Arndt, begeleid door potige po litiemannen het vliegtuig inge loodst. Het gezicht van de minister stond zo ïnogelijk nog ernstiger, want de president van de recht bank in Maastricht had tevoren geadviseerd Arndt niet uit te le veren met het oog op het wezen lijke gevaar voor wraak van de Algerijnse terroristen Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. De margarine, die 38 cent of meer per pakje kost, zal met ingang van vandaag één cent goedkoper worden. De Bond van Nederlandse margari nefabrikanten heeft dit gisteren mee gedeeld. De fabrikanten hebben deze maatregel kunnen nemen wegens een daling van de prijs van bepaalde grondstoffen. NEW YORK (AP) De muzikale komedie My fair lady heeft gisteren het record van Broadway gebroken. Indien het nog even duurt zal het stuk, dat nu hier 2.213 maal werd gebracht, het absolute wereldrecord slaan. Dat staat op naam van Chu Chin Chow, de mu zikale bewerk' "an ..All Baba en de veertig Rove van 1916 af 2.228 maal in Lond „.igevoerd. Volgens ram, hebben meer dan drie miljoen mensen „My fair lady" in het Mark Hellingertheater gezien. SEOEL (A.P.) Door het breken van een dam zijn twee dorpen ten zui den van Seoel overstroomd. Er zijn 127 mensen verdronken. In de dorpen zijn meer dan duizend huizen weggespoeld of verwoest. Onge veer vierduizend mensen zijn dakloos. Er zijn nog vele vermisten. Het doden cijfer zal nog wel stijgen. De dam is gebroken doordat het wa ter in het door de dam afgesloten re servoir door enkele dagen lang aan houdende zeer zware regens, bijzonder hoog was gestegen. Overval in Purmerend voor Hoge Raad Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De procureur-generaal bij de Hoge Raad heeft gisteren gecon cludeerd tot terugwijzing van de zaken tegen de gebroeders T., de 38-jarige sla ger Gerard T. en de 41-jarige tuinder Frans T, beiden uit Velsen. De procu reur-generaal kwam op formele gron den tot die conclusie. De broers zijn wegens een bijna tien jaar geleden gepleegde overval op een afgelegen boerderij in Purmerend door het Amsterdamse gerechtshof tot elk acht jaar gevangenisstraf veroordeeld, nadat de rechtbank zes jaar had opgelegd. Bij de overval was de bejaarde bewoner van de boerderij Pieter Laan gedood en waren zijn beide zusters ernstig gewond door de koevoet waarmee Frans T. hen velde. De stad Rotterdam hield van het geweld alleen veel water over. Alle twintig gemalen gingen een kwartier nadat de bui was losgebarsten op volle toeren draaien. Bij het hoofdgemaal aan de Westersingel, waar normaliter af en toe één pomp in bedrijf is, moesten al spoedig drie pompen gaan draaien. Met de aldus verhoogde capa citeit kon veertig kubieke meter over tollig water per minuut op de Maas worden uitgeslagen. Die hoogste capa citeit was overigens, nauwelijks toe reikend. Toen de bui" op haar hevigst was, viel er méér regen dan het. hoofd- gema'al kon uitslaan. Gêvolg Was, dat talloze kelders en laaggelegen kamers onder water liepen. Op dé luchthaven Rotterdam sloeg de storm harder toe. Daar sloeg een Tiger Moth van de Aero Ypenburg bij het landen over de kop. Van het toestel bleef een hoop schroot over. De piloot, de heer N. J. van der Voorn, kwam er met een kleine wond aan zijn voorhoofd af. In Berkenwoude is men vannacht met man en macht bezig geweest om de grootste schade te herstellen als gevolg van een wervelwind die over de Krimpenerwaard was getrokken. Tientallen huizen waren hun schoor stenen kwijt. In de Koningin Juliana- straat was het dak van een schuurtje Van onze Haagse redactie DEN HAAG De overstapjes voor de Haaigse trams en bussen zullen voortaan een uur geldig zijn. De Haagse Tramweg Maatschappij heeft de geldigheidsduur van de kaartjes noodgedwongen met een kwartier moe ten verlengen, omdat het aantal ritten moest worden verminderd door gebrek aan personeel. B. en W. van Den Haag hebben dat meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het raadslid mejuffrouw mr. J. J. Th. ten Broecke Hoekstra. Van onze correspondent BREDA. Op de Leursebaan hij het Liesbos in Breda is gisteren omstreeks het middaguur de 23-jarige mevrouw J. G. uit Prinsenbeek door de 26-jarige A. J. S. uit Berghem, België, aangerand. De vrouw fietste langs het bos. De Belg reed haar op zijn fiets voorbij en stapte even verder af. Toen de vrouw hem passeerde sleurde hij haar van de fiets af en de greppel langs de weg in. Daar kneep hij haar de keel dicht en trok hij de kleren van haar lijf. Een vertegenwoordiger uit Roosendaal, die even later met zijn auto langs kwam, slaagde erin de vrouw te bevrij den. Hij hield de Belg in bedwang tot de politie gewaarschuwd door een tweede voorbijganger hem kwam op. halen. SOLDAAT MISHANDELD Majoor en luitenant vier weken celstraf Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. Het Hoog Militair Ge rechtshof heeft de 41-jarige majoor joor A. W. R. en de 28-jarige eerste luitenant L. J. v. d. B. ieder veroor deeld tot vier weken gevangenisstraf en voorwaardelijk ontslag uit de dienst wegens mishandeling van een soldaat. Tijdens een oefening in La Courtine op 30 september vorig jaar was de majoor in woede ontstoken, omdat een soldaat die hem met een jeep passeer de zijn jeep van de weg probeerde te drukken. Hij was de jongeman achterna ge gaan, had hem staande gehouden en meermalen in het gezicht geslagen. De eerste luitenant had de soldaat getrapt, Deze had uit angst voor represailles niets terug gedaan, hoewel hij een vaar dig bokser en judoka was. door de ramen van het huis van de familie Van Zeideren gewaaid. Het pasgekochte meubilair was aan spaan ders geslagen. Van onze correspondent. LEKKERKERK. De marktkoop lieden in Lekkerkerk hebben gisteren een slechte dag' gehad. De storm nam hun tentjes en de spullen die tentoon gesteld lagen mee. Van enkele textiel handelaren vlogen de broeken en an dere stoffen de lucht in en belandden op het dak van de Nederlandse her vormde kerk. Papiergeld van de marktkooplui vloog eveneens de lucht in. Het bedrag wordt op tienduizend gulden geschat. „Kip zonder kop Van onze correspondent. ARNHEM. Sjach Muda Haris bin Abdul Hamid, ofwel de 45-jarige Nijmegenaar C.W.M., die op een pa pier had geschreven dat minister Toxopeus „een kip zonder kop" was en die dat papier op een vitrine in Nijmegen had geplakt, gaat vrij uit. De rechtbank in Arnhem sprak hem gisteren vrij van de ten laste gelegde belediging van een minister. De offi cier van justitie had negen maanden geëist, waarvan vier voorwaardelijk. De rechtbank ging er van uit, dat de beledigende woorden geen betrek king hadden op de regering, noch op het werk van de minister. Daar door blijft slechts eenvoudige beledi ging van een privé-persoon over, die alleen op klacht van de beledigde kan worden behandeld. De minister had die klacht niet ingediend. Je knieën zijn warmDaniël: waar is ze? Advertentie SIGAREN Geniet er van! PARADlS0 22ct. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteren om 23.15 uur; Veranderlijke be wolking met enke le regen- of on weersbuien. Matige tot krachtige, in de middag wellicht krachtige tot storm achtige wind, rui mend naar zuid west of west. Koel weer. MIESJE: Even kijken of het dak er nog op zit! 14 juli: zon op 4.36, zon onder 20.55; maan op 6.20, onder 21.39. Van onze weerkundige medewerker Vooral in het westen van het land zijn de elementen gisteren hevig te keer gegaan. Omstreeks half twee 's middags werden de eerste berichten over het losbar stende onweer uit Zeeland ont vangen. Kort na zeven uur gis teravond kwamen de laatste uit de provincie Groningen. Een diepe depressie, die langs het zuiden van Ierland naar de ingang van het Kanaal trok, is er de belangrijkste oorzaak van geweest. Aan de zuidzijde van dit centrum woedden boven de Golf van Biscaje hevige stormen; gol ven tot veertien meter hoogte heb ben daar de schepen gebeukt. Om dit centrum heen is vrij koude lucht van het noorden van de oceaan Frankrijk binnenge drongen en vervolgens naar het noorden gestroomd. De depressie bij bet Kanaal, die oorzaak was van het warme weer van giste ren, doordat zij de warme lucht boven Frankrijk naar het noorden dreef is dus tevens de oorzaak ge worden van liet binnendringen van de koude lucht, met alles wat daarbij hoorde. Tijdens de buien, die ook in Frankrijk en België hebben huis gehouden, zijn grote hoeveelheden regen gevallen. De luchthavens van Rotterdam en Amsterdam meldden ieder achttien millimeter. Het vliegveld Zuid-Limburg daar entegen ving slechts 0.4 mm op, hoewel het ook daar had geon weerd. De depressie bevond zich gister avond nog steeds boven het Ka naal. In grote delen van West- Europa daalde de luchtdruk nog, zodat er niet veel standvastigs in het vooruitzicht is. Te minder om dat de depressie aanstalten maak te zich in de richting van ons land te bewegen. Bij een afwisselend zware en lichte bewolking zal er nog wel eens een bui vallen, maar de stor men boven de Golf van Biscaje zullen vermoedelijk niet meer tot ons land doordringen, al zal de wind wel wat aanwakkeren. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De toelating van mensen uit Indonesië zal in ver sneld tempo geschieden. Dit jaar zijn veertienhonderd visa verstrekt en het Departement van justitie zal voor het eind van 1961 naar schat ting nog drieduizend van deze be geerde documenten verlenen. Er blijven dan voor volgend jaar nog een kleine twaalfhonderd dossiers met aanvragen voor rond vijfduizend mensen over, die in de loop van 1962 zullen worden afgedaan. Deze toezegging deed minister mr. A. C. W. Beerman gistermiddag in de Tweede Kamer, waar hij met grote na druk het toelatingsbeleid van de rege ring ten opzichte van de spijtoptanten, de maatschappelijke Nederlanders en de groep gelijkgestelden uit het oude Indië verdedigde. De minister gebruikte een arsenaal van argumenten om aan te tenen dat sinds december 1960 (toen de Kamer in een motie op verruiming aandrong) de toelating ook werkelijk vlotter is gaan lopen. Hij verschoot zijn kruit tevergeefs op een ietwat geïrriteerde Tweede Kamer. Het moet uit zijn Mr. H. W. van Doorn, voorzitter van de Katholieke Volkspartij, kwam met een motie, die hij ruimschoots ge steund zag door medestanders uit de liberale, de socialistische en de pro testants-christelijke fracties. „Het moet nu maar eens uit zijn", zei de heer Van Doorn in zijn repliek. Iedere keer als de minister in deze Kamer geconfron teerd wordt met het toelatingsbeleid, doet hij toezeggingen. Van tweeën één: öf de mensen, waar het om gaat beho ren niet te worden toegelaten en dan kan de minister niet toegeven, öf zij behoren wel te komen en dan moet dat ook snel gebeuren. f

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1