pfM&n' Australië zeer wantrouwig Kamer gunt derde technische hogeschool aan Enschede Geen conferentie van Gemenebest over toetreden tot E.E.G. GAGARIN KEEK ZIJN OGEN UIT VERMOEDELIJK IN 1963 OPEN Hond vocht zes dagen voor zijn meester Antillianen gaan poolen Uitstel geen afstel voor Rotterdam LAATSTE NIEUWS De Bilt: Warm TOT HET LAATST VOLGEHOUDEN PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Woensdag 12 juli 1961 HET WEER OVERAL Verzet WRAK BIJNA GEHEEL UIT ZEE GEVIST Fridtjof Nansen moet loodrecht zijn neergestort Naar Nederland Samenwerking Teruggekrabbeld marineman Brits wegens spionage in arrest gesteld Zwaar bewapende Cubanen gevlucht naar Jamaica Hoger beroep in affaire-Socrates Niet nadelig Inbraak in Spijkenisse snel opgelost Nieuwe expeditie naar binnenland Nw.-Guinea Een D.C.-8 straalvliegtuig van de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij United Airlines is gisteren op het vliegveld van Denver in de staat Colorado van een lan dingsbaan geraakt en in brand gevlogen. De eerste berichten melden dat van de 116 inzittenden 109 passa giers en zeven bemanningsle den er achttien zijn om gekomen. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteren om 23.15 uur: weer wind temp. n.sl. Helsinki zw. bew. OZO 19 0 Stockh. zw. bew. Z 19 1 Oslo onweer Z 22 0 Kopenh. zw. bew. zzw 17 0 Aberdeen zw. bew. O 15 0 Londen zw. bew. zzw 25 0 A'dam zw. bew. wzw 22 0 Brussel h. bew. z 23 0 Luxemb. h. bew. w 24 0 Parijs h. béw. WNW 27 0 Bordeaux I. bew. NNO 26 0 Grenoble onweer NNW 29 0,4 Nice zw.bew. z 26 0 Berlijn zw. bew. zzo 23 0 Frankf. 1. bew. WNW 27 0 München zw. bew. zzo 26 0 Zürich regen O 0 0,1 Genève onweer z 27 8 Locarno onweer zw 26 7 Wenen zw. bew. zo 27 0 Innsbr. geh. bew. O 26 1 Belgrado 1. bew. stil 30 0 Ajaccio 1. bew. W 28 0 Madrid onbew. stil 6 Majorca onbew. wzw 32 0 Lissabon. onbew. WNW 27 0 Van onze Haagsche redactie DEN HAAG In een laatste po ging hebben de gemeentebesturen van Deventer en Arnhem de Tweede Kamer gewezen op de mogelijkheid de derde technische hogeschool in hun stad te vestigen. Zij deden dit gisteren in adressen aan de Kamer, vlak voordat de behandeling van het voorstel van minister Cals zou beginnen De burgemeester van Deventer woon de samen met drie van zijn wethouders de vergadering van de Kamer bij Spijtig voor hem legden de Kamer leden zich neer bij het besluit Enschede te kiezen. De burgemeester van Enschede en de oud-bungemeester van d'eze plaata waren ook naar het Kamergebouw gekomen. Zij hadden meer reden tol tevredenheid. Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraat 38, telefoon 01150—3189. Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad Lom* nummer* 13 cent Abonnementsprijs i 0,56 per week, 7,per kwartalt' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter* T cent per woord met een minimum van L— 16e JAARGANG No. 4903 Vrij warm en drukkend weer met zonnige pe rioden, maar in de middag regen- of onweersbuien. Gevolgd door af koeling. Zwakke tot matige wind tussen zuidoost en zuidwest. MIES JE: Meer ga ik vandaag niet doen. ENGELAND ALLÉÉN VOOR KEUS O Eigen nieuwsdienst LONDEN De Britse regering zal haar besluit om toe te treden tot de Europese Economische Gemeenschap uiteindelijk zelf nemen. Zij is niet van zins een conferentie van premiers van het Gemenebest, waar deze kwestie zal worden behandeld, hijeen te roepen. Dit verklaarde gisteren de Britse premier, Harold Maemillan in het Lagerhuis en het werd onderstreept in een communiqué, dat werd uitgegeven na de besprekingen, die de minister voor Gemenebestzaken, Duncan Sandys in Australië heeft gevoerd. Maemillan zei verder dat Engeland zeker geen lid van de EEG zal worden tonder dat bevredigende regelingen zijn getroffen voor de landen van het Gemenebest, voor de Europese Vrij handels-Associatie en voor de land bouw in het algemeen. „Wij zullen niet in staat zijn ons bij het verdrag van Rome over de EEG in zijn huidige vorm aan te sluiten", aldus de Britse premier. „Trouwens, artikel 237 van het verdrag voorziet in wijzigingen voor het geval staten toetreden die niet tot de oorspronkelijke onderteke naars behoren". Maemillan wilde geen rechtstreeks antwoord geven op de vraag van de Labourleider Gaitskell of Engeland de uitnodiging van de zes landen van de EEG om op 1 augustus een bijeenkomst bij te wonen van de ministerraad van de Westeuropese Unie (waarvan deze zes landen en Engeland lid zijn), zal aannemen. De ministers van buiten landse zaken van de EEG besloten maandag de raad van de WEU op 1 augustus en waarschijnlijk te Rome te laten vergaderen. De aansluiting bij de EEG is voor de landen van het Gemenebest nog lang niet in kannen en kruiken. De Britse minister Sandys zou gisteren als ,.een geschokt man" zo berichten Australische bladen de vergadering met zijn Australische collega's hebben verlaten. De Australiërs, vooraan hun minis ter-president Menzies, hebben Sandys zes uur lang het vuur na aan de sche nen gelegd. Zij gaven hem cijfer materiaal waaruit bleek dat de uitvoer van Australië per jaar met bijna 1,5 miljard zou teruglopen zo Engeland zich bij de EEG zou aansluiten zonder dat de voorkeursrechten van Australië op de Britse markt zouden worden be schermd. Menzies eiste zelfs dat er een Brits- Australische verklaring zou worden ge publiceerd waarin zou moeten staan dat de aansluiting van Engeland ern stige politieke gevolgen voor het Ge menebest zou hebben. Sandys heeft zich daartegen vijf da gen lang met succes verzet. Maar hij heeft niet kunnen verhinderen dat in het communiqué na de besprekingen met premier Menzies kwam te staan dat de toetreding tot de EEG van Lon den niet mag gaan ten koste van ver deeldheid binnen het Gemenebest. Australië, zo wordt in dit communi- Van onze luchtvaartredacteur ROTTERDAM. Van de op 30 mei vlakbij Lissabon in de Atlan tische Oceaan verongelukte DC-8 Fridtjof Nansen van de K.L.M. is nu 45 ton aan wrakstukken gebor gen. Er ontbreken nog maar wei nig onderdelen, zodat er grote kans is dat de oorzaak van het ongeluk kan worden opgespoord. Tot de vondsten op de zeebodem behoren zeer belangrijke instrumenten. Uit de toestand, waarin sommige beschadigde delen zijn aangetrof fen, maakt men op dat de DC-8 vrijwel loodrecht moet zijn neerge stort. Reden voor deze veronder stelling geven de geborgen moto ren, die zijn ingedrukt en aanzien lijk kleiner geworden. Een deel van de opgedoken instru menten is naar Nederland gebracht voor onderzoek door de Rijkslucht vaartdienst en het Nationaal Lucht vaartlaboratorium te Amsterdam. Ook zijn instrumenten voor verder onderzoek naar de fabrikanten in de Verenigde Staten gezonden. De meeste wrakstukken bestaan uit zeer kleine stukjes. Vier inspecteurs van de Rijksluchtvaartdienst, drie deskundigen van de K.L.M. en een vertegenwoordiger van Douglas zijn nu bezig in Portugal de wrakstukken samen te voegen. Dit moeizame werk en het laboratoriumonderzoek van de instrumenten zal naar verwachting ongeveer een maand in beslag ne men. Allen, die betrokken zijn bij het on derzoek naar deze ramp, menen dat het succes van de berging van zo veel wrakstukken vooral moet wor den toegeschreven aan de hulp van de Verenigde Staten en van Portu gal. Van een Amerikaans onderzee bootmoederschip stonden duikers en bergingsmateriaal ten dienste. Portu gese autoriteiten en vissers verleen den onvermoeid hun medewerking bij het opsporen van het wrak. qué echter ook gezegd, acht zich niet gerechtigd bezwaar te maken tegen het openen van Britse onderhandelingen over toetreding. Maar de Australische ministers hebben minister Sandys wel duidelijk gemaakt dat dit niet moet worden opgevat als een stilzwijgende goedkeuring. Zij erkenden dat de Brit se regering uitsluitend kan beslissen over de kwestie van de toetreding. Sandys heeft gepoogd olie op de gol ven te storten. Hij liet namelijk in het communiqué het volgende opnemen: .Engeland is er op bedacht de handel met Australië in stand te houden. In dien er onderhandelingen worden ge voerd met de EEG, is het de Britse bedoeling speciale regelingen te ver krijgen om de belangrijke handelsbe langen in het Gemenebest te bescher men." Maar ook heeft de Britse minister gezegd: „Een nauwer samengaan met Europa kan een nieuwe bron van kracht zijn. Niet alleen voor Engeland, maar ook voor het Gemenebest als geheel." Te Sydney is na Sandys' vertrek naar Canada gezegd: „Door in te stem men met het communiqué is Australië toch. wel een stuk teruggekrabbeld van zijn oorspronkelijke nog zwaardere eisen." Meer direct succes dan Sandys had de Britse minister voor luchtvaart, Thorneycroft, in Pakistan. Hij zegde Pakistan, eveneens een lid van het Ge menebest, toe dat er volledig rekening zal worden gehouden met de belangen van dit land bij een Britse toetreding tot de EEG. De Pakistaanse president Ajoeb Khan zei gisteren te Londen dat hij er van overtuigd was, dat de landen van het Gemenebest de economische problemen die zouden ontstaan door de aansluiting, konden oplossen. „Ik ge loof dat het veel goed zou doen als En geland zich bij de gemeenschappelijke markt zou aansluiten", aldus Ajoeb Khan. Te Parijs zei Jean Monnet, wiens actiecomité voor de verenigde staten van Europa de afgelopen dagen heeft vergaderd: „Ik geloof dat Engeland zich spoedig bij de zes zal aansluiten. Als Engeland eenmaal lid is zullen zijn bijzondere problemen zoals de betrek kingen met het Gemenebest en de landbouw, problemen van de gemeen schap zijn geworden. En die zouden dan sneller dan men nu veelal denkt, kunnen worden opgelost." Van onze correspondent LONDEN Weer is in Engeland een burgeremployé van de marine wegens spionage gearresteerd. Giste ren werd bekend gemaakt dat de po litie in de stad Bath een ambtenaar, die daar een ondergeschikte functie bekleedde bij een inrichting van de marine, in arrest heeft gesteld. Hij is in staat van beschuldiging gesteld op grond van de wet op de officiële ge heimen. Het onderzoek in deze nieuwe spio- nagezaak heeft verscheidene maanden in beslag genomen. Op het hoogste ni veau werden de resultaten ervan be sproken. Pas daarna sloeg de politie toe. De naam van de main werd niet be kend gemaakt; hij is 31 jaar. Men ver wacht dat een groot deel van het pro ces tegen hem achter gesloten deuren zal worden gevoerd. Zoals men weet is er op het ogenblik bij de Britse marine na het sensatio nele spionageproces dat onlangs in Lon den werd gevoerd, een diepgaand on derzoek aan de gang naar de handha ving van de veiligheidsvoorschriften. Joeri Gagarin keek gisteren in Londen zijn ogen uit. Hij kreeg tijdens de eerste dag van zijn bezoek aan Enge land dan ook wel vele nieuwe indrukken te verwerken. Hij amuseerde zich overigens best. Dat bleek uit de zonnige lach die hij voortdurend liet zien. Bij de ruim drieduizend handen die hij gistermiddag tijdens een receptie op de Russische ambassade moest schudden, was ook die van Valerie Hobson, de film actrice die getrouwd is met Engelands minister van oor log Profumo. Wat de Rus sische ruimtevaarder van haar zeer ruimtelijke hoed dacht, is niet bekend Zie verder pag. 5 BONN Sinds begin van het jaar zijn in Noordrijnland-Westfalen 450 gevallen van kinderverlamming voor gekomen, waarvan 25 met dodelijke afloop. De epidemie schijnt zich iets uit te breiden. Vorige week zijn veer. tien nieuwe gevallen geteld. In Düs- seldorf is toen een slachtoffer over leden, in andere delen van Noord rijnlandWestfalen twee. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De vestiging van een derde technische hogeschool in Ne derland en wel te Enschede, heeft de instemming verkregen van de Tweede Kamer. Minister Cals zette gisteravond nog eens uitvoerig uiteen, op tvelke grond een verdere uitbouw van het wetenschappelijk technisch onderwijs nodig is. Aan de steeds stijgende behoefte aan ingenieurs, speciaal op het gebied van de werktuigbouw, de elektrotechniek en de scheikunde, kunnen wij niet voldoen. De derde t.h. zal juist deze drie afdelingen omvat ten. De minister hoopt haar in 1963 te kunnen openen. Minister Cals vertelde de Kamer nog een nieuwtje. Hij heeft de chef van het chemisch onderzoek bij de Staats mijnen, dr. G. Berkhof, als weten schappelijk adviseur aan zijn departe ment verbonden, speciaal belast met de opzet van het onderwijs aan de derde t.h. Deze post zou de voorloper kunnen betekenen van een benoeming van dr. Berkhof tot eerste rector-mag- nificus aan de nieuwe t.h. Minder gelukkig was de minister met het tweede deel van zijn wets- KINGSTON (Reuter). Twee vis sers hebben gisteren een groep van 42 Cubanen aan land gebracht, die in een bootje enkele kilometers voor de ha ven van Montego Bay aan de noord kust van het eiland Jamaica in grote moeilijkheden verkeerde. De groep be stond uit mannen, vrouwen en kinde ren. Zij waren uitgeput van honger en dorst en verklaarden uit Cuba ge vlucht te zijn. De 28 mannen aan boord waren zwaar bewapend. De politie heeft zich voorlopig over de groep ontfermd, alsmede over de grote wapenvoorraad. bestaande uit ge weren, stenguns, revolvers, handgrana ten en munitie. SAN FRANCISCO (Reuter). Zes dagen en nachten vocht de trouwe hond Gretchen tegen wilde dieren in de Californische woestijn die het leven van zijn invalide meester belaagden. Toen vond men hen uitgehongerd en uitgeput, de hond vol schrammen en beten, maar beiden nog in leven en meer aan elkaar verknocht dan ooit. „Ik zou het nooit gehaald hebben zonder Gretchen", vertelde de 53- jarige Ramon Miller die een kunst been heeft. „Zuidelijk van de Do- denvallei sloeg ik verkeerd af en kwam in de gloeiend hete Moj ave woestijn zonder benzine te zitten. Te voet ging ik op verkenning uit WILLEMSTAD (ANP). In de Ne derlandse Antillen wordt de mogelijk heid geopend tot het houden van een voetbaltoto onder toezicht van de overheid. De prijzen zouden in geld moeten worden uitgekeerd. Het ontwerp-landsverordening tot wij ziging van de loterijverordening, waar door het houden van een gelegaliseerde pool mogelijk moet worden, is door de waarnemend gouverneur van de Neder landse Antillen, de heer C. Winkel, aan de Staten aangeboden. In de memorie van toelichting wordt gezegd, dat de toto de sportbeoefening zal bevorderen. maar nergens was een levende ziel te ontdekken. Zeven uur lang lie pen we voort en vonden tenslotte een schuilplaats tegen de zon in een grot-waaruit een bronnetje wa ter opwelde. Het leek me het beste daar te blijven tot men ons zou vinden. Gretchen vocht tegen de prairiewolven die daar met jakhal zen en andere dieren hun dorst kwamen lessen. Het dier weerde zich bijzonder dapper. Zonder Gret chen zou men van mij slechts af gekloven botten terug gevonden hebben." AMSTERDAM. (ANP) De direc teur van de N.V Socrates, de heer N. den B., heeft tegen het vonnis van de Amsterdamse rechtbank van 5 juli, waarbij hij wegens bedrieglijke bank breuk en oplichting tot vijftien maan den gevangenisstraf met aftrek werd veroordeeld, hoger beroep aangetekend. Ook de officier van justitie is van dit vonnis in beroep gegaan en eveneens van het vonnis van een jaar met aftrek, dat de rechtbank de voormalige onderdirec teur van de Amsterdamsche Bank, de heer T. H.. heeft opgelegd wegens ver duistering in dienstbetrekking. Tegen Den B. en H. had de officier respectievelijk twee en twee en een half jaar met aftrek geëist. ontwerpje de uitbreiding van de economische hogescholen. De kamer had er 's middags in grote meerderheid op aangedrongen de be slissing over de vraag of de economi sche hogescholen in ons land er een juridische faculteit bij kunnen krijgen uit te stellen. Dit vraagstuk wil de Kamer behandelen bij de bespreking van de omvangrijke nota Uitbreiding wetenschappelijk onderwijs, die minis ter Cals op 23 januari aan de Kamer heeft overgelegd. De liberale mevrouw ir. A. Kuiper-Struyk, ook lid van de -ge meenteraad van Rotterdam, had er overigens geen bezwaar tegen de in stelling van juridische faculteiten bij de economische hogescholen nu al mogelijk te maken. Slechts een deel van de rooms-ka- tholieke fractie wilde de voorstellen van de minister op dit punt geheel vol gen. De minister deed geen poging het ontwerp op dit punt te verdedigen en trok het bij nota van wijziging in. „Ik meen", zo zei hij, „dat dit voor Rotterdam en Tilburg niet nadelig kan zijn, omdat zij toch niet reeds in sep tember met de nieuwe faculteit, zouden beginnen. De bespreking van de nota zal niet meer zo lang op zich laten wachten, maar zou dit onverhoopt tooh het ge val zijn, dan kom ik weer met een wetsontwerpje." De minister gaf te kennen dat er in dit verband nog een beslissing moet Minister Cals koos Enschede vallen: De universiteit te Leiden heeft om een economische faculteit gevraagd. Over het voorstel de derde techni sche hogeschool in Enschede te ves tigen zeiden verscheidene Tweede-Ka merleden wat aarzelend het gevoel te hebben dat zij niet meer vrij stonden in hun keuze. Voor Enschede als plaats van vestiging zijn al allerlei voorberei dingen getroffen. Geen van hen kon echter deugdelijke argumenten aanvoeren voor Zwolle, Deventer of Arnhem boven Enschede. Dr. H. W. Tilanus, de fractievoorzitter van de christelijk-historischen, ging het verst en zei persoonlijk meer te voelen voor Deventer, al zou hij zich niet tegen Enschede verzetten. Overigens verbaasde het hem hoe gemakkelijk verschillende gemeenten zich hadden aangeboden als gegadig den voor hogeschool of universiteit en blijkbaar waren heengestapt over het vraagstuk van de kosten, de bouw grond, de huisvesting van studen ten, e.d. Voor de T. H. te Enschede vraagt de minister voor dit jaar 250.000 gulden aan, maar dat is na tuurlijk maar een klein deel. Met 250.000 gulden komen we dit jaar uit, zei minister Cals. En wat komt er volgend jaar bij, informeerde dr. Tilanus. Alleen maar nullen, zo stelde de bewindsman hem gerust. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Over de mogelijk heid dat Rotterdam een universiteit zal krijgen, heeft minister Cals zich gisteravond in de Tweede Kamer heel voorzichtig uitgelaten. „Ik heb bij de oprichting van de tweede technische hogeschool te Eind hoven gezegd", zo memoreerde hij, „dat er behoefte zal zijn aan een derde t.h., vermoedelijk over twintig jaar. Het is nu vijf jaar verder en deze derde t.h. blijkt al dringend nodig". „Rekent u nu voor Rotterdam met jaren of met tientallen jaren", vroeg hem mevrouw Kuiper-Struyk, waarop de bewindsman behoedzaam zei: '„Ik reken althans met één tiental". De mogelijkheid van een juridische faculteit voor de economische hoge scholen te Rotterdam en Tilburg is beslist niet van de baan. Het uitstel wordt geen afstel, zo maakte de minister duidelijk. Voor een eventuele Rotterdamse universiteit is het intrekken van zijn voorstel ove rigens niet ongunstig. Bij de komende, meer uitvoerige besprekingen in de Kamer van de nota Uitbreiding we tenschappelijk onderwijs zal veel die per op de structurele vraagstukken worden ingegaan, dan gisteren mo gelijk was. De Rotterdamse verlangens komen dan ongetwijfeld in breder verband aan de orde. Met de gasfabriek? SPIJKENISSE. In samenwerking met de Rotterdamse recherche is de rijkspolitie te Spijkenisse erin geslaagd ook de derde inbraak in de Botlekstoro snel op te lossen. Die derde inbraak werd vorige week in de nacht van 5 op 6 juli gepleegd. De waarde van de buit aan horloges, verrekijkers, transistors, bandrecorders en andere kostbaarheden, werd op 22.000 gulden begroot. Vrijwel al het gestolene is reeds ach terhaald; de 28-jarige chauffeur A.C.S. van de Meeuwenplaat en de 24-jarige kok C.J.P. uit Rotterdam zijn gearres teerd. Zij hadden hun buit weggesleept in gloednieuwe tassen en koffers uit de winkelvoorraad van de Shipstore. DEN HAAG. In oktober gaat een expeditie van de Oost-Borneomaatschap- pij en een buitenlandse maatschappij naar Nieuw-Guinea om een plan op te stellen voor de exploitatie van de ertsen in het Carstenszgebergte. Het is de be doeling met de winning van het erts binnen vier of vijf jaar te beginnen. Dat vertelde staatssecretaris Bot gis teren in de Eerste Kamer bij de behan deling van de concessie voor de ertsont ginning. De Kamer ging zonder hoofde lijke stemming met deze concessie ak koord. Eveneens zonder hoofdelijke stemming werden de wetsontwerpen over de fi nanciële verhouding rijk-gemeenten en over het afbetalingsstelsel goedgekeurd. f

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1