Koningen springen en dansen BggE N)Slif| Stuurman schreef bezwarende brief Nederland betrokken bij cyclonenonderzoek van Tiros 3 Begin van groot plan Winterdienst op patroon van de oude MOORD IN WALES Veertienjarig meisje thuis overweldigd Staatssecretaris Stijkel doet nieuw voorstel De BiltBewolkt KAPITEIN VAN DE WIEMA WAARSCHUWDE POLITIE VERZOEK OM VERVOLGING GEHEIM VAN WERVELSTORM mm PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 11 juli 1961 Scheepsbrand: WACHTEN BRANDBAAR PANIEK UITGEPUT Zielsgelukkig de gev angenis m Beter Spoedig Hoofdagent verdacht van verduistering LANDINGSRECHTEN Zwaar gewond door explosie in keuken Tachtig mille uit verenigingskas N.S. neemt maatregelen GLOBE TROTTERS IN NEDERLAND HET WEER OVERAL Illegale werkers Indië Donker Bewaking Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen| Nieuwstraat 38, telefoon 01150—3189. Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters T cent per woord met een minimum van 1,—. 16e JAARGANG No. 4902 K.N.M.L GAAT' MET KUNSTMAAN SAMENWERKEN n Eigen nieuwsdienst DE BILT. Nederland gaat meedoen aan een internationaal kunstmaanprojekt dat vooral van grote betekenis zal zijn voor de vermeerdering van de kennis van het ontstaan en de gedragingen van cyclonen, maar ook voor de algemene verrijking van de weerkundige kennis. De kunstmaan die men daarvoor gaat gebruiken is de met twee televisiecamera's uitgeruste Amerikaanse fotokunstmaan Tiros 3, die omstreeks de aanvang van het cyclonenseizoen in het West- indische gebied in een baan om de aarde gebracht zal worden. gen van korte duur met radiosondes kleine aan ballons opgelaten apparaat jes en van vliegtuigbemanningen. Nog358 mensen vermist BEIRA (Reuter) De ramp voor de kust van Portugees Oost-Afrika met het Portugese schip Save blijkt in plaats van tientallen, honderden mensenlevens te hebben geëist. Het is nu namelijk gebleken dat er nog 358 opvarenden van de Save wor den vermist. Op misschien enkelen na moeten zij zijn omgekomen. Het stuk strand waarvoor de Save gisteren nog lag te branden, bood een jammerlijke aanblik. Het lag bezaaid met wrakstukken. Volkomen uitgeput zaten de mensen die kans hadden ge zien van de Save af te komen bij elkaar. Onder wat jassen lagen een eindje verder de lijken van de 26 men sen. Dat zijn de enige slachtoffers wier dood officieel vaststaat. Een dichte zwerm muskieten was niet weg te slaan. De levenden zaten te wachten op het ogenblik dat het hun beurt zou zijn om door een pendelend vliegtuigje naar het hospitaal van Beira of naar dat van Lourenco Marques te worden ge bracht. Een ander vliegtuigje patrouilleerde langs de kust om uit te zoeken of er soms nog ergens al dan niet levende schipbreukelingen waren aangespoeld. De Save smeulde intussen rustig door. Zo nu en dan rommelde het nog in de ruimen van het schip. Soms laaide er een steekvlam uit de romp. Een bijzonder hevige ontploffing mid scheeps was er de oorzaak van dat het schip gisteren in tweeën brak. De 2037 ton metende Save vertrok vrijdag uit Lourenco Marques met een lading van benzine, dieselolie en munitie. Het had 550 passagiers aan boord en een 53 koppen sterke beman ning. Onder de passagiers waren twee honderd negersoldaten en bijna drie honderd negerarbeiders die terugkeer den uit de Zuidafrikaanse goudmijnen van Witwatersrand. Vrijdagavond liep de Save vast op een zandbank vlak voor de kust, ten zuiden van Beira. Door het ruwe weer werd het schip nogal hevig op en neer geslagen. Daardoor ging de lading wer ken. Bijna een etmaal gebeurde er niets, maar zaterdag in de namiddag was het mis. In het voorschip ontplofte toen een deel van de lading. De explosie werd gevolgd door steekvlammen. Een groot deel van de opvarenden sprong toen in paniek overboord. In de ruwe zee heeft geen van hen het strand levend kunnen bereiken. De mannen die aan boord bleven hebben een hele nacht op een vul kaan geleefd. Steeds opnieuw weer klonken er ontploffingen in het schip. Pas zondag, toen het weer wat rus tiger werd, konden deze mensen aan land gaan. Een groep van hen kon overstappen op een sleepboot uit Beira die ter assistentie was uitge varen, maar niets kon uitrichten. De mannen die zondag eindelijk, volkomen uitgeput, het strand bereik ten, moesten de nacht daar doorbrengen. Pas gisteren kwam er zoiets als een georganiseerde reddingsactie op gang. Het zag er naar uit dat alle schip breukelingen gisteren eer de nacht zou vallen, van het strand zouden worden gehaald. De Save is verloren. Het nog vrij nieuwe schip was eigendom van de Portugese nationale scheepvaartmaat schappij. BELGRADO (AP) Andrija Poiicki, een boei uit het Kroati sche dorp Golubinke, had de graanschuur van zijn buunnan in brand gestoken. Voor de rechtbank was hij maar al te bereid de mis daad te bekennen. „Ik moest op de een of andere manier in de ge vangenis zien te komen om mij te redden van mijn vrouw, een duivel in mensengedaante. Ik heb vijftien jaar in een hel geleefd, dat is vijftien maal 52 weken en één week telt zeven dagen...." Policki had vaak getracht te vluchten maar zijn vrouw wist hem steeds weer te vinden. Andrija was zielsgelukkig toen hij tot negen maanden werd ver oordeeld. Met twintig andere landen is Ne derland uitgenodigd tot samenwer king met Amerika bij de uitvoering van een uitvoerig programma van waarnemingen. Van de resultaten van het cyclonenonderzoek zal ook Nederland en derhalve tevens het Westindische deel van het konink rijk dat in het cyclonengebied ligt profijt kunnen trekken. Het K.N.M.I. en de Utrechtse ster renwacht bereiden zich ook op het ver richten van weerkundige waarnemin gen tijdens het passeren van de Tiros 3 over Nederlands gebied voor. Zij hopen die waarnemingen later te kun nen vergelijken met de gegevens van de weersgesteldheid boven Nederlands gebied zoals die tegelijk met hun waarnemingen door de Tiros 3 zijn verzameld en naar Amerika geseind. In combinatie kunnen die twee groe pen weerkundige gegevens het K.N.M.I. in staat stellen een driedimensionaal schaalmodel van de luchtlagen boven ons land te maken. Tot nu toe is het K.N.M.I. voor de kennis van de struc tuur van de luchtlagen boven ons land goeddeels afhankelijk van waarnemin- Wat nu nog experimenten zijn met ingenieus geconstrueerde automatische waarnemingsstations in de ruimte, zal spoedig, wellicht over enkele jaren al een onmisbaar hulpmiddel zijn bij het opstellen van weersverwachtingen op wat langere termijn dan de huidige. Dan zal een net van fotokunstmanen ten dienste van alle weerkundige insti tuten op de wereld onze aardbol om spannen. Van onze redacteur wetenschappen rte weerkundigen weten nog altijd veel te weinig over het ontstaan van cyclonen en over de gedragin gen van die vernietigende wervel stormen die elk jaar in de Verenig de Staten en in het Verre Oosten voor ettelijke miljoenen schade aan richten. Dat weinige aan kennis kan spoedig iets meer worden, dank zij een nieu we Amerikaanse fotograferende kunst- Op een globe wijst een Amerikaanse expert het Westindische gebied aan dat elk jaar door cyclonen wordt geteisterd. Aan een beugel draait om de globe een model van de fotohunstmaan Tiros 3 rechts bovenwaarmee men de cyclonen uit de wereldruimte wil gaan waarnemenAan de beugel beschrijft het schaalmodel van de kunstmaan om de globe heen precies dezeljde baan als die welke de Tiros 3 in werkelijkheid om de aarde zal gaan beschrijven. maan, Tiros 3. Men hoopt deze kunst maan tijdens het komende cyclonen seizoen in het Westindische gebied in een baan om de aarde te brengen om daarmee de cyclonen van boven te fotograferen. Lukt dat dan krijgen de Ameri kaanse weerkundigen de beschikking over duizenden foto's van cyclonen in alle stadia van ontwikkeling. Dan zal de wetenschappelijke kennis van dat gevreesde natuurverschijnsel in enke le maanden meer vergroot worden dan in de afgelopen halve eeuw. Zie verder pag. 5 GRONINGEN. Een hoofdagent van de Harense gemeentepolitie, de 41-jari- ge R. v. d. Z., is met zijn vrouw in Groningen opgesloten op verdenking van verduistering. Het echtpaar zou geld, dat was ingezameld voor een reisje van ouden van dagen, voor zichzelf hebben gebruikt. Een dag of tien geleden was de agent, die Noordlaren als standplaats had, al met verlof gestuurd, hangende een on derzoek naar de verduistering. De ar restaties zijn het resultaat van dit on derzoek. Van onze correspondent PAPENDRECHT. De Papen- drechtse politie zoekt naar een on geveer twintigjarige jongeman die zich heeft vergrepen aan een veer tienjarig meisje dat alleen met twee jongere zusjes thuis was. De ouders waren zondagavond en kele huizen verderop op bezoek; de jongste twee kinderen sliepen boven en het veertienjarig meisje zat in de huiskamer te lezen, toen er even na tienen in de keuken gestommel klonk. Het meisje ging kijken en vond er de voor haar vreemde jongeman. Na zijn daad greep hij haar bij de keel. Zij begon echter te gillen, waarna hij er op de fiets vandoor ging. Een te hulp gesnelde buurman zag hem nog net wegrijden. De aanranding in Papendrecht lijkt als twee druppels water op een geval in Alblasserdam in april. Ook daar werd toen een jong meisje in een woonkamer aangerand'. De politie legt verband tussen beide gevallen, te meer omdat in beide gevallen een zelfde signalement is gegeven. Van onze luchtvaartredacteur ROTTERDAM Om voor de KLM landingsrechten op Los Ange les te verkrijgen heeft de Neder landse delegatie eind vorige week een nieuw voorstel gedaan. Zij wacht met spanning op het antwoord van de Amerikaanse onderhande laars die hebben toegezegd dit be gin deze week te zullen geven. De inhoud van het nieuwe voorstel is tot dusverre zorgvuldig geheim gehouden. Waarschijnlijk betekent het een matiging van de Nederland se verlangens om uit het slop te ge raken van de slepende besprekingen die gisteren hun tiende week zijn ingegaan. Wellicht is het tevens de laatste poging van staatssecretaris Stijkel om te voorkomen, dat de onderhan delingen over dit onderwerp voor de vierde maal stranden. Als het Ame rikaanse antwoord in het geheel geen nieuwe gezichtspunten voor het voortzetten van het gesprek ople vert zullen vermoedelijk de staats secretaris met de deskundigen van rijksluchtvaartdienst en KLM spoe dig naar Nederland terugkeren. Eigen nieuwsdienst SLUISKIL. In de bijkeuken van zijn woning in Sluiskil heeft cie heer A. de Witte gisteren zeer ernstige brand wonden opgelopen door een ontploffing. Deze ontstond toen de heer De Witte, die sinds vorige week weduwnaar is, 's ochtends vroeg het gasstel wilde aan steken. De afgesloten keukenruimte stond op dat moment vol gas dat uit een gasfles was gestroomd. De explosie lichtte het dak van de bij keuken uit de kap en vernielde deuren en ramen in de woning. Er ontstond ook brand, maar buren konden die tij dig blussen. Tsjonge, nu moet ik ook wel, dacht de nette heer in burger. Hij liep vlak achter koning Olaf van Noor wegen en zag hem een ferme sprong naar beneden maken. Het gebeurde even buiten Helsinki, de hoofdstad van Finland, waar de Noorse koning officieel te gast was. De koninklijke sprong naar bene den slaagde goed, en de burgerlijke en militaire grootheden die hem op de voet volgden deden hem het kunststukje zo goed en zo kwaad als dat ging na, met of zonder verlies van decorum. Koning Olaf had er het meeste schik in. Schik had ook koning Saoed (foto rechts), maar op een andere manier. Hjj sprong niet, maar nam deel aan een zwaarddans, en dat ter ere van een officieel bezoek van leden van de regering van Koeweit. Wild zwaaide hij zijn zwaard, en even vurig volgden de andere leden van het hoge gezelschap het koninklijk voorbeeld. Koning Saoed, die zich op foto's zelden van zijn vrolijkste zyde laat zien, schaterde het op zeker moment uit van plezier. Dat moment koos onze fotograaf uit om een plaatje te maken, er voor zorgend buiten het bereik van de zwiepende zwaarden te blijven. DEN HAAG Tachtigduizend gulden is de buit die de 49-jarige Haagse ad ministrateur L. van O. zou hebben bin nengehaald door tien jaar lang geld weg te nemen uit de kas van een ver eniging voor kleuterzorg. De admini strateur is opgesloten. De fraude is aan het licht gekomen door een accoun tantsonderzoek. Er waren nooit onregelmatigheden ontdekt, omdat de administrateur steeds het ontbrekende bedrag zo goed mo gelijk aanvulde, vermoedelijk met geld van kennissen. Treinongeluk i op Formosa en in Siam hebben in het afgelopen weekein de respectievelijk 49 efi 24 doden ge kost. De trein op Formosa reed tegen een bus; die in Thailand ontspoorde in een bocht op een spoordijk. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Na de ervaringen van de afgelopen weken is de direc tie van de Spoorwegen tot enkele conclusies gekomen, die niet alleen belangrijk zijn voor de komende winterdienstregeling met ingang van 1 oktober, maar die bovendien de nog geldende, aangevochten zomer- dienstregeling bepalen. Er is een reeks maatregelen ge nomen om deze zomerdienstregeling te ontspannen: minder stoptreinen, inkrimpen van de lijn Amsterdam- Zandvoort, minder expresgoederen en andere kleine maatregelen. Mede dooi de toezegging tot verbetering van de secundaire arbeidsvoorwaarden met terugwerkende kracht tot 28 mei is er een plotselinge verbetering in ö'e gang van zaken bij de spoorwegen tot stand gebracht. De zomerdienstrege ling hoeft hoogstwaarschijnlijk niet verder te worden ingekrompen. Het aantal treinkilometers, dat in 1959 155.000 bedroeg was bij de ingang van de nieuwe zomerdienst opgevoerd tot 173.000. Na de inkrimping zijn er daarvan nog 172.000 over. Deze ge ringe terugval heeft samen met de toegezegde verbetering van de toe slagen voor het personeel tot een houdbare situatie geleid. Nu-de nieuwe winterdienstregeling bijna de deur uitgaat, zal de directie ook daarvoor moeten kijken naar de meest houdbare toestand. Afgelopen winter liep het spoorwegnet goed zodat verondersteld mag worden, dat de vorige winterdienstregeling als richtsnoer voor de komende gaat gel den. Eigen nleuwdienst ROTTERDAM De Harlem Globe Trotters, het Amerikaanse basketbal tou- ringteam, zal zes demonstraties geven in Nederland. De data zijn: 17 juli Eindho ven, 18 juli Rotterdam (Spangen), 19 juli Nijmegen, 20 juli Amsterdam, 21 juli wordt ook gespeeld, maar waar is ïjog niet bekend. Op 22 juli wordt de tournee met een optreden in Alkmaar besloten. I V bent nog juist op tijd voor de luchtpost. President Kwame Nkroemah van Gha na is gisteren in Moskou aangekomen voor een officieel bezoek aan de Sow- jetunie. Premier Kroesjtsjef en presi dent Brenznjef begroetten hem op het vliegveld. Het K.N.M.I. in De Bilt be richtte gisteren om 23.15 uur: Bewolkt met plaatselijke op klaringen. Zwak ke, later over wegend matige wind tussen zuid en zuidwest. Iets hogere tempera turen. MIESJE: Dan maar een zo mers liedje! weer wind temp. n.sl. Helsinki zw. bew. Z 22 0 Stockh. geh. bew. ZZW 17 7 Oslo 1. bew. NNW 19 8 Kopenh. h. bew. W 15 0 Aberdeen zw. bew. zzo 16 0 Londen zw. bew. w 24 0 A'dam geh. bew. stil 19 0 Brussel zw. bew. W 21 0 Parijs h. bew. W 21 0 Luxemb. onbew. WNW 24 0 Bordeaux onbew. W 28 0 Grenoble onbew. NW 26 0 Nice 1. bew. z 26 0 Berlijn zw. bew. w 19 0 München zw. bew. O 22 0 Frankf. 1. bew. NNW 21 1 Ziirich zw. bew. WNW 24 0 Genève 1. bew. ONO 26 0 Locarno onbew. stil 27 0 Wenen regen W 22 0 Innsbr. zw. bew. O 23 0 Belgrado onbew. stil 25 0 Athene onbew. NO Rome onbew. ZZW 30 0 Ajaccio 1. bew. ZW 27 0 Madrid onbew. WZW 35 0 Majorca onbew. ZW 31 0 Lissabon onbew. WNW 30 0 ROTTERDAM (A.N.P.) De stuurman van de kustvaarder Wiema, de 29-jarige H. W. R. uit Amsterdam, die in Engeland is opgesloten op verdenking van moord op een 21-jarig dienstmeisje in het plaatsje Menai in Wales, heeft een brief aan zijn vrouw ge schreven, die zeer bezwarend voor hem lijkt te zijn. Die brief had een mede-opvarende op verzoek van de stuurman uit Engeland moeten smokkelen, maar hij is terechtgekomen bij de Engelse politie. De timmerman van de Wiema had de brief in het buitenland moeten pos ten. Toen de Wiema echter van de recherche toestemming had gekregen naar Ne'derland te vertrekken, was het weer zo slecht dat de kapitein, de heer T. A. Belstra uit Schiedam, besloot op de rede voor anker te gaan. De timmerman herinnerde zich toen de brief die hij aanvankelijk door de emoties was vergeten en sprak er met de kapitein over. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De vereniging Ille gale Werkers Indië heeft de regering in een brief gevraagd de groep-Rijkens wegens landverraad te doen vervol gen. Nu al is er een Russische basis ge vestigd op Ambon, zo schrijven zij, en zij brengen onder de aandacht van de regering, dat vestiging van een com munistische basis op Nieuw-Guinea Australië onverdedigbaar zou maken tegen een aanval der communisten. Ook al zou Australië het gevaar van een mogelijke communistische basis op Nieuw-Guinea niet inzien, dan nog is het van eminent belang vestiging van zulke bases te voorkomen. Deze begreep dat de brief voor het onderzoek naar de moord van groot belang kon zijn en daarom waarschuw de hij via de radio de recherche van Liverpool. Er kwam een boot van de politie langszij om d'e brief te halen De brief was aan de vrouw van de stuurman geadresseerd. Omdat de brief in. het Nederlands was ge schreven vroeg de politie de kapi tein hem te vertalen. Er stond onder meer in: „Ik heb iets heel ergs ge daan, dat je me nooit zult kunnen ver geven. Praat nooit over deze brief. Als er mensen bij je komen hier mee wordt waarschijnlijk de politie bedoeld vertel hun dan van mijn woede- en waanzinaanvallen. Dit is waarschijnlijk het laatste wat je ooit rechtstreeks van mij zult horen." Dat vertelde kapitein Belstra gis teren in Rotterdam. Hij gaf ook zijn lezing van wat er vorige week in de nacht van vrijdag op zaterdag is ge beurd. Het slachtoffer, de 21-jange Margaret Gregory Hughes, was met de bus naar huis gekomen en bij een halte, niet ver van het huis waar zij werkte, uitgestapt. Een matroos van de Wiema. die met de timmerman naar de bisoscoop was geweest, had haar zien uitstappen en schertsend gevraagd „Durf jij op dit late uur nog wel in het donker naar huis te gaan?" De twee opvarenden stonden samen met de stuurman bij een melkauto- maat. De stuurman was daar net langs gekomen, na een bezoek aan een café waar de kapitein hem een paar bier tjes had zien drinken. Het meisje was zonder iets te zeg gen doorgelopen en even later had de stuurman zich uit het gezelschap verwijderd. De weg naar het schip ging langs het huis van dr. Fisher, waar Margaret Hughes in dienst was. Toen de matroos en de timmerman omstreeks kwart over elf aan boord kwamen was de stuurman er nog niet. Hij kwam pas tussen halfeen en een uur. De kustvaarder vertrok 's middags om vier uur uit Menai naar Liverpool, waar de recherche des zondags aan boord kwam. Zij nam van alle leden van de bemanning vingerafdrukken en onderwierp hen aan een kort ver hoor. Na het vertrek van de politie ging de stuurman de wal op. nadat hij de timmerman had overgehaald met hem mee te gaan. Kort daarna kwamen de rechercheurs opnieuw, nu voor de stuurman. De vrouw van de kapitein, die ook aan boord was, meende te weten dat hij met de tim merman naar het zeemanstehuis was gegaan. Daar werd het tweetal inder daad gearresteerd. Bovendien werd la ter een matroos, de 24-jarige P. A. C„ aangehouden. De timmerman en de matroos werden kort daarna losge laten. Het schip kreeg zware bewaking en de recherche kwam 's nachts weer terug. Nu om de kleren en het bedde- goed van de stuurman mee te nemen. De politiemannen zochten ook naar een paar basketballschoenen, waarvan de rubberzolen een apart patroon zou den hebben. De kapitein herinnerde zich dat de stuurman op de bewuste avond in Menai deze schoenen had gedragen, maar ze waren nergens meer te vinden. Wel vond de politie een af druk van de schoenen op een vloer* die werd direct gefotografeerd. Vol gens de kapitein heeft de stuurman later aan de politie verteld de schoe nen op de reis van Menai naar Liver pool overboord te hebben gegooid omdat ze kapot waren. Kapitein Belstra vertelde dat stuur man R. geen populaire figuur aan boord was. Hij behoorde nog maar kort tot de bemanning en was zeker niet in de kring van opvarenden opge nomen. In drie jaar tijds had hij op 22 schepen gevaren. Het was een eigen aardige man, aldus de kapitein. I

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1