Dringende telegrafische waarschuwing aan minister van financiën Slepend overleg en personeelstekort VERHITTE GEMOEDEREN OP VERGADERING AVRO Arndt eet iveer j PRETTIGE WASDAG ■r SUNIL DODEN IN VERKEER OPVALLEND WEINIG VERTRAGINGEN IN KOEL WEEKEINDE Betere promotiekansen en herwaardering functies BELG PLEEGT AANSLAG MET ZIJN AUTO Vele doden door brand op schip GSÉK® Vergeten groepen bij Nederlandse Spoorwegen krijgen nog een kans ZANDVOORT IS BOOS TWEE HUIZEN IN VLAMMEN „WEER VERTROUWEN IN DE NEDERLANDSE REGERING" i Personeelsbus in botsing: tien gewonden De BiltKoel PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL Werk van Hemingway in kluizen Protest Weglopers Beroep op Kamer Oerm is op pagina twee aangekomen Belastingpersoneel verlangt: Zie verder pag. 2 Ontvoerders op weg naar Degrelle? DELFTSE POLITIE SLAAGS MET BROMFIETSERS Burgemeester bij zeilen verdronken Snel La Lollo verbaasde premier Kroesjtsjef HET WEER OVERAL Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te; Middelburg, Plein 1940 nrs. 68, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 011802009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100 6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzeni Nieuwstraat 38, telefoon 01150—3189. Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,66 per week, 7,per kwartaal' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters T cent per woord met een minimum van 1,—% 16e JAARGANG No. 490U Maandag 10 juli 1961 FISCUS KAN HET WERK NIET AAN Van onze Haagse redactie DEN HAAG Een ontreddering van de belastingdienst staat voor de deur. Met steeds meer uitbreiding van de taken de inning van de premies voor a.o.w. en a.w.w. bijvoorbeeld) en een grote ontevredenheid in het korps belastingambtenaren, dat al vier jaar op een positieverbetering wacht, wordt de toestand bij de fiscus snel slechter. Bij de belastingdienst staat te gebeuren wat zich nu bij de Nederlandsche Spoorwegen afspeelt, zo blijkt uit de vele slechte voortekenen: 1 Nijpend gebrek aan goed onder legde ambtenaren, doordat veel personeel overgaat in dienst van gemeenten of het particuliere bedrijf. Op de inspectie te Amsterdam heeft men werkstudenten moeten aanstel len om niet verder achter te raken. o Het gevaar dreigt dat enerzijds de geheimhouding van de dienst in gevaar komt door minder geschikt of los personeel, anderzijds dat de schatkist grote schade lijdt omdat onvoldoende deskundigen beschik baar zijn voor controle op de aan giften. Dit laatste werkt op den duur belastingontduiking in de hand. Advertenliën Eigen nieuwsdienst RHEDEN. De 46-jarige melkslij- ter J. Hillebrink en de elfjarige jongen A. van der Kracht uit Rheden zijn za terdag om het leven gekomen toen zij met een auto onder een trein kwamen. Het ongeluk gebeurde op een onbe waakte overweg. De auto werd tiental len meters meegesleurd en aan stuk ken gereten. De veertienjarige jongen A. J. Willighagen uit Arnhem is daar giste ren bij het oversteken geschept door een motorfiets. Hij stierf korte tijd later. 9 De 35-jarige bromfietser A. Aal- bertsen uit Langbroek is zaterdag in Wijk bij Duurstede omgekomen, toen hij tegen een vrachtwagen botste. 9 In het Sint Elisabethziekenhuis te Tilburg is gisteren de 26-jarige me vrouw A M. Dingemans-Van Amers foort overleden. Zij was vrijdag van de scooter van haar man gevallen, toen deze plotseling moest remmen. 9 In de Ursulaikliniek te Wasse naar is zaterdag de 66-jarige J. Dispa overleden aan verwondingen, die hij vier en een halve maand geleden door een ongeluk met zijn bromfiets had op gelopen. In het rooms-katholieke zieken huis te Bussum stierf zaterdag de 25- jarige mejuffrouw T. Sibbingh. Zij was donderdagavond als duopassagier van een scooter gevlogen door een botsing met een groentewagen. De bejaarde bromfietser L. van der Linde uit Zierikzee is gister middag bij het oversteken door een auto gegrepen. De man was meteen dood. 9 Een links rijdende kelner on der invloed heeft gistermorgen om streeks drie uur te Zandvoort een bot sing veroorzaakt, waardoor vijf men sen werden gewond, van wie één le vensgevaarlijk. De kelner, de 32-jarige W. A. R. uit Haarlem, botste met zijn wagen recht op een andere auto. De kelner ging er na het ongeluk vandoor. Hij is la ter gearresteerd en opgesloten. KETCHUM (Idaho) (A.P.) De vrouw van Ernest Hemingway heeft meegedeeld, dat haar man een ongepu bliceerde roman een aantal onvoltooide werken en enkele gedichten heeft nage laten. Het werk bevindt zich in kluizen van enkele banken. Zij vertelde, dat Hemingway zijn on voltooide werk als een „deel van zijn banksaldo" beschouwde. Door een ontploffing in een chemisch bedrijf in Antwerpen werden gistermor gen vier mensen ernstig gewond. Een van hun is later overleden. De felle brand die na de explosie oplaaide kon pas na drie uur bedwongen worden. Grote overstromingen in de Indische provincie Madras hebben meer dan 150.000 mensen op de vlucht gedreven. Een groot gebied staat onder water; bij de hulpverlening zijn ook militairen in- rfïzet. O De gezamenlijke inspecteurs der rijksbelastingen hebben telegra fisch een dringende waarschuwing aan de minister van financiën ge zonden. De inspecteurs (de chefs van hun diensten) dringen aan op positieverbetering voor het perso neel, daar zij anders vrezen hun afdelingen niet behoorlijk gaande te kunnen houden. A Op twee felle protestvergaderin gen van de bonden van het belastingpersoneel in Den Haag bleek hoe moeilijk de situatie is waarin de bestuurders van die bonden zich bevinden. Velen van hun leden kijken naar de onlangs opgerichte Vereniging van personeel hij 's rijks belastingen een soort actiecomité, dat, hoewel niet erkend, toch al een onmiskenbare invloed heeft ge kregen. De twee protestvergaderingen de een 's morgens in de Houtrusthallen van de bij de drie vakcentrales aange sloten bonden, de andere georganiseerd door de Centrale van rijkspersoneel 's middags in de Dierentuin zijn be zocht door circa zesduizend ambtena ren. Zij hoorden zeer boze woorden spreken over het slepend gehouden overleg tussen departement en bonden. Na de toezegging van de staatssecre taris van financiën dat rond tweedui zend ambtenaren promotie konden ma ken (door de bewindsman in het par lement bevestigd), is verder gepraat over de bij de bonden levende verlan gens. Uiteindelijk werd alles afgewezen, ook de oorspronkelijke toezegging, om dat er volgens de minister van binnen landse zaken strijdigheid zou zijn in de inwilliging van deze wensen en de rust op het loonfront der ambtenaren tot 1 januari 1962. In Houtrust zwaaiden de ambtenaren woedend met spandoeken, op een waarvan stond: „Onze voorstellen zijn getoxopedeerd." De belastingdienst loopt leeg, de prachtige vakopleiding laat zich „leeg zuigen" door het bedrijfsleven. Op één inspectie, zo werd in de Dierentuin verteld, verdwenen in een jaar tijds dertien nieuw aangestelde ambtenaren naar functies buiten de rijksdienst. Dit is slechts één voorbeeld, dat met vele zou zijn aan te vullen. Noch de drie bij de vakcentrales aan gesloten bonden, noch het Ambtenaren- centrum hebben hun leden opgeroepen tot staken, een langzaam-aan actie of een stiptheidsactie. Maar kenmerkend was het oorverdovend gejuich en gefluit toen in deze vergaderingen een verge lijking werd gemaakt tussen de gang van zaken bij de belastingen en die bij de Spoorwegen. De belastingambtenaren, dit is duidelijk, zoeken naar een mid del dat hun een compensatie biedt voor het stakingsverbod. Deze demon stratieve congressen zijn alleen het begin, zo riepen de sprekers de leden toe. De vergaderingen namen ieder een motie aan, waarin een beroep wordt ge daan op het parlement; maar in deze periode de Tweede Kamer gaat don derdag op reces lijkt het hoogst on waarschijnlijk dat er vanuit de volks vertegenwoordiging nog iets zal gebeu ren. Dit kan op zijn vroegst bij de nieu we begroting van financiën, die in ok tober of november aan de orde komt. Wel hebben enige Tweede-Kamer leden van verscheidene fracties de pro testbijeenkomsten bezocht. Ook waren aanwezig topfunctionarissen van het Ministerie van financiën (in Houtrust was de directeur-generaal der belastin gen, in de Dierentuin het hoofd van de personeelsdienst van het ministerie), een belangstelling die toont dat Finan ciën inziet hoe gespannen de toestand is. Voor het ogenblik heeft het ministe rie nog enig respijt. Met kracht heeft het ernaar gestreefd alle voorlopige aanslagen voor de inkomstenbelasting 1961 de deur uit te werken. De belas tingdienst zegt dat het departement daar extra haast achter heeft gezet om een tijdlang gedekt te zijn als het in de dienst helemaal mis zou gaan. Van een onzer verslaggevers UTRECHT. De treinen hebben het afgelopen weekeinde met opval lend weinig vertragingen gereden. Na het overleg van vrijdagnacht, toen een commissie van vertegenwoordigers uit het bedrijf en de erken de vervoersbonden het eens werd over aanvullende verbeteringen van de secundaire arbeidsvoorwaarden, is de situatie aanmerkelijk verbeterd. van onregelmatigheidstoeslagen. Deze toeslagen zouden al voor een groot gedeelte van het personeel met terug werkende kracht tot 28 mei gelden ten koste van ongeveer acht miljoen gulden per jaar. Er zijn evenwel bepaalde groepe- als lijnchefs en tractiegeleiders, die daar ondanks hun onregelmatige dien sten weinig baat bij ouden hebben. Voor hen is een lans gebroken naar het zich laat aanzien met succes. Er moet worden afgewacht wat de over heid vindt van deze verhogingen, die nog eens tussen de twee en drie mil joen per jaar zullen vergen. Er zijn nog wel enkele kleine afwij kingen van de dienstregeling gecon stateerd, maar de indruk was over het algemeen dat er over d-e hele li nie een sterke vooruitgang is inge treden. Hij moet worden toegeschre ven aan het willige oor, waarmee ge luisterd is naar een verdere verhoging Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het personeel van de belastingdienst verlangt drie din gen; betere kansen op promotie, her waardering van bepaalde functies, in voeren van nieuwe rangen op die plaatsen waar promotie gewenst, maar door het rangenstelsel niet mogelijk is. Deze wensen worden gedragen door het hele lager en middelbaar perso neel van de dienst. Volgens de bondsbestuurders kan het Ministerie van financiën met het Amb- tenarenbesluit Belastingdienst in de hand zelfstandig deze verbeteringen in voeren. Zij verwijten de staatssecreta ris van financiën, dr. W. H. van den Berge, dat hij in het georganiseerd overleg eerst toezeggingen heeft ge daan, maar deze later heeft terugge nomen op last van het Ministerie van binnenlandse zaken. Het lager en middelbaar personeel bij de belastingdienst omvat veertien duizend man, dat is acht procent van de sterkte van het hele ambtena renapparaat. Wij zijn dus een betrek kelijk kleine groep, zeggen de bon den. Positieverbetering kan daarom worden bereikt zonder het algemeen salarisbeleid in gevaar te brengen. Minder treinen Als tweede oorzaak van een vrij wel normale treinenloop moet het in krimpen van een aantal overbelaste lijnen in de zomerdienstregeling wor den gezien. Bovendien heeft het weer de Spoorwegen het afgelopen weekein de in de kaart gespeeld door niet al te zomers te zijn. Zandvoort klaagt Lang niet alle moeilijkheden zijn van de baan. Het gemeentebestuur van Zandvoort heeft bij de Spoorwegen verzet aangetekend tegen de veran derde dienstregeling, waardoor ver scheidene treinen uit Zandvoort niet verder rijden dan tot Haarlem. Het gemeentebestuur 'vijst erop, dat er bij de elektrificatie van de lijn Haarlem-Zandvoort door de gemeen te vijftigduizend gulden is betaald (de totale kosten bedroegen ongeveer vijf miljoen), waarbij de Spoorwegen zich verplichtten in het algemeen een uur- verbinding en op de spitsuren een half- uurdienst tussen Zandvoort en Amster dam te handhaven, zonder dat er in Haarlem hoefde te worden overgestapt. Meer democratie Bij het afscheid van de heer H. J. Kanne als voorzitter van de perso- neelsraad van de Spoorwegen heeft de scheidende de gespannen situatie van dit moment besproken. Fïj nam aan, dat vele moeilijkheden te voorkomen zouden zijn, als er meer aandacht zou zijn voor bedrijfsdemocratie bij de Spoorwegen. Acht mensen dakloos Van onze correspondent HENGELO. Acht mensen zijn gis termorgen dakloos geworden door een brand, die een blok van twee huizen tussen Weerselo en Hengelo verwoestte. Een steekvlam uit een butagasstel had een voorraad hooi aangestoken, waar door de huizen in een oogwenk brand den als een fakkel. In een van de huizen verbrandden de geschenken die de bewoners zaterdag hadden gekregen vanwege hun zilveren huwelijksfeest. Ook werd de huwelijks uitzet van een van de zoons vernield. Schreeuwend protesteerden enkele leden zaterdagmiddag te gen de gang van zaken op de Al gemene Vergadering van de Avro in Haarlem. Na de redevoeringen van de voorzitter en de direc teur van de omroepvereniging werden besluiten naar aanleiding van voorstellen en antwoorden op vragen keer op keer met gejoel en gegil ontvangen. De vergadering eindigde in grote wanorde. Nadat jhr. Röell had verzocht de zaal te ontruimen dromden grote groepen leden samen en discussieerden ïuid over het beleid. Met brieven in de hand zette men zijn argu menten kracht hij. Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN. Bij het Nijmeeg se station heeft een 38-jarige Belg het afgelopen weekeinde geprobeerd zijn schoonvader dood te rijden. De man leefde op gespannen voet met zijn schoonfamilie als gevolg van een gestrand huwelijk. Hij schoot met hoge snelheid het trottoir op en reed een 67-jarige man aan, die net uit zijn auto was ge stapt, Omdat van de aanrijdende auto een band klapte toen hij het trottoir raakte, leek het eerst óp een onge luk, maar toen de Belg de ander naar de keel vloog werd hij gepakt en aan de politie overgeleverd. Een autobus met vijftig passagiers is zaterdagavond in de buurt van de Bel gische stad Kortrijk van een twee me ter hoge berm gereden en omgeslagen. Alle inzittenden leden van een mu ziekkorps werden gewond, van wie verscheidene ernstig. BEIRA (Reuter) Verscheidene tientallen passagiers en bemannings leden van het Portugese schip Save zijn gisteren omgekomen toen het schip voor de kust van Portugees Oost-Afrika uitbrandde. Volgens onbevestigde berichten zou de ramp ongeveer 250 levens hebben gekost. De 2037 ton metende Save was ge laden met benzine, dieselolie en mu nitie. Zij had bovendien 550 passagiers aan boord. Onder hen waren tweehon derd man Portugese troepen. De Save maakte van Lourengo Mar ques uit een kustreis langs de andere havens van Portugees Oost-Afrika. Het troepentransport was kennelijk een on derdeel van een verplaatsing van in fanterie die al enige maanden aan de gang is, waarschijnlijk ter voorko ming van opstanden zoals in Angola zijn uitgebroken. Ontploffing Volgens radioberichten is de brand uitgebroken na een ontploffing in het voorste ruim. De in Beira gestationeer de sleepboot Sofala voer meteen uit om de mensen van boord te halen. De 34 mensen die stierven, kwamen al bij de eerste ontploffing om. De Sofala kon niets uitrichten tegen de vuurzee op de Save. Deze werd trouwens al gauw door de harde wind op een zandbank vlak voor de kust gezet. Vanaf de kust heeft men nog geprobeerd de brand te blussen, maar de Save was niet meer te redden. Enige honderden opvarenden, onder wie vele gewonden, slaagden er in de kust te bereiken. Piloten die boven het wrak vlogen meldden gevaar van een grote explosie. BARCELONA (Reuter) De Spaan se douane heeft aande Frans-Spaan se grens twee mannen aangehouden die van plan zouden zijn geweest om een in Spanje wonende Belgische oor logsmisdadiger te ontvoeren. De mannen een Israëliër en een Fransman werden gearresteerd in La Junquera nadat in hun auto pisto len en munitie waren gevonden. Uit de auto zijn ook kaarten te voor schijn gekomen waaruit zou blijken dat de mannen Leon Degrelle zouden hebben willen ontvoeren. In de oor log leidde Degrelle de Belgische fas cisten. Hij woont nu op een boerderij in de buurt van Sevilla. De twee arrestanten zijn naar het politiebureau van Barcelona gebracht. Daar worden zij verder ondervraagd. Zij houden strak en stijf vol dat zij gewone toeristen zijn, voor vakantie naar Spanje gekomen. I Kun je die krant nu niet een paar minuten neerleggen? DELFT (ANP) In de Delftse binnenstad is het gisteravond 'bijzon der rumoerig geweest. De maatregelen van het Delftse gemeentebestuur te gen „showrijders" op bromfietsen heb ben tot gevolg gehad, dat drommen bromfietsers zondagavond demonstra tief door de Delftse binnenstad reden. Op een gegeven moment kwam het tot een treffen tussen politie en jonge lui. Bij de charges vielen harde klap pen, waarbij ook onschuldigen werden geraakt. Een aantal jongelui werd naar het politiebureau gebracht. Tot na middernacht reden patrouil lerende agenten met de gummistoK in de hand door de binnenstad. De „showrijders" toonden zich zo agres sief. dat het nog herhaalde malen tot botsingen kwam. Van een onzer verslaggevers HEERDE. De burgemeester van Heerde, jhr. W. H. van de Poll (55), is gistermiddag bij Schokkerhaven van zijn zelfgebouwde zeiljachtje ge vallen en verdronken. De burgemeester, die sinds 1953 de gemeente Heerde diende, was met zijn vrouw en een van zijn vijf kinderen op een zeiltochtje, toen hij de fok bij wilde zetten. De heer Van de Poll stond op de voorplecht, gleed uit en raakte over boord. Daar hij een goed zwemmer was, naakten zijn vrouw en zoon zich niet druk over dit ongelukje, temeer omdat de drenkeling normaal boven water kwam. Zijn oliekleding deed hem weer in de diepte verdwijnen. De mogelijk heid dat het slachtoffer een hartaanval heeft gekregen, wordt niet uitgesloten geacht. MAASTRICHT. De 41- jarige Duitser R. W. Arndt heeft zijn hongerstaking na tien dagen tijdelijk onderbroken. Arndt, die nu voorzichtig moet zijn met zijn maag, heeft zondagmorgen als eerste voedsel een beetje soep gedronken. Arndt onderbrak zijn hongerstaking na overleg met de officier van justitie in Maastricht mr. W. Moors, de ge vangenisarts dr. J. Hollman en mr. R. Lissone, een van de twee verdedi gers van Arndt. Nu minister Beerman (justitie) de zaak-Arndt persoonlijk in handen heeft genomen en een beslissing uit Den Haag binnenkort te verwachten is, heeft de Duitser naar hij zegt „weer vertrouwen gekregen in de Nederland se regering". Dat het Maastrichtse Tweede-Ka merlid mr. A. Baeten over deze zaak vragen heeft gesteld aan de minister van justitie, heeft hem een hart onder de riem gestoken. Zou de te verwach ten beslissing op korte termijn uitblij- R. W. Arndt ven, zo heeft Arndt met nadruk aan gekondigd, dan gaat hij opnieuw in hongerstaking. MOSKOU (Rtr, A.P.). Gina Lol- lobrigida heeft de Russen geschokt, toen zij gisteren onmiddellijk na de openingsrede van het filmfestival te Moskou opstond en het Leninstadion verliet. Premier Kroesjtsjef en andere hoge Russische autoriteiten keken haar verbaasd na. Er werd gezegd, dat Gina woedend was omdat zij rechtstreeks van het vliegveld naar het Leninstadion was gebracht zonder dat zij een kans had gekregen zich op te knappen en te verkleden. Bovendien had men haar op de derde rij gezet en niet bij de kopstukken op het podium. Drie kwartier luisterde zij naar de minister voor cultuUr Jekaterina Foertsjeva, die Kroesjtsjef en het com munisme prees en slechts terloops over films sprak. Daarna verdween zij in haar blauw mantelpakje en gro te blauwe strooien hoed. „Ik zag er uit als een zigeunerin", zei La Lollo. Audrey Hepburn, Elizabeth Taylor, Sophia Loren, Roberto Rossellini, Jean Marais en Alberto Sordi zullen het festival bijwonen, dat werd geopend met een lange documentaire over de ruimtevlucht van Gagarin. Eigen nieuwsdienst ANTWERPEN. Een autobus met personeel van Philips is zaterdag avond bij Antwerpen tegen een Bel gische auto gebotst. De bestuurder van de auto kwam om en twee inzit tenden werden ernstig gewond. In een bocht was de achteras van de bus gebroken. Het voertuig begon hevig te slingeren. De Belg probeerde de bus te ontwijken, maar raakte nog juist de heen en weer zwaaiende achterkant. Tien van de achttien inzittenden van de bus werden gewond. Een van hen moest in het ziekenhuis worden opgeno men. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteren om 23.15 uur; Wisselende bewol king met enkele verspreid voorko mende buien. Overwegend mati ge wind tussen west en noord. Vrij koel. MIESJE; Herinnering aan zomerweer! U juli: zon op 4.32, zon onder 20.58: maan op 3.40, maan onder 19.42. Helsinki Stockh Oslo Kopenh. Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankf. München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbr. Athene Rome Ajaccio Madrid Majorca Lissabon weer wind temp. n.sl. i. bew. Z 21 0 regen ozo 18 3 regen NO 18 4 zw. bew. w 18 0 regen zw 18 0,1 1. bew. WNW 24 0 zw. bew. NW 18 0 zw. bew. w 21 4 zw. bew. w 19 0 1 zw. bew. WNW 23 0 onbew. NW 26 0 onbew. NW 26 0 onbew. OZO 26 0 regen w 18 9 zw. bew. stil 21 0 zw. bew. W 19 6 zw. bew. z 19 1 h. bew. NO 24 0 1. bew. O 27 0 h. bew. WNW 21 3 zw. bew. ZO 17 6 1. bew. zzw onbew. w 30 0 onbew. w 27 0 onbew. w 37 0 onbew. zw 28 0 onbew. NW 29 0

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1