Toeslagen met terugwerkende kracht I Beatrix viert vrolijk feest na doctoraal Zacht maar niet zomers BELGEN BESCHULDIGEN NEDERLANDSE DOUANE I Personeel blijft morren Kotter kapseisde bij tewaterlating in de nauwe Dedemsvaart \0 H®*,' Arndt niet vrij tegen borg Viool geveild: 65.000 gulden Advocaat was geen meester OCUÓ De Bilt: Bewolkt Schade door botersmokkel Het weer overal Frans protest tegen pensioen oud-SS'ers Britten zenden twee bataljons uit Koeweit weg PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND HELE NACHT LANGZAAMAAN BRIEF LANDELIJK NasutionEngeland zal wel neutraal blijven Primitieve waterhuishouding Wonder Kersten tweede na Darrigade LAATSTE NIEUWS Contractbreuk Geen aanval? Beroep op Irak CITY THEATER ELECTRO BIOSCOOP «De Gordijnen Specialist" MAIS0N VAN WESTEN Restaurant WÖHLER Schrijvers's o» Stoffenhuis Toonaangevende 't Interlockhuis Viola DE MUYNCK Bevahnfs Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. 3. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs.' 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33' Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen^ Nieuwstraat 38, telefoon 01150-3189. Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991 Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1,— 16e JAARGANG No. 4900 Zaterdag 8 juli 1961 DIRECTIE N.S. GEEFT TOE 1 an een onzer verslaggevers UTRECHT Vannacht is de spanning hij de Nederlandse Spoorwegen hijna tasthaar geweest. Directie en personeel hehben elkaar op een belangrijk punt gevonden, maar er blijft niettemin een kloof, die moeilijk te overbruggen lijkt. Na een dag van uit puttende vergaderingen waren directie en personeelraad tot over eenstemming gekomen op één belangrijk punt: de verbeterde se cundaire arbeidsvoorwaarden toeslagen voor onregelmatige diensten, die per jaar acht miljoen extra gaan kosten zullen worden geacht 28 mei te zijn ingegaan. Over de omvang van de toe slagen, over vakantiedagen en andere arbeidsvoorwaarden was men het nog niet eens; daar over vergaderde vannacht de paritaire commissie RDV (Regle ment "mstvoorwaarden). F)E paritaire commissie bestaat uit acht leden, vier van de perso neelraad die de bonden vertegen woordigen en vier vertegenwoordi gers van het spoorwegbedrijf. Bei de groepen vergaderden afzonder lijk. Telkens werd over en weer contact opgenomen om voorstellen ter tafel te brengen over de vakantiedagen, toe slagen voor ongeregelde diensten en het geven van een vergoeding voor het werken op erkende feestdagen. Deze voorstellen werden daarna weer in af zonderlijke besprekingen aan een kri tische beschouwing onderworpen. Aanvankelijk werd verwacht dat nog gisteravond tot een gezamenlijk standpunt kon worden gekomen. Ver na het middernachtelijk uur bleek een formulering van een gezamenlijk standpunt evenwel nog niet mogelijk. Het lag in de bedoeling eventueel de hele nacht te onderhandelen. Indien de commissie dan nog niet tot over eenstemming zou zijn gekomen, zou het overleg .vandaag overdag niet wor den voortgezet. De datum van de eerste oktober, waarop de vijfdaagse werkweek voor de Spoorwegen een feit wordt, was van de baan wat betreft de in voering van de verbeterde secun daire arbeidsvoorwaarden. Die da tum is indertijd door het College van rijksbemiddelaars aangehouden. Met deze beslissing van de direc tie werd deels aan de verlangens van de drie erkende vakbonden te gemoetgekomen. Daar achtte men niet alleen de gewijzigde secundaire arbeidsvoorwaarden ontoereikend, maar bovendien zou de invoering ervan niet mogen wachten tot 1 ok tober. Daar rommelde het hevig. De Arn hemse leden van de Katholieke Bond van Vervoerspersoneel St. Raphael hebben hun hoofdbestuur gisteren ge dreigd met een motie van wantrouwen, als dit niet achter een mogelijke lang- zaam-aan actie wil gaan staan wan neer de eisen van het personeel niet worden ingewilligd. Arnhem eiste: ver betering van de secundaire arbeids voorwaarden, een weekeinde, dat des vrijdagsavonds om zes uur begint en des maandagsmorgens om acht uur af loopt (en dus aanleiding wordt tot toe slagen voor onregelmatige diensten); dubbel loon op erkende Christelijke feestdagen met behoud van een vrije dag en een algemene loonsverhoging. Deze eisen werden ultimatief inge diend: vóór maandag verlangden de leden een standpunt van het hoofd bestuur. Dat hoofdbestuur is het, gezien de publicatie in het orgaan VoorwaaEts ten aanzien van de terugwerkende kracht van de extra-toeslagen wel met zijn leden eens. Het legt de verant woordelijkheid voor de huidige toe stand bij de Spoorwegen, bij de dienst regeling, waardoor de stemming van het personeel ernstig heeft geleden. Tijdens de besprekingen tussen per soneelraad en directie, die voorafging- gen aan de mededeling van gisteren dat wat de directie betreft de ver beteringen al per 28 mei kunnen wor den ingevoerd, heeft een brief van de afdeling Amsterdam van de Neder landse Bond van Vervoerspersoneel een punt van discussie uitgemaakt. Hierin werd gesteld, dat de secundaire arbeidsvoorwaarden in hun nieuwe vorm onaanvaardbaar zijn. Er werd bovendien aangedrongen op een extra uitkering aan het personeel, die de periode van 28 mei tot 1 juli moet overbruggen. Dit zou voor 1 augustus moeten gebeuren, willen er geen nieu we stappen worden gezet. Bovendien werd het hoofdbestuur van de N.B.V. in een motie gevraagd het overleg af te breken, zodra een gezonde basis gaat ontbreken en het dan op een landelijke vergadering van personeel aan te sturen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllll|||||||ll|ni||||||l|||||||||||H||il|||||||||||MI||||!lllil|l||||IUII|l|||||||||||||||lH|||ll|IMlll|||||||ll|||||||inill||||inilil||HI|||il||||||||||||||||||||||||||H Van een onzer verslaggevers LEIDEN. Prinses Beatrix heeft gistermiddag van de Rijks- universiteit in Leiden toestemming gekregen de titel juris docto- randus voor haar naam te zetten. Met een doctoraal examen in s de vrije studierichting, dat de waardering „met genoegen" kreeg, 1 voltooide de kroonprinses haar universitaire opleiding, die vijf jaar geleden begon. 1 Om precies twee minuten over twaalf gistermiddag mocht de prinses het beroemde Leidse zweetkamertje verlaten. De drie hoogleraren die haar van elf uur tot even voor twaalf uur hadden geëxamineerd, hadden hun beslis- sing genomen. In de faculteitskamer, waar de rector magnificus prof. Rijpper- da-Wierdsma, een van de examinators, de uitslag bekend zou maken, waren op dat moment ook koningin Juliana, de prinsessen Irene llllllllllllllllllllllllllllllllllMlllllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllllll en Margriet en vele studiege noten van aanwezig. de kroonprinses Een gelukkige prinses Bea trix verlaat aan de arm van haar moeder de Leidse uni versiteit. De kroonprinses leg de gisteren met succes het doctoraal examen in de vrije studierichting af- Van onze correspondent MAASTRICHT Het ministerie van justitie heeft een aanbod van de verdedigers mr. F. Duynstee en mr. R. Lissone om de Duitser R. W. Arndt tegen een borgstelling van vijftigdui zend mark vrij te laten, afgewezen. Na eventuele invrijheidstelling zou Arndt in Maastricht moeten blijven. De borgsom was aangeboden door familieleden en vrienden van de Duit ser, aangevuld met geld uit particu lier bezit. Het Maastrichtse Tweede-Kamerlid mr. A. Baeten heeft de minister van justitie gisteren vragen gesteld. Hij wil onder meer weten of de minister vindt, dat uitlevering van Arndt aan Zwitser land moet worden geweigerd. Ook vraagt hij of het juist is dat de recht bank in Maastricht tot de overtuiging is gekomen, dat de Duitser onschuldig is aan de moord, gepleegd in septem ber 1957, waarvan de Zwitserse politie hem verdenkt. Mr. Baeten vraagt voorts of het uit blijven van antwoord van de Zwitserse regering op een verzoek om inlichtin gen, mag leiden tot een verdere deten tie van de Duitser. LONDEN (A.P.) Een Stradivarius is gisteren op een veiling bij Sotheby in Londen verkocht voor 65.000 gul den. De viool, die uit 1718 dateert, wordt 'beschouwd als een van de beste exemplaren die Stradivarius gemaakt heeft. Oude noch nieuwe eigenaar is be kend gemaakt. NEW YORK (A.P.). Een vijf tigjarige Amerikaanse neger, Daniel Morgan, heeft zich meer dan een jaar lang voor advocaat uitgege ven. Hij Speelde het zelfs klaar tot de balie in Washington te worden toege laten. Veel succes had „advocaat Harris", zoals Morgan zi_ch noemde, niet. Drie van zijn cliënten werden tot de dood straf veroordeeld. Hun vonnissen zijn al voltrokken. Morgan had geen enkele juridische opleiding. Wat hij van rechten en wetten wist had hij opgestoken van de keren dat hij zelf voor de rechtbank stond. Hij heeft al veroordelingen wegens diefstal, roof, landloperij, in braak en het clandestien dragen van wapenen op zijn strafblad staan. Hij wordt nu opnieuw gezocht. Prof. Rijpperda-Wierdsma deelde mee dat de examina, tors tot de eenstemmige con clusie waren gekomen dat prinses Beatrix was geslaagd - „met genoegen", hetgeen voor niet-Leienaars vertaald kan worden als een acht ge middeld. Professor Rijpperda legde ons later in de middag uit dat de prinses de vrije stu dierichting had verkozen bo de gewone rechtenstudie, omdat zij dan niet gebonden was aan bepaal de verplichte studievakken, zoals han delsrecht en agrarisch recht, die voor haar minder belangrijk waren. De rechtenstudie aan de Vrije Faculteit wordt veel gekozen door studenten die een carrière in de buitenlandse dienst hopen te maken. Het doctoraal exa men omvatte de vakken Nederlands staatsrecht, volkenrecht, sociologie en moderne algemene geschiedenis. Gewoon studente Het oorspronkelijk plan van de kroon prinses was geen universitaire exa mens af te leggen en slechts voor be paalde vakken een tentame te dóen, Toen zij besloot een volledig studie programma te nemen, hebben voor haar dezelfde normen gegolden als voor andere studenten. Ten bewijze hiervan vertelde professor Rijpperda- Wierdsma ons dat twee jaar geleden het kandidaatsexamen van de prinses in eerste instantie een onbevredigend verloop had, waarop het examen werd geschorst en later „met genoegen" werd herhaald. Fuif De secretaresse van prinses Beatrix deelde ons mede dat de prinses Leiden nu zal verlaten en voorlopig op het pa leis Soestdijk zal gaan wonen, totdat het kasteel Drakestein volgend jaar voor-bewoning gereed zal zijn. De se cretaresse verwachtte dat de prinses, die dezer dagen met de koninklijke fa milie naar Italië vertrekt, de komende maanden veel zal reizen. Voorlopig viert de geslaagde prinses nog feest. Gisteren is zij de hele dag in het clubhuis van d' Leidse meisjesstu denten geweest en vanavond zal zij op Huis ten Bosch een fuif geven voor haar Leidse vriendenkring. LONDEN Nasution, Indonesië's minister van defensie, verwacht niet, dat Engeland partij zal kiezen in het geschil om Nieuw-Guinea, Nasution is vier dagen in Engeland geweest. Van daag vertrekt hij naar Kairo. De Indonesische minister zei te hopen, dat Engeland meer begrip zal tonen voor het Indonesische standpunt in de kwestie Nieuw-Guinea. Op dat punt hebben zijn onderhandelingen evenwel niets op geleverd. De gesprekken over de leverantie van militaire uitrusting zouden bevredigend zijn verlopen. Het is nagenoeg zeker, dat Engeland militaire goederen aan Indone sië zal blijven leveren. Van een onzer verslaggevers DEDEMSVAART. De voor historische waterhuishouding in de buurt van de Dedemsvaart is er oorzaak van geweest dat daar tijdens een tewaterlating een schip omsloeg. Op de werf Peters in Dedemsvaart zou woensdag voor Deense rekening een kotter te water gaan. Er wa's geen water genoeg in de smalle Peterswijk te krijgen, zodat het schip met de kiel in de modder bleef steken en kap seisde. Het heeft vijf uur geduurd, voor het casco weer overeind lag. Dat dit de eerste keer is, dat er bij een tewaterlating van de dwarsheiling van de firma Pc'ers brokken van ko men, is voor velen een raadsel: de situatie in de Dedemsvaart is zo slecht, dat het alleen aan het improvisatie vermogen van de scheepsbouwers te danken is. dat het niet veel vaker ge beurt. Om de nieuwe schepen door de bruggen te krijgen, moeten ze meestal van achteren worden opgevijzeld, an ders lopen ze vast in de Dedems vaart. Verbreding van het kanaal kost der tig miljoen, een bedrag, waarover Pro vinciale Staten van Overijssel en het ministerie van verkeer en waterstaat zich over en weer opwinden. De pro vincie wil een hoge subsidie van het rijk; het rijk acht deze niet verant woord. Advertentie i speciaal voor BRILLEN Eigen nieuwsdienst MONTPELLIER. Eindelijk een succes voor de kleine Nederlandse ploeg in de Ronde van Frankrük. Aan het wiel van Darrigade en Stablinski kwam Jaap Kersten, de eeuwige opti mist, de baan te Montpellier opstuiven. Stablinski trok de sprint voor Darri gade aan, Kersten ging mee en bereik te zodoende een tweede plaats. Het was een verdiende beloning voor Kersten. Niet alleen omdat hij de renner is, die het moreel van de vier overigen hoog houdt door zijn vreug devolle kijk op alle dingen in zijn wielerleven, maar ook, omdat hij gis teren zelf de lont in het kruit heeft gestoken; tot tweemaal toe. Hoe Kersten die tweede plaats ver kreeg staat uitvoerig beschreven op pagina Jaap Kersten Van onze weerkundige medewerker De warme lucht die tijdens het vorige weekeinde het weer een zomers karakter gaf is snel verdre ven; er is zelfs vrij koude lucht voor in de plaats gekomen. Tijdens het weekeinde zal de tem peratuur om de 23 graden blijven schommelen. Er is over het alge meen veel bewolking te verwachten omdat de lucht die uif het westen naar ons toestroomt, erg vochtig is. Plaatselijk wat regen is niet on mogelijk. Een actieve depressie is mede oor zaak geweest van het verdwijnen van de warme lucht. Aan de achter zijde van die depressie stak een storm op die ook aan onze kust het water tijdens vloed tot ruim een meter boven de stand in de getij tafels opjoeg. Een gebied van hoge druk dat zich van de oceaan tot diep in Europa uitbreidde, bracht de verbetering. Aan de noordzijde van dit gebied beweegt zich evenwel een stroom van depressies dicht langs IJsland naar Scandinavië. Daardoor is de kans op regen in het noorden van het land over het algemeen wat groter dan in het zuiden. Maar veel regen zal er niet van komen. Een wilde staking van 75 elektriciens op een van de vliegvelden van Londen heeft het vluchtsehema van de Boac gis teren ernstig ontwricht. De elektriciens vonden dat zij te weinig verdienden. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Veranderlijke be wolking met hier en daar wat lichte regen of motregen. Overwegend ma tige westelijke wind. Ongeveer dezelfde tempera turen als gisteren. MIESJE: We zul len het ermee moeten doen. 9 juli: zon op 4.30, zon. onder 20.59;" maan op 2.21, maan onder 17.50. 10 juli: zon op 4.31. zon onder 20.58; maan op 2.58, maan onder 18.49. weel* wind max.t. n.sl. Helsinki h.bew. W 17 3 Stockh. h.bew. ZW 18 12 Oslo l.bew. Z 22 0 Kopenh. zw.bew. w 18 0 Aberdeen regen stil 18 0.1 Londen h.bew. WNW 24 0 Amsterd. zw.bew. w 20 0 Brussel l.bew. NW 22 0 Luxemb. h.bew.verand. 19 0 Parijs l.bew. NNW 25 0 Bordeaux onbew. NNO 27 0 Grenoble zw.bew. NW 24 0 Nice zw.bew. WZW 26 1 Berlijn h.bew. WZW 19 0 Frankf. geh.bew. OZO 22 0 München l.bew. NNO 19 0 Zürich zw.bew. NO 21 0 Genève zw.bew. ONO 24 0 Locarno zw.bew. stil 24 0 Wenen/ l.bew. W 21 O Innsbruck h.bew. O 23 0 Belgrado onbew. N 25 0 Athene onbew. NO 32 0 Rome l.bew. WZW 30 0 Ajaccio l.bew. WZW 28 0 Madrid zw.bew. N 35 0 Majorca l.bew. ZW 29 0 Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Ernstige beschul digingen aan het adres van de Ne derlandse douane en het produkt- schap voor zuivel, die te laks zou den optreden tegen de botersmok kel, uitten gisteren in Den Haag twee Belgische leden van het Bene- luxparlement. Zij beweerden dat de botersmokkel van Nederland naar België, die in 1960 rond 13.500 ton beliep, de Belgische economische po litiek ontreddert. Hun beschuldigingen kwamen op het volgende neer: IDe Belgische socialist Chalmet zei; „Als, bewoner van de grensstreek weet ik heel goed dat de Neder landse douane best in staat is ille gale uitvoer te voorkomen, als zij dat werkelijk wil". 2 De Belgische katholiek De Boodt verklaarde: „Het Nederlandse pro- duktschap voor zuivel is al weet ik niet precies hoe het werkt machtig genoeg om de botersmok kel voor zeker 75 ongedaan te maken". Deze opvattingen werden van Neder landse zijde direct tegengesproken. Minister Marijnen (landbouw) zei dat het produktschap voor zuivel alleen op het gebied van de prijzen regelend kan optreden. „Als wij de botersmok kel absoluut ongedaan willen maken, zouden wij een distributiestelsel zoals PARIJS (A.P.) Een Franse ver eniging tegen het antisemitisme heeft fel geprotesteerd tegen het besluit van de Westduitse regering om oud- S.S.'ers met meer dan tien dienstjaren pensioen te gaan geven. De Franse beweging noemit dit een schandalig besluit en eist van de Fran se regering dat zij er de autoriteiten in Bonn vastberaden op wijst dat de beslissing moet worden ingetrokken. tijdens een korte periode na de oorlog, moeten invoeren. U zult begrijpen dat dat onmogelijk is", aldus minister Ma- rijnen. De Nederlandse liberaal mr. F. G. van Dijk gaf zijn Belgische collega's de volgende repliek: „U hebt, als alle Belgen, de neiging om het Nederland se ambtelijke apparaat te overschat ten. U vergeet dat smokkelaars altijd wel kans zien hun goederen over de grens te krijgen". Chalmet gaf toe dat de botersmok kel het gevolg is van een te groot prijsverschil tussen België en Neder land. België moet volgens hem nu Nederland pogingen doet om de boter- prijzen op te trekken ook iets doen en zich inspannen om tot lagere prij zen te komen. „Als de kwestie van de botersmokkel is opgelost, zal het in Benelux wel beter gaan boteren", al dus dit Belgische parlementslid. Ik wilde altijd al een groot bureau hebben. De Avro deelt mee: wegens contractbreuk door Rosita Ser rano en haar manager gaat haar optreden op TV zaterdag avond niet door. Maatregelen zullen tegen hen worden geno men. Zie ook pag 5. In de Veiligheidsraad zijn twee resoluties over Koeweit verworpen: een Britse waar over de Sowjetunie haar veto uitsprak en een arabi- sche die slechts drie stem men kreeg. LONDEN (Reuter) De spanning om Koeweit is blijkbaar dusdanig verminderd dat de Britse opper bevelhebber, sir Charles Elsworthy, maarschalk van de R.A.F., twee bataljons van de Britse strijdmacht heeft weggezonden naar Bahrein. Het is de bedoeling dat de troepen in Koeweit telkens worden terug gezonden naar plaatsen met een iets minder heet klimaat en worden ver vangen door verse. De totale sterkte van de Britse troepenmacht in Koeweit zal daardoor iets verminderen, maar de afgeloste troepen blijven dicht genoeg in de buurt om in geval van nood binnen enkele uren terug te keren. De Engelsen weten nu hoe groot het Iraakse leger is dat in weerwil van de ontkenning van de Iraakse regering, tegenover hen ligt aan de andere kant van de grens. „Het is een aanzienlijke legermacht", zei maarschalk Elsworthy. Op het ogenblik zijn er geen tekenen die erop wijzen dat de Iraakse troepen zich gereed maken voor een aanval op Koeweit. De regering van Koeweit heeft giste ren een beroep gedaan op generaal Kassem, de Iraakse dictator om zijn aanspraken op Koeweit te laten varen. Doet hij dat, dan kan de regering van Koeweit de Britse troepen verzoeken het land weer te ontruimen. De ver klaring van Kassem dat hij geen ge weld wil gebruiken en Koeweit slechts „vreedzaam wil annexeren" is niet vol doende. Koeweit wenst een plechtige verklaring, mede-ondertekend door de Arabische liga, dat geheel Irak afziet van de gedachte aan annexatie. OERM NOG STEEDS NIET GEARRIVEERD IKMOETOPPA6m2 \ZtjN-.WEÊTJE \NAAR BAT h fFbër HIERIN DE BUURT \Zi4ti;t>mSPA6lNAl. Advertentie V bent altijd weliconi bij l MXDDKLBlfRO -UW SPECIAALZAAK" voor mr «odjrn# vitrage» m dokoratiestoffen. ■oak r Vctttatraat-Qiuepoortstogt êoe« Telefoon 7814 Uw speciaal adres voor NEREN- au KINDERKLEDING fcmge Tontatraat Oom en na afloop bij ten GEZELLIG onder-onsje collectie Lang# Vorst modratoffen. SPECIAALZAKEN u ontvangt «Ik. dag 10% korting het gehele jaar door. Lange Vorststraat 45-47 Goes OPTIEK F0T0HANDEI OatBtprortittMLt 1 sm KI. Kit Maak eens ken nis met Oxford I en Superdam cos- L Voretetraat 64 j^TvoorSelS GOES Ook als maat- I confectie f V.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1