LUCHTROVERS OP VLIEGVELD BEEK Grensgeschil om (gebakken) vlees 9 GROEIEND ONBEHAGEN IN OOST-DUITSLAND Gunstige wending voor K.L.M. in onderhandelingen met Amerika Voortgierende woesteling van Rotterdam tot Zundert door politie achtervolgd s BH* Kfön; Politie gaf overvallers een hand Romance tussen Alexandra en zoon van Eden Communisten zullen geen geweld gebruiken PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 7 juli 1961 Mislukt p Belgische fabriek in Indonesië „overgenomen" Beslat/ Stuntman Ketting Ontsnapt Klein-metaal keert zich tesren discriminatie Sociale grondwet voor Europa BAKKERS BLIJVEN OP DONDERDAG BROOD BAKKEN Twee gevangenissen in Lonclen ontruimd V. d. Beugel: laat toeristen in Y.S. gemakkelijker toe Steeds meer Leedvermaak Vragen over uitzending interview Nasution VRACHTWAGEN EN BUS BOTSTEN: 15 GEWONDEN Strop Twee oude vrouwen vijf overvallers te erg Nieuwe stap Londenaars menen: Personeel Sabena wil gaan staken De Bilt: Zonnig Het weer overal TOMATEN TOM A DO TOMATENSNIjDER f. 1.75 Neutraal Directeur: J.4CQ. DE SMIT: Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraat 38, telefoon 01150—3189. Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters T cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG No. 4900 KANSEN OP LANDINGSRECHTEN Van onze correspondent MAASTRICHT Een even driest als sensationeel huzaren stukje heeft het Lim burgse vliegveld Beek opgeschrikt. Dinsdag landde daar een En gels toestel van het type Dove. Nauwelijks stond het stil of er sprongen vier mannen uit. Alleen de piloot bleef in het toestel achter. Met breekijzers, ac cu's en ander mate riaal rende het vier tal Engelse vliegers naar twee sport- vliegtuigen, die langs de rolbaan stonden. Zij forceerden de toegang tot de cock pitten en wilden de vliegtuigen, een Dove en een Heron, starten. Dat lukte niet, want de toestellen waren niet startklaar. Op het ogenblik van de En gelse „luchtraid" was het erg stil op het vliegveld. Er was geen bewakingspost, geen politie en slechts één douanier. De overval bracht onder de kleine groep aanwezigen een consternatie van belang. Ofschoon niemand wist wat er zich afspeelde, werd on middellijk de politie gebeld. Een ogenblik later stormde de politie het vliegveld op, met een opgewonden deurwaarder in het kielzog. De toeleg van de Engelsen was mislukt. Zij hadden de vliegtuigen hals over kop naar Engeland willen brengen. Onverwachte tegenslag gooide evenwel hun nauwkeurig uit gestippelde plannen in duigen. Er volgde een kort, correct onder- H *3 DJAKARTA (Reuter) De ongeveer vijftienhonderd Indonesische werkne mers van de Belgische sigarettenfabriek Faroka in Malang hebben het beheer van de onderneming overgenomen". De Faroka is de op een na grootste buitenlandse sigarettenfabriek in Indo nesië. De arbeiders hebben een directie van Indonesische vaklieden en vakvereni gingsbestuurders aangesteld. houd tussen politie en overvallers. Even later werden handen geschud en klommen de Engelsen in hun vlieg tuigje. Het taxiede weg, maakte zich los van de grond en verdween achter de horizon terug naar Engeland. De politie reed weg en de stilte keerde terug op het Limburgse vlieg veldje. Waarom was die rust zo wreed verstoord? De Engelsen hadden de vliegtuigjes op willen halen. Ze waren eigendom van een Londense financieringsmaat schappij. Die had ze op Beek gesta tioneerd voor twee Limburgse sport vliegers. De Limburgers zouden met de toestellen buitenlandse kranten en tijdschriften van Parijs invoeren in Nederland, België en Luxemburg. Vorige week echter werd op één van de toestellen beslag gelegd na moeilijkheden met de dienst invoer rechten en accijnzen. Verder was de motor van het tweede toestel in revisie. Van de overeenkomst met de financieringsmaatschappij kwam dus niets terecht. Beide partijen bespraken de toe stand dinsdagmiddag in Maastricht. Terwijl advocaten van beide partijen druk confereerden, streek op het vlieg veldje de tweemotorige Dove neer. In de cockpit zat een oorlogsvlieger met een reeks stunts op zijn naam. Het wordt niet onwaarschijnlijk ge acht, dat het samenvallen van de con- 0 De twee vliegtuigen waarop de En gelsen het gemunt haddentoen zij op vliegveld Beek uit de lucht kwamen vallen ferentie en de operatie doorgestoken kaart is geweest. De deurwaarder heeft de toestellen namens de financieringsmaatschappij in beslag genomen. „Ik heb zoiets nog nooit meegemaakt", verzuchtte hij, „hoe leg je nu vliegtuigen aan de ketting?". Hij heeft na veel prakkizeren de oplossing gevonden. De vliegtuigjes zijn op het ogenblik met zware ket tingen verankerd. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM Met een snel heid van 140 kilometer per uur stoof gistermorgen in Rotterdam een auto door de Maastunnel. Kort erachter reed een politiewagen. Bij de Moerdijkbrug hadden beide auto's een snelheid van 160 kilometer per uur bereikt. De politiewagen vroeg assistentie van de politie te Dordrecht. Die poogde vergeefs de auto te laten stoppen en waarschuwde daarna de Bredase politie, die de snelheidsmani ak tegemoet reed. Deze negeerde ech ter de stoptekens en reed vol gas door. De politiemannen moesten in de berm springen om het vege lijf te redden. Daarna zetten zij de achtervolging in. De wilde rit was in Rotterdam be gonnen. Een patrouillewagen van de politie had de auto met een veel te grote snelheid de stad zien binnenrij den. De politie ging er achteraan en dwong de bestuurder een gedroste militair tot stoppen. De militair zag echter kans om vol gas weg te rijden. Met snelheden van'100 tot 140 kilome ter per uur gierde de wagen de stad door op de Maastunnel af. De Bredase politie heeft de auto nog tot Zundert (bij de Belgische grens) moeten achtervolgen. Daar kreeg de wagen motorpech. In de auto die in Amsterdam bleek te zijn gestolen trof de politie Eigen nieuwsdienst MIDDELBURG De groep van mid delgroot- en kleinbedrijf in de metaal nijverheid mag niet het slachtoffer wor- >n van de gedifferentieerde loonpolitiek. Men kan met berusten in een situatie waarbij als gevolg van de regeringspoli- tiek telkens weer discriminerende situa ties tussen groot- en klein-metaal ont staan. Dat zei gisteren te Middelburg de heer M. van der Voet uit Leiden, voorzitter van de Bond van smeden-, constructie- en machinebedrijven op de jaarverga dering van deze bond. de negentienjarige militair J. W. aan met een zestienjarig meisje uit Am sterdam, dat hij onderweg had opge pikt. De militair is overgegeven aan de Koninklijke Marechaussee. Hij was woensdag uit zijn legerplaats Osse- drecht weggelopen. Eigen nieuwsdienst STRAATSBURG. Het comité van ministers van de Raad van Europa heeft gisteren in Straatsburg een Euro pees sociaal handvest goedgekeurd. Het handvest vat, als een soort Europese sociale grondwet, een aantal rechten sa' men, onder andere het recht op sta' king. Het is voor het eei'st, dat het recht op staking met zoveel woorden in een internationaal verdrag wordt ge> noemd. Verder worden in de overeenkomst vastgelegd: 1. Het recht op werk onder redelijke voorwaarden, op werkveiligheid en -hy giëne, op een redelijke beloning, op be scherming van de kinderen en de op groeiende jeugd, op een beroepsoplei ding, op sociale zekerheid, op sociale en medische bijstand, op bescherming van het gezin, op bescherming en bi;' stand van migrerende arbeiders. 2. Het recht tot het oprichten van vakverenigingen en het voeren van col lectieve onderhandelingen. Het handvest zal In de herfst van dit jaar m Turijn worden ondertekend door de regeringen van de zestien lan den, die lid zijn van de Raad van Euro pa. GESTEGEN Van onze correspondent WASHINGTON. De luchtvaartonderliandelingen in Wash ington lijken een voor Nederland gunstige wending te nemen. De indruk heerst dat Amerika de K.L.M. binnenkort in principe landingsrechten op Los Angeles zal verlenen, hangende een ver dere regeling van technische kwesties. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het denkbeeld om tot verkorting van de werktijd in de bakkerij over te gaan door het invoe ren van bakloze donderdagen, is radi caal van de baan. In het bijzonder in Den Haag is met deze gedachte ge speeld, maar er zijn zoveel nadelen aan verbonden, dat men het plan heeft laten varen. Dit hebben de bakkerspatroons bonden meegedeeld. De thans in discussie zijnde nieuwe c.a.o. voor het bakkersbedrijf heeft met de werktijdverkorting nog geen reke ning gehouden; deze blijft gesteld op 48 uur per week. De bakkers willen wel bekijken, hoe de arbeidstijd kan worden verkort eventueel in plaatselijke samenwerking zonder de klant één dag in de week vers brood te onthouden. LONDEN (Reuter). De Engelse politie heeft gisteren de 95 bewoners van twee Londense gevangenissen over gebracht naar een gevangenis op een eiland voor de Engelse Zuidkust. Deze maatregel is genomen omdat verscheidene geharde knapen weinig moeite hadden op het door hen gewenst tijdstip de gebouwen te veriaten. Uit een van de twee gevangenissen die van Wandworth zijn veertien dagen geleden op spectaculaire wijze tien ge vangenen tegelijk ontsnapt, van wie er acht nog steeds vrij rond lopen. Het risico dat zij er vandoor zullen gaan is in de beruchte Parkhurst ge vangenis op het eiland Wight aanmer kelijk geringer. De verhuizing is zonder veel strubbe lingen verlopen; alleen zag op de veer boot een gevangene kans een persfoto graaf met een opgerolde krant een flinke mep te geven. De president-directeur van de K.L.M., drs. E. H. van der Beugel, verblijft op het ogenblik in Wash ington. Tijdens een persconferentie daar heeft hij gisteren verklaard, dat de Amerikaanse formaliteiten voor toelating van toeristen uit Europa dienen te worden vergemak kelijkt. In de tweede plaats moet Amerika een beter begrip ontwikke len omtrent de voorlichting van die toeristen. De K.L.M. is er bijzonder in geïnte resseerd het toeristisch verkeer tussen Europa en de Verenigde Staten te be vorderen. De voortdurende stijging van de levensstandaard in Europa maakt het mogelijk dat steeds meer Europe anen een bezoek aan Amerika bren gen. Het was in verband daarmee dat drs. Van der Beugel op vereenvoudi ging van allerlei formaliteiten aan drong. De algemene situatie van de K.L.M. besprekend herinnerde de president directeur aan de (sombere) woorden, die hij kortgeleden in Nederland had gesproken tijdens een kennismakings bijeenkomst met journalisten. Hij zei nu „dat we een harde tijd voor de boeg hebben, maar dat onze toekomst is verzekerd". Over de luchtvaartonderhandelingen en over de kritiek die Pan American en Transworld Airlines op de K.L.M. hebben geoefend, wilde drs. Van der Beugel niet verder ingaan. Hij memo reerde intussen niet zonder leedver maak dat van Peruaanse zijde een klacht is ingediend tegen de lucht vaartmaatschappij Panagra (waarin Pan American is geïnteresseerd) en dat die klacht op vele punten woorde lijk gelijk is aan die van Pan Ame rican tegen de K.L.M. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Heeft de regering toe stemming gegeven voor de televisie-uit zending van het interview met Nasuti on, zo heeft het Tweede-Kamerlid Wel ter (K.V.P) aan staatssecretaris Schol ten gevraagd. Vindt de regering het oorbaar en in overeenstemming met de nationale waar digheid, zo wil het Kamerlid verder we ten, dat een minister van een land dat zich zo slecht tegenover de Nederlan ders en Nederland heeft gedragen, voor de Nederlandse televisie de gelegenheid krijgt de politiek van zijn land te ver dedigen, Zo neen, dan verzoekt de heer Weiter de staatssecretaris zijn misnoe gen over de uitzending uit te spreken en te zorgen dat herhaling wordt voorko men. BIRMINGHAM (Reuter). De di rectie van de British Motor Corporati on heeft verklaard dat de B.M.C. geen bod zal doen op de Borgwardfabrieken in Bremen. De vrije stad Bremen nam de fabrie ken wegens financiële moeilijkheden in februari van dr. Carl Borgward over. Borgward kreeg toen het recht zijn fabrieken terug te kopen. Zijn op tie is vannacht om twaalf uur afgelo pen. DEN HAAG Twee meisjes, Ont vlucht uit het rijksmeisjesinternaat te Nijmegen, zijn gisteren in Den Haag aan gehouden. Het zijn de achttienjarige J. J. W. en de negentienjarige H. M. H. De meisjes hadden nieuwe kleren aan, Het is gebleken dat zij die hadden ge stolen in warenhuizen te Amsterdam, Hilversum en Den Haag. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Vijfden buspassa giers zijn gistermiddag gewond bij een botsing op de Schipholweg tussen een bus van Maarse en Kroon en een vrachtwagen met oplegger. Eén van de géWonden liep. vermoedelijk een schedelbasisfractuur op. Omstreeks vijf uur moest een in de richting van Schiphol rijdend Volks wagenbusje plotseling sterk afremmen omdat een expediteur een vat over de weg rolde. Een achteropkomende Daf remde eveneens. Toen de chauffeur van een daarachter rijdende vrachtwagen vaart minderde, merkte hij tot zijn grote schrik, dat zijn remmen weigerden. In paniek zwenkte de chauffeur zijn vrachtwagen met op legger naar de linkerzijde van de weg. Precies op het punt waar de landende vliegtuigen laag over de weg scheren, kwam de vrachtwagen frontaal in bot sing met de van Schiphol komende bus met personeel van de K.L.M. Vijftien inzittenden liepen fracturen, kneuzingen en snijwonden op. Acht van hen werden overgebracht naar het Grote Gasthuis in Haarlem, zeven gingen er naar het Wilhelminagasthuis in Am sterdam. Er worden nu nog drie gewonden ver pleegd, één in Amsterdam en twee in Haarlem. De 67-jarige D. Hageman uit Ter Apel is gisteren overleden in het ziekenhuis te Haren (Duitsland). Hij was daar op- genomen nadat hij met zijn auto' tegen een boom was gereden. Zijn vrouw, die bij hem in de auto zat, liep verwon dingen op. Van onze correspondent ARNHEM Een grensgeschil' tussen Duitsland en Nederland, dat in het zgn. Vaalser kwartier aan de Duitse kant van de grens bij Aken begon, dreigt steeds ernstiger te worden. Oorzaak van de strijd, die voornamelijk wordt gevoerd door Duitse en Nederlandse slagers, is de grote hoeveelheid gebraden vlees, die huisvrouwen uit het Vaalser kwartier bij Nederlandse slagers kopen om er de Duitse vleespotten mee te vullen. Er is een groot prijsverschil tussen de Nederlandse en de Duitse coteletten en biefstukken. Dat was al jarenlang reden voor de huisvrouwen om even de grens over te gaan. Sinds kort is echter de levensmiddelenwet in Duits land danig verscherpt. Gevolg: een verbod tot invoer van ongekeurd vers vlees. Omdat er in het Duitse grensgebied niemand is, die al die kleine hoeveel heden uit Nederland ingevoerd vlees zou kunnen keuren, bleef er voor de Duitse douaniers niets anders over dan de invoer ervan te verbieden. Dat was een strop voor de Neder landse slagers, die anders heel wat koeien en varkens aan de Duitsers sleten. Een strop was het ook voor de Duitse huisvrouwen, die nu de veel hogere prijs bij hun eigen slager moes ten betalen. In nauwe samenwerking vonden sla gers en huisvrouwen er iets op. Het Nederlandse vlees werd door de sla gers in grote potten of ovens licht gekookt of gebraden, zodat er een klein, bruin korstje op kwam, terwijl de kern rauw bleef. Daarmee was het geen vers vlees meer. Van gekookt of gebakken vlees wordt in de nieuwe BOGOTA (Reuter) Twee 75-ja- rige Columbiaanse vrouwen hebben zich gisteren met kapmessen vijf overvallers van het lijf weten te houden. De bandieten vielen de vrouwen aan op hun kleine eenzame boerderij in Velez. De dames stelden zich ech ter hevig te weer met de vervaarlij ke messen. Zij doodden een van de mannen. De andere vier vluchtten toen. invoerbepalingen niet gerept en zo kunnen de Duitse huisvrouwen weer als vanouds hun runderlapje of stukje varkensvlees in Nederland kopen. Sindsdien zijn de Duitse slagers op nieuw in het geweer gekomen. Zij lieten een deskundige opdraven, die verklaarde dat het aanbraden volgens Nederlandse manier niet voldoende is om een invoervergunning te krijgen. Gebraden, vlees is gebraden vlees, zo antwoorden de vrouwen gesteund door hun Nederlandse vleesleveran ciers, die er welgemoed mee doorgaan hun vleesbouten te koken of licht te braden. Je móét hem met de lift laten spelen, hij is een van de directeuren BRUSSEL (Reuter). Het perso neel van de Sabena heeft de directie van deze Belgische luchtvaartmaat schappij gisteren meegedeeld dat het van zondag af iedere dag drie uur zal staken. De mensen van de Sabena willen daarmee kracht bijzetten aan hun ver zoek om zes procent salarisverhoging. De onderhandelingen daarover werden gisteren door de directie afgebroken. Het personeel van de Sabena zal ie dere dag van negen tot twaalf uur 's middags staken. Het heeft %'oor deze actie de drukste uren op het vliegveld bij Brussel uitgezocht. Deze foto werd deze week ge maakt toen prinses Alexandra en Nicholas Eden 's avonds samen op stap waren. LONDEN (A.P.) Londen gonst op het ogenblik van ge ruchten over een mogelijk op handen zijnde verloving tussen de zoon van oud-premier An thony Eden en de aantrekkelijke nicht van koningin Elizabeth, prinses Alexandra. Volgens de Engelsen zijn de kan sen van de jonge Eden aanzienlijk gestegen door de verheffing van zijn vader tot graaf. De zoon wordt daar door automatisch burggraaf, terwijl de titel van zijn vader later op hem zal overgaan. Het K.N.M.I. in De Bilt bericht te gisteravond om 23.15 uur; Droog weer i met zonnige pe- rioden. Hogere temperaturen dan gisteren. Zwakke wind. MIESJE: Blijf nog een paar dagen, zon. 8 juli: zon op 4.29, zon onder 21.00; maan op 1.49, maan onder 16.47. weer wind max.t. n.sl. Stockh. regen stil 15 4 Oslo h.bew. ZW 22 0 Kopenh. regen W 17 0.1 Aberdeen zw.bew. stil 18 0 Londen l.bew. NW 23 0 Amsterd. onbew. WZW 18 0 Brussel l.bew. stil 20 0 Luxemb. zw.bew. NNW 17 0 Parijs h.bew. NNO 22 0 Bordeaux onbew. NO 26 0 Grenoble onbew. NW 24 0 Nice h.bew. ZW 27 0 Berlijn regen W 18 2 Frankf. l.bew. WNW 19 0 München h.bew. NNO 17 0 Zürich onbew. NW 20 0 Genève onbew. ONO 22 0 Locarno h.bew. WNW 25 0 Wenen onbew. NNW 21 0 Innsbruck zw.bew. O 20 0 Belgrado onbew. N 24 0 Athene onbew. NO 33 0 Rome l.bew. NW 30 0 Ajaccio onbew. Z 27 0 Madrid h.bew. WZW 35 0 Majorca l.bew. ZW 28 0 Lissabon onbew. NNW 34 0 Advertentie Van onze correspondent BONN Ulbricht, de machtigste man in Oost-Duitsland, heeft er gisteren opnieuw op gewezen dat dit jaar de kwestie West-Berlijn moet worden opgelost. Zijn rede was zakelijk en vastberaden, maar uit de toon bleek toch een zekere soepelheid. Evenals Kroesjtsjef herhaaldelijk heeft gedaan, stelde hij dat het onzinnig zou zijn wegens Berlijn een oorlog te voeren. Hij is er dan ook van overtuigd dat er niet naar de wapens zal worden gegrepen maar dat er zal worden onderhandeld. Van Oostelijke kant zullen er in geen geval militaire middelen worden gebruikt, tenzij het Westen tot de aanval zou overgaan. Met de Westelijke belangen in Berlijn willen de communisten zoveel mogelijk rekening houden. De laatste tijd schijnt onder de Oostduitse bevolking enige onrust te heersen over de gevolgen die de uit voering van de Russische en Oostduit se pannen voor Berlijn zou kunnen hebben. De vrees voor oorlog is ge groeid en dat zal ongetwijfeld ook in debatten met communistische functio narissen tot uiting zijn gekomen. Zeer waarschijnlijk, ook daarom zal Ulbricht er nog eens de nadruk op hebben gelegd, dat het Oosten „een verstandige oplossing" zoekt. Een strohalm, waaraan het Westen zich in zijn moeilijke positie in Ber lijn vastklampt is de hoop dat de Oostduitse bevolking ongerust wordt, in de eerste plaats als gevolg van de crisis in de voedselvoorziening en vervolgens onder indruk van het ver meende gestegen oorlogsgevaar. Het ligt voor de hand dat de stemming van de Oostduitse bevolking er niet beter op is geworden sinds de rege ring haar heeft gewaarschuwd dat de regeling van de kwestie West-Berlijn ook tijdelijk offers van haar zou kunnen verlangen. Daarmee wer den waarschijnlijk de gevolgen van eventuele economische sancties be doeld, die West-Duitsland tegen Oost- Duitsland zou kunnen nemen in geval van moeilijkheden met het verkeer naar Berlijn. Over de slechte levensmiddelen- voorziening in Oost-Duitsland heeft gisteren de burgemeester van Oost- Berlijn, Ebert, een en ander verteld. Hij gaf toe dat er hier en daar iets haperde in de aanvoer van le vensmiddelen en verbruiksgoederen en had er begrip voor dat de bevolking ontevreden was. De schuld kregen staatsorganen die incompetent, lui of onverschillig waren, particuliere be drijven die de staat nog niet had kun nen overnemen en .plannenmakers die geen rekening hielden met de werke lijkheid. Het Oostduitse „parlement" heeft gis teren met algemene stemmen een „plan voor de vrede" aangenomen dat geheel of gedeeltelijk zal worden opgeno men in 3"e tekst van het vredesverdrag dat de Sowjetunie nog dit jaar met Oost-Duitsland wil sluiten. Het voor ziet natuurlijk weer in rechtstreekse onderhandelingen tussen Oost en West- Duitsland, iets waar West-Duitsland zeker niet op zal ingaan. Die onder handelingen zouden moeten leiden tot de volgende overeenkomsten tussen de beide Duitse staten. Oost- en West-Duitsland zullen zich onthouden van het aanschaffen van kernwapens. Zij zullen zich niet bemoeien met elkanders sociale stelsels. Zij zullen streven naar een niet-aanvalsverdrag tussen de Navo en het Pact van War schau. Zij zullen afspraken maken over de sterkte en legering van hun troepen. In Midden-Europa moet een zone wor den gecreëerd waarin geen kernwa pens mogen worden opgeslagen en de beide Duitse staten zullen daaraan meewerken. Op den duur moet het verenigde Duitsland een neutrale staat worden, waarvan de geallieerden uit de jong ste oorlog de neutraliteit zullen ga randeren.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1