Orgie van plundering en vernieling Walgelijk water in IJssel en Vecht Arts weigert voedsel in te spuiten I AANVAL VAN IRAK IS OP HANDEN" Zomerdienst N. S. ingekrompen minder treinenminder stoppen Woensdag uitsluitsel voor bakkers MEISJE DOOR AANRANDER BEDWELMD SPOREN IN DE BETUWE MAJOOR VULDE ZIJN ONKOSTEN VERKEERD IN De Bilt: Zachter ZWEMMERS KUNNEN NIET MEER TEGEN HET VUIL OP GEEN VETPOT OP CUBA PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Staking Opwinding LAATSTE NIEUWS Doorberekenen of niet Weinig werklozen, vele aanvragen Tanks Minuut stilte ZANGERES KREEG KOFFERS TERUG Pech plaagt spoor Hongerstaker in cel is er slecht aan toe „Met geweld" Steun Varkenspest buiten grens houden Sierra Leone verbiedt handel met Z.-Afrika Britse commandant in Koeweit: Vermiste Rotterdammer verdronken Britse troepen niet naar Portugal Het weer overal Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 68, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 011802009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Temeuzen] Nieuwstraat 38, telefoon 01150—3189. Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 18 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaö' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter* 7 cent per woord met een minimum van 1 1,— 16e jaargang No. 4899 Donderdag 6 juli 1961 BETOGINGEN IN ALGERIJE KOSTEN TACHTIG LEVENS Eigen nieuwsdienst ALGIERS Franse troepen en politie hebben gisteren op tientallen plaatsen het vuur moeten openen op massa's be togende Algerijnen. Toen de avond viel waren er al tachtig doden geteld en bijna driehonderd gewonden. Dit zijn officiële cijfers die door bet Franse bestuur bekend zijn ge maakt. Het is niet onmogelijk dat bet aantal slachtoffers gro ter zal blijken te zijn wanneer men precies weet wat er zich gisteren eigenlijk beeft voorge daan. Gisteravond was de toe stand nog zeer onoverzichtelijk. Het schijnt dat de „anti-verdelings dag" die de Algerijnse leiders had den georganiseerd om te protesteren tegen de plannen van de Gaulle tot verdeling van Algerije,, is ontaard in orgie van plundering en vernieling. Het was de bedoeling geweest dat er een algemene staking zou worden gehouden die gepaard zou gaan met grote demonstraties. Het lijkt niet waarschijnlijk dat de organisatoren gerekend hadden op een bloedbad van deze omvang. De staking is inderdaad gehouden en zij was zo goed als volledig. Het openbare vervoer werd zo goed moge lijk in stand gehouden door Europees personeel. Voor winkels in levensmid delen en andere essentiële artikelen gold een sluitingsverbod. Van vele za ken waren niettemin de luiken ge sloten. Vele winkeliers hadden voor zien dat er onlusten zouden uitbreken en andere gaven door te sluiten gevolg aan de oproep tot staking. Voor zover het ging om levensmiddelenbedrijven werden zij op hardhandige wijze door politie en militairen „geopend". In de grote zowel als in de kleine steden van Algerije begonnen de de monstraties al in de ochtend. Gewel dige optochten van mohammedanén vulden de straten. Zij droegen de (ver boden) groen-witte vlag van de vrij heidsbeweging mee. Bijna overal waar het tot bloedige botsingen kwam tus sen betogende Arabieren en Franse troepen en politie was de gang van zaken dezelfde. Al demonstrerende geraakten de Al gerijnen in een steeds grotere opwin ding. Zij schreeuwden leuzen en zwaaiden met hun vlaggen en span doeken tot er tenslotte van onder him kleren wapens te voorschijn kwamen. In vele gevallen bleken de demon stranten in het bezit te zijn van ben zinebommen. Zij wierpen die naar Franse winkels en kantoren en begon nen te plunderen. Wanneer dan de Franse troepen in actie kwamen en charges uitvoerden bleken de betogers de beschikking te hebben over mo derne automatische vuurwapens. Hun schoten werden door de Fransen be antwoord en spoedig lagen de eerste doden op straat Ook zijn er gevallen gemeld van be togers die zich als waanzinnigen wier pen op Franse stellingen. Zij moesten met geweervuur worden teruggedre ven. wanneer zich niet gewapende verzets lieden onder de betogers hadden ge mengd met het plan de bevolking op te hitsen tot bloedvergieten. In de Franse Kamer hielden de af gevaardigden zich bezig met eer. finan cieel debat toen de berichten over bloe dige onlusten in Algerije begonnen bin nen te komen. Een groep afgevaardig den uit Algerije stond op en verliet de vergadering uit protest dat het debat ■werd voortgezet „terwijl in Algerije bloed vloeit". Tijdens de avondvergadering van de Kamer werd er een minuut stilte in acht genomen om de doden die giste ren in Algerije waren gevallen te eren. Een ultra-rechtse afgevaardigde, Arrig- ni, had schorsing van de vergadering geëist als teken van rouw maar de voor zitter vond een minuut stilte voldoende. Zes Franse militairen zijn, naar Associated Tress meldt, gisteren bij de onlusten in Algerije gesneuveld. Twintig man werden gewond. Van onze correspondent ZWOLLE Zwemmen in de Gelderse IJssel en de Vecht is ge vaarlijk voor de gezondheid. Door de sterke verontreiniging van het water, dat steeds meer fabrieksaf- val uit Duitsland meeneemt en dat in de kolken ook nog eens door koeiedrek wordt bevuild, is de toe stand onhoudbaar geworden. De Zwolse zwemlustigen kunnen nu geen kant meer uit: de IJssel is van oudsher hun openluchtbad. De kolk van Kiezenbrink en de kolk aan de Westenholte, waar des zomers de jeugd van Zwollerkerspel van een fris bad placht te genieten, zijn deer lijk vervuild door dierlijk afval. Rapport De inspectie voor de Volksgezond heid heeft op verzoek van de gemeen te Zwollerkerspel een rapport over deze sombere toestand opgesteld, dat tot een aantal schrikbarende conclu sies komt. Was het verleden jaar al erg, de situatie is nu onhoudbaar en als zwemwater kan de dienst het water van rivieren en kolken dan ook niet goedkeuren. Zwollerkerspel heeft nog geen zwemverbod uitgevaardigd: wie in het bedorven water wil zwemmen doet dat op eigen verantwoording. In de gemeente Wijhe geldt wel een zwemverbod voor de IJssel, maar DEN HAAG. Minister De Pous zal volgende week woensdag laten weten of de gevraagde loonsverho ging in het bakkersbedrijf in de broodprijs mag worden doorbere kend. Werkgevers en werknemers in het bakkersbedrijf zijn het eens geworden over een loonsverhoging van vijf pro cent en een toeslag van vijf procent op het nieuwe loon ter compensatie voor het werken op zaterdag. De nieu we c.a.o. voor het bakkersbedrijf had al op 1 juli moeten ingaan. De Stichting van den Arbeid heeft evenwel nog geen advies uitgebracht aan het Colle ge van rijksbemiddelaars. Voor minister De Pous wordt dit een van de zeldzame gevallen, waarin een voorgenomen loonsverhoging onver bloemd is gekoppeld aan een prijsver hoging. De werkgevers in de bakkerij menen dat een loonsverhoging drin gend nodig is om hun mensen te be houden: maar zij menen óók dat de produktieverhoging te gering is om die verhoging daaruit te kunnen bekosti gen. De spelregels is de vrijere loonpoli tiek zijn op dit punt overigens duidelijk genoeg. Volgens deze regels kunnen loonsverhogingen niet worden doorberekend in de prijzen. Zie vertier pag. 5 HAVANNA (Reuter) Op Cuba wor den sinds gisteren alle dierlijke en plantaardige vetten gedistribueerd. Het gebruik van vet wordt daardoor gehal veerd. De distributie zal waarschijnlijk anderhalf jaar duren. Premier Fidel Castro heeft de distri- butiemaatregej zelf in een radio- en te levisie-uitzending bekend gemaakt. In dezelfde uitzending ontkende hij de juistheid van een bericht van een Ame rikaans radiostation als zou zijn broer Raul bij een bomaanslag in Santiago ernstig zijn gewond. dat heeft tijdens de afgelopen hitte golf, toen het er krioelde van de ba ders, bijzonder weinig geholpen. Het vuile water dupeert niet alleen de zwemmers, maar ook de vissers. De visstand in de Vecht, die toch al niet best was, loopt steeds verder terug als gevolg van een massale sterfte. Het water van de rivier stinkt en ziet er donker uit als gevolg van ber gen industrievuil, die er langs aller lei omwegen uit Duitsland en het Twentse industriegebied in worden geloosd. In Dalfsen wordt al een paar avon den achtereen geprobeerd de nog le vende vis uit de rivier te scheppen en ze elders uit te zetten. DEN HAAG. Het aantal open staande aanvragen voor mannelijk personeel bij de gewestelijke arbeids bureaus was eind juni ruim dertien duizend hoger dan eind mei van dit jaar (mei: 78.370, juni 91.791). Het aantal werkloze mannen daalde in juni met ruim zeshonderd tot 18.816. Aanvragen voor vrouwen stonden er per 30 juni 47.564 open, 3.591 meer dan per 31 mei het geval was. Het aantal werkloze vrouwen liep in de maand juni met 44 terug tot 2.745. In de straten van Algiers, Constanti- ne en Oran moesten pantserauto's en tanks te hulp worden geroepen toen menigten uitzinnige mohammedanen, soms tienduizend man sterk, probeer den de Europese wijken binnen te drin gen. Hoewel er voor deze dag versterkin gen naar Algerije waren gezonden, en alle verloven waren ingetrokken waren er toch eigenlijk niet genoeg troepen' op de been om de onlusten in de kiem te smoren. Daardoor kon het gebeuren dat kleine detachementen troepen ge heel omsingeld werden en zich schie tend een weg door de massa's beto gers moesten banen. Over slachtoffers aan Franse zijde zwijgt het bureau van de Franse voor lichtingsdienst in Algiers, maar het staat vast dat enkele Europeanen ver moord zijn gevonden. De tachtig doden waarvan een officieel communiqué rept zijn uitsluitend Algerijnen. De Franse lezing van de gebeurte nissen is dat de, betogingen ongetwij feld vreedzaam zouden zijn verlopen Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM, In een woning in Rotterdam-Zuid heeft de politie gister avond de koffers met kleding van de Amerikaanse zangeres Marilyn Taylor gevonden. Op het station Rotterdam-Feijenoord bleek dinsdag dat twee van de zes kof fers die de zangeres vanuit Wenen naar Rotterdam had gestuurd, waren gestolen. De politie heeft wel de koffers ge vonden, maar nog niet de dader. Met zijn bromfiets is de 21-jarige heer M. Lourens dinsdagavond in 's-Graveland tegen een auto met aan hanger gereden en zo ernstig gewond dat hij later overleed. T^R komt geen eind aan. De pechduivel, die grijnzend ongelukken laat ge beuren terwijl de dienstregeling toch al hevig in de knoop zit, wipte gisteren twee goederenwagons bij Lisse uit de rails. Er stond een stopmachine in de weg, toen een lok een rangeerdeei opduwde. De machine, die gebruikt wordt voor het onderstoppen van ballast onder de dwarsliggers werd verkreukeld. Weer waren de treinen te Iaat Van onze correspondent. LAREN. Een meisje van veertien heeft er bij de Larense politie aan gifte van gedaan dat een jongeman dinsdagavond heeft gepoogd haar aan te randen, na haar een verdovend mid del te hebben toegediend. De man had een grote zwarte auto bij zich. Het meisje zag hem dinsdag avond, terwijl hij de weg vroeg aan een dame, die het antwoord niet wist. De man wendde zich daarna tot het meisje. Hij vroeg haar een eind mee te rijden om de weg te wijzen. Hij reed de hei op en stopte. Hij duwde het meisje een doek met een verdovend middel onder de neus. Zij gaf de man nog een paar klappen maar raakte kor- tijd buiten kennis. Toen ze bijkwam lag ze in het gras. Ze zag de auto wegrijden. Haar schoe nen en wat kledingstukken lagen ver derop. De man zou zich niet aan haar hebben vergrepen. Bij aardverschuivingen in de Indi sche provincie Kerala zijn 73 mensen om het leven gekomen. De getroffen dorpen zijn onbereikbaar omdat de ri vierdalen versperd zijn. Daardoor zijn 'grote overstromingen ontstaan. Van een onzer verslaggevers UTRECHT - Van vrij dag af gaan er een paar treinen minder rijden om de zwaarbelaste baanvakken wat te ont lasten en de vertragin gen zo mogelijk weg te werken. Er zullen bovendien, zoals al eerder is mee gedeeld, op een paar stations minder treinen stoppen. Tussen Amsterdam en Haarlem zullen eni ge tremen in en uit de richting Bioemendaal en Zandvoort verval len. Op de lijn Hilver sum - Baarn - Utrecht zullen enkele treinen pas in Baarn beginnen en van Utrecht uit niet verder dan Baarn rij den. Op het traject Amersfoort-/volle zul len enkele treinen niet meer in Hulshorst en Putten stoppen. Op de lijn AmsterdamAlk maar zullen in Koog- Zaandijk, Heiloo en Koog-Bloemwijk enige treinen, die er vroeger stopten, doorrijden. Zaandam krijgt één stoptrein minder in de richting Amsterdam en op de Betuwelijn ver vallen een paar stop treinen voor de stati ons Arkel en Beesd. De spoorwegdirectie hoopt, dat er wat meer speling in de dienstregeling komt, zodat de vertragingen bij aan komst kunnen worden weggewerkt. Gisteren waren de vertragingen nog steeds merkbaar, zij het dan dat de situatie vergeleken bij vorige week duidelijk gunstiger was geworden. O Tegen het gebod van het Franse bestuur in waren vele levensmiddelen winkels in Algiers gesloten, hetzij met het oog op de komende betogingen, hetzij omdat hun bezitters door te slui ten wilden betogen tegen eventuele verdeling van Algerije. Militairen kre gen opdracht de gesloten winkels met geweld te openen. Hier ziet u hoe zo iets in zijn werk gaat: met een koe voet breken' een paar soldaten de rol luiken open. Van onze correspondent MAASTRICHT De 41-jarige Dnitser R. W. Arndt die vorige week in zijn cel te Maastricht in hongerstaking ging, is er slecht aan toe. Hij zit ai maandenlang in het huis van bewaring. Zwitserland heeft gevraagd hem uit te leve ren, omdat hij ervan wordt ver dacht de wapenhandelaar Marcel Leopold te%ebben vermoord. Dat gebeurde in een warenhuis te Ge- nève. Leopold werd daar getroffen door een pijltje uit een blaaspijpje, met een snel werkend vergif aan de punt. Het ministerie van justitie heeft nog geen beslissing genomen over het Zwitserse verzoek. De Duitser is donderdag in hongerstaking ge gaan uit protest tegen het uitblijven van een beslissing. De gezondheidsdienst van het Mi nisterie van justitie heeft de Maas trichtse gevangenisarts verzocht Arndt zonodig met geweld een in jectie voor kunstmatige voeding te geven. De arts heeft geweigerd, om dat de Duitser het niet wil.Toedie- ning zou in dit geval een onrecht matige daad zijn. De arts wordt gesteund door de officier van justitie te Maastricht, de procureur-generaal in Den Bosch en de verdedigers van Arndt. GpE hssi; U zit toch niet op m'n kikkers, hoop ik? Bjj Buren zijn gisteren enige nog onlangs gebruikte knuppels gevonden. Men brengt deze vondst in verband met het gezelschap primitieve figu ren onder leiding van ene Oerm, dat eerder in Drente was ge zien. Van genoemde Oerm is slechts bekend, dat hij voorgeeft op weg te zijn naar pagina 2 van ons blad. Hij zou een voorhisto rische stripfiguur zijn. De bevolking in de Betuwe is waakzaam. 9* Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Het ministerie van landbouw en visserij heeft een beroep gedaan op reizigers die terugkeren uit het buitenland, om geen etenswa ren mee te nemen die via de vuilnis bak bij de varkens terecht zouden kunnen komen. Dit om te voorkomen, dat de Nederlandse varkensstapel wordt aangetast door de Afrikaanse varkenspest. Deze besmettelijke en dodelijke ziek te komt op het ogenblik voor in Spanje en Portugal. Zij vormt een ernstige be dreiging voor de varkens in de andere Europese landen, aldus het ministerie. Voor Nederland, met zijn grote var kensstapel van drie miljoen dieren op een klein grondgebied, is het van het grootste belang dat de ziekte buiten de grenzen wordt gehouden. Juist omdat er nog geen vaccins of geneesmiddelen be staan waarmee deze virusziekte kan worden tegengegaan, moet alles in het werk worden gesteld om besmetting te voorkomen. De varkens krijgen de ziekte door het eten van besmet voedsel, dat ons land onder andere kan binnenkomen via in ternationale treinen, schepen en vlieg tuigen. FREETOWN (Reuter). De rege ring van Sierra Leone heeft de handel met Zuid-Afrika verboden. De maatre gel is bedoeld als een protest tegen de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika. De zeehavens en vliegvelden van Sierra Leone zullen voortaan gesloten zijn voor Zuidafrikaanse schepen en vliegtuigen. Ook zal geen blanke Zuid afrikaner in dienst van de overheid of bij een handelsorganisatie in het land mogen werken. Blanke Zuidafrikaners zullen niet meer in Sierra Leone wor den toegelaten, aldus de verklaring van de regering. Ontslag geëist Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Majoor W, J. van der P., voorlichtingsman van het leger, had zijn functie wat te veel omvattend gemaakt De representatiekosten wa ren daardoor zo hoog opgelopen, dat hij ze niet op de gebruikelijke wijze had kunnen declareren. Hij had daarom, zo luidde de be schuldiging, bijna 250 gulden in zijn andere onkosten ingecalculeerd en daar door valsheid in geschrift gepleegd. De auditeur-militair bij de krijgsraad te velde west vond het maar een on prettige zaak: een hoofdofficier die valse declaraties indient. Daar moest een maand gevangenisstraf tegenover staan en ontslag uit de dienst. „Aangewezen man" Majoor Van der P. had zich vooral voor de radio en voor de televisie ver dienstelijk gemaakt. Hij schreef scenario's en voerde de regie van som mige stukken. Volgens de getuige J. van der Kolk, chef programmaleiding van de N.T.S., was de majoor de aangewezen man om het „stelletje wilde jongens" van de televisie wat in banen te leiden. Hij vond het vanzelfsprekend, dat de ma joor dan als gastheer optrad en con sumpties aanbood. De president van de krijgsraad vroeg zich af of het wel de bedoeling was dat de majoor, in plaats van slechts zuiver ambtelijke informaties aan de omroepverenigingen te verstrekken, zelf een soort omroep organiseerde. Twee getuigen a décharge verklaar den de majoor te hebben willen „rem men". Zij hadden er onder meer voor gezorgd, dat Van der P. assistentie kreeg. De majoor had die gelegenheid alleen aangegrepen om nog meer werk te verzetten. Arabische liga heeft gisteren een on derhoud met Kassem gehad en is daar na naar Arabië gevlogen om met ko ning Saoed te spreken. LONDEN (Reuter) In weerwil van de hei-haalde Iraakse verklaring dat het volstrekt nooit de bedoeling van Irak is geweest om Koeweit met geweld te annexeren, gelooft de commandant van de Britse landstrijd krachten in Koeweit, generaal Horsford, dat een aanval aanstaande is. Volgens de inlichtingendienst worden er aan de Iraakse zijde van de grens steeds meer troepen samengetrokken. „Er is op zijn minst gezegd niets wat er op wijst dat de troepen van Irak geen aanval zullen ondernemen", zei de generaal. „Voor zover ik weet wordt de Iraakse strijdmacht aan de grens steeds groter." Mijnen leggen Vandaag of morgen zullen de Britse troepen daarom beginnen met het leg gen van mijnenvelden langs de grens. De Britse troepen hebben het lang niet gemakkelijk. De temperaturen zijn verschrikkelijk hoog meer dan veertig graden celsius en er woeden voortdurend zandstormen die het ui terste van de Engelsen vergen. Reeds zijn honderd man van het front naar de kust teruggezonden omdat zij uit geput waren. ,,Ik zal er wel een stand je voor krijgen", zei generaal Hors- ford, „maar ik geef op het ogenblik per dag 250 pond uit aan gekoelde dranken voor mijn mannen. Water is er geluk kig volop". Koning Saoed van Arabië, die reeds troepen naar Koeweit heeft gezonden ter verdediging van het kleine sjeik- dom, heeft de Iraakse dictator Kassem voorgesteld met hem samen te komen aan de grens tussen Irak en Koeweit om te praten over de aanspraken die Irak meent te kunnen doen gelden op Koeweit. De secretaris-generaal van de Van een onzer verslaggevers WERKENDAM. Uit de Merwede is gistermiddag het lijk opgehaald van de 27-jarige timmerman C. J. Fondse uit het Dalingkamp te Rotterdam. De man werd sinds zaterdag vermist. Aan de rand van een uiterwaard onder Brakel zijn de scooter en de kleren van de timmerman teruggevonden. LONDEN (Reuter). De Britse ne gentiende infanteriebrigade, die deze maand voor oefeningen naar Portugal zou zijn vertrokken, zal nu naar Kenya worden overgebracht. De brigade vertrekt vandaag om de 24e infanteriebrigade te vervangen die naar Koeweit is gegaan. De Britse legerleiding heeft meege deeld dat de oefeningen in Portugal zijn uitgesteld vanwege de situatie in Koe weit. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Enkele zonnige perioden en afne mend buiig. Aan vankelijk in de kustprovincies af en toe krachtige, overigens over wegend matige noordwestelijke wind. Dezelfde of iets hogere tem peraturen dan gisteren. MÏESJE: Zou dit de laatste bui zijn? 7 juli: zon op 4.28, zon onder 21.00' maan op 1.21, maan onder 15.39. Helsinki weer wind max.t. n.sl. h.bew. Z 19 5 Stockh. zw.bew. NW 17 4 Oslo h.bew. NNO 20 0 Kopenh. regen W 16 1 Aberdeen l.bew. NNW 13 0 Londen onbew. NW 21 o Amsterd, h.bew. WNW 16 0.2 o Brussel zw.bew. N 18 Luxemb. regen W 16 1 Parijs l.bew. NNW 20 0 Bordeaux onbew. NW 24 22 0 Grenoble zw.bew. WNW 0 Nice l.bew. ozo 27 0 Berlijn zw.bew. WZW 17 2 Frankf. zw.bew. NW 19 2 München l.bew. NNW 17 0 Zurich l.bew. N 19 o Genève h.bew. ONO 22 0 Locarno Onbew. ozo 28 0 Wenen l.bew. WNW 21 O Innsbruck h.bew. NO 18 29 0 Athene onbew. ZZO o Rome ónbew. Z 30 0 Ajaccio h.bew. zw 17 0 Madrid l.bew. O 32 0 Majorca onbew. zw 31 0 Lissabon onbew. 35 0

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1