Wedloop om water en koele dranken ODILIA PEEL 42 GRADEN Franse regering komt de boeren tegemoet w Geldermans uitgevallen I HONGERSTAKING IN DE CEL Zon clreef kwik overal tot boven de dertig graden locuó BAA7ENS 10 MB*! De BiltHeet Het Schoolvakanties in twee groepen Neuzen tellen aan de zee Goede kansen in Moskou voor mode uit ons land Spoormannen kritiseren loonregeling STAKING IN AMSTERDAM AFGELOPEN F rans-Algerijnse onderhandelingen volgende week voc/rtgezet PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND m\. weer overal U itverkocht Zo was het in j de schaduw7 TE WARM VOOR KORFBALLERS EN VOOR KIPPEN Nog niet beslist over uitlevering CITY THEATER ELECTRO BIOSCOOP Restaurant WÖHLER „De Gordijnen Specialist" Schri| :ers s om geiemg t» Hottenhuis Toonaangevende MAIS0N VAN WESTEN DE MUYNCK 't Interlockhuis Viola Bevahuis ,'n*Laa™?nó^ 4 Directeur: JACQ. DE SMIT: Chctre.1.: G. 3. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01 184—3224 Terneuzen, Nieuwstraat 38, telefoon 01150—3189 Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991 Zeeuwsch Dagblad Losse nuntmers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal1 Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1,—» 16e JAARGANG No. 4895 Zaterdag 1 juli 1961 TROPISCH WEEKEINDE VERWACHT Droog en zonnig tó-v weer. Weinig wind. X Verdere stijging van de O, temperatuur. 2 juli: zon op 4.24, zon onder 21.03: maan op 23,36, maan onder 9.25. 3 juli: zon op 4.25, zon onder 21.02; maan op maan onder 10.44. MIESJE: Pfff! Onze weerkundige medewerker zegt er dit van: De zomer Iaat zicli nu op zeer veel plaatsen in Europa gelden. In ons land is de hoogste tem peratuur op het vliegveld in Zuid- Limburg gemeten: dertig graden. Het bij de Noordoostpolder ge legen Ramspol heeft het met 26 graden het minst warm gehad. Daar de wind aflandig was kon ook vlak aan de kust 27 graden worden genoteerd, zelfs op Ter schelling. Ten zuiden van ons land was het nog warmer, in Frankrijk werd het op de meeste plaatsen meer dan dertig graden, zelfs tot dicht bij de kust. Een plaats dicht Bordeaux bracht het zelfs tot 35 graden. De hittegolf zal tijdens het weekeinde voortduren. Weliswaar daalt de luchtdruk langzaam bo ven West-Europa, maar de lucht is zo droog dat er zelfs boven Frankrijk niet één stapelwolkje was te zien, laat staan dat er sprake kon zijn van onweer Mogelijk dat in ons land de kans op onweer zondag was groter wordt, nadat een nieuwe hoeveel heid zeer warme lucht zal zijn gepasseerd, Avaarin de temperatuur vandaag nog wat hoger zal op lopen dan gisteren. weer wind temp. n.sl. Helsinki onbew. WNW 19 0 Stockh. 1, bew. Z 23 0 Oslo zw. bew. Z 25 0 Kopenh. onbew ONO 19 0 Aberdeen zw. bew. Z 21 0 Londen zw. bew. Z 30 0 A'dam onbew. Z 28 0 Brussel onbew. ZO 29 0 Luxèmb. onbew. O 27 0 Parijs onbew. O 32 0 Bordeaux zw. bew. O 34 0 rirenoble zw. bew. stil 30 0 Nice h. bew. W 26 0 Berlijn onbew. NO 27 0 Frankf. onbew. OZO 28 0 München onbew. ONO 25 28 0 Zürich onbew. NNO 0 Genèe g. bew. WNW 29 0 Locarno onbew. stil 27 0 Wenen 1. bew. NNO 29 0 Belgrado onbew. O 30 0 Innsbr. onbew. NNW 26 0 Athene h. bew. NNO 30 0 Rome h. bew. ZW 31 0 Maccio onbew. WZW 27 0 Madrid onbew. w 35 0 Mjorca 1. bew. w 33 0 Lissabon onbew. NW 30 0 Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM EEN GESTOOFD LAND lieeft zich gisteren al vroeg in de middag opgemaakt voor een nóg warmer weekeinde. Na een dag, die de vakantiegangers hijzonder welgezind was, maar de werkers tot zwetens toe teisterde, is de vijfdaagse werkweek nog nooit zo welkom geweest als gisteravond. Nederland was tropisch. De temperaturen zijn haast overal huiten een smalle kuststrook, het merengebied, de Wadden en de ijssalons hoven de dertig graden gekomen en tot laat in de avond hoog gebleven. andaag en morgen kan het nog heter worden. Nederland heeft zich gelaafd aan onvoorstelbare stromen vocht en zijn tuintjes besproeid met hectoliters water, gemopperd over de afgenomen druk op de waterleiding en het weer om strijd ge prezen en erop gefoeterd. Nergens ter wereld immers heerst zulk een diepgaand meningsverschil over de kwaliteiten van het vader landse weer. Al vroeg in de vrijdagmorgen waren de zwembaden vol. Het na tuurbad Bilthoven kon met vele andere zelfs terugzien op een top dag, hetgeen de beste verwachtin gen wekte voor de dagen die komen. De terrasjes van Amsterdam, Den Haag en Rotterdam zijn nog nooit zo lang zo vol geweest en de fabri kanten van alle drinkbare vochten zijn er weer wel bij gevaren. Het warmst was Nederland in het uiterste zuiden fdertig graden op het vliegveld Beek) en smoorheet werd het in de dalen van Limburg, waar de wind geen kans kreeg. Het noordoosten van Brabant heeft gezinderd onder de zon (Gilze Rijen gaf officieel 29 graden door) maar het is oostelijker in Brabant veel warmer geweest. Het Gooi en de Veluwe bleken bij het tellen van de rode ruggen en de om zetten aan ijs en bier ware ovens-voor buitenmensen te zijn geweest (De Bilt 28, Soesterberg 29 graden). Het westen bracht het er wat koeler af, hoewel IJmuiden tegen de dertig graden mat en het zelfs in het altijd koele Den Helder 27 graden werd. De stranden en het merengebied wa ren dan ook drukke toevluchtsoorden voor degenen, die het niet konden har den op een blikkerende heide. Scheveningen was vroeg in de och tend al „uitverkocht". Op deze hele hete vrijdag waren er opvallend veel vluggerds, die de beste plekjes in de Advertentie PARIJS (Reuter). De twee Algerijnen die na de schorsing van de besprekingen te Evian achter waren gebleven ter handhaving van het contact tussen de beide dele gaties, zijn op het kasteel van Lugrin bijeengeweest. Zij hebben gesproken over de datum waarop de Frans-Algerijnse onderhande lingen zullen worden voortgezet. Waarschijnlijk zal vandaag al be kend worden gemaakt dat de voltal lige delegaties op 5 of 6 juli weer bijeen zullen komen. De besprekin gen van Evian, die eigenlijk geen enkel resultaat hebben afgeworpen, werden op 13 juni op voorstel van de Franse delegatie geschorst. Al vorens weer aan de conferentietafel deel te nemen zullen de leiders van de voorlopige Algerijnse regering in Tunis en in Marokko besprekingen voeren over de toekomstige status van de Sahara. Ook de regeringen van de Mali en van Guinea zullen worden geraad pleegd, omdat ook deze landen aan de Sahara grenzen. De Algerijnen eisen volledige zeggenschap over de gehele Sahara en zij hopen een front van Afrikaanse landen op te kunnen bouwen dat hun eisen wil steunen. De Fransen willen, zodra de on derhandelingen met de Algerijnen zijn hervat, de kwestie van de ter reur aanhangig maken. De Franse regering is namelijk van oordeel dat verder praten weinig zin heeft zo lang de daden van terreur voort duren. Evenmin heeft hervatting van de onderhandelingen in Franse ogen zin wanneer de Algerijnen blijven vasthouden aan hun inzich ten omtrent de toekomst van de Sahara. V speciaal voor BRILLEN Voorstel uit Putten: ARNHEM. Deel Nederland in tweeën en laat in de ene helft de grote schoolvakantie vóór 1 augustus val len en in de andere helft na 1 augustus. Aldus de suggestie van de V.V.V. in Putten, gisteren ge daan in de jaarlijkse vergadering van de provinciale Gelderse V.V.V. in Eist. Volgens het voorstel zou min stens zeventig percent van het be drijfsleven en van het ambtenaren korps rekening gaan houden met de gespreide schoolvakanties. Het Mi nisterie van onderwijs zou de eerste stap in die richting moeten doen. ochtendzon uitzochten om bij het klim men van de temperatuur naar de scha duw uit te wijken. Om de grote steden heen heeft zich een dikke krans van bakkende bur gers afgezet. Het ICralingsebos met zijn plas, vanouds Rotterdams speeltuin, was voor een werkdag bijzonder druk en dat bleef het tot diep in de avond: het Amsterdamse bos heeft een stroom te verwerken gekregen, die enigszins was af te meten aan de bergen papier en ijs- stokjes na deze siag-om-de-zon. De thermometers, die De Bilt overal door het land in kastjes dus in tile schaduw heeft hangen, f wezen gisteren de volgende maxi- 1 mumtemperaturen aan: Ypenhurg 28, Valkenburg (bij f Katwijk) 28, IJmuiden 29, Den f Helder 27. Schiphol 28, Terschel- 1 ling 27, De Bilt 28, Soesterberg 1 29, Leeuwarden 28, Ramspol 26, Deelen 29, Eelde 28, Vliegveld Twente 28, Vlissingen 27. Zierik- I zee 28, Hoek van Holland 28, f I Woensdrecht 29, Rotterdam 28, vliegveld Gilze-Rrjen 29, Eindho- 1 ven 29, Volkel 29 en Zuid-Lim- burg 30 graden. HET is té warm voor een paar Hollandse bezigheden. De Christelijke Korfbalbond, die vandaag een districtentoernooi in Zuilen zou houden, heeft het afgelast. Op de pluimveemarkt in Den Bosch was geen handel wegens het warme weer. Van onze correspondent MIDDELBURG. Zeeland, Noord holland en Zuid-Holland gaan hun strandbezoekers tellen. Dat gebeurt zondag 23 juli of, als het weer niet mee mocht werken, op 6 of 13 augus tus. Twaalf uur lang van acht uur 's morgens tot acht uur 's avonds zal op elke toegang naar het strand een teller zitten. Een ander, die maar zes uur zal werken, gaat de mensen vragen waar ze wonen, hoe ze naar het strand zijn gekomen, hoe lang ze blijven, met hoevelen ze zijn geko men en of ze al eerder die dag op het strand zijn geweest. De resultaten van het onderzoek ko men ter beschikking van de gemeen ten langs de kust. Die zullen dan maat regelen kunnen nemen om de gasten in de toekomst naar behoren te kunnen ontvangen. De boormeester in de Sahara zal het gisteren niet eens zo heel veel warmer hebben gehad dan de man aan de pneumatische boor, die de resten van de oude Amsterdamse spaarbank op moest ruimen. Alleen had de man in de Sahara vast geen bolhoed om de zon uit ogen en nek te weren Van een onzer verslaggevers ODILIAPEEL - Mevrouw Loef f en van het cafeetje aan de Beukenlaan in Odiliapeel is gis termiddag even op de beide thermome ters wezen kijken, die buiten in de zon hangen aan de muur van haar klei ne herberg. Ze wezen beide 42 echte graden aan. Odiliapeel, het Oostbrabantse dorp je, vestigde daar mee een zinderend record in de stoof- hitte van Neder land. Bij mevrouw Loef- fen binnen, waar het bier in een aan zienlijk krachtiger stroom vloeit dan op gewone dagen, was het koel: „maar" 29 graden. Odiliapeel zuchtte onder de warmte en de straten lagen leeg en blikkerend onder de koperen hemel. De kinderen van meester Mar tens zuchtten mee. ,,Ik vertel ze maar niet, hoé warm het is. anders krijgen ze er maar last van", zei het hoofd. „Vrijaf geven? Ach neen, buiten is het ook niet alles. We hebben de teugels maar een beetje laten vieren, want de kleintjes zijn haast helemaal niet meer wakker te houden. Het laat ste uur gaan we voorlezen. En dan is de oude school nog betrekkelijk koel vergeleken bij hèt nieuwe gebouw ver derop met al zijn grote ramen." Het is net kermis geweest in Odilia peel en het is maar goed, zeggen ze daar, dat het afgelopen is. Er waren brokken van gekomen met al die ver hitte gemoederen. De kruidenier P. L. Schuurmans had er gisteren niet zoveel last van: zijn zaak ligt aan de schaduwkant van de Oudedijk en alles wat maar even kwaad kan ligt in de kelder. Voor het overige: laat maar zomeren, want hij verkoopt tien flessen limonade tegen anders één. Het minst benijdenswaardige schepsel van het tropische dorp was gistermidda-g de smid, de heer H. Kremers. Het werk gaat door en onder de rook vang brandt het vuur voor het hek werk en de hoefijzers. Het asfalt op de kleine wegen door de Peel zwom weg. PARIJS (Reuter). Onder druk van de nog steeds groeiende onte vredenheid onder de Franse boeren heeft de regering nieuwe maatrege len in het vooruitzicht gesteld om de boeren te helpen. Er zal een be drag van honderd miljoen nieuwe Franse francs aan het stabilisatie fonds worden toegevoegd om de prij zen van de landbouwprodukten op een aanvaardbaar niveau te kunnen handhaven. De steeds lager wordende prijzen zijn de oorzaak geweest van de uit barsting van ontevredenheid, welke zich uit in de steeds heviger worden de demonstraties, geblokkeerde wegen en het ophangen van poppen die de mi nister-president Debré moeten voor stellen. De regering heeft ook toege zegd dat zij elfduizend ton onver kochte boter zal kopen. Minister-president Debré heeft de nationale vergadering gisteren mee gedeeld dat de regering een hulppro gramma voor Bretagne waar de eco nomische ontwikkeling het verst is achtergebleven en waar de uitbarsting van de ontevredenheid is begonnen heeft opgesteld. Het programma om vat o.a. de industrialisatie van het ge bied en faciliteiten voor het onderwijs. De demonstraties duren nog steeds voort. Voor het eerst komen nu ook meldingen van demonstraties uit het departement Ain bij de Zwitserse grens. In Marseille heeft een groep boeren aangekondigd dat zij vandaag een groot deel van de Middellandse- zeekust van de buitenwereld zullen af sluiten. Advertentie DE SPECIAALZAAK VOOR UW BRIL SCHIPHOL Het succes was groot, we hopen dus op goede zaken, zeiden de Nederlandse confectiefa- brikanten, die gisterenmiddag te gen zes uur uit Moskou op Schiphol aankwamen. Over de damesmode die wij toonden waren zowel de Russische zakenmensen als het pu bliek enthousiast. Buitengewoon groot was echter ook de belangstel ling voor de herenkleding. Op dat gebied verwachten we dus ook wel resultaten van deze eerste Neder landse shows in Rusland. Binnen kort komt er nu een Russische dele gatie naar Amsterdam, om over de exportmogelijkheden nader te on derhandelen. Nergens spottend Mot armen vol Russische poppen stapten de mannequins uit het vlieg tuig. Gekregen van de Russische kleed sters, vertelden ze. De bewondering van de Russische vrouwen voor onze mode was overrompelend. De bevolking is ook overal vriendelijk en onvoorstel baar geïnteresseerd in alles wat uit het westen komt. Bijna Spaans Wij moeten er als we op straat lie pen voor de Russen als wezens van een andere planeet hebben uitgezien, zei de mannequin Sonja Sanchez. Maar als ik door Amsterdam loop met dit kapsel of een heel moderne hoed op, wordt Ik dikwijls uitgelachen. Dat is me in Mos kou echter nergens overkomen, hoewel de tegenstelling tussen wat de vrouwen daar nog dragen en onze kleding enorm groot was. BELFORT De Nederlandse wielerequipe in de Tour de France is een renner kwijt. En wat voor een. Tijdens de afdaling van de Col de la Schlucht kwam Ab Gelder mans ten val. De Beverwijker moest gewond de strijd staken en naar het ziekenhuis worden vervoerd. Met het wegvallen van Gelder mans heeft de Oranjeplocg een van zijn grootste troeven verloren. Gel dermans was door vele wielerken- ners gerangschikt onder de favorie ten. Het was gisteren beslist geen beste dag voor Nederland. Wim van Est zakte in het algemeen klasse ment aanzienlijk. De beste Neder lander is thans Niesten, die als ne gentiende gerangschikt staat. 't Is geen muisElly! Advertentie VOORSTAD TUINMEUBELEN ZONNESCHERMEN Fa. C. Oranje Lzn. GOES ROTTERDAM „Deze nieuwe re geling creëert een schreeuwende on rechtvaardigheid", verklaarde een machinist. Een hoofdopzichter voeg de eraan toe: „De voorstellen zijn na tuurlijk gemaakt door economen die de nieuwe dienstregelingen hebben opgesteld." Deze opmerkingen werden gister avond in het Rotterdamse Groothan delsgebouw door getergde spoormannen gemaakt op een vergadering van Sint Raphael, de rooms-katholieke bond van spoorwegpersoneel. ,,De regeling voor vergoeding van nachtwerk is volstrekt onaanvaard baar", werd gezegd. Een ander lid zei: ,,De lonen moeten 8,7 pet. omhoog, zoals in de metaal. Met allerlei bij slagen komen we in wezen niet ver der!" Tenslotte werd een resolutie aange nomen, waarin rigoureuze verande ringen van het voorstel werden geëist. "Worden di-e eisen niet vóór 15 juli ingewilligd, dan zal een vergadering worden gehouden, waarin de leden van St. Raphael opnieuw hun standpunt zullen bepalen. Met het oog daa/rop vielen verscheidene keren de woorden model- en langzaamaan-actie. Van onze correspondent MAASTRICHT In het huis van bewaring in Maastricht is de 41- jarige Duitser R. W. Arndt, oud- medewerker van de Duitse oorlogs spion Canaris en rechterhand van de leider van het Algerijnse bevrij dingsfront Ferhat Abbas in honger staking gegaan. Hij gebruikt sinds donderdag geen kruimel of druppel meer als protest tegen het Ministe rie van justitie, dat hem al bijna twee maanden laat wachten op uitsluitsel over zijn uitlevering. Die uitlevering was gevraagd door de Zwitserse justitie, die Arndt ver denkt van de moord op de wapen leverancier Marcel Leopold. Deze was op 19 september 1957 in een waren huis te Genève met een vergiftigd pijltje uit een blaaspijp vermoord om dat hij het Algerijnse bevrijdingsfront F.L.N. voor één miljoen Zwitserse francs had opgelicht door ondeugde lijke wapens en springstoffen te leve ren. Rode hand De Maastrichtse rechtbank behan delde op 25 april het Zwitserse ver zoek tot uitlevering. Uit getuigen verhoren en schriftelijke stukken bleek toen, dat Arndt de moord niet kon hebben gepleegd, omdat hij op de dag van de misdaad in Berlijn was. Daar om vroeg de officier van justitie de minister van justitie te adviseren het verzoek van de Zwitserse regering af te wijzen. Een bijkomende reden was dat Arndt vreest voor de wraak van de Rode Hand, de Franse ultra-rechtse terreurorganisatie waarvan enkele le den hem al hadden opgebeld om te zeggen dat hij nu aan de beurt was om vermoord t.e worden. De rechtbank bracht het afwijzende advies op 9 mei aan de minister over. Sindsdien wacht de Duitser op bericht van het ministerie. Het laatste wat hij hoorde was dat men het antwoord van Bern afwacht. Langs diplomatieke veg heeft Nederland namelijk aan het Zwitserse ministerie van justitie ge vraagd hoe het denkt over het levens gevaar dat Arndt in Zwitserland zou lopen. Ook heeft Nederland gevraagd of de Zwitserse justitie de zaak als een politieke beschouwt en of het niet mogelijk zou zijn het verzoek tot uit levering in te trekken. Als Zwitserland dat zou doen, zou het Nederlandse ministerie van justi tie geen beslissing behoeven te ne men, maar het Zwitserse antwoord blijft ondanks herhaalde rappels uit. Omdat er voor Arndt geen rechts middel meer openstaat en hij het wachten beu is, heeft hij nu tot de hongerstaking besloten. Van onze verslaggevers AMSTERDAM. De Amster damse havenarbeiders zullen maan dag weer normaal aan het werk gaan. Dit besluit viel gisteravond op een in Krasnapolsky gehouden vergadering. In de loop van de week zal een mani fest aan de havendirecties worden aan geboden. Onze eisen blijven name lijk gehandhaafd, zo deelde het actie comité mee. Een poging van communistische agi tatoren om ook de Rotterdamse haven arbeiders tot staking te bewegen was gisterochtend reeds op weinig of niets uitgelopen. Slechts in enkele bedrijven werd in de morgenuren het werk ge deeltelijk neergelegd. De deelnemers aan deze wilde staking gingen 's vrij dags weer aan het werk. Gisteravond kwamen zij in verga dering bijeen en halverwege de discus sies kregen zij de telefonische medede ling dat in Amsterdam „de zaak óm" was. Daarop besloten zij het Amster damse voorbeeld te volgen en de wil de staking niet voort te zetten. Advertentie en MIDDELBURG en na afloop bij een GEZELLIG onder-onsje ..UW SPECIAALZAAK" roor teer moderne village» «n dekoratiestoffen. Hoek Lange Vor stat raat-Gant «poortstraat Goes Telefoon 7S14 «.f» winkelen. collectie Lange Vorst modestoffen. Uw speciaal adres voor HEREN- en KINDERKLEDING Lange Teretetraat Goes OPTIEK - F0T0HANDEL GanxapoorUtraat X Go»» Tel. M14 SPECIAALZAKEN u ontvangt elke dag 10% korting het gehele jaar door. Lange Vorststraat 45-47 Goes 1 en Superdam cos- L Vorcfctraat fiZ tuums. In onze vorsisrraat "4 Zaak voordeliger! GOES °ok als maat- confectie

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1