Verruiming van de kinderbijslag onaanvaardbaar" Teleurstelling na kort antwoord zonder iets nieuws Spoorwegen verlenen minder diensten QgDE Mfö*,1 RACEBOOT VOOR JARIGE PRINS Boerenopstand krijgt grimmiger karakter Succes voor Wim van Est AMERIKA ZICH OP BERAADT CRISIS OM WEST-BERLIJN De Bilt: Warm HOGE GASTEN WIPTEN AAN Een Budf hoort er bf| GEEN „WAPENSTILSTAND" V erstandhouding blijft goed Moeder van pater dient klacht in Het weer overal PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Kleine verandering in dienstregeling AM"** Vasthouden DIPLOMA GEHAALD IN ZIEKENHUIS BEJAARDE MAN OVERREDEN C.D.U.: Oberlander is gerehabiliteerd Geen wijziging LAATSTE; NIEUWS INBREKERS BETRAPT Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 1^6666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraat 38, telefoon 011503189. Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwsen Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter* T cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG No. 4894 Vrijdag 30 juni 1961 Mr. VAN ROOY GRIEFT DE KAMER Van een onzer verslaggevers UTRECHT. De Spoorwegen moeten een stap terug. In een poging om de vertragingen op de belangrijke lijnen weg te wer ken, zullen van zaterdag 1 juli af op een aantal stations minder treinen stoppen. Met ingang van maandag 3 juli wordt bovendien het aannemen van expresgoed beperkt tot makkelijk beder vende waar en zaken als medica menten, films, kranten en goede ren naar en van het buitenland. De gevolgen van deze beperking van het goederenvervoer is voor handel en industrie, die in ruime mate gebruik maakten van de Spoorwegen een moei lijk te vertegen aangelegenheid. Voor de Spoorwegen zelf zal het gevolg zijn, dat er enige miljoenen minder zullen worden ontvangen. Minder stoppen Zowel de vertragingen op de grote lijnen als het laden en lossen van ex presgoed leveren volgens de spoorweg directie grote moeilijkheden op in de zomerdienstregeling. Vanaf zaterdag wordt een poging ge daan om het reizigersvervoer eniger mate' in normale banen te leiden door geen treinen van bepaalde series meer te laten stoppen in Weert, Schiedam en Zaandam. Er wordt bovendien een ver binding opgeheven: de treinen, die> buiten de normale uurdienst tussen' Roosendaal en Den Bosch rijden, ver dwijnen uit de dienstregeling. Op maandag handhaven de Spoorwe gen op deze lijn de trein nummer 347. Achteruitgang Vergeleken bij de zomerdienstregeling van 1960 zullen in Schiedam minder treinen stoppen: het waren er in dat jaar 193 en het zullen er met ingang van zaterdag 182 worden. Ook het station Zaandam zal minder stoptreinen ontvangen, hoewel hier de vergelijking met de zomer van 1960 nog ten gunste van de nieuwe situatie uit valt: stopten er vorig jaar per dag 121, er blijven er nu na de beperkingen 133 over. Weert werd in 1960 elke dag door 42 stoptreinen aangedaan, het worden er nu 43, hetgeen eveneens minder is dan de nieuwe zomerdienstregeling voorschreef. Scherp mes Het mes, dat in de verzending van expresgoed is gezet, snijdt zo mogelijk nog scherper. Van maandag af worden alleen de volgende goederen als ex presgoed aangenomen: lichtbederfelijke goederen (zoals bloedplasma, bloemen, gist. groenten, melk, verse vleeswaren), medicamenten, kranten, periodieken, perspakjes en goederen voor of uit het buitenland en van en naar Schiphol. De Spoorwegen zien deze ingrijpen de maatregelen niet als definitief: zo dra de druk op de dienstregeling wat verlicht is en de omstandigheden het toelaten wil men terugkeren tot de be staande situatie. Geschrokken Het bedrijfsleven is van deze plot selinge wijziging in de vervoerssector geschrokken, temeer omdat het er van te voren niet in was gekend. Er zal moeten worden gezocht naar andere vervoersmogelijkheden: een deel van de zendingen zal voortaan als vrachtgoed worden verstuurd, maar een niet onbelangrijk deel zal afvloei en naar het wegvervoer. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Een verontwaardigde Tweede Kamer is gisteravond, na rumoerige discussies in de wandelgan gen over het optreden van minister Van Rooy, voor het weekeinde naar huis ge gaan. Openlijk gaf men na afloop van de vergadering in vrijwel alle fracties lucht aan de algemeen heersende te leurstelling over het regeringsantwoord, dat niets nieuws had bevat en dat aan de Kamer was voorgelegd op een manier, die zowel bij de regeringsfrac ties als bij de oppositie ronduit werd afgekeurd als zijnde beneden de maat. Waarom hou je niet op met die malle ochtendgymnastiek? In en om Paleis Soestdijk heeft het gisteren ge schenken geregend voor de jarige Prins. Op de foto hierboven bekijken Koningin en Prins het album met foto's van het jacht Budi. De kleine foto's laten zien hoe de Prins een model van de Hawker Hind (met dit toestel haalde hij zijn vliegbrevet), een padvin- lersheeldje, een gebakken Abraham, een chocolade kanon en een. (echte) raceboot met bewonderende blikken ontvangt. Eigen nieuwsdienst SCHIPHOL Prins Bernliard heeft gisteren tal van buitenlandse gasten van koninklijke bloede op visite gehad. De Spaanse troon pretendent Juan Carlos en zijn zus ter, die hun vakantie in Nederland doorbrengen, gingen even naar pa leis Soestdijk om prins Bernhard te feliciteren. Prins Aschwin. de broer van prins Bernhard, arriveerde woens dagavond met zijn echtgenote op de Amsterdamse luchthaven. Gis termiddag kwant prinses Alexan dra van Kent. een nicht van ko ningin''Bffc2W)e1ib, aan. Meteen na aankomst réed zij in een gesloten zwarte hofauto naar het paleis. Minister Pan Rooy tijdens zijn door de Kamerleden ge wraakte redevoering. Op de voorgrond staatssecretaris Van den Berge. 99 99 Eigen nieuwsdienst SOESTDIJK. De'zon speelde al een paar uur in het gazon, toen om negen uur gisterochtend tromgeroffel klonk van de cadetten van de Ko ninklijke Militaire Academie. Op het bordes van het paleis Soestdijk stond een glunderend lachende prins Bernhard, dè jarige van gisteren. Heel wat Nederlanders, die de Prins kwamen gelukwensen, schaarden zich rondom het bordes, in hoofdzaak men sen uit het bedrijfsleven. Die kwamen ook het grote verjaardagsgeschenk aan bieden, een motorjacht, dat onlangs Budi werd gedoopt. Werkgevers en werknemers van het bedrijfsleven hadden het geld ervoor bij elkaar gebracht. De boot is nog niet helemaal klaar, vandaar dat dr. ir. F. Q. den Hollander, die aan het hoofd stond van de delegatie uit het bedrijfs leven, de Budi symbolisch Overdroeg in de vorm van een album met foto's van het interieur. Geluk „Ik kan moeilijk de juiste woorden vinden om uitdrukking te geven aan mijn erkentelijkheid voor dit prach- PARIJS (Reuter, AP) Hoe ver bitterd de Franse boeren zijn over de landbouwpolitiek van de regering blijkt uit het feit dat zij bijna ner gens gevolg hebben gegeven aan het verzoek van hun leiders om gedu rende het overleg met de regering een „wapenstilstand" in acht te ne men. Integendeel, het verzet kreeg gisteren een nog grimmiger karak ter. Voor de woning van de Franse mi nister van landbouw is gisteren een bom ontploft, die grote schade ver oorzaakte. Niemand werd gewond. Uit Noord- en Zuid-Frankrijk wor den nog steeds demonstraties ge meld. Een groot aantal wegen en enige belangrijke spoorlijnen blij ven versperd, het ongerief voor de toeristen neemt toe. Er komen steeds meer meldingen van vechtpartijen omdat ook het ware weer de gemoederen al gauw tot kookpunt brengt. Het overleg met "de regering is gis teravond begonnen. Onmiddellijke resultaten worden echter niet ver wacht. President de Gaulle hééft in een rede in Lotharingen de' landbouw- kwestie ter sprake gebracht. Hij zei dat de boeren niet moeten denken dat de overheid en de president geen belang stelten in landbouwzaken. „Het is absoluut noodzakelijk dat het iandbouwstelsel wordt hervormd", aldus president de Gaulle. Door zaak-Stalmann Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Het langdurige ju stitiële onderzoek in de zaak-Stalmann is onvermijdelijk en doet absoluut geen schade aan de verstandhouding tussen de Duitse Bondsrepubliek en Nederland. Dit antwoordt de minister van land bouw en visserij mr. V. G. M. Marijnen op vragen van het Tweede-Kamerlid prof dr. ir. A. Vondeling (soc.l. tige cadeau", zei de Prins in zijn dank woord. Hij vertelde erbij, dat hij het schip Budi had gedoopt, omdat het bij het huis in Italië komt te liggen, dat L'éléfante félice heet, de gelukkige olifant. „Een Budi dat is een olifant zonder slagtanden die volgens de pri mitieven geluk brengt hoort vol gens mij erbij." De Prins was met het geschenk vooral blij, omdat hij er een bewijs in zag, dat hetgeen hij voor het Neder landse bedrijfsleven heeft proberen te doen. is gewaardeerd. „Voor mij zal het een stimulans zijn om naar mate van mijn krachten voort te gaan met mijn pogingen de belangen van het Nederlandse bedrijfsleven te beharti gen". Allerhande Talrijke andere geschenken werden de Prins gisteren aangeboden: bloemen, een gebakken Abraham, de gouden medaille van de Koninklijke Neder landse vereniging voor luchtvaart en een raceboot, achter in de tuin opge steld door een groep vrienden en be kenden van de jarige. Van alle kanten kwamen er ook telegrammen binnen. In de Tweede Kamer klaterde ap plaus op, toen de voorzitter, mr. L. G. Körtenhorst, meedeelde, dat hij na mens de Kamer een telegrafische ge lukwens aan de Prins had gezonden, waarin hem dank werd gebracht voor „zijn onverpoosde inspanning voor land en volk". Op een jeugdhavendag wensten vijftienhonderd Rotterdamse middelbare scholieren de Prins in een telegram geluk. STRAATSBURG. Het werd gisteren in de Tour de France de dag van Wim van Est. De Brabantse wielrenner reeds 38 jaar oud deed in de vijfde etappe (Metz- Straatsburg) iedereen weer verstomd staan door zijn fenomenale prestaties. Wim van Est werd géén winnaar van de rit. De triomf aan de finish was weggelegd voor de Fransman Bergaud. De naam van Bergaud echter werd na afloop nauwelijks genoemd. Wèl die van de Nederlander, die opnieuw be wezen heeft nog altijd tot een krachts inspanning van formaat in staat te zijn. Wim van Est maakte met het be halen van een vierde plaats in deze vijfde rit een enorme sprong in het algemeen klassement. Ook zijn broer Piet reed gisteren een uitstekende wedstrijd. Hij behaalde de vijfde plaats Zie verder pag. 9. Minister Van Rooy had na een gedegen debat van ruim twee uur van de kant van de Kamer drie kwartier voorbereiding nodig voor zijn slot van tien minuten, waarin hij met precies dezelfde argumen ten als in eerste instantie de kinderbijslag voor de eerste twee kinderen en een bijdrage in de premie uit de schatkist onaanvaardbaar verklaarde. De overgrote meerderheid van de Kamer had er gisteren nogmaals sterk op aangedrongen deze beide aanvullingen op de kinderbijslagregeling in de wet op te nemen. Alleen de liberalen en de meerderheid van de christelijk-historische fractie steunden deze eisen niet. De a.r. woordvoerder Smallenbroek en even later ook dr. De Kort namens de fractie van de K.V.P. reikten de minister nog een helpende hand met het voorstel om de kwestie althans in studie te nemen, de financiële conse quenties ervan te bekijken en dan te zien of er wellicht sprake Zou kunnen zijn van een geleidelijke invoering. Minister Van Rooy schonk hier nauwelijks aandacht aan en merkte slechts op dat het voorsta „gevaarlijk" was en dat het ook de grondgedachte van de sociale verzekering zou aan tasten. Andere uitgaven fouden moeten worden verlaagd, of anders zou er be lastingverhoging moeten komen. De socialisten wierpen herhaaldelijk opmerkingen tussen de korte rede van de minister, die blijkbaar niet in staat was om met vaardigheid op deze in terrupties in te gaan. Al eerder tijdens het debat had staatssecretaris dr. Veld kamp, die zeer goed van de zaken op de hoogte bleek te zijn, de minis ter te hulp moeten komen om de socia listische woordvoerder Berger van antwoord te dienen. Ook 's ministers partijgenoot dr. De Kort kon blijkbaar weinig waardering opbrengen voor de argumenten die de bewindsman in eerste instantie woens dag reeds had aangevoerd. Dr, De Kort begon zijn repliek met een formeel bedankje voor het antwoord, dat „goed deels een krachtig en zakelijk betoog leek!" Eigen nieuwsdienst MAASTRICHT. De moeder van pater F. van der Zee uit Maastricht heeft een klacht ingediend tegen de overste van het klooster te Cadier en Keer, pater J. Vaes. Zij beschuldigt hem van het uitlokken van wederrechtelijke vrijheidrberoving. Als overste van het klooster te Aalbeek zou hij haar zoon naar de verpleegin richting Huize Padua hebben laten bren gen, zonder dat daar volgens haar re den toe was. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Sylvia Mackenzie, leerlinge van de Willem de Zwijger- H.B.S. te Rotterdam, moest een week geleden plotseling in het St. Francis- cusgasthuis worden opgenomen om een blindedarmoperatie te ondergaan. Vlak voor haar eindexamen. De operatie liep goed af en met het examen is ook alles naar wens ver lopen. Het mondelinge gedeelte van dat exa men deed Sylvia in haar ziekbed en alle examinatoren waren het er over eens dat zij het bijzonder goed had gedaan. In het St. Franciscusgasthuis heeft de directeur van de Willem de Zwij- ger-H.B.S., de heer A. Bertram, gister middag Sylvia Mackenzie haar eind diploma uitgereikt en haar tweemaal hartelijk gelukgewenst. WASHINGTON (Reuter) In de verwachting dat er tussen nu en het einde van dit jaar een ernstige cri sis om Berlijn zal uitbreken heeft -president Kennedy gistermiddag de Nationale veiligheidsraad bijeenge roepen. Er zou overwogen worden welke militaire maatregelen de Ver enigde Staten dienen te nemen om het hoofd te kunnen bieden aan deze crisis. Tegelijkertijd echter waren de di plomaten bezig met het bestuderen van de Berlijnse kwestie en haar voorgeschiedenis. Men rekent in Washington nog altijd met de moge lijkheid dat nieuwe onderhandelin gen met het Kremlin nog tijdig een oplossing kunnen brengen. In dit verband wordt erop gewezen dat zowel de Amerikaanse president als de Russische premier de deur open hebben gehouden voor besprekingen. De Amerikaanse regering heeft gistermiddag de door haar niet er kende regering van de Oostduitse volksrepubliek het recht ontzegd be- HOORN (ANP). In Hoorn is gis- terochtend de 81-jarige P. Groot, oud dijkgraaf van het ambacht van West- Friesland, door een verkeersongeluk om het leven gekomen. De heer Groot werd door een achter uitrijdende vrachtauto overreden. Hij overleed in het ziekenhuis. Met alle waardering voor de toezeg gingen die de regering had gedaan over de waardevastheid van de kinder bijslag en voortzetting van de premie heffing zoals die nu gebeurt, bleef de meerderheid van de Kamer vasthouden aan haar eis dat er ook voor de zelf standigen kinderbijslag voor het eer ste en het tweede kind moet komen. Ook zou het rijk dan een bijdrage moe ten verlenen met het oog op de dan zoveel hoger wordende premie. De fractie van de K.V.P. heeft zich hierop echter niet onvoorwaardelijk vastge legd. Dr. De Kort heeft nog een slag om de arm gehouden en hij gaf de socialisten de raad het mes te laten rusten. Hierop riep de socialistische fractievoorzitter mr. Burger: „Wij heb ben het mes nog niet getrokken!" Er ligt nu een socialistisch amende ment om algemeen de kinderbijslag ook voor het eerste en tweede kind in de wet te brengen, dus ook voor de zelfstandigen. Dit voorstel wordt aan gevuld door een tweede amendement, dat een bijdrage uit de schatkist van één derde in de premie vraagt. Beide amendementen zijn ook onder tekend door de christelijk-historische afgevaardigde Kikkert, die in dit geval waarschijnlijk niet op medewerking van zijn fractie hoeft te rekenen. Zijn frac tiegenoot mr. Beernink heeft die steun wel met een amendement om de onge huwde vrouw van boven de 45 vrij te stellen van betaling van premie. Dan is er tenslotte nog een socialistisch amendement om de helft van de kin derbijslag aan trekkers van invalidi- teitsrente voor rekening van het rijk te laten komen. BONN. De christen-democrati sche fractie in de Westduitse Bonds dag heeft haar verzoek tot benoeming van een commissie voor onderzoek voor het geval-Oberlander ingetrok ken. Het lag in de bedoeling dat deze commissie zich zou bezighouden met de vnl. communistische beschul digingen dat Oberlander mede ver antwoordelijk was aan massamoor den in Lemberg in 1941 en in de Kau- kasus enige jaren later. Het openbaar ministerie te Bonn heeft deze beschuldigingen onderzocht en is tot de conclusie gekomen dat ze ongegrond zijn .Oberlander zou integen deel steeds voor een menselijke behan deling van Russische krijgsgevangenen en van de bevolking in het bezette ge bied van Rusland hebben gepleit. Hij is, zo luidt liet verder/ ook persoonlijk tegen soldaten opgetreden die zich aan excessen te buiten zijn gegaan en heeft door zijn moedige houding bereikt dat een bedreigde volksstam in de Kauka- sus is gered. De christen-democratische fractie acht derhalve haar lid professor Ober lander gerehabiliteerd. Opgemerkt dient echter dat de voor naamste aanleiding voor het ontslag van Oberlander uit het kabinet-Adenau- er is geweest het feit, dat Oberlander jaren lang lid was van de nationaal- socialistische partij en dat hij heeft ver zocht voor de „bioedorde" (voor deel neming aan de putsch van Hitler in Mtinchen in 1923) in aanmerking te mo gen komen. perkingen op te leggen aan het luchtverkeer tussen West-Duitsland en West-Berlijn. Dat was het ant woord op de verordening van de Oostduitse regering over het vliegen boven Oost-Duitsland door buiten-1 landse vliegtuigen met radio aan boord. De Amerikaanse regering wijst er opnieuw op dat zij zich geen van haar rechten zal laten ontne men. Nadelen De Oostduitse leider Ulbricht heeft gisteren, enigszins vooruitlopend op de feiten, bekend gemaakt dat de Oostduitse volksrepubliek na het sluiten van het vredesverdrag met de Sowjetunie en andere commu nistische landen toelating zal ver zoeken tot de Uno. Ulbricht wees zijn toehoorders op de voordelen die het vredesverdrag zal hebben, maar hij liet ook iets doorschemeren van de mogelijke na delen. Hij verklaarde dat Oost-Duitsland er zich op moet voorbereiden dat er na het tot stand komen van het vre desverdrag „storingsacties" zullen worden ondernomen door de West duitse bondsrepubliek. Hij dacht kennelijk aan economische sancties zoals het stopzetten van de uitvoer van West-Duitsland naar Oost-Duits land. Volgens hem zijn die moeilijk heden echter te verkiezen boven het gevaar dat Oost-Duitsland wacht wanneer West-Duitsland de be schikking heeft over kernwapens. De derde dag van de debatten heeft geen wijziging gebracht In het politieke patroon. Slechts kan men uit de rede van de K.V.P.'er dr. De Kort de ver onderstelling distilleren dat zijn frac tie bereid zal zijn straks het ontwerp zoals het er nu uitziet te aanvaarden, „wetende dat het betere ons op den duur niet zal ontgaan". De socialist Berger maakte hem daarop het verwijt, dat de K.V.P. dus bereid is het mindere te aanvaarden en zelfs, wanneer dit er niet komt, met eei\ .;'ui-eJ',sL bedenkelijk compromis met de V.V.D. er. C.H.U. genoegen wil nemen Dit alles onder de bedreiging dat de P.v.d.A. dan ook maar het min dere moet aanvaarden, omdat het an ders wel eens tot een gedwongen sa menwerking zou kunnen komen. Voor het overige is er niets veran derd en is het lot van de kinderbijslag nog even onzeker gebleven. Volgende week dinsdag gaat de Kamer begin nen aan de behandeling van de onder delen van de wet en de amendemen ten. Pas tegen woensdag kan een be slissing worden verwacht, tenzij zich in die tussentijd nog een verrassing mocht voordoen. MONTREAL (Reuter). Voor de deur van een woonhuis in een voor stad van Montreal is gisteren een zware bom ontploft. Het huis behoor de toe aan de broer van een eigenaar van twee bekende nachtclubs. De nachtclubs in Montreal krijgen een steeds slechtere naam. Het aantal vechtpartijen neemt dagelijks toe, De Sowjetunie heeft Israël verzocht de eer ste secretaris van de Israëlische ambassade te Moskou terug te roepen. Hjj zou op spionage be trapt zijn. DEN HAAG. De postcheque- en girodienst opent voorlopig geen nieuwe postrekeningen meer. Per soneelsgebrek heeft de minister van verkeer en waterstaat tot deze maatregel gedwongen. Voor bijzondere gevallen kan de directeur van de dienst een uitzon dering maken. ROTTERDAM. Bij een poging tot inbraak zijn woensdagnacht in Rotter dam-Zuid twee mannen op heterdaad betrapt en na een korte achtervolging in hun kraag gegrepen. Het bleken twee inwoners van Sint Willibrord te zijn, de 43-jarige C. H. en de 35-jarige M. de B„ die vermoedelijk al vele malen eerder in Rotterdam hebben geopereerd. Rotterdamse rechercheurs stelden gis teren samen met de rijkspolitie een on derzoek te Sint Willibrord in, waarbij bij beide verdachten thuis een grote voor raad textiel werd gevonden die vermoe delijk. van diefstal afkomstig is. Drie' wagens vol textiel zijn voorlopig in beslag genomen. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Droog en zonnig weer. Weinig wind. Opnieuw iets hogere middag- temperaturen. Aan de kust in de middag zwakke wind van zee uit. MIESJE: Zou dat ding niet te kort worden? 1 juli: zon op 4.24, zon onder 21.03; maan op 23.05, maan onder 8.06. Helsinki Stockh. Oslo Kopenh. Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankf. MÜnchen Zürich Genève Locarno Wenen Innsbr. Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Majorca Lissabon weer onbew. zw. bew. 1, bew. onbew. onbew. 1. bew. onbew. 1. bew. 1. bew. onbew. onbew. geh. bew. zw. bew. onbew. I. bew. onbew. onbew. otibew. 1. bew. onbew. onbew. onbew. h. bew. onbew. zw. bew. 1. bew. onbew. onbew. wind temp. ZW 21 W 22 WNW 25 WNW 20 zzw z NNW ONO O O OZO NW ONO 23 27 24 24 24 27 30 29 27 WZW 25 O ONO NNO ONO stil NNO O N NO ZW zzw z NO NNW 25 22 24 25 26 23 27 24 34 32 29 32 29 28 n.sl. 0 0 0,2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1