DEBREKANS OP DELING ALGERIJE Oost - Duitsland streeft naar toezicht op alle vliegverkeer B VRIJDAG: MELKDAG Dreigementen en forse taal Franse boeren bieden wapenstilstand aan TOERISTEN MIJDEN FRANKRIJK Jo de Haan werd vierde g# NS®! TAAK VAN DIRECTEUR WIJZIGEN Nederlandse politiek als financiële voorbeeld De BiltZonnig DE GAVLLE ROEPT TOT EENHEID OP PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Navolgers van Heyerdahl Zuivelhandel Staatspensioen in Amerika Amsterdamse havenarbeid e r s zijn in staking Eerste stap Zie verdei* pag. 5 JEEP BOTSTE EN VLOOG IN BRAND Russische hulp aan Indonesië Rapport Avro: Zie verdei* pag. 9 TOMATEN 5TOÏ5] TOMATENSNIjDER f. 1.75 GAUGUIN BRACHT 450.000 OP Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraat 38, telefoon 011503189. Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwsch Dagblad Lom* nummert 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 17,per kwartaal1 Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters T cent per woord met een minimum van 1,—» 16e JAARGANG No. 4893 Donderdag 29 juni 1961 EERSTE VEAGEN OVER BERLIJN ERLIJN De mogelijkheid om een in ternationale crisis om Berlijn te veroor zaken op elk gewild tijdstip is gisteren geopend toen de regering van Oost-Duitsland bekend maakte dat met ingang van 1 augus tus een vergunningsstelsel van kracht zal zijn voor vluchten boven haar grondgebied. Op het ogenblik houdt een instelling van de Grote Vier nog toezicht op het internationale luchtverkeer van en naar Berlijn. PREMIER Kroesjtsjef heeft onder donde rend applaus bekend gemaakt dat de Russische strijdkrachten zich reeds voorbe reiden om een eventuele mobilisatie in het Westen onmiddellijk te kunnen beantwoor den. De Sowjetunie, zo zeide hij, zal niet zwichten voor dreigementen. He' Duitse vredesverdrag zal nog dit jaar worden ge tekend. Hereniging van Duitsland door vrije verkiezingen wees hij smalend van de hand. BIJNA op hetzelfde ogenblik voerde presi dent Kennedy in Washington het woord over Berlijn. „Wanneer de vrede in Duitsland om der wille van Berlijn zou worden ver stoord", zei hij, „zal daarvoor de Sovjetunie aansprakelijk zijn. De crisis om Berlijn is kunst matig en de Russen zouden een ernstige fout maken wanneer zij veronderstelden dat de vastberadenheid van de geallieerden onder mijnd kan worden door dreigementen". Zes leden van de Engelse militaire politic op Cyprus hebben een soort Kon Tiki gebouwd. Gebruik makende van de winden en stro mingen boven en in het oostelijk deel van de Middellandse Zee willen zij er van Kaap Kormakiti op Cyprus mee naar Turkije varen. Luitenant David Reed (staande links) is de commandant van het vlot. Sergeant Victor Nicholls (staande rechts) fungeert als eerste officier. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De huisvrouwen in de grote bevolkingscentra Am sterdam, Rotterdam en Den Haag zullen volgende week een foldertje van hun melkslijter krijgen, waar in de fabrikanten van consump- tiemelk in het westen van Neder land erop aandringen: 1) Lege melkflessen niet op zater dag maar op vrijdag in te leveren; 2) Rekeningen aan de melkslijtter vrijdags te betalen; 3) De lege,flessen van op vrijdag ge kochte melkprodukten niet op zater dag maar bijvoorbeeld de daarop vol gende maandag aan de slijter terug te geven; 4) De voor het weekeinde bestem de houdbare melkprodukten, zoals ge steriliseerde malk, koffiemelk en kin dervoeding, vrijdag al ia huis te ne men. De verzoeken houden verband met verkorting van de arbeidstijd in het melkbedrijf. Alleen wanneer de con sumenten op deze manier meewerken, zal het bezorgen van melk op zater dag kunnen blijven doorgaan. De gezamenlijke melkinrichtingen in het westen van ons land hebben de be drijven in dat gebied gevraagd de uit betaling van de weeklonen te ver schuiven van vrijdag naar donderdag. WASHINGTON (AP). Het laag ste maandloon zal in de Verenigde Staten van 33 tot 40 dollar worden verhoogd. Ook het weduwenpensioen zal omhoog gaan. Bovendien krijgt ie dere Amerikaan op 62-jarige leeftijd een staatspensioen. Dit krachtens de nieuwe sociale verze keringswet die president Kennedy bij de Senaat had ingediend en die thans met algemene steramen is aangenomen. De nieuwe wet zal het eerst jaar een bedrag van 780 miljoen dollar kosten. Werkgevers en werknemers betalen elk een premie van Vs procent, terwijl zelfstandigen een premie van 3-15 pro cent zullen bijdragen. De betaling van deze premie zal ingaan op 1 januari 1962. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM. Vijftienhonderd Amsterdamse havenarbeiders zijn in staking gegaan. Deze wilde actie, die niet wordt gesteund door de er kende vakbonden, is ontketend door het O.V.B. en de E.V.C. op grond van een eis tot loonsverhoging. De directe aanleiding was een gratifi catie van honderd gulden, die door enige havenbedrijven als gevolg van een tantièmeregeling aan het vaste personeel werd toegekend. De arbeiders van de Samenwerken de Havenbedrijven S.H.B. eisten even eens uitkering van dit extraatje en een verhoging van het weekloon met tien gulden. De actie begon op kleine schaal: maandagmiddag legden enkele arbei ders in de houthavens het werk voor een uur neer. Zij haalden in de loop van gisteren vele collega's van andere bedrijven over tot de staking, zodat ook bij de maatschappij Oceaan, het Amsterdamse Havenbedrijf en de Lloyd het werk stagneerde. De staking zal vandaag worden voort gezet. Dit besluit werd gisteravond tijdens een rumoerige, door ongeveer twaalfhonderd havenarbeiders bijge woonde vergadering in het Amsterdamse Krasnapolsky genomen. Vanmorgen zul len de arbeiders voor het Scheepvaart huis demonstreren ter ondersteuning van hun eisen, die door een delegatie van het actiecomité aan de Scheepvaartver- eniging Noord worden voorgelegd. Het actiecomité eist voor de arbeiders een bedrag van honderd gulden ineens. Dit geld zou binnen veertien dagen moeten worden uitbetaald. Met ingang van 1 juli willen de havenarbeiders een bruto week loon van 120 gulden bedingen. De regering van de Oostduitse volksrepubliek heeft een „ver ordening over de luchtvaart radiodienst" zodanig opgesteld dat zij haar kan hanteren als middel om het vliegverkeer tus sen West-Berlijn en West-Duits- land onder haar toezicht te bren gen. De verordening houdt in dat voor gebruik van radio installaties in buitenlandse vlieg tuigen boven Oostduits gebied een vergunning nodig is die vijf tig mark kost. Onze correspondent te Bonn telefo neerde ons daarover: De verordening zegt dat radiotele grafisten van buitenlandse vliegtui gen bij het binnenvliegen van Oost- Duitsland de Oostduitse luchtveilig- heidscentrale daarvan moeten verwit tigen, Bij het verlaten van Oost- Duitsland mcicten zij dat eveneens melden. Verder wordt bepaald dat voortaan het meevoeren en gebruiken van radio-installaties door buitenland se vliegtuigen op vluchten boven Oostduits territoor slechts is toege staan wanneer dat op wederkerigheid berust of wanneer daarover een over eenkomst is getroffen. Deze verordening is een eerste stap naar het door Oost-Duitsland gewenste toezicht op het Westelijke vliegver keer naar en van Berlijn. Zij schijnt voorshands gericht te zijn tegen de burgerluchtvaartmaatschappijen van de drie Westelijke mogendheden, die de dienst op Berlijn uitvoeren, name lijk de Pan American, de Air France en de British European Airways. Deze maatschappijen vervoeren o.m. de naar West-Berlijn gevluchte Oost duitsers naar de Bondsrepubliek. West- duitse vliegtuigen vliegen niet op Berlijn. De tekst van de verordening rept noch van de luchtcorridors noch van het geallieerde militaire luchtverkeer van en naar Berlijn. De luchtcorri dors vallen onder het Veiligheidscen trum voor de luchtvaart, een van de laatste instellingen van de vier mogend heden waarin de Russen nog zitting hebben. De verordening wordt op 1 augustus van kracht. Vier gewonden BIERWART (AP) Een Neder landse militaire jeep is gisteren bij het Belgische plaatsje Bierwart na een botsing met een vrachtwagen tegen een huis gereden en in brand gevlogen. Alle vier inzittenden wer den gewond. Eén van hen, soldaat Hofman, verkeert in levensgevaar. Het ongeluk gebeurde op een beruch te wegkruising, die Kruispunt des doods wordt genoemd. De jeep ver leende geen voorrang aan een vracht auto. Eén van de inzittenden werd uit de jeep geslingerd, twee anderen, on der wie kapitein Verzeil, sprongen er uit. De vierde passagier, soldaat Hof man, bleef klem zitten. Met water en andere blusmiddelen holden om standers naar de brandende jeep. Zij wisten Hofman er uit te halen. De jeep had vooraan gereden in een colonne, die voor oefeningen op weg was naar Frankrijk. PARIJS (AP). President de Gaulle heeft in zijn eerste redevoe ring op zijn reis door de oostelijke provincies van Frankrijk het Wes ten opgeroepen pal te staan in Ber lijn om een nieuwe bloedige inter nationale botsing te voorkomen. ,,In het oosten bestaat een blok", zei de president te Verdun, „waar van wij niet weten wat het in werke lijkheid nastreeft, oorlog of vrede. Door verenigd te zijn, in de eerste plaats als Fransen en vervolgens als vrije volken, als bondgenoten, hebben wij de beste kans de komende storm te doorstaan." Algerije Koningin Elizabeth, de Britse koninginmoederheeft dinsdag in Netv Castle het passagiersschip „Northern Star" te water gelaten. Zij werd in een rolstoel naar het nieuwe lijnschip gereden omdat zij veertien dagen geleden een beentje in haar linkervoet heeft gebroken. De Gaulle weidde verder uit over zijn plan om Algerije te verdelen tus sen de verschillende bevolkingsgroepen indien Frankrijk met de voorlopige Algerijnse regering niet tot overeen stemming kan komen over de toe komst van Algerije en de Sahara. In elk geval zal Frankrijk zijn grote mi litaire bases behouden, met name de marinebasis van Mers-el-Kebir bij Oran. De president herhaalde zijn belof te dat de Algerijnen over hun eigen toekomst mogen beslissen zodra de vrede hersteld is. „Frankrijk zal geen bezwaren maken indien Algerije een souvereine en onafhankelijke staat wil worden. Wij weten dat dat het is wat het wil". Laatste middel Indien de Algerijnen echter vast houden aan hun eis alle verdere ban den met Frankrijk te verbreken, zei de Gaulle, dan zou Frankrijk tot een deling van Algerije gedwongen wor den. „Dit is niet de ideale oplossing. Neen, wij zien dit meer als het laat ste redmiddel. Onze taak. welke stap voor stap tot uitvoering gebracht moet worden, is overheersing om té zetten in samengaan en wij bieden dit aan zonder Voorbehoud of heimelijke be weegredenen, zelfs al is er veel bloed vergoten. Wij zijn bereid de economi sche last van Algerije te blijven dra gen, vooropgesteld dat daar wat te genover staat de rol van Frankrijk in Algerije", PARIJS (Reuter) Óe leiders van de „boerenopstand" in Frank rijk hebben gisteravond een wapen stilstand afgekondigd om onderhan delingen met de regering mogelijk te maken. Zij namen hun besluit tot schorsing van hun actie nadat de re gering hun een ultimatum had ge steld: wanneer de rust op het plat teland niet onmiddellijk zou terug keren zou de regering weigeren plaats te nemen aan de conferentie- tafel. Vandaag wordt er namelijk een ronde-tafelconferentie gehouden over de moeilijkheden in de landbouw. Pre mier Debré zal persoonlijk aan de be sprekingen deelnemen. Trein stop De actie van de boeren had gisteren een nog wat grotere omvang bereikt dan de vorige dagen. De hoogtepunten ervan waren; 1 De havenstad Calais aan het Ka- naai was volledig van de buiten wereld afgesloten gedurende twee uur. Alle wegen waren geblokkeerd door wagens eQ tractors. Toen de barrica den waren weggehaald rukten de boe ren op naar het stadhuis om daar pro testen te overhandigen tegen de land bouwpolitiek van de regering. o\ De grote weg naar de Spaanse Costa Brava, waarover duizen den toeristen onderweg waren, werd voor alle verkeer afgesloten door on tevreden boeren. De spoorbaan onder ging hetzelfde lot. o\ Later moesten de spoorwegen bekend maken dat zij geen trei nen meer durfden te laten rijden tussen Béziers en de Spaanse grens bij Cer- bere. a\ Bij datzelfde Béziers was eerder een trein tot stoppen gedwon gen. De passagiers moesten uitstappen en vervolgens staken de demonstre rende boeren een wagon in brand, die zij tevoren hadden losgekoppeld. Daar na lieten zij de trein doorrijden. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. De belangstel ling voor Frankrijk als vakantie land neemt duidelijk af als gevolg van de boerenonlusten. Vele reisbureaus merken aan de boekingen voor Frankrijk en Spanje, dat vooral de individuele toeristen bang zijn te worden opgehouden door blokkades of relletjes. Het Amerikaanse bezoek aan Euro pa en dus ook aan Frankrijk loopt eveneens gevoelig terug. De Amerikanen missen dit jaar de grote evenementen, die vorig jaar ware magneten zijn geweest als de Rotter damse Floriade en de passiespelen in Tegelen, terwijl zij bovendien bang zijn voor politieke verwikkelingen en stakingen. Daar komt nog bij, dat president Kennedy onlangs heeft ge vraagd niet te veel geld naar Europa te brengen, maar de vakanties zoveel mogelijk in eigen land door te bren gen. METZ. Jo de Haan, een van de Nederlandse kopmannen in de Ronde van Frankrijk, was dolgeluk kig en juichend over de eindstreep te Metz gegaan. Hij had alle renners, die van zijn groep deel uitmaakten, in de eindsprint verslagen. „Een etappe-over winning riep hij vol vreugde uit, toen hij van zijn rijwiel stapte. Groot was zijn teleurstelling dat drie rennners vöör hem reeds om de zege in de vierde etappe gestreden had den. Het werd voor hem een vierde plaats, met daar- JO DE HAAN b'i e£" tiende voor Kersten alweer voorin! en een twaalfde voor Van der Steen. Drie Nederlanders onder de eerste twaalf. Dat in een etappe, die in de Franse nationale ploeg een ware op stand teweeggebracht heeft, toen Fores- tier ging rebelleren. Zie verder pagina 11 PARIJS (Reuter) Premier De bré heeft in zijn met spanning te gemoet geziene verklaring over Al gerije herhaald wat president de Gaulle eergisteravond al had laten weten: in de loop van dit jaar nog zal een aantal divisies uit Algerije naar Europa worden teruggebracht. Voor de terugkeer van één divisie zijn reeds orders gegeven. De minister van voorlichting, Terre- noire, heeft bekend gemaakt dat de te rugroeping van troepen naar Europa drie aspecten had 1 de militaire toestand in Algerije •*- heeft zich zodanig ten gunste van Frankrijk gewijzigd dat het moge lijk is troepen terug te laten gaan; o het is een logisch uitvloeisel van de 1 maatregelen die de Franse regering Van onze correspondent BONN. Het Westduitse blad Die Welt heeft een opsomming gegeven van de Russische hulp aan Indone sië. Bij een overeenkomst in 1956 ver leende de Sowjetunie een krediet van honderd miljoen dollar. Indonesië zou dat bedrag in twaalf jaar tijds moe ten terugbetalen. Het geld was 'bestemd voor de bouw van twee staalfabrieken met een capaci teit van vijftigduizend ton, een super, fosfaatfabriek met een capaciteit van honderdduizend ton, technische inrich tingen voor het winnen van zwavel en fosfaat en voor de aanleg van wegen en twee rijstplantages van elk honderddui zend hectaren. Later werd het plan in zoverre gewijzigd, dat besloten werd in plaats van twee staalfabrieken niet een capaciteit van vijftigduizend, één fabriek met een capaciteit van honderd duizend ton te bouwen. Ziekenhuis Voor de ibouw van een stadion voor honderdduizend toeschouwers in Djakar ta verstrekte Rusland een krediet van vijftig miljoen oude roebel en voor een technische school te Amboina twintig miljoen. Kroesjtsjef heeft vorig bij zijn bezoek aan Indonesië beloofd, dat de Sowjet unie een ziekenhuis zal schenken met tweehonderd bedden en een polikliniek. Op 28 februari 1960 is in Bognor een contract gesloten waarin de Sowjetunie Indonesië een krediet verstrekte van 250 miljoen dollar, eveneens af te lossen binnen twaalf jaar. De Verenigde Staten hebben Indonesië sinds 1950 467,3 miljoen dollar geleend voor zijn ontwikkeling. heeft genomen bij het begin van de Frans-Algerijnse onderhandelingen te Evian, toen zij van haar kant een wapenstilstand afkondigde; O de Franse regering wenst troepen in Europa te hebben om haar verplich tingen jegens de Navo beter na te kunnen komen. Zij voorziet tegen het einde van het jaar moeilijkheden over Berlijn. „Al aangetekend Op 12 juli zal president de Gaulle zich via radio en televisie tot het Franse volk richten met een verklaring zowel over het Algerijnse vraagstuk als over de moeilijkheden in Europa. Premier Debré maakte in de Kamer bekend dat Frankrijk tot deling van Al gerije zal moeten overgaan wanneer alle andere redelijke wegen naar een oplos sing gesloten blijken te zijn. „Reeds zijn op de kaart de gebieden aangetekend waar de Europese bevol king in de meerderheid is". Er moeten Franse troepen in Algerije blijven, zei de premier. Nog lange tijd zullen zij er de veiligheid en de rust moeten waarborgen. „Maar Frankrijk is een Europese mo gendheid en wij moeten deel hebben in de verdediging van Europa", liet hij daarop volgen. f Oscardié grap bedoelde ik niet HILVERSUM. Niet de voorzit ter van de Avro, jhr. Th. Röell, maar de directeur van het omroep bedrijf, de heer D. Repko, wordt zij het in zeer milde bewoordingen in zijn beleid aangevallen in het rapport dat de door de Avro be noemde commissie van onderzoek heeft uitgebracht. De commissie is indertijd ingesteld om de grieven te onderzoeken die het zgn. Actie comité van Avro-vrienden in een memorie openbaar had gemaakt. De commissie van onderzoek werd gevormd door de heer A. M. J. de Jager (voorzitter) en de heren F. H. A. de Graaff en P. Mijnarends. De commissie geeft het algemeen bestuur van de Avro o.m. in overweging de problemen van de vereniging „meer psychologisch" aan te pakken, de di rectie van de Avro te wijzigen om een betere coördinatie te verkrijgen en wijzigingen in de statuten en het huis houdelijk reglement aan te brengen. In bepaaldelijk minder milde woor den komen de „aanbevelingen" van de commissie van onderzoek voor in de „memorie van grieven" van het actie comité dat door de thans geroyeer de heer B. Groen werd geleid. Advertentie LONDEN (A.P.). Een schilderij van de Franse impressionist Paul Gau guin bracht gisteren op de veiling van Sotheby te Londen een bedrag van 45.000 pond op. Het doek, een stilleven van .appels en druiven, dateert uit 1889 en is opgedra gen aan de gravin de Nimal, een be wonderaarster van Gauguin. Het schilderij behoorde tot een col lectie van 169 impressionistische en mo derne doeken die bij Sotheby werden geveild. STRAATSBURG (ANP). De kans bestaat, dat de Europese com missie de Nederlandse financiële politiek van dit ogenblik ten voor beeld zal stellen aan de andere lan den van de Europese Economische Gemeenschap. Een lid van de Europese oommis sie, Robert Marjolin, verklaarde gis teren in het Europese parlement dat de nu gevoerde financiële poiitiek van de Nederlandse regering nauwgezet door de Europese commissie wordt bestudeerd. Mogelijk zal met verte genwoordigers van de andere landen van de gemeenschap worden onder zocht of die landen een soortgelijke politiek kunnen gaan volgen, zo zei hij. De Nederlandse politiek houdt in, dat voor een aantal jaren de begro tingsuitgaven en de belastingheffing worden vastgesteld op basis van de groei op lange termijn van het natio nale -produkt. Tijdens het debat in het Europese parlement over het vierde jaarverslag van de Europese economische gemeen schap gisteren is prof. Walter Hall- stein, de voorzitter van de Europese commissie, van leer getrokken tegen de nationale ambtenaren van de landen die bij de gemeenschap zijn aange sloten. Hallstein merkte op, dat de ver schillende organen van de gemeen schap beter kunnen en moeten werken dan tot nu toe het geval is, maar dat men steeds weer stuit op gebrek aan elan bij nationale ambtenaren. Zij ge ven soms blijk van een soort afweer- reflex tegen de gemeenschap, aldus Hallstein. Het lijkt soms wel, of zij zich verplicht voelen om de belangen van hun land tegenover een zich op dringende macht te verdedigen. Zij zijn vergeten, dat hun eigen land de gemeenschap heeft gewild en dat de ge meenschap in het algemeen belang Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Droog en over wegend zonnig weer. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid. Maximum temperaturen van twintig graden aan zee tot 25 graden in het binnenland. MIESJE: Ik lag juist zo 30 juni: zon op 4.32, zon onder 21.04; "■27, maan onder 6.47. maan op

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1