De Gaulle: „Op deze voet gaan ivij voorf FRANSE BOEREN ROEREN ZICH HEFTIG Ontwerp kinderbijslag maakt toch een kans „WIJ HEBBEN ALGERIJE NIET MEER NODIG SPORTBOND INVALIDEN VAN START I Tsjombe met vakantie Arabische Liga steunt Kassems eisen niet 25 miljoen meer voor de wegen De BiltZonnig Hoessein legt wapens neer Spoorverkeer in de knoop Verminkt lijk in Nijmegen gevonden Mr. Beernink compromis Gezinsverzorgster beet van zich af PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND P.v.d.AK.V.P. en A.R. zorgen voor verrassing Zie verder pag. 5 Deling Vrolijke stemming in Koeweit INCIDENT TUSSEN SPIERENBURG EN v. cl. GOES VAN NATERS GESLOTEN Zie verder pag. 5 Nederlandsche Bank onderhandelt over kredietbeperking Vragen over Stalmann Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Temeuzen, Nieuwstraat 38, telefoon 011503189. Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991, Zeenwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1,— 16e JAARGANG No. 4892 Woensdag 28 juni 1961 EEN DIVISIE TERUG UIT ALGERIJE pt m) PARIJS (Reuter). President de Gaulle heeft beslo ten een Franse divisie uit Algerije terug te trekken. „Wij zullen op deze voet voortgaan", voegde hij aan die opzien barende mededeling toe, die hij deed op een tuinfeest dat hij aanbood aan leden van het parlement. Hij deed uit komen dat hij de gehele Algerijnse kwestie voor het einde van dit jaar geliquideerd wenste te zien omdat hij dan al zijn aandacht nodig denkt te hebben voor de Europese crisis, veroorzaakt door de Russische eisen inzake Duits land en Berlijn. PARIJS (Reuter) Overal op het Franse platteland hebben gisteren de boeren demonstraties gehouden tegen de landbouw politiek van de Franse regering. De demonstraties waren sinds hun begin, drie weken geleden, nog nooit zo wijd verspreid ge weest. Er moeten gisteren honderd duizenden boeren bij betrokken zijn geweest, die met duizenden tractoren en wagens overal het verkeer hinderden of zelfs ge heel onmogelijk maakten. Daar het toeristenseizoen in volle gang is ontstonden er geweldige opstoppingen op de wegen, die vaak uren duurden. Tot ernstige incidenten is het nergens gekomen maar wat wel ernstig wordt gevonden is het feit dat de ultra-rechtse „organisatie van het geheime leger" zich weer met de gang van zaken tracht te bemoeien. In Parijs doen vlugschrif ten de ronde, ondertekend door de voortvluchtige ex-generaal Salan, waarin wordt gezegd dat het Gehei me leger zij aan zij zal strijden met de boeren om Frankrijk te bevrij den van de gaulistische tirannie. Communisten De communisten hebben ook al eens geprobeerd zich van de onte vredenheid onder de boeren te be dienen om hun eigen politieke be langen te behartigen. De boeren, hoe ontevreden ook, gevoelen noch voor hulp van ultra-rechts, noch voor communistische steun. Onder de duizenden weggebrui kers die hinder ondervonden van de betogende boeren bevonden zich ook bataljons van de gendarmerie, Vie per auto werden overgebracht naar oostelijk Frankrijk, waaraan presi dent de Gaulle een bezoek van een paar dagen zal brengen. Hij ver trekt vandaag. In zijn redevoerin gen zal hij ook de moeilijkheden van de boeren aanroeren. Overal in Frankrijk veroorzaakten de boeren gisteren met hun tractoren opnieuw grote verkeersopstoppingen in de steden. Ook in Grenoble (foto) wreven zij het de Franse burgers duidelijk onder de neus dat zij het niet eens zijn met de landbouwpolitiek van de regering. UTRECHT Kortsluiting in een kabel, die van het provinciaal elek triciteitsbedrijf te Utrecht naar een onderstation van de Nederlandse Spoorwegen loopt, heeft gisteravond op het knooppunt Utrecht het spoor verkeer grote vertragingen bezorgd. Om vijf minuten over zes werden de bovenleidingen van het spoorwegnet te Utrecht stroomloos. Ook de NX-bevei- liging te Woerden werkte niet correct meer en de lichtseinen op het traject Woerden—Utrecht vielen uit, De trein Den HaagUtrechtEn schede liep door dit defect, waardoor een transformator van het elektrici teitsbedrijf uitviel, de grootste vertra ging op: 74 minuten. Tal van andere treinen kregen op dit spitsuur vertra gingen, die pas later op de avond tot ongeveer 20 minuten werden terugge bracht. zgn. compromis afvoerden, werden ge zet door de a.r. woordvoerder Smallen- broek. Daarmee nam de Kamer meteen alle schijn weg dat er bij deze kinder bijslag slechts een schertsdebat zou worden gevoerd dat niet zou gaan over het ontwerp dat ter tafel ligt, maar over iets dat er straks zou komen als Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft de eerste dag van het grote debat over de kinderbijslag voor een opzienbarende verrassing gezorgd. Een meerderheid van katholieken, socialisten en anti revolutionairen „dreigt" het eens te worden met de regering als aan enkele voorwaarden wordt voldaan. Deze meerderheid wenst bijslag van meerderheid en die dus ver van het het eerste kind af zowel voor loon- trekkenden als voor zelfstahdigen, een bijdrage uit de schatkist voor de pre miebetaling door de zelfstandigen en koppeling van de bijslag aan de loon index, dus waardevastheid van de kin derbijslag zoals ook het geval is met de A.O.W. „Ik moet nog zien dat dit wordt verworpen", riep de woordvoerder van de K.V.P. dr. De Kort gisteravond uit. Vanmiddag komt de regering aan het woord, bij monde van minister Van Rooy en staatssecretaris Van den Ber.ge. Dan is er vanavond nog weer eens on derling overleg tussen de bewindslie den en de Kamercommissie, omdat er gezien de gestelde eisen nogal wat amendementen in de lucht hangen. In dien dit overleg slaagt, dat wil zeggen als de regering op de wensen van de Kamermeerderheid ingaat, staat niets meer aanvaarding van het aldus gewij zigde voorstel in de weg. Het is echter vooralsnog onaanvaard baar voor de regering om in deze re geling bijslag van het eerste kind af op te nemen, zodat het ernaar uitziet dat dit het punt wordt waarover het grote gevecht zal worden geleverd het gevecht, dat meteen ook over het lot van het hele wetsontwerp zal be slissen. De eerste stappen in deze Tichting, die leidden naar deze nieuwe Kamer- Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Nog dit jaar zal de Nederlandse Invaliden Sportbond worden opgericht. Het Ministerie van onderwijs, de Nederlandse Sportfede ratie en verscheidene organisaties zullen samenwerken om ook de in validen in ons land de gelegenheid te geven tot regelmatige sportbeoe fening. De Bond van Nederlandse Militai re Oorlogsslachtoffers, die al vele ja ren ervaring met deze sport heeft, is de drijvende kracht geweest om tot de organisatie te komen. Op 1 juli zal in Doorn, ter gelegen heid van het vijftienjarig bestaan van het militair revalidatiecentrum Aarden burg, een sportdag voor invaliden wor den gehouden. Op het programma staan een toernooi voor zit-volleybal en bas ketbal en demonstraties van verscheide- NIJMEGEN. Op het Trajanusplein te Nijmegen is gisternacht het zwaar verminkte lijk gevonden van de 51-jarige P. J. Brendel. De man is waarschijnlijk aangereden. Hoewel de doodsoorzaak nog moet wor den vastgesteld, is de Nijmeegse politie alvast op zoek gegaan naar de auto, die bij het ongeluk betrokken kan zijn ge weest. ne andere takken van sport, die door de invaliden kunnen worden beoefend. Men verwacht ruim tweehonderd deelnemers. Voor invalide kinderen is een zwemfeest georganiseerd te Kaalte. Deze sportdag betekent een verdere ont wikkeling van de sport voor invaliden en een voorloper van de activiteiten van de Nederlandse Invaliden Sport bond; want al hadden zich bij de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslacht offers al een aantal verenigingen aan gesloten, er bleef hulp en medewerking van andere organisaties nodig. De nieuwe sportbond zal waarschijn lijk in september met zijn activiteiten kunnen, beginnen. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Aan het slot van het debatt kwam gisteravond laat het veelbesproken compromis toch nog als een duveltje uit de poli tieke doos tevoorschijn. Het was de c.h. fractievoorzitter mr, Beernink, die de doos open deed. Verwerping van dit ontwerp be-, hoefde volgens hem geen kabinets crisis te veroorzaken. Voor de christelijk-historische, liberale en anti-revolutionaire bewindslieden zou verwerping geen gevolgen be hoeven te hebben. Voor de rooms- kathtolieke bewindslieden zou het wat zwaarder wegen. Deze zouden goed doen, aldus mr. Beernink, eraan te denken, dat het landsbe lang niet is gediend met een crisis over een zaak, die niet algemeen in het rechtsbewustzijn van het volk leeft. Als sprekend voorbeeld van de onrechtmatigheid, die zou ontstaan als de voorgestelde regeling voor zelfstandigen zou worden aanvaard, legde mr. Beernink de Kamer de berekening voor, dat 139.000 gezin nen van zelfstandigen met drie of meer kinderen zouden profiteren van de bijslag, die zou worden be taald uit de premies van 551.000 zelfstandigen, die ongehuwd of in ieder geval kinderloos waren. Dit noemde mr. Beernink te gek. Het compromis waarop volgens mr. Beernink overeenstemming mogelijk zou zijn, zou bestaan in de handhaving van de geldende rege ling voor loontrekkenden en een afzonderlijke regeling voor de zelfstandigen. Lagere premies zou den er dan moeten komen voor on- gehuwden, voor echtparen zonder kinderen en voor kinderloze ge zinnen, waarvan de vrouw ouder is dan vijftig jaar. Bovendien zou er vrijstelling van premie moeten komen voor onge huwde vrouwen boven een zekere leeftijd. In dit compromis hield mr. Beernink evenals de overgrote meerderheid vast aan bijslag van het eerste kind af. het oorspronkelijke ontwerp van de baan zou zijn. Maar het is anders ge lopen. Met de rede van de afgevaar digde Smallenbroek was eigenlijk ook al meteen het compromis weggevaagd. Het was niet te verwachten dat de socialisten aan het begin van dit debat reeds hun standpunt bekend zouden maken en dit is ook niet gebeurd. Hun woordvoerder Berger bracht echter wel een aantal vastomlijnde wensen naar voren, die stuk voor stuk zoveel overeenkomst vertoonden met datgene wat de anti-revolutionairen reeds hadden bekend gemaakt en wat de K.V.P. aan het slot van het debat als haar oordeel te berde bracht, dat er wel van een grote overeenstemming in opvattingen kan worden gesproken. Over de bijslag aan het eerste en tweede kind zei de afgevaardigde Ber ger dat de Kamer het beste zou doen daarover nu te beslissen. Het moet er toch eens van komen, meende hij. Zonder zich vast te leggen zei hij dat zijn fractie nauwkeurig het oordeel van de regering zou afwegen en dat hij daarom met enige spanning het antwoord van de minister afwachtte. De Franse president, die morgen aan een rondreis dooi de oostelijke provincies van Frankrijk begint en daar ver dere mededelingen zal doen over de Algerijnse kwestie, wenst dat de Frans-Algerijnse besprekingen worden hervat. „Wij znllen wel zien waar dat toe leidt", zei hij. „Zoals de zaken nu staan", zei de Gaulle verder, „hebben wij Algerije niet meer nodig. Het is aan de Algerijnen om te zeggen of zij Frankrijk nog nodig heb ben. Als zij hun banden met ons in stand willen houden, dan zijn wij bereid die banden nauwer aan te halen." Wanneer de besprekingen met de Algerijnen, die tot nu toe weinig hebben opgeleverd, tot niets mochten leiden, dan zal Frankrijk over moe ten gaan tot deling van Algerije. „Het zal dan", zei de president rus tig, „noodzakelijk zijn mensen van de ene kant te verplaatsen naar de andere en andersom misschien slechts voor een poosje". Vandaag zal premier Debré in de Kamer een verklaring over de toe komst van Algerije afleggen. Wel licht zal de premier détails bekend maken van de plannen van. de rege ring. Uit de uitlatingen van presi dent de Gaulle kan men opmaken dat hij nu werkelijk binnen de kortst mogelijke tijd een einde aan het Al gerijnse vraagstuk wil maken. Bovendien gaan er in Frankrijk zeer stellige geruchten dat de presi dent zijn buitengewone bevoegdhe den, ontleend aan artikel zestien van de Grondwet wil teruggeven en wenst terug te keren tot een nor- LEOPOLDSTAD (AP-Reuter) President Tsjombe en zijn minister van buitenlandse zaken, Kimba, ne men een maand verlof omdat zij zich nog „ziek en moe" voelen ten gevolge van hun gevangenschap in Leopoldstad. De Katangaanse ministerraad zal in die tijd hun zaken behartigen. De bei de mannen zijn zaterdag in Elisabeth- stad teruggekeerd nadat zij twee maanden door de centrale regering waren vastgehouden. Men verwacht echter dat Tsjombe vandaag of mor gen een verklaring over de toekomsti ge politiek van Katanga zal afleggen. In de verklaring over Tsjombes voorgenomen verlof staat ook dat Ka- tanga ter gelegenheid van Tsjombes be houden thuiskomst amnestie verleent aan alle politieke en militaire gevan genen. IJMUIDEN. Aan boord van de Urker kotter De Onderneming is gisteravond in de haven van IJmui- den een mijn ontploft. Niemand liep letsel op. Het projectiel was' door de bemanning van het schip gevonden en mee naar IJmuiden genomen. LONDEN (Reuter) De raad van de Arabische Liga is in spoedzitting bijeengekomen om de aanspraken te onderzoeken die Irak plotseling maakt op het juist zelfstandig geworden sjeikdom Koeweit. Het staat reeds vast dat Irak geen van de leden van de Liga bereid zal vinden om zijn aanspra ken te steunen. De meeste Arabische landen hebben de sjeik van Koeweit al laten weten dat zij hem onvoorwaardelijk steunen en gaarne zullen be groeten als lid van de Liga. De betrekkingen tussen Koeweit en Irak zijn nog normaal. De luchtverbinding functioneert gewoon en reizigers ondervinden geen hinder van de spanning. In de meeste arabische landen heerst de mening dat het regiem van de Iraak- se dictator Kassem begint te wankelen. De ontevredenheid onder het volk zou Kassem hebben genoodzaakt tot een afleidingsmanoeuvre waarvan dan Koeweit het slachtoffer zou zijn. Bijna alle kranten in de Verenigde arabische republiek van Nasser waar schuwen Kassem dat hij een nieuwe crisis in het Midden Oosten veroor zaakt wanneer hij de annexatie van Koeweit zou doorzetten. Amerika Soortgelijke waarschuwingen zijn in verschillende vorm gegeven door ko ning Hoessein van Jordanië, koning Saoed van Arabië en de regering van de V.A.R. Er heerste gisteren in het kleine sjeikdom een opgewonden en vrolijke stemming toen het duidelijk was ge worden dat het Koeweit niet aan steun zou ontbreken wanneer Kassem tot da den zou overgaan. Van Britse zijde was de verzekering ontvangen dat een be roep op Britse troepen in welwillende overweging zou worden genomen en in Washington had het State department verklaard dat het Koeweit als soeverei ne staat beschouwde. De Verenigde Staten zouden een poging van Koeweit om lid te worden van de Uno gaarne steunen. De Verenigde arabische republiek had bovendien bekend gemaakt dat zij een delegatie naar Koeweit zou zenden om de regering van de jonge staat ge luk te wensen met haar pas verworven zelfstandigheid. Dat gebaar was ken nelijk bedoeld als een duidelijke wenk aan Kassem. Weinig zorgen Van de noodtoestand die de regering heeft afgekondigd was weinig te mer ken in het rijke sjeikdom. Het kleine leger, door de Engelsen opgeleid en voorzien van tanks, heeft posities aan de grenzen ingenomen. De bevolking schijnt zich weinig zorgen te maken over Kassems eisen. DE GAULLE maal landsbestuur. Blijkbaar is hij van mening dat het gevaar voor een nieuwe greep naar de macht door de ultra's van rechts nauwelijks meer bestaat. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Voor een snellere uitvoering van een aantal werken in de wegenbouw heeft de minister van verkeer en waterstaat, drs. H. A. Korthals, een extra bedrag van 25 miljoen gulden aangevraagd bij de Tweede Kamer. Drie miljoen extra kan nog dit jaar worden besteed aan de aanleg van rijksweg 12 (het zgn. Hazenpad) van Arnhem tot aan de Duitse grens. Het maken van toegangswegen naar de brug over de Nieuwe Maas bij Brie- nenoord en de autosnelweg door Lim burg KeipenMaastrichtgrens vergen ieder vier miljoen meer. Andere projecten, die worden ver sneld, betreffen de weg Numansdorp Klaaswaal, met toegangswegen over het Haringvliet, en inrichting tot autosnel weg van de weg tussen Vianen en Hedel. Voorts acht de minister het ge wenst ook dit jaar al een begin te maken met de aanleg van een tweede rijbaan van de weg RidderkerkGo- rinchem. De bouw van de brug over de Nieuwe Maas bij Brienenoord kan eveneens worden bespoedigd. Daarvoor vraagt de bewindsman vijf miljoen gul den extra aan. Voor de opleiding bij de Rijkslucht vaartdienst stelt minister Korthals voor zo spoedig mogelijk vijf vliegtuigen aan te schaffen voor de beginopleiding en negen straalvliegtuigen voor de eind- opleiding. Deze negen moeten de Beechcraft- toestellen gaan vervangen, die sinds 1946 in bedrijf zijn en binnenkort ver sleten raken. De definitieve keuze van de vliegtuigen staat nog niet vast'maar de minister schat, dat elf miljoen gul den nodig zal zijn. Voor het jaar 1961 vraagt de bewindsman daarvoor zes miljoen gulden extra op zijn begroting. NAARDEN. De Naardense politie zoekt een ongeveer dertigjarige man die een vingertop mist. De vingertop is hij kwijtgeraakt tussen de tanden van een 22-jarige Muidense gezins verzorgster, toen hij haar probeerde aan te randen. De gezinsverzorgster stond vrijdag avond aan de rijksweg in Naarden op de bus te wachten toen de man haar van achteren vastgreep. Zij begon te schreeu wen. waarop de man haar mond pro beerde dicht te drukken. Nadat hij dat met een vingertop had moeten betalen, nam de man de benen en het meisje de bus. Ik uiil, dat je naar een psychiater gaat, lieveling! Van een onzer verslaggevers STRAATSBURG. In een on gekend rumoerige vergadering van het Europese parlement is gister avond het incident tussen de heer D. J. Spierenburg, vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit en het Ne derlandse parlementslid jhr. mr. M. van der Goes van Naters, gesloten. Aanleiding tot de hartstochtelijke uitbarsting was de nadere verkla ring van de Hoge Autoriteit, nadat voorzitter Malvestiti buiten mede weten van de overige leden van het hoge college, de brief had ingetrok- AMSTERDAM. De Nederland sche Bank heeft met de handels banken en de landbouwkredietin- stellingen onderhandeld over een eventuele beperking van de kredie ten in de particuliere sector. Deze zijn nl. in de afgelopen maanden aanzienlijk gestegen. Om het gestelde doel te bereiken zouden de banken bij overschrijding van een nader vast te stellen krediet plafond een renteloos deposito bij De Nederlandsche Bank moeten aanhou den. Het overleg over de eventuele inwerkingstelling van deze regeling zal volgende week worden voortgezet. Eind 1960 stond voor 3,6 miljard gul den aan kredieten uit. In de eerste vier maanden van dit jaar zijn zij met vierhonderd miljoen toegenomen, het geen een stijging is van meer dan tien procent. Het percentage aan kasreserves, dat de handelsbanken bij De Neder landsche Bank moeten aanhouden, is op 22 april reeds met een procent ver hoogd, zodat nu moet worden uitge zien naar een andere methode om de kredietverlening te beperken. Wellicht zal. deze dus worden gevonden in het aanhouden van een bepaald renteloos deposito van de banken bij de centra le bank. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid heeft de minister van landbouw en visserij vragen gesteld over de zaak-Stalmann. Hij vraagt of de regering er zich van bewust is, dat de lange duur van het onderzoek in deze zaak ernstig schade doet aan de goede verstand houding tussen Duitsland en Nederland Prof. Vondeling vraagt verder waarom de regering zo lang wacht met het openbaar maken van de feiten, die zij aan de regering van de Duitse Bonds republiek heeft meegedeeld. Het K.NJVI.I. in De Bilt berichtte gisteravond om. 23.15 uur: I, Droog weer met vooral aan de kust v. flinke zonnige perioden. Over wegend matige wind tussen noord west en west. Maximum tem peraturen van omstreeks zestien graden aan zee tot twintig graden in het binnenland. MIESJE: Ik Iaat geen zon nestraal onbenut. 29 juni: zon op 4.22, zon onder 5 35^' maan 21.42, maan onder DJAKARTA (Reuter) Luitenant-ko lonel Achmad Hoessein, die in 1958 de leiding had van de revolte op Sumatra tegen president Soekarno en daarbij de Indonesische revolutionaire republiek uitriep, heeft zich volgens radio-Djakar ta in Solok op West-Sumatra overgege ven. Verwacht wordt, dat spoedig onder handelingen zullen beginnen over de overgave van Hoesseins troepen. Op Zuid-Celebes hebben zich tweedui zend opstandige moslims overgegeven. Zij hadden ruim honderd vuurwapens bij zich. Helsinki Stockh. Oslo Kopenh. Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankf. München Zürich Genève Locarno Wenen ïnnsbr. Belgrado Athene Rome Aiaccio Madrid Majorca Lissabon weer geh. bew. regen zw. bew. regen regen 1. bew. onbew. zw. bew. h. bew. onbew. 1. bew. zw. bew. 1. bew. zw. bew. zw. bew. regen regen zw. bew. zw. bew. regen regen onbew. onbew. zw. bew. h.bew. h. bew. onbew. onbew. wind O O z NNW stil WNW NW WNW NNW NW W stil W WNW NW WZW zw WZW O ZZW O stil NO N ZW N stil NNW temp. n.sl. 16 15 20 17 15 19 17 17 17 20 23 19 25 25 24 25 21 20 22 30 26 35 32 28 25 13 0 1 4 0 4 2 2 0 0 12 4 1 6 12 5 8 4 0,1 12 0 0 0 0 0 O

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1