Na contacten in Washington en Wenen ZAKENWERELD: VERDER OVERLEG MET SOEKARNO Westen heeft geen rechten in Berlijn Minister Luns wist van besprekingen BggE 8flS»ï Nog geen regeling voor schadevergoeding bij onteigeningskwesties Dr. Jaff vraagt ontslag bij het Sted. Museum Vrijheid voor 19 Katanganen MARECHAUSSEE VERONGELUKT PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Tsjoekof verklaart: Oslo weigert wapens voor Portugal vrijetijdsverf kwaliteitsverf Meer loon - anders de doodstraf NAAR COMPROMIS OVER NIEUW-GUINEA DEN HAAG. Nederlandse zakenlieden hopen te komen tot voortgezette besprekin gen met president Soekarno om het pad te effenen voor herstel van normale betrekkin gen tussen Indonesië en Nederland. GESPREKKEN IN WENEN GEEN CONCRETE STAPPEN WEL KANS OP COMPROMIS Trijntje mag naai de modevakschool TOMATEN TOMADO TOMATENSNIJDER f. 1.75 Nog geen besluit over Adèle Paul VROUW MEER MANS .MET MELKFLES PIERRE MOLS OVERLEDEN NOODLANDING VAN STRAALJAGER Aanklacht tegen Knost afgewezen Kuikens en varkens levend verbrand Wilde busstaking in Overijssel Tiveede Kamer kon niet stemmen Britse verklaring over Euromarkt De Bilt: Bewolkt HET WEER OVERAL Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraat 38, telefoon 01150—3189. Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartat# Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1,—» i6e jaargang No. 4336 Donderdag 22 juni 1961 MOSKOU (Reuter). Bij de her denking van de inval van de Duit se legers in Rusland, twintig jaar geleden, heeft Kroesjtsjef opnieuw gezegd dat er voor het einde van dit jaar een Duits vredesverdrag moet worden gesloten. Over de zieltogende conferentie van Genève over het stopzetten van de proeven met kernwapens zei hij„Als het Westen de proeven hervat zal de Sowjetunie dat voorbeeld onmiddel lijk volgen. Wij hebben heel wat kernwapens die nog beproefd moe ten worden". Kroesjtsjefs minister van defensie, maarschalk Malinofski, hield ook een grote rede, waarin hij o.a. zei: „Vele politieke gebeurtenissen van nu doen sterk denken aan de voorvallen van twintig jaar geleden. De regeringen van het Westen blijven hun fouten uit het verleden herhalen." Keerpunt Hij beweerde dat het aanvankelijke succes van de Duitse inval de schuld was van de toenmalige bondgenoten: ,.Het feit dat de Britse en Amerikaan se leiders het tweede front in Europa opzettelijk vertraagden stelde Duits land in de zomer van 1942 in staat een grote troepenmacht vrij te ma- teen voor een offensief op -grote schaal in het zuiden van ons land dat leidde tot de slag om Stalingrad. Deze slag, die meer dan een half jaar heeft ge duurd, was het keerpunt van de oor log". Alleen Ook maarschalk Tsjoekof, die Rus sisch opperbevelhebber is gèweest in Oost-Duitsland, hield een herdenkings rede. Hij prees de Engelsen en Ame rikanen voor hun bijdrage in de over winning op Duitsland, maar kon niet nalaten erop te wijzen dat Berlijn door de Russen alleen was ingeno men: „De Westelijken hebben dus geen recht op Berlijn. Wij hebben hen in Berlijn toegelaten en de rechten die zij daar hadden, vloeiden voort uit de capitulatie van Duitsland. Nu er geen capitulatie meer is, hebben de Westelijken dus ook geen rechten meer in Berlijn", zei hij letterlijk. Eigen nieuwsdienst ZEVENAAR Op de Arnhemseweg in Zevenaar is gistermiddag de 22-jari- ge marechaussee Nooij door een ver keersongeluk om het leven gekomen. De marechaussee stelde zich met zijn motor op achter een trailer die voor een verkeerslicht stopte. Door een ach terop komende vrachtwagen werd hij on der de trailer gedrukt. De duopassagier S. Knossen wist bij tijds van de motor te springen. Hij werd met een shock in het ziekenhuis opge nomen. OSLO (AP). De Noorse regering heeft enkele maanden geleden gewei gerd een exportvergunning af te geven voor de levering van munitie aan Por tugal. De Noorse minister van buiten landse zaken Lange, die dit gisteren be kend maakte zei het een ernstige zaak te achten voor net Westelijk bondgenoot schap dat een van de leden probeert met wapengeweld een koloniaal rijk in stand te houden. Advertentie DJAKARTA (Reuter) De Indonesi sche regering heeft de zakenlieden ge waarschuwd. dat zij ter dood kunnen worden veroordeeld, wanneer zij door gaan met het uitbuiten van de bevol king. De overheid heeft hen daarom opge roepen de lonen van hun werknemers met 25 procent te verhogen. De salaris sen van de ambtenaren zijn kortgeleden al met ongeveer tachtig percent ver hoogd als tegemoetkoming in de hoge re kosten van het levensonderhoud. Van een onzer verslaggevers Het gaat hier om de stroming in het zakenleven, die teel de „groep-Rijkens" is genoemd. Deze stroming is van oordeel, dat Nederland bij een voortdurend conflict met Indonesië alleen maar heeft te verliezen en dat er dus iveer vriendschappelijke betrek kingen moeten komen tussen beide landen. Eind mei wij schreven daar al over is er een bespreking ge voerd met president Soekarno, toen deze in Washington was. Deze maand zijn in Wenen nog twee gesprekken met de Indonesische president gevolgd. Van Nederlandse kant waren daarbij tegenwoor dig twee figuren uit de zakenwereld, particuliere vertegenwoordi gers van de stroming-Rijkens. Minister Luns droeg voorkennis van deze contacten en heeft zich er niet tegen verzet. Door de ziekte van minister Luns en het vertrek van Soekarno uit Europa is een pauze in het overleg ingetreden. De stroming-Rijkens hoopt de besprekingen voort te zetten; Soekarno is daartoe bereid. Als plaats van ontmoeting is o.a. Djakarta genoemd. Ook denkt men aan Belgrado, waar de Indonesische president in september een congres zal bijwonen. Doel van deze besprekingen is normalisering van de betrekkingen. Concrete stappen inzake Nieuw-Guinea of Nederlandse economische be langen zijn niet in het geding. Door de delicaatheid van de verhouding tussen Nederland en Indonesië is men tot dusver nog niet verder gekomen dan het scheppen van een sfeer van voorlopig overleg. De gedachtengang achter de initiatieven van de stroming-Rijkens is deze: Nederland kan zich niet veroorloven op voet van vijandschap te blijven met een groot land als Indonesië, dat bovendien belangrijke invloed oefent in de Afro-Aziatische sfeer. Nieuw-Guinea, de steen des aanstoots, is een gevaarlijk bezit, en ons land zal zich daar niet kunnen handhaven. Nederland zal toch niet de wa pens opnemen voor Nieuw-Guinea. Blijft de mogelijkheid van overdracht aan Indonesië of van internationalisatie. In het laatste geval zal men Indo nesië daar niet buiten kunnen houden. Internationalisatie zou dus uiteindelijk neerkomen op geleidelijke overgang naar Indonesië. Als onze positie in Nieuw-Guinea toch onhoudbaar is, zo meent de stroming-Rijkens, dan is liet beter het geschil nü op te lossen en daardoor de latente goodwill, die ons land nog steeds bezit in Indonesië, te redden. Aan Indonesische kant zou al bereidheid bestaan om de tot dusver gestelde eis, dat overleg over Nieuw-Guinea alleen kan worden gevoerd op basis van de erkenning der Indonesische aanspraken, te laten varen. Ook zou Indonesië wel oren hebben naar een compromis, waarbij liet bijv. tot een geleidelijke overdracht zou komen via een periode van gezamenlijk of van internationaal bewind. De stroming-Rijkens hoopt door informele besprekingen de weg te banen voor officieel overleg door vertegenwoordigers van de beide regeringen. Zou men tot een regeling inzake Nieuw-Guinea komen, dan wordt tevens, zo meent men, de mogelijkheid geopend, dat Nederland weer kansen krijgt in Indonesië, dat aan buitenlandse steun dringend behoefte heeft. Eigen nieuwsdienst ZWOLLE Trijntje de Jager uit Ermelo kan met een gerust hart naar de mode vakschool. Haar vader, beschuldigd van overtreding van de leerplicht wet, is gisteren door de vice-pre- sident van de Zwolse rechtbank ontslagen van rechtsvervolging. Het vonnis van de kantonrechter twaalf gulden boe te werd vernie- tigd. Vader De Jager had zijn dertien jaar oude dochter van 14 november tot 23 december vorig jaar niet naar school laten gaan. Het meisje had de zeven klassen van de hervormde lagere school in Nunspeet doorlopen en was na de wijziging van de Lagere onderwijswet in de zesde kias gezet. Meer toekomst i Trijntjes vader vond dat niet in het belang van het kind en stuurde haar naar een modevakschool. Daar zat meer toekomst in. De inspectrice diende daarop een klacht in. omdat Trijntje nog leer plichtig was en de modevakcursus met valt onder begrip school van de Leer plichtwet. Trijntje zou dus toch naar de lagere school moeten. De Zwolse rechter vond evenwel dat de vader correct had ge handeld. Zijn overleg met het school hoofd twee middagen per week vrij voor de cursus had geen resultaat opgeleverd: op een verzoek om een onderhoud met de inspectrice had hij geen antwoord gekregen. Aduertentiëu Van een onzer verslaggevers OEGSTGEEST. Minister Beer man heeft tegen de verwachtingen in gisteren geen beslissing genomen in de zaak Adèle Paul, het Oosten rijkse meisje dat reeds een jaar in een pleeggezin te Oegstgeest is. Via het waarnemend hoofd van de dienst vreemdelingenzaken, mr. Fraay, heeft de pleegvader, de heer De Leeuw, de minister een compromisvoorstel doen toekomen. De heer De Leeuw stelt voor het kind een verblijfsvergunning voor twee jaar te verlenen. Na deze periode wordt pas de kwes tie over adoptie actueel, daar de Ne derlandse wet hiervoor een termijn van drie jaar stelt. Zou de verblijfs vergunning van twee jaar zijn verlo pen, dan wil de heer De Leeuw een adoptie-aanvrage bij de rechtbank in dienen en zich neerleggen bij de be slissing die de rechter dan zal nemen. Hij heeft de minister verder voorge steld voor de komende twee jaar een lid van de Oostenrijkse ambassade in Nederland tot voogd te benoemen. Inmiddels heeft hij uit Klagenfurt bericht ontvangen dat het Jugendamt daar bereid is een adoptieverdrag met hem te tekenen op voorwaarde dat het kind legaal in Nederland mag ver toeven. Overval mislukte Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. De achttien jarige sloper Th. S. de K. heeft gis ternacht, gewapend met een pistool, geprobeerd een 35-jarige weduwe in Amsterdam-Zuid te overvallen. Me vrouw W. E. Kruiswijk, die een melkwinkel heeft, wist de knaap de stuipen op het lijf te jagen door een melkfles door de etalageruit te gooi en. Hij ging er hals over kop van door. De jongeman had tegen half twee aangebeld. „Ik heb een telegram voor u" zei hij. „Doe maar in de brievenbus", antwoordde de weduwe. „Dat kan .niet, want u moet een handtekening zetten", ging de jonge man verder. De vrouw deed daarna open. De jongeman drong naar binnen met een pistool in de hand. De vrouw herkende hem als haar naaste buur. Zij greep de loop van het wapen. Daarop volgde een worsteling, waar bij de vrouw kans zag de melkfles te grijpen. Terwijl de knaap wegholde, belde zij bij haar bovenburen de politie. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Tijdens zijn vakantie in Cannes is de oud-toneelspeler Pierre Mols, de man van Enny Mols-de Leeuwe, plotseling overleden. Pierre Mols heeft als acteur gedebu teerd als Bassanio in „De Koopman van Venetië" onder Louis Bouwmeester. Hii speelde achtereenvolgens bij Het Toneel van Willem Royaards, bij Het Rotterdam Toneel onder Van Eysden, Het Neder- landsch Toneel. Het Hollandsch Toneel van Louis de Vries en zeven jaar bij Het Schouwtoneel van Jan Musch en A. van der Horst. Enige jaren voor de oorlog stichtte Mols een eigen toneelgroep De Verenigde Schouwspelers, waarvoor hij onbekende stukken uit het Frans, Duits en Engels zelf vertaalde. Na de oorlog was hij kor te tijd verbonden aan de Toneelgroep 5 mei. Hij trok zich in 1946 van het toneel terug om zich aan de studie van het Frans te wijden. Eigen nieuwsdienst ZUTENDAAL Op een stuk heide, even ten zuiden van de Nederlands- Belgische grens heeft een straaljager van de Luchtbasis Eindhoven gisteren een noodlanding gemaakt. Het toestel een Thunderstreak F-84 werd licht beschadigd. De piloot, de 34-jarige sergeant-vlieger K. Bodaert, werd door een lekke olieleiding tot de landing gedwongen. Hij bleef ongedeerd. LONDEN. „Niets is te goed voor Henriëtta." Dat schijnt jaren lang het motto te zyn geweest in het gezin van de schatrijke Lon- dense bankier Tiarks. De trouwerij van Henriëtta was er naar. Haar jurk was van een der bekendste Paryse mode-ontwerpers. Ze reed naar de kerk in een Rolls-Royce en haar bruiidegom was de jonge, knappe Markies van Tavistock. Het societyhuwelijk baarde groot opzien. Honderd agenten waren er nodig om de menigte in bedwang te houden die zich wilde vergapen aan de bruid en haar kostbare robe. Deze had haar overigens geen cent gekost. Ze heeft als mannequin gewerkt voor modekoning Nina Ricci. De jurk was zyn huwelijks geschenk. De plechtigheid waardoor mejuf frouw Henriëtta Tiarks opeens Mar kiezin van Tavistock werd, was in de kerk St. Clement Danes. De automobilisten die het plein by de kerk als parkeerplaats ple gen te gebruiken, zal de trouwery nog lang heugen. De politie had het plein voor de kerk ontruimd. De mensen die hun auto's 's morgens gewoon op een openbare parkeer plaats hadden gezet, konden die 's avonds afhalen van een politie bureau, weggesleept door de kraanwagens van de politiie. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM Dr. H. L. C. Jaffé, adjunct-directeur van het Ste delijk Museum en de andere ge meentelijke musea van Amsterdam, lieeft burgemeester en wethouders van Amsterdam verzocht hem ont slag uit.zijn functie te verlenen. De ontslagaanvrage hangt samen met een moeilijke verhouding die is ont staan tussen de adjunct-directeur en de directeur jhr. W. Sandberg, welke vermoedelijk betrekking heeft op de opvolging van de heer Sandberg, die het volgende jaar met pensioen gaat. De beide heren hebben zestien jaar in goede verstandhouding de Amster damse musea geleid. Grote verdiensten Dr. Jaffé is reeds twintig jaar aan het museum verbonden. Hij heeft zich zowel op wetenschappelijk als museaal terrein zeer grote verdiensten ver worven. In 1956 promoveerde hij aan de Amsterdamse universiteit op een proefschrift over De Stijl, dat inter nationale vermaai'ó'heid kreeg. In 1958 werd hij aan de universiteit toegelaten als privaat-docent in de geschiedenis en de waardering van de moderne kunst. Dr. Jaffé beweegt zich met elan op het gebied van de kunstkritiek. Hij is voorzitter van de Nederlandse sectie van de Association internatio nale des critiques d'art. Zijn laatste grote kunsthistorische werk is zijn voortreffelijke inleiding in het gedenkboek dat het Stedelijk Museum bij het zestigjarig bestaan heeft uitgegeven. BRUNSWIJK (AP) De aanklacht van dertig joodse Amsterdammers tegen de president van' de Bruns- wijkse arrondissementsrechtbank, dr. Friedrich A. Knost, is door het open baar ministerie afgewezen op grond van verjaring. De Amsterdammers hadden dr. Knost ervan beschuldigd te hebben meege werkt aan de Neurenbergse rassenwet ten van 1933. Voorts achtten zij zich be ledigd door zijn publikaties over en commentaren op de wetten. De aanklacht was ingediend op initia tief van het Nederlandse Auschwitzco- mité en van dr. Günther Raschen, een ondergeschikte van dr. Knost, die zelf al eens tevergeefs een aanklacht had ingediend Eigen nieuwsdienst DELFT Duizenden kuikens en tientallen varkens zijn gisteravond omgekomen bij een brand in een schuur van de varkens- en fourage- handel Gouweleeuw te Delft. Verder werden twee auto's, die in de schuur stonden, verwoest. De eigenaar joeg zoveel mogelijk var kens naar buiten, maar de kuikens en de varkens achter in de schuur kon hij niet meer bereiken. De brand verspreidde reusachtige rook wolken. Treinen op de nabijgelegen spoor lijn RotterdamDen Haag moesten er langzaam doorheen rijden. De brand is waarschijnlijk veroorzaakt door een vonk van een lasapparaat. Van onze correspondent HOLTEN. Ongeveer dertig van de zestig chauffeurs van de Overijsselse autobusdiensten in Holten hebben giste ren een wilde staking gehouden 0111 te protesteren tegen de lage bezoldiging. Het conflict dreigde al lang. De vori ge week weigerden de chauffeurs kaart jes te verkopen op de lijn Goor-Henge- lo. Door tekort aan personeel waren er geen conducteurs of conductrices. De chauffeurs eisten voor het extra werk een vergoeding van anderhalve gulden per dag. De directie gaf daaraan geen gehoor. De vakorganisaties waren het met de directie eens. Directie en vakorganisaties hebben gis teren in de loop van de dag overeenstem ming bereikt over de invoering van een systeem van prestatiebeloning. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De regeling voor de schadevergoeding bij onteigening van bedrijfspanden komt wel met horten en stoten tot stand. Een half jaar ge leden konden Tweede Kamer en rege ring het helemaal niet eens worden over de afnemende schadevergoeding naarmate een huurder langer mag blijven zitten, zodat de beraadslaging werd geschorst. Intussen is gepro beerd een middenweg te vinden, waarbij de regering echter vasthield aan die glijdende schaal. Gisteren kwam het wetsontwerp weer in behandeling. Nu bleken bij de stem ming over dit knelpunt onvoldoende af gevaardigden in de zaal te zijn. Het quorum was er niet, dat is de helft plus één, dus 76 leden. Als dit komt vast te staan bij een hoofdelijke stemming moet de vergadering onmiddellijk wor den geschorst. Dat gebeurde dan ook. Er waren slechts 62 Kamerleden aanwezig, die meteen voor een zeer lang weekein de tot volgende week dinsdag naar huis konden gaan. Vandaag zou er toch geen vergadering zijn. daar de Kamer zich gisteren met bekwame spoed door een groot aantal wetsontwerpen heen had ge werkt. Het komt zelden voor dat er hoofdelij ke stemming wordt gevraagd als de Kamer slecht bezet is en de voorzitter, dr. Kortenhorst, had daarom al voorge steld om dinsdag te stemmen over het amendement van de liberaal mr. Berk houwer, waarmee deze de glijdende schaal uit het ontwerp wilde schrappen. Mr. Berkhouwer vroeg echter stemming bij voorstel van orde en dan moet er worden gestemd. Het amendement werd verworpen met 36 tegen 26 stemmen, rechts tegen links, maar deze stemming was door het ontbreken van het quorum ongeldig. Volgende week dinsdag zal de Kamer het nog eens overdoen. Dan zal einde lijk blijken hoe deze voorlopige regeling, die voor twee jaar zal gelden, er uit zal komen te zien. BONN. Bondskanselier Adenauer zal vermoedelijk op 12 en 33 juli West-Berlijn bezoeken. Tegen dit be zoek is van Oostduitse kant na de aan kondiging gisteren onmiddellijk be zwaar gemaakt: men noemt het het hoogtepunt van de inmenging van Bonn in dé Westberlijnse kwestie. Als je nou niet ophoudt met zaniken laat ik je het graf van Lenin niet zien! ELISABETHSTAD (Reuter-AP). Negentien leden uit het gezelschap van president Tsjombe van Katanga, die tegelijkertijd met hem waren ge vangen genomen door de centrale Congolese regering, zijn gisteren' op vrije voeten gesteld. Algemeen vat men deze maatregel op als een aan wijzing dat ook president Tsjombe zelf en zijn minister van buitenlandse zaken, Kimba, dezer dagen zullen worden vrijgelaten. Men zou zo tegemoet willen komen aan de Katangaanse eisen voor deelne ming aan de aanstaande parlementszit- ting met vertegenwoordigers van de re gimes uit Leopoldstad en uit Stanley- stad, op 25 juni. De Katanganen waren allen gevangen gezet toen de conferen tie van Coquilhatstad niet voldoende vorderingen maakte naar de zin van president Kasavoeboe. De negentien vrijgelaten afgevaardig den en personeelsleden van het bureau van de president zijn nog dezelfde mor gen op een lijntoestel van de Sabena naar Elisabethstad teruggebracht waar hun plotselinge vrijlating enig opzien baarde. In strijd met de orders van de gevangenisdirectie waren enigen van nen mishandeld. De minister van binnenlandse zaken van de regermg-Kasavoeboe sprak kort na het vertrek van het vliegtuig geruch ten tegen als zou president Tsjombe reeds op vrije voeten zijn. Wel zegde hij toe dat Tsjombe zal worden vrijge laten als Katanga zich bereid verklaart om deel te nemen aan de komende par- lementszitting. LONDEN (Reuter) De Engelse minister van buitenlandse zaken, Lord Home, beschouwt de politieke gevolgen van -de eventuele aansluiting van En geland bij de Europese economische ge meenschap als „de minste van alle moeilijkheden". Als wij het over de economische voor waarden eens kunnen worden zullen wij het met de politieke gevolgen wel kunnen klaren, zo zei hij gisteravond in het Ho gerhuis. Home benadrukte nog eens, dat Enge land op het ogenblik nog geen beslissing over het al dan niet toetreden tot de Euromarkt kan nemen. Ons land zal er onverstandig aan doen als het zich van de zo vitale Europese markt afkeert, maar de Engelse regering zal geen besluit kunnen nemen zolang zij de prijs voor het lidmaatschap niet ken.t, aldus Home. Het K.N.M.I. in De Bilt bericht te gisteren om 23.15 uur; Veranderlijke be wolking met voor namelijk in het noorden van het land hier en daar enige regen. Aan vankelijk weinig wind, later matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Dezelfde -m temperaturen als g gisteren of iets lagere. Miesje: Resultaat van één zomer dag! 23 juni: zon op 4.20, zon onder 21.04; maan op 14.56, maan onder 1.35. Helsinki Stockh. Oslo Kopen h. Aberdeen Londen Amsterd. Brussel Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankf. München Ztirich Genève Locarno Wenen Innsbr. Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon weer onbew. onbew. zw.bew. h.bew. regen zw.bew. l.bew. l.bew. onbew. l.bew. onbew. zw.bew. l.bew. onbew. onbew. h.bew. h.bew. zw.bew. onweer h.bew. geh.bew. zw.bew. zw.bew. onbew. onbew. zw.bew. l.bew. l.bew. wind zzw w zw w NW ZZW WNW ONO NO NNO NNO NW zzw NW ONO N WZW NNO O OZO stil O stil WZW W WZW NNW WNW max.t. n.sl. 17 17 21 17 15 22 19 21 24 30 30 26 19 24 25 27 29 29 25 26 29 32 28 35 30 30 0 0 0.5 0 1 0 0 0 O 0 0 O O 0 0 0 0.4 0 0 3 0 0 0 O 0 0

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1